Απορίες για κατατακτήριες

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πάντως γενικά, ο δρόμος των πανελλαδικών φαντάζει πιο βατός από τον αντίστοιχο των κατατακτηρίων (πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων), αλλά εφόσον έχεις εμπειρία από τις συγκεκριμένες εξετάσεις, καλύτερο θα ήταν να ξαναπροσπαθήσεις. Επίσης, το διαπίστωσες κι εσύ, οι κατατακτήριες για την φαρμακευτική απαιτούν πολύ γερό υπόβαθρο χημείας, μιας και σε περίπτωση κατά την οποία περάσεις στην σχολή, ως επί το πλείστον χημεία θα βρίσκεις μπροστά σου. Εν κατακλείδι αξίζει άλλη μία προσπάθεια, έχεις χρόνο, θέλει πολύ διάβασμα (αν και εσύ ως κτηνίατρος ξέρεις απ'αυτά) και έχεις και την καβάτζα της Κύπρου όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πριν 6 χρόνια έδωσα.... δεν νομίζω ότι μπορώ πλέον να μπω σε αυτή τη διαδικασία

Πιστεύω πως με την ωριμότητα που έχεις ως πτυχιούχος και την σχολή που έβγαλες, οι πανελλήνιες θα σου φανούν παιχνιδάκι , ειδικά αν κάνεις μαθήματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πιστεύω πως με την ωριμότητα που έχεις ως πτυχιούχος και την σχολή που έβγαλες, οι πανελλήνιες θα σου φανούν παιχνιδάκι , ειδικά αν κάνεις μαθήματα....

Λυπάμαι αλλά δεν θα ξαναέμπαινα στην διαδικασία να δώσω εξετάσεις στα μαθηματικά και στην έκθεση!!! Είναι δυο μαθήματα που τα σιχαίνομαι και δεν έχουν καμία σχέση με την εμπειρία που απέκτησα ως πτυχιούχος Κτηνιατρικής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παίδες.. αν δώσω εξετάσεις για να μπω στο πανεπιστήμιο αλλά δεν περάσω, μπορώ με τον βαθμό που έγραψα να περάσω σε μία χαμηλότερη σχολή?! ή όταν συμπληρώνω το μηχανογραφικό, πρέπει να βάλω μόνο τις ειδικότητες μιας συγκεκριμένης σχολής (Μόνο ΤΕΙ ας πούμε..) ?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παίδες.. αν δώσω εξετάσεις για να μπω στο πανεπιστήμιο αλλά δεν περάσω, μπορώ με τον βαθμό που έγραψα να περάσω σε μία χαμηλότερη σχολή?! ή όταν συμπληρώνω το μηχανογραφικό, πρέπει να βάλω μόνο τις ειδικότητες μιας συγκεκριμένης σχολής (Μόνο ΤΕΙ ας πούμε..) ?!

Πως θα γινει να μπεις και να μην περασεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Όχι όχι.. λέω στο τέλος του λυκείου που κάνουν το μηχανογραφικό, επιλέγουν σχολές.. ας πούμε γράφω 13.000 μόρια και η πρώτη σχολή που επέλεξα θέλει 15.000 ..

1) στο μηχανογραφικό πρέπει να γράψω ειδικότητες μίας σχολής, ή μπορώ να γράψω και από πανεπιστήμια, ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΑΤΕΙ κλπ?!
2) Και ας πούμε ότι δεν περνάω στην πρώτη που επέλεξα, Με τον ίδιο βαθμό μπορώ να πάω στην δεύτερη που επέλεξα ή πάει μετά του χρόνου πάλι?! (Πριν καν μπω στην σχολή/παν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Όχι όχι.. λέω στο τέλος του λυκείου που κάνουν το μηχανογραφικό, επιλέγουν σχολές.. ας πούμε γράφω 13.000 μόρια και η πρώτη σχολή που επέλεξα θέλει 15.000 ..

