Απορίες για Στρατιωτικές Σχολές

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Για τη μυωπία υπάρχει προκύρηξη των στρατιωτικών σχολών που αναφέρει πόσο ακριβώς είναι το όριο μυωπίας για κάθε στρατιωτική σχολή.

Η ΣΣΕ είναι καλή σχολή.Αν βέβαια γουστάρεις πολύ το στρατό.Αλλιώς θα υποφέρεις.Επίσης έχει πάρα πολλές μεταθέσεις που θα σε κουράσουν.Μέσα στη σχολή η εκπαίδευση είναι αρκετά αυστηρή.

Η ΣΝΔ είναι επίσης καλή σχολή.Έχει όμως πολλά ταξίδια.Επίσης πολλοί λένε ότι είναι η δυσκολότερη στρατιωτική σχολή.Έχει πολλή αυστηρή εκπαίδευση και καψώνια αλλά τα οφέλη αργότερα όταν θα γίνεις αξιωματικός πιθανώς να σε δικαιώσουν.

Η ΣΜΥΝ είναι σχολή υπαξιωματικών του ναυτικού.Δεν ξέρω τί παίζει με αυτή αλλά και εκεί σχετικά δύσκολα πρέπει να είναι.

Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις μόνο από στρατιωτικές σχολές ισότιμες με πανεπιστήμια,δηλαδή τις σχολές αξιωματικών που είναι η ΣΣΕ,ΣΝΔ,ΣΙ,ΣΜΑ.

Μπορούμε να σου προτείνουμε κάποια άλλη αν μας πεις τί ακριβώς σου αρέσει.

Αν πας για επαγγελματική αποκατάσταση χωρίς να βρίσκεις κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα δεινοπαθήσεις.

Άμα θες απλά επαγγελματική αποκατάσταση σκέψου για τη ΣΣΑΣ.
Και αστυνομία απ ότι λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PsyChEdeLic545

Νεοφερμένος

Ο PsyChEdeLic545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αρχικα σκεφτομουν ιατρικη σσας.Ομως τα μορια ειναι υπερβολικα πολλα.Κοιτα δεν εχω μπει στον στρατο για να πω οτι μου αρεσει.Πιστευω ομως οτι θα βρω αρκετο ενδιαφερον.Για τις μεταθεσεις πιστευω να αποτελεσουν σημαντικο προβλημα γιατι μου αρεσει να αλλαζω παραστασεις καθε τοσο.Επισης μου αρεσει η περιπετεια.Και κατι αλλο...Για ΣΣΕ τι διαφορα εχουν τα οπλα απο τα σωματα και τι μου προτεινεται (διοτι οπως ειπα και παραπανω μου αρεσει η περιπετεια)?
Εαν για παραδειγμα τελειωσω ΣΣΕ οπλα πανω σε τι αντικειμενο μπορω να κανω μεταπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Κοιτα δεν εχω μπει στον στρατο για να πω οτι μου αρεσει.
Τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείς.Ο στρατός είναι για αυτούς που τον γουστάρουν τρελά.Αν ακόμα δεν έχεις βρει ενδιαφέρον και πιστεύεις ότι ίσως βρεις στο μέλλον ίσως θα ήταν καλύτερα να το σκεφτείς πιο σοβαρά και να βρεις κάτι που σου αρέσει πραγματικά.Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι.
Για τις μεταθεσεις πιστευω να αποτελεσουν σημαντικο προβλημα γιατι μου αρεσει να αλλαζω παραστασεις καθε τοσο.Επισης μου αρεσει η περιπετεια.
Όταν έχει συνεχώς μεταθέσεις δεν μπορείς να έχεις μια σταθερή ζωή.Ένα σπίτι,φίλους,μία γυναίκα,παιδιά,σκυλιά κλπ.Οι μεταθέσεις δεν είναι για όσο θα είσαι νέος.Είναι για πάντα.Θα κάνεις οικογένεια και θα πρέπει να τη τραβάς μαζί σου σε κάθε μετάθεση ανά 3-4-5 χρόνια.Δεν είναι αλλαγή παραστάσεων φίλε.Είναι μία δύσκολη ζωή.Δες το πιο ώριμα.
Τώρα για το "περιπέτεια" δεν ξέρω πώς το αντιλαμβάνεσαι αλλά σίγουρα είναι μια εντελώς άλλη κατάσταση.Άμα θες περιπέτεια κάνε extreme sports.
Για ΣΣΕ τι διαφορα εχουν τα οπλα απο τα σωματα και τι μου προτεινεται (διοτι οπως ειπα και παραπανω μου αρεσει η περιπετεια)?
Εαν για παραδειγμα τελειωσω ΣΣΕ οπλα πανω σε τι αντικειμενο μπορω να κανω μεταπτυχιακο?
Τα όπλα ασχολούνται με πιο "βαριές" υπηρεσίες,όπως τεθωρακισμένα,αεροπορία στρατού,πυροβολικό κλπ.
Τα σώματα ασχολούνται περισσότερο με υπηρεσίες υποστήριξης όπως τεχνικό,υλικών πολέμου κλπ.
Γενικά τα όπλα είναι πιο "μάχιμα" και πιο δύσκολα.
Ρωτάς συνέχεια για μεταπτυχιακό.Το μεταπτυχιακό μπορείς να το κάνεις τελειώνοντας οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή αξιωματικών.Ανάλογα με την ειδικότητά σου μπορείς να κάνεις και το σχετικό μεταπτυχιακό.Αν πχ τελειώσεις ΣΜΑ μηχανικός αεροσκαφών θα κάνεις μεταπτυχιακό στους μηχανολόγους-αεροναυπηγούς ή μηχανολόγους σκέτους,αν πας ΣΝΔ θα κάνεις μεταπτυχιακό στους μηχανολόγους ή στους ναυπηγούς.Από ΣΣΕ ξέρω ότι κάνουν μεταπτυχιακά είτε στα οικονομικά είτε στο πολυτεχνείο.Μπορείς επίσης να μπεις με εξετάσεις σε κάποια πολυτεχνική σχολή σε προχωρημένο έτος και να πάρεις και δεύτερο πτυχίο.Προσωπικά ξέρω ότι από ΣΣΕ πολλοί πάνε στους πολιτικούς μηχανικούς.

