Απεργία πείνας μαθητών για το σχολείο τους!

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Σάββατο, 19 Μαρτίου 2011
Λάρισα:Απεργία πείνας μαθητών για το σχολείο τους





Απεργία πείνας προκειμένου να μην καταργηθεί το σχολείο τους, πραγματοποιούν, όπως είπαν, από την Παρασκευή, μαθητές του Λυκείου Τσαριτσάνης.
Σύμφωνα με σχετικό τους ψήφισμα δεν θα λάβουν τροφή έως να ικανοποιηθεί το αίτημα τους για ανάκληση της απόφασης κατάργησης του Λυκείου, το μοναδικό που κλείνει στον νομό Λάρισας. Οι μαθητές μάλιστα, έχουν εγκατασταθεί σε ένα αντίσκηνο που έστησαν στο προαύλιο του σχολείου.
Το Λύκειο στεγάζεται στην ιστορική «Οικονόμειο Σχολή», που είναι ένα από τα πρώτα σχολεία στη Θεσσαλία. Λειτουργεί από το 1670 και σε αυτήν δίδαξαν μεγάλες μορφές του Ελληνισμού, όπως ο Ευγένιος Βούλγαρης, ο Κωνσταντίνος Κούμας, ο Κων. Οικονόμος εξ Οικονόμων και άλλοι.
www.ethnos.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πέρσι ήταν στη μόδα ο H1N1. Φέτος είναι οι απεργίες πείνας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δυστυχως σε αυτη την χωρα αν δεν κανεις απεργια πεινας δεν σε ακουει κανεις....





well,παιδια..... ΜΑΖΙ ΣΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Λάρισα:Απεργία πείνας μαθητών για το σχολείο τους
Και καλά!!!
Έλεος!!!! Όλα πρέπει να τα ξεφτιλίσουμε?

Και επειδή παντού διαβάζω ότι όλα τα σχολεία που θα συγχωνευτούν είναι ιστορικά, όλα αποτελούν πολιτιστικά κύτταρα κλπ κλπ κλπ, καλό θα ήταν κάτω από κάθε διαμαρτυρία να μας γράφουν:
1) Πόσους (πραγματικά) μαθητές έχει το σχολείο που θα συγχωνευτεί.
2) Σε πόση (πραγματική) απόσταση θα μεταφερθούν οι μαθητές του σχολείου αυτού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα τα λες Δια αλλα οταν μαθητες κανουν ηδη 30 λεπτα να ρθουν στο σχολειο βαζωντας μια επιπλεον αποσταση 20 λεπτων παμε στα 50 λεπτα.Και αυτα μεσα σε δρομους οπου οταν οι συνθηκες ειναι ακραιες γινονται παγοδρομια και οχι σε μεγαλα αστικα κεντρα.Γιατι αλλο Αθηνα και αλλο Βοιο που εχει 70 χωριουδακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και καλά!!!
Έλεος!!!! Όλα πρέπει να τα ξεφτιλίσουμε?

Και επειδή παντού διαβάζω ότι όλα τα σχολεία που θα συγχωνευτούν είναι ιστορικά, όλα αποτελούν πολιτιστικά κύτταρα κλπ κλπ κλπ, καλό θα ήταν κάτω από κάθε διαμαρτυρία να μας γράφουν:
1) Πόσους (πραγματικά) μαθητές έχει το σχολείο που θα συγχωνευτεί.
2) Σε πόση (πραγματική) απόσταση θα μεταφερθούν οι μαθητές του σχολείου αυτού.


