Απορίες για κατατακτήριες

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχω καταλάβει κάτι τι είναι οι κατατακτήριες? Σας ρωτάω γιατί του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες και θέλω να περάσω στην σχολή υπαξιωματικών διοικητικής αεροπορίας (ΣΥΔ) και να πάρω την ειδικότητα του στρατολόγου. Ωστόσο το όνειρο μου είναι να σπουδάσω νομική. Όμως επειδή είμαι στην τεχνολογική κατεύθυνση(επειδή δεν είμαι τόσο καλός στα αρχαία) έχω ακούσει ότι μπορώ να μπω στη νομική μέσω των κατατακτήριων. Ισχύει όμως αυτό αν γνωρίζει κανείς κάτι περί του θέματος ας μου απαντήσει σύντομα.:)

Τα έχουμε πει πολλές φορές εδώ. Αν έψαχνες λίγο θα έβρισκες πληροφορίες για τις κατατακτήριες.

Κάθε τμήμα ελληνικού ΑΕΙ (εκτός από το ΕΑΠ) προκηρύσσει κάθε έτος την κατάταξη πτυχιούχων. Η κατάταξη είναι η διαδικασία εγγραφής των υποψηφίων πτυχιούχων στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών του τμήματος αυτού. Οι υποψήφιοι για κατάταξη πρέπει να είναι κάτοχοι πτυχίου ελληνικού ΑΕΙ ή πτυχίου ΑΕΙ της αλλοδαπής με ισοτιμία & αντιστοιχία ΔΟΑΤΑΠ/ΔΙΚΑΤΣΑ. Οι αιτήσεις των υποψηφίων σε κάθε τμήμα ΑΕΙ γίνονται στη γραμματεία του τμήματος στο διάστημα 1-15 Νοέμβρη κάθε έτους.

Η διαδικασία της κατάταξης γίνεται με δύο τρόπους:
α) Κατάταξη με βάση το βαθμό πτυχίου
β) Κατάταξη με γραπτές εξετάσεις σε 3 μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών (κατατακτήριες εξετάσεις)

Το διοικητικό συμβούλιο κάθε τμήματος αποφασίζει σε κάθε έτος τον τρόπο κατάταξης των υποψηφίων.

Κάθε πτυχιούχος μπορεί να κάνει το ίδιο έτος αίτηση σε όσα τμήματα ΑΕΙ επιθυμεί αλλά αν περάσει σε 2 ή περισσότερα μπορεί να εγγραφεί μόνο σε ένα. Ο εγγεγραμμένος προπτυχιακός φοιτητής που πέρασε με κατατακτήριες εξετάσεις όπως και με πανελλήνιες εξετάσεις δεν πρέπει να είναι εγγεγραμμένος ταυτόχρονα σε 2 ή περισσότερα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών των ελληνικών ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Θεωρείς πως το πτυχίο της νομικής είναι κατάλληλο για το επάγγελμα αυτό? Γιατί μου έχουν πει ότι θα με βοηθούσε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
να ρωτησω κάτι.Ποιος ο λογος να δώσει κάποιος κατατακτήριες?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
αντίλογος; ακούω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σκέφτομαι τον ερχόμενο Δεκέμβριο να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Θεολογικής ΕΚΠΑ (μη ρωτήσετε γιατί, δεν ξέρω να σας πω) , και αν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα να μου πει τι παίζει, τι θέματα πέσανε, κλπ.
Σχόλια του τύπου "κάτσε , στρώσου , διάβασε" κλπ, τα ξέρω, ευχαριστώ πολύ, Ιατρική Αθηνών έβγαλα, ειδικότητα τελείωσα, ξέρω να διαβάζω. Απλά θέλω να δω το στυλάκι των εξετάσεων, γιατί τα βιβλία τα πήρα, και είναι λίγο ως πολύ χαοτικά - καμιά σχέση με αυτά που διάβαζα ως τώρα. Οπότε, θα ήθελα να δω λιγάκι τον τρόπο που λειτουργούν οι καθηγητές, πού εστιάζουν κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
να ρωτησω κάτι.Ποιος ο λογος να δώσει κάποιος κατατακτήριες?:redface:

Η ιδεολογική εκδοχή--> Δια βίου μόρφωση = Πνευματική ελευθερία
Η τεχνοκρατική εκδοχή--> Ακαδημαϊκή και επαγγελματική θωράκιση, ανταγωνιστικότητα, ετοιμότητα ως προς την αντιμετώπιση των ραγδαίων διαρθρωτικών αλλαγών.

Επειδή έχω κακό όνομα ότι είμαι σκληρή γυναίκα:P, έβαλα ως χαιρετισμό την πρώτη εκδοχή. Τώρα -βέβαια- δεν θα πω ποια με εκφράζει περισσότερο. Τα συμπεράσματα είναι δικά σας.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν και έχω τους αιώνες μου, θα προτιμήσω πανελλαδικές! Με ενδιαφέρει η Κοινωνιολογία Παντείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Γιατι πανελλαδικες και οχι κατατακτηριες,με ποιο σκεπτικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γιατι πανελλαδικες και οχι κατατακτηριες,με ποιο σκεπτικο?

