Αποκατάσταση από ανθρωπιστικές επιστήμες

Έχει αποκατάσταση ο Νηπιαγωγός;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Φιλόλογος είναι κατά μεγάλο βαθμό καθηγητικό επάγγελμα...θα μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα σε παιδιά στο σχολείο.
Αν το συνδυάσεις με το κατάλληλο μεταπτυχιακό, μπορείς να εισέλθεις σε διάφορους τομείς. Διαφήμιση, ανθρώπινο δυναμικό, μάρκετινγκ κλπ. Επίσης, μπορείς να γίνεις συντάκτης εφημερίδας, περιοδικού, στην τηλεόραση. Επιμελητής κειμένου. Σύμβουλος σε βιβλιοθήκες, μουσεία, ερευνητικά κέντρα. Έχει πολλούς τομείς.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν το συνδυάσεις με το κατάλληλο μεταπτυχιακό, μπορείς να εισέλθεις σε διάφορους τομείς. Διαφήμιση, ανθρώπινο δυναμικό, μάρκετινγκ κλπ. Επίσης, μπορείς να γίνεις συντάκτης εφημερίδας, περιοδικού, στην τηλεόραση. Επιμελητής κειμένου. Σύμβουλος σε βιβλιοθήκες, μουσεία, ερευνητικά κέντρα. Έχει πολλούς τομείς.

Σε τομείς που αναφέρεις δουλεύουν και όσοι έχουν τελειώσει από σχολές όπως Εμπορία και Διαφήμιση ή ΜΜΕ,Βιβλιοθηκονομία,Ιστορία-Αρχαιολογία κλπ.Υπάρχει ανταγωνισμός.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Κατά γενική ομολογία ναι , ειναι για να διδάσκεις γι αυτό και λεμε οτι είμαστε παρα πολλοί και υπάρχει κορεσμός.
Έρευνα μιλάμε για χαρισματικες περιπτώσεις.
Εννοώ έρευνα που να πληρώνεσαι οχι όπως γίνεται σε κάποια πανεπιστήμια στην Ελλάδα .
Τώρα ισχύουν αυτά που λέει ο viedo απλα χρειάζονται λεφτα και χρόνο.
Για κάποιον που θελει /χρειάζεται να δουλέψει άμεσα καλύτερα να επιλέξει κατι αλλο εκτος αν εχει παθος με το αντικείμενο.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ασχετο αλλα μιας και το αναφέρατε, τι όριο ηλικίας εχει η Ψυχολογια ΣΣΑΣ; (Για να δώσει κανεις πανελληνιες)
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
(β) Στη ΣΣΑΣ όσοι γεννήθηκαν από την 31 Δεκεμβρίου 1999 και μεταγενέστερα..
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
απ την στιγμη που η λογοθεραπεια ειναι συνδεδεμενη και με την εφαρμοσμενη γλωσσολογια κατι τετοιο θα σ ενδιεφερε; η γλωσσολογια δυστυχως (αλλα κι ευτυχως που υπαρχει κ αυτη η επιλογη) ακολουθειται ως τομεας της φιλολογιας.. αν σε ενδιεφερε δηλαδη κατι τετοιο προφανως θα μπορουσες να μπεις κι απ την θεωρητικη ^^
Εννοείται θα με ενδιέφερε. Τι εννοείς;να σπουδάσω φιλολογία με μεταπτυχιακό γλωσσολογία; τώρα καθόμουν και έβλεπα και την γαλλική μιας και κάνω γαλλικά και είμαι σε ένα καλό επίπεδο. Τι να κάνω, ψάχνω πολλά πράγματα μαζί. Ευχαριστώ πάντως
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Να πω κάτι σχετικά με την ειδική αγωγή, γιατί βλέπω ότι ξαφνικά θέλουν πολλοί να ασχοληθούν με αυτή χωρίς να έχουν ιδέα πόσο δύσκολο επάγγελμα είναι.

