Απορίες για κατατακτήριες

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@John 1994

Πλέον μπορείς να δώσεις σε οποιδήποτε τμήμα θέλεις (παλιά δεν γινόταν έτσι), αλλά όχι όποτε θέλεις! Κάθε χρόνο, οι αιτήσεις γίνονται σε ΟΛΗ την Ελλάδα 1-15 Νοεμβρίου και οι σχετικές εξετάσεις (αν υπάρχουν και δεν είναι με το βαθμό πτυχίου που είπαμε) μέσα Δεκεμβρίου. Όλα αυτά βάσει νόμου.

Αν είναι πιο δύσκολες ή όχι από τις Πανελλήνιες εξετάσεις, με δεδομένο πάντα στόχο την εισαγωγή μας, δεν υφίστανται ξεκάθαρη απάντηση (η Revekka είναι κάπως απόλυτη και δεν με βρίσκει σύμφωνο 100%). Αυτό εξαρτάται από τη σχολή (υψηλής/χαμηλής ζήτησης), αν μιλάμε για σχολή κέντρου ή επαρχίας, από τη χρονιά (φέτος πολλές αιτήσεις, του χρόνου αρκετά λιγότερες) κ.λ.π. (γνωρίζω περίπτωση που ο υποψήφιος ήταν μόλις ένας)!

Η ποσόστοση των προσφερόμενων θέσεων για κατατακτήριες των πτυχιούχων Πανεπιστήμίου και ΤΕΙ, αντίστοιχα, βγαίνει πάντα (βάσει νόμου και αυτό) από τις προσφερόμενες θέσεις των Πανελληνίων στο κάθε Τμήμα. Πάντα οι θέσεις πτυχιούχων ΤΕΙ είναι περισσότερες από ό,τι των πτυχιούχων Πανεπιστημίου (το γιατί άστο για άλλη συζήτηση) για ΟΛΑ τα Τμήματα.

Το πως θα ανταπεξέλθεις χρονικά και «πακέτου κόπου» στο δεύτερο πτυχίο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θα δαπανήσεις στο πρώτο. Και αυτό λόγω της υπάρχουσας πλέον «εμπειρίας» και «γνώσης». Και φυσικά δεν θα κάνεις (για 4ετές πτυχίο) ακόμα 4 έτη, μιας και θα καταταγείς στο δεύτερο έτος στη δεύτερη σχολή.

Το πιο είναι καλύτερο (Πανελλήνιες δεύτερη φορά ή κατατακτήριες) φυσικά δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Εξαρτάται. Αυτό που κάνουν αρκετοί, στα πλαίσια της «εξυπνάδας» που ανέφερες, αν αυτό είναι εφικτό, είναι να εισαχθούν σε μία «συγγενική/παρόμοια» σχολή πρώτα, για να περάσουν μετά πιο «αναίμακτα» στη δεύτερη. Παράδειγμα. Θέλω Λόχρη. Δεν το έπιασα. Περνάω ΟΕ και μετά πάω Λόχρη!

Περί ηλικίας και μεταπτυχιακού που ανέφερες, δεν σού απαγορεύει κανένας να κάνεις μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ! Δύσκολο μεν, όχι ακατόρθωτο δε (γνωρίζω άτομα που το έκαναν και τα κατάφεραν και μάλιστα μπήκαν πακέτο στο μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο το ίδιο έτος)!

Φυσικά το μεταπτυχιακό δεν είναι πάντα απαραίτητο. Εξαρτάται πάλι στο χώρο/επάγγελμα που θέλεις να δραστηριοποιηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είναι πιο δύσκολες ή όχι από τις Πανελλήνιες εξετάσεις, με δεδομένο πάντα στόχο την εισαγωγή μας, δεν υφίστανται ξεκάθαρη απάντηση (η Revekka είναι κάπως απόλυτη και δεν με βρίσκει σύμφωνο 100%). Αυτό εξαρτάται από τη σχολή (υψηλής/χαμηλής ζήτησης), αν μιλάμε για σχολή κέντρου ή επαρχίας, από τη χρονιά (φέτος πολλές αιτήσεις, του χρόνου αρκετά λιγότερες) κ.λ.π. (γνωρίζω περίπτωση που ο υποψήφιος ήταν μόλις ένας)!

