Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Θα 'θελα να ρωτήσω κάτι ... Φέτος θα πάω Α Λυκείου ... Μπορεί να μου πει κάποιος μαθητής (ή όχι) σε ποια κεφάλαια μαθημάτων είναι καλό να κάνω επανάληψη αυτό το καλοκαίρι ούτως ώστε να είμαι προετοιμασμένος;;;

Επισήμανση: Τα μηνύματα 899 - 907 προήλθαν από το "Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα 'θελα να ρωτήσω κάτι ... Φέτος θα πάω Α Λυκείου ... Μπορεί να μου πει κάποιος μαθητής (ή όχι) σε ποια κεφάλαια μαθημάτων είναι καλό να κάνω επανάληψη αυτό το καλοκαίρι ούτως ώστε να είμαι προετοιμασμένος;;;

Αλγεβρα : παραγοντοποιηση, ταυτοτητες , γραφικες παραστασεις εξισωσεις ανισωσεις
Φυσικη : αν δε βαριεσαι ριξε μια ματια σε αυτη της Β'Γυμνασιου καθως και στον ηλεκτρισμο τη Γ' Γυμνασιου
Χημεια : αν δε θυμαμσαι δες τα συμβολα των χημικων στοιχειων
Αρχαια : αρχικοι χρονοι , αοριστος β' κλπ ...τα παντα βασικα αν και θα τα ξανακανετε
Αλλα πραγματικα κι εγω που δεν εκανα καθολου επαναληψη δε χρειαστηκε...απολαυσε το καλοκαιρακι :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Φυσικη : αν δε βαριεσαι ριξε μια ματια σε αυτη της Β'Γυμνασιου καθως και στον ηλεκτρισμο τη Γ' Γυμνασιου
Χημεια : αν δε θυμαμσαι δες τα συμβολα των χημικων στοιχειων
Nαι. Φτιάξε με κι'άλλο για αυτό που θα επακολουθήσει σε Φυσική και Χημεία.:|
Αρχαία βασικά πάνω κάτω την ύλη της 3ης γυμνασίου (μας είχε πει η καθηγήτρια) ξανακάνεις με κάποια επιπλέον πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Nαι. Φτιάξε με κι'άλλο για αυτό που θα επακολουθήσει σε Φυσική και Χημεία.:|
Αρχαία βασικά πάνω κάτω την ύλη της 3ης γυμνασίου (μας είχε πει η καθηγήτρια) ξανακάνεις με κάποια επιπλέον πράγματα.
Φυσικη μα πιο πολυ η Χημεια ειναι φοβερα μαθηματα στην Α Λυκειου...επιτελους καναμε σοβαρα πραγματα!!!Και δε μαθαιναμε παπαγαλια χημικες αντιδρασεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Φυσικη μα πιο πολυ η Χημεια ειναι φοβερα μαθηματα στην Α Λυκειου...επιτελους καναμε σοβαρα πραγματα!!!Και δε μαθαιναμε παπαγαλια χημικες αντιδρασεις :D
Εγώ στη Φυσική πετάω σπυριά. Όχι γιατί δεν τα καταφέρνω απλώς μου τη δίνει το βιβλίο που είχαμε στο Γυμνάσιο. Για να δώσει έναν τύπο έγραφε 2 σελίδες μαλακίες.:P
Εε,όσο να'ναι εκνευριζόμουν και δε διάβαζα.:P
Μετά δε στο τέλος του κεφαλαίου που λύναμε ασκήσεις έτρεμα σαν ψάρι.Μιλάμε,να νιώθω ότι άλλα διάβαζα και άλλα πάω να λύσω. Πάλι καλά,18 έγραψα και δεν ξέρω πώς.:|
Στη Χημεία είχα έναν βλάκα ο οποίος δεν ασχολούνταν με μαθητές που δεν καταλάβαιναν (συμπεριλαμβανομένου και΄γω -στις χημικές αντιδράσεις-) επομένως,αναγκαστικά μάθαινα τις χημικές αντιδράσεις παπαγαλία,πράγμα που σιχένομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ στη Φυσική πετάω σπυριά. Όχι γιατί δεν τα καταφέρνω απλώς μου τη δίνει το βιβλίο που είχαμε στο Γυμνάσιο. Για να δώσει έναν τύπο έγραφε 2 σελίδες μαλακίες.:P
Εε,όσο να'ναι εκνευριζόμουν και δε διάβαζα.:P
Μετά δε στο τέλος του κεφαλαίου που λύναμε ασκήσεις έτρεμα σαν ψάρι.Μιλάμε,να νιώθω ότι άλλα διάβαζα και άλλα πάω να λύσω. Πάλι καλά,18 έγραψα και δεν ξέρω πώς.:|
Στη Χημεία είχα έναν βλάκα ο οποίος δεν ασχολούνταν με μαθητές που δεν καταλάβαιναν (συμπεριλαμβανομένου και΄γω -στις χημικές αντιδράσεις-) επομένως,αναγκαστικά μάθαινα τις χημικές αντιδράσεις παπαγαλία,πράγμα που σιχένομαι.

Το βιβλιο της Φυσικης και στην Α' Λυκειου ετσι ειναι :P
Εγω διαβαζα απο το βοηθημα τη θεωρεια και ελυνα ετσι και περισσοτερες ασκησεις.
Τωρα οσον αφορα τις χημικες αντιδεασεις αναγκαστικα τις μαθαινες παπαγαλια. Ο καθηγητης μας βεβαια μας εξηγισε λιγο πως βγαινουν απλα φετος θα μαθεις γενικους κανονες για να τις βγαζεις μονη σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ από τη χημεία της Α‘ μόνο κάτι τύπους αβογκάρντο ή αβογκάντρο θυμάμαι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ από τη χημεία της Α‘ μόνο κάτι τύπους αβογκάρντο ή αβογκάντρο θυμάμαι :worry:
Εγώ μόνο το C=n/V θυμάμαι και θυμόμουν την ημέρα της εξέτασης:hehe: Δεν είχα διαβάσει καθόλου όλη τη χρονιά... Ούτε καν την ημέρα πριν:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ μόνο το C=n/V θυμάμαι και θυμόμουν την ημέρα της εξέτασης:hehe: Δεν είχα διαβάσει καθόλου όλη τη χρονιά... Ούτε καν την ημέρα πριν:redface:
Και πολύ καλά έκανες.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ από τη χημεία της Α‘ μόνο κάτι τύπους αβογκάρντο ή αβογκάντρο θυμάμαι :worry:

Εγώ μόνο το C=n/V θυμάμαι και θυμόμουν την ημέρα της εξέτασης:hehe: Δεν είχα διαβάσει καθόλου όλη τη χρονιά... Ούτε καν την ημέρα πριν:redface:
Ε αφού θυμώσουν τη συγκέντρωση κάτι είναι κι αυτό :P

ps: @Akis: Αβογκάντρο aka Avogadro

Τωρα οσον αφορα τις χημικες αντιδεασεις αναγκαστικα τις μαθαινες παπαγαλια. Ο καθηγητης μας βεβαια μας εξηγισε λιγο πως βγαινουν απλα φετος θα μαθεις γενικους κανονες για να τις βγαζεις μονη σου :)
τι ακριβώς μαθαίνεις παπαγαλία; Οι μόνες που μαθαίνεις απ έξω είναι οι αντιδράσεις αποσύνθεσης (μονο 3 μας ειπε). Εκτός κι αν εννοείς κανόνες κτλ αλλά και πάλι αν κάθεσαι και απλά τα διαβάζεις και λύνεις ασκήσεις τα μαθαίνεις. Προσωπικά στη χημεία 1 φορά την εβδομαδα διάβαζα όλη την ύλη που είχαμε κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε Τάσο αυτό με τα μολ είναι του Αβογκάντρο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Γενικά εύκολη τάξη, δεν θέλει ιδιαίτερο διάβασμα. Γι αυτό αν έχετε εκκρεμότητες με ξένες γλώσσες και τέτοια φροντίστε να τα καλύψετε φέτος γιατί στην δευτέρα θα είναι μάλλον δυσκολάκι...
Καλά πέρασα φέτος, δεν μπορώ να πω, αφότου έδωσα προφίσιενσυ (νοέμβρη) ήταν χαλαρά, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη με την δουλειά στα μαθηματικά.
Φυσική και χημεία μακράν πιο ενδιαφέρουσες από του γυμνασίου, η χημεία είναι και σχετικά εύκολη. Αρχαία εύκολα, εγώ τα είχα παρατήσει τελείως βέβαια, αλλά δεν μαθαίνεις κάτι καινούργιο (εμείς δεν μάθαμε ούτε τα παλιά :P), το συντακτικό έχει κάποιο ενδιαφέρον τολμώ να πω...

Χημεία μόνο ασκήσεις έλυνα , η στοιχειομετρία μου άρεσε πολύ που είχε μεγάλη δόση Φυσικής, αλλά και οι αντιδράσεις δεν είναι άσχημες, ντάξει.

Εγώ στη Φυσική πετάω σπυριά. Όχι γιατί δεν τα καταφέρνω απλώς μου τη δίνει το βιβλίο που είχαμε στο Γυμνάσιο. Για να δώσει έναν τύπο έγραφε 2 σελίδες μαλακίες.:P
Εε,όσο να'ναι εκνευριζόμουν και δε διάβαζα.:P
Μετά δε στο τέλος του κεφαλαίου που λύναμε ασκήσεις έτρεμα σαν ψάρι.Μιλάμε,να νιώθω ότι άλλα διάβαζα και άλλα πάω να λύσω. Πάλι καλά,18 έγραψα και δεν ξέρω πώς.:|
Στη Χημεία είχα έναν βλάκα ο οποίος δεν ασχολούνταν με μαθητές που δεν καταλάβαιναν (συμπεριλαμβανομένου και΄γω -στις χημικές αντιδράσεις-) επομένως,αναγκαστικά μάθαινα τις χημικές αντιδράσεις παπαγαλία,πράγμα που σιχένομαι.

