Απορίες για κατατακτήριες

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γνωριζετε εαν δεν αναγνωριστει κανενα μαθημα και χρωστας ολα τα προηγουμενα μαθηματα που ειναι πριν το εξαμηνο που σε εγγραφουν στη σχολη δινεται η δυνατοτητα και να τα παρακολουθησεις ή μονο πρεπει να τα δωσεις; Στην δικη μου περιπτωση προφανως και θα πρεπει να τα δωσω ολα δεν τρεφω αυταπατες.
Ναι, προφανώς (να τα παρακολουθήσεις και δώσεις εξετάσεις)! Υπάρχουν και "κανονικοί" φοιτητές που δεν παρακολουθούν όλα τα μαθήματα ενός εξαμήνου, επειδή έτσι τα καταχώρισε ο υπεύθυνος συγκρότησης μαθημάτων στα εξάμηνα (ας το πούμε μερικής φοίτησης τύπου).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και στις αναγνωρίσεις μαθημάτων, είναι άσχετο ως διαδικασία με τα εξάμηνα καταχώρησης των μαθημάτων σε κάθε Τμήμα! Μπορεί να μπήκες στο δεύτερο τμήμα π.χ. με το 10% (κατάθεση μηχανογραφικού σκέτο) και να έχεις τη βεβαίωση σπουδών με τα μαθήματα στο πρώτο τμήμα...

...και στο πρώτο τμήμα να έκανες το μάθημα Χ (και να το πέρασες) στο Α εξάμηνο και στο δεύτερο τμήμα να είναι π.χ. το μάθημα Χ στο Δ εξάμηνο! Το μάθημα αν κριθεί να αναγνωριστεί, αναγνωρίζεται ασχέτως εξαμήνου τοθέτησής του στο δεύτερο Τμήμα!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
για να πω και τη γνωμη μου βεβαια θεωρω οτι για καποιον που θυμαται πραγματα απο το λυκειο μπορει να μπει σε κατατακτηριες μαθηματικων τμηματων.της θεσσαλονικης ειδικα δεν δινουνε καν μαθηματα απο το πανεπιστημιο μονο λυκειακου επιπεδου.στα περισσοτερα μαθηματικα τμηματα δινουνε και γραμμικη αλγεβρα και πιθανοτητες.ενας που επαναλαμβανω θυμαται μπορει με διαβασμα 1.5 μηνα χωρις να διαβαζει ολη μερα να μπει αρκετα ευκολα μαζευοντας 3 πενταρια.εκει που προφανως αυτο δεν ισχυει ειναι στην ιατρικη οπου θα θες στανταρ προετοιμασια κανα τριμηνο το λιγοτερο με τοση υλη
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
για να πω και τη γνωμη μου βεβαια θεωρω οτι για καποιον που θυμαται πραγματα απο το λυκειο μπορει να μπει σε κατατακτηριες μαθηματικων τμηματων.της θεσσαλονικης ειδικα δεν δινουνε καν μαθηματα απο το πανεπιστημιο μονο λυκειακου επιπεδου.στα περισσοτερα μαθηματικα τμηματα δινουνε και γραμμικη αλγεβρα και πιθανοτητες.ενας που επαναλαμβανω θυμαται μπορει με διαβασμα 1.5 μηνα χωρις να διαβαζει ολη μερα να μπει αρκετα ευκολα μαζευοντας 3 πενταρια.εκει που προφανως αυτο δεν ισχυει ειναι στην ιατρικη οπου θα θες στανταρ προετοιμασια κανα τριμηνο το λιγοτερο με τοση υλη
3μηνο το λιγοτερο??:laugh:,ναι αν εισαι χημικος και βιολογος μαζι
 

psaaakiii

Νεοφερμένος

Η psaaakiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρετω την ομαδα, ειμαι πτυχιουχος αποφοιτος δραματικης σχολης, του θεατρου τεχνης το 2008 και με τις εξετασεις του υπουργειου πολιτισμου (ισοτιμο πτυχιο ΤΕΙ/ΑΤΕΙ), σκεφτομαι πολυ σοβαρα τις κατακτηριες εξετασεις σε εντελως αλλο πεδιο απο το χωρο του θεατρου, Αρχιτεκτονικη στο ΕΜΠ. Παντα ειχα αγαπη στην αριχτεκτονικη και πλεον ειμαι σε μια θεση οπου εχω και τον χρονο και τη δυνατοτητα να αφιερωθω σοβαρα σε πανεπιστημιακες σπουδες. Γνωριζω τις απαιτησεις της σχολης και κατα την διαρκεια της φοιτησης οσο και για τις εξετασεις εισαγωγης. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, εχω δικαιωμα συμμετοχης στις κατατακτηριες εξετασεις του πολυτεχνειου, ή το πτυχιο μου με περιοριζει μονο σε κατατακτηριες στο θεατρικων σπουδων του εκπα και γενικοτερα σε συγκεκριμενες σπουδες που αφορουν τον κλαδο του πτυχιου μου; Εχω μπερδευτει στο τι οριζει ο νομος για πτυχια και σχολες που υπαγονται σε αλλα υπουργεια, οποτε δεν καταλαβαινω εαν με περιλαμβανει η οχι. Στοχευω για τις εξετασεις του 2021-22 γιατι τωρα δεν προλαβαινω να προετοιμαστω και στο σχεδιο, οποτε εαν δεν εχω δυνατοτητα μεσω κατατακτηριων να στρωθω για πανελληνιες.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια!!

