Απορίες για στράτευση

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καλησπέρα συμφορουμίτες :) Είχαν κολλήσει πριν τα Χριστούγεννα ένα χαρτί στο σχολείο που έλεγε ότι πρέπει να πάμε για να καταθέσουμε δελτίο απογραφής. Πρέπει να πάμε αυτοπροσώπως εκεί ή μπορεί να πάει κάποιος δικός μας? Επίσης απ ότι κατάλαβα οι στρατιωτικές υπηρεσίες είναι λίγες, δηλαδή αυτοί που μένουν πχ Αγρίνιο ή Μεσολόγγι, έρχονται Πάτρα ή απλά τα στέλνουν ταχυδρομικά? Και κάτι ακόμα, μας είπαν στο σχολείο ότι πρέπει να πάμε ανάλογα με το πότε πέφτει το όνομα μας, δηλαδή πρώτοι οσων το επώνυμο αρχίζει από Α-Β, μετά από μια βδομάδα όσων αρχίζει από Γ-Δ κτλ. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα αν πάω άλλη ημερομηνία από αυτή που πέφτει το επώνυμό μου για να πάω με κανά φίλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορείς να πάς εσύ ο ίδιος αυτοπροσώπος!Αυτό που χρειάζεσαι είναι ενα επικυρωμένο αντίγραφο (απο τα ΚΕΠ ή ΑΤ) της ταυτότητας που θα σου χρειαστεί για την ταυτοπροσωπία (και απο τις δυο όψεις) και και πιστοποιητικό εγγραφής στα μητρώα αρρένων που θα πάρεις από το Δήμο.Τώρα οσο για τη δελτίο απογραφής δεν ξέρω αν πρέπει να το τυπώσεις ή σου το παρέχουν πλεον εκεί δωρεάν γιατί απο όσο ξέρω έχουν αρχίσει περικοπές στο χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Επικυρωμένο αντιγραφο και πιστοποιητικό εγγραφής στο μητρώο αρρένων? Εγώ νόμιζα οτι θα πάω με την ταυτότητα κι έτοιμος :p Αντε τώρα να τρέχω για όλα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
https://www.stratologia.gr/katauesh_deltioy_apografhs

Θα πρέπει να έχεις μαζί σου αντίγραφο των δύο όψεων της αστυνομικής σου ταυτότητας και πιστοποιητικό εγγραφής στα μητρώα αρρένων που θα προμηθευτείς εγκαίρως από το Δήμο. Εφόσον αντιμετωπίζεις κάποιο σημαντικό πρόβλημα υγείας συστήνουμε να καταθέσεις συγχρόνως σχετική γνωμάτευση ή βεβαίωση γιατρού. Η κατάθεση του ΔΑ γίνεται ηλεκτρονικά από το προσωπικό των Υπηρεσιών αυτών.

Δεν το λεω εγώ αυτό αλλά το site της στρατολογίας.Τα χαρτιά μπορείς να τα στείλεις και με ταχυδρομείο αλλά πίστεψε με καλύτερα να πας να καταθέσεις τα χαρτιά ο ίδιος.'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!:) Στις 2/1 παρελαβα το χαρτι απο την αστυνομια για την καταταξη μου στο στρατο.... Κανονικα πρεπει να παρουσιαστω στις 21/1 αλλα λογω εκλογων μεταφερθηκε στις 29/1...Επειδη πηρα μετεγγραφη αυριο θα παω στη γραμματεια για να ζητησω τη βεβαιωση σπουδων που απαιτειται... Νομιζετε οτι θα εχω κανενα θεμα και επισης μπορω να παρω αναβολη μεσω κεπ???:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλύτερα πριν πας στο Κεπ να πάρεις τηλέφωνο να μην ταλαιπωρείσαι άδικα! Απο εκει και πέρα μπορεί να σε παραπέμψουν καπου, λογω του οτι σου έχει έρθει χαρτί αλλα καλύτερα να στα πουν οι αρμόδιοι αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Πηγα για απογραφη σημερα στη στρατολογια της πολης..
Μου παιρνε τα στοιχεια και στο θρησκευμα οταν του πα "αθεος" σαν να φρικαρε! Πατρις-θρησκεια-οικεγενεια λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος_21

