Απεργία πείνας μαθητών για το σχολείο τους!

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Δεν μπορώ να δω σοβαρά τις απεργίες πείνας των μαθητών. Θεωρώ ότι η απεργία πείνας είναι το τελευταίο όπλο ενός απελπισμένου για κάποιο πολύ σοβαρό θέμα. Εδώ θεωρώ ότι οι μαθητές που λένε για απεργία πείνας, εξευτελίζουν τους αγώνες για διεκδίκηση δίκαιων αιτημάτων.
2) Ούτε τις μαθητικές καταλήψεις δέχομαι. Τις θεωρώ απλά σαν αφορμή να μην γίνουν τα μαθήματα. Δηλαδή τα 2 γειτονικά μου σχολεία που βρίσκονται στο ίδιο συγκρότημα και συγχωνεύονται, δεν είναι γελοίο το ότι κάνουν κατάληψη? (Μας ζήτησαν μάλιστα να κάνουμε κατάληψη κι εμείς που δεν συγχωνευόμαστε για συμπαράσταση. Δηλαδή έλεος!!!!). Όσο για τα κλεισίματα δρόμων, προτιμώ να μην μιλήσω.
3) Δεν μπορώ να ξέρω ποιες συγχωνεύσεις είναι λογικές και ποιές όχι. Όμως, όταν ακούω αντιδράσεις για το ότι το νέο σχολείο θα είναι στο ίδιο συγκρότημα (στις πόλεις) ή σε απόσταση 2-5km (στην επαρχία) δεν μπορώ να μην χαμογελάσω.
4) Θα προτιμούσα 10³ φορές να αυξήσω και κατά 30min τη διαδρομή μου, αρκεί να είμαι σε ένα σωστό σχολείο και όχι σε ένα σχολείο με 5-10 παιδιά σε κάθε τάξη (ξέρω ότι υπάρχουν πολλά τέτοια στην επαρχία). Ένα μικρό σχολείο θα ήταν σκέτη μιζέρια, καθώς δεν θα είχε όλες τις κατευθύνσεις και το μάθημα επιλογής θα ήταν ένα (1). Οι καθηγητές δεν θα ήταν από όλες τις ειδικότητες και θα έκανε ο καθένας άσχετα μαθήματα. (Στα γειτονικά μου λύκεια των 150 μαθητών, το ένα δεν έχει βιολόγο και το άλλο δεν έχει χημικό). Επίσης, σε ένα μικρό σχολείο με 30 ,50, 80 παιδιά σύνολο, πόσο ωραία μπορεί να νοιώθει κανένας? Δεν θέλουμε κόσμο, γνωριμίες και πιο πλατιά κοινωνία?
5) Για όπου υπάρχουν αποστάσεις, νομίζω ότι οι αντιδράσεις βρίσκονται σε λάθος δρόμο. Θα έπρεπε να δεχθούν τη συγχώνευση, αλλά να απαιτήσουν δυναμικά να υπάρχει ένα λεωφορείο με οδηγό που θα έχει αποκλειστικό σκοπό τη γρήγορη και ασφαλή μεταφορά των μαθητών.
6) Διαβάζω παντού το κλασικό: "Αν κλείσει το σχολείο μας, θα μαραθεί το χωριό μας". Νομίζω ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: Κλείνει το σχολείο επειδή το χωριό έχει μαραθεί από καιρό.
7) Δεκτή η αρνητική βαθμολογία και δεν θίγομαι. Αλλοίμονο αν όλοι είχαμε για όλα την ίδια άποψη.
1) λογικό. συμφωνώ
2) συμφωνώ
3) δεν σε κατάλαβα
4) διαφωνώ. ίσως δεν διαφωνείς και εσύ επειδή δεν θα το ζήσεις εσύ προσωπικά.
5) κόβονται λεφτά απο την παιδεία. Αλλά πρέπει να τους δώσουν μεταφορικό μέσο. Όχι να το ζητήσουν. Θα παρακαλάμε για το αυτονόητο?
6):confused::worry:
7) σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Απ' ότι διάβασα συνολικά οι μαθητές του Λυκείου είναι 45 και οι 15 κάνουν απεργία πείνας!! 1. Κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικό να προχωρούν σε απεργία πείνας για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους! 2. Δυστυχώς στη χώρα μας σήμερα ο καθένας κάνει ότι θέλει 3. και η υπερβολική ελευθερία που απολαμβάνουμε 4. θα οδηγήσει τελικά στην αναρχία!

1. Γιατί;
2. Ό,τι θέλω = απεργία πείνας;:worry:
3. Η ποιά;
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


Αχ, θέλω ακόμη λιγότερα δικαιώματα, ακόμη λιγότερα χρήματα, δε θέλω καθόλου ασφάλιση, δε θέλω καθόλου παιδεία, θέλω περισσότερες κάμερες και περισσότερους αστυνομικούς!

