Απορίες για κατατακτήριες

Valter

Νεοφερμένος

Ο Valter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στο θεατρικών σπουδών μπορεί, μάς το επιβεβαίωσε ο ενδιαφερόμενος... Όμως εδώ: https://www.theatre.uoa.gr/fileadmin...es_exetaseis_sto_Tmima_THeatrikon_Spoydon.pdf

Επιβεβαιώνομαι φαίνεται στο ότι δεν αρκεί η βεβαίωση παρακολούθησης στη δραματική σχολή (λέει και για πιστοποίηση).

Το πτυχιο μου ειναι πιστοποιημενο, τα της παρακολουθησης απλα τα ανεφερα για τη διαφοροποιηση. Οι πτυχιουχοι δραματικης σχολης μεσω του υπ. Πολιτισμου εχουν ισαξιο πτυχιο με ΑΤΕΙ/ΤΕΙ αυτο ισχυει παρα πολλα χρονια και μαλιστα το 2018 με νομο ενταχθηκαν και οσοι ηταν αποφοιτοι( με το ιδιο πτυχιο) πριν το 2003.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες εδώ την ανακοίνωση της σχολής που σε ενδιαφέρει, αναφέρει ότι μπορείς :)

Σε αυτο εχω μπερδευτει, το εχω διαβασει, εγω που ανηκω; Στις σχολες υπερδιετους φοιτησης αλλων υπουργειων;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχουμε σιγουρα δικαιωμα συμμετοχης σε κατατακτηριες στο θεατρικων σπουδων ΑΕΙ. κατοπιν επιτυχιας, περναμε στο δευτερο ετος με αναγνωρισμενα τα μαθηματα του πρωτου ετους.

Γιατί όμως ενώ είναι σαφές ότι μπορείτε να συμμετέχετε στις κατατακτήριες εξετάσεις των πανεπιστημιακών Τμημάτων Θεατρικών Σπουδών, δεν είναι το ίδιο σαφές ότι μπορείτε να συμμετέχετε και στις κατατακτήριες εξετάσεις όλων των άλλων Τμημάτων;
Για ψάξτο!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@Valter δεν ξέρω που ανήκεις πάντως στην ανακοίνωση της Αρχιτεκτονικής δέχονται και άτομα με πτυχίο ισότιμο των ΤΕΙ. Σε προηγούμενα μηνύματα αναφέρθηκε ότι πλέον είναι Ισότιμα το πτυχίο σου με αυτά των ΤΕΙ.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πάντως εγώ εντυπωσιάζομαι πως είσαι 37 ! και σκέφτεσαι για Κατατακτήριες.Εργάζεσαι παράλληλα κάπου ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις εργαστήρια και μαθήματα σε συμβατικό πανεπιστήμιο παράλληλα με δουλειά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

O Greek mac tutorial ας εξηγεί γιατι έδωσε κστατακτηριες και εκεί που δε σκεφτόταν την ιστρικη ξαφνικά πήγε και έδωσε
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

O Greek mac tutorial ας εξηγεί γιατι έδωσε κστατακτηριες και εκεί που δε σκεφτόταν την ιστρικη ξαφνικά πήγε και έδωσε
Είδα το βίντεο, τα βιοχημεία και κυτταρική βιολογία κλασικά συγγράμματα... Διαφωνίες:
Α. Με πανελλήνιες δεν μπαίνεις στο α εξάμηνο πάντα, υπάρχει νέος νόμος που ζητάς αναγνώριση μαθημάτων και κατάταξη σε εξάμηνο. Ισχύει ακόμα και αν δεν έχεις πάρει πτυχίο και πας με πανελλήνιες (μαθήματα, 10%) σε άλλο τμήμα (και είχες φοιτήσει π.χ. 1-2 χρόνια στο πρώτο τμήμα).

Β. Για τμήματα με πολύ υψηλή βάση είναι όπως τα λέει. Για τμήματα με χαμηλή βάση (π.χ. <12-13) φαίνεται να είναι με λιγότερο κόπο οι πανελλήνιες σε σχέση με τις κατατακτήριες (και ξέρεις φυσικά που βαδίζεις με πανελλήνιες).

