Απορίες για κατατακτήριες

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γεια σας!
Είμαι δευτεροετής προπτυχιακή φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης στο Ρέθυμνο. Σκέφτομαι μόλις πάρω το πτυχίο να κάνω κατατακτήριες για δημοτικής εκπαίδευσης είτε στο Ρέθυμνο πάλι είτε στην Αθήνα.
Έχω δύο ερωτήσεις που δεν μπορώ να βρω απάντηση πουθενά.
1) Ξέρετε αν λόγω του ότι έχουμε αρκετά κοινά μαθήματα με το δημοτικής ( ως τώρα είχαμε 2 υποχρεωτικά και έχουμε και άλλα επιλογής), μπαίνουμε κατευθείαν στο 2ο έτος σπουδών;
2) Παίζει ρόλο ο βαθμός του πτυχίου για να μπεις ή μόνο το πόσο θα γράψεις στα μαθήματα για τις κατατακτήριες;

Ευχαριστώ!:)


1)Γι' αυτό μπες στα προγράμματα των 2 σχολών και σύγκρινέ τα. Σίγουρα θα έχετε πάρα πολλά κοινά(ειδικά στο Ρέθυμνο που είσαι τώρα), γι' αυτό κατα 99% θα μπεις στο 2ο έτος.

2) Σε άλλες σχολές μπαίνεις με βαθμό πτυχίου. Οποιος έχει το μεγαλύτερο μπαίνει. Σε άλλες σχολές δίνεις εξετάσει και μετράει ο βαθμός των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
1) ναι το έχω ψάξει και όντως έχουμε αρκετά κοινά αλλά δεν γράφει πουθενά αν λόγω αυτού του γεγονότος μπαίνω κατευθείαν στο 2ο έτος.

2) α κατάλαβα! Γι' αυτό στο Ρέθυμνο έλεγε μόνο για κάποια μαθήματα που πρέπει να δώσουμε ενώ στην Αθήνα απλά έλεγε για βαθμό πτυχίου.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ. Γενικά ξέρετε αν συμφέρει περισσότερο να κάνεις κατατακτήριες για 2ο πτυχίο ή ειναι καλύτερα κάποιο μεταπτυχιακό; Το θέμα με εμένα είναι πως μ' αρέσουν τόσα πολλά για μεταπτυχιακό και μπερδεύομαι. Οπότε κατέληξα ότι γι' αυτά που ενδιαφέρομαι, όλα τα συνδιάζει το δημοτικής, που το ήθελα όσο και το προσχολικής. Ε και μετά βλέπω αν θέλω να κάνω και κάποιο μεταπτυχιακό . Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
1) ναι το έχω ψάξει και όντως έχουμε αρκετά κοινά αλλά δεν γράφει πουθενά αν λόγω αυτού του γεγονότος μπαίνω κατευθείαν στο 2ο έτος.p
Λογικά μέσα στην ανακοίνωση των κατατακτήριων εξετάσεων θα λέει ποιοι απόφοιτοι ιδρυμάτων κατατάσσονται που. Δε ξέρω εσείς που μπαίνετε, αλλά αφού έχετε κοινά μαθήματα λογικά θα μπορείς να τα κάνεις αναγνώριση(δλδ απαλλάσσεσαι από παρακολούθηση+εξέταση) άσχετα άμα μπεις στο 1ο έτος.

Δε ξέρω αν σε συμφέρει περισσότερο 2ο πτυχίο ή μεταπτυχιακό, εγώ πάντως στα δικά μου ενδιαφέρονται θα διάλεγα μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει να μου δώσει κάποια συμβουλή σχετικά με το θέμα ''κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό'' θα το ήθελα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
μπορεις να κανεις και τα δυο!μεταπτυχιακο και κατατακτηριες μαζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πώς γίνεται αυτό; στο ίδιο τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
1) ναι το έχω ψάξει και όντως έχουμε αρκετά κοινά αλλά δεν γράφει πουθενά αν λόγω αυτού του γεγονότος μπαίνω κατευθείαν στο 2ο έτος.

