Απορίες για κατατακτήριες

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
έχω βγάλει 14004 μόρια περνάω γεωπονία βόλο... το έχω διαβάσει και εγώ αυτό για το γεωπόνος-οινολόγος... απλά αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο χημικός-γεωπόνος-οινολόγος θα ήταν κάπως έτσι...
1. οινολόγος
2. χημικός
3. γεωπόνος
το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει προκατάληψη των γονιών μου για τα τει
:whistle:

Καλησπέρα. Είδα περί οινολογίας και για αυτό μπορείς να γίνεις από:
α) Χημείας με τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής, ώστε να σού χορηγηθεί και βεβαίωση οινολογίας
β) Γεωπονίας-Επιστήμης Τροφίμων και βεβαίωση οινολογίας
γ) Γεωπονίας-Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής, κατεύθυνση Δενδροκομίας & Αμπελουργίας (και βεβαίωση οινολογίας)
δ) Τεχνολογίας & Οινολογίας Ποτών ΤΕΙ (Αθήνα & Δράμα).

Για το γ) όμως στο ΠΘ (Βόλος) αμφιβάλλω (αναφέρομαι στο Φυτικής Παραγωγής, γιατί από το άλλο βγαίνεις ιχθυολόγος), γιατί και δεν υπάρχουν στο πρόγραμα σπουδών τους οι ειδικές αμπελουργίες και δεν υπάρχει έδρα Οινολογίας (αφού δεν υπάρχει και Τμήμα Επιστήμης Τροφίμων), οπότε για την πολυπόθητη βεβαίωση οινολογίας ρώτα καλύτερα, για να το ξεκαθαρίσεις. Επίσης, επειδή οι γεωπονίες μπήκαν στο πεδίο με τα ιατρικά λένε οι "βασεολόγοι" τρελλή άνοδος (απλά, υπόψη... φυσικά και αν τα προτιμάς να τα δηλώσεις κανονικά).

Η χορήγηση βεβαίωσης σημαίνει, ότι εκτός από τις πολλές "ειδικότητες" που έχουν τα πανεπιστημιακά αυτά τμήματα έχεις συγκροτήσει το "πακέτο γνώσεων" και για οινολόγος (δεν το επιθυμούν όλοι οι φοιτητές τους, δεν σπουδάζουν μόνο αυτό όπως στο σχετικό ΤΕΙ). Από εκεί και πέρα για οινολόγος που θες επαναλμβάνω δήλωσε όλα τα ανωτέρω, η σειρά δήλωσης είναι δικό σου θέμα! Καλή τύχη...

Τώρα να θες οινολογία, αλλά δεν πιάνεις το χημικό (πιο κάτω δεν είναι τα γεωπονικά? Ακόμα και το ΔΠΘ και ρώτα και εκει πρώτα και πριν-μετά τα ΤΕΙ στις βάσεις) και λες να δηλώσεις φυσικό για να μπεις μετά στο χημικό με κατατακτήριες, που θα επιλέξεις τα μαθήματα για να γίνεις οινολόγος... λίγο γύρω-γύρω μού ακούγεται και μαζεύονται πολλά τα έτη σπουδών στο σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα02