Ειδικά αν έχεις βγάλει καθηγητικό τμημα, οι πανελλήνιες είναι σχεδόν σίγουρη επιτυχία.

Γ. Οι υπ. διδάκτορες και διδάκτορες βιολογίας θα βγουν για δουλειά, αλλά πια η έρευνα (ακόμα και στο εξωτερικό) σιγά μην κάνεις αποταμιεύσεις (κάποτε ναι, γινόταν)... Ενώ μετά ο ιατρικής θα εχει εξασφαλισμένη 10ετια με (σχετικά καλό για Ελλάδα) εισόδημα. Όπως το βλέπει ο καθένας
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Α. Με πανελλήνιες δεν μπαίνεις στο α εξάμηνο πάντα, υπάρχει νέος νόμος που ζητάς αναγνώριση μαθημάτων και κατάταξη σε εξάμηνο. Ισχύει ακόμα και αν δεν έχεις πάρει πτυχίο και πας με πανελλήνιες (μαθήματα, 10%) σε άλλο τμήμα (και είχες φοιτήσει π.χ. 1-2 χρόνια στο πρώτο τμήμα).
Έχεις ΦΕΚ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

O Greek mac tutorial ας εξηγεί γιατι έδωσε κστατακτηριες και εκεί που δε σκεφτόταν την ιστρικη ξαφνικά πήγε και έδωσε
φοβερος ο τυπας.ισως απο τα καλυτερα βιντεο στο ελληνικο youtube για ιατρικη.δεν διακρινω καθολου εγωισμο,καθολου ψωνιο,πολυ συνηδειτοποιημενο ατομο και μπραβο του.βεβαια δεν πολυκαταλαβα πως ξφνικα πηγε απο το μικροκοσμο στο μακροκοσμο και πηγε ιατρικη,ηταν πολυ αποτομο ολο αυτο.προφανως θεωρω οτι καθως επελεξε τη σχολη του στα 18 του μετα απο κανα χρονο κατι τον ετρωγε μεσα του.δεν μπορει ξαφνικα να αλλαξε.απο οτι καταλαβα πρεπει να την επιανε την ιατρικη απο πανελληνιες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το εχω ακουσει πολλες φορες αλλα δεν νομιζω να πολυισχυει.οταν μπαινεις μεσω 10% εισαι καινουριος φοιτητης απο το πρωτο ετος πως λοιπον ο αλλος θα σου αναγνωρισει μαθηματα??με ποια ιδιοτητα θα στα αναγνωρισει?δεν κανεις μεταγραφη,κανεις νεα εισαγωγη.αυτο που ψιλιαζομαι οτι γινεται ειναι παιρνεις τη βεβαιωση απο το προηγουμενο πανεπιστημιο οτι περασες το μαθημα(αυτο προφανως θα γινεται) και τη δειχνεις στον καθηγητη του νεου τμηματος σου οπου αυτος σου κραταει το βαθμο.Δεν μπορει να σου πει αναγνωριση,αλλα σου κραταει βαθμο.Αυτο βεβαια τυπικα ειναι παρανομο φανταζομαι,αλλα ποιος τον ελεγχει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
το βρήκα: Ν. 4115/2013 (ΦΕΚ 24Α), άρθρο 35!
 

Valter

Νεοφερμένος

Ο Valter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως εγώ εντυπωσιάζομαι πως είσαι 37 ! και σκέφτεσαι για Κατατακτήριες.Εργάζεσαι παράλληλα κάπου ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις εργαστήρια και μαθήματα σε συμβατικό πανεπιστήμιο παράλληλα με δουλειά.

