Απορίες/Ασκήσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μια εργασία για μάθημα Οικονομικών και μου ζητάει : "Συνολική, μέση, οριακή πρόσοδος (έσοδα)".Τι εννοεί;
Μας έχει δώσει πίνακα με Q,P,VC,FC.
Μπορεί να γράφω στο λάθος θέμα αλλά δεν ήξερα που αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μια εργασία για μάθημα Οικονομικών και μου ζητάει : "Συνολική, μέση, οριακή πρόσοδος (έσοδα)".Τι εννοεί;
Μας έχει δώσει πίνακα με Q,P,VC,FC.
Μπορεί να γράφω στο λάθος θέμα αλλά δεν ήξερα που αλλού.
Συνολική πρόσοδος:
Οριακή πρόσοδος:
Η μέση πρόσοδος είναι πάντα η τιμή του προϊόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Συνολική πρόσοδος:
Οριακή πρόσοδος:
Η μέση πρόσοδος είναι πάντα η τιμή του προϊόντος.

Σε υπερευχαριστώ!:D
Και κάτι ακόμα...Η τιμή είναι σταθερή παντού.Σημαίνει κάτι;Σε αυτή την περίπτωση ποια είναι η συνάρτηση ζήτησης;
Είχα ΑΟΘ πέρυσι αλλά τα έχω ξεχάσει τελείως!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Σε υπερευχαριστώ!:D
Και κάτι ακόμα...Η τιμή είναι σταθερή παντού.Σημαίνει κάτι;Σε αυτή την περίπτωση ποια είναι η συνάρτηση ζήτησης;
Είχα ΑΟΘ πέρυσι αλλά τα έχω ξεχάσει τελείως!:redface:
Αυτό βγαίνει και χωρίς γνώσεις οικονομικών, με μαθηματικά μόνο.
Με σταθερή τιμή η ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή γίνεται άπειρη οπότε η συνάρτηση ζήτησης είναι μια ευθεία παράλληλη προς τον άξονα της ποσότητας και κάθετη στον άξονα των τιμών. Σε απλά οικονομικά σημαίνει ότι οι καταναλωτές θα αγοράσουν οποιαδήποτε ποσότητα σε μια συγκεκριμένη τιμή το οποίο δεν γίνεται επειδή το εισόδημα τους είναι πεπερασμένο. Τι σπουδάζεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Αυτό βγαίνει και χωρίς γνώσεις οικονομικών, με μαθηματικά μόνο.
Με σταθερή τιμή η ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή γίνεται άπειρη οπότε η συνάρτηση ζήτησης είναι μια ευθεία παράλληλη προς τον άξονα της ποσότητας και κάθετη στον άξονα των τιμών. Σε απλά οικονομικά σημαίνει ότι οι καταναλωτές θα αγοράσουν οποιαδήποτε ποσότητα σε μια συγκεκριμένη τιμή το οποίο δεν γίνεται επειδή το εισόδημα τους είναι πεπερασμένο. Τι σπουδάζεις; :D

Ευχαριστώ πάρα πολύ!:D
Είμαι στο τμήμα Περιβάλλοντος στη Μυτιλήνη, αλλά έχουμε μάθημα οικονομικών!
Εσύ στο Οικονομικό σπουδάζεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Προφανώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

GardeniaFlower

Νεοφερμένος

Η GardeniaFlower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να γράψω τις δομές συντονισμού των παρακάτω φαινυλικών ενώσεων; Επίσης ποια από τις δύο ενώσεις είναι όξινη ή βασική και γιατί; :worry:
(1) Ανιλίνη (ή αμινοβενζόλιο)
(2) Αιθυλαμίνη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Δες στο παρακατω λινκ!!
Καπου στη μεση εχει τις δομες συντονισμου που θες και την απαντηση στο ερωτημα σου!!:)https://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=928
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GardeniaFlower

Νεοφερμένος

Η GardeniaFlower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ :-* Να'σαι καλά!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

GardeniaFlower

Νεοφερμένος

Η GardeniaFlower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις, συγγνώμη! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.

driftak

Νεοφερμένος

Ο driftak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιατί δεν ρωτάς κάποιον μεγαλύτερου έτους από την σχολή σου ;

Όντως μπορεις να απευθυνθείς σε κάποιο φόρουμ ή group στο fb της σχολής σου...

