Απορίες για την αίτηση UCAS

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Η σφραγιδα της Χαγης δεν ειναι παντα απαραιτητη. Καλο ειναι να επικοινωνησεις με το Πανεπιστημιο πρωτα.
ναι, το πανεπηστημιο μπορει να μην την θελει, αλλα η μεταφραστικη υπηρεσια του υπ.εξ. κατα 99% θα στην ζητησει για να στο μεταφρασει
παλι καλα που υπάρχει το br.council και 1000 γραφεια που ασχολουνται με μεταφράσεις..

(δεν σε διορθώνω, απλά συμπλήρωσα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Παιδια μηπως υπαρχει καποιος που εχει κανει την αιτηση UCAS για ξενα πανεπιστημια? Προσπαθω να την κανω αλλα αντιμετωπιζω καποια προβλημα και απ οτι ειδα στο British Council για να την ακνεις θελεις κανα 350 ευρω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilda

Νεοφερμένος

Η Marilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορει ναμου εξηγησει καποιος που λειτουργει το ολο θεμα με την συστατικη επιστολη? Δεν μπορει να δωθει γραπτως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζόνι

Νεοφερμένος

Ο Τζόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορει ναμου εξηγησει καποιος που λειτουργει το ολο θεμα με την συστατικη επιστολη? Δεν μπορει να δωθει γραπτως?


Καλησπερα Μαριλντα, η συστατικη επιστολη δε μπορει να παραδωθει γραπτως στο πανεπιστημιο γιατι ειναι τετοιο το συστημα της Αγγλιας. Επειδη πηγα Αγγλια ενα μικρο ταξιδι και ρωτησα, μου ειπαν οτι μονο μεσω UCAS μπορεις να μπεις σε πανεπιστημιο/κολλεγιο. Για αρχη θα πρεπει να βρεις εναν καθηγητη σου απο το λυκειο και να γραψει σχετικα με την προοδο σου οταν ακομα πηγαινες σχολειο. Υστερα, θα μπεις στο UCAS και με ενα πατημα σε ενα url θα σταλλει η ιδια σελιδα στο email του καθηγητη σου, αφου εννοειται εχεις συμπληρωσει τα στοιχεια του. Στην συνεχεια, εκεινος θα γραψει το reference και θα το στειλει ο ιδιος για να ειναι και καλα πιο αξιοπιστο. Θυμησου μονο να πεις στον καθηγητη σου οτι μπορει να μπει στο λογαριασμο σου μεσω του url μονο για λιγα λεπτα γιατι μετα θα τον πεταξει το συστημα αυτοματως. Οτιδηποτε αλλο θες ρωτα. Ξερω οτι ειναι κουραστικο και σε μπερδευει καπως παρ'ολα αυτα υπομονη. Αξιζει ο κοπος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilda

Νεοφερμένος

Η Marilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ενταξι δεν φενεται και τοσο δυσκολο, δεν ξερω βεβεαια πως θα βγει στην πραξη! Επισης θελω να ρωτησω το εξης: εγω εδωσα δυο φορες πανελληνιες και θελω στο education στα moduls να γραψω τους βαθμους των παννεληνιων που εγραψα την δευτερη φορα , αλλα δυστυχως στην ημερομηνια μου βγαζει την χρονολογια που εδωσα πανελληιες και οχι την επομενη χρονια, Το θεμα ειναι οτι την πρωτη φορα οι βαθμοι μου ηταν χαλια και την δευτερη πολυ καλοι αν βαλω τους πρωτους βαθμους σιγα μη με δεχτουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Νομιζω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις την τελευταια χρονια που εδωσες μαζι με αυτους τους βαθμους. Αλλωστε οι προηγουμενοι βαθμοι σου δε μετρανε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilda

Νεοφερμένος

Η Marilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επισης στο statement εγω δεν εγραψα μονο οτι μ αρεσει το αντικειμενο κ.λ.π. εγραψα οτι θα δωσω εξετασεις IELTS και καποια αλλα qualifications που δεν μπορω να τα βαλω στο education, ειμαι σωστη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζόνι

Νεοφερμένος

Ο Τζόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ενταξι δεν φενεται και τοσο δυσκολο, δεν ξερω βεβεαια πως θα βγει στην πραξη! Επισης θελω να ρωτησω το εξης: εγω εδωσα δυο φορες πανελληνιες και θελω στο education στα moduls να γραψω τους βαθμους των παννεληνιων που εγραψα την δευτερη φορα , αλλα δυστυχως στην ημερομηνια μου βγαζει την χρονολογια που εδωσα πανελληιες και οχι την επομενη χρονια, Το θεμα ειναι οτι την πρωτη φορα οι βαθμοι μου ηταν χαλια και την δευτερη πολυ καλοι αν βαλω τους πρωτους βαθμους σιγα μη με δεχτουν..

Μπορεις να βαλεις της προηγουμενης χρονιας την ημερομηνια και οταν με το καλο σε δεχτουν σε καποιο απο τα παενπιστημια που εχεις επιλεξει τοτε τους εξηγεις οτι υπηρχε αυτο το προβλημα. αν και για να λεμε την αληθεια, σχεδον κανενα πανεπιστημιο δεν ζηταει βαθμους σε χαρτι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilda

Νεοφερμένος

Η Marilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εκει που λεει "student support" στο fee code τι επιλεγουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τζόνι

Νεοφερμένος

Ο Τζόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εκει που λεει "student support" στο fee code τι επιλεγουμε?