Μικροδειχνω κ πονταρω οτι ισως δε θα ψαρωσουν οι συμφοιτητες οτι μπηκα στην αιθουσα να κανω εγω την παραδοση. Χαχαχαχα
Περα απο την πλακα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας στο χωρο των ακινητων, δουλεψα ως ηθοποιος μερικα χρονια ενω παραλληλα εκανα και αυτο με το οποιο εχω στησει σημερα, και πλεον ειναι δομημενο ετσι που μου αφηνει πολυ ελευθερο χρονο. Εκτος απο περιοδους που ειμαι πιο εντατικα στην ανακαινιση καποιου ακινητου. Νοιωθω τυχερος για αυτο το χρονο που μου διδεται και σκεφτομαι οτι ειναι πολυ κριμα να μην τον εκμεταλλευτω αξιολογα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μικροδειχνω κ πονταρω οτι ισως δε θα ψαρωσουν οι συμφοιτητες οτι μπηκα στην αιθουσα να κανω εγω την παραδοση. Χαχαχαχα
Περα απο την πλακα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας στο χωρο των ακινητων, δουλεψα ως ηθοποιος μερικα χρονια ενω παραλληλα εκανα και αυτο με το οποιο εχω στησει σημερα, και πλεον ειναι δομημενο ετσι που μου αφηνει πολυ ελευθερο χρονο. Εκτος απο περιοδους που ειμαι πιο εντατικα στην ανακαινιση καποιου ακινητου. Νοιωθω τυχερος για αυτο το χρονο που μου διδεται και σκεφτομαι οτι ειναι πολυ κριμα να μην τον εκμεταλλευτω αξιολογα.
Ξέρεις πόσους συμφοιτητές θα έχεις σε παρόμοιες ηλικιακές κλίμακες; Αρκετούς, κάποιοι θα είναι νεοεισερχόμενοι φοιτητές και κάποιοι αιώνιοι φοιτητές! Μην σε απασχολεί καθόλου, ίσα-ίσα να είσαι υπερήφανος για την επιλογή σου και την επιθυμία σου, να κάνεις κάτι έξτρα, που σε ενδιαφέρει. Πολύς κόσμος θα έλεγε «μεγάλωσα, πού τώρα χρόνος κλπ» δεκτό κατ' εμέ, ωστόσο, αν εσύ το θέλεις εννοείται να το πράξεις!

Θέλει, ωστόσο, προετοιμασία και οι κατατακτήριες. Δεν είναι παιχνίδι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
συμφωνω παντως με τον φιλο το voudou οτι οι σχολες οι χαμηλοβαθμες μαθηματικο,φυσικο,χημικο πιο ευκολα μπαινεις απο πανελληνιες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.



@Viedo μην αναρτάς από το opengov.gr επειδή δεν τα ανοίγει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
συμφωνω παντως με τον φιλο το voudou οτι οι σχολες οι χαμηλοβαθμες μαθηματικο,φυσικο,χημικο πιο ευκολα μπαινεις απο πανελληνιες.

Διευκρινίζω, ότι εννοούσα αν είσαι πτυχιούχος αυτών των σχολών (και φιλολογίες) έχεις καβάντζα ένα "εύκολο" (ίσως και δύο) 17-20 στις πανελλήνιες και να μπεις σχετικά εύκολα σε ένα χαμηλόβαθμο τμήμα της αυτής κατεύθυνσης αν το συγκρίνεις με τις κατατακτήριες...

Βέβαια και το φυσικομαθηματικό (επαρχίες) έχει γίνει χαμηλόβαθμο, το χημείας με 15+ δεν θα το έβαζα... όσο θες με βαθμό >15-16 στις πανελλήνιες, θα πρότεινα κατατακτήριες για τους λόγους που λέει και το άλλο παιδί στο βίντεο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μικροδειχνω κ πονταρω οτι ισως δε θα ψαρωσουν οι συμφοιτητες οτι μπηκα στην αιθουσα να κανω εγω την παραδοση. Χαχαχαχα
Περα απο την πλακα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας στο χωρο των ακινητων, δουλεψα ως ηθοποιος μερικα χρονια ενω παραλληλα εκανα και αυτο με το οποιο εχω στησει σημερα, και πλεον ειναι δομημενο ετσι που μου αφηνει πολυ ελευθερο χρονο. Εκτος απο περιοδους που ειμαι πιο εντατικα στην ανακαινιση καποιου ακινητου. Νοιωθω τυχερος για αυτο το χρονο που μου διδεται και σκεφτομαι οτι ειναι πολυ κριμα να μην τον εκμεταλλευτω αξιολογα.

