Απορίες για κατατακτήριες

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λες οτι τα είχες φορτώσει λίγο στον κοκορα και ότι σου φαίνονται βουνό τα μαθήματα... Μην νομίζεις ότι στην αρχιτεκτονική θα τα βγάζεις πέρα εύκολα. Πήξιμο στις εργασίες, κάθε μέρα έχεις και κάτι να παραδώσεις και δεν σου περιγράφω τι περνάμε τώρα με την εξεταστική (εκτός και αν δεν σε νοιάζει ο βαθμός ή αφήσεις τα περισσότερα μαθήματα.) Και εγώ έλεγα ναι, θα μ'αρέσει αυτό που θα κάνω και τουλάχιστον δεν θα μου φαίνεται σαν αγγαρεία (ξέρω ότι θα το πεις), αλλά έλα που δεν είναι τόσο απλό :P Έχουμε άτομα που πέρασαν σε εμάς με κατατακτήριες από πολιτικούς μηχανικούς και τους έχουν αναγνωριστεί κάποια μαθήματα. Έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης εδώ που τα λέμε, σκέφτονται συνέχεια πιο "κατασκευαστικά". Η niek έχει δίκιο, οι γνώσεις σχεδίου θεωρούνται δεδομένες. Σκέψου το καλα λοιπον!

Για να δώσω κατατακτήριες πρεπει αναγκαστικά να δώσω σχεδιο . άρα σιγουρα θα κάνω φροντοστηριακα μαθηματα για να το δουλέψω . Τώρα για τον τροπο σκέψης , για αυτο θέλω να μπω αρχιτεκτονική για να τον αποκτήσω ;) Σε ενα μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική χωρις καθόλου βάσεις θα μπορω να αντεπεξέλθω όντας μόνο πολιτικός μηχανικός ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Απο την στιγμη που θες να μπεις αρχιτεχνονικη γιατι δεν ξανα προσπαθεις αμμεσα μεσω πανελλαδικων εξετασεων .απο την στιγμη που εχεις την θεση στους πολιτικους βαρια βαρια ενα ετος θα χασεις αν δεν τα καταφερεις .επισης (με πασα επιφυλαξει )ρωτα αν μπορεις να δοσεις μο ο το σχεδιο και να δοκιμασεις με 10% (δεν ξερω αν γινεται αλλα ρ τα στο σχολειο που ησουν θα ξερουν καλητερα απο μενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν γίνεται να δώσεις μόνο το σχέδιο. Συμφέρει πάντως σίγουρα με κατατακτηριες, γιατί μπαίνει 3ο ετος. Σχέδιο θα κάνει και στους Πολιτικούς και αν κάνει και κάποια μαθηματάκια θα το έχει μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
3 ετος στα χαρτια θα μπει μιας που δεν αναγνωριζουν ολα τα μαθηματα εν τελη (συνηθως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. :P

Για να δώσει κάποιος κατατακτήριες χρειάζεται και καλό βαθμό πτυχίου; -δηλαδή πάνω από 8;-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. :P

Για να δώσει κάποιος κατατακτήριες χρειάζεται και καλό βαθμό πτυχίου; -δηλαδή πάνω από 8;-

Στις κατατακτήριες μετράνε μόνο οι βαθμοί που θα γράψεις στα 3 μαθήματα που θα δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες μετράνε μόνο οι βαθμοί που θα γράψεις στα 3 μαθήματα που θα δώσεις.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol_86

Νεοφερμένος

Η nicol_86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Ονομάζομαι Σπανού Νικολέττα και είμαι απόφοιτη του τμήματος Εμπορίας και Διαφήμισης του ΑΤΕΙ Κρήτης. Θα ήθελα πολύ να σπουδάσω σε μια δεύτερη σχολή και για περισσότερες γνώσεις αλλά και για ίσως καλύτερη επαγγελματική σταδιοδρομία. Απλά είμαι πολύ μπερδεμένη σχετικά με το ποια σχολή να επιλέξω. Φυσικά θα πρέπει να περάσω πρώτα στο τμήμα με κατατακτήριες. Η ερώτηση μου είναι ποια πιστεύετε ότι ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα ώστε να προσπαθήσω.Και να είναι με συναφές αντικείμενο ή όχι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αναλογα με τι κλαδους πιστευεις οτι θα σε αρεσαν να ασχοληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol_86

