Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Χαλαρώστε λίγο με τις σχολές, από την πρώτη Λυκείου. Ακόμα οι ίδιοι οι "στυλοβάτες" της εκπαίδευσης δεν γνωρίζουν πώς θα κατανεμηθούν οι σχολές. Έχετε καιρό. Εν κατακλείδι, με το νέο σύστημα, στην Α' διαβάζεις τα πάντα, ανεξάρτητα με το τι Κατεύθυνση θα ακολουθήσεις στη συνέχεια (το μόνο θετικό σε σύγκριση με το παλιό σύστημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GregPan

Νεοφερμένος

Ο GregPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πήγα στο γιατρο για αυτό το χαρτί πριν τρια χρόνια. Θυμάμαι ρωτούσε τη μάνα μου ενα σωρό πράγματα. Η εξέταση ήταν απλή (ύψος, βάρος, στηθοσκόπιο, πιεσόμετρο, κοιλιά, πλάτη κτλ). Δεν ήταν τίτοτα μόνο η εξέταση για κήλη που έκανε ήταν κάπως περίεργη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexa30

Νεοφερμένος

Η Alexa30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι καινουργια εδω :) Τωρα θα παω δευτερα λυκειου και εχω επιλεξει θεωρητικη(εχω το νεο συστημα). Θελω παρα πολυ να σπουδασω φυσικοθεραπεια αλλα δεν τα παω και πολυ καλα με τα θετικα μαθηματα.Πολλοι μου εχουν πει οτι πρεπει να παω απο θετικη.Μηπως ξερετε αν μπορω να σπουδασω φυσικοθεραπεια απο θεωρητικη κατευθυνση; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα τι σχολές θα αντιστοιχούν σε κάθε επιστημονικό πεδίο.
Ας πούμε, είναι λογικό να εικάζουμε ότι η Νομική θα είναι στα Ανθρωπιστικά, η Ιατρική στις Υγείας και το Πολυτεχνείο στις ΘετικοΤεχνολογικες επιστήμες, αλλά δεν έχει δοθεί σαφής πίνακας. Απλώς εικάζουμε.

Το σίγουρο είναι ότι, μέχρι τώρα, θα έχει δοθεί η δυνατότητα ελιγμού μεταξύ διαφορετικών πεδίων.
Με το σύστημα που θα δώσει φέτος η Γ' Λυκείου, μπορείς να δώσεις Βιολογία από Θεωρητική κατεύθυνση και να δηλώσεις 3ο Επιστημονικό πεδίο (Φυσιοθεραπεία). Με το καινούργιο σύστημα, θα πρέπει να ακολουθήσεις την κατεύθυνση επιστημών Υγείας, για να έχεις πρόσβαση σε αυτή τη σχολή (θεωρώντας ότι παραμένει στον κλάδο των επιστημών Υγείας).
Εν ολίγοις, αν διαλέξεις Θεωρητική κατεύθυνση, θα έχεις πρόσβαση στα περισσότερα από τα υπάρχοντα τμήματα του 1ου πεδίου (τα Παιδαγωγικά, αν θυμάμαι, φεύγουν και πάνε στο 5ο πεδίο, με τα Οικονομικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα τι σχολές θα αντιστοιχούν σε κάθε επιστημονικό πεδίο.
Ας πούμε, είναι λογικό να εικάζουμε ότι η Νομική θα είναι στα Ανθρωπιστικά, η Ιατρική στις Υγείας και το Πολυτεχνείο στις ΘετικοΤεχνολογικες επιστήμες, αλλά δεν έχει δοθεί σαφής πίνακας. Απλώς εικάζουμε.