1) στο μηχανογραφικό πρέπει να γράψω ειδικότητες μίας σχολής, ή μπορώ να γράψω και από πανεπιστήμια, ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΑΤΕΙ κλπ?!
2) Και ας πούμε ότι δεν περνάω στην πρώτη που επέλεξα, Με τον ίδιο βαθμό μπορώ να πάω στην δεύτερη που επέλεξα ή πάει μετά του χρόνου πάλι?! (Πριν καν μπω στην σχολή/παν)

Στο μηχανογραφικό επιλέγεις ΑΕΙ και ΤΕΙ από 2 πεδία.Δηλώνεις όσες σχολές θέλεις.Ακόμα και όλες.Και όπου περάσεις ανάλογα με τη σειρά που τις δήλωσες πηγαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι μιας και μιλαμε για κατατακτηριες και δευτερα πτυχια?Ειναι ωφελιμο να εχεις δυο πτυχια σε δυο διαφοεριτικα αντικειμενα σπουδων?(βοηθαει μηπως στην αγορα εργασιας) Και αν αποφασισει καποιος τελικα να σπουδασει για δευτερη φορα και να ασχοληθει στο μελλον μονο με το δευτερο αντικειμενο σπουδων θα θεωρουσατε τις σπουδες του την πρωτη φορα χασιμο χρονου?Το ρωταω αυτο γιατι μια φιλη μου που σπουδαζει Ιταλικη φιλολογια θελει να σπουδασει και δημοσιογραφια επειδη τις αρεσε πολυ(πρωτη επιλογη )αλλα αν τα καταφερει σλοπευει να ασχοληθει μονο με τη δγμοσιογραφια αλλα οι σπουδες υτις στα ιταλικα δεν θα πανε χαμενες με αυτο τον τροπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι μιας και μιλαμε για κατατακτηριες και δευτερα πτυχια?Ειναι ωφελιμο να εχεις δυο πτυχια σε δυο διαφοεριτικα αντικειμενα σπουδων?(βοηθαει μηπως στην αγορα εργασιας) Και αν αποφασισει καποιος τελικα να σπουδασει για δευτερη φορα και να ασχοληθει στο μελλον μονο με το δευτερο αντικειμενο σπουδων θα θεωρουσατε τις σπουδες του την πρωτη φορα χασιμο χρονου?Το ρωταω αυτο γιατι μια φιλη μου που σπουδαζει Ιταλικη φιλολογια θελει να σπουδασει και δημοσιογραφια επειδη τις αρεσε πολυ(πρωτη επιλογη )αλλα αν τα καταφερει σλοπευει να ασχοληθει μονο με τη δγμοσιογραφια αλλα οι σπουδες υτις στα ιταλικα δεν θα πανε χαμενες με αυτο τον τροπο?

Αν μπεις στο δημόσιο ξέρω ότι σου αναγνωρίζουν το 2ο πτυχίο και σου δίνουν κάποια μόρια συν ότι παίρνεις και 40-50 ευρώ κάθε μήνα παραπάνω λόγω 2ου πτυχίου(κι ας είναι άσχετο με τη δουλειά)
Στον ιδιωτικό τομέα όμως νομίζω πως το 2ο πτυχίο θα είναι χρήσιμο μόνο αν έχει σχέση με το 1ο πτυχίο και αυτό όχι πάντα όμως.Για παράδειγμα τελειώνεις πληροφορική και μετά για 2ο πτυχίο επιλέγεις οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβρη στο ΕΚΠΑ και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο σπουδών, κάνω τη πρακτική και τη πτυχιακή μου. Η ορκομωσία στο τμήμα μου γίνεται μέσα Δεκέμβρη και οι αιτήσεις στο ΕΚΠΑ 1-15 Νοέμβρη. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω την αίτηση με μια βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών, αλλά επειδή δεν έχω καταθέσει-παρουσιάσει τη πτυχιακή μου ακόμη, θα προλάβω να έχω αναλυτική αρχές Δεκέμβρη;; Μήπως αυτή η βεβαίωση αφορά όσους δεν έχουν ορκιστεί ακόμα για άλλους λόγους, π.χ. καταληψεις-απεργίες;