Όσα άτομα γνωρίζω,δεν γνωρίζουν τις λύσεις ή το έχουν περάσει κουτσά στραβά.
Υπάρχει κάποιο φόρουμ της σχολής μου που θα μπορούσα να απευθυνθώ?ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρω σημειώσεις αναλυτικής χημείας στο ίντερνετ;

Και γενικά, όσοι έχετε διδαχτεί αναλυτική χημεία πώς την παλέψατε; :P
Έχουμε εργαστήριο αυτό το εξάμηνο και μου έχει βγει το λάδι.Αυτά που κάνουμε μέσα στο εργαστήρίο είναι πολύ εύκολα θα έλεγα.Το πρόβλημα είναι μετά που πρέπει να επεξεργαστουμε μόνοι μας δεδομένα και να του παραδώσουμε εργασία.Νιώθω ότι κάνω ότι να ναι.Αν και πιστεύω ότι μετράει και η προσπάθεια που κάνουμε και όχι τόσο το αν θα είναι σωστά τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρω σημειώσεις αναλυτικής χημείας στο ίντερνετ;

Και γενικά, όσοι έχετε διδαχτεί αναλυτική χημεία πώς την παλέψατε; :P
Έχουμε εργαστήριο αυτό το εξάμηνο και μου έχει βγει το λάδι.Αυτά που κάνουμε μέσα στο εργαστήρίο είναι πολύ εύκολα θα έλεγα.Το πρόβλημα είναι μετά που πρέπει να επεξεργαστουμε μόνοι μας δεδομένα και να του παραδώσουμε εργασία.Νιώθω ότι κάνω ότι να ναι.Αν και πιστεύω ότι μετράει και η προσπάθεια που κάνουμε και όχι τόσο το αν θα είναι σωστά τα αποτελέσματα.

Δεν βοηθας και πολυ ,η αναλυτικη ειναι τεραστια ,τι κανετε ,συγκεκριμενα? Σημειωσεις απο συμφοιτητες δεν παιζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν βοηθας και πολυ ,η αναλυτικη ειναι τεραστια ,τι κανετε ,συγκεκριμενα? Σημειωσεις απο συμφοιτητες δεν παιζουν?

Ογκομετρήσεις κάνουμε.
Οι τίτλοι των εργαστηρίων είναι:
1)Ογκομέτρηση εξουδετέρωσης
2)Οξυμετρία-Αλκαλιμετρία
3)Οπισθογκομέτρηση
4)Ογκομέτρηση Συμπλοκομετρίας
5)Σταθμική ανάλυση
6)Ογκομέτρηση Οξειδοαναγωγής
7)Ιωδομετρία


Μας έχει δώσει και ο καθηγητής κάτι σημειώσεις αλλά δεν βοηθάνε και πολύ.Μπα...Ό,τι σημειώσεις έχω εγώ έχουν και οι συμφοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το εντασσω το thread εδω μιας και αφορα προγραμμα στατιστικης στο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ...Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με μια εργασια που εχω να κανω στο SPSS ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στο πρώτο εξάμηνο είχαμε στην ύλη της Στατιστικής το SPSS. Στις εξετάσεις έπεσε και θέμα που αντλούσαμε τις πληροφορίες από γραφήματα σχεδιασμένα στο πρόγραμμα.

Πέρα από τις κάποιες γνώσεις που μου έμειναν σχετικά με το πρόγραμμα, έχω και το site του καθηγητή, με πλήρες οπτικοακουστικό υλικό, αλλά και τα φυλλάδια των ασκήσεων που μας έδινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Όταν μου δίνει την συγκέντρωση c του MgSO4=1,12 g/lt μπορώ να την μετατρέψω σε mol/lt?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top