τιποτα. απλα κανεις τικ το κουτακι κατω. απλως διαβασε τους τροπους πληρωμης για να ξερεις περιπου πως ειναι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilda

Νεοφερμένος

Η Marilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τιποτα. απλα κανεις τικ το κουτακι κατω. απλως διαβασε τους τροπους πληρωμης για να ξερεις περιπου πως ειναι ...

δεν εχει κουτακι για να κανω τικ βασικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Επισης στο statement εγω δεν εγραψα μονο οτι μ αρεσει το αντικειμενο κ.λ.π. εγραψα οτι θα δωσω εξετασεις IELTS και καποια αλλα qualifications που δεν μπορω να τα βαλω στο education, ειμαι σωστη?

Το statement πρεπει να μιλαει για σενα. Γιατι θες το συγκεκριμενο Πανεπιστημιο και αντικειμενο αλλα και τι κανεις στη ζωη σου. Πλεον δεν αναζητουν μονο καλους μαθητες αλλα και ενεργα ατομα. Δλδ θα προτιμισουν εναν που εχει πχ 18 και κανει 2-3 πραγματα παρα εναν που εβγαλε 19..εε κα ενταξει..απλως αυτο.

Αυτο που θελω να πω ειναι να μην κανεις το statement σου λες και ψαχνεις πχ δουλεια αλλα δωσε τους να καταλαβουν τι ανθρωπος εισαι και τι κανεις που μπορει να σχετιζεται με το αντικειμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pilot11

Νεοφερμένος

Ο pilot11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

με την σημερινή κατασταση στην οποία βρισκεται η Ελλάδα αποφάσισα να κάνω και γω τα χαρτιά μου για να σπουδάσω στο εξωτερικό!
Αρχικά πηγα στο Βρετανικο συμβουλιο αλλα τα λεφτα που ζητουσαν ηταν εξωπραγματικα και αποφασισα λοιπον να την κανω μονος μου.

Ξεκινωντας εβαλα ολα τα στοιχεια μου, εγραψα το personal statement,δηλωσα τα πανεπιστημια που με ενδιαφερουν και στη συνεχεια εστειλα μεσω του διευθυντη του σχολείου μου την συστατικη επιστολή.Αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι να κανω γενική πρόβλεψη του απολυτηρίου μου.Την αιτηση πρεπει να την εχω στειλει μεχρι τις 15 Ιανουαριου οπότε κάθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pilot11

Νεοφερμένος

Ο pilot11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω την έκανα μόνος μου γιατί το Βρετανικό Συμβούλιο ζητούσε 1350 €.Ποια είναι τα προβλήματα σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanasis20

Νεοφερμένος

Ο Thanasis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.
Μπορεί μήπως κάποιος να μου στείλει την μετάφραση όλων των μαθημάτων από το απολυτήριο(Θετική) ?
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thereel90

Νεοφερμένος

Ο thereel90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Θα στείλω τις αιτήσεις μέσω ucas και έχω μία απορία. Τι γίνεται στη περίπτωση που ο υποψήφιος έχει δώσει δεύτερη φορά πανελλήνιες; Οι βαθμοί μου απ'τη δεύτερη φορά είναι σαφώς καλύτεροι και σκεφτόμουν τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση. Υπολογίζεται ξανά το απολυτήριο ή να βάλω στο ucas τους αρχικούς βαθμούς και πάει;

Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thereel90

Νεοφερμένος

Ο thereel90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κανείς ρε παιδιά; Σήμερα είναι το deadline των αιτήσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το απολυτήριο υπολογίζεται μόνο την πρώτη φορά που δίνεις, και η βαθμολογία του είναι οριστική. Μπορείς να το σώσεις κάπως βάζοντας κι άλλο qualification "Certificate of Success to Higher Education" (=βεβαίωση πρόσβασης) και να βάλεις τους βαθμούς που γράφονται σε αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis.i

Νεοφερμένος

Ο Manolis.i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,
Σκέφτομαι κι εγώ να σπουδάσω στην Βρετανία και συγκεκριμένα στο Εδιμβούργο.Έχω αποφασίσει να κάνω μόνος μου τις αιτήσεις αλλά δεν ξέρω πως. Αρχικά ξέρω τα βασικά, δλδ ότι οι αιτήσεις γίνεται μέσω του UCAS αλλά δεν ξέρω πως να συμπληρώσω το κομμάτι της εκπαίδευσης και επίσης δεν ξέρω πως να δηλώσω ότι θα δώσω IELTS το καλοκαίρι. Ξέχασα να πω ότι είμαι μαθητής Γ Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι μαθητης γ λυκειου και εχω αποριες για UCAS

1) Τα αποτελεσματα στις πανελληνιες βγαινουν τον ιουνιο.Ομως η αιτηση γινεται Ιανουαριο?Πως θα με δεχτουν αμα δεν ξερουν τους βαθμους μου;

2) Σχετικα με το IELTS.Υπαρχει μια περιπτωση να το δωσω Ιουνιο?Παρολα αυτα πως θα ξερουν οτι ξερω αγγλικα αμα στειλω αιτηση ιανουαριο?

3) Ζηταω συστατικη επιστολη απο οποιοδηποτε καθηγητη .Πχ εγω θελω φυσικη αλλα σκεφτομαι να ζητησω συστατικη απο την βιολογο και οχι απο μαθηματικο ή φυσικο.Μπορω να κανω κατι τετοιο?????

4)Και κατι τελευταιο, ποτε κανατε εσεις την αιτηση στο ucas? Λεω να το κανω οκτωβριο-νοεμβριο. Θελω εδιμβουργο γλασκοβη , θα βαλω st andrews (αν και δεν θα δωσω Α-LEVELS) και αλλα δυο που δεν ξερω ποια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top