Απορίες για κατατακτήριες

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν περάσεις και στα δύο, τότε επιλέγεις σε ποιο θα γραφτείς. Το θέμα είναι να μην είσαι γραμμένη και στα δύο προπτυχιακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΡΙΣΤΙ

Νεοφερμένος

Η ΚΡΙΣΤΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια οσον αφορα τις κατατακτηριες...
που μπορουμε να βρουμε την υλη που απαιτειται για καθε τμημα? ανακοινωνεται καπου?
προσωπικα ενδιαφερομαι για το τμημα ξενων γλωσσων μεταφρασης και διερμηνειας αλλα περα απο γενικες περιγραφες των εξετασεων δεν μπορω να βρω πιο συγκεκριμενα πραγματα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ανακοινώνεται στο κάθε τμήμα, όταν είναι να γίνουν οι αιτήσεις για τις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια οσον αφορα τις κατατακτηριες...
που μπορουμε να βρουμε την υλη που απαιτειται για καθε τμημα? ανακοινωνεται καπου?
προσωπικα ενδιαφερομαι για το τμημα ξενων γλωσσων μεταφρασης και διερμηνειας αλλα περα απο γενικες περιγραφες των εξετασεων δεν μπορω να βρω πιο συγκεκριμενα πραγματα...:confused:

Το περσινό, αν δεν το έχεις υπόψη: https://www.dflti.ionio.gr/sites/default/files/announcements/KATATAKTHRIES__EKSETASEIS__2011-2012.pdf

Στο κείμενο νοείται ΑΕΙ=Πανεπιστήμια και ΤΕΙ=ΤΕΙ!

Περί ύλης λογικά δεν θα υπάρχει κάτι "περιχαρακωμένο" σε σελίδες μιας και εξετάζονται ξένες γλώσσες. Αυτό που είθισται γενικά είναι να πας στον υπεύθυνο καθητητή του εκάστοτε προπτυχιακού μαθήματος (το βρίσκεις από την ιστοσελίδα του Τμήματος που σε ενδιαφέρει) και να ρωτήσεις για τα περαιτέρω (προμήθεια βιβλίου, ύλης, στυλ εξετάσεων κ.λ.π.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@te

Νεοφερμένος

Η k@te αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω τελειώσει το τμήμα νηπιαγωγών και σκέφτομαι να μπώ στο τμήμα λογιστικής των ΤΕΙ Πειραιά μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ποια είναι η ύλη και ποια βιβλία πρέπει να διαβάσω, γιατί στο site δεν διευκρινίζεται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
https://www.sdopir.gr/forum/

Μπορει να σε βοηθησει και το φορουμ του τει πειραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@te

Νεοφερμένος

Η k@te αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikoulis_19

Νεοφερμένος

Ο Glikoulis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση, γιατί όσο κι αν το έψαξα στο ιντερνετ, δε βρήκα τίποτα. Είμαι απόφοιτος λυκείου και δεν πέρασα κάπου στις Πανελλήνιες. Σπουδάζω σε ΙΕΚ στο τμήμα Φυσικοθεραπείας. Βρίσκομαι στο 2ο έτος τώρα, και θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται μετά που θα πάρω το πτυχίο μου, να δώσω κατατκτήριες για το ανάλογο ΑΤΕΙ Φυσικοθεραπείας. Έχει εγκριθεί ή ακόμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι τα ΙΕΚ θεωρούνται μεταλυκειακές σπουδές. Κατατακτήριες δίνουν μόνο οι κάτοχοι πτυχίου τριτοβάθμιας που επιθυμούν να φοιτήσουν σε δεύτερη σχολή.
Άρα η μόνη λύση για να σπουδάσεις στο ΤΕΙ, είναι εκ νέου Πανελλαδικές. Εκτός αν υπάρχει κάποια ειδικότερη ρύθμιση που μου διαφεύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Oχι,δεν ειναι εφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikoulis_19

Νεοφερμένος

Ο Glikoulis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν είναι εφικτό γιατί δεν το έχουν εγκρίνει ή δεν πρόκειται ποτέ να γίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!Είμαι νέος στο foroum και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι απόφοιτος λυκείου και σπουδάζω σε ΙΕΚ στο τμήμα Φυσικοθεραπείας και βρίσκομαι στο 2ο και τελευταίο έτος.Ήθελα να ρωτήσω με το που πάρω το πτυχίο μου μπορώ να δώσω κατατακτήριες??θέλω να περάσω στο ανάλογο ΑΤΕΙ της φυσικοθεραπείας .Περιμένω απαντήσεις
Δε γίνεται , μόνο μεω πανελλαδικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikoulis_19