2) α κατάλαβα! Γι' αυτό στο Ρέθυμνο έλεγε μόνο για κάποια μαθήματα που πρέπει να δώσουμε ενώ στην Αθήνα απλά έλεγε για βαθμό πτυχίου.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ. Γενικά ξέρετε αν συμφέρει περισσότερο να κάνεις κατατακτήριες για 2ο πτυχίο ή ειναι καλύτερα κάποιο μεταπτυχιακό; Το θέμα με εμένα είναι πως μ' αρέσουν τόσα πολλά για μεταπτυχιακό και μπερδεύομαι. Οπότε κατέληξα ότι γι' αυτά που ενδιαφέρομαι, όλα τα συνδιάζει το δημοτικής, που το ήθελα όσο και το προσχολικής. Ε και μετά βλέπω αν θέλω να κάνω και κάποιο μεταπτυχιακό . Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας;


Κοίτα, στον ΑΣΕΠ, το μεταπτυχιακό δινει περισσότερα μόρια απο το να εχεις 2ο πτυχίο.
Αλλά εσένα τι σε ενδιαφέρει; Νηπιαγωγός ή δασκάλα; Απο αυτό κυρίως εξαρτάται τι θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μ' αρέσουν και τα δύο εξίσου αλλά πιο πολύ θα μου άρεσε να δουλέψω ως δασκάλα, γι' αυτό και το σκέφτομαι σοβαρά. Σκεφτόμουν μετά από το 2ο πτυχίο να κάνω και κάποιο μεταπτυχιακό ( έτσι κι αλλιώς έχω δει πως μετράει στο να σε πάρουν σε κάποιο μεταπτυχιακό αν έχεις πάνω απο 1 πτυχίο). Ταυτόχρονα με το 2ο πτυχίο να κάνω και τα χαρτιά μου για διορισμό ως Νηπιαγωγός που θα πάρει σίγουρα πάνω απο 4 χρόνια και μετά βλέπω.. Το θέμα είναι ότι βγαίνουν πολλά χρόνια μετά, ακόμα και αν μπω από το 2ο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μ' αρέσουν και τα δύο εξίσου αλλά πιο πολύ θα μου άρεσε να δουλέψω ως δασκάλα, γι' αυτό και το σκέφτομαι σοβαρά. Σκεφτόμουν μετά από το 2ο πτυχίο να κάνω και κάποιο μεταπτυχιακό ( έτσι κι αλλιώς έχω δει πως μετράει στο να σε πάρουν σε κάποιο μεταπτυχιακό αν έχεις πάνω απο 1 πτυχίο). Ταυτόχρονα με το 2ο πτυχίο να κάνω και τα χαρτιά μου για διορισμό ως Νηπιαγωγός που θα πάρει σίγουρα πάνω απο 4 χρόνια και μετά βλέπω.. Το θέμα είναι ότι βγαίνουν πολλά χρόνια μετά, ακόμα και αν μπω από το 2ο έτος.
Kοίτα, η ξαδερφή μου τελείωσε νηπιαγωγός στον Βόλο και όταν γύρισε Λάρισα έκανε μεταπτυχιακό(1 χρόνο νομίζω). Μετά το μεταπτυχιακό έδωσε κατατακτήριες για νοσηλευτική, μιας και όπως καταλαβαίνεις για διορισμό στο δημόσιο ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ. Έφτασε 3ο έτος και την πήραν (φέτος) στην Κρήτη για 1 χρόνο και όταν γυρίσει θα συνεχίσει την νοσηλευτική. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, αφότου τελειώσεις, μιας κ τα πράγματα αμφιβάλλω αν θα είναι καλύτερα, τα χρόνια θα σου φτάνουν και θα περισσεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι, αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. Αν τελειώσω στην ώρα μου και τις δύο σχολές θα είμαι μια χαρά απο άποψη χρόνου και για κάποιο μεταπτυχιακό, αφου για να διοριστείς είναι δύσκολο και χρονοβόρο πλέον.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
μπορεις να κανεις και τα δυο!μεταπτυχιακο και κατατακτηριες μαζι...

Αυτό γίνεται! Ξέρω άτομα από τη σχολή μου που φοιτούν και σε προπτυχιακό. Κι εγώ σκέφτομαι να το προσπαθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτό γίνεται! Ξέρω άτομα από τη σχολή μου που φοιτούν και σε προπτυχιακό. Κι εγώ σκέφτομαι να το προσπαθήσω.