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, θελω να κανω μια ερωτηση γεννηθηκα το 1996 και πηγα σημερα στο κοντινο ΚΕΠ της περιοχης μου με το πιστοποιητηικο στρατολογικης χρησης απο το ΙΕΚ που σπουδαζω, την ταυτοτητα και αλλη μια αιτηση που την συμπληρωσα εκει για να παρω την αναβολη μου στον στρατο (αν και αργα καπως), παντως στην Α η β ΕΣΣΟ δεν με ειχαν καλεσει για να παρουσιαστω, ξερετε περιπου σε ποσο καιρο θα μου εμφανιστει στο site του στρατου η αναβολη μου η αν θα μου στειλουν το χαρτι της αναβολης απο την στρατολογικη υπηρεσια που ανηκω πιο γρηγορα?? γιατι στο site του στρατου απ οσο ξερω αργει να εμφανιστει η αναβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Παιδια μου ηρθε χαρτι απο τον στρατο να παρουσιαστω στις 7/7 να παρουσιαστω!! Την αλλη εβδομαδα θα παω να παρω την αλλη αναβολη..
Δεν θα υπαρξει προβλημα,ετσι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Από όσο γνωρίζω, όχι. Έχω ακούσει για παιδιά που πήγαν και έκαναν τα χαρτιά για αναβολή αφού τους ήρθε το χαρτί να παρουσιαστούν και πήραν κανονικά την αναβολή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
καλησπερα, αν κανω 10% με την αναβολη τι γινεται; ισχυει η προηγουμενη που εχω η πρεπει να ξαναπαρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
σε περιπτωση που ενς φιλος περασε σε μια σχολη,αλλα δεν πηγε και δεν εχει περασμενα μαθηματα,μπορει ν παρει βεβαιωση σπουδων απο τη σχολη για αναβολη στρατου;
βεβαιως εχει εγγραφει στη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...ενας φιλος λογω προσωπικων προβληματων δεν μπορεσε να παρακολουθησει το πρωτο εξαμηνο τα μαθηματα στη σχολη του του και ετσι δεν καταφερε να περασει κανενα...πηγε να παρει το χαρτι για την αναβολη του στρατου και ολα καλα,απλα στις παρατησεις λεει οτι προσηλθε ανεπιτυχως.Θα μπορεσει να παρει την αναβολη η οχι επειδη δεν περασε καποιο μαθημα στο χειμερινο εξαμηνο;;
Διαβασε καπου για κακη χρηση αναβολης αν δεν περασει κανενα μαθημα ενα χρονο καο για αυτο στο δευτερο εξαμηνο περασε δυο για να ειναι σιγουρος,αλλα το χαρτι λεει οτι προσηλθε στο χειμερινο ανεπιτυχως...
Θα μπορεσει να παρει την αναβολη του η αυτο θα του δημιουργησει προβλημαα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...ενας φιλος λογω προσωπικων προβληματων δεν μπορεσε να παρακολουθησει το πρωτο εξαμηνο τα μαθηματα στη σχολη του του και ετσι δεν καταφερε να περασει κανενα...πηγε να παρει το χαρτι για την αναβολη του στρατου και ολα καλα,απλα στις παρατησεις λεει οτι προσηλθε ανεπιτυχως.Θα μπορεσει να παρει την αναβολη η οχι επειδη δεν περασε καποιο μαθημα στο χειμερινο εξαμηνο;;
Διαβασε καπου για κακη χρηση αναβολης αν δεν περασει κανενα μαθημα ενα χρονο καο για αυτο στο δευτερο εξαμηνο περασε δυο για να ειναι σιγουρος,αλλα το χαρτι λεει οτι προσηλθε στο χειμερινο ανεπιτυχως...
Θα μπορεσει να παρει την αναβολη του η αυτο θα του δημιουργησει προβλημαα;;

Θα μπορεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Στα δικαιολογητικα λεει αποδεικτικο ταυτοτητας προσωπου...εννοει απλως να εχω την ταυτοτητα μαζι μου η να τη φωτοτυπησω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Στα δικαιολογητικα λεει αποδεικτικο ταυτοτητας προσωπου...εννοει απλως να εχω την ταυτοτητα μαζι μου η να τη φωτοτυπησω;;

Ταυτοτητα μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Καλημερα παιδια!!
Πηγα σημερα να παρω την αναβολη απο το κεπ και ολα καλα!!
Επρεπε να μου δωσουν καποιο χαρτι,ομως;; γιατι δεν μου εδωσαν τιποτα.Μου ειπε απλως η κοπελια να μπω σε λιγες μερες στο stratologia.gr να δω για ποσο καιρο πηρα την αναβολη!!

Τωρα,δηλαδη,την πηρα την αναβολη; γιατι κανονικα σε μια εβδομαδα παρουσιαζομαιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν σου δίνεται χαρτί, άμα ζητήθεις μόνο αναβολή. Αυτό που έπρεπε να κάνεις, αφού υπέβαλλες και δέχθηκαν την αίτηση σου, να ζητήσεις πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Το οποίο μπορείς να το κάνεις και τώρα, να πας στο κεπ και να ζητήσεις το εν λόγω πιστοποιητικό. Πάνω σε αυτό αναγράφεται η τωρινή σου κατάσταση (πχ Αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31 Δεκεμβρίου 20ΧΧ), καθώς και ολόκληρο το ιστορικό σου (Εγγραφήκε τότε, Κλήθηκε τότε, Πήρε αναβολή, Υπηρέτησε). Τα πάντα, όλα, και με ημερομηνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν σου δίνεται χαρτί, άμα ζητήθεις μόνο αναβολή. Αυτό που έπρεπε να κάνεις, αφού υπέβαλλες και δέχθηκαν την αίτηση σου, να ζητήσεις πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Το οποίο μπορείς να το κάνεις και τώρα, να πας στο κεπ και να ζητήσεις το εν λόγω πιστοποιητικό. Πάνω σε αυτό αναγράφεται η τωρινή σου κατάσταση (πχ Αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31 Δεκεμβρίου 20ΧΧ), καθώς και ολόκληρο το ιστορικό σου (Εγγραφήκε τότε, Κλήθηκε τότε, Πήρε αναβολή, Υπηρέτησε). Τα πάντα, όλα, και με ημερομηνίες.

Οσον αφορα την αναβολη ειμαι οκ ομως,ετσιι;; δεν χρειαζοταν απαραιτητα να παρω αυτο το χαρτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, τα κεπ έχουν άμεση πρόσβαση στο σύστημα της στρατολογίας, οπότε αν σου είπε ο υπεύθυνος εκεί ότι τελείωσες την έχεις πάρει την αναβολή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top