εσυ ποση ωρα κανεις να πας στο σχολειο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σταματήσανε οι καταλήψεις και αρχισανε οι απεργίες πείνας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οχι στο πρωτο υποθετω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
αλλα οταν μαθητες κανουν ηδη 30 λεπτα να ρθουν στο σχολειο βαζωντας μια επιπλεον αποσταση 20 λεπτων παμε στα 50 λεπτα.Και αυτα μεσα σε δρομους οπου οταν οι συνθηκες ειναι ακραιες γινονται παγοδρομια και οχι σε μεγαλα αστικα κεντρα.Γιατι αλλο Αθηνα και αλλο Βοιο που εχει 70 χωριουδακια!
Δεν λέω για τέτοιες περιπτώσεις. Λέω για απόστασης s=2-5 km ή στην Αθήνα και άλλες μεγάλες πόλεις για σχολεία του ίδιου συγκροτήματος.
εσυ ποση ωρα κανεις να πας στο σχολειο σου;
Εξαρτάται: Με τα πόδια t = 15 min, με το ποδήλατο μου (που το ενεργοποίησηα πρόσφατα) t = 6 min, αν με πάνε οι γονείς μου με αυτοκίνητο t = 20 min.
Σταματήσανε οι καταλήψεις και αρχισανε οι απεργίες πείνας; :)
Επειδή το θέμα αυτό είναι ίδιο με το άλλο (που λεει για χάρτη σχολείων), μήπως πρέπει να κάνεις κι εσύ μια συγχώνευση? (Μη φοβάσαι, δεν θα κάνουμε απεργία πείνας, μόλις έφαγα 3 πιτόγυρα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σα δε ντρέπονται τα κωλόπαιδα να εκβιάζουν το φτωχό -πλην τίμιο- κράτος μας που κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να εξυπηρετήσει τους πολίτες του. Πάνε με εκβιασμό να κερδίσουν συνθήκες που δε δικαιούνται. Που φτάσαμε πλέον!
Θα είναι μεγάλη ήττα για την ελληνική πολιτεία αν δεχθεί τα αιτήματά τους. Άσε που θα κατεβάζουν πιτόγυρα στα διαλείμματα.


Κάποιος εισαγγελέας θα αναλάβει να επέμβει και θα ασκήσει δίωξη για παραμέληση ανηλίκου στους γονείς, να μου το θυμηθείτε, για να μη γίνει ρεζίλι το κράτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατι αλλο Αθηνα και αλλο Βοιο που εχει 70 χωριουδακια!
Είδες, δεν θα 'χεις και κίνηση στον δρόμο. Τα 50 λεπτά θα γίνουν 30.

Εκτός αν σου τύχει καμιά κατσίκα στον δρόμο και πηγαίνεις με 20. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ο δε nPb σ΄όλα τα θέματα τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. Μανία με το δημόσιο και τους δημόσιους υπαλλήλους (αν και υποπτεύομαι ότι από εκεί θα "τρέφεται" και αυτός σε λίγα χρόνια) και με τις παρατάξεις στα Πανεπιστήμια. Για κατάργηση και συγχώνευση σχολείων μιλάμε!!!
Απορώ πως δεν είπε για το δημόσιο και στο βομβαρδισμό της Λιβύης;
:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:


Στο θέμα μας. :whistle:
Εν τω μεταξύ έχω βαρεθεί να βλέπω αφίσες για απεργίες πείνας στην Λάρισα.:P
Anw,να δούμε τι θα καταλάβουν οι μαθητές,γιατί δεν πιστεύω να συγκινηθούν και πολλοί,να αλλάξουν την αποφάση. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μένει κανένας στην περιοχή να δει πόσα παιδάκια βρίσκονται στο σχολείο αυτη τη στιγμή και κάνουν απεργία πείνας; (να μαντέψω κανένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γελοιώτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ έχω βαρεθεί να βλέπω αφίσες για απεργίες πείνας στην Λάρισα. Anw,να δούμε τι θα καταλάβουν οι μαθητές,γιατί δεν πιστεύω να συγκινηθούν και πολλοί,να αλλάξουν την αποφάση.
Η Ελλάδα έχει μεγάλα ποσοστά παιδικής και νεανικής παχυσαρκίας. Ίσως είναι ευκαιρία να τα μειώσουμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
-παιδια,το θεμα δεν ειναι για να θαψουμε τον crowley....
-Δια,το μονο που εχεις να πεις για τις καταληψεις των παιδιων ειναι οτι η Ελλαδα εχει μεγαλα ποσοστα παχυσαρκιας??δεν θελω να το παιξω ιδεαλιστρια ή ενα ονειροπολο πνευμα αντιλογιας αλλα πραγματι το τελευταιο σου μηνυμα με αφησει αφωνη (για το δευτερο σκελος λεω παντα)

