Απορίες/Ασκήσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
πω ελεος με ξενερωσες τωρα:whistle:


σου εδωσα καποια δεδομενα!:hmm:

σιγα μην σου πω και την απαντηση :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
σου εδωσα καποια δεδομενα!:hmm:

σιγα μην σου πω και την απαντηση :look:
ναι ρε εννοω οτι ηταν τοσο προφανης η απαντηση για αυτο ξενερωσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ναι ρε εννοω οτι ηταν τοσο προφανης η απαντηση για αυτο ξενερωσα:P

και ναι ο παλιος παλι εδωσε την λυση:vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου στείλει αν έχει κάποιο αρχείο που να αναφέρεται στη θεωρία των συμπλόκων? Κυρίως απευθύνομαι σε φοιτητές σχετικώ τμημάτων που είναι πιο πιθανό να έχουν κάτι...

Αν το θέμα μπορεί να ενταχθεί κάπου αλλού,βάλτε το:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Δες κάτι σημειώσεις που είχα βρήκα στο νετ και τις διάβαζα παράλληλα με το βιβλίο.
Δες και κάτι ασκήσεις που έπεσαν φέτος σε μας.

Πάντως αν έχεις τη Γενική Χημεία του Ebbing, θεωρώ πως όσα αναφέρονται εκεί για τα σύμπλοκα είναι υπερ-αρκετά.

Side note.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Σύμπλοκα.pdf
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 896
  • Homework.pdf
    162.1 KB · Εμφανίσεις: 914

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δες κάτι σημειώσεις που είχα βρήκα στο νετ και τις διάβαζα παράλληλα με το βιβλίο.
Δες και κάτι ασκήσεις που έπεσαν φέτος σε μας.

Πάντως αν έχεις τη Γενική Χημεία του Ebbing, θεωρώ πως όσα αναφέρονται εκεί για τα σύμπλοκα είναι υπερ-αρκετά.

Side note.:P
ευχαριστώ πολύ:clapup:
μας είχαν προτείνει 2 βιβλία στην αρχή..πήρα του Λιοδάκη και δεν έχει μονο τα σύμπλοκα απο την ύλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Ψάξε το βιβλίο του Ebbing στη βιβλιοθήκη σας, αν υπάρχει. Παρουσιάζει όλη τη θεωρία των συμπλόκων πολύ περιεκτικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τωρα ειναι λιιιγο αργα..την Δευτερα το δινω :P ε αφου μου εμειναν μονο τα συμπλοκα ενταξει..θα δω απο αυτα που μου εστειλες και κατι θα γινει
ερωτηση: το κεντρικο ατομο αν δεν βρισκεται εξω απο την αγκυλη..πως το βρισκουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Το κεντρικό άτομο (μεταλλοϊόν) απ' ότι ξέρω γράφεται μέσα στην αγκύλη μαζί με τους υποκαταστάτες.
Απλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις πότε το σύμπλοκο είναι
ανιόν, π.χ. [PtCl4]^-2
κατιόν, π.χ. [Ag(NH3)2]^+
ουδέτερο, π.χ. [V(CO)6]
και να προσέχεις την ονοματολογία σε κάθε περίπτωση.
Έξω από την αγκύλη είναι τα ιόντα που συνοδεύουν το σύμπλοκο, όπως στο [Ag(NH3)2]^+ τα ιόντα Cl^- --> [Ag(NH3)2]Cl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
HCl,HBr,HF,HI... Ποια ουσία είναι πιο πτητική και γιατί?:hmm: στο βιβλίο λέει ότι πτητικές ουσίες είναι αυτές που έχουν ασθενέστερες διαμοριακές δυνάμεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
HCl,HBr,HF,HI... Ποια ουσία είναι πιο πτητική και γιατί?:hmm: στο βιβλίο λέει ότι πτητικές ουσίες είναι αυτές που έχουν ασθενέστερες διαμοριακές δυνάμεις..
Nομιζω πιο πτητικο ειναι το HF διοτι οι ελκτικες δυναμεις ειναι ασθενεστερες σε σχεση με τα υπολοιπα...αλλα δεν ειναι και σιγουρο!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ρε παιδιά sos,
μηπως μπορει να με βοηθήσει κανείς;
Εχω κάποιες ασκήσεις συμπλοκομετριας με EDTA.Αρχικά,εφαρμόζω τη σχέση πχ για το Ca+2
Ca+2 + [H2Υ]-2 ---> [CaΨ]- + 2Η+
και ισχυει η σχέση moles(EDTA)=moles(Ca+2) που κατα προσέγγιση ειναι ίσο με τη συγκέντρωση του CaCO3.
Aρα ισχυει moles(EDTA)=C(CaCO3) (1)
Σωστα; Σωστά,θαρρώ.
Οταν μου δινει : 0,5521gr CaCO3 και οτι εχουμε 0.2Μ EDTA πως να βρώ τον όγκο του διαλυματος EDTA που απαιτείται για την τιτλομέτρηση του Ca;