Έχω έναν αδερφό με αυτισμό, (βαρύ αυτισμό) και λόγω του σχολείου που πήγαινε έχω έρθει σε επαφή με παιδιά οποιασδήποτε αναπηρίας (down, αυτισμό, εγκεφαλική αναπηρία κλπ.)

Δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά και δεν είναι τόσο ευχάριστη όσο πιστεύετε κάποιοι.
Καταρχήν έχεις διπλάσια ευθύνη από αυτή που θα είχες αν δίδασκες σε έναν μαθητή που δεν είναι ΑΜΕΑ. Θέλει γερό στομάχι και πάρα πολύ υπομονή και αυτό το βλέπω και στον αδερφό μου . Θέλει κότσια γιατί είναι μια δουλειά πολύ ψυχοφθορα, και απαιτεί να μην είσαι άνθρωπος που λυγίζει σε δύσκολες στιγμές και τα παρατάει
δεν μπορεί να την κάνει ο καθένας.

Η συμβουλή που θα έδινα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αυτό, είναι να έρθει σε επαφή με κάποια ΑΜΕΑ, να τους μιλήσει, να τους δει. Να διαβάσει άρθρα, βιβλία σχετικά με την ειδική αγωγή. Να έρθετε σε επαφή με άτομα που ζουν ή έχουν ζήσει με τέτοια παιδιά στην οικογένεια τους (Εγώ καλή ώρα), να τους κάνετε ερωτήσεις. Έπειτα κάντε τον απολογισμό σας μετά από όλα αυτά που είδατε, ρωτήστε τον εαυτό σας αν τελικά θέλετε να ασχοληθείτε με αυτό. Μόνο έτσι θα καταλάβετε αν είστε έτοιμοι γι αυτή τη δουλειά.

Εχουμε γεμίσει με τέτοιους δασκάλους, αλλά δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί που αντέχουν και που είναι καλοί. Από εμπειρία μιλάω, 7 δασκάλες είχαμε αλλάξει στον αδερφό μου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ναι δεν είναι της γενιάς σου J., ο nPb είναι προπολεμικών χρόνων, υπάρχει μεγάλο χάσμα γενεών :P

