Αποκατάσταση από ανθρωπιστικές επιστήμες

Έχει αποκατάσταση ο Νηπιαγωγός;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
αν θες αποκατασταση από πρώτο πεδίο τότε μόνο αστυνομια και πυροσβεστικη. Στα άλλα θα πεινάς.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Από το πρώτο πεδίο καλή σχολή είναι η Ψυχολογία και Ψυχολογία ΣΣΑΣ.

Επίσης ενδιαφέρουσες σχολές είναι η Φιλολογία,Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης,Ιστορία και Αρχαιολογία αλλά και πάλι είναι δύσκολο να βρείς δουλειά στο αντικειμενό σου.Παλιά διορίζονταν δάσκαλοι,για τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν θες αποκατασταση από πρώτο πεδίο τότε μόνο αστυνομια και πυροσβεστικη. Στα άλλα θα πεινάς.

Δεν θα "πεινάει" απαραίτητα,απλά δεν θα βρίσκει δουλειά σε αυτό που σπούδασε όπως πολλοί άλλωστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Από το πρώτο πεδίο καλή σχολή είναι η Ψυχολογία και Ψυχολογία ΣΣΑΣ.

Επίσης ενδιαφέρουσες σχολές είναι η Φιλολογία,Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης,Ιστορία και Αρχαιολογία αλλά και πάλι είναι δύσκολο να βρείς δουλειά στο αντικειμενό σου.Παλιά διορίζονταν δάσκαλοι,για τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν θα "πεινάει" απαραίτητα,απλά δεν θα βρίσκει δουλειά σε αυτό που σπούδασε όπως πολλοί άλλωστε.
Ε το ίδιο πάνω κάτω. Σε καφέ και εστιατόρια το πολύ πολύ με χαμηλές απολαβές και όλη μέρα στο πόδι.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αλλο ενα στοιχειο που εχουμε κοινο φιλη μπερδεμένη ειναι η πολύ χαμηλη αυτοπεποίθηση. Και γω φοβαμαι αρκετα την φυσικη παρολο που ειναι στο επιστημονικο πεδιο που εχω επιλεξει, παρ' όλα αυτά με αρκετο διαβασμα εχω αρχισει να βλεπω αρκετη βελτιωση. Χωρις να θελω να σε αγχωσω αν τελικα επιλεξεις τη φυσικη σαν ενα μαθημα εξεταζόμενο καλο ειναι να αρχισεις να την δουλευεις απο τωρα. Απο την Α λυκειου κατσε και <<λιώσε>> νομους νευτωνα, ΘΜΚΕ και ΑΔΜΕ για να μην τα βρεις παλουκια στην Β. Αν δεις οτι σε δυσκολεύουν μπορεις φυσικα να εχεις τους καθηγητες παντα στο πλευρο σου, να σου λυνουν οποιαδηποτε απορια και φυσικά να σε προμηθεύουν με ασκησεις (βλεπε αρκετα θεματα β και δ τα οποια δυσκολευουν τους περισσοτερους). Αν τα καταλαβεις αυτα καλα, δεδομενου οτι δεν χρειαζεσαι παση θυσία 20 στις πανελληνιες μπορεις να γραψεις αξιοπρεπώς.
Α! Τελευταιο. Μην αφήσεις κανεναν να σου πει οτι επειδη εχεις καποια κενά δεν μπορεις να τα καταφέρεις. ΜΠΟΡΕΙΣ!!
Ελπίζω να σε βοηθησα και να σου ανεβασα το ηθικό