Γιώργος.
Γιώργο καλημέρα. Έβγαλες κάποια άκρη τελικά; Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα, αλλά εμένα με αφορά το τμήμα της Ψυχολογίας. Δεν έβρισκα κάποια απάντηση, και έστειλα μειλ στην ίδια την σχολή, ακόμα βέβαια δεν έχω πάρει κάποια απάντηση.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μισο , εγω εχω τελειωσει επαγγελματική Σχολή χορού αλλα απο οτι ξέρω δε θεωρείται ισότιμο με ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Παντως κι εγω εξετάσεις στο υπουργείο Πολιτισμού εδωσα .
@psaaakiii εσυ τι έχεις τελειώσει;
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ξέρεις κάποιος αν τα μαθήματα που δίνουμε ως εξεταζόμενα στις κατατακτήριες αναγνωρίζονται μετα ως περασμένα;

Επίσης στο πρώτο μου πτυχίο είχα πάρει μεταγραφή. Θα μπορέσουν να μου αναγνωριστούν μαθήματα από το τμήμα το πρώτο που ήμουν πριν φύγω με μεταγραφή; Είχα παρακολουθήσει και περάσει αρκετά μαθήματα από 3 εξάμηνα..

ισχυει ότι όσοι μπαίνουν από κατατακτήριες μπορούν να δίνουν παραπάνω μαθήματα ανά εξάμηνο;

Επίσης μπορούμε να διαβάσουμε από αλλα συγγράμματα από αυτά που δίνουν στην ανακοίνωση των κατατακτηρίων;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το πρώτο ναι, αυτά που θα δώσεις για να μπεις είναι περασμένα.
Τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αλλά για το δεύτερο μου φαίνεται λίγο δύσκολο..
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξέρεις κάποιος αν τα μαθήματα που δίνουμε ως εξεταζόμενα στις κατατακτήριες αναγνωρίζονται μετα ως περασμένα;

Επίσης στο πρώτο μου πτυχίο είχα πάρει μεταγραφή. Θα μπορέσουν να μου αναγνωριστούν μαθήματα από το τμήμα το πρώτο που ήμουν πριν φύγω με μεταγραφή; Είχα παρακολουθήσει και περάσει αρκετά μαθήματα από 3 εξάμηνα..

ισχυει ότι όσοι μπαίνουν από κατατακτήριες μπορούν να δίνουν παραπάνω μαθήματα ανά εξάμηνο;
1) αναγνωρίζονται αλλά δε γράφει βαθμό στην αναλυτική .. είναι ως κενό ...
2) Aπό την Γραμματεία της πρώτης σχολή παίρνει βεβαίωση οτι το πέρασες μαζί με την εξεταστέα ύλη . Ο καθηγητής του μαθήματος της σχολή που θα πας θα αποφασίσει αν θα το αναγνωρίσει ή όχι.
3) Οχι δεν ισχύει.
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εννοώ από την πρώτη σχολή που ήμουν πριν πάρω μεταγραφή. Όχι από αυτή που πήρα πτυχίο τελικά :Ρ

μπορούμε να διαβάσουμε από αλλα συγγράμματα από αυτά που δίνουν στην ανακοίνωση των κατατακτηρίων; Γιατί μου έχουν δώσει κάποια φοιτητές της σχολής αλλά όχι τα ίδια. Πχ έχω το "Λογιστικη" και όχι το "εισαγωγή στη λογιστική".

Όσο για το περασμένα. Όταν εγώ θα εξεταστώ λογιστική και στη σχολή το μάθημα αυτό δν υπάρχει έτσι σκέτο ως ένα μάθημα αλλά ως λογιστική 1 και λογιστική 2 δηλαδή ως δύο μαθηματα, θα αναγνωριστουν και στα 2;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εννοώ από την πρώτη σχολή που ήμουν πριν πάρω μεταγραφή. Όχι από αυτή που πήρα πτυχίο τελικά :Ρ

μπορούμε να διαβάσουμε από αλλα συγγράμματα από αυτά που δίνουν στην ανακοίνωση των κατατακτηρίων; Γιατί μου έχουν δώσει κάποια φοιτητές της σχολής αλλά όχι τα ίδια. Πχ έχω το "Λογιστικη" και όχι το "εισαγωγή στη λογιστική".

Όσο για το περασμένα. Όταν εγώ θα εξεταστώ λογιστική και στη σχολή το μάθημα αυτό δν υπάρχει έτσι σκέτο ως ένα μάθημα αλλά ως λογιστική 1 και λογιστική 2 δηλαδή ως δύο μαθηματα, θα αναγνωριστουν και στα 2;
αν κρατάνε βάση δεδομένων από την πρώτη σχολή ναι κάνεις το αντίστοιχο , κάθε φορά εξαρτάται από τον καθηγητή ότι θέλει κάνει.
 

Guest 909165

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πείτε με άσχετη, αλλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι οι κατατακτήριες. Είναι κανονικές εξετάσεις; Κάνουμε κάποια προετοιμασία σε φροντιστήριο; Υπάρχει κάποιο ποσοστό αποδοχής πχ 3 άτομα τη χρονιά ή υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να περάσει κανείς; Πέρασα Επιστήμης Διατροφής και ΔΙαιτολογίας στο Χαροκόπειο και ψάχνω λίγο το ενδεχόμενο να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική ή ίσως Κτηνιατρική. Επίσης, έχω ακούσει πως εάν περάσεις από κάποιες συγκεκριμένες σχολές σε κάποιες άλλες δεν κάνεις κάποια εξάμηνα λόγω κοινών μαθημάτων, ισχύει; Θα γλιτώσω ας πούμε αν δώσω κατατακτήριες για Ιατρική; Πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα! Πλιζ διαφωτίστε με!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Καταρχάς, για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις τελειώσει το πρώτο σου πτυχίο. Οπότε πρέπει να σκεφτείς αν αντέχεις να τελειώσεις την σχολή που μόλις πέρασες, για να δώσεις εξετάσεις για ιατρική/κτηνιατρική
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Θα σου απαντούσα, αλλά τα ίδια πράγματα έχουν ήδη χιλιο-ειπωθεί.
Δες εδώ

και εδώ


θα καλύψουν όλες τις απορίες σου.
Καλή σταδιοδρομία!!
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σε ποιο έτος του πανεπιστημίου μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για Νομική ?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά!! Πώς είστε; Πώς πάτε με το διάβασμα;
Πιστεύετε να πάρουν αναβολή οι κατατακτήριες λόγω covid;
Εγώ να πω την αλήθεια θα ήθελα να πάρουν και να πάνε άνοιξη, τόσο για θέμα χρόνου, δηλαδή ακόμα περισσότερος χρόνο για διάβασμα αλλά και να γίνουν με πιο μεγάλη ασφάλεια!

Φέτος στο ΠΑΔΑ, δίνουν και απόφοιτοι ΤΕΙ ώστε να πάρουν πτυχίο Πανεπιστημιακό και ο ανταγωνισμός αυξάνει, και αυτό με αγχώνει περισσότερο!
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σε έμας εδώ, που πήγα να κάνω εγγραφή μου είπαν ότι θα αναβληθουν.
Δεν ξέρω πότε θα πάνε. Δεν μου είπαν... Διότι ούτε οι ίδιοι ξέρουν. Γενικώς κούραση πολύ. Θα προτιμούσα να γινόταν Δεκέμβρη να τελειώνει όλο αυτό. Πλέον έτσι όπως είναι η κατάσταση με την πανδημία όλα είναι εντελώς αβεβαια.. Υπομονή..
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σε έμας εδώ, που πήγα να κάνω εγγραφή μου είπαν ότι θα αναβληθουν.
Δεν ξέρω πότε θα πάνε. Δεν μου είπαν... Διότι ούτε οι ίδιοι ξέρουν. Γενικώς κούραση πολύ. Θα προτιμούσα να γινόταν Δεκέμβρη να τελειώνει όλο αυτό. Πλέον έτσι όπως είναι η κατάσταση με την πανδημία όλα είναι εντελώς αβεβαια.. Υπομονή..
Γειά σου, καλή επιτυχία να έχουμε!
Εσύ σε ποιο τμήμα στοχεύεις; Είσαι Αθήνα; :give_rose:
Σε άλλα τμήματα έχω ακούσει (δεν ξέρω εάν ισχύει)ότι πάνε Μάρτη ή Ιούλη....

Ναι όντως είναι ψυχοφθόρο όλο αυτό, αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά στο τέλος.
Σε εμάς να φανταστείς μας είπαν να στείλουμε τις αιτήσεις μας, ηλεκτρονικά :redface:

Ναι όλα είναι αβέβαια δυστυχώς.....Όχι δεν θέλω Δεκέμβρη 😄
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα. Καλή δύναμη και κουράγιο και με την πανδημία. Και υγεία πάνω από όλα.
Α. Π. Θ. στοχευω (ιατρική) . Δεν ξέρω αν μπορούν να πάνε τόσο μέσα στην άνοιξη η καλοκαίρι. Ειδικά εμείς που εισαγομαστε στο Δ εξάμηνο, θα χάσουμε το έτος αν πάνε τόσο μακριά..
Γενικώς άνω κάτω με την πανδημία..
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα. Καλή δύναμη και κουράγιο και με την πανδημία. Και υγεία πάνω από όλα.
Α. Π. Θ. στοχευω (ιατρική) . Δεν ξέρω αν μπορούν να πάνε τόσο μέσα στην άνοιξη η καλοκαίρι. Ειδικά εμείς που εισαγομαστε στο Δ εξάμηνο, θα χάσουμε το έτος αν πάνε τόσο μακριά..
Γενικώς άνω κάτω με την πανδημία..
Με φροντιστηριο εισαι ή παλευεις μονος σ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top