Ναι, ο πατέρας μου γεννήθηκε την προηγούμενη μέρα από την Ναυμαχία της Σαλαμίνας. :adventure:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@ioannaion συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ειδικά αυτή η δουλεία δεν είναι παίξε γέλασε, απαιτεί γερό στομάχι και προπαντός αγάπη για τον συνάνθρωπο και για το παιδί. Μιας και είδα τον τίτλο του thread είπα να σχολιάσω. Προσωπικά θεωρώ ότι οι μόνες σχολές της θεωρητικής που προσφέρουν μία σχετικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση είναι η νομική και η ψυχολογία(και αυτή μετά από πολύ ψάξιμο). Στις άλλες λίγο σκούρα τα πράγματα. Δυστυχώς, η εποχή στην οποία ζούμε έχει οδηγήσει στην ανεργία πολλούς πτυχιούχους τέτοιων σχολών και συνάμα στην απαξίωση αυτών των σχολών και αυτών των επιστημών. Προτείνω να ακολουθήσεις την θετική κατεύθυνση και να κάνεις αυτό που σε αρέσει, καθώς άμα δεν το κάνεις θα το κουβαλάς μία ζωή. Αναφορικά με την φυσική πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάζεις από σήμερα, λύνοντας και διαβάζοντας από βοήθημα,ώστε να αναπληρώσεις τα κενά σου και από Σεπτέμβριο να ξεκινήσεις ιδιαίτερα( εάν υφίσταται οικονομική δυνατότητα). Αυτά. Καλή συνέχεια!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντωμεταξύ η Κόνι Μεταξά είναι κόρη του Πανταζή, χθες που το ανέφερες το έψαξα :P
Αναρωτιέμαι τι επαγγέλλεται αυτή. Άσε να μαντέψω μμμμμ.Influencer? Μπα όχι, too common. Δημιουργός περιεχομένου? That's right, πρέπει να χρησιμοποιούμε την ελληνική γλώσσα άλλωστε. Τι όχι?
Συγνώμη για το off topic.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Εννοείται θα με ενδιέφερε. Τι εννοείς;να σπουδάσω φιλολογία με μεταπτυχιακό γλωσσολογία; τώρα καθόμουν και έβλεπα και την γαλλική μιας και κάνω γαλλικά και είμαι σε ένα καλό επίπεδο. Τι να κάνω, ψάχνω πολλά πράγματα μαζί. Ευχαριστώ πάντως
αυτο εννοουσα ναι αλλα απ'οτι πληροφορησε η @Alizoula2 αν ακολουθησεις τον δρομο της γλωσσολογιας μεσω καποιου φιλολογικου τμηματος δεν θα μπορεσεις να ασκησεις το επαγγελμα του λογοθεραπευτη οπως μπορει καποιος αποφοιτος ενος τμηματος Λογοθεραπειας.. Συγγνωμη αν σε ξεσηκωσα χωρις λογο με το μηνυμα μ! :/ Εκτος βεβαια αν σ ενδιαφερει ο χωρος της ερευνας που απ οτι καταλαβα ενα full-time job πανω σ αυτο μπορει να ειναι δυσκολο να το πετυχεις αλλα παρ'ολ'αυτα (θεωρητικα τουλαχιστον) εφικτο~ ^^ Συνεχισε να το ψαχνεις παντως γτ μπορει να σ κεντρισει το ενδιαφερον και κατι αλλο που δεν το ειχες σκεφτει μεχρι τωρα~ <3
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Να πω κάτι σχετικά με την ειδική αγωγή, γιατί βλέπω ότι ξαφνικά θέλουν πολλοί να ασχοληθούν με αυτή χωρίς να έχουν ιδέα πόσο δύσκολο επάγγελμα είναι.

Έχω έναν αδερφό με αυτισμό, (βαρύ αυτισμό) και λόγω του σχολείου που πήγαινε έχω έρθει σε επαφή με παιδιά οποιασδήποτε αναπηρίας (down, αυτισμό, εγκεφαλική αναπηρία κλπ.)

Δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά και δεν είναι τόσο ευχάριστη όσο πιστεύετε κάποιοι.
Καταρχήν έχεις διπλάσια ευθύνη από αυτή που θα είχες αν δίδασκες σε έναν μαθητή που δεν είναι ΑΜΕΑ. Θέλει γερό στομάχι και πάρα πολύ υπομονή και αυτό το βλέπω και στον αδερφό μου . Θέλει κότσια γιατί είναι μια δουλειά πολύ ψυχοφθορα, και απαιτεί να μην είσαι άνθρωπος που λυγίζει σε δύσκολες στιγμές και τα παρατάει
δεν μπορεί να την κάνει ο καθένας.

Η συμβουλή που θα έδινα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αυτό, είναι να έρθει σε επαφή με κάποια ΑΜΕΑ, να τους μιλήσει, να τους δει. Να διαβάσει άρθρα, βιβλία σχετικά με την ειδική αγωγή. Να έρθετε σε επαφή με άτομα που ζουν ή έχουν ζήσει με τέτοια παιδιά στην οικογένεια τους (Εγώ καλή ώρα), να τους κάνετε ερωτήσεις. Έπειτα κάντε τον απολογισμό σας μετά από όλα αυτά που είδατε, ρωτήστε τον εαυτό σας αν τελικά θέλετε να ασχοληθείτε με αυτό. Μόνο έτσι θα καταλάβετε αν είστε έτοιμοι γι αυτή τη δουλειά.

