Απορίες για τα ΤΕΙ

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
για το χαρτί ;)

Για το χαρτι,για να κανεις μετα διδακτορικο.. Σε εμας βλεπεις(οπως και σε ολες τις σχολες) κατι καθηγητες με 4 μεταπτυχιακα και βαλε,δυο διδακτορικα και απορεις πως τα προλαβαν..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για το χαρτι,για να κανεις μετα διδακτορικο.. Σε εμας βλεπεις(οπως και σε ολες τις σχολες) κατι καθηγητες με 4 μεταπτυχιακα και βαλε,δυο διδακτορικα και απορεις πως τα προλαβαν..:P

Και ο Κυριάκος Μητσοτάκης (αυτός που θα αναδιαρθρώσει ...το δημόσιο, εδώ γελάμε) έχει 6-7 διδακτορικά (Ph.Ds)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν άλλαξε πάντως το πολυτεχνείο του Delft της Ολλανδίας για μεταπτυχιακές σπουδές, δέχεται μόνο πτυχίο ΑΕΙ Ελλάδος με βαθμό τουλάχιστον 7,5 και όχι πτυχίο ΤΕΙ. Το διευκρινίζουν.

Πρώτον τα ΤΕΙ γίνονται δεκτά σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου και την καραμέλα ότι δεν γίνονται την λένε μόνο κάτι καημένα στην Ελλάδα (δεν εννοώ εσένα άσχετα που αναφέρεσαι σε αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν το υιοθετείς κιόλας )

Εσύ αναφέρεις μια και μοναδική περίπτωση στην οποία κιόλας το περιεχόμενο της είναι τραγικά λάθος.
Πτυχίο ΑΕΙ λοιπόν στην Ελλάδα παρέχεται είτε από τα πανεπιστήμια είτε από τα τει, επομένως ξέχασαν στον εν λόγω ίδρυμα να το διορθώσουν απλά, οπότε όλα μέλι γάλα!!Μια μικρή αναφορά και όλα λύνονται..

όπως εχουμε πει και άλλες φορές τα ΤΕΙ αναγνωρίζονται από όλους τους Ευρωπαϊκούς φορείς (πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα κτλ) και είναι λυπηρό όταν το 2014 υπάρχουν στην Ελλάδα ''αμόρφωτοι'' που προσπαθούν να περάσουν το αντίθετο στην κοινή γνώμη!!!!
Δυστυχώς για μερικούς τα ΤΕΙ είναι εδώ και θα μείνουν μαζί με τα πανεπιστήμια στο 6 επίπεδο του εθνικού πλαισίου προσόντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Συμφωνω..Και επισης φιλε που ρωτησες για το Τει Θεσσαλονικης και αν εχεις δικαιωμα μεταπτυχιακου σαφως και εχεις και σε παρα πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου..Βρηκα αυτο..Πηγαινε σελ 44 και εχει παμπολλα πανεπιστημια,σε παρα πολλες χωρες.. Σελ 44 και μετα..Μεταπτυχιακο στο εξωτερικο για μηχανικους Πληροφορικης Ατειθ..:) https://www.it.teithe.gr/uploads/AddonBlocks/Files/odigos_epaggelmatos.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σπουδές και Έρευνα στην Ολλανδία
Η Ολλανδία προσφέρει πολλές εκπαιδευτικές και ερευνητικές ευκαιρίες σε αποφασισμένους και ταλαντούχους φοιτητές που επιθυμούν να παρακολουθήσουν προγράμματα υψηλής ποιότητας. Στα Ολλανδικά Ερευνητικά Πανεπιστήμια (τα αντίστοιχα ΑΕΙ της Ολλανδίας) καθώς και τα Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών (τα αντίστοιχα ΤΕΙ) διεξάγονται περισσότερα από 1500 αγγλόφωνα προγράμματα.

https://www.nia.gr/el/ekpaidevsi/spoudes-stin-ollandia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Πρώτον τα ΤΕΙ γίνονται δεκτά σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου και την καραμέλα ότι δεν γίνονται την λένε μόνο κάτι καημένα στην Ελλάδα (δεν εννοώ εσένα άσχετα που αναφέρεσαι σε αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν το υιοθετείς κιόλας )

Εσύ αναφέρεις μια και μοναδική περίπτωση στην οποία κιόλας το περιεχόμενο της είναι τραγικά λάθος.
Πτυχίο ΑΕΙ λοιπόν στην Ελλάδα παρέχεται είτε από τα πανεπιστήμια είτε από τα τει, επομένως ξέχασαν στον εν λόγω ίδρυμα να το διορθώσουν απλά, οπότε όλα μέλι γάλα!!Μια μικρή αναφορά και όλα λύνονται..

όπως εχουμε πει και άλλες φορές τα ΤΕΙ αναγνωρίζονται από όλους τους Ευρωπαϊκούς φορείς (πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα κτλ) και είναι λυπηρό όταν το 2014 υπάρχουν στην Ελλάδα ''αμόρφωτοι'' που προσπαθούν να περάσουν το αντίθετο στην κοινή γνώμη!!!!
Δυστυχώς για μερικούς τα ΤΕΙ είναι εδώ και θα μείνουν μαζί με τα πανεπιστήμια στο 6 επίπεδο του εθνικού πλαισίου προσόντων
Σπουδαζω βελγιο Πολυτεχνειο ,πανε ως Τει Η/Μ και αμα σε βαλουν για master τα ξαναλεμε . Εδω απο μερικα πολυτεχνεια επαρχιακων πολεων επειδη δεν ειναι ακριβως ιδιες οι ωρες τους βαζουν ν δωσουν προσθετα μαθηματα ή δεν παιρνουν ισοτιμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Countries A - H (TU Delft)

Greece

To be considered for admission to an MSc programme, applicants should have a Ptychio or Diploma degree from a Anotata Ekpedeftika Indrimata (AEI) university with a final cumulative grade point average (CGPA) of 7.0/10 or better.

A Ptychio degree from a Technologika Ekpedeftika Idrimata (TEI) institute does not qualify for admission.


Όταν λέγαμεπως τα ΤΕΙ δεν είναι αξιόλογα εκπαιδευτικά ιδρύματα,και οτι υστερούν σε γνώσεις,ήμασταν ''ηλιθιοι΄΄.

Να η αξία των ΤΕΙ,τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σπουδαζω βελγιο Πολυτεχνειο ,πανε ως Τει Η/Μ και αμα σε βαλουν για master τα ξαναλεμε . Εδω απο μερικα πολυτεχνεια επαρχιακων πολεων επειδη δεν ειναι ακριβως ιδιες οι ωρες τους βαζουν ν δωσουν προσθετα μαθηματα ή δεν παιρνουν ισοτιμια

εγώ έχω κάνει τα κουμάντα μου και όλα είναι μια χαρά μέχρι στιγμής, τώρα εσύ πως πιστεύεις ότι δεν μπορώ να γίνω δεκτός δεν μπορώ να καταλάβω!!!!!Συνέχισε έτσι με αερολογίες, πάντως όταν έρθεις Ελλάδα στο ίδιο επίπεδο προσόντων θα είμαστε δηλαδή στο 6 έτσι για να μην ξεχνάμε κάποια πράγματα.Επίσης όταν θα έρθουν πτυχιούχοι μηχανικοί των ελληνικών ΤΕΙ με μεταπτυχιακά από το εξωτερικό είτε εσωτερικό και ενταχθούν στο επίπεδο 7 εσύ θέλω να συνεχίσεις πάλι τους μύθους.......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
εγώ έχω κάνει τα κουμάντα μου και όλα είναι μια χαρά μέχρι στιγμής, τώρα εσύ πως πιστεύεις ότι δεν μπορώ να γίνω δεκτός δεν μπορώ να καταλάβω!!!!!Συνέχισε έτσι με αερολογίες, πάντως όταν έρθεις Ελλάδα στο ίδιο επίπεδο προσόντων θα είμαστε δηλαδή στο 6 έτσι για να μην ξεχνάμε κάποια πράγματα.Επίσης όταν θα έρθουν πτυχιούχοι μηχανικοί των ελληνικών ΤΕΙ με μεταπτυχιακά από το εξωτερικό είτε εσωτερικό και ενταχθούν στο επίπεδο 7 εσύ θέλω να συνεχίσεις πάλι τους μύθους.......;)

Εσυ εχεις κανεις τα κουμαντα σου εγω εχω κανει ολη την διαδικασια :confused: και ζω εγω σε μυθους? Χαχααχα ε ναι δες οτι τα Τει μηχανικοι ειναι ανωτεροι φαινεται και απο τα μαθηματα που κανουμε τα οποια σαφως τα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εσυ εχεις κανεις τα κουμαντα σου εγω εχω κανει ολη την διαδικασια :confused: και ζω εγω σε μυθους? Χαχααχα ε ναι δες οτι τα Τει μηχανικοι ειναι ανωτεροι φαινεται και απο τα μαθηματα που κανουμε τα οποια σαφως τα ιδια

Εξάλλου,όλα τα ΤΕΙ είναι κατώτερα απο τα Κορυφαία πανεπιστήμια της Χώρας.Άμα ήταν σε επίπεδο γνώσεων ισάξια,πως δικαιολογείται αυτό? https://www.webometrics.info/en/Europe/Greece%20

Τι ΕΜΠ τι ΤΕΙ Ηλεκτρονικής :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εξάλλου,όλα τα ΤΕΙ είναι κατώτερα απο τα Κορυφαία πανεπιστήμια της Χώρας.Άμα ήταν σε επίπεδο γνώσεων ισάξια,πως δικαιολογείται αυτό? https://www.webometrics.info/en/Europe/Greece%20

Τι ΕΜΠ τι ΤΕΙ Ηλεκτρονικής :hehe:

τι θες να μας πεις με το παραπάνω λινκ?
Απο τα 43 ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδας το δικό μου είναι στη 13η θέση, σωστά?
αυτό με κάνει κατώτερο?


Θα μπούμε και οι δύο στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων?????ΝΑΙ Η ΟΧΙ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
τι θες να μας πεις με το παραπάνω λινκ?
Απο τα 43 ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδας το δικό μου είναι στη 13η θέση, σωστά?
αυτό με κάνει κατώτερο?


Θα μπούμε και οι δύο στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων?????ΝΑΙ Η ΟΧΙ ?


ΠΑΜΑΚ είσαι?Το ΤΕΙ θεσσαλονίκης είναι στην θεση 15.

Θα μπείς.Και τα κολλέγια,σύμφωνα πλέον με τον νόμο,είναι ισάξια των ΑΕΙ.Αλλά...
υστερείτε σε γνώσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και στο ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων και στην κάθε Ευρωπαϊκή χώρα στο επίπεδο 6 θα μπω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Να σου βάλουμε να λύσεις μια άσκηση που λύνουν φοιτητές του ΑΠΘ ή του ΕΜΠ,να δούμε άμα την λύσεις?

Στο χαρτί θα είσαι οκ,αλλά ως επιστήμονας,δεν θα έχεις γνώσεις υψηλών απαιτήσεων,και αυτό φυσικά δεν το σχολιάζεις,διότι ξέρεις πως στα ΤΕΙ,έχετε ΟΝΤΩΣ ανεπάρκεια γνώσεων.
Πάντως,κανένας ερευνητής της προκοπής,δεν έβγαλε κάποιο ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
''Ένα άλλο πρόβλημα με τη λειτουργία των ΤΕΙ είναι η διαφορά στα ποσοστά αποφοίτησης που προκύπτει μεταξύ των κεντρικών και των περιφερειακών ΤΕΙ, όπου τα φαινόμενα φοιτητών χαμηλού επιπέδου και ελλείψεων σε υποδομές και καθηγητές γίνονται εντονότερα.''

'' Οι φοιτητές των ΤΕΙ είναι σε μέσο όρο χαμηλότερων επιδόσεων από τους αντίστοιχους των ΑΕΙ. Άρα έχουν ένα μειονέκτημα στην προσπάθειά τους να φτάσουν στο πτυχίο''

Πίνακας 1: Τμήματα με ποσοστό αποφοίτησης > 50%

2ο Πεδίο
80,68% ΑΕΙ
21,42% ΤΕΙ

3ο Πεδίο
100% ΑΕΙ
65,78% ΤΕΙ

Πίνακας 2: Τμήματα με ποσοστό αποφοίτησης > 70%

2ο Πεδίο
50% ΑΕΙ
14,28% ΤΕΙ


Πηγή: ΕΛ.ΣΤΑΤ.

https://www.stadiodromia.gr/arthra/aglfros_12_13/2012_12_02.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
''Ένα άλλο πρόβλημα με τη λειτουργία των ΤΕΙ είναι η διαφορά στα ποσοστά αποφοίτησης που προκύπτει μεταξύ των κεντρικών και των περιφερειακών ΤΕΙ, όπου τα φαινόμενα φοιτητών χαμηλού επιπέδου και ελλείψεων σε υποδομές και καθηγητές γίνονται εντονότερα.''

'' Οι φοιτητές των ΤΕΙ είναι σε μέσο όρο χαμηλότερων επιδόσεων από τους αντίστοιχους των ΑΕΙ. Άρα έχουν ένα μειονέκτημα στην προσπάθειά τους να φτάσουν στο πτυχίο''

Πίνακας 1: Τμήματα με ποσοστό αποφοίτησης > 50%

2ο Πεδίο
80,68% ΑΕΙ
21,42% ΤΕΙ

3ο Πεδίο
100% ΑΕΙ
65,78% ΤΕΙ

Πίνακας 2: Τμήματα με ποσοστό αποφοίτησης > 70%

2ο Πεδίο
50% ΑΕΙ
14,28% ΤΕΙ


Πηγή: ΕΛ.ΣΤΑΤ.

https://www.stadiodromia.gr/arthra/aglfros_12_13/2012_12_02.htm

Αριστεία για το ΤΕΙ Κρήτης
09:47
Εύσημα σε όλα, από τη διδακτέα ύλη και το εκπαιδευτικό προσωπικό ως την ερευνητική του δραστηριότητα, απέσπασε το Τμήμα Ηλεκτρολογίας του ΤΕΙ Κρήτης, μέσω ειδικής αξιολόγησης που έγινε από πανεπιστήμια του εξωτερικού.
Η αξιολόγηση πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 17-19 Οκτωβρίου από τρεις Έλληνες καθηγητές διακεκριμένων πανεπιστήμιων του εξωτερικού, επιλεγμένους από την Αρχή Διασφάλισης Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ). Οι τρεις καθηγητές κάνουν άκρως κολακευτικές διαπιστώσεις, καθώς, όπως επισημαίνουν χαρακτηριστικά στην έκθεση αξιολόγησης, το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος «είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό σε σχέση με άλλα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, και σε ελληνικό και σε διεθνές επίπεδο», με τη διδακτέα ύλη να «έχει σχεδιαστεί κατάλληλα ώστε οι απόφοιτοι να είναι ανταγωνιστικοί για την αγορά», καθώς «καλύπτει ένα ευρύ φάσμα θεματικών ενοτήτων από βασικά μαθήματα Ηλεκτρολογίας έως σύγχρονα και προηγμένα μαθήματα, όπως Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Φωτονική, Υλικά, Ρομποτική, Μηχατρονική κ.λπ.».
κτλ κτλ....
https://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=876301&srv=274

ΑΔΙΠ την γνωρίζεις???


Πάντως,κανένας ερευνητής της προκοπής,δεν έβγαλε κάποιο ΤΕΙ.

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=90911
κάνε μια βόλτα εδω΄

δεν μας είπες τι σπουδάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αριστεία για το ΤΕΙ Κρήτης
09:47
Εύσημα σε όλα, από τη διδακτέα ύλη και το εκπαιδευτικό προσωπικό ως την ερευνητική του δραστηριότητα, απέσπασε το Τμήμα Ηλεκτρολογίας του ΤΕΙ Κρήτης, μέσω ειδικής αξιολόγησης που έγινε από πανεπιστήμια του εξωτερικού.
Η αξιολόγηση πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 17-19 Οκτωβρίου από τρεις Έλληνες καθηγητές διακεκριμένων πανεπιστήμιων του εξωτερικού, επιλεγμένους από την Αρχή Διασφάλισης Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ). Οι τρεις καθηγητές κάνουν άκρως κολακευτικές διαπιστώσεις, καθώς, όπως επισημαίνουν χαρακτηριστικά στην έκθεση αξιολόγησης, το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος «είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό σε σχέση με άλλα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, και σε ελληνικό και σε διεθνές επίπεδο», με τη διδακτέα ύλη να «έχει σχεδιαστεί κατάλληλα ώστε οι απόφοιτοι να είναι ανταγωνιστικοί για την αγορά», καθώς «καλύπτει ένα ευρύ φάσμα θεματικών ενοτήτων από βασικά μαθήματα Ηλεκτρολογίας έως σύγχρονα και προηγμένα μαθήματα, όπως Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Φωτονική, Υλικά, Ρομποτική, Μηχατρονική κ.λπ.».
κτλ κτλ....
https://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=876301&srv=274

ΑΔΙΠ την γνωρίζεις???




https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=90911
κάνε μια βόλτα εδω΄

δεν μας είπες τι σπουδάζεις?

Μόνο το ΤΕΙ κρήτης παρουσιάζει πρόοδο,αποτελεί μεμονωμένο παράδειγμα,και κατ'επεκταση μη αντιπροσωπευτικό για ερευνητικό αποτέλεσμα.Απο την άλλη,εγώ σου παρουσίασα στατιστικές .

Το τι σπουδάζω,το γράφει δίπλα.

ένα απλό ναι, σαν ηλεκτρονικός μηχανικός (δεν έχω σπουδάσει σε όλα τα άλλα τμήματα για να γνωρίζω) έχω πλήρη γνώση του τομέα μου με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικού

Πιστεύεις δηλαδή πως μπορείς να συναγωνιστείς έναν απόφοιτο Πολυτεχνείου?Αν ναι,είσαι οικτρά γελασμένος,και θα το διαπιστώσεις στην πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μόνο το ΤΕΙ κρήτης παρουσιάζει πρόοδο,αποτελεί μεμονωμένο παράδειγμα,

εγώ σου έφερα μόνο ένα παράδειγμα της ΑΔΙΠ αν σου λέει κάτι........Υπάρχουν εκατοντάδες...Στατιστικές σαν την δικιά σου μπορώ να σου δείξω χίλιες οι οποίες δεν λένε και κάτι..ΑΔΙΠ κ πάλι ΑΔΙΠ....

Κάνε μια βόλτα στο σύνδεσμο που σου παρέθεσα πιο πάνω και έχουμε να συζητήσουμε πολλά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγώ σου έφερα μόνο ένα παράδειγμα της ΑΔΙΠ αν σου λέει κάτι........Υπάρχουν εκατοντάδες...Στατιστικές σαν την δικιά σου μπορώ να σου δείξω χίλιες οι οποίες δεν λένε και κάτι..ΑΔΙΠ κ πάλι ΑΔΙΠ....

Κάνε μια βόλτα στο σύνδεσμο που σου παρέθεσα πιο πάνω και έχουμε να συζητήσουμε πολλά!!

Δεν έχουμε να συζητήσουμε τίποτα.Τα ΤΕΙ(εκτος ελαχίστων,μετρημένων στα δάχτυλα,όπως ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ) δεν επανδρώνουν τον σπουδαστή με υψηλού επιπέδου γνώσεις.Άμα γουστάρεις τόσο πολύ,δώσε κατατακτήριες για ΕΜΠ ,και τότε κάτι μπορεί να μάθεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Άμα γουστάρεις τόσο πολύ,δώσε κατατακτήριες για ΕΜΠ ,και τότε κάτι μπορεί να μάθεις.;)

Έχω πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρονικού μηχανικού και πλήρη γνώσεις στην ειδικότητα μου.
Να δώσω κατατακτήριες σε μια άλλη ειδικότητα εννοείς? Για ποιον λόγο? ηλεκτρονικός μηχανικός ήθελα να γίνω και έγινα και μαζί με τον μηχανικό από το ΕΜΠ θα ενταχθούμε στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων και όταν τελειώσω το μεταπτυχιακό εγώ μάλλον στο 7 δια νόμου........Επίσης λύσε μου μια απορία, γιατί αναφέρεσαι συνέχεια στο ΕΜΠ? μηχανικούς βγάζει και το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονιας της Κοζανης δηλαδη

Δεν έχουμε να συζητήσουμε τίποτα.
κάνεις λάθος, απλά εσύ δεν μπορείς να πεις κάτι ώστε να απαξιώσεις όλα αυτα τα άρθρα.....κάνε μια βόλτα που σου λέω και θα σου λυθουν πολλες αποριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top