Νεοφερμένος

Η nicol_86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η σχολή Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών, η Δημόσια Διοίκηση του Πάντειου και Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Ποιο πιστεύεις είναι το καλύτερο και σε ποιο Πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,
Ονομάζομαι Σπανού Νικολέττα και είμαι απόφοιτη του τμήματος Εμπορίας και Διαφήμισης του ΑΤΕΙ Κρήτης. Θα ήθελα πολύ να σπουδάσω σε μια δεύτερη σχολή και για περισσότερες γνώσεις αλλά και για ίσως καλύτερη επαγγελματική σταδιοδρομία. Απλά είμαι πολύ μπερδεμένη σχετικά με το ποια σχολή να επιλέξω. Φυσικά θα πρέπει να περάσω πρώτα στο τμήμα με κατατακτήριες. Η ερώτηση μου είναι ποια πιστεύετε ότι ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα ώστε να προσπαθήσω.Και να είναι με συναφές αντικείμενο ή όχι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μου αρέσει πολύ η σχολή Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών, η Δημόσια Διοίκηση του Πάντειου και Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Ποιο πιστεύεις είναι το καλύτερο και σε ποιο Πανεπιστήμιο?

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν επιλέξεις κάποια από τις σχολές που αναφέρεις στο παραπάνω δεύτερο μήνυμά σου για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, θα βρεθείς μετά από τέσσερα χρόνια στην ίδια ακριβώς θέση που βρίσκεσαι και τώρα. Θα μπορούσες να αυξήσεις τους τομείς με τους οποίους θα μπορούσες να ασχοληθείς με ένα έξυπνο μεταπτυχιακό. Και επειδή ο τουρισμός στην Ελλάδα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σου φέρνω σαν παράδειγμα τον συνδυασμό του πτυχίου σου με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του πανεπιστημίου Αιγαίου στη Χίο με τίτλο "Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού" ή με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο με τίτλο "Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Τουρισμού και Πολιτισμού". Φυσικά απλά μια ιδέα ρίχνω. Αν σε ενδιαφέρει να κινηθείς προς αυτήν την κατεύθυνση με προσωπικό σου ψάξιμο θα βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vickyb.

Νεοφερμένος

Η vickyb. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας ειμαι φοιτητρια του τει βιβλιοθηκονομιας στην θεσσαλονικη. μολις τελειωσω την σχολη μου ηθελα να κανα κατατακτηριες εξετασεις για δημοσιογραφια απθ...ειναι κανεις που ξερει για τιις κατατακτηριες?? δλδ εννοω σε ποιο εξαμηνο θα μπω στην δημοσιογραφια και επισης οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες? δλδ ποσα ατομα περνουν συνηθως??ευχαριστω πολυυ

γεια σας ειμαι φοιτητρια του τει βιβλιοθηκονομιας στην θεσσαλονικη. μολις τελειωσω την σχολη μου ηθελα να κανα κατατακτηριες εξετασεις για δημοσιογραφια απθ...ειναι κανεις που ξερει για τιις κατατακτηριες?? δλδ εννοω σε ποιο εξαμηνο θα μπω στην δημοσιογραφια και επισης οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες? δλδ ποσα ατομα περνουν συνηθως??ευχαριστω πολυυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παροχή δωρεάν συγγραμμάτων και στους φοιτητές Πανεπιστημίων και ΤΕΙ που φοιτούν για δεύτερο πτυχίο

Με τροπολογία που κατατέθηκε από τον υπουργό Παιδείας Νίκο Φίλη, προς ψήφιση, στη Βουλή παρέχεται στους φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου η δυνατότητα χορήγησης δωρεάν εντύπων διδακτικών συγγραμμάτων.

Οι τροπολογίες με όλες τις αλλαγές που φέρνει το Υπ. Παιδείας στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ
Στο άρθρο 37 του νόμου 4009/2011 (ΦΕΚ 195) προστίθεται παράγραφος 6 ως εξής:

«6. α) Στους φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα.

β) Από της δημοσιεύσεως του παρόντος καταργείται κάθε αντίθετη γενική ή ειδική διάταξη καθώς και η διάταξη της περ. αα) της παρ. 10 του άρθρου 80 του ν.4009/2011 (ΦΕΚ Α' 195).

https://foititikanea.gr/φοιτητής/eud...-που-φοιτούν-για-δεύτερο-πτυχίο#ixzz47xisdPAQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Dim Le