Νεοφερμένος

Η Μαρινα02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταλαβαίνω. Έχεις δύο επιλογές λοιπόν. Ή θα μπεις φέτος στη γεωπονία βόλου ή θα ξαναδώσεις για χημικό.
Γνώμη μου, αν δε σε ενδιαφέρει η χημεία, μη δώσεις ξανά μόνο επειδή έχει 2-3 μαθήματα επιλογής που αφορούν την οινολογία.
Γενικά, θεωρώ ότι η γεωπονική σχολή θα σου προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες να κάνεις πράγματα.
Επίσης, τα μαθήματα απ'όσο έχω δει είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Μπορείς να τα δεις αναλυτικά, διαβάζοντας το πρόγραμμα σπουδών εδώ: https://www.agr.uth.gr/files/odigos.pdf Το πρόγραμμα σπουδών, περιλαμβάνει μαθήματα όπως: Χημεία-Βιοχημεία, Εδαφολογία, Φυσιολογία Φυτού, μικροβιολογία τροφίμων, Γεωργική φαρμακολογία, αμπελουργία κλπ. Εμένα προσωπικά μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα από τα αντίστοιχα του χημικού. ΔΕΝ είμαι σίγουρος αν κάνουν καθόλου οινολογία, κάνουν όμως σίγουρα αμπελουργία. Μετά βέβαια, έχεις πρόσβαση στο μεταπτυχιακό με τίτλο οινολογία & αμπελουργία. Και μπορείς να ασχοληθείς με τομείς που δεν μπορείς να φανταστείς. (φυτική και ζωϊκή παραγωγή, ποιοτικό έλεγχο τροφίμων, παρακολούθηση γεωργικών παραγωγών). Τέλος, να πω ότι στην Ελλάδα της κρίσης, η επιστροφή στη γη είναι πολύ καλή επαγγελματική διέξοδος.
Να επισημάνω επίσης ότι μιλάω κυρίως για το τμήμα Γεωπονίας, φυτικής παραγωγής & αγροτικού περιβάλλοντος. Το λέω επειδή υπάρχει και τμήμα γεωπονίας, ιχθυολογίας και υδάτινου περιβάλλοντος. Εκεί ασχολούνται με λίγο διαφορετικά πράγματα.
Λοιπόν, ψάξε προγράμματα σπουδών και ό,τι σε ενδιαφέρει και σκέψου το σοβαρά...πιστεύω αξίζει.:) Ελπίζω να βοήθησα!

ευχαριστω πολυ :) αλλα δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά :redface:

Καλησπέρα. Είδα περί οινολογίας και για αυτό μπορείς να γίνεις από:
α) Χημείας με τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής, ώστε να σού χορηγηθεί και βεβαίωση οινολογίας
β) Γεωπονίας-Επιστήμης Τροφίμων και βεβαίωση οινολογίας
γ) Γεωπονίας-Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής, κατεύθυνση Δενδροκομίας & Αμπελουργίας (και βεβαίωση οινολογίας)
δ) Τεχνολογίας & Οινολογίας Ποτών ΤΕΙ (Αθήνα & Δράμα).

Για το γ) όμως στο ΠΘ (Βόλος) αμφιβάλλω (αναφέρομαι στο Φυτικής Παραγωγής, γιατί από το άλλο βγαίνεις ιχθυολόγος), γιατί και δεν υπάρχουν στο πρόγραμα σπουδών τους οι ειδικές αμπελουργίες και δεν υπάρχει έδρα Οινολογίας (αφού δεν υπάρχει και Τμήμα Επιστήμης Τροφίμων), οπότε για την πολυπόθητη βεβαίωση οινολογίας ρώτα καλύτερα, για να το ξεκαθαρίσεις. Επίσης, επειδή οι γεωπονίες μπήκαν στο πεδίο με τα ιατρικά λένε οι "βασεολόγοι" τρελλή άνοδος (απλά, υπόψη... φυσικά και αν τα προτιμάς να τα δηλώσεις κανονικά).

Η χορήγηση βεβαίωσης σημαίνει, ότι εκτός από τις πολλές "ειδικότητες" που έχουν τα πανεπιστημιακά αυτά τμήματα έχεις συγκροτήσει το "πακέτο γνώσεων" και για οινολόγος (δεν το επιθυμούν όλοι οι φοιτητές τους, δεν σπουδάζουν μόνο αυτό όπως στο σχετικό ΤΕΙ). Από εκεί και πέρα για οινολόγος που θες επαναλμβάνω δήλωσε όλα τα ανωτέρω, η σειρά δήλωσης είναι δικό σου θέμα! Καλή τύχη...

Τώρα να θες οινολογία, αλλά δεν πιάνεις το χημικό (πιο κάτω δεν είναι τα γεωπονικά? Ακόμα και το ΔΠΘ και ρώτα και εκει πρώτα και πριν-μετά τα ΤΕΙ στις βάσεις) και λες να δηλώσεις φυσικό για να μπεις μετά στο χημικό με κατατακτήριες, που θα επιλέξεις τα μαθήματα για να γίνεις οινολόγος... λίγο γύρω-γύρω μού ακούγεται και μαζεύονται πολλά τα έτη σπουδών στο σύνολο.