Μα πώς γίνεται; ξέρεις να μου πεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μα πώς γίνεται; ξέρεις να μου πεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Aπλό. Κάνεις αυτοτελώς τις αιτήσεις και αν γίνεις δεκτός και στα δύο, κόβεις το λαιμό σου να μη συμπίπτουν οι ώρες, ώστε να τα βγάλεις πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μα πώς γίνεται; ξέρεις να μου πεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω.

1) Αρχικά, έρχεσαι σε επαφή με τη γραμματεία της σχολής, στην οποία ενδιαφέρεσαι να να δώσεις κατατακτήριες. Κατόπιν, βρίσκεις την ύλη και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.
2) Κάνεις αίτηση για συμμετοχή στις κατατακτήριες εξετάσεις το χρονικό διάστημα μεταξύ 1-15 Νοεμβρίου.
3) Αρχές Δεκέμβρη περίπου θα κληθείς να δώσεις εξετάσεις.
4) Όσο για το μεταπτυχιακό έχω να πω ότι υπάρχουν διαφορές από σχολή σε σχολή. Βγαίνει αρχικά η προκήρυξη με τις προϋποθέσεις για τη συμμετοχή στις εξετάσεις για το μεταπτυχιακό. Αν περάσεις τις γραπτές εξετάσεις, ακολουθεί συνέντευξη στην οποία θα σου γίνουν ερωτήσεις σχετικά με τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα. Πάντως εσύ δείξε έμπρακτα το ενδιαφέρον σου στους/στις καθηγητές/τριές σου για όποιο τομέα σε ενδιαφέρει, ζήτα επιπλέον εργασίες, για να τους πείσεις ότι αγαπάς αυτό που κάνεις, πάρε μέρος σε συνέδρια αν είναι δυνατό και κάνε γενικώς πράξε ό,τι κρίνεις ότι θα ενισχύσει τη θέση σου.
5) Αν φοιτείς σε κάποιο μεταπτυχιακό, δεν έχεις πρόβλημα. Το πτυχιακό και το μεταπτυχιακό συνιστούν διαφορετικές βαθμίδες. Ωστόσο, εμείς στο ΕΑΠ μπορούμε να κάνουμε και δύο μεταπτυχιακά ταυτόχρονα, επειδή τα προγράμματα είναι εξ αποστάσεως (5 συναντήσεις ανά θεματική ενότητα).
6) Επίσης, σε περίπτωση επιτυχίας και στις κατατακτήριες και στο μεταπτυχιακό (κάτι που σου εύχομαι ολόψυχα) μπορείς να ρυθμίσεις το χρόνο σου, έτσι ώστε να τα προλαβαίνεις και τα δύο: διαβάζεις όλο το χειμώνα για το μεταπτυχιακό, γιατί σαφώς έχει προτεραιότητα έναντι του πτυχιακού και αξιοποιείς το καλοκαίρι σου διαβάζοντας για το πτυχιακό.

Καλή δύναμη και σου εύχομαι τα καλύτερα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό μπορεί να γίνει ταυτόχρονα και στην ίδια σχολή. Δεν υπάρχει κανένα νομικό εμπόδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό μπορεί να γίνει ταυτόχρονα και στην ίδια σχολή. Δεν υπάρχει κανένα νομικό εμπόδιο.

Πράγματι! Δύο προπτυχιακά δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annabel22

Νεοφερμένος

Η annabel22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Σχετικά με τη Νομική Κομοτηνής: Γνωρίζει κανείς αν έχουν βγει τα αποτελέσματα των επιτυχόντων? Γιατί παίρνω στη γραμματεία και δε το σηκώνουν. Μένω Θεσ/νικη και δε μου είναι εύκολο να πάω.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellista

Νεοφερμένος

Η stellista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε κανένα καλό βιβλίο (ευανάγνωστο) για οργανική και ανόργανη χημεία για να διαβάσω για τις κατατακτήριες;:worry:

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 518 - 525 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για οργανική χημεία, του McMurry είναι καλή επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Η βιοχημεια ειναι οργανικη και ανοργανη; Ο.Ο

Του Stryer νομιζω ειναι μακραν το καλυτερο.Αλλα ειναι σχετικα ακριβο.Παντως,αξιζει.Ισως να ρωτουσες και κανεναν φοιτητη εκει να σου πουν ποιο κανουν αυτη τη στιγμη.

Υγ:Θα μπορουσες να μην ξεκινησεις καινουριο θεμα μονο και μονο για τα βιβλια :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top