btw.εχω φιλους που ερχονται στο σχολειο μου απο χωρια...τα παιδια αυτα ξυπνουν 6 το πρωι για να φυγουν με το λεωφορειο στις 7 με 7 και 10 και να φτασουν σχολειο 8 15...και ενταξει ...πες ας ξυπνησουν νωρις,δεν παθαινουν και τιποτα..αλλα οταν τα παιδια πανε στη γ λυκειου ολες αυτες οι διαδρομες δεν θα τρωνε πολυτιμο χρονο απο το διαβασμα τους?


*το -1 ειναι απο εμενα(χωρις να θελω να σε θηξω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
btw.εχω φιλους που ερχονται στο σχολειο μου απο χωρια...τα παιδια αυτα ξυπνουν 6 το πρωι για να φυγουν με το λεωφορειο στις 7 με 7 και 10 και να φτασουν σχολειο 8 15...και ενταξει ...πες ας ξυπνησουν νωρις,δεν παθαινουν και τιποτα..αλλα οταν τα παιδια πανε στη γ λυκειου ολες αυτες οι διαδρομες δεν θα τρωνε πολυτιμο χρονο απο το διαβασμα τους?

αυτό που λές δέν είναι τόσο τραγικό, άλλωστε τα λεωφορεία δέν τα πληρώνουν οι μαθητές.
να χτίσουμε σε κάθε χωριό και ένα λύκειο; αυτή είναι η λύση;
τόσα χρόνια έτσι γινόταν, τα παιδιά απο χωριά πήγαιναν στο σχολείο με τα λεωφορεία και ξυπνούσαν νωρίτερα.

παλιότερα πρίν αναπτυχθεί η Ελλάδα τα παιδιά πήγαιναν με τα πόδια και μετά πήγαιναν κατευθίαν στη δουλειά.
ας μήν είμαστε τόσο αχάριστοι με αυτά που έχουμε γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να έιναι (και ήταν) πού χειρότερα.