Ξαναλέω,άμα ενδιαφέρεσαι για σπουδές και μεταπτυχιακά καλύτερα να πας σε ένα σκέτο πανεπιστήμιο.Η στρατιωτική σχολή πρώτα είναι στρατός και μετά πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PsyChEdeLic545

Νεοφερμένος

Ο PsyChEdeLic545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω παλι δεν μπορω καταλαβω πως μπορει να σου αρεσει κατι αν δεν το δοκιμασεις.Στο ξαναλεω δεν παω μονο για επαγγελματικη αποκατασταση πιστευω οτι μου ταιριαζει το ολο κλιμα.Ρωταω μια μεταπτυχιακο επειδη ψαχνω οτι πληροφορια μπορει να μου φανει χρησιμη στο να καταληξω σε μια αποφαση και σιγουρα η επιλογη που λες οτι εχουν οι πτυχιουχοι των αξιωματικων σχολων δεν περναει απαρατηρητη.
Ευχαριστω για τον χρονο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μιας και έχετε ανοίξει το θέμα....

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια ακριβώς είναι τα καθήκοντα κάποιου που έχει φοιτήσει στη ΣΜΥΝ;;; Πολλά ακούω,αλλά ειλικρινά,δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι... Διαφωτίστε!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
θα ήθελα οι ειδήμονες και μη του i school να με ενημερώσουν για τα διάφορα τμήματα των στρατιωτικών σχολών (σσασ, ευελπίδων,ικάρων κλπ). ποιές ειναι οι προοπτικές, οι απολαβές, οι συνθήκες που επικρατούν στη σχολή και τι γίνεται μετά? τελικά τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα απο τα μειονεκτήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markos88

Νεοφερμένος

Ο markos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξεκίνησα να σπουδάζω στο τμήμα πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ όμως υπάρχει περιπτωση να ξαναδώσω φέτος, για να περασω σε κάτι που πραγματικά θέλω, καθώς πέρσι δεν πέρασα στην στρατιωτικη σχολη που ήθελα λογω κάποιων δυσκολιών. Η ερώτηση μου είναι αν κατα την διάρκεια της φοίτησης στις αστυνομικές ή στρατιωτικες σχολές χρειάζεται να νοικιάσω κάποιο διαμέρισμα για να μένω τις μέρες των αδειών και γενικότερα τι συνηθίζουν να κάνουν οι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ξεκίνησα να σπουδάζω στο τμήμα πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ όμως υπάρχει περιπτωση να ξαναδώσω φέτος, για να περασω σε κάτι που πραγματικά θέλω, καθώς πέρσι δεν πέρασα στην στρατιωτικη σχολη που ήθελα λογω κάποιων δυσκολιών. Η ερώτηση μου είναι αν κατα την διάρκεια της φοίτησης στις αστυνομικές ή στρατιωτικες σχολές χρειάζεται να νοικιάσω κάποιο διαμέρισμα για να μένω τις μέρες των αδειών και γενικότερα τι συνηθίζουν να κάνουν οι περισσότεροι.
συνήθως νοικιάζουν ένα μικρό σπίτι 2-3 άτομα μαζί για να έχουν ένα μέρος να αφήνουν τα πράγματα τους και τα ρούχα τους, γιατι στις στρατιωτικές η έξοδος γίνεται με στολή και θα πρέπει να πάς κάπου για να αλλάξεις..