Θα μου πείτε εξαρτάται, απλώς θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία ή πληροφορίες, και στην τελική αν ξέρετε αν είναι εφικτό και προλαβαίνεις με το που τελειώνεις τη μια σχολή να μπεις στην άλλη, ή εγώ έχω καταλάβει λάθος και ελπίζω τσάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν μπεις στο δημόσιο ξέρω ότι σου αναγνωρίζουν το 2ο πτυχίο και σου δίνουν κάποια μόρια συν ότι παίρνεις και 40-50 ευρώ κάθε μήνα παραπάνω λόγω 2ου πτυχίου(κι ας είναι άσχετο με τη δουλειά)
Στον ιδιωτικό τομέα όμως νομίζω πως το 2ο πτυχίο θα είναι χρήσιμο μόνο αν έχει σχέση με το 1ο πτυχίο και αυτό όχι πάντα όμως.Για παράδειγμα τελειώνεις πληροφορική και μετά για 2ο πτυχίο επιλέγεις οικονομικά.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση να πω την αμαρτια ακομα δεν ξεκινησα την πρωτη μου σχολη και σκεφτομαι τι αλλες ειδικοτητες μου αρεσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
γεια σας παιδια εδωσα πανελληνιες αλλα δεν περασα εκει που ηθελα και θελω να ξαναδωσω και σκεφτομαι να δηλωσω γαλλικη φιλολογια.
περυσι ομως δεν ειχα δωσει κανενα μαθημα ξενης γλωσσας.
πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες και μαζι γαλλικα ή μπορω να χρησιμοποιησω το 10% και να παω να δωσω μονο γαλλικα?
αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πρέπει να ξαναδώσεις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Είχα ξαναναφερθεί στο θέμα των κατατακτηρίων αλλά θέλω να διαβεβαιωθώ σε κάτι.. Αν κάποιος έχει δώσει κατατακτήριες και μου απαντήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω,
1.αν τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΑ παπαγαλία, είναι σχετικά εύκολο να περάσει κάποιος; (προσωπικά ενδιαφέρομαι για κτηνιατρική ΑΠΘ)
2. Τα συγγράματα σε κάθε εξάμηνο πρέπει να τα αγοράζω, αν μπω στη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Στο δεύτερο ερώτημά σου η απάντηση είναι ναι, θα πρέπει να αγοράζεις όλα τα συγγράματα σε κάθε εξάμηνο. Όσον αφορά την πρώτη ερώτησή σου, γενικά σε σχολές μεγάλης ζήτησης είναι αρκετά έως πολύ δύσκολο να περάσεις, κάτι τέτοιο βέβαια, εξαρτάται καθαρά από τον ανταγωνισμό που θα αντιμετωπίσεις. Για κτηνιατρική συγκεκριμένα δεν νομίζω πώς δίνουν και πάρα πολλοί, αλλά και πάλι οι θέσεις είναι πολύ λίγες. Κοινώς θέλει πολύ διάβασμα, θα πρέπει να επιστρέψεις σε νοοτροπία πανελλαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despi01

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Φετος τελειωσα το Παιδαγωγικο που ηταν παντα το μεγαλο μου παθος (μιας κ εβγαλα 19315 μορια κ δν εβλεπα τπτ αλλο περα απο αυτο) και με το κακο χαλι που επικρατει στις μερες μας κ με τους ελαχιστους αναπληρωτες που παιρνουν, μειναμε εμεις κ πολλοι αλλοι μετεωροι... Σκεφτομαι λοιπον αντι να καθομαι να περιμενω διορισμο που αμεσα δεν το βλεπω να ερχεται, να προσπαθησω για αυτο που με ενδιεφερε να ασχοληθω σαν 2η επιλογη μετα το Παιδαγωγικο, την Αγγλικη Φιλολογια. Υπάρχει καποιος απο εσας που να εχει περασει με κατατακτηριες Αθηνα ή Θεσσαλονικη για να με κατατοπισει καπως? Ή και φοιτητες της Αγγλικης που μπηκαν χωρις κατατακτηριες να μου πειτε πώς σας φαινεται η σχολη και οτιδηποτε σχετικο?? :) :) Θα με βοηθησετε πααααρα πολυ! Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μπορείς και με πανελλήνιες να μπεις, δεν είναι τόσο τραγική η βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα του forum !



Τελειώσα φέτος με πολύ προσπάθεια τη σχολή Μαθηματικού του ΑΠΘ (χρωστούσα κάτι μαθήματα από τα πρώτα εξάμηνα) και σε έναν μήνα τελειώνω και με το φανταριλίκι (τα μαθήματα τα έδινα από μέσα, παίρνοντας φοιτητική άδεια).


Το πρόβλημα μου είναι το πως μπορώ να συνεχίσω με τις σπουδές μου ; Σκεφτόμουνα να πάω για μεταπτυχιακό αλλά από την άλλη δεν έχω όρεξη να συνεχίζω να διαβάζω "θεωρητικά μαθήματα" που στην τελική να μην μου χρειαστούν και πουθενά.


Έτσι θα ήθελα να πάω σε κάποια άλλη σχολή δίνοντας κατατακτήριες εξετάσεις (ίσως καλύτερα σε κάποιο ΑΤΕΙ) .


Θα ήθελα τι γνώμη σας για ποια σχολή να επιλέξω ώστε να μπορώ να συνδυάσω ταυτόχρονα ό,τι γνώσεις αποκόμισα από το Μαθηματικό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top