Εχουμε γεμίσει με τέτοιους δασκάλους, αλλά δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί που αντέχουν και που είναι καλοί. Από εμπειρία μιλάω, 7 δασκάλες είχαμε αλλάξει στον αδερφό μου.
Φυσικά και δεν είναι ένα απο τα πιο εύκολα επαγγέλματα. Συγκεκριμένα το λύκειο μου είναι ενιαίο με ειδικό σχολείο, οπότε όταν κάνουμε γυμναστική ή έχουμε διάλειμμα τα παιδιά αυτά είναι μαζί μας. Επίσης, είχα δηλώσει εγώ και κάποια άλλα παιδιά να πηγαίνουμε δυο τρείς φορές να κάνουμε μάθημα μαζί τους και να τα βοηθάμε για να τα γνωρίσουμε καλύτερα. Ακόμα, έχω φίλο που ο αδελφός του έχει νοητική στέρηση και μου έχει μιλήσει για εκείνον,τον ξέρω 3 χρόνια και τον νιώθω σαν δικό μου άτομο χωρίς να τον φοβάμαι ή να πιστεύω πως θα με σκοτώσει όπως πολλοί νομίζουν. Απο την στιγμή λοιπόν που νιώθω έτσι,τα έχω αντιμετωπίσει αυτά τα παιδιά και μου αρέσει όταν βλέπω πως τα καταλαβαίνω και δεν τα χαρακτηρίζω ή τα αντιμετωπίζω σαν "καθυστερημένα που θα μας σκοτώσουν τρέξετε" όπως πολλοί συμμαθητές μου ήθελα να ασχοληθώ με αυτό το επάγγελμα καθώς με οτιδήποτε έχει σχέση με αυτό ή με ιδιαιτερότητες (λογοθεραπεία, εργοθεραπεία). Για αυτό ψάχνω οποιοδήποτε πτυχίο ή μεταπτυχιακό ασχολείται με κάτι τέτοιο (ειδικές ανάγκες, αυτισμό, δυσλεξία, προβλήματα ακοής, εγκεφαλικά κτλπ) γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι με τέτοιες επιστήμες. Ναι αν μου πεις για γιατρός ούτε κατά διάνοια, άλλο όμως παραιατρικό ή ειδική αγωγή και άλλο τώρα να κάνω εγχείριση.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@penelopenick το ιδανικό θα ηταν να επαναφέρουν τη δυνατότητα να μπορείς να δώσεις με βιολογία γενικής !
Δηλαδή να μπεις απο θεωρητική.Μακαρι να το κανουν αυτό.
Δες και την εργοθεραπεια αφού σε ενδιαφέρει.
Έχει τρομακτικά καλες προοπτικές και εισόδημα.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι ένα απο τα πιο εύκολα επαγγέλματα. Συγκεκριμένα το λύκειο μου είναι ενιαίο με ειδικό σχολείο, οπότε όταν κάνουμε γυμναστική ή έχουμε διάλειμμα τα παιδιά αυτά είναι μαζί μας. Επίσης, είχα δηλώσει εγώ και κάποια άλλα παιδιά να πηγαίνουμε δυο τρείς φορές να κάνουμε μάθημα μαζί τους και να τα βοηθάμε για να τα γνωρίσουμε καλύτερα. Ακόμα, έχω φίλο που ο αδελφός του έχει νοητική στέρηση και μου έχει μιλήσει για εκείνον,τον ξέρω 3 χρόνια και τον νιώθω σαν δικό μου άτομο χωρίς να τον φοβάμαι ή να πιστεύω πως θα με σκοτώσει όπως πολλοί νομίζουν. Απο την στιγμή λοιπόν που νιώθω έτσι,τα έχω αντιμετωπίσει αυτά τα παιδιά και μου αρέσει όταν βλέπω πως τα καταλαβαίνω και δεν τα χαρακτηρίζω ή τα αντιμετωπίζω σαν "καθυστερημένα που θα μας σκοτώσουν τρέξετε" όπως πολλοί συμμαθητές μου ήθελα να ασχοληθώ με αυτό το επάγγελμα καθώς με οτιδήποτε έχει σχέση με αυτό ή με ιδιαιτερότητες (λογοθεραπεία, εργοθεραπεία). Για αυτό ψάχνω οποιοδήποτε πτυχίο ή μεταπτυχιακό ασχολείται με κάτι τέτοιο (ειδικές ανάγκες, αυτισμό, δυσλεξία, προβλήματα ακοής, εγκεφαλικά κτλπ) γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι με τέτοιες επιστήμες. Ναι αν μου πεις για γιατρός ούτε κατά διάνοια, άλλο όμως παραιατρικό ή ειδική αγωγή και άλλο τώρα να κάνω εγχείριση.