Πφ είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που έχω τόσο χαμηλή αυτοπεποίθηση. Δεδομένου οτι τώρα θα πάω δευτέρα και έχω μείνει τόσο πίσω, αυτό με τρομάζει πάνω από όλα. Να είσαι καλά, εννοείται και μου το ανέβασες και νιώθω καλύτερα γιατί αυτές τις μέρες είμαι όσο πιο μπερδεμένη έχω υπάρξει ποτέ μου. Να σε καλά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολυ πιθανο!!! Η νεα κυβερνηση θελει να επαναφερει τα 3 πεδια απο 4 που ειναι τωρα, αρα και ενα επιπλεον μαθημα πχ βιολογια γενικης μπορει να ξεκλειδωση ενα νεο πεδιο! Επισης μελετάται και η επαναφορα των συντελεστών βαρυτητας. Αυτο πως το βλεπετε??
Μακάρι να γίνει αυτό για να μπορέσουμε να ξεκλειδώνουμε 2ο επιστημονικό πεδίο αλλά νιώθω οτι δεν θα γίνει
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@penelopenick το πρώτο βήμα ειναι να ξέρεις φροντιστήριο/καθηγητή ώστε να αρχίσεις να καταλαβαίνεις.
Δεν εχει κανενα νοημα να δίνεις λεφτά σε φροντιστήριο/ιδιαίτερο που δεν σε βοηθάει.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
@penelopenick το πρώτο βήμα ειναι να ξέρεις φροντιστήριο/καθηγητή ώστε να αρχίσεις να καταλαβαίνεις.
Δεν εχει κανενα νοημα να δίνεις λεφτά σε φροντιστήριο/ιδιαίτερο που δεν σε βοηθάει.
Γράφτηκα σε ένα μαζί με έναν φίλο μου και έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια. Τώρα,θα δω τι δουλειά κάνει και αν δω μόνο δυσκολία σε ένα μάθημα θα κάνω παραπάνω ώρες
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πφ είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που έχω τόσο χαμηλή αυτοπεποίθηση. Δεδομένου οτι τώρα θα πάω δευτέρα και έχω μείνει τόσο πίσω, αυτό με τρομάζει πάνω από όλα. Να είσαι καλά, εννοείται και μου το ανέβασες και νιώθω καλύτερα γιατί αυτές τις μέρες είμαι όσο πιο μπερδεμένη έχω υπάρξει ποτέ μου. Να σε καλά
Εννοείται ότι προλαβαίνεις να διαβάσεις και να προετοιμαστείς κατάλληλα για να περάσεις Λογοθεραπεία, μην τρελαθούμε κι όλας. Έχεις δύο χρόνια μπροστά σου. Το ζήτημα είναι να καταπιαστείς με την προετοιμασία και να προσπαθήσεις να μην εισέρχεσαι σε κατάσταση «επίκτητης αδυναμίας», ότι δηλαδή επειδή δεν έχεις καλά πάει τα προηγούμενα χρόνια στη Φυσική, πως τελείωσε τώρα η υπόθεση. Δεν ισχύει σίγουρα κάτι τέτοιο. Ευτυχώς στην περίπτωσή σου η Λογοθεραπεία δεν είναι δύσκολα επιτεύξιμη σχολή!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γράφτηκα σε ένα μαζί με έναν φίλο μου και έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια. Τώρα,θα δω τι δουλειά κάνει και αν δω μόνο δυσκολία σε ένα μάθημα θα κάνω παραπάνω ώρες