δηλαδή εσείς μου προτείνεται να παω τει οινολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως διαπίστωσες, σού ανέφερα τα τμήματα που σε οδηγούν στο στόχο σου, που είναι να γίνεις οινολόγος, με τη διευκρίνιση να ξεκαθαρίσεις πρώτα αν όλα τα τμήματα φυτικής παραγωγής το πράττουν (στο ΓΠΑ ναι, στο Βόλο π.χ. δεν είμαι σίγουρος). Και μεταξύ αυτών είναι και το τει οινολογίας (μια χαρά τμήμα είναι). Η σειρά δήλωσής τους όμως είναι δικό σου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα ! Είχα υποβάλλει παλιότερα και ερώτημα για το τμήμα τεχνολόγων γεωπόνων τει Θεσσαλονίκης . Επειδή θέλω να ασχοληθώ με την γη ως συμπληρωματική απασχόληση ή και κύρια (?) ακόμη ως παραγωγός ή και έμπορος αγροτικών προιόντων , σκέφτομαι σοβαρά να δώσω κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τει . Θα μπορούσε κάποιος γνώστης να με ενημερώσει για τα εξής :

1) επίπεδο δυσκολίας σπουδών για άλλοτε απόφοιτο θεωρητικής σχολής.
2) επίπεδο σπουδών του τμήματος γενικότερα (δηλαδή αξίζει ο χρόνος που θα ξοδευθεί ώστε να μάθω κάτι χρήσιμο ?)
3) αριθμό εισακτέων με κατατακτήριες (ποσοστό ?)
4)τρόπο εξέτασης μαθημάτων κατάταξης πχ ανάπτυξη θεωρητικών θεμάτων αποκλειστικά ή και λύση πρακτικών θεμάτων (ώστε να ξεκινήσω την αποστήθιση - παπαγαλία από τώρα)

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hawk_c

Νεοφερμένος

Ο hawk_c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
επειδη δε βρισκω κατι
θα ηθελα να βρω εαν υπαρχουν θεματα προηγουμενων ετων απο κατατακτηριες για το βιολογικο ηρακλειου κρητης

ειμαι αποφοιτος τει νοσηλευτικης και θελω να δωσω για να μπω στο βιολογικο

επισης αν ξεκινησω να διαβαζω τωρα θα προλαβω να τελειωσω την υλη που εχει δωσει το τμημα μεχρι το δεκεμβριο που ειναι οι εξετασεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
επειδη δε βρισκω κατι
θα ηθελα να βρω εαν υπαρχουν θεματα προηγουμενων ετων απο κατατακτηριες για το βιολογικο ηρακλειου κρητης

ειμαι αποφοιτος τει νοσηλευτικης και θελω να δωσω για να μπω στο βιολογικο

επισης αν ξεκινησω να διαβαζω τωρα θα προλαβω να τελειωσω την υλη που εχει δωσει το τμημα μεχρι το δεκεμβριο που ειναι οι εξετασεις??

Την απάντηση θα την βρεις στα παιδιά που πέρσι πήγαιναν πρώτο έτος αφού τα μαθήματα των κατατακτήριων ειναι ουσιαστικά 3 μαθήματα κατατακτήριων. Δεδομένου ότι ίδια μαθήματα περίπου δίνεις καθ για ιατρική θα σου έλεγα να προσπαθήσεις για ιατρική αφού. Θα σε βοηθήσει πολυ στην ιατρική η νοσηλευτή
Ως σχολή ειναι πιο δύσκολο το βιολογικό μη θεωρείς το βιολογικό ότι ειναι πιο εύκολο απο την ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maremare

Νεοφερμένος

Η maremare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα σε όλους!!!! Σκοπεύω κι εγώ να δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό της Πάτρας και βλέποντας την τεράσττια ύλη (8 βιβλία χωρίς να ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες) αναρωτιέμαι αν θα κατάφερνα κάτι αν περιοριζόμουν σε πανεπιστημιακές σημειώσεις απο τους καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα. Τί λέτε; Δοκίμασε κανείς σας κάτι ανάλογο ή η ύλη των κατατακτηρίων άρα και η εξέταση δεν έχει καμια σχέση με την εξέταση των μαθημάτων στους προπτυχιακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα σε όλους!!!! Σκοπεύω κι εγώ να δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό της Πάτρας και βλέποντας την τεράσττια ύλη (8 βιβλία χωρίς να ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες) αναρωτιέμαι αν θα κατάφερνα κάτι αν περιοριζόμουν σε πανεπιστημιακές σημειώσεις απο τους καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα. Τί λέτε; Δοκίμασε κανείς σας κάτι ανάλογο ή η ύλη των κατατακτηρίων άρα και η εξέταση δεν έχει καμια σχέση με την εξέταση των μαθημάτων στους προπτυχιακούς;