Είναι πολύ απλό: Διαγωνίζεσαι για πιο πολλές θέσεις δίνοντας πανελλαδικές! Αυτό -βέβαια- θα γίνει όταν τελειώσω τη σχολή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πλέον δεν έχει καμία διαφορά αν κάποιος πτυχιούχος δώσει πανελλήνιες εξετάσεις ή κατατακτήριες εξετάσεις για απόκτηση και άλλου πτυχίου. Σύμφωνα με το άρθρο 35 του νόμου 4115/2013 είναι δυνατή η αναγνώριση μαθημάτων και η ένταξη σε μεταγενέστερο εξάμηνο του πρώτου πτυχιούχων αλλά και φοιτητών που έχουν διαγραφεί από τη σχολή τους και έχουν περάσει ορισμένα μαθήματα χωρίς να είναι κάτοχοι πτυχίου.

Έτσι λοιπόν μπορεί ο καθένας να επιλέξει τι προτιμά καθώς το αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι κατατακτηριες πιστεύω είναι πιο εύκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οι κατατακτηριες πιστεύω είναι πιο εύκολες
Ησυχία , μιλάει η εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ησυχία , μιλάει η εμπειρία!

:P οποίος είναι Πανελλαδικές μετα την 1η σχολη κακο του κεφαλιού του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulasal

Νεοφερμένος

Η roulasal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πλέον δεν έχει καμία διαφορά αν κάποιος πτυχιούχος δώσει πανελλήνιες εξετάσεις ή κατατακτήριες εξετάσεις για απόκτηση και άλλου πτυχίου. Σύμφωνα με το άρθρο 35 του νόμου 4115/2013 είναι δυνατή η αναγνώριση μαθημάτων και η ένταξη σε μεταγενέστερο εξάμηνο του πρώτου πτυχιούχων αλλά και φοιτητών που έχουν διαγραφεί από τη σχολή τους και έχουν περάσει ορισμένα μαθήματα χωρίς να είναι κάτοχοι πτυχίου.

Έτσι λοιπόν μπορεί ο καθένας να επιλέξει τι προτιμά καθώς το αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο.
Γεια σας, πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση!

Είδα το ΦΕΚ που λέτε και αναφέρει τα εξής:

"Άρθρο 35
Αναγνώριση μαθημάτων
στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
1. Από το ακαδημαϊκό έτος 2012−2013 δίνεται η δυνα−
τότητα στους φοιτητές που εισάγονται σε Τμήμα των
Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες εκκλησιαστικές
Ακαδημίες, να αναγνωρίσουν μαθήματα τα οποία έχουν
διδαχθεί και εξεταστεί επιτυχώς στο Τμήμα προέλευ−
σής τους.
2. Η αναγνώριση των μαθημάτων, σύμφωνα με την
προηγούμενη παράγραφο, πραγματοποιείται με από−
φαση της Γενικής Συνέλευσης ή του Ακαδημαϊκού Συμ−
βουλίου του Τμήματος, κατά περίπτωση και οι φοιτητές
απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων ή των
ασκήσεων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος
υποδοχής που διδάχθηκαν στο Τμήμα προέλευσης και
δύνανται να ενταχθούν σε διαφορετικό εξάμηνο από
αυτό της εγγραφής τους."

Η ερώτησή μου είναι: Πού αναφέρει ότι μπορούν να αναγνωριστούν μαθήματα που έχουμε περάσει από σχολή που έχουμε διαγραφεί. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ερώτησή μου είναι: Πού αναφέρει ότι μπορούν να αναγνωριστούν μαθήματα που έχουμε περάσει από σχολή που έχουμε διαγραφεί. Ευχαριστώ!

Το άρθρο 35 αναφέρεται στα άτομα που έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε μαθήματα από το τμήμα προέλευσής τους είτε πήραν πτυχίο είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wallflower.

Νεοφερμένος

Η wallflower. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!
Είμαι δευτεροετής προπτυχιακή φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης στο Ρέθυμνο. Σκέφτομαι μόλις πάρω το πτυχίο να κάνω κατατακτήριες για δημοτικής εκπαίδευσης είτε στο Ρέθυμνο πάλι είτε στην Αθήνα.
Έχω δύο ερωτήσεις που δεν μπορώ να βρω απάντηση πουθενά.
1) Ξέρετε αν λόγω του ότι έχουμε αρκετά κοινά μαθήματα με το δημοτικής ( ως τώρα είχαμε 2 υποχρεωτικά και έχουμε και άλλα επιλογής), μπαίνουμε κατευθείαν στο 2ο έτος σπουδών;
2) Παίζει ρόλο ο βαθμός του πτυχίου για να μπεις ή μόνο το πόσο θα γράψεις στα μαθήματα για τις κατατακτήριες;

Ευχαριστώ!:)

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 500-510 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top