Έχεις δίκιο που το επισημαίνεις γιατί δεν ήθελα να ακουστώ τόσο απόλυτη! :)

Πάντως ακόμα και ένας να είναι, δεν σημαίνει ότι θα μπει. Υπάρχουν χρονιές που εμείς δεν έχουμε πάρει κανέναν γιατί δεν έχουν πιάσει καν την βάση. Το έχω συζητήσει με τους δικούς μας και βάζουν επίτηδες δύσκολα...

Η ποσόστοση των προσφερόμενων θέσεων για κατατακτήριες των πτυχιούχων Πανεπιστήμίου και ΤΕΙ, αντίστοιχα, βγαίνει πάντα (βάσει νόμου και αυτό) από τις προσφερόμενες θέσεις των Πανελληνίων στο κάθε Τμήμα. Πάντα οι θέσεις πτυχιούχων ΤΕΙ είναι περισσότερες από ό,τι των πτυχιούχων Πανεπιστημίου (το γιατί άστο για άλλη συζήτηση) για ΟΛΑ τα Τμήματα.

Αλήθεια, γιατί...; Γνωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αυτό που κάνουν αρκετοί, στα πλαίσια της «εξυπνάδας» που ανέφερες, αν αυτό είναι εφικτό, είναι να εισαχθούν σε μία «συγγενική/παρόμοια» σχολή πρώτα, για να περάσουν μετά πιο «αναίμακτα» στη δεύτερη. Παράδειγμα. Θέλω Λόχρη. Δεν το έπιασα. Περνάω ΟΕ και μετά πάω Λόχρη!

καταρχας ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση. ησουν κατατοπιστικοτατος!

εγω τωρα εδωσα πανελληνιες, και τωρα εχω μπει σε σκεψεις για το μηχανογραφικο και το προπτυχιακο. υπολογιζω γυρω στα 17500 μορια να εχω πιασει για το 5ο πεδιο που με ενδιαφερει.

ναι εννοειται οτι δεν σκοπευω να βαλω στο μηχανογραφικο σχολες που δεν μου αρεσουν.
ερωτηση: εχω ακουσει οτι ο καλυτερος, σωστοτερος και αποτελεσματικοτερος τροπος συμπληρωσης του μηχανογραφικου ειναι να καταταξεις τις σχολες αναλογα με την επιθυμια που εχεις να μπεις σε αυτες τις σχολες και ΟΧΙ σκεφτομενος βασεις εισαγωγης ή τα μόρια που έγραψες, σωστα??

σε οτι αφορα την παραπανω παραθεση:
ναι και εγω εχω σκεφτει οταν αν δεν μπω στο ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ να μπω στο ΟΔΕ και μετεπειτα παω στο ΛΟΧΡΗ, αλλα απομακρυνομαι απο αυτην την σκεψη για τους λογους που προανεφερα. καλυτερα να κανω ενα μεταπτυχιακο απο το οδε, με κατευθυνηση τα χρηματοοικονομικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris990

Νεοφερμένος

Ο Dimitris990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι.Τελειώνω Ιατρικά εργαστήρια Θεσσαλονίκης και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Φυσικοθεραπεία Θεσσαλονίκης. Αν καταφέρω και εισαχθώ στη σχολή, βιβλία δικαιούμαι δωρεάν; Πάσο και υποτροφίες ξέρω σίγουρα πως όχι, αλλά για τα βιβλία έχω διαβάσει διάφορες γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Να κανω κι εγω τις ερωτησεις μου.
Επειδη εβγαλα 13879 μορια και δε ξερω κατα ποσο θα περασω στη ΣΜΥΝ που θελω, ομως λογικα πιανω ολα τα ΤΕΙ που θελω.
Αν ας πουμε μπω σε καποιο ΤΕΙ(ηλεκτρολογιας, μηχανολογιας, τεχνολογιας ιατρικων οργανων), θα μπορεσω με αυτες τις κατατακτηριες να μπω σε ΕΜΠ?
Αξιζει τον κοπο?
Μετα απο ποσα χρονια στο ΤΕΙ θα μπορεσω να δωσω κατατακτηριες?
Και τελος σε ποιους κλαδους στο ΕΜΠ θα μπορεσω να μπω με τα 3 παραπανω ΤΕΙ που ειπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημ7

Νεοφερμένος

Η Δημ7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορώ μετά το ΤΕΙ λογιστικής να μπω με κατατακτήριες σε κάποια άλλη μή οικονομική σχολή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr_NaRuTo

Νεοφερμένος

Ο Mr_NaRuTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν από τα τει λογιστικής θα μπορούσα με κατατακτήριες να μπω στο οικονομικό(μιλάω για θεσσαλονίκη)ή σε κάποια άλλη σχολή του απθ που σχετίζεται με αυτά.Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Τα τμήματα:

1)Ναυτηλιακων Σπουδων ΠΑΠΕΙ
2)Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών Χίου
3)Διεθνων Ευρωπαικων Σπουδών ΠΑΜΑΚ
4)ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (γενικά, όλων των πανεπ.)
5)Δοιηκησης Επ. (ομοίως)

με ποιά σειρά προτίμησης θα τα βάζατε??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr_NaRuTo

Νεοφερμένος

Ο Mr_NaRuTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν από τα τει λογιστικής θα μπορούσα με κατατακτήριες να μπω στο οικονομικό(μιλάω για θεσσαλονίκη)ή σε κάποια άλλη σχολή του απθ που σχετίζεται με αυτά.Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Με την προϋποθεση πως έχεις τελειώσει το ΤΕΙ, ναι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν νομιζω να αξιζει ο κοπος παντως, επειδη στην καλυτερη τελειωνεις το τει λογιστικης σε 4 χρονια μετα δινεις κατατακτηριες αν περασεις σε καποιο οικονομικο θα μπεις στο 3ο εξαμ νομιζω οποτε θα εχεις αλλα 3 χρονια τουλαχιστον,συνολο 7 χρονια στην πολυ καλυτερη.
Μετα εχεις στρατο + οτι και να περασεις οικονομικο το να βρεις δουλεια στην Ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο οποτε πρεπει να σκεφτεις και το εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr_NaRuTo

Νεοφερμένος

Ο Mr_NaRuTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

ioannaki!!

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
:worry:απο τει φυσικοθεραπειας υπαρχει δυνατοτητα να δωσεις κατατακτηριες για φαρμακευτικη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
:worry:απο τει φυσικοθεραπειας υπαρχει δυνατοτητα να δωσεις κατατακτηριες για φαρμακευτικη; :hmm:

Ναι γίνεται, αυτό που δε γνωρίζω είναι αν θα δώσεις εξετάσεις, αυτό διαφέρει ανάλογα τη σχολή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
πρεπει να εχεις τελειωσει τη σχολη για να δωσεις κατατακτηριες;;εχω ακουσει πως πρεπει να εχεις περασει τα 2 χρονια της σχολης.ισχυει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις ήδη πτυχίο, πρέπει να έχεις τελειώσει ήδη την πρώτη σου σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Τα μαθήματα που δίνεις στις κατατακτήριες είναι τα μαθήματα του 1ο εξαμήνου της σχολής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για παραπάνω από μια σχολή ταυτόχρονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι αμέ, δεν υπάρχει θέμα από ό,τι γνωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Απλά έλεγα μην το απαγόρευαν γιατί πες ότι πέρναγες και στα δύο. Όχι ότι σε μένα υπάρχει τέτοια περίπτωση, αλλά λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top