Η εξέταση στις κατατακτήριες έχει άμεση σχέση με την εξέταση των συγκεκριμένων μαθημάτων στους προπτυχιακούς. Επίσης στους προπτυχιακούς καθορίζεται η εξεταστέα ύλη των βιβλίων οπότε αν μπορέσεις να την μάθεις σε συνδυασμό με τις σημειώσεις των καθηγητών θα είσαι άριστα προετοιμασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
έχω βγάλει 14004 μόρια περνάω γεωπονία βόλο... το έχω διαβάσει και εγώ αυτό για το γεωπόνος-οινολόγος... απλά αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο χημικός-γεωπόνος-οινολόγος θα ήταν κάπως έτσι...
1. οινολόγος
2. χημικός
3. γεωπόνος
το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει προκατάληψη των γονιών μου για τα τει
:whistle:

Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται κ μένα το τμήμα οινολογίας , συνήθως δε κοιτάω καθόλου τα χαμηλόβαθμα τμήματα αλλα αφού συζητήθηκα είπα να το κοιτάξω να δω τι παιζει , ωστόσο ακομα και αν περνούσα εκει δε θα την έβγαζα ποτε τη σχολη γτ αποτι είδα εχει φουλ χημιες και βιολογιες ,μαθηματα τα οποία δε τα μπορω ιδιαίτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ, όταν τελειώσω τη σχολή μου, θα δώσω κατατακτήριες στο τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων του Πειραιά. Ήμουν σε δίλημμα μεταξύ κοινωνιολογίας και ΔΕΟ, αλλά κατέληξα στο δεύτερο, διότι το θεωρώ περισσότερο χρήσιμο για την εργασία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η εξέταση στις κατατακτήριες έχει άμεση σχέση με την εξέταση των συγκεκριμένων μαθημάτων στους προπτυχιακούς. Επίσης στους προπτυχιακούς καθορίζεται η εξεταστέα ύλη των βιβλίων οπότε αν μπορέσεις να την μάθεις σε συνδυασμό με τις σημειώσεις των καθηγητών θα είσαι άριστα προετοιμασμένη.

Είναι πολύ θετικό να έχεις κάποιο γνωστό άτομο (που να σπουδάζει στο τμήμα που σε ενδιαφέρει) για να σε ενημερώσει για τις ιδιαιτερότητες και τις απαιτήσεις των καθηγητών/τριών του τάδε ή του δείνα μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Οι κατατακτήριες Εξετάσεις για την σχολή ανθυποπυραγών αφορόυν μόνο Πυροσβέστες ή μπορούν και απόφοιτοι ΑΕΙ να δώσουν κι αυτοί κατατακτήριες ;

Επίσης γνωρίζει κανεις την ύλη των μαθημάτων Στην οποία γίνεται η εξέταση ;

Το μονο που βρηκα είναι τα παρακάτω :

1. cretalive.gr - Συγχαρητήρια στους νέους φοιτητές - πυροσβέστες

Επίσης, εκκρεμεί η συμπλήρωση των σπουδαστών της Σχολής Ανθυποπυραγών με αυτούς που θα εισαχθούν με κατατακτήριες εξετάσεις, πτυχιούχων Ανώτατων Εκπαιδευτικών και Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, ως Δοκίμων Ανθυποπυραγών, οι οποίοι θα καλύψουν ισάριθμες κενές οργανικές θέσεις Αξιωματικών και έχουν εγκριθεί οι αναγκαίες πιστώσεις για την πρόσληψη αυτών.