Το σίγουρο είναι ότι, μέχρι τώρα, θα έχει δοθεί η δυνατότητα ελιγμού μεταξύ διαφορετικών πεδίων.
Με το σύστημα που θα δώσει φέτος η Γ' Λυκείου, μπορείς να δώσεις Βιολογία από Θεωρητική κατεύθυνση και να δηλώσεις 3ο Επιστημονικό πεδίο (Φυσιοθεραπεία). Με το καινούργιο σύστημα, θα πρέπει να ακολουθήσεις την κατεύθυνση επιστημών Υγείας, για να έχεις πρόσβαση σε αυτή τη σχολή (θεωρώντας ότι παραμένει στον κλάδο των επιστημών Υγείας).
Εν ολίγοις, αν διαλέξεις Θεωρητική κατεύθυνση, θα έχεις πρόσβαση στα περισσότερα από τα υπάρχοντα τμήματα του 1ου πεδίου (τα Παιδαγωγικά, αν θυμάμαι, φεύγουν και πάνε στο 5ο πεδίο, με τα Οικονομικά).
Συν του ότι στα Παιδαγωγικά (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) μπαίνει ειδικό μάθημα για να μπεις στη σχολή Αρχές Φυσικών Επιστημών. Από τις λίγες και σωστές αλλαγές του νέου συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα τι σχολές θα αντιστοιχούν σε κάθε επιστημονικό πεδίο.
Ας πούμε, είναι λογικό να εικάζουμε ότι η Νομική θα είναι στα Ανθρωπιστικά, η Ιατρική στις Υγείας και το Πολυτεχνείο στις ΘετικοΤεχνολογικες επιστήμες, αλλά δεν έχει δοθεί σαφής πίνακας. Απλώς εικάζουμε.

Το σίγουρο είναι ότι, μέχρι τώρα, θα έχει δοθεί η δυνατότητα ελιγμού μεταξύ διαφορετικών πεδίων.
Με το σύστημα που θα δώσει φέτος η Γ' Λυκείου, μπορείς να δώσεις Βιολογία από Θεωρητική κατεύθυνση και να δηλώσεις 3ο Επιστημονικό πεδίο (Φυσιοθεραπεία). Με το καινούργιο σύστημα, θα πρέπει να ακολουθήσεις την κατεύθυνση επιστημών Υγείας, για να έχεις πρόσβαση σε αυτή τη σχολή (θεωρώντας ότι παραμένει στον κλάδο των επιστημών Υγείας).
Εν ολίγοις, αν διαλέξεις Θεωρητική κατεύθυνση, θα έχεις πρόσβαση στα περισσότερα από τα υπάρχοντα τμήματα του 1ου πεδίου (τα Παιδαγωγικά, αν θυμάμαι, φεύγουν και πάνε στο 5ο πεδίο, με τα Οικονομικά).

