Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

pennysweetgum

Νεοφερμένος

Η pennysweetgum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι??? η καθηγήτρια μας της τεχνολογίας μας ζήτησε να κάνουμε πειραματική εργασία!! ποιός μπορεί να μου πει ενα καλό θέμα....το οποίο να μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μιας πειραματικης εργασιας η οποια πρεπει να αποδειχτει με πειραμα!!???:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι??? η καθηγήτρια μας της τεχνολογίας μας ζήτησε να κάνουμε πειραματική εργασία!! ποιός μπορεί να μου πει ενα καλό θέμα....το οποίο να μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μιας πειραματικης εργασιας η οποια πρεπει να αποδειχτει με πειραμα!!???:up:


https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41304
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαλια42172

Νεοφερμένος

Η Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ζητήσω βοήθεια για την λογοτεχνία!
Η καθηγήτρια μας μας έχει βάλει μια δικιά της άσκηση, όπου πρέπει να χαρακτηρίσουμε την νένα (τι ηθικές αξίες εκφράζει), στο ποίημα του Ερωτόκριτου στην σελίδα 110.
Αν κάποιος-α μπορεί να μου δώσει έστω και λίγα στοιχεία για το πως πρέπει να γράψω την άσκηση θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!
(παρακαλώ, χρειάζομαι γρήγορες απαντήσεις!)
Ευχαριστώ,προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έλα, δεν είναι δύσκολο. Και μόνο ηλικιακά να το δεις το θέμα, είναι λογικές οι απόψεις της. Θα μιλήσεις, κατά κύριο λόγο, για τα στερεότυπα που εκφράζει, ως μεγαλύτερη και κάπως πιο ''απαρχαιωμένων αντιλήψεων''. Μεταξύ άλλων: η γυναίκα είναι υποδεέστερη από τον άντρα πόσο μάλλον μια κόρη από τον πατέρα της, τον οποίο και οφείλει να υπακούει δίχως δισταγμό. Έπειτα, έχουμε την αντίληψη για το γάμο (την εξασφάλιση και την ασφάλεια για τη γυναίκα της εποχής, και λοιπά και λοιπά). Η συμβουλή που της δίνει, να υπακούσει στον πατέρα της και να παντρευτεί, προέρχεται από έναν άνθρωπο ''συνετισμένο'' και σύμφωνο με τα επιβεβλημένα δεδομένα της ζωής. Με λίγα λόγια, η όλη στάση της αντίδρασης δεν έχει διέξοδο, και ούτε θα οδηγήσει κάπου συγκεκριμένα. Όλα τα παραπάνω τα συνδέεις και με τα στερεότυπα που είπαμε στην αρχή και τελείωσες.

Αυτά θυμάμαι. Μπορεί να είναι κάπως γενικά ή και άκυρα, σε σημεία, αλλά η γενική ιδέα είναι αυτή. Θα σκέφτεσαι και λίγο πέρα από τις σημειώσεις ή το κείμενο. Με τη λογική.

Υ.Γ. Ας μεταφερθεί και στα σχετικά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαλια42172

Νεοφερμένος

Η Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με βοήθησες πάρα πολύ!
Είχα ήδη γραψει κατι αλλα θα προσπαθησω ξανα μου εδωσες πολλες ιδεες!
Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγώ δυστυχώς δεν τις έχω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ξέρετε αν ο βαθμός μετράει στον μέσο όρο; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
yes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
η πληροφορικη που πηρα εγω περσι δε μετραγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά μια μικρή ερωτησούλα θα ήθελα να σας κάνω με θέμα τα Θρησκευτικά.Μας έχει βάλει μια ερώτηση η οποία δεν ξέρω που πρέπει να κοιτάξω για να την βρώ
Να δείξετε ότι η θεία λειτουργία είναι μια θεατρική παρασταση με θέμα την ζωή του Χριστού.Ποια η διαφορά τής ώς παράσταση από κάθε άλλη παράσταση.
Εγώ έχω απαντήσει:Η μία παράσταση είναι για ψυχαγωγία,ενώ η άλλη μας παρουσιάζει την ζωή και το έργο του Χριστού.
Τι άλλο να γράψω;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εαν έχεις Γενικό μέσο όρο μεγαλύτερο από 9.5 τότε αυτόματα περνάς. Αυτό με το 28 είναι για το κάθε μάθημα ξεχωριστά. Στο κάθε μάθημα πρέπει να έχεις μέσο όρο 9.5
Αλλά αν δεν έχεις συμψηφίζονται και περνάς.

εγω ξερω οτι περνασ αν απο τουσ 3 γενικουσ βγαινει 9,5,αυτο με το καθε μαθημα ξεχωριστα δεν το εχω ακουσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
τι ακριβως κανουν στο μαθημα της θεατρολογιας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
τα τμηματα στο λυκειο χωριζονται με βαση το επιθετο αλλα και απο το μαθημα επιλογησ?
δλδ εγω που εχω παρει μαθημα επιλογης διαφορετικο απο της κολλητης μου θα ειμαστε μαζι
παντως στο γυμνασιο ειμασταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Σε μας η ταξινόμηση έγινε με βάση τα μαθήματα επιλογής αλλά ξέρω και σχολεία που έγιναν με βάση τα επίθετα... Είναι ανάλογα με το σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καθιστεριμενος

Νεοφερμένος

Ο καθιστεριμενος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά πάω στη πρώτη τάξη του ΕΠΑΛ και έχω Μ.Ο 16 και στα δύο τετράμηνα, αλλά στη τεχνολογία είχα 8 και 12 και θέλω ένα 8άρι για να περάσω. Άμα δε γράψω 8 και γράψω λιγότερο άκουσα συμψηφίζεται ο Μ.Ο και πρέπει να βγάλεις ΓΜΟ 9,5. Ισύει αυτό; Plz πείτε μου γιατί δίνω αύριο τεχνολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis03.06.09

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παιδια,τωρα που θα παω πρωτη αν διαλεξω ως μαθημα επιλογης την πληροφορικη,δεν μπορω να την ξαναδιαλεξω στην επομενη ταξη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
παιδια,τωρα που θα παω πρωτη αν διαλεξω ως μαθημα επιλογης την πληροφορικη,δεν μπορω να την ξαναδιαλεξω στην επομενη ταξη?

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2297227&postcount=20
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis03.06.09

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σ' ευχαριστω πολυ,λαουρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4AGE

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Φέτος τελείωσα την Γ' Γυμνασίου και θα πάω Α' Λυκείου.Ο απουσιολόγος Α' Λυκείου ορίζεται σύμφωνα με τους βαθμούς της Γ' ή με κλήρωση όπως στην Α' Γυμνασίου.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top