Γενικα μη ντρεπεσαι να ρωτας κτλ. !
Μη νιώθεις οτι ολοι αυτοι που περνανε ειναι καλύτεροι απο σενα.
Το βασικο πάντως ειναι το τμημα να ειναι πάνω κανω στα κυβικά σου.
Στο λεω επειδή κι εγω πήγα στο καλύτερο της πόλης μου με τις πιο πολλλες επιτυχίες...ε τίποτα δεν καταλάβαινα😅
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εννοείται ότι προλαβαίνεις να διαβάσεις και να προετοιμαστείς κατάλληλα για να περάσεις Λογοθεραπεία, μην τρελαθούμε κι όλας. Έχεις δύο χρόνια μπροστά σου. Το ζήτημα είναι να καταπιαστείς με την προετοιμασία και να προσπαθήσεις να μην εισέρχεσαι σε κατάσταση «επίκτητης αδυναμίας», ότι δηλαδή επειδή δεν έχεις καλά πάει τα προηγούμενα χρόνια στη Φυσική, πως τελείωσε τώρα η υπόθεση. Δεν ισχύει σίγουρα κάτι τέτοιο. Ευτυχώς στην περίπτωσή σου η Λογοθεραπεία δεν είναι δύσκολα επιτεύξιμη σχολή!
Ναι ισχύει αυτό. Και εγώ πιστεύω πως δεν είναι απο τις δύσκολες σχολές, απλά ήμουν πάντα το παιδί με τους πολύ καλούς βαθμούς στα θεωρητικά και σχεδόν ποτέ στα θετικά. Από όταν πήγα γυμνάσιο όλοι μου λέγαν να ακολουθήσω τέτοιο επάγγελμα όπως του ψυχολόγου. Έλα όμως που δεν είμαστε όλοι το ίδιο και δεν θέλουμε όλοι το ίδιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικα μη ντρεπεσαι να ρωτας κτλ. !
Μη νιώθεις οτι ολοι αυτοι που περνανε ειναι καλύτεροι απο σενα.
Το βασικο πάντως ειναι το τμημα να ειναι πάνω κανω στα κυβικά σου.
Στο λεω επειδή κι εγω πήγα στο καλύτερο της πόλης μου με τις πιο πολλλες επιτυχίες...ε τίποτα δεν καταλάβαινα😅
Όχι πάλι καλά δεν είναι το καλύτερο της γειτονιάς, απλά είναι καλό 😂 αυτό που με έκανε να γραφτώ εκεί είναι πως τα ξεκινάει όλα τα μαθήματα απο τάξεις τύπου τρίτη γυμνασίου και συνεχίζει και αν δει πως τυχόν είσαι πίσω,σου κάνει περισσότερες ώρες εκεί που υστερείς. Πάλι καλά και εγώ και ο φίλος μου είμαστε σε ένα επίπεδο "αστέρι"στα θετικά μαθήματα και έτσι καταλαβαινόμαστε. Ελπίζω αν δεν ανταπεξέλθουμε κάπου,να μας βοηθήσουν περισσότερο. Θα δείξει
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νομική μού έλεγαν όλοι να πας, έχεις το «λέγειν», γράφεις καλούς βαθμούς, είσαι καλός μαθητής πολύ. Νομική σου ταιριάζει σίγουρα. Δεν είχα κάτι συγκεκριμένο στο τι ήθελα να σπουδάσω. Φαρμακοποιός σκεφτόμουν κάποτε, πυροσβέστης, νομικός, φιλόλογος, και διάφορα άλλα. Τελικά, επέλεξα Ψυχολογία να σπουδάσω. Και μάλιστα, στην Κύπρο. Τα έκαψα τα μόρια που είχα συγκεντρώσει, ούτε Νομική ούτε Ψυχολογία στην Ελλάδα.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Νομική μού έλεγαν όλοι να πας, έχεις το «λέγειν», γράφεις καλούς βαθμούς, είσαι καλός μαθητής πολύ. Νομική σου ταιριάζει σίγουρα. Δεν είχα κάτι συγκεκριμένο στο τι ήθελα να σπουδάσω. Φαρμακοποιός σκεφτόμουν κάποτε, πυροσβέστης, νομικός, φιλόλογος, και διάφορα άλλα. Τελικά, επέλεξα Ψυχολογία να σπουδάσω. Και μάλιστα, στην Κύπρο. Τα έκαψα τα μόρια που είχα συγκεντρώσει, ούτε Νομική ούτε Ψυχολογία στην Ελλάδα.
Αυτό, είναι πραγματικά τρομερό το τι σου προτείνουν και το τι επιλέγεις. Στην αδελφή μου της λέγαν συνεχώς για θεατρολογία ε και τελικά σπουδάζει ναυτιλιακά που το ήθελε από αρκετά μικρή ηλικία😂
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
απ την στιγμη που η λογοθεραπεια ειναι συνδεδεμενη και με την εφαρμοσμενη γλωσσολογια κατι τετοιο θα σ ενδιεφερε; η γλωσσολογια δυστυχως (αλλα κι ευτυχως που υπαρχει κ αυτη η επιλογη) ακολουθειται ως τομεας της φιλολογιας.. αν σε ενδιεφερε δηλαδη κατι τετοιο προφανως θα μπορουσες να μπεις κι απ την θεωρητικη ^^
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οποιος είναι άριστος να πάει για Ψυχολογία ΣΣΑΣ.Είναι προτιμότερο από Νομική γιατί θα έχει έτοιμη δουλειά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@bubblebee δεν έχουν οι γλωσσολόγοι κανενα δικαίωμα , ούτε με μεταπτυχιακό λογοθεραπειας πλεον να ασχοληθούν με λογοθεραπεια.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Άρθρο 01 – Χορήγηση Βεβαίωσης Άσκησης Επαγγέλματος
1. Για τη χορήγηση βεβαίωσης άσκησης του επαγγέλματος του Λογοθεραπευτή απαιτείται:
α. Πτυχίο του Τμήματος Λογοθεραπείας της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) ή
β. Πτυχίο της αλλοδαπής στη Λογοθεραπεία αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) με τα πτυχία της ημεδαπής ή
γ. Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής στη Λογοθεραπεία αναγνωρισμένο από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ισότιμο και όχι αντίστοιχο και άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογοθεραπευτή στο εξωτερικό ή αποδεδειγμένη από ασφαλιστικό φορέα διετής (2ετής) τουλάχιστον κύρια επαγγελματική απασχόληση ως Λογοθεραπευτής στην ημεδαπή ή αλλοδαπή ή
δ. Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής ή της ημεδαπής και μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στη Λογοθεραπεία της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, διάρκειας τουλάχιστον ενός (1) έτους αναγνωρισμένος από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ισότιμος και άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογοθεραπευτή στο εξωτερικό ή αποδεδειγμένη από ασφαλιστικό φορέα διετής (2ετής) τουλάχιστον κύρια επαγγελματική απασχόληση ως Λογοθεραπευτής στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή ή
ε. Απόφαση αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (Σ.Α.Ε.Π.) σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 38/2010 (Α΄78/ Οδηγία 2005/36/ΕΚ).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Άρθρο 01 – Χορήγηση Βεβαίωσης Άσκησης Επαγγέλματος
1. Για τη χορήγηση βεβαίωσης άσκησης του επαγγέλματος του Λογοθεραπευτή απαιτείται:
α. Πτυχίο του Τμήματος Λογοθεραπείας της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) ή
β. Πτυχίο της αλλοδαπής στη Λογοθεραπεία αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) με τα πτυχία της ημεδαπής ή
γ. Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής στη Λογοθεραπεία αναγνωρισμένο από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ισότιμο και όχι αντίστοιχο και άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογοθεραπευτή στο εξωτερικό ή αποδεδειγμένη από ασφαλιστικό φορέα διετής (2ετής) τουλάχιστον κύρια επαγγελματική απασχόληση ως Λογοθεραπευτής στην ημεδαπή ή αλλοδαπή ή
δ. Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής ή της ημεδαπής και μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στη Λογοθεραπεία της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, διάρκειας τουλάχιστον ενός (1) έτους αναγνωρισμένος από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ισότιμος και άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογοθεραπευτή στο εξωτερικό ή αποδεδειγμένη από ασφαλιστικό φορέα διετής (2ετής) τουλάχιστον κύρια επαγγελματική απασχόληση ως Λογοθεραπευτής στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή ή
ε. Απόφαση αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (Σ.Α.Ε.Π.) σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 38/2010 (Α΄78/ Οδηγία 2005/36/ΕΚ).


Η Λογοθεραπεία ήταν ένα πολύ καλό ΤΕΙ (αυτά να βλέπουν ορισμένοι που είναι προκατηλειμένοι με την λέξη ΤΕΙ) απλά τώρα με την καταργησή τους από Γαβρόγλου έγινε Πανεπιστήμιο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
πραγματικα;! οποτε μονο για ερευνα προοριζεσαι αν πας απο φιλολογια ας πουμε;


Φιλόλογος είναι κατά μεγάλο βαθμό καθηγητικό επάγγελμα...θα μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα σε παιδιά στο σχολείο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top