Επειδη παιζει να ειμαι θολωμενη και να μην την βρισκω τέτοια ωρα,αλλα ειλικρινα εχουν σπάσει τα νευρα μου ,μπορει κάποιος να με βοηθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
HCl,HBr,HF,HI... Ποια ουσία είναι πιο πτητική και γιατί?:hmm: στο βιβλίο λέει ότι πτητικές ουσίες είναι αυτές που έχουν ασθενέστερες διαμοριακές δυνάμεις..
HCl,HBr,HF,HI
Όλα εμφανίζουν δυνάμεις Van der Waals (διπόλου-διπόλου και διασποράς).
Σύμφωνα με το μοριακό βάρος, η σειρά πτητικότητας θα έπρεπε να είναι: HF > HCl > HBr > HI

Όμως:
Στο HF υπάρχουν και επιπλέον διαμοριακές δυνάμεις (μεταξύ H και F), οι δεσμοί υδρογόνου, που είναι ισχυρότερες από τις δυνάμεις Van der Waals.

Συνεπώς, η σειρά πτητικότητας είναι: HCl > HBr > HI > HF
δηλαδή το HCl είναι το πτητικότερο υδραλογόνο.

Αυτό φαίνεται και από τα σημεία βρασμού των υδραλογόνων (χαμηλότερο σημείο βρασμού = μεγαλύτερη πτητικότητα):
HCl (189K) < HBr (206K) < HI (238K) < HF (292.5K)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν μπορώ να βρώ το τόπικ για τις απορίες χημείας που δεν είναι για κάποια συγκεκριμένη τάξη...
Θέλω κάποιος να μου πει πως η ιονική ισχύς επιδρά στη διαλυτότητα της μυοσίνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikstifler

Νεοφερμένος

Ο nikstifler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας σπουδαζω ιατρικη στο εξωτερικό και εχουμε ενα μαθημα τη βιοφυσικη(απαισιο)...
Η καθηγήτρια μας έβαλε να κάνουμε μια πράξη σχετικά με το ηλεκτροκαρδιογραφημα
ECG=electrocardiography
Η άσκηση λέει...
ECG...duration 4mm=....s
(25mm/s,10mm/mV)
Θελει να κάνουμε τα 4mm to s με τα στοιχεία που εχουμε όμως...αυτο δεν ξέρω πως να κανω...
Μπορει καποιος να μου πει τη λύση?

ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RNtsok

Νεοφερμένος

Ο RNtsok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η συνάρτηση παραγωγής μιας εταιρείας είναι

q= -0,1L^2+1000L

όπου q, L η ημερήσια ποσότητα παραγωγής και η εργασία(σε ώρες) αντίστοιχα. Η εταιρία απασχολεί σε ημερήσια βάση εργατικό δυναμικό που αντιστοιχεί σε 200 ώρες εργασίας και σκοπεύει να προσλάβει πρόσθετο δυναμικό με ρυθμό 16 ωρών εργασίας ανά ημέρα. Ποιος είναι ο ρυθμός μεταβολής της παραγωγής;(Σε μονάδες προϊόντος ανά ημέρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itlover

Νεοφερμένος

Η itlover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_0030βν.pdf
    202.5 KB · Εμφανίσεις: 163

driftak

Νεοφερμένος

Ο driftak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τρίτη δίνω βάσεις δεδομένων και επειδή ο καθηγητής βάζει συνεχώς τα ίδια θα ήθελα τα φώτα σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην λύση των θεμάτων με μια φωτογραφία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. (Αν το έχω ποστάρει σε λάθος θέμα παρακαλώ να μου απαντήσετε σε inbox για να με βοηθήσετε).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γιατί δεν ρωτάς κάποιον μεγαλύτερου έτους από την σχολή σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως μπορεις να απευθυνθείς σε κάποιο φόρουμ ή group στο fb της σχολής σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top