Τα παιδαγωγικά είναι σαν ξεχωριστή ας πούμε κατεύθυνση/προσανατολισμός στην Γ' Λυκείου.Δες εδώ το ωρολόγιο της Γ' Λυκείου για το σχολικό έτος 2015-16 και έπειτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επειδή οι γονείς μου δουλεύουν σε πολυεθνική φαρμακευτική εταιρεία και γνωρίζω κάποια πράγματα, έχω ερωτευτεί την Διοίκηση Επιχειρήσεων και πιο συγκεκριμένα κάποια θέση στη Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού ( HR ). Οι γονείς μου βέβαια δεν θέλουν να ακολουθήσω αυτόν τον τομέα επειδή ειναι κορεσμένος ( φαρμακευτικός τομέας ), αλλά είμαι σίγουρος πως κάθε ιδιωτική εταιρεία χρειάζεται έναν Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού.
Επομένως, ψάχνω απο πέρυσι κάποια σχολή που να σχετίζεται με αυτή τη θέση, αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμένο. Βασικά, έχω βρει κάποια ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων, αλλα δεν με ενδιαφέρουν. Βλέπω θετικά την ΑΣΟΕ και το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών/Πειραιά.
Ως μαθητής της Γ' Γυμνασίου, είχαμε το μάθημα ΣΕΠ και πραγματικά ο καθηγητής φαινόταν πως το αγαπούσε ακόμη και αν του κανα(με)νε το μάθημα κόλαση. Ετσι λοιπόν μας είπε να πάρουμε συνέντευξη από καποιον που ασκεί το επάγγελμα που μας ενδιαφερει. Εγω λοιπόν μίλησα με την μητέρα μου και μου βρήκε μια απο την εταιρεια που δουλεύει. Ο επίσημος τίτλος της είναι Human Resources and Development Manager. Έχει σπουδάσει Ψυχολογία και νομίζω πως μετά εκανε ενα MBA. Όμως αυτή δεν ειναι η Γενική Διευθύντρια του HR. Η Γενική Διευθύντρια εχει σπουδάσει Νομική και εχει κάνει μεταπτυχιακό στη Διοικηση Επιχειρήσεων.
Οπως καταλαβαίνετε, υπαρχουν πολλοι τρόποι που μπορουν να σε βοηθήσουν να φτάσεις σε μια τέτοια θέση. Θα ήθελα να μαθω ποιος ειναι ο πιο σίγουρος τρόπος? Ποια σχολη ειναι η κατάλληλη;
Επειδη εχω τεράστια κενά στα Μαθηματικά, θα ξεκινήσω ιδιαίτερα μέσα στο χρόνο για να τα καλύψω και να συνεχίσω. Για αυτο θα με ενδιέφερε κυρίως σχολές απο την Θεωρητική Κατεύθυνση / Ομάδα Προσανατολισμού. Επίσης, απο ποιο πεδίο μπαινει καποιος στη σχολη που θα μου πείτε;
Τέλος, θα ήθελα να μαθω καποια πραγματα που θα με βοηθούσαν ευκολότερα στην πρόσληψη. Απο ξένες γλώσσες έχω B2 Γαλλικών και Αγγλικών. Τον Μάιο 2015 θα παρω λογικά το C1 Sorbonne και τον Δεκέμβρη του 2015 θα παρω το Proficiency. Γνωριζω πολλα πραγματα απο υπολογιστές, αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν κάποιες Certifications για Μαθητές.

Ευχαριστω προκαταβολικά, συγνώμη για το μεγαλο πόστ και για τα προβλήματα με τους τόνους. ( Χρησιμοποιώ iPad και δεν εχω συνηθίσει να βάζω τόνους :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επειδή οι γονείς μου δουλεύουν σε πολυεθνική φαρμακευτική εταιρεία και γνωρίζω κάποια πράγματα, έχω ερωτευτεί την Διοίκηση Επιχειρήσεων και πιο συγκεκριμένα κάποια θέση στη Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού ( HR ). Οι γονείς μου βέβαια δεν θέλουν να ακολουθήσω αυτόν τον τομέα επειδή ειναι κορεσμένος ( φαρμακευτικός τομέας ), αλλά είμαι σίγουρος πως κάθε ιδιωτική εταιρεία χρειάζεται έναν Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού.
Επομένως, ψάχνω απο πέρυσι κάποια σχολή που να σχετίζεται με αυτή τη θέση, αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμένο. Βασικά, έχω βρει κάποια ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων, αλλα δεν με ενδιαφέρουν. Βλέπω θετικά την ΑΣΟΕ και το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών/Πειραιά.
Ως μαθητής της Γ' Γυμνασίου, είχαμε το μάθημα ΣΕΠ και πραγματικά ο καθηγητής φαινόταν πως το αγαπούσε ακόμη και αν του κανα(με)νε το μάθημα κόλαση. Ετσι λοιπόν μας είπε να πάρουμε συνέντευξη από καποιον που ασκεί το επάγγελμα που μας ενδιαφερει. Εγω λοιπόν μίλησα με την μητέρα μου και μου βρήκε μια απο την εταιρεια που δουλεύει. Ο επίσημος τίτλος της είναι Human Resources and Development Manager. Έχει σπουδάσει Ψυχολογία και νομίζω πως μετά εκανε ενα MBA. Όμως αυτή δεν ειναι η Γενική Διευθύντρια του HR. Η Γενική Διευθύντρια εχει σπουδάσει Νομική και εχει κάνει μεταπτυχιακό στη Διοικηση Επιχειρήσεων.
Οπως καταλαβαίνετε, υπαρχουν πολλοι τρόποι που μπορουν να σε βοηθήσουν να φτάσεις σε μια τέτοια θέση. Θα ήθελα να μαθω ποιος ειναι ο πιο σίγουρος τρόπος? Ποια σχολη ειναι η κατάλληλη;
Επειδη εχω τεράστια κενά στα Μαθηματικά, θα ξεκινήσω ιδιαίτερα μέσα στο χρόνο για να τα καλύψω και να συνεχίσω. Για αυτο θα με ενδιέφερε κυρίως σχολές απο την Θεωρητική Κατεύθυνση / Ομάδα Προσανατολισμού. Επίσης, απο ποιο πεδίο μπαινει καποιος στη σχολη που θα μου πείτε;
Τέλος, θα ήθελα να μαθω καποια πραγματα που θα με βοηθούσαν ευκολότερα στην πρόσληψη. Απο ξένες γλώσσες έχω B2 Γαλλικών και Αγγλικών. Τον Μάιο 2015 θα παρω λογικά το C1 Sorbonne και τον Δεκέμβρη του 2015 θα παρω το Proficiency. Γνωριζω πολλα πραγματα απο υπολογιστές, αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν κάποιες Certifications για Μαθητές.