Άμα έχετε καθηγητή που παραδίδει θεωρία πίνακα για τη γράφετε στο τετράδιο θα είναι μια χαρά. Αλλιώς μόνο βοήθημα γιατί από το βιβλίο δεν διαβάζεται...
Και της χημείας το βιβλίο είναι επιεικώς πανάθλιο...! Για μένα ήταν χειρότερο απ της Φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Οχι ρε λιβινγκ, της φυσικης είναι χειρότερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Οχι ρε λιβινγκ, της φυσικης είναι χειρότερο :P

Όντως όλοι αυτό λέτε, ίσως και να μου φαίνεται έτσι επειδή φυσική είχα να διαβάσω θεωρία από τις σημειώσεις του καθηγητή, ενώ χημεία αναγκαστικά αν ήθελα να κοιτάξω κάτι είχα μόνο από το βιβλίο. Γι αυτό κατέληξα να λύνω μόνο ασκήσεις με ότι τύπο θυμόμουν.:P

Απλά στη φυσική δυο ορισμούς τους έχει μαυρισμένους τουλάχιστον τους μαθαίνεις, τύπους το ίδιο, χημεία είναι ανάκατα εφαρμογές,παραδείγματα, θεωρία, πινακάκια, σκατουλάκια, έλεος δλδ. Ειδικά εξετάσεις που αναγκάστηκα να το άνοιξω για να μάθω θεωρία μου ρθε ταμπλάς! :D

Δύσκολη η σύγκριση, είναι απείρως άθλια και τα δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Άμα έχετε καθηγητή που παραδίδει θεωρία πίνακα για τη γράφετε στο τετράδιο θα είναι μια χαρά. Αλλιώς μόνο βοήθημα γιατί από το βιβλίο δεν διαβάζεται...
Και της χημείας το βιβλίο είναι επιεικώς πανάθλιο...! Για μένα ήταν χειρότερο απ της Φυσικής.
Οχι ρε λιβινγκ, της φυσικης είναι χειρότερο :P
Μήπως ρε πούστη μου αντί να αλλάζουν το σύστημα να αλλάξουν τα πανάθλια βιβλία όλων των ταξεων.
Λέμε τώρα.

Απλά στη φυσική δυο ορισμούς τους έχει μαυρισμένους τουλάχιστον τους μαθαίνεις, τύπους το ίδιο, χημεία είναι ανάκατα εφαρμογές,παραδείγματα, θεωρία, πινακάκια, σκατουλάκια, έλεος δλδ. Ειδικά εξετάσεις που αναγκάστηκα να το άνοιξω για να μάθω θεωρία μου ρθε ταμπλάς! :D
Δύσκολη η σύγκριση, είναι απείρως άθλια και τα δύο...
Ναι και΄γω που στηριζόμουν στη θεωρία για να πάρω ένα βαθμό στη Φυσική κατέληξα στις εξετάσεις να έχω γράψει ό,τι υπήρχε σε ασκήσεις και να μη θέλω να γράψω θεωρία.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η θεωρία με τα μολ είναι του αβογκάντρο;
Ας ελπίσω να μου επιτραπεί να πω ότι ο Avogadro ήταν στην ουσία εκείνος που εισήγαγε το mole.
και επειδή μερική ιστορία ποτέ δε βλάπτει https://www.kentchemistry.com/links/GasLaws/Mole.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μήπως ρε πούστη μου αντί να αλλάζουν το σύστημα να αλλάξουν τα πανάθλια βιβλία όλων των ταξεων.
Λέμε τώρα.

Ναι και΄γω που στηριζόμουν στη θεωρία για να πάρω ένα βαθμό στη Φυσική κατέληξα στις εξετάσεις να έχω γράψει ό,τι υπήρχε σε ασκήσεις και να μη θέλω να γράψω θεωρία.:hehe:
Καλημέρα!
Λοιπόν κάποια είναι πρόσφατα αλλαγμένα,οπότε μην ελπίζεις... :console:Φυσική νομίζω όχι, γιατί κάτι δραχμές είχε πάρει το μάτι μου κάπου.:crazy:
Πάντως στα μαθήματα που θες να ασχοληθείς έτσι κι αλλιώς θα πάρεις ένα βοήθημα, οπότε κοίτα -όσο γίνεται- να το χρησιμοποιήσεις γιατί από τα σχολικά χαΐρι δεν θα δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top