Αν είναι έτσι, τότε go for it. :)
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
@penelopenick το ιδανικό θα ηταν να επαναφέρουν τη δυνατότητα να μπορείς να δώσεις με βιολογία γενικής !
Δηλαδή να μπεις απο θεωρητική.Μακαρι να το κανουν αυτό.
Δες και την εργοθεραπεια αφού σε ενδιαφέρει.
Έχει τρομακτικά καλες προοπτικές και εισόδημα.
Ιδανικά και εγώ αυτό θέλω. Μακάρι να αλλάξει πρίν ξεκινήσει η χρονιά γιατί θα πρέπει εγώ και πολλά άλλα παιδιά να επιλέξουμε κατεύθυνση!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Είμαι μαθήτρια γενικού λυκείου και φέτος θα φοίτησω στην β'ταξη. Η απελπισία μου έχει φτάσει στο κόκκινο διότι τόσο καιρό, είχα παραμερίσει να ψάξω τι σχολή θέλω να τελειώσω (εφόσον είχα δεσμευτεί στην ιδέα πως θα πάω σε κολλέγιο αλλά για αυτονόητους λόγους που όλοι γνωρίζουμε δεν θα πάω)και έτσι έχω βρεθεί σε ένα σταυροδρόμι. Η αρχική μου επιλογή και το επάγγελμα που θέλω όσο τίποτα απο την Πέμπτη δημοτικού είναι το επάγγελμα του λογοθεραπευτή, επειδή όμως φυσική χημεία δεν τα πολυπάω καλά (φυσική γράφω 1 απο α γυμνασίου, χημεία κάτι γίνεται) έχω ξεχάσει εντελώς το ενδεχόμενο να πάω απο θετικές επιστήμες και πόσο παραπάνω να γράψω πανελελε αρκετά καλά ώστε να περάσω λογοθεραπεία Πάτρας. Τώρα, όσον αναφορά τους βαθμούς μου στα θεωρητικά μαθήματα είναι καλοί έως υπερβολικά καλοί (αρχαία 18, λογοτεχνία 17, νεοελληνική 17, ιστορία 15) πάνω κάτω. Ξέρω πως έχω παραπάνω προοπτικές απο το 1ο επιστημονικό πεδίο. Το θέμα είναι, πώς με το νέο σύστημα ούτε μπορώ να πάρω ειδικό μάθημα βιολογία ώστε να ξεκλειδώσω την σχολή της λογοθεραπείας ούτε και μπορώ να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό και να πάρω δικαίωμα λογοθεραπευτρίας. Το μοναδικό επάγγελμα που με ενδιαφέρει είναι ο νηπιαγωγός με κάποια εξειδίκευση σε παιδιά με ειδικές ανάγκες (ναι ξέρω όλοι αυτό κάνουν, όμως έχω βρεθεί με τέτοια άτομα και είμαι σχεδόν βέβαιη μπορώ να το κάνω)ή κάποια εξειδίκευση πάλι ή μεταπτυχιακό σχετικό με λογοθεραπεία. Το θέμα είναι πως διάβασα για το συγκεκριμένο επάγγελμα και δεν είδα και τις καλύτερες αναφορές όσο αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο μπορώ να δουλέψω με ένα πτυχίο νηπιαγωγού, καθώς και τι μεταπτυχιακό μπορώ να ακολουθήσω πάνω σε ειδική αγωγή και λογοθεραπεία που ίσως μου δίνουν κάποια δικαιώματα;και αν μπορώ να δουλέψω με παιδιά άνω των 6 ετών;ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την έκθεση αλλά είμαι τόσο απελπισμένη