Ευχαριστω προκαταβολικά, συγνώμη για το μεγαλο πόστ και για τα προβλήματα με τους τόνους. ( Χρησιμοποιώ iPad και δεν εχω συνηθίσει να βάζω τόνους :P )

Γενικά, το HR Management είναι κάτι εξειδικευμένο αλλά συγχρόνως κάτι διεπιστημονικό.
Για να διοικήσεις σωστά τους ανθρώπινους πόρους, συνδυάζονται γνώσεις διοίκησης,στρατηγικής & δη ψυχολογίας.
Γι'αυτό πολλές φορές αυτά τα μαθήματα τα διδάσκουν Ψυχολόγοι με Μεταπτυχιακό στο Management.

Οπότε δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη το να περάσεις σε τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων αλλά κατ'εμέ είναι κάτι που προτείνεται.

Θα σου μιλήσω προσωπικά για το τμήμα που είμαι στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Υπάρχουν προσφερόμενα (υποχρεωτικά και επιλογής) μαθήματα όπως :

Γενικές Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων
Διοίκηση Ανθρώπινων Πόρων
Οργανωσιακή Ψυχολογία
Οργανωσιακή Συμπεριφορά
Διαχείριση Συγκρούσεων & Διαπραγματεύσεων
Επιχειρησιακή Πολιτική & Στρατηγική
Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων Ι
Ηγεσία και Ανάπτυξη Προσωπικών Δεξιοτήτων
Συστήματα Διαχείρισης Επιχειρησιακών Πόρων
Διοίκηση Απόδοσης
Δημόσιες Σχέσεις & Επιχειρησιακή Ηθική
Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων
Επιχειρηματικότητα

που σε βοηθούν να καλύψεις όλες τις πτυχές του HR Management.

Με τα μαθηματικά δεν χρειάζεται να αγχωθείς πολύ όσο αφορά το Πανεπιστήμιο αλλά μόνο και μόνο για την εισαγωγή σου στο Πανεπιστήμιο πρέπει να ζοριστείς και να καλύψεις τα κενά σου για να γράψεις καλά.
Το καλό είναι ότι θα δώσετε Μαθηματικά Γενικής μόνο (με πιο διευρυμένη ύλη εννοείται) που είναι τα πιο βασικά και χρήσιμα πράγματα για τις οικονομικές σχολές.