Νεοφερμένος

Η Dim Le αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται απο το νομο να τελειωσω μεσα σε λιγοτερα χρονια τη δευτερη σχολη στην οποια περασα με κατατακτηριες. Δηλαδη, αν περασα στο τριτο ετος μιας σχολης τετραετους φοιτησης, κανονικα θα ειχα το τριτο και τεταρτο ετος για να τελειωσω. Αλλα αν καταφερω να περασω ολα τα μαθηματα που απαιτουνται για πτυχιο σε ενα ετος, μπορω να παρω πτυχιο ή πρεπει να περιμενω να τελειωσει και το τριτο και το τεταρτο ετος; (Με την προυποθεση βεβαια οτι παιρνω απαλλαγη σε αρκετα μαθηματα που ειναι κοινα και διαβαζω εντατικα). Ψαχνω παντου να βρω τι ισχυει, αλλα δεν βρισκω κατι σχετικο. Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Και εγώ μια παρόμοια ερώτηση θέλω να κάνω. Αν γίνεται αφενός τη δεύτερη σχολή που μπω με κατατακτήριες να τη τελειώσω σε λιγότερα έτη και κάτι ακόμα: Ενδιαφέρομαι για φιλολογία στο ΕΚΠΑ και απο όσο έχω διαβάσει όποιος περνάει εισάγεται στο γ εξάμηνο, εφόσον όμως τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά το πέρας του χειμερινού εξαμήνου ή τουλάχιστον η εγγραφή γίνεται περίπου τότε, η εισαγωγή γίνεται στο δ εξάμηνο και απλώς χρωστάμε και τα υπόλοιπα τρία εξάμηνα; Εχω λίγο άγνοια με τις κατατακτήριες.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για να τελειώσεις μια σχολή πρέπει να συμπληρώσεις τα ελάχιστα εξάμηνα φοίτησης, όπως διαρθρώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Όταν μπαίνεις στη σχολή με κατατακτήριες, συνήθως σε βάζουν σε εξάμηνο ανώτερο του 1ου, ανάλογα με τη συνάφεια που υπάρχει με το προηγούμενο πτυχίο σου. Πάλι πρέπει να συμπληρώσεις τα απαραίτητα εξάμηνα, απλώς κάποια σου έχουν δοθεί "δωρεάν" με την είσοδο στη σχολή.
Στην προκειμένη περίπτωση που, με κατατακτήριες, μπήκες στο 5ο εξάμηνο σπουδών, θα πρέπει να συμπληρώσεις τα 8 απαιτούμενα εξάμηνα, δηλαδή δεν μπορείς να τελειώσεις την εν λόγω σχολή σε λιγότερο από 2 χρόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Για να τελειώσεις μια σχολή πρέπει να συμπληρώσεις τα ελάχιστα εξάμηνα φοίτησης, όπως διαρθρώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Όταν μπαίνεις στη σχολή με κατατακτήριες, συνήθως σε βάζουν σε εξάμηνο ανώτερο του 1ου, ανάλογα με τη συνάφεια που υπάρχει με το προηγούμενο πτυχίο σου. Πάλι πρέπει να συμπληρώσεις τα απαραίτητα εξάμηνα, απλώς κάποια σου έχουν δοθεί "δωρεάν" με την είσοδο στη σχολή.
Στην προκειμένη περίπτωση που, με κατατακτήριες, μπήκες στο 5ο εξάμηνο σπουδών, θα πρέπει να συμπληρώσεις τα 8 απαιτούμενα εξάμηνα, δηλαδή δεν μπορείς να τελειώσεις την εν λόγω σχολή σε λιγότερο από 2 χρόνια. :)

Με μία υποσημείωση, σε μερικά τμήματα γίνεται, "άτυπα". Για παράδειγμα στο τμήμα το δικό μου και του DumeNuke, έχει γίνει κατατακτήριοι να παίρνουν πτυχίο νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εστω οτι καποιος αποφασιζει να δωσει κατατακτηριες για μια σχολη
Οι εξετασεις συνηθως διενεργουνται τον Δεκεμβριο
Στην προκηρυξη αναφερει οτι οι επιτυχοντες απο ΑΕΙ και ΤΕΙ κατατασσονται στο γ εξαμηνο σπουδων
Ομως , αφου οι εξετασεις διενεργουνται τον δεκεμβρη, οι επιτυχοντες θα ξεκινησουν να φοιτουν απο ιανουαριο.
Επομενως παρολο που κατασσονται στο γ εξαμηνο, ουσιαστικα το χανουν λογω χρονου(αφου γεναρη-φλεβαρη ειναι εξεταστικη) και ξεκινουν απο δ εξαμηνο ή διδασκονται τα μαθηματα του γ εξαμηνου σε διαφορετικες ημερομηνιες απο τους αλλους φοιτητες(των επιτυχοντων πανελληνιων);

Τελος, οι κατατασσομενοι φοιτητες περα απο τα μαθηματα που τους εχουν αναγνωρισθει+τα μαθηματα που εδωσαν στις κατατακτηριες, οφειλουν να δωσουν και τα υπολοιπα μαθηματα του α και β εξαμηνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δεν υπαρχει διαφορετικο προγραμμα μαθηματων για τους επιτυχοντες.
Αν δεν αναγνωριστουν θα πρεπει ο φοιτητης να εξεταστει και στα μαθηματα α και β εξαμηνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top