Νεοφερμένος

Ο Glikoulis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Συγγνωμη,που στο λεω:αλλα πρεπει να εχεις τελειωσει δημοσιο ΑΤΕΙ/ΑΕΙ,που αναγνωριζεται απο ως δημοσιο ιδρυμα εκπαιδευσης και μαλιστα να ειναι σχετικα συναφες με τη φυσιοθεραπεια πχ οχι φιλολογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Συγγνωμη,που στο λεω:αλλα πρεπει να εχεις τελειωσει δημοσιο ΑΤΕΙ/ΑΕΙ,που αναγνωριζεται απο ως δημοσιο ιδρυμα εκπαιδευσης και μαλιστα να ειναι σχετικα συναφες με τη φυσιοθεραπεια πχ οχι φιλολογος

Λάθος αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ μπορείς να δώσεις για οποιαδήποτε σχολή θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Λάθος αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ μπορείς να δώσεις για οποιαδήποτε σχολή θες.

Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα για αν το γραφεις,θα ξερεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όποιος είναι κάτοχος πτυχίου (τίτλος σπουδών που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών ή αλλιώς τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών) ελληνικού ιδρύματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ιδρύματος ανώτατης εκπαίδευσης της αλλοδαπής με ισοτιμία και αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ, έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για κατάταξη σε οποιοδήποτε άλλο τμήμα ελληνικού ιδρύματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (το οποίο δεν είναι το ίδιο ή αντίστοιχο με το τμήμα από το οποίο αποφοίτησε) για λήψη και άλλου πτυχίου. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός ως προς τη συνάφεια του πτυχίου του υποψηφίου για κατάταξη με το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος στο οποίο ενδιαφέρεται να καταταγεί. Η κατάταξη των πτυχιούχων γίνεται με 2 τρόπους:

1) Κατατακτήριες εξετάσεις: Γραπτές εξετάσεις σε 3 μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών
2) Βαθμός πτυχίου

Αν ο υποψήφιος για κατάταξη είναι κάτοχος δύο ή περισσότερων πτυχίων και επιθυμεί να καταταγεί σε άλλο τμήμα για επιπλέον πτυχίο (τρίτο, τέταρτο κλπ.), τότε θα πρέπει να επιλέξει μόνο ΕΝΑ από τα πτυχία που ήδη διαθέτει και το οποίο θα συνοδεύει την αίτησή του.

Οι αιτήσεις για κατάταξη σε κάθε τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης γίνονται στο διάστημα 1-15 Νοεμβρίου κάθε έτους κατόπιν δημοσίευσης σχετικής προκήρυξης από την γραμματεία στην οποία διευκρινίζεται και ο τρόπος κατάταξης (κατατακτήριες εξετάσεις ή βαθμός πτυχίου). Αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις τότε δημοσιεύονται επίσης τα εξεταζόμενα μαθήματα και η ύλη του καθενός. Το πρόγραμμα των εξετάσεων δημοσιεύεται μεταγενέστερα από την προκήρυξη και οι κατατακτήριες εξετάσεις διενεργούνται στο διάστημα 1-15 Δεκεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annoubi

Νεοφερμένος

Η Annoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεία σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει άμα τελειώσω χημικό και μπώ με κατατακτήριες φαρμακευτική σε πίο έτος μπαίνω η άν τα κοινά μαθήματα αναγνωρίζονται (είναι πολλά ) η ίδια ερώτηση ισχύει και άμα τελειώσω βιολογικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γεία σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει άμα τελειώσω χημικό και μπώ με κατατακτήριες φαρμακευτική σε πίο έτος μπαίνω η άν τα κοινά μαθήματα αναγνωρίζονται (είναι πολλά ) η ίδια ερώτηση ισχύει και άμα τελειώσω βιολογικό

3ο ή 5ο εξάμηνο. Εξαρτάται τη σχολή προελεύσεως.
Αναγνωρίζονται. Άλλα αυτόματα, άλλα κατόπιν αιτήσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annoubi

Νεοφερμένος

Η Annoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
από χημικό εκπα σε φαρμακευτική εκπα 5ο εξάμηνο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top