4. Εμ, που θα οδηγήσει αυτός ο παράδεισος ελευθερίας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μακάρι κάποιοι απο εδώ μέσα,να ζούσαν σε κανα βουνό μαζί με άλλα 5-10 παιδιά και να τους έστελναν σε σχολείο που είναι 20-30km μακριά!Να δούν τι ωραία είναι :)
Η πραγματική κατάντια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εύχομαι σε κάποιους να ζούσαν σε κανα βουνό μαζί με άλλα 5-10 παιδιά και να τους έστελναν σε σχολείο που είναι 20-30km μακριά!Να δούν τι ωραία είναι :)

Μπορείς να αναφέρεις μια τέτοια περίπτωση;
Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που θα προκαλέσουν μεγάλη ταλαιπωρία και θα έπρεπε να επανεξεταστούν απο το υπουργείο. Με την υπερβολή όμως δεν νομίζω κανείς να κερδίζει τίποτα, αντίθετα χάνει τόσο το δίκιο του όσο και την δύναμη του να διεκδικεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Από την πλευρά του ο δήμαρχος Κρεστένων ανέφερε ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα σε περιοχές σαν την δικιά του, που έχουν ορεινούς όγκους και σπασμένους δρόμους και ανέφερε ως παράδειγμα το γυμνάσιο Καλλιθέας και Ανδρίτσαινας που απέχουν 20 χιλιόμετρα αλλά εκεί το οδικό δίκτυο είναι χάλια.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ,BELIEVE ME :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Και καλά!!!
Έλεος!!!! Όλα πρέπει να τα ξεφτιλίσουμε?

Και επειδή παντού διαβάζω ότι όλα τα σχολεία που θα συγχωνευτούν είναι ιστορικά, όλα αποτελούν πολιτιστικά κύτταρα κλπ κλπ κλπ, καλό θα ήταν κάτω από κάθε διαμαρτυρία να μας γράφουν:
1) Πόσους (πραγματικά) μαθητές έχει το σχολείο που θα συγχωνευτεί.
2) Σε πόση (πραγματική) απόσταση θα μεταφερθούν οι μαθητές του σχολείου αυτού.


Δια, καμια φορα το θεμα περναει στην ιδεολογικη/συναισθηματικη σφαιρα....δν ειναι ολα πρακτικο-λογικα....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δια, καμια φορα το θεμα περναει στην ιδεολογικη/συναισθηματικη σφαιρα....δν ειναι ολα πρακτικο-λογικα...
Πριν μερικά χρόνια γνώρισα ένα παιδί στις διακοπές. Πήγαινε στην ίδια τάξη (Α λυκείου τότε) με μένα και το σχολείο του ήταν σε ένα χωριό στην Αρκαδία. Γυμνάσιο και λύκειο μαζί είχε 30 παιδιά. Στην τάξη του ήταν αυτός και 3 κορίτσια. Μου περιέγραψε το πώς λειτουργούσε το σχολείο του και πώς αυτός περνούσε. Από τότε μου φάνηκε πολύ μεγάλη πίκρα. Δυσκολία να έχει παρέα και φίλους, όλα μονότονα και χωρίς εκπλήξεις. Ούτε ομάδα ποδοσφαίρου δεν μπορούσαν να φτιάξουν. Μάθημα επιλογής φυσικά υπήρχε μόνον ένα. Ο θεολόγος τους έκανε εκτός από θρησκευτικά, την ιστορία και την τεχνολογία. Ένας γεωλόγος έκανε φυσική, χημεία, βιολογία στο λύκειο και ο γυμναστής στο γυμνάσιο. Κατευθύνεις δεν υπήρχαν όλες. Η μιζέρια σε όλο το μαγαλείο της δηλαδή. Κι όμως, σε απόσταση 20min υπήρχε σε άλλο χωριό σχολείο με πιο πολλά παιδιά. Δεν θυμάμαι το όνομα του χωριού για να δω αν έγινε συγχώνευση, όμως αν έγινε το βρίσκω πολύ σωστό και αν υπάρχουν αντιδράσεις τις θεωρώ ανόητες. Δεν θα ήθελα με τίποτα να πηγαίνω σε ένα τέτοιο μίζερο σχολείο. Θα προτιμούσα να κάνω ακόμα και 2 ώρες διαδρομή την ημέρα, αλλά να είμαι μαθητής σε ολοκληρωμένο σχολείο με σωστό κοινωνικό περιβάλλον.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Dia, δν διαφωνω....αλλα δν νομιζω να εκαναν απεργια πεινας 3 και 4 παιδια, σιγουρα υπαρχει λογος, αλλιως προκειται για βροντυγμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αν αυτα τα παιδια μενουν μακρια απο το σχολειο που θα τους στειλουν και δεν μπορουν να να πηγαινουν εκει ευκολα καλα κανουν!!!!!!!!αν παλι οχι ειναι οτι να 'ναι....
γενικα για τις συγχωνευσεις σχολειων...
εχω να πω πως ενταξυ να το κανουν αυτο σε χωρια που εχει λιγους μαθητες αλλα να βρουν ενα τροπο να μπορουν σιγουρα να πηγαινουν εκει και να μη χανουν τα μαθηματα(π.χ. λογο κακοκαιριας)...εγω βασικα σκευτομαι και το αλλο:αν υπαρχει λεοφορειο που θα τους πηγαινει σχολειο και πρεπει να πληρωνουν τι θα γινει με τους μαθητες που δεν μπορουν????θα σταματησουν το σχολειο?????ελος....
και επισης για εδω στις πολεις εχει πααααααρα πολλα παιδια και δεν γινεται να συγχωνευτουν τα σχολεια..π.χ. στο δικο μου σχολειο ειμαστε 30 παιδια σε καθε ταξη!!!!φανταστιτε να κλεισει(οχι οτι ακουγεται κατι τετοιο παραