Απορίες για τα ΤΕΙ

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και αυτό θεωρώ είναι μία "καλή πάσα", κατά την άποψή μου, για τροφή προς σκέψη προς την κατεύθυνση που έχει πάρει το νήμα: Είναι ο πτυχιούχος Ιατρικής-Ειδικότητα Μικροβιολογίας το ίδιο με τον Ιατρικά Εργαστήρια ΤΕΙ? Και ακαδημαϊκώς και στα επαγγελματικά δικαιώματα? Τι δουλειά κάνει ο πρώτος και τι ο δεύτερος? Αυτό μετά σκεφτείτε το/αναλογιστείτε το σε όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα/κλάδους.

Στα Ιατρικά Εργαστήρια ΤΕΙ μαθαίνουν να κάνουν αναλύσεις μικροβιολογικές-αιματολογικές-ιστοπαθολογικές κ.λπ.. Αν είναι π.χ. αναλύσεις μικροβιολογικές, τότε αντιστοιχούν σε Ιατρό αντίστοιχης ειδικότητας. Δηλαδή τις παίρνει ο Ιατρός-Μικροβιολόγος, τις μελετά, τις υπογράφει-επικυρώνει και αναφέρει στον ασθενή την ενδεδειγμένη θεραπεία που πρέπει να ακολουθήσει.

Και εγώ ελληνικά μιλάω και κατανοώ πλήρως.
Προσπάθησες να τραβήξεις τις εντυπώσεις με το πρώτο σου μήνυμα αλλά τελικά δεν σου βγήκε.

και όπως πολύ σωστά σου ανέλυσα το πρόγραμμα σπουδών των ιατρικών εργαστηρίων στο παραπάνω μήνυμα μου απαιτώ να σχολιάσεις εκείνο που μιλάει ξεκάθαρα για τον προορισμό του συγκεκριμένου τμήματος.


Στην επιτροπή συμμετείχαν, μεταξύ άλλων, ο πρύτανης του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου κ. Κ. Μουτζούρης, ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Στ. Κουμπιάς, ο πρύτανης του Πολυτεχνείου Κρήτης κ. Ιωακ. Γρυσπολάκης , ο πρύτανης του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γ. Ζέρβας, ο κοσμήτωρ της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Ν.Μουσιόπουλος κ.ά. ''
ΕΕ
ΑΔΙΠ
Ξένα πανεπιστήμια
Εξωτερικές αξιολογήσεις
Ξένα ερευνητικά κέντρα.
ευρωπαϊκή τιμητική διάκριση Diploma Supplement Label – Πιστοποίηση Παραρτήματος Διπλώματος.

Όλα αυτά φωνάζουν τώρα το τι θα πεις εσύ είναι πραγματικά ανούσιο..Το ίδιο και οι παραπάνω που προσπαθούν να διαφυλάξουν τις συντεχνίες δεν μιλάω για όλους αλλά σίγουρα για έναν από αυτούς που παραμύθιαζε τον κόσμο για ''επικίνδυνους πτυχιούχους''


Σου έχω πει και άλλες φορές κάνε μια βόλτα από εδώ πρώτα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=90911

Και έχουμε να συζητήσουμε πολλά , αλλά από ότι βλέπω το αποφεύγεις και το λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Θέλεις να μας πει ότι τα παραπάνω τμήματα είναι κατώτερου επιπέδου και αν ναι από τι?
έχεις αφιερώσει λίγα έστω λεπτά να διαβάσει οδηγούς σπουδών?
Νομίζεις ότι είναι ελληνική πατέντα τα συγκεκριμένα τμήματα?
Υπάρχουν σε όλες τις πολιτισμένες χώρες σε ανώτατο επίπεδο αλλά εκεί είμαι σίγουρος ότι είναι αποδεκτές με όλο το σεβασμό που αρμόζει,βλέπεις εκεί οι άνθρωποι όντως γνωρίζουν και δεν παραμυθιάζονται με μύθους



τώρα αυτό είναι σοβαρή ερώτηση? μόνο και μόνο για να τραβήξεις τις εντυπώσεις?
Τι σχέση έχει ο μικροβιολόγος με το τμήμα Ιατρικών εργαστηρίων? Εχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις τον οδηγό σπουδών από το συγκεκριμένο τμήμα?
Άσε μας ρε Voudou τόσο καιρό βλέπουμε τι παιχνίδι παίζεις. Είπαμε πλέον ΑΕΙ (πανεπιστημιακού &τεχνολογικού τομέα) στο επίπεδο 6 το ίδιο και οι πενταετή σχολές.. Αν θυμάμαι καλά ήσουν από αυτούς που φώναζε εδώ μέσα για 6α-6β ή επίπεδο 5 τα τει.
Αυτές τις απορίες καλύτερα να τις παραθέσεις στην ΑΔΙΠ που έτυχε τελικά να έχει διαφορετικές απόψεις από ότι περιμένατε.

https://www.teithe.gr/modules/content/index.php?id=22
Διεθνείς δραστηριότητες

Οι στόχοι και οι σκοποί του Τμήματος του είναι αντίστοιχα με αυτά Τμημάτων των Πανεπιστημίων της Αμερικής που δίνουν BACHELOR OF SCIENCE IN MEDICAL TECHNOLOGY στην Αμερική μετά από σπουδές τεσσάρων ετών.

Αντίστοιχες σπουδές τετραετούς διάρκειας στην Αγγλία οδηγούν σε BACHELOR OF ΒΙΟMEDICAL SCIENCES.

Ανάλογα, οι δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του Τμήματος Τεχνολόγων Ιατρικών Εργαστηρίων είναι ανάλογα με αυτά των αποφοίτων των αντίστοιχων Τμημάτων της Αμερικής που χαρακτηρίζονται ως Medical Technologist (ΜΤ) και των Biomedical Scientists που αποφοιτούν από τα αντίστοιχα Βρετανικά Πανεπιστημιακά Τμήματα.

Οι Medical Technologists στην Αμερική διακρίνονται σαφώς από τους Medical Technicians που παρακολουθούν προγράμματα διετούς φοίτησης, είναι λιγότερο αμοιβόμενοι και δεν επιτελούν ορισμένες εξειδικευμένες και δύσκολες εξετάσεις στα Νοσοκομεία όπου εργάζονται.

Το Πρόγραμμα σπουδών του Τμήματός μας παρουσιάζει σχεδόν 99% αναλογία με τα αντίστοιχα Προγράμματα Σπουδών αντίστοιχων Τμημάτων Αμερικάνικων Πανεπιστημίων (Armstrong Atlantic State University, University of Dakota, Michigan University, Meryland University, etc.). Σημαντική αναλογία παρουσιάζει επίσης με αντίστοιχα προγράμματα Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων.

Η αναλογία του Προγράμματος σπουδών με Προγράμματα αντίστοιχων Τμημάτων του εξωτερικού είναι σημαντική γιατί διευκολύνει την αναγνώριση του Πτυχίου στο εξωτερικό, την απασχόληση των αποφοίτων στην εκεί αγορά εργασίας και την ένταξή τους σε Μεταπτυχιακά Προγράμματα του εξωτερικού.

Φίλε μου πολύ σωστά τα έχεις αντιγράψει από ΗΠΑ και Αγγλία, μόνο που σε αυτές τις δύο χώρες δεν υπάρχουν ΤΕΙ. Στα (Πολιτειακά κυρίως και δημόσιου χαρακτήρα) Πανεπιστήμια των ΗΠΑ συνηθίζεται να υπάρχει για δεδομένος κλάδος/ειδικότητα 4ετές πρόγραμμα και 2ετές πρόγραμμα (στις ίδιες αίθουσες και έδρανα άμα θες). Ας το πούμε στα δικά μας δεδομένα 4ετές=Πανεπιστήμιο και 2ετές=ΙΕΚ. Οι εκάστοτε πτυχιούχοι μετά στην "αγορά" κυνηγούν διαφορετικές θέσεις. Μην ξεχνάς σε αυτές τις δύο χώρες οι "ακαδημαϊκοί" τίτλοι δεν αντιστοιχούν πάντα και σε "δεδομένα ΕΔ" (δεν είναι πάντα "ακαδημαϊκοί & επαγγελματικοί" τίτλοι) και η "αγορά" (άκρως καπιταλιστικό μοντέλο οικονομίας), αλλά αποκτώνται (γενικά μιλώντας) δεδομένα ΕΔ και με άλλα προσόντα (μάστερ, προϋπηρεσία σχετική κ.λ.π.).

Και εγώ ελληνικά μιλάω και κατανοώ πλήρως.
Προσπάθησες να τραβήξεις τις εντυπώσεις με το πρώτο σου μήνυμα αλλά τελικά δεν σου βγήκε.

και όπως πολύ σωστά σου ανέλυσα το πρόγραμμα σπουδών των ιατρικών εργαστηρίων στο παραπάνω μήνυμα μου απαιτώ να σχολιάσεις εκείνο που μιλάει ξεκάθαρα για τον προορισμό του συγκεκριμένου τμήματος.



ΕΕ
ΑΔΙΠ
Ξένα πανεπιστήμια
Εξωτερικές αξιολογήσεις
Ξένα ερευνητικά κέντρα.
ευρωπαϊκή τιμητική διάκριση Diploma Supplement Label – Πιστοποίηση Παραρτήματος Διπλώματος.

Όλα αυτά φωνάζουν τώρα το τι θα πεις εσύ είναι πραγματικά ανούσιο..Το ίδιο και οι παραπάνω που προσπαθούν να διαφυλάξουν τις συντεχνίες δεν μιλάω για όλους αλλά σίγουρα για έναν από αυτούς που παραμύθιαζε τον κόσμο για ''επικίνδυνους πτυχιούχους''


Σου έχω πει και άλλες φορές κάνε μια βόλτα από εδώ πρώτα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=90911

Και έχουμε να συζητήσουμε πολλά , αλλά από ότι βλέπω το αποφεύγεις και το λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω!!

Μισό, γιατί ξεφεύγουμε και το είδα τώρα (έγραφα το προηγούμενο ποστ). Τί είναι πάλι αυτό το "απαιτώ να σχολιάσεις"? Συγγνώμη προκαταβολικά από τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, αλλά ρε antis πόσο γραφικός είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Φίλε μου πολύ σωστά τα έχεις αντιγράψει από ΗΠΑ και Αγγλία, μόνο που σε αυτές τις δύο χώρες δεν υπάρχουν ΤΕΙ. Στα (Πολιτειακά κυρίως και δημόσιου χαρακτήρα) Πανεπιστήμια των ΗΠΑ συνηθίζεται να υπάρχει για δεδομένος κλάδος/ειδικότητα 4ετές πρόγραμμα και 2ετές πρόγραμμα (στις ίδιες αίθουσες και έδρανα άμα θες). Ας το πούμε στα δικά μας δεδομένα 4ετές=Πανεπιστήμιο και 2ετές=ΙΕΚ. Οι εκάστοτε πτυχιούχοι μετά στην "αγορά" κυνηγούν διαφορετικές θέσεις. Μην ξεχνάς σε αυτές τις δύο χώρες οι "ακαδημαϊκοί" τίτλοι δεν αντιστοιχούν πάντα και σε "δεδομένα ΕΔ" (δεν είναι πάντα "ακαδημαϊκοί & επαγγελματικοί" τίτλοι) και η "αγορά" (άκρως καπιταλιστικό μοντέλο οικονομίας), αλλά αποκτώνται (γενικά μιλώντας) δεδομένα ΕΔ και με άλλα προσόντα (μάστερ, προϋπηρεσία σχετική κ.λ.π.).

Συγγνώμη αλλά δεν μου λες κάτι εδώ..
Το τμήμα ιατρικών εργαστηρίων είναι ακριβώς το ίδιο ακαδημαικά και επαγγελματικά με τα παραπάνω. Το λέει ξεκάθαρα.
Εσύ ρώτησες ποια η διαφορά του συγκεκριμένου τμήματος από την ιατρική και σου λέω ότι το ίδιο τμήμα υπάρχει σε ανώτατο επίπεδο όπως και εδώ και σε άλλες πολιτισμένες χώρες και σίγουρα εκεί δεν θα κάτσουν να το συγκρίνουν με την Ιατρική γιατί είναι ξεκάθαρο και κατανοητό ποιος ο προορισμός του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν μου λες κάτι εδώ..

εχει φαση τ ποσο απελπισμενα ειναι τα μνμ σ
δλδ εχω φαει 2 σακουλακια ποπ κορν μεχρι στιγμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και εγώ ελληνικά μιλάω και κατανοώ πλήρως.
Προσπάθησες να τραβήξεις τις εντυπώσεις με το πρώτο σου μήνυμα αλλά τελικά δεν σου βγήκε.

και όπως πολύ σωστά σου ανέλυσα το πρόγραμμα σπουδών των ιατρικών εργαστηρίων στο παραπάνω μήνυμα μου απαιτώ να σχολιάσεις εκείνο που μιλάει ξεκάθαρα για τον προορισμό του συγκεκριμένου τμήματος.



ΕΕ
ΑΔΙΠ
Ξένα πανεπιστήμια
Εξωτερικές αξιολογήσεις
Ξένα ερευνητικά κέντρα.
ευρωπαϊκή τιμητική διάκριση Diploma Supplement Label – Πιστοποίηση Παραρτήματος Διπλώματος.

Όλα αυτά φωνάζουν τώρα το τι θα πεις εσύ είναι πραγματικά ανούσιο..Το ίδιο και οι παραπάνω που προσπαθούν να διαφυλάξουν τις συντεχνίες δεν μιλάω για όλους αλλά σίγουρα για έναν από αυτούς που παραμύθιαζε τον κόσμο για ''επικίνδυνους πτυχιούχους''


Σου έχω πει και άλλες φορές κάνε μια βόλτα από εδώ πρώτα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=90911

Και έχουμε να συζητήσουμε πολλά , αλλά από ότι βλέπω το αποφεύγεις και το λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω!!

Antis δεν μπορώ να συζητώ καθημερινά στο ischool, γιατί εργάζομαι και έχω και οικογένεια. Δεν είμαι φοιτητής να έχω άπλετο χρόνο. Αύριο όμως δεν δουλεύω, οπότε τώρα είμαι στη διάθεσή σου τώρα/σήμερα. Άμα πιστεύεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον και πιστεύεις ότι θα είναι χρήσιμο μπορείς να με ρωτήσεις ό,τι θες να μάθεις.

Ό,τι θες να μάθεις για τις απόψεις μου εννοώ. Δεν είναι ειρωνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Antis δεν μπορώ να συζητώ καθημερινά στο ischool, γιατί εργάζομαι και έχω και οικογένεια. Δεν είμαι φοιτητής να έχω άπλετο χρόνο. Αύριο όμως δεν δουλεύω, οπότε τώρα είμαι στη διάθεσή σου τώρα/σήμερα. Άμα πιστεύεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον και πιστεύεις ότι θα είναι χρήσιμο μπορείς να με ρωτήσεις ό,τι θες να μάθεις.

Ό,τι θες να μάθεις για τις απόψεις μου εννοώ. Δεν είναι ειρωνικό.

σε αυτό το μήνυμα σου παραθέτεις ένα δικό μου σχόλιο το οποίο Voudou δεν ήταν απάντηση και ερώτηση προς εσένα, δες το καλύτερα αφορούσε τον Paris7777

Μισό, γιατί ξεφεύγουμε και το είδα τώρα (έγραφα το προηγούμενο ποστ).
απαιτώ να αναφερθείς στα ουσιώδη που σου έγραψα και αυτό ήταν για το τμήμα των ιατρικών εργαστηρίων στο εξωτερικό. Εσύ μιλούσες γενικά.
Αν δεν σου αρέσει το απαιτώ μπορώ να το κάνω ''Θα ήθελα πολύ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν μου λες κάτι εδώ..
Το τμήμα ιατρικών εργαστηρίων είναι ακριβώς το ίδιο ακαδημαικά και επαγγελματικά με τα παραπάνω. Το λέει ξεκάθαρα.
Εσύ ρώτησες ποια η διαφορά του συγκεκριμένου τμήματος από την ιατρική και σου λέω ότι το ίδιο τμήμα υπάρχει σε ανώτατο επίπεδο όπως και εδώ και σε άλλες πολιτισμένες χώρες και σίγουρα εκεί δεν θα κάτσουν να το συγκρίνουν με την Ιατρική γιατί είναι ξεκάθαρο και κατανοητό ποιος ο προορισμός του

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Άμα θες να το αναλύσεις λίγο. Αν αντιλήφθηκα σωστά λες ότι το Ιατρικά Εργαστήρια είναι το ίδιο με την Ιατρική? Για Ελλάδα ή ΗΠΑ αναφέρεσαι?

Για Ελλάδα θα θεωρήσουμε ότι γνωρίζουμε πάνω-κάτω. Για ΗΠΑ δεν ξέρω αν ξέρεις εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά η Ιατρική είναι κάπως "μεταπτυχιακό". Δηλαδή, πρέπει πρώτα να πάρεις πανεπιστημιακό πτυχίο και μετά να μπεις Ιατρική. Οι περισσότεροι επιλέγουν Βιολογία ή Χημεία, λόγω συνάφειας γνώσεων στα πρώτα έτη σπουδών ιατρικής. Στα Ιατρικά Εργαστήρια των ΗΠΑ δεν γνωρίζω να απαιτείται το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αν αντιλήφθηκα σωστά λες ότι το Ιατρικά Εργαστήρια είναι το ίδιο με την Ιατρική? Για Ελλάδα ή ΗΠΑ αναφέρεσαι?

Αν αντιλήφθηκες αυτό τότε συγγνώμη αλλά δεν κατανοείς τα ελληνικά.
Είπα ότι το ίδιο τμήμα υπάρχει σε ανωτατο επίπεδο και στο εξωτερικό και δεν είναι ελληνική πατέντα, τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει?
Σε πιο σημείο βλέπεις να το συγχωνεύω με την Ιατρική?

Για ΗΠΑ δεν ξέρω αν ξέρεις εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά η Ιατρική είναι κάπως "μεταπτυχιακό". Δηλαδή, πρέπει πρώτα να πάρεις πανεπιστημιακό πτυχίο και μετά να μπεις Ιατρική. Οι περισσότεροι επιλέγουν Βιολογία ή Χημεία, λόγω συνάφειας γνώσεων στα πρώτα έτη σπουδών ιατρικής. Στα Ιατρικά Εργαστήρια των ΗΠΑ δεν γνωρίζω να απαιτείται το ίδιο.

δεν έχω ιδέα και είχα πάντα την απορία βλέποντας το Grey's anatomy πως παίρνουν πτυχίο αυτοί όταν λέει η άλλη ότι είναι 27 χρονών και έχει δυο διδακτορικά σε ένα μεγαλο πανεπιστήμιο της Αμερικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και εγώ ελληνικά μιλάω και κατανοώ πλήρως.
Προσπάθησες να τραβήξεις τις εντυπώσεις με το πρώτο σου μήνυμα αλλά τελικά δεν σου βγήκε.

και όπως πολύ σωστά σου ανέλυσα το πρόγραμμα σπουδών των ιατρικών εργαστηρίων στο παραπάνω μήνυμα μου απαιτώ να σχολιάσεις εκείνο που μιλάει ξεκάθαρα για τον προορισμό του συγκεκριμένου τμήματος.



ΕΕ
ΑΔΙΠ
Ξένα πανεπιστήμια
Εξωτερικές αξιολογήσεις
Ξένα ερευνητικά κέντρα.
ευρωπαϊκή τιμητική διάκριση Diploma Supplement Label – Πιστοποίηση Παραρτήματος Διπλώματος.

Όλα αυτά φωνάζουν τώρα το τι θα πεις εσύ είναι πραγματικά ανούσιο..Το ίδιο και οι παραπάνω που προσπαθούν να διαφυλάξουν τις συντεχνίες δεν μιλάω για όλους αλλά σίγουρα για έναν από αυτούς που παραμύθιαζε τον κόσμο για ''επικίνδυνους πτυχιούχους''


Σου έχω πει και άλλες φορές κάνε μια βόλτα από εδώ πρώτα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=90911

Και έχουμε να συζητήσουμε πολλά , αλλά από ότι βλέπω το αποφεύγεις και το λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω!!

antis αυτό που έχεις υπογραμμίσει (προτείνω να το αποφεύγεις και ζαλίζει στο μάτι και δείχνει ότι "φωνάζεις") θέλω να καταδείξω για ακόμα μία φορά τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ των οδηγών σπουδών σε πανεπιστήμιο και ΤΕΙ. Μη με κάνεις να πιστέψω πάλι, ότι θα ψαχνόμαστε γιατί η ταμπέλα στα μεν είναι το ΤΕΙ και στα δε το Πανεπιστήμιο. Μιλάμε τώρα με άτομα που υποτίθεται ότι ενδιαφέρονται για το θέμα συζήτησης και σπουδάζουν. Δεν είμαστε η Κυρά Κούλα στη γειτονιά. Αυτή τη διαφορετικότητα αναλογιστείτε τη σε άλλους κλάδους/επαγγέλματα. Αυτό λέω εκεί.

Αν αντιλήφθηκες αυτό τότε συγγνώμη αλλά δεν κατανοείς τα ελληνικά.
Είπα ότι το ίδιο τμήμα υπάρχει σε ανωτατο επίπεδο και στο εξωτερικό και δεν είναι ελληνική πατέντα, τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει?
Σε πιο σημείο βλέπεις να το συγχωνεύω με την Ιατρική?

Έλα τώρα, μην το χαλάς με "ειρωνεία με δόσεις". Χάνεις και το δίκιο σου με τέτοια. Στο θέμα μας: Ε, και στην Ελλάδα είναι ακαδημαϊκώς ΑΕΙ. Επαγγελματικώς όμως άλλη η δουλειά του ενός και άλλη του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
antis αυτό που έχεις υπογραμμίσει (προτείνω να το αποφεύγεις και ζαλίζει στο μάτι και δείχνει ότι "φωνάζεις") θέλω να καταδείξω για ακόμα μία φορά τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ των οδηγών σπουδών σε πανεπιστήμιο και ΤΕΙ. Μη με κάνεις να πιστέψω πάλι, ότι θα ψαχνόμαστε γιατί η ταμπέλα στα μεν είναι το ΤΕΙ και στα δε το Πανεπιστήμιο. Μιλάμε τώρα με άτομα που υποτίθεται ότι ενδιαφέρονται για το θέμα συζήτησης και σπουδάζουν. Δεν είμαστε η Κυρά Κούλα στη γειτονιά. Αυτή τη διαφορετικότητα αναλογιστείτε τη σε άλλους κλάδους/επαγγέλματα. Αυτό λέω εκεί.

Υπάρχει η ΑΔΙΠ
Υπάρχει η ΕΕ
Υπάρχει η Μπολόνια
Υπάρχει το εθνικό πλαίσιο προσόντων.

Γιατί να καθόμαστε και να λέμε τι είπε ο φίλος του κουμπάρου του θειου του ξάδερφου.

Μια βόλτα από τα παραπάνω και λύνονται όλες οι απορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@stefanos-20: γενικά σωστά τα λες. Μία επισήμανση: ο πτυχιούχος/διπλωματούχος πολυτεχνείου (σκέτο, χωρίς άλλα προσόντα) ποτέ δεν είναι "ανώτερος" από τον πτυχιούχο+μάστερ. Το αντίθετο συμβαίνει.

Προς όλους του νεότερους να επαναλάβω (για να μην παρεξηγηθούμε): η κατοχή ενός πτυχίου (σκέτο, πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ) σε συνδυασμό με την εύρεση εργασίας ΠΛΕΟΝ δεν σε εξασφαλίζει. Πάρα πολλές φορές ακόμα και η κατοχή ενός master δεν σε εξασφαλίζει, γιατί ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΝ (ορισμός προσόντος: κάτι που έχω εγώ και δεν το έχουν οι γύρω μου).

Πλέον η επιβίωση στην αγορά εργασίας δεν είναι η κατοχή ενός πτυχίου, αλλά η κατοχή "πακέτου προσόντων": πτυχίο+μεταπτυχιακά+προϋπηρεσία+ξένες γλώσσες+η/υ κ.λπ. Υπό αυτό το πρίσμα μπορεί άνετα κάποιος που θα τελειώσει κάτι (πτυχίο) με τα επιπλέον προσόντα να "ξεπεράσει" επαγγελματικώς κάποιον άλλο που φαινόταν "παραπάνω" (αλλά επαναπαύθηκε).

Στην Ελλάδα ακόμα και η "εξειδίκευση" έχει αρχίσει και μπουκώνει (σε όποιον ψάχνεται όμως διαρκώς, όλο και θα "σώζεται").

Στο θέμα πάντα θα έχετε στο νου σας τα ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ και τα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ. Στην Ελλάδα, τα πρώτα πτυχία (το βασικό) απονέμουν και επαγγελματικά δικαιώματα (ακαδημαϊκοί & επαγγελματικοί τίτλοι που ανέφερα παραπάνω στο πακέτο), πράγμα που δεν ακολουθείται από την ΕΕ πλέον στις περισσότερες περιπτώσεις. Η Ελλάδα ακολούθησε κάποτε το γερμανικό μοντέλο (διττός ρόλος ύπαρξης πανεπιστημίων και τει με διακριτούς ρόλους) ΚΑΙ προσαρμοσμένο στις ανάγκες του Ελληνικού Δημοσίου. Ιδιωτικός τομέας (και μάλιστα κρατηκοδίαιτος), όπως νοείται στο εξωτερικό ποτέ δεν είχαμε (τουλάχιστον όσο από την πλευρά μου το αντιλαμβάνομαι). Στο εξωτερικό η λήψη πρώτου πτυχίου ακόμα και από πανεπιστήμιο δεν σημαίνει πάντα απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα (όπως στην Ελλάδα) και εκεί η "ειδικότητα" είναι "τελευταίο χαρτί" (ακόμα και μάστερ), ενώ στην Ελλάδα στα πάντα όλα σε ορίζει το πρώτο πτυχίο.

Υπάρχει η ΑΔΙΠ
Υπάρχει η ΕΕ
Υπάρχει η Μπολόνια
Υπάρχει το εθνικό πλαίσιο προσόντων.

Γιατί να καθόμαστε και να λέμε τι είπε ο φίλος του κουμπάρου του θειου του ξάδερφου.

Μια βόλτα από τα παραπάνω και λύνονται όλες οι απορίες

Δεν αντιλέγουμε σε όλα αυτά. Ούτε νομίζω ότι είπα ποτέ ότι δεν τα θέλουμε. Όλα με τη σειρά τους. Πάντως (όπως έχουμε ξανασυζητήσει από ό,τι θυμάμαι) και στην ΕΕ και Μπολόνια κλ.π. υπάρχουν εξαιρέσεις. Τώρα στο φρέσκο "εθνικό πλαίσιο προσόντων" περιμένουμε πως αυτό η ακαδημαϊκή (σε πρώτη ματιά) τακτοποίηση θα εφαρμοστεί στα ΕΔ. Και για να σε προλάβω, υπάρχουν δύο σημεία: ένα το επαλ/ιεκ στο ίδιο επίπεδο και το άλλο τει-πανεπιστήμια. Μέχρι στιγμής στην πρώτη περίπτωση έχουν διαφορά στον αριθμό των ημερομισθίων για να αποκτήσεις την άδεια, ενώ στη δεύτερη περίπτωση στα ΤΕΙ υφίστανται περιορισμοί και στα πανεπιστήμια όχι.

Αν ρωτήσεις την άποψή μου με την προέκταση στα ΕΔ για το άμεσο μέλλον: αν χορηγούν τα ίδια ΕΔ, τότε πιθανολογώ το ένα από τα δύο σε αυτές τις δύο βαθμίδες θα καταργηθεί (πάρε όποιο θες από ποια πλευρά θέλεις να το βλέπεις).

Νομικά όμως δεν ξέρω αν θα είναι τόσο απλά τα πράγματα, γιατί αν θα έχουμε ίδια ΕΔ, τότε οι προσφυγές πτυχιούχων πανεπιστημίου εσωτερικού και εξωτερικού θα είναι μαζικές που θα επιζητούν τα "παραπάνω". Θα δούμε πως θα ρυθμιστούν οι ένθεν και ένθεν "αδικίες" (όπως θα τις βλέπει ο καθένας εννοώ έτσι, όχι εγώ προσωπικά).

Δώσε μου λίγο χρόνο να δω τι έχω γράψει και τι έγραψαν εσύ και οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Να σου πω. Ακόμα και να υποβαθμιστεί το δίπλωμα του πολυτεχνείου στα 4 χρόνια, πρέπει να εξασφαλιστούν τα δικαιώματα των παλαιών διπλωματούχων του καταργηθέντος πενταετούς κύκλου σπουδών (όπως ο υποφαινόμενος). Έτσι προκύπτουν 3 διαφορετικές κατηγορίες μηχανικών:

1) μηχανικοί πανεπιστημιακής εκπαίδευσης 5ετούς τίτλου σπουδών
2) μηχανικοί πανεπιστημιακής εκπαίδευσης 4ετούς τίτλου σπουδών
3) μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης 4ετούς τίτλου σπουδών

Το σωστό είναι να γίνει αποτίμηση των προσόντων κάθε κατηγορίας ξεχωριστά, σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα της παραγράφου 4 του άρθρου 16 του νόμου 3879/2010, και στη συνέχεια απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Επειδή όμως κάποιος μπορεί να έχει ένα ή περισσότερα ΜΔΕ ή/και ΔΔ σε συνάφεια με το πτυχίο μηχανικού (ΠΕ ή ΤΕ) τότε κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται μεμονωμένα. Αυτή είναι η λογική της μη ισοπέδωσης.

civilara ξέχασες και τους πτυχιούχους εξωτερικού με 3ετές πτυχίο και MSc, που ο ΔΟΑΤΑΠ τα συνυπολόγιζε (και ό,τι άλλο), για να δώσει με τα ελληνικά δεδομένα το πτυχίο (5ετίας), ήτοι ουσιαστικά απονομή ΕΔ.

Επίσης, κάτι που θυμήθηκα, λέγαμε κάποτε ότι η εκπαιδευτική διαδικασία είναι διαφορετική στο πτυχίο και διαφορετική στο μάστερ (και φυσικά συμφωνώ). Με την Μπολόνια που είχαν βορειοευρωπαϊκές χώρες τότε 5ετίες, υπάρχουν περιπτώσεις που τους έδωσαν (όταν το έσπασαν σε δύο κύκλους) στους παλιότερους και το μάστερ (πακέτο με το πτυχίο με τη "λογική" των ects). Φαντάσου τι θα γίνει (αν γίνει παρόλο που δεν είναι ακαδημαϊκώς σωστό, αλλά άλλοι το έκαναν) με τους κατόχους και ΜΔΕ.

Αυτό που λες με την κάθε περίπτωση μεμονωμένα είναι φαινομενικά σωστό. Σκέφτομαι πως θα εφαρμοστεί με οριζόντιο χαρακτήρα, γιατί οι υποπεριπτώσεις είναι πλέον πολλές και θα έχουμε μόνο 3 κλίμακες: πτυχίο-μάστερ-διδακτορικό.

antis κοιμήθηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχω μπλέξει με μια εργασία που πρέπει να τελειώσει!!! Θα διαβάσω με λεπτομέρεια τι έγραψες και θα σου απαντήσω κατάλληλα, προς το παρόν βλέπω κάποια θετικά στοιχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
καλώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
civilara ξέχασες και τους πτυχιούχους εξωτερικού με 3ετές πτυχίο και MSc, που ο ΔΟΑΤΑΠ τα συνυπολόγιζε (και ό,τι άλλο), για να δώσει με τα ελληνικά δεδομένα το πτυχίο (5ετίας), ήτοι ουσιαστικά απονομή ΕΔ.

Οι τίτλοι σπουδών πτυχιούχων ΑΕΙ της αλλοδαπής, στους οποίους έχει χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με το δίπλωμα μηχανικού των πολυτεχνείων και πανεπιστημίων της ημεδαπής ή με το πτυχίο μηχανικού τε των ΤΕΙ της ημεδαπής, εξομοιώνονται από όλες τις πλευρές (ακαδημαϊκά και επαγγελματικά) με αυτά. Αυτοί οι πτυχιούχοι εντάσσονται σε μία από τις τρεις προαναφερόμενες κατηγορίες μηχανικών.

Οι κάτοχοι 3ετούς BEng από πανεπιστήμιο της ευρωπαϊκής ένωσης και χωρίς άλλο τίτλο σπουδών μπορούν να αποκτήσουν επαγγελματική ισοδυναμία με τους ελληνικούς τίτλους σπουδών μέσω του ΣΑΕΠ. Σε αυτήν την περίπτωση υπάγονται στα αντισταθμιστικά μέτρα του ΠΔ 38/2010 που καθορίζονται στην ΚΥΑ Αριθμ. 36650/ΙΑ (ΦΕΚ 1122/Β΄/10.04.2012). Αυτοί οι πτυχιούχοι έχουν λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους διπλωματούχους μηχανικούς των πολυτεχνείων και πανεπιστημίων της ημεδαπής.

Επίσης, κάτι που θυμήθηκα, λέγαμε κάποτε ότι η εκπαιδευτική διαδικασία είναι διαφορετική στο πτυχίο και διαφορετική στο μάστερ (και φυσικά συμφωνώ). Με την Μπολόνια που είχαν βορειοευρωπαϊκές χώρες τότε 5ετίες, υπάρχουν περιπτώσεις που τους έδωσαν (όταν το έσπασαν σε δύο κύκλους) στους παλιότερους και το μάστερ (πακέτο με το πτυχίο με τη "λογική" των ects). Φαντάσου τι θα γίνει (αν γίνει παρόλο που δεν είναι ακαδημαϊκώς σωστό, αλλά άλλοι το έκαναν) με τους κατόχους και ΜΔΕ.

Αυτό έγινε σίγουρα στη Γερμανία. Το πενταετές Diplom μηχανικού στα γερμανικά πολυτεχνεία/πανεπιστήμια διασπάστηκε σε 3ετές Bachelor και 2ετές Master. Στους κατόχους του Diplom δόθηκε ισοδυναμία με το Master. Πάντως στην Ελλάδα το πενταετές δίπλωμα μηχανικού είναι επιπέδου Bachelor. Τι θα συμβεί όμως με τους κατόχους πενταετούς διπλώματος μηχανικού αν διασπαστεί ο πενταετής κύκλος σπουδών των ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων; Θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μαργαρίτα φυσικά και υπάρχει η Μαιευτική σε πανεπιστημιακό επίπεδο στην Ελλάδα: είναι ειδικότητα της ιατρικής! Δεν είναι τυχαίο τα ΤΕΙ της 2ης Δέσμης (παλιά) ή 3ου Πεδίου που χαρακτηρίζονται "παραϊατρικά"! Εκτός του Οδοντικής Τεχνολογίας ΤΕΙ (που είναι αντίστοιχο σε πανεπιστημιακό επίπεδο το τμήμα Οδοντιατρικής), τα υπόλοιπα (φυσικοθεραπεία, ιατρικά εργαστήρια, ραδιολογία-ακτινολογία, μαιευτικής κ.λ.π. των ΤΕΙ) αντιστοιχούν σε πανεπιστημιακό επίπεδο με ειδικότητες της Ιατρικής.

Και αυτό θεωρώ είναι μία "καλή πάσα", κατά την άποψή μου, για τροφή προς σκέψη προς την κατεύθυνση που έχει πάρει το νήμα: Είναι ο πτυχιούχος Ιατρικής-Ειδικότητα Μικροβιολογίας το ίδιο με τον Ιατρικά Εργαστήρια ΤΕΙ? Και ακαδημαϊκώς και στα επαγγελματικά δικαιώματα? Τι δουλειά κάνει ο πρώτος και τι ο δεύτερος? Αυτό μετά σκεφτείτε το/αναλογιστείτε το σε όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα/κλάδους.

Εγω δεν ειπα οτι ειμαστε ιδιοι με την Ιατρικη..Αυτο θα ελειπε..:P Αν και το τμημα μας, συνεργαζεται με την Ιατρικη Αθηνας και κανουν μεταπτυχιακο απο κοινου.. Κοιτα, ο γυναικολογος -μαιευτηραςπου βγαινει απο την Ιατρικη, εκτος απο τοκετο και τα συναφη,εστιαζει και στα πιο γυναικολογικης φυσεως θεματα και χειρουργικης..Η μαια-μαιευτης,εστιαζει πιο πολυ στα μαιευτικης φυσεως θεματα,αν και διενεργουμε και τεστ παπ και κανουμε διαγνωση ογκων κτλ,το οποιο αναφερεται και στα εργατικα δικαιωματα.. Ομως οπως ενας γυναικολογος εχει δικαιωμα να εκτελεσει τοκετο μονος του, ετσι και η μαια του Τει,εχει το ιδιο δικαιωμα..Οπως εχει δικαιωμα να εκτελεσει τοκετο στο σπιτι..Βεβαια στην Ελλαδα ο ρολος της μαιας εχει υποβαθμιστει γενικα,οπως και τα περισσοτερα επαγγελματα εξαλλου..Στο εξωτερικο, δε διανοειται να εκτελεσει τοκετο ο γυναικολογος αντι της μαιας.. Ειναι αυτονοητο.. Στην Ελλαδα,ειναι διαφορετικα... Η μαια ειναι ο σημαντικοτερος παραγων απο την αρχη της εγκυμοσυνης,μεχρι και στις 25 μερες του νεογνου..Για τα παντα..Και οταν λεμε τα παντα,τα παντα..Απο παρακολουθηση εγκυμοσυνης,μαθηματα ανωδυνου τοκετου, τοκετο, συρραφη, φροντιδα νεογνου, εξετασεις νεογνου,φροντιδα λεχωιδας, εξετασεις λεχωιδας, μεχρι συμβουλες θηλασμου κτλ κτλ..Τεσπα..:)

Aυτο ειναι το μεταπτυχιακο που κανουμε απο κοινου, με την Ιατρικη Αθηνας..Δε μας θεωρουν παντως κατωτερους.. :P

https://www.researchreproduction.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οι τίτλοι σπουδών πτυχιούχων ΑΕΙ της αλλοδαπής, στους οποίους έχει χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με το δίπλωμα μηχανικού των πολυτεχνείων και πανεπιστημίων της ημεδαπής ή με το πτυχίο μηχανικού τε των ΤΕΙ της ημεδαπής, εξομοιώνονται από όλες τις πλευρές (ακαδημαϊκά και επαγγελματικά) με αυτά. Αυτοί οι πτυχιούχοι εντάσσονται σε μία από τις τρεις προαναφερόμενες κατηγορίες μηχανικών.

Οι κάτοχοι 3ετούς BEng από πανεπιστήμιο της ευρωπαϊκής ένωσης και χωρίς άλλο τίτλο σπουδών μπορούν να αποκτήσουν επαγγελματική ισοδυναμία με τους ελληνικούς τίτλους σπουδών μέσω του ΣΑΕΠ. Σε αυτήν την περίπτωση υπάγονται στα αντισταθμιστικά μέτρα του ΠΔ 38/2010 που καθορίζονται στην ΚΥΑ Αριθμ. 36650/ΙΑ (ΦΕΚ 1122/Β΄/10.04.2012). Αυτοί οι πτυχιούχοι έχουν λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους διπλωματούχους μηχανικούς των πολυτεχνείων και πανεπιστημίων της ημεδαπής.

Αυτό έγινε σίγουρα στη Γερμανία. Το πενταετές Diplom μηχανικού στα γερμανικά πολυτεχνεία/πανεπιστήμια διασπάστηκε σε 3ετές Bachelor και 2ετές Master. Στους κατόχους του Diplom δόθηκε ισοδυναμία με το Master. Πάντως στην Ελλάδα το πενταετές δίπλωμα μηχανικού είναι επιπέδου Bachelor. Τι θα συμβεί όμως με τους κατόχους πενταετούς διπλώματος μηχανικού αν διασπαστεί ο πενταετής κύκλος σπουδών των ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων; Θα δείξει.

Και στην Ολλανδία. Και στη Φιλανδία (αυτό σε συζήτηση με Φινλανδή και για το δεδομένο κλάδο που είχε σπουδάσει, το οποίο ήταν κάτι παρόμοιο με το Μηχανικός Περιβάλλοντος για τα Ελληνικά δεδομένα). Δεν ξέρω αν έγινε για όλους τους κλάδους. Για τα άλλα με τους νόμους δεν έχω και κάποιο λόγο να διαφωνίσω. Ναι και θα δείξει τι να γίνει με τις "προσαρμογές" εν γένει (κανείς δεν ξέρει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εγω δεν ειπα οτι ειμαστε ιδιοι με την Ιατρικη..Αυτο θα ελειπε..:P Αν και το τμημα μας, συνεργαζεται με την Ιατρικη Αθηνας και κανουν μεταπτυχιακο απο κοινου.. Κοιτα, ο γυναικολογος -μαιευτηραςπου βγαινει απο την Ιατρικη, εκτος απο τοκετο και τα συναφη,εστιαζει και στα πιο γυναικολογικης φυσεως θεματα και χειρουργικης..Η μαια-μαιευτης,εστιαζει πιο πολυ στα μαιευτικης φυσεως θεματα,αν και διενεργουμε και τεστ παπ και κανουμε διαγνωση ογκων κτλ,το οποιο αναφερεται και στα εργατικα δικαιωματα.. Ομως οπως ενας γυναικολογος εχει δικαιωμα να εκτελεσει τοκετο μονος του, ετσι και η μαια του Τει,εχει το ιδιο δικαιωμα..Οπως εχει δικαιωμα να εκτελεσει τοκετο στο σπιτι..Βεβαια στην Ελλαδα ο ρολος της μαιας εχει υποβαθμιστει γενικα,οπως και τα περισσοτερα επαγγελματα εξαλλου..Στο εξωτερικο, δε διανοειται να εκτελεσει τοκετο ο γυναικολογος αντι της μαιας.. Ειναι αυτονοητο.. Στην Ελλαδα,ειναι διαφορετικα... Η μαια ειναι ο σημαντικοτερος παραγων απο την αρχη της εγκυμοσυνης,μεχρι και στις 25 μερες του νεογνου..Για τα παντα..Και οταν λεμε τα παντα,τα παντα..Απο παρακολουθηση εγκυμοσυνης,μαθηματα ανωδυνου τοκετου, τοκετο, συρραφη, φροντιδα νεογνου, εξετασεις νεογνου,φροντιδα λεχωιδας, εξετασεις λεχωιδας, μεχρι συμβουλες θηλασμου κτλ κτλ..Τεσπα..:)

Aυτο ειναι το μεταπτυχιακο που κανουμε απο κοινου, με την Ιατρικη Αθηνας..Δε μας θεωρουν παντως κατωτερους.. :P

https://www.researchreproduction.gr/

Μαργαρίτα, ναι, και εγώ δεν είπα ότι είναι το ίδιο. Το ίδιο λέμε δηλαδή. Απλά σημείωσα/διευκρίνισα, ότι όντως υπάρχει σε πανεπιστημιακό επίπεδο η μαιευτική, ως ειδικότητα της Ιατρικής, επειδή είχες αναφέρει ότι δεν υπάρχει. Αυτό από την ακαδημαϊκή πλευρά του θέματος. Το σημείωσα, γιατί πολλοί λανθασμένα νομίζουν (το έχω δει από παλιά πολλές φορές και στο ischool), ότι τα ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Ραδιολογίας, Ιατρικά Εργαστήρια κ.λπ. δεν υπάρχουν σε πανεπιστημιακό επίπεδο, ακαδημαϊκά μιλώντας.

Τα άλλα που αναλύεις (και καλά κάνεις, γιατί δεν τα ξέρω με λεπτομέρειες, και μάς ενημερώνεις) περί επαγγελματικών δικαιωμάτων και το που εστιάζεται ο καθένας αφορά ακριβώς αυτό που είπα και πριν: τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ (εν γένει σε κάθε κλάδο κατά περίπτωση) σε ΤΕΙ και Πανεπιστήμια. Και έτσι άλλη η δουλειά του Μαιευτικής ΤΕΙ και άλλη του Ιατρού-Μαιευτικής Πανεπιστήμιο. Για αυτό και υπάρχουν ακαδημαϊκώς και τα δύο, γιατί στην "αγορά εργασίας" ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ο καθένας από το πόστο του. Και αυτοί, κατ' επέκταση, συνεργάζονται με τον Μαιευτικής από δευτεροβάθμια (αν υπάρχουν, νομίζω ότι υπάρχουν).

Για το μεταπτυχιακό που αναφέρεις υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που συνεργάζονται τμήματα (τα λεγόμενα Δια-Τμηματικά) και υπάρχουν και μεταπτυχιακά που συνεργάζονται και ιδρύματα (δια-ιδρυματικά). Αυτό γίνεται παλαιόθεν. Για να μην παρερμηνευόμαστε όμως, τα μεταπτυχιακά (στη Ελλάδα που ζούμε) δεν αποδίδουν νέα ειδικότητα (δηλαδή στο παράδειγμά μας δεν γίνεσαι Ιατρός-Μαιευτικής) και απευθύνονται (του τύπου MSc κατά το αγγλοσαξωνικό σύστημα εκπαίδευσης) στην αγορά εργασίας για "εξειδίκευση" (ναι, υπάρχουν και είδη master σπουδών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απόφοιτοι των ΤΕΙ που χαίρεστε με την τροποποίηση του νόμου 4663/1930, με την οποία εξομοιώνεται ο απόφοιτος πολυτεχνείου (πολιτκός μηχανικός, αρχιτέκτονας) με τα αντίστοιχα ΤΕΙ, ξεχάσατε μια λεπτομέρεια. Το νομοσχέδιο αναφέρει ξεκάθαρα ότι θα υπάρχουν περιορισμοί, οι οποίοι λογικά θα γίνουν γνωστοί με ΠΔ μετά τις εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μαργαρίτα, ναι, και εγώ δεν είπα ότι είναι το ίδιο. Το ίδιο λέμε δηλαδή. Απλά σημείωσα/διευκρίνισα, ότι όντως υπάρχει σε πανεπιστημιακό επίπεδο η μαιευτική, ως ειδικότητα της Ιατρικής, επειδή είχες αναφέρει ότι δεν υπάρχει. Αυτό από την ακαδημαϊκή πλευρά του θέματος. Το σημείωσα, γιατί πολλοί λανθασμένα νομίζουν (το έχω δει από παλιά πολλές φορές και στο ischool), ότι τα ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Ραδιολογίας, Ιατρικά Εργαστήρια κ.λπ. δεν υπάρχουν σε πανεπιστημιακό επίπεδο, ακαδημαϊκά μιλώντας.

Τα άλλα που αναλύεις (και καλά κάνεις, γιατί δεν τα ξέρω με λεπτομέρειες, και μάς ενημερώνεις) περί επαγγελματικών δικαιωμάτων και το που εστιάζεται ο καθένας αφορά ακριβώς αυτό που είπα και πριν: τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ (εν γένει σε κάθε κλάδο κατά περίπτωση) σε ΤΕΙ και Πανεπιστήμια. Και έτσι άλλη η δουλειά του Μαιευτικής ΤΕΙ και άλλη του Ιατρού-Μαιευτικής Πανεπιστήμιο. Για αυτό και υπάρχουν ακαδημαϊκώς και τα δύο, γιατί στην "αγορά εργασίας" ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ο καθένας από το πόστο του. Και αυτοί, κατ' επέκταση, συνεργάζονται με τον Μαιευτικής από δευτεροβάθμια (αν υπάρχουν, νομίζω ότι υπάρχουν).

Για το μεταπτυχιακό που αναφέρεις υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που συνεργάζονται τμήματα (τα λεγόμενα Δια-Τμηματικά) και υπάρχουν και μεταπτυχιακά που συνεργάζονται και ιδρύματα (δια-ιδρυματικά). Αυτό γίνεται παλαιόθεν. Για να μην παρερμηνευόμαστε όμως, τα μεταπτυχιακά (στη Ελλάδα που ζούμε) δεν αποδίδουν νέα ειδικότητα (δηλαδή στο παράδειγμά μας δεν γίνεσαι Ιατρός-Μαιευτικής) και απευθύνονται (του τύπου MSc κατά το αγγλοσαξωνικό σύστημα εκπαίδευσης) στην αγορά εργασίας για "εξειδίκευση" (ναι, υπάρχουν και είδη master σπουδών).


Οχι δεν υπαρχει η μαιευτικη,σε δευτεροβαθμια κλιμακα..Δηλαδη σε Επαλ..Υπαρχει μονο σε μεταδευτεροβαθμια, σε καποια ιεκ..Ιδιωτικα,γιατι σε δημοσια οχι..Οχι πολλα ομως..Τωρα τελευταια, την εβαλαν τη ειδικοτητα εκει..Αυτοι κανονικα θεωρουνται, βοηθοι μαιων.. Μεχρι στιγμης..Τωρα με την αναβαθμιση των κολεγιων,δε ξερω...

Ναι σαφως και προσφερει ο καθενας απο το ποστο του.. Δηλαδη ο μαιευτης απο την Ιατρικη,ειναι και γυναικολογος..Και εκτος απο μαιευτικα,εστιαζει και σε γυναικολογικα θεματα..Για αυτο και ειπα οτι η Μαιευτικη σκετο,δεν υπαρχει σε πανεπιστημιακο επιπεδο... Ομως κανονικα στο τοκετο,η μαια και ο γυναικολογος,ειναι ισαξιοι..Δηλαδη οπως μπορει ο γυναικολογος να εκτελεσει τοκετο,μπορει και η μαια... Στην Ελλαδα επειδη εχουν αυξηθει οι καισαρικες κτλ,προτιμουν γυναικολογο.. Ομως ο φυσιολογικος τοκετος, ειναι στο καθηκον της μαιας,κανονικα.. Στην Ελλαδα επειδη εχουν παρερμηνευτει καποια πραγματα(τι περιεργο :P ), ο κοσμος νομιζει οτι ειμαστε νοσοκομες..Αλλα δεν ισχυει αυτο.. Στο εξωτερικο η μαια ειναι αυτη,που θα ξεγεννησει.. Εγω δε λεω οτι ειμαστε ανωτεροι απο τον γυναικολογο..Καμια σχεση...Αυτο θα ελειπε.. Αλλα στο θεμα του τοκετου,ειμαστε ισαξιοι.. Το τμημα μου ειναι ενα τμημα υψηλοβαθμο,με πολυ υψηλο επιπεδο.. Αυτοι που διδασκουν ,ειναι καταξιωμενοι γυναικολογοι με πολλες διακρισεις και διδακτορικα εννοειται..Οπως το ιδιο και οι μαιες.. Ειναι ενα δυσκολο τμημα,γιατι ηδη απο το β εξαμηνο παμε νοσοκομειο και απο το γ εξαμηνο σε μαιευτηρια..Οπου δε παμε απλα και κοιταμε..Κανουμε την ιδια δουλεια,που κανει και μια πτυχιουχος μαια..Μαζι με την εκπαιδευτρια μας,εννοειται..Ειναι η πρακτικη μας πριν την επισημη εξαμηνιαια πρακτικη στο 8ο εξαμηνο,δηλαδη.. Οποτε δε μπορει να πει κανεις,οτι κανουμε στο Τει,4 χρονια διαλειμμα..:P Και μιλαμε για ωρες, 7 το πρωι να ειμαστε ηδη στο μαιευτηριο..Δηλαδη θελω να πω,να μην υποβαθμιζει κανεις τη σχολη του αλλου,χωρις να ξερει την δυσκολια της,τα μαθηματα που διδασκονται κτλ..Πχ εμεις κανουμε στο α εξαμηνο ολη την ανατομια μαζι,ολη τη φυσιολογια μαζι..Στο β ολη τη παθολογια-νοσολογια μαζι..Στο γ ολη τη φαρμακολογια μαζι.. Που μολις ειδε ενας φιλος μου που σπουδαζει φαρμακευτικη Αθηνων την υλη που ειχα να διαβασω,τρελαθηκε..''Εμεις μου λεει που ειναι το αντικειμενο μας,τη σπαμε σε 3 εξαμηνα,ολη αυτη την υλη''..Τεσπα,αρκετα σε κουρασα..Δε θελω να αποδειξω κατι,απλα αυτο που ειπα πριν..Να μην υποτιμαμε τη προσπαθεια του αλλου..Ολοι κανουμε τον αγωνα μας..Και ολοι στο τελος θα μεινουμε ανεργοι δυστυχως,με ολη αυτη τη κατασταση.. Και η βαση της καθε σχολης,δεν λεει κατι..Παρα μονο τη ζητηση που εχει..Εμενα ειναι υψηλοβαθμη..Στη κλιμακα 15000+..Δεν εχει σχεση ομως,αυτο..:)

Οσο για το μεταπτυχιακο,σαφως και δε θα βγω γυναικολογος-μαιευτηρας.. Δεν ειπα αυτο.. Και δε θελω κιολας..Αν ηθελα,θα πηγαινα Ιατρικη..Ομως οπως εχει δικαιωμα ο γιατρος να το κανει το μεταπτυχιακο αυτο,εχω και εγω.. Και μου φτανει..Εχω δικαιωμα στην ερευνα.. Και οτι η Ιατρικη Αθηνας διαλεξε να κανει ενα μεταπτυχιακο απο κοινου με ενα τμημα Τει,λεει πολλα..:)

Δε ξερω αν σε ενδιαφερει, αλλα μιας και δειχνεις ενδιαφερον για το επαγγελμα της μαιευτικης, σου παραθετω το link,με τα επαγγελματικα δικαιωματα..:)

https://www.teiath.gr/userfiles/vvivilaki/odigos_spoudon.pdf

Υ.Σ: Σορυ για το ''σεντονι'',αλλα εχω τελειωσει και σχολη δημοσιογραφιας και αμα αρχιζω να γραφω,δε σταματαω.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top