αν η σχολή είναι μακριά απο το σπίτι σου και άν έχεις οικονομική δυνατότητα νοίκιασε μόνος. μετά απο μια βδομάδα μέσα στην σχολή θα θέλεις έναν δικό σου χώρο στην εξοδο του σκ και λίγη ησυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
ρε παιδια σε ποιες στρατιωτικες σχολες εχω τη δυνατοτητα να παω απο θεωρητικη κατευθυνση;; βοηθειστε σας παρακαλω. διαβασα αρκετες συζητησεις πιο πριν αλλα δε με κατατοπισαν και τοσο... (σορυ για το ορθογραφικα, αν εχω, αλλα προσπαθω να ξαναβαλλω τα ελληνικα στην ορθογραφια μου μετα τα greeklish:P) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniS_M

Νεοφερμένος

Ο gianniS_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ηθελα και εγω να κανω την εξης ερωτηση.Καποιος αποφοιτος ΑΣΣΥ(ανωτερες στρατιωτικες σχολες υπαξιωματικων) εχει το δικαιωμα να δωσει κατατακτηριες ή καποιον οποιονδηποτε τροπο για την εισαγωγη του στο πανεπιστημιο εκτος απο το να δωσει πανελληνιες εξετασεις για δευτερη φορα..????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniS_M

Νεοφερμένος

Ο gianniS_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συγκεκριμενα απο ΣΤΥΑ με ειδικοτητα τηλεπικοινωνιων-ηλεκτρονικων. https://www.haf.gr/el/career/academies/stya/s_th.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
νομιζω πωσ μπορεισ να δωσεισ για σασσ στρατολογικο και σασσ ψυχολογικο...δεν ειμαι σιγουρη ...ψαξ το καλυτερα μονοσ σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
σασ στρατολογικο ομως, δεν ειναι οπως το θελω... εχω ακουσει οτι ειναι περισσοτερο <<γραφειο>> και λιγοτερο <<δραση>> η οχι;; και ευελπιδων δεν παει απο θεωρητικη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ρε παιδια σε ποιες στρατιωτικες σχολες εχω τη δυνατοτητα να παω απο θεωρητικη κατευθυνση;; βοηθειστε σας παρακαλω. διαβασα αρκετες συζητησεις πιο πριν αλλα δε με κατατοπισαν και τοσο... (σορυ για το ορθογραφικα, αν εχω, αλλα προσπαθω να ξαναβαλλω τα ελληνικα στην ορθογραφια μου μετα τα greeklish:P) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ! :D

ΣΣΑΣ Στρατολογικό μπορείς να πας (σαν νομική στρατού ένα πράγμα να φανταστείς)
και ΣΣΑΣ Ψυχολόγων
Αν δόσεις Αοθ και μαθηματικά γενικής, μπορείς να πας στο πέμπτο πεδίο στο ΣΣΑΣ οικονομικό, και ΣΥΔ (υπαξιωματικοί διοικητικοί αεροπορίας βγαίνουν από εκεί)
Μπορείς να πας και στις υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές στα πεδία 2,3,4 αλλά θα έχεις μείωση μορίων, οπότε είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν θα μπορείς να πας σε σχολή αξιωματικών
Αλλά μπορείς να πας σε ΣΜΥΝ (υπαξιωματικοί ναυτικού), ΣΜΥ (υπαξιωματικοί ναυτικού) ΣΤΥΑ(τεχνικοί υπαξιωματικοί αεροπορίας) και τις χρονιές που βγάζουν για ΣΙΡ(ιπτάμενοι ραδιοναυτίλοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από την σχολή στην οποία θες να δώσεις κατατακτήριες. Προφανώς θα δώσεις σε σχολή συναφή με τηλεπικοινωνίες. Μόνο αν πάρεις τηλέφωνο θα σου πουν εκείνοι αν σε δέχονται οι όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γεια σας, μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει για ΣΣΑΣ στρατολογικό και ΣΣΑΣ ψυχολόγων να δώσω κάποιο συγκεκριμένο μάθημα ΓΠ στις Πανελλήνιες; Και για κάποια τελείως άχρηστη στα αθλήματα όπως εγώ υπάρχουν ελπίδες να τα περάσει; Έχω σχεδόν ένα χρόνο μπροστά μου βέβαια, αλλά πραγματικά έχω προβληματιστεί...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πρέπει να πας θεωρητική κατεύθυνση, όπου μετράνε περισσότερο τα Αρχαία και η Ιστορία.
Αν πας από τεχνολογική/θετική, βαρύτητας θα είναι η έκθεση, και πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξεις ιστορία ΓΠ αλλά έχεις μείωση μορίων, οπότε είναι αδύνατο να πιάσεις τόσο υψηλόβαθμες σχολές. Αθλήματα, αν ασχοληθείς φέτος το καλοκαίρι παράλληλα με τα μαθήματά σου (αν κάνεις) και μετά μπορείς να ασχολείσαι 1 φορά την βδομάδα, για να ξεσκάς (αν δεν ξεσκάς αλλιώς, επειδή έχω δει πολλούς που το έχουν χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία, ενώ διοχέτευαν και αλλού την πίεση) και μετά όταν τελειώσουν οι πανελλήνιες, συνεχίζεις κανονικά για τον 1-1,5 μήνα που απομένει.
Αλλά δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα σίγουρο όσο αφορά τα αθλήματα, επειδή μόνο κάποιος γυμναστής μπορεί να κρίνει, και να σου πει τι μπορείς να κάνεις βάσει της φυσικής κατάστασης, και της τσέπης σου(δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό, και έχε υπόψη σου, πως οι γυμναστές μπορεί να σου πουν πως πρέπει να έρχεσαι όλο το χειμώνα, επειδή το χρειάζεσαι, ενώ στην πραγματικότητα να μην το έχεις ανάγκη. λάβε υπόψη σου και αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πρέπει να πας θεωρητική κατεύθυνση, όπου μετράνε περισσότερο τα Αρχαία και η Ιστορία.
Αν πας από τεχνολογική/θετική, βαρύτητας θα είναι η έκθεση, και πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξεις ιστορία ΓΠ αλλά έχεις μείωση μορίων, οπότε είναι αδύνατο να πιάσεις τόσο υψηλόβαθμες σχολές. Αθλήματα, αν ασχοληθείς φέτος το καλοκαίρι παράλληλα με τα μαθήματά σου (αν κάνεις) και μετά μπορείς να ασχολείσαι 1 φορά την βδομάδα, για να ξεσκάς (αν δεν ξεσκάς αλλιώς, επειδή έχω δει πολλούς που το έχουν χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία, ενώ διοχέτευαν και αλλού την πίεση) και μετά όταν τελειώσουν οι πανελλήνιες, συνεχίζεις κανονικά για τον 1-1,5 μήνα που απομένει.
Αλλά δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα σίγουρο όσο αφορά τα αθλήματα, επειδή μόνο κάποιος γυμναστής μπορεί να κρίνει, και να σου πει τι μπορείς να κάνεις βάσει της φυσικής κατάστασης, και της τσέπης σου(δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό, και έχε υπόψη σου, πως οι γυμναστές μπορεί να σου πουν πως πρέπει να έρχεσαι όλο το χειμώνα, επειδή το χρειάζεσαι, ενώ στην πραγματικότητα να μην το έχεις ανάγκη. λάβε υπόψη σου και αυτό)
Κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Μαρία

Νεοφερμένος

Η Μαρία Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν και πόσο σκολιωση επιτρέπεται στις στρατιωτικές σχολές και το Ναυτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irvine12345

Νεοφερμένος

Ο irvine12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα , καλή σταδιοδρομία σε όλους τους επιτυχόντες του 2012 , και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας. Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια όποιου γνωρίζει . Συγκέντρωσα 14233 μόρια στο 2ο-4ο πεδίο και 16233 στο 5ο πεδίο . Είχα δηλώσει τις εξης σχολές με την εξης σειρά προτίμησης : ΣΝΔ (μαχιμοι μηχανικοι) Ικαρων (ιπταενοι μηχανικοι) Ευελπίδων (όπλα σώματα) ΣΜΥ (όπλα σώματα) ΣΜΥΝ , αξιωματικων αστυνομιας ,ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ . Πέρασα στην αστυφυλάκων . Υπάρχει περίπτωση να εισέλθω σαν επιλαχών στη ΣΜΥ αν κάποιος φύγει στο 1ο εξάμηνο ; Και αν ναι , τότε τί πιθανότητες πιστεύετε ότι έχω όταν είμαι περίπου 150 μόρια κάτω (χοντρικά) ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top