2. Κατατακτήριες εξετάσεις - Πυροσβεστική

3. Συμπληρωματική Προκύρηξη Πυροσβεστικής 2015-2016 ΑΔΑ:68ΡΣ465ΦΘΕ-Ε9Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TheMargav

Νεοφερμένος

Η TheMargav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Φέτος σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παντείου.
-Γνωρίζει κανείς τον βαθμό δυσκολίας των εξετάσεων; Είναι απαραίτητο το φροντηστήριο για την προετοιμασία;
-Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρώ σημειώσεις των 3 μαθημάτων που θα γράψω; Ή θέματα παλιότερων ετών;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Φέτος σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παντείου.
-Γνωρίζει κανείς τον βαθμό δυσκολίας των εξετάσεων; Είναι απαραίτητο το φροντηστήριο για την προετοιμασία;
-Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρώ σημειώσεις των 3 μαθημάτων που θα γράψω; Ή θέματα παλιότερων ετών;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Και γιατί δεν δίνεις πανελλήνιες. Η βάση είναι σχετικά χαμηλή και οι πιθανότητες να περάσεις είναι περισσότερες σε σχέση με τις κατατακτήριες. Γενικά οι κατατακτήριες καλό είναι να αποφεύγονται. Και εγώ που θέλω νομική ξαναδίνω πανελλήνιες για να τις αποφύγω (βλάκας είμαι να δώσω κατατακτήριες, για να μου πουν ότι σε απορρίπτουμε). Μην ξεχνάς ότι με πανελλήνιες οι θέσεις είναι περισσότερες. Για τη σχολή που θες, πρέπει να δώσεις γλώσσα, αρχαία, λατινικά και ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπέλα είναι ήδη πτυχιούχος και 23 χρονών. Δεν είναι τόσο εύκολο γι΄αυτήν να ξαναδώσει πανελλαδικές καθώς δεν τα έχει τόσο πρόσφατα όσο εσύ. Επίσης σε περίπτωση επιτυχίας της στις κατατακτήριες εκτός από τα 3 μαθήματα που θεωρείται ότι τα έχει περάσει, μπορεί να αναγνωρίσει και τα τυχόν κοινά μαθήματα που είχε διδαχθεί στην προηγούμενη σχολή της. Το ποσοστό των κατατασσομένων είναι 12% επί του αριθμού εισακτέων στο τμήμα κάθε χρόνο. Πέρσι είχαν πάρει 18 άτομα και φέτος μάλλον το ίδιο θα είναι αφού ο αριθμός εισακτέων δεν έχει αλλάξει. Το συγκεκριμένο τμήμα δεν είναι από αυτά που "τραβούν" πολύ κόσμο άρα μου φαίνεται ότι δεν θα είναι δύσκολο να πετύχει μια αξιοπρεπή βαθμολογία και να εισαχθεί. Βέβαια πάντα εξαρτάται και από το επίπεδο των συνυποψηφίων της. Πάντως εγώ θα προτιμούσα χίλιες φορές να διαβάσω και να διαγωνιστώ σε 3 πανεπιστημιακά μαθήματα παρά να γυρίσω πίσω και να ξαναδιαβάζω την ύλη των πανελλαδικών. Φέτος η σχολή για τους εισαχθέντες με το νέο σύστημα πανελλαδικών (112 θέσεις από τις 130 συνολικά) είχε βάση 14805 μόρια και την είχαν δηλώσει 7973 υποψήφιοι!!! Δεν νομίζω ότι είναι ούτε τόσο χαμηλή η βάση ούτε τόσο μικρός ο συναγωνισμός.
Αγαπητή TheMargav επειδή αυτά που ρωτάς, είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος να σου τα απαντήσει καλύτερα να μπεις στο σάιτ της σχολής και να δεις το ωρολόγιο πρόγραμμα του Γ΄εξαμήνου. Αν πας από εκεί μια βόλτα σίγουρα θα βρεις φοιτητές που θα σε κατατοπίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Η κοπέλα είναι ήδη πτυχιούχος και 23 χρονών. Δεν είναι τόσο εύκολο γι΄αυτήν να ξαναδώσει πανελλαδικές καθώς δεν τα έχει τόσο πρόσφατα όσο εσύ. Επίσης σε περίπτωση επιτυχίας της στις κατατακτήριες εκτός από τα 3 μαθήματα που θεωρείται ότι τα έχει περάσει, μπορεί να αναγνωρίσει και τα τυχόν κοινά μαθήματα που είχε διδαχθεί στην προηγούμενη σχολή της. Το ποσοστό των κατατασσομένων είναι 12% επί του αριθμού εισακτέων στο τμήμα κάθε χρόνο. Πέρσι είχαν πάρει 18 άτομα και φέτος μάλλον το ίδιο θα είναι αφού ο αριθμός εισακτέων δεν έχει αλλάξει. Το συγκεκριμένο τμήμα δεν είναι από αυτά που "τραβούν" πολύ κόσμο άρα μου φαίνεται ότι δεν θα είναι δύσκολο να πετύχει μια αξιοπρεπή βαθμολογία και να εισαχθεί. Βέβαια πάντα εξαρτάται και από το επίπεδο των συνυποψηφίων της. Πάντως εγώ θα προτιμούσα χίλιες φορές να διαβάσω και να διαγωνιστώ σε 3 πανεπιστημιακά μαθήματα παρά να γυρίσω πίσω και να ξαναδιαβάζω την ύλη των πανελλαδικών. Φέτος η σχολή για τους εισαχθέντες με το νέο σύστημα πανελλαδικών (112 θέσεις από τις 130 συνολικά) είχε βάση 14805 μόρια και την είχαν δηλώσει 7973 υποψήφιοι!!! Δεν νομίζω ότι είναι ούτε τόσο χαμηλή η βάση ούτε τόσο μικρός ο συναγωνισμός.
Αγαπητή TheMargav επειδή αυτά που ρωτάς, είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος να σου τα απαντήσει καλύτερα να μπεις στο σάιτ της σχολής και να δεις το ωρολόγιο πρόγραμμα του Γ΄εξαμήνου. Αν πας από εκεί μια βόλτα σίγουρα θα βρεις φοιτητές που θα σε κατατοπίσουν.

Άποψή μου είναι ότι είναι σαφώς προτιμότερο να διαβάσει την μικρή ύλη των πανελλαδικών εξετάσεων παρά την πολύ μεγαλύτερη των κατατακτηρίων. Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να διαβάσει σε μια ύλη που την διδάχθηκε πριν 5 χρόνια και που πάνω κάτω είναι ίδια με μικρές παραλλαγές (εάν ήταν θεωρητική). Εξάλλου το λούκι που λέγεται λογοτεχνία έφυγε από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα. Μόνο λίγο στα αρχαία στο αδίδακτο θα έχει ένα θεματάκι, αλλά εάν έχει καλές βάσεις από το λύκειο, θα τα επαναφέρει στη μνήμη της. Και όπως και να το κάνεις διαφορετικά είναι με τις 18 θέσεις διαφορετικά με τις 112 θέσεις. Είναι απλά μαθηματικά: οι πιθανότητες επιτυχίας αυξάνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Για έναν άνθρωπο που έχει ήδη πάρει ένα πτυχίο κι έχει μάθει έναν βαθύτερο κι αναλυτικότερο τρόπο διαβάσματος σε σύγκριση με το όταν ήταν 18, σαφώς και είναι ευκολότερο να εξεταστεί σε μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου. Άλλωστε εφόσον τον ενδιαφέρει το εν λόγω αντικείμενο, σίγουρα το να διαβάζει σχετικά συγγράμματα θα του είναι αν όχι πιο οικείο, τουλάχιστον πιο ευχάριστο.

Από εμπειρία μου σε άλλο τμήμα της Παντείου, οι ερωτήσεις των κατατακτηρίων μοιάζουν πολύ με τις αντίστοιχες των εξεταστικών του πρώτου έτους. Άρα πράγματι αν βρεις ύλη/σημειώσεις από παλαιότερους φοιτητές και διαβάσεις κάποια κομβικά έργα για το κάθε μάθημα δεν θα έχεις θέμα. Το φροντιστήριο στις κατατακτήριες χρειάζεται σε παρα πολύ ιδιάζουσες περιπτώσεις, σε Τμήματα με τεράστια ζήτηση (που και για εκεί δεν το θεωρώ 100% απαραίτητο). Αν διαβάσεις, θα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αυτό που υπήρχε παλαιότερα που μπορούσες αντί για κατατακτήριες να μπεις με βαθμό πτυχίου, έχει καταργηθεί εξ ολοκλήρου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό που υπήρχε παλαιότερα που μπορούσες αντί για κατατακτήριες να μπεις με βαθμό πτυχίου, έχει καταργηθεί εξ ολοκλήρου;;

Ναι φίλε μου δεν ισχύει πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εχω την εντύπωση πως υπάρχουν ακόμα σχολές που δέχονται και με βαθμό πτυχίου

Περισσότερα εδώ1 και εδώ2 και εδώ3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top