τίποτα δέν είναι τέλειο, πάντα θα υπάρχουν προβλήματα, αλλα οι λύσεις πρέπει να είναι ρεαλιστικές, γιατί αλλιώς δημιουργούνται άλλα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
--Δια,το μονο που εχεις να πεις για τις καταληψεις των παιδιων ειναι οτι η Ελλαδα εχει μεγαλα ποσοστα παχυσαρκιας??δεν θελω να το παιξω ιδεαλιστρια ή ενα ονειροπολο πνευμα αντιλογιας αλλα πραγματι το τελευταιο σου μηνυμα με αφησει αφωνη (για το δευτερο σκελος λεω παντα)
btw.εχω φιλους που ερχονται στο σχολειο μου απο χωρια...τα παιδια αυτα ξυπνουν 6 το πρωι για να φυγουν με το λεωφορειο στις 7 με 7 και 10 και να φτασουν σχολειο 8 15...και ενταξει ...πες ας ξυπνησουν νωρις,δεν παθαινουν και τιποτα..αλλα οταν τα παιδια πανε στη γ λυκειου ολες αυτες οι διαδρομες δεν θα τρωνε πολυτιμο χρονο απο το διαβασμα τους?
*το -1 ειναι απο εμενα(χωρις να θελω να σε θιξω)
1) Δεν μπορώ να δω σοβαρά τις απεργίες πείνας των μαθητών. Θεωρώ ότι η απεργία πείνας είναι το τελευταίο όπλο ενός απελπισμένου για κάποιο πολύ σοβαρό θέμα. Εδώ θεωρώ ότι οι μαθητές που λένε για απεργία πείνας, εξευτελίζουν τους αγώνες για διεκδίκηση δίκαιων αιτημάτων.
2) Ούτε τις μαθητικές καταλήψεις δέχομαι. Τις θεωρώ απλά σαν αφορμή να μην γίνουν τα μαθήματα. Δηλαδή τα 2 γειτονικά μου σχολεία που βρίσκονται στο ίδιο συγκρότημα και συγχωνεύονται, δεν είναι γελοίο το ότι κάνουν κατάληψη? (Μας ζήτησαν μάλιστα να κάνουμε κατάληψη κι εμείς που δεν συγχωνευόμαστε για συμπαράσταση. Δηλαδή έλεος!!!!). Όσο για τα κλεισίματα δρόμων, προτιμώ να μην μιλήσω.
3) Δεν μπορώ να ξέρω ποιες συγχωνεύσεις είναι λογικές και ποιές όχι. Όμως, όταν ακούω αντιδράσεις για το ότι το νέο σχολείο θα είναι στο ίδιο συγκρότημα (στις πόλεις) ή σε απόσταση 2-5km (στην επαρχία) δεν μπορώ να μην χαμογελάσω.
4) Θα προτιμούσα 10³ φορές να αυξήσω και κατά 30min τη διαδρομή μου, αρκεί να είμαι σε ένα σωστό σχολείο και όχι σε ένα σχολείο με 5-10 παιδιά σε κάθε τάξη (ξέρω ότι υπάρχουν πολλά τέτοια στην επαρχία). Ένα μικρό σχολείο θα ήταν σκέτη μιζέρια, καθώς δεν θα είχε όλες τις κατευθύνσεις και το μάθημα επιλογής θα ήταν ένα (1). Οι καθηγητές δεν θα ήταν από όλες τις ειδικότητες και θα έκανε ο καθένας άσχετα μαθήματα. (Στα γειτονικά μου λύκεια των 150 μαθητών, το ένα δεν έχει βιολόγο και το άλλο δεν έχει χημικό). Επίσης, σε ένα μικρό σχολείο με 30 ,50, 80 παιδιά σύνολο, πόσο ωραία μπορεί να νοιώθει κανένας? Δεν θέλουμε κόσμο, γνωριμίες και πιο πλατιά κοινωνία?
5) Για όπου υπάρχουν αποστάσεις, νομίζω ότι οι αντιδράσεις βρίσκονται σε λάθος δρόμο. Θα έπρεπε να δεχθούν τη συγχώνευση, αλλά να απαιτήσουν δυναμικά να υπάρχει ένα λεωφορείο με οδηγό που θα έχει αποκλειστικό σκοπό τη γρήγορη και ασφαλή μεταφορά των μαθητών.
6) Διαβάζω παντού το κλασικό: "Αν κλείσει το σχολείο μας, θα μαραθεί το χωριό μας". Νομίζω ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: Κλείνει το σχολείο επειδή το χωριό έχει μαραθεί από καιρό.
7) Δεκτή η αρνητική βαθμολογία και δεν θίγομαι. Αλλοίμονο αν όλοι είχαμε για όλα την ίδια άποψη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Απ' ότι διάβασα συνολικά οι μαθητές του Λυκείου είναι 45 και οι 15 κάνουν απεργία πείνας!!Κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικό να προχωρούν σε απεργία πείνας για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους! Δυστυχώς στη χώρα μας σήμερα ο καθένας κάνει ότι θέλει και η υπερβολική ελευθερία που απολαμβάνουμε θα οδηγήσει τελικά στην αναρχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
θα οδηγήσει τελικά στην αναρχία!

υπάρχουν και άλλες οδοί...όχι μόνο η αναρχία
απλά την άλλη οδό καλύτερα να μην την σκεφτούμε και να μην συμβάλλουμε στην εμφάνισή της... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top