Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Σεπτέμβρη και αλλάζω περιβάλλον απο το γυμνάσιο στο λύκειο.Τι θα έχω να αντιμετωπίσω εκεί:P.Για να γίνω πιο συγκεκριμένος που είναι ποιο πιθανόν να τα βρώ "σκούρα" και να χρειαστώ βοήθεια (μαθημα δλδ).
Αναλογα.Αναλογα το επιπεδο σου.Αναλογα την προθυμια σου,και αναλογα και το περιβαλλον σου.Αν θες μια συμβουλη,σβησε το παρελθον και σκεψου πως ξεκινας κατι καινουριο.Στρωσου,και διεκδικησε ο,τι καλυτερο.Κοιτα να μην αφηνεις κενα,ειναι το σημαντικοτερο σου.Το χειροτερο πραγμα που μπορει να σου συμβει ειναι να σε κυνγουν κενα περασμενων ταξεων στο τελος.Με μια λογικη προσπαθεια δεν εχεις να φοβηθεις κατι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
θα ηθελα να πω κατι στα παιδια που θα πανε α λυκειου φετοσ.μπορει εγω φετος να επελεξα θεωρητικη κατευθυνση αλλα οφειλω να πω να μην αφηνετε κενα στα μαθηματικα[αλγεβρα κυριως],στην φυσικη,και στην χημεια.μιλαω για αυτους που θα πανε θετικη κυριως η' και τεχνολογικη.ειναι βασικο αυτο διοτι η α λυκειου ειναι το κλειδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis thiva

Νεοφερμένος

Ο mixalis thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σασ παιδια..
τωρα θα παω 1ι λικειου και δν 3ερω τι να κανω...:redface:
λεω να παω τεχνολογικι κατευθινσι..
μπορει καποιοσ να μου πει τι μαθιματα θα κανω και σε ποια σχολι μπορω να περασω απο εκει..:/::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Γιατί το σκέφτεσαι από τώρα? Κατεύθυνση διαλέγεις στην δευτέρα λυκείου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν παίρνεις κατεύθυνση στην Α' Λυκείου...Από τη Β' και μετά. :)

Μπες στην Α' δες τι σου αρέσει, που θα δεις που περιστρέφονται λίγο τα μαθήματα και έχεις ακόμα χρόνο να αποφασίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εφω θεωρω οτι καλο ειναι να δωσεις ενδιαφερον σε ολα τα μαθηματα και να μην αφησεις κανενα κενο σε φυσικη χημεια αλγεβρα και γεωμρτρια και εννοειται εκθεση!εχεις χρονο,θα κανεις και σεπ,και θα αποφασισεις καλυτερα ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis thiva

Νεοφερμένος

Ο mixalis thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αα ωραια..δν το ηξερα..:D:P
δλδ στιν 1ι λικειου θα πρεπει να διαβαζω λιγο πολι ολα τα μαθιματα..:hmm:
και μετα στιν 2 να επιλεξω τιν κατευθινσι και να ασχολιθω με αυτο ποθ μου αρεσει..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
αα ωραια..δν το ηξερα..:D:P
δλδ στιν 1ι λικειου θα πρεπει να διαβαζω λιγο πολι ολα τα μαθιματα..:hmm:
και μετα στιν 2 να επιλεξω τιν κατευθινσι και να ασχολιθω με αυτο ποθ μου αρεσει..?

Στη Α' λυκείου, απλά μπαίνεις πιο πολύ στην ουσία των μαθημάτων που θα έχεις στο Λυκείο. Μπορεί να αποφασίσεις ότι σου αρέσουν και τα αρχαία λ.χ

Στη Β' λυκείου επιλέγεις την κατεύθυνση σου, και αφού θα επιλέξεις το μόνο που γίνεται είναι ότι μικραίνει η γκάμα των σχολών που θα μπεις. Ας πούμε αν πας τεχνολογική, δεν μπορείς να πας Νομικη ή Ψυχολογία (ένα παράδειγμα λεω...μπορεί να γίνει αλλά εκεί μιλάμε για μόρια κυρίως, και δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί προς το παρόν.)

Το να ασχοληθείς με αυτό που σου αρέσει, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος. Η κατεύθυνση βοηθά σε αυτό, αλλά δεν είναι ο κύριος παράγοντας. Εσύ είσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Παιδια,μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να αλλαξω στην Α Λυκειου τμημα και να παω απο εκει που ανηκω σε καποιο αλλο τμημα?Βοηθηστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τα τμήματα αλφαβητικά είναι αν δεν κάνω λάθος, δε νομίζω να μπορείς γιατί αλλιώς θα επικρατούσε χαμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Αλφαβητικα ειναι,αλλα για προσωπικους λογους γιατι να μην με αλλαξουν αν εχω καποιο σημαντικο λογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο σημαντικός είναι ο λόγος. Αυτό θα το συζητήσεις με το λυκειάρχη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrysa19

Νεοφερμένος

Η chrysa19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας!!!πάω κ εγώ τώρα A λυκείου κ έχω κάποιες απορίες:redface: επειδή θέλω να ασχοληθώ με το interior desing ξερετε πια μαθήματα πρέπει να επιλέξω[και πια μαθήματα είναι δεδομένα πχ μαθηματικά...??]???:worry::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απάντησα στο άλλο. Μαθήματα επιλέγεις στη Β'. Στην Α' διαβάζεις τα πάντα όλα (και τα κοάλα τίποτα:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δηλαδη αν εχω προσωπικους λογους δεν γινεται να με αλλαξουν?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι στη κρίση του λυκειάρχη & φυσικά πόσο σημαντικοί είναι οι λόγοι για να κάνει μία εξαίρεση. Δεν είμαι ο λυκειάρχης σου, επομένως δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superas

Νεοφερμένος

Ο superas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια, στο 19ο λυκειο θεσ\νικης τα βιβλια των αγγλικων μας εβαλαν να τα πληρωσουμε... εγινε και σε αλλα σχολεια αυτο το πραμα ή μονο στο δικο μας???????????? δωρεαν παιδεια και λαλακιες να πουμε:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τα ξενόγλωσσα τα πληρώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superas

Νεοφερμένος

Ο superas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αχα... ευχαριστω!!! παντως εφοσον τα αγγλικα ειναι υποχρεωτικο μαθημα η ολη ιστορια ειναι λαθος... πρεπει να τα δινουν δωρεαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε τι αλλαγές έγιναν στην ύλη της άλγεβρας, της γεωμετρίας, της φυσικής και της χημείας της Α' Λυκείου ;
Προστέθηκαν-αφαιρέθηκαν κεφάλαια ;; Και ποια ;

Επίσης, τα βοηθήματα για αυτά τα μαθήματα έχουν ανανεωθεί ;

Ααα και τι βοηθήματα θα προτείνατε για το καθένα ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top