Μικροδείχνω, επίσης (μείον 10-15 έτη από το πραγματικό). Στα 38 μου πήρα δεύτερο πτυχίο και φέτος έδωσα πανελλήνιες (ναι, για αυτό και το όψιμο ενδιαφέρον φέτος!), για πτυχίο που με ενδιαφέρει (αρκετά χαμηλόβαθμο) σε τμήμα της περιοχής μου (επαρχία).
Χωρίς διάβασμα, πρέπει να πέτυχα τον στόχο μου (πήγα με ό,τι ήξερα, γενικά).

Πολλοί "μεγάλοι" σπουδάζουν... κατά καιρούς τους σχολιάζουν και στα ΜΜΕ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
το βρήκα: Ν. 4115/2013 (ΦΕΚ 24Α), άρθρο 35!
Αυτό είχα και εγώ στα υπόψιν.
Νομοθετικά, τα Τμήματα δύναται να σε εντάξουν σε ανώτερο εξάμηνο και να σου αναγνωρίσουν μαθήματα.
Επειδή είχα εμπειρία με τη διαδικασία της αναγνώρισης, η δυνατότητα αυτή επαφίεται, σχεδόν πάντα, στην καλή διάθεση για βοήθεια και συνεργασία του καθηγητή που διδάσκει το μάθημα. Κοινώς, εάν δεν γουστάρει, δεν σου αναγνωρίζει τίποτα και δεν χρειάζεται να λογοδοτήσει για αυτό πουθενά.

Για την ένταξη σε ανώτερο εξάμηνο ομολογώ ότι δεν ήξερα. Όταν έψαχνα τη νομοθεσία ενδιαφερόμουν για το κομμάτι της αναγνώρισης μαθημάτων και το προσπέρασα τελείως. Έχω στείλει email στη Γραμματεία και τον Πρόεδρο του Τμήματος που κάνω το δεύτερο πτύχιο, για να δω εάν όντως εφαρμόζεται η συγκεκριμένη παράγραφος. Μόλις έχω νέωτερα θα ενημερώσω.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτό είχα και εγώ στα υπόψιν.
Νομοθετικά, τα Τμήματα δύναται να σε εντάξουν σε ανώτερο εξάμηνο και να σου αναγνωρίσουν μαθήματα.
Επειδή είχα εμπειρία με τη διαδικασία της αναγνώρισης, η δυνατότητα αυτή επαφίεται, σχεδόν πάντα, στην καλή διάθεση για βοήθεια και συνεργασία του καθηγητή που διδάσκει το μάθημα. Κοινώς, εάν δεν γουστάρει, δεν σου αναγνωρίζει τίποτα και δεν χρειάζεται να λογοδοτήσει για αυτό πουθενά.

Για την ένταξη σε ανώτερο εξάμηνο ομολογώ ότι δεν ήξερα. Όταν έψαχνα τη νομοθεσία ενδιαφερόμουν για το κομμάτι της αναγνώρισης μαθημάτων και το προσπέρασα τελείως. Έχω στείλει email στη Γραμματεία και τον Πρόεδρο του Τμήματος που κάνω το δεύτερο πτύχιο, για να δω εάν όντως εφαρμόζεται η συγκεκριμένη παράγραφος. Μόλις έχω νέωτερα θα ενημερώσω.

Όπως είδες, και η αναγνώριση μαθημάτων και η ένταξη σε μεγαλύτερο εξάμηνο είναι στο αυτό άρθρο 35 (το κατάλαβα ότι είσαι για 2ο πτυχίο)! Η συγκεκριμένη παράγραφος είναι νόμος (με ΦΕΚ), είναι υποχρεωμένοι να την εφαρμόζουν. Το ότι μπορεί να την αγνοούν (δεν είναι και γνωστή), άλλη ιστορία... φυσικά θα την κάνεις μνεία στην αίτησή σου!
(αυτό σκοπεύω και εγώ για του χρόνου που πιθανά μπαίνω τώρα το καλοκαίρι, στην έψαξα να την έχω και εγώ γιατί θα μού χρειαστεί)

Από εκεί και πέρα σημαντικότατη παράμετρος στο όλον είναι από που είσαι (πρώτο πτυχίο) και που πας (δεύτερο πτυχίο) και συναντάμε όλες οι "τεχνικές" δυσκολίες, που έχουν αναφερθεί για τις κατατακτήριες:
α) Στις κατατάξεις εξαμήνου (που δεν είναι πάντα το ίδιο, συνηθέστερο στο γ εξάμηνο) είναι εύκολο σχετικά θαρρώ να σε βάλουν στο εξάμηνο, που προβλέπεται για τις κατατακτήριες (παρόλο που μπήκες με πανελλήνιες... είτε με εξετάσεις, είτε με τη χρήση του 10%)
β) Στις αναγνωρίσεις μαθημάτων γίνονται ευκολότερα τα πράγματα, όταν είναι στο ίδιο ίδρυμα πρώτο και δεύτερο πτυχίο. Φυσικά δεν θα πρέπει να μείνεις μόνο στους τίτλους μαθημάτων και να περιμένεις "δικαίωση", αλλά στη σχετική αίτησή σου να αντιπαραβάλεις την προβλεπόμενη διδακτέα ύλη (οδηγός σπουδών) ανά μάθημα, αναλυτικότατα! Π.χ. Μαθηματικά Α πτυχίου ύλη αυτή, μαθηματικά Β πτυχίου ύλη αυτή! Αν είναι ταυτόσημες, περιμένεις με αρκετές πιθανότητες το ΟΚ. Αν όχι (έστω και 1-2 κεφάλαια διαφορά), το κάθε ΔΕΠ παίζει τι θα πει.

Προσωπική ιστορία: στο ίδιο ίδρυμα πρώτο και δεύτερο πτυχίο (5ετή), αναγνωρίστηκαν >30 μαθήματα στο δεύτερο πτυχίο! Μόνο ένα ΔΕΠ δεν το έκανε σε ένα μάθημα (ok δύο μαθήματα, Θ+Ε) που το είχα αναμενόμενο (δεν ξέρω το γιατί) και το πέρασα θυμάμαι με 9,75 (9,5 θεωρία και 10 εργαστήριο... άκοπα για εμένα, γιατί τα ήξερα από το πρώτο πτυχίο) και τελικά είχε μορφασμούς τύπου "έκανα χαζομάρα" (σε καλό μού βγήκε τελικά, ανέβασε το μ.ο. πτυχίου).
 

Valter

Νεοφερμένος

Ο Valter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γνωριζετε εαν δεν αναγνωριστει κανενα μαθημα και χρωστας ολα τα προηγουμενα μαθηματα που ειναι πριν το εξαμηνο που σε εγγραφουν στη σχολη δινεται η δυνατοτητα και να τα παρακολουθησεις ή μονο πρεπει να τα δωσεις; Στην δικη μου περιπτωση προφανως και θα πρεπει να τα δωσω ολα δεν τρεφω αυταπατες.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γνωριζετε εαν δεν αναγνωριστει κανενα μαθημα και χρωστας ολα τα προηγουμενα μαθηματα που ειναι πριν το εξαμηνο που σε εγγραφουν στη σχολη δινεται η δυνατοτητα και να τα παρακολουθησεις ή μονο πρεπει να τα δωσεις; Στην δικη μου περιπτωση προφανως και θα πρεπει να τα δωσω ολα δεν τρεφω αυταπατες.
Στις κατατακτήριες έχεις τελειώσει το πτυχίο σου, επομένως δεν έχεις υποχρεώσεις από εκείνο. Αναγνωρίζονται ορισμένα μαθήματα, του 1ου πτυχίου αν είναι κοινά και γίνονται δεκτά από το τμήμα του 2ου πτυχίου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top