Υ.Γ εννοείται έχω κάνει εγγραφή σε φροντιστήριο για προετοιμασία απλά και πάλι πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω όσο αναφορά την φυσική και μπορεί την χημεία

Δεν έχει σημασία εαν εν τέλει θα τα καταφέρεις ή όχι . Άνθρωπος είσαι και επομένως πεπερασμένων δυνατοτήτων,όπως όλοι . Αλλά η ηττοπάθεια είναι κάτι που εσύ ελέγχεις,και επιλέγεις να προδικάζεις καταστάσεις. Και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο, καθώς δεν έχεις προσπαθήσει καν ακόμα . Μερικές φορές απλά αξίζει να δοκιμάσεις κάτι ,ακόμα και εαν ξέρεις εκ των προτέρων οτι πιθανότατα θα αποτύχει.

Ξεκίνα λοιπόν και διάβαζε ότι πρέπει να μάθεις και να καλύψεις ,απο αυτό το καλοκαίρι ,στην φυσική απο μόνη σου ή/και παράλληλα με όποια άλλη βοήθεια έχεις . Φρόντισε να ξέρεις βασική δυναμική & κινηματική . Να ξέρεις οτι εαν το προσεγγίσεις σαν χάος και χωρίς αυτοπεποίθηση το έχεις χάσει το παιχνίδι . Επίσης εαν δεν προσπαθείς απλά για το καλύτερο όσο πιεστικές και να είναι οι συνθήκες,πάλι το έχασες το παιχνίδι . Όταν προσπαθείς για κάτι δεν σκέφτεσαι τι θα γίνει εαν αποτύχεις,και τι θα χάσεις. Μόνο τι μπορείς να κάνεις για να κερδίσεις περισσότερα .

Για αρχή μικρά & απλά βήματα . Επίσης ρεαλιστικοί στόχοι . Εαν σήμερα π.χ.στις 10 ερωτήσεις πιάνεις την 1 ,ο στόχος σου πρέπει για τώρα,να είναι να πιάσεις τις 2 . Άσχετα εαν στην πράξη χρειάζεται να πιάνεις τις 7 . Θα φτάσεις και εκεί,αλλά πρέπει να γίνει σωστά και με συγκεκριμένο ρυθμό .

Τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό,στα πάντα υπάρχει αποκατάσταση,με τα κατάλληλα κονεδάκια όμως. Επομένως το ανησυχητικό δεν είναι τόσο σε ποιο πεδίο θα πας,αλλά σε ποιο έχεις επαφές, που είναι σε θέσεις και μπορούν να βοηθήσουν . Σοβαρά αυτό μετράει κυρίως,παρά πόσο καλός είσαι στην δουλειά σου . Εσύ μπορεί να είσαι ο/η καλύτερος/η . Δεν έχει σημασία πόσο καλό είναι το προϊόν εαν δεν έχει την κατάλληλη διαφήμιση . Σίγουρα θα βοηθήσει,αλλά είναι όπως ο καλός χαρακτήρας.Είναι το ουσιώδες προϊόν,αλλά η διαφήμιση που προσελκύει τις μάζες ,είναι η εμφάνιση .
 
Τελευταία επεξεργασία:

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία εαν εν τέλει θα τα καταφέρεις ή όχι . Άνθρωπος είσαι και επομένως πεπερασμένων δυνατοτήτων,όπως όλοι . Αλλά η ηττοπάθεια είναι κάτι που εσύ ελέγχεις,και επιλέγεις να προδικάζεις καταστάσεις. Και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο, καθώς δεν έχεις προσπαθήσει καν ακόμα . Μερικές φορές απλά αξίζει να δοκιμάσεις κάτι ,ακόμα και εαν ξέρεις εκ των προτέρων οτι πιθανότατα θα αποτύχει.