Αν στοχεύσεις για τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων, ανεξάρτητα από την κατεύθυνσή σου, πρέπει αν δεν κάνω λάθος να πάρεις στη Β λυκείου το Οικονομικό Μάθημα και στην Γ λυκείου θα είσαι στην "Δέσμη των Κοινωνικών-Οικονομικών σχολών" που δίνεις :

- Γλώσσα & Λογοτεχνία
- Μαθηματικά Γενικής
- Οικονομία
- Στοιχεία Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

Από εκεί και πέρα να ξέρεις ότι δεν μπορείς αμέσως να προσληφθείς ως HR Manager.
Συνήθως προσλαμβάνεσαι σαν υπεύθυνος των βιογραφικών (recruitment) και σαν βοηθός του βοηθού και μετέπειτα ανεβαίνεις σε HR assistant manager και εν τέλει σε HR Manager.

Πολύ θετικά στοιχεία που συνεκτιμούνται σαφώς είναι οι γνώσεις σου στις ξένες γλώσσες και η καλή γνώση υπολογιστών.
Είναι μακριά όμως ακόμα η πρόσληψη.
Προετοιμάσου για τις Πανελλήνιες :)

Φιλικά,

Χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ παρά πολυ για την άμεση απάντηση σου!
Βλέπω ότι είσαι 21 χρόνων, επομένως σε 1-2 χρονια θα εχεις τελειώσει. Μετά τι σκέφτεσαι να κανεις; Μεταπτυχιακό; Πιστεύεις πως μονο με το πτυχιο απο το ΟΠΑ μπορεις να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά; Έχοντας τελειώσει με το πτυχιο του ΟΠΑ, ποιες ειναι οι δικές σου, προσωπικές, σκέψεις; Είσαι έτοιμος να προσληφθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ παρά πολυ για την άμεση απάντηση σου!
Βλέπω ότι είσαι 21 χρόνων, επομένως σε 1-2 χρονια θα εχεις τελειώσει. Μετά τι σκέφτεσαι να κανεις; Μεταπτυχιακό; Πιστεύεις πως μονο με το πτυχιο απο το ΟΠΑ μπορεις να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά; Έχοντας τελειώσει με το πτυχιο του ΟΠΑ, ποιες ειναι οι δικές σου, προσωπικές, σκέψεις; Είσαι έτοιμος να προσληφθεις;

Είμαι 21 και μπαίνω αισίως στο 4ο και τελευταίο έτος σπουδών.
Πολλά παίζουν (στρατός,δουλειά,μεταπτυχιακό)...προς το παρόν θα πάω Erasmus και μετά θα γυρίσω να δώσω μαθήματα και να πάρω πτυχίο στα 4 ντάν.

Κοίτα, ένα πτυχίο δε λέει τίποτα, ειδικά στις μέρες μας. Είναι στο χέρι σου να πάρεις τα εφόδια, τις γνώσεις, τα εργαλεία που χρειάζονται για να καταφέρεις να έχεις μια αξιοπρεπή δουλειά. Οι σκέψεις είναι πολλές, το θέμα είναι ποιές θέλεις και ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις στην πράξη λαμβάνοντας υπόψη όλους τους περιορισμούς. Έχω κάνει ήδη την πρακτική μου σε μεγάλη πολυεθνική επομένως πιστεύω ότι σαφώς και είμαι έτοιμος να προσληφθώ και έχω ήδη ανοιχτή την πόρτα για όταν πάρω το πτυχίο μου.

Μην νομίζεις ότι το Πανεπιστήμιο είναι κάνω τα μαθηματάκια μου, περνάω τα μαθήματά μου με βαθμό και φεύγω.
Στο τμήμα ΟΔΕ κάθε μάθημα σου δίνει λιθαράκια για να χτίσεις γνώση πάνω στο αντικείμενο. Όλα είναι αλυσίδα!
Πολλοί το χάνουν και βγαίνουν ημιμαθείς με ένα χαρτί στα χέρια.

Σε αυτό που θα επιλέξεις να κάνεις, να είσαι όσο το δυνατότερο καλός. Και να είσαι σίγουρος ότι θα επιτύχεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ Χρήστο! Περιμένω και άλλες απόψεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι δε ρωτας την ιδια την υπευθυνη να σου πει? Πιστευω ειναι το καλυτερο. Τι πρεπει να χεις τελειωσει δηλαδη για να σε παρουνε, τι προτεινει αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η Υπεύθυνη εχει σπουδάσει Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μόνο που μαθήματα επιλογής αν θυμάμαι καλά δεν θα υπάρχουν πια στη 2α Λυκείου..;)Επίσης στη 2α επιλέγεις Ο.Π θετικών σπουδών και στην 3η παίρνεις Ο.Π Οικονομικών Κοινωνικών Πολιτικών σχολών και ανοίγεις το επιστημονικό πεδίο που λέγεται Επιστήμες Οικονομίας Κοινωνικές και Πολιτικές επιστήμες.
Δευτέρα θα μπεις; (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Μόνο που μαθήματα επιλογής αν θυμάμαι καλά δεν θα υπάρχουν πια στη 2α Λυκείου..;)Επίσης στη 2α επιλέγεις Ο.Π θετικών σπουδών και στην 3η παίρνεις Ο.Π Οικονομικών Κοινωνικών Πολιτικών σχολών και ανοίγεις το επιστημονικό πεδίο που λέγεται Επιστήμες Οικονομίας Κοινωνικές και Πολιτικές επιστήμες.
Δευτέρα θα μπεις; (:

Καλησπέρα. Απαντάς στο δικο μου ερώτημα; Αν ναι, τότε νομίζω πως το 5ο πεδίο ειναι προσβάσιμο και απο τη Θεωρητική ΟΠ/Κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλησπέρα. Απαντάς στο δικο μου ερώτημα; Αν ναι, τότε νομίζω πως το 5ο πεδίο ειναι προσβάσιμο και απο τη Θεωρητική ΟΠ/Κατεύθυνση.
Στη 2α Λυκείου όντως μπορείς να πάρεις είτε ΟΠ Ανθρωπιστικών είτε Θετικών σπουδών αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη περισσότερο χρήσιμα (θεωρητικά μιλώντας) θα σου φανούν τα μαθηματικά κ/νσης παρά τα Αρχαία κ/νσης που από τα όσα ξέρω από τα αδέρφια μου που έβγαλαν ΑΣΟΕ δεν τους χρειάστηκαν πουθενά τα Αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις αν γινει καμια αλλαγη σε εμας 2014-2015 στην α λυκειου η θα ισχυσουν τα ιδια? επισης ψαχνω αλλα πως θα χωριστουν οι κατευθυνσεις?? ξεχωριστα θα ειναι οι αστυνομικες σχολες σε δικη τους κατευθυνση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις αν γινει καμια αλλαγη σε εμας 2014-2015 στην α λυκειου η θα ισχυσουν τα ιδια? επισης ψαχνω αλλα πως θα χωριστουν οι κατευθυνσεις?? ξεχωριστα θα ειναι οι αστυνομικες σχολες σε δικη τους κατευθυνση??
Οι κ/νσεις στην 1η δε σας αφορούν στη 2α έχει ομάδες προσανατολισμού θετικών σπουδών (ακά θετική κ/νση) και ανθρωπιστικών κοινωνικών σπουδών (ακά θεωρητική).
Οι αστυνομικές παραμένουν αν θυμάμαι καλά λάθος. Επίσης δεν αναμένεται καμία απολύτως αλλαγή πέρα μίας προσαρμογής που έκαναν με τους ΜΟ στους κλάδους (ακόμη να την καταλάβω) και ελπίζουμε σε καμία μείωση της εξεταστέας γιατί με καμία παναγία ειδικά στη 2α δε θα βγει η ύλη όλων των μαθημάτων γενικής και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Και οι σχολες κοινωνικης εργασιας και βρεφονηπιοκομιας που θα κατενεμηθουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Το πρώτο τετράμηνο μέχρι ποια ημερομηνία είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top