Ξεκίνα λοιπόν και διάβαζε ότι πρέπει να μάθεις και να καλύψεις ,απο αυτό το καλοκαίρι ,στην φυσική απο μόνη σου ή/και παράλληλα με όποια άλλη βοήθεια έχεις . Φρόντισε να ξέρεις βασική δυναμική & κινηματική . Να ξέρεις οτι εαν το προσεγγίσεις σαν χάος και χωρίς αυτοπεποίθηση το έχεις χάσει το παιχνίδι . Επίσης εαν δεν προσπαθείς απλά για το καλύτερο όσο πιεστικές και να είναι οι συνθήκες,πάλι το έχασες το παιχνίδι . Όταν προσπαθείς για κάτι δεν σκέφτεσαι τι θα γίνει εαν αποτύχεις,και τι θα χάσεις. Μόνο τι μπορείς να κάνεις για να κερδίσεις περισσότερα .

Για αρχή μικρά & απλά βήματα . Επίσης ρεαλιστικοί στόχοι . Εαν σήμερα π.χ.στις 10 ερωτήσεις πιάνεις την 1 ,ο στόχος σου πρέπει για τώρα,να είναι να πιάσεις τις 2 . Άσχετα εαν στην πράξη χρειάζεται να πιάνεις τις 7 . Θα φτάσεις και εκεί,αλλά πρέπει να γίνει σωστά και με συγκεκριμένο ρυθμό .

Τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό,στα πάντα υπάρχει αποκατάσταση,με τα κατάλληλα κονεδάκια όμως. Επομένως το ανησυχητικό δεν είναι τόσο σε ποιο πεδίο θα πας,αλλά σε ποιο έχεις επαφές, που είναι σε θέσεις και μπορούν να βοηθήσουν . Σοβαρά αυτό μετράει κυρίως,παρά πόσο καλός είσαι στην δουλειά σου . Εσύ μπορεί να είσαι ο/η καλύτερος/η . Δεν έχει σημασία πόσο καλό είναι το προϊόν εαν δεν έχει την κατάλληλη διαφήμιση . Σίγουρα θα βοηθήσει,αλλά είναι όπως ο καλός χαρακτήρας.Είναι το ουσιώδες προϊόν,αλλά η διαφήμιση που προσελκύει τις μάζες ,είναι η εμφάνιση .
Ισχύει αυτό,οτι πρέπει να προσπαθούμε όσο και να μην πιστεύουμε σε κάτι. Αυτό που με πάει πίσω είναι τα λεφτά που μπορεί να δώσουν οι γονείς μου με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να περάσω πάλι πουθενά, αυτό με πειράζει πάνω απο όλα. Τώρα το να το προσπαθήσω μπορώ και θέλω. Απλά θέλω να με σίγουρη πως απο την θεωρητική κατεύθυνση που είμαι και καλύτερη δεν με αντιπροσωπεύει ( ή τουλάχιστον όχι τόσο όσο το 3ο πεδίο) κανένα ή σχεδόν κανένα απο τα επαγγέλματα ώστε να το έχω κλείσει αυτό το κεφάλαιο εντελώς ώστε να αφιερώσω πλήρως την προσοχή μου αυτά τα 2 χρόνια στα θετικά μαθήματα, χωρίς να σκέφτομαι οτι θα μπορούσα να περάσω στην ίδια σχολή ή σε κάποια που μου άρεσε εξίσου απο την άλλη κατεύθυνση. Τώρα, όσον αναφορά τα κονέ και εγώ έχω αλλά και οι περισσότεροι πολίτες στην Ελλάδα και πιθανόν και σε άλλα κράτη, προφανώς και θα με βοηθήσει πολύ στα "πρώτα μου βήματα" ως προς την αποκατάσταση αλλά απο κει πέρα θέλω να σταθώ στα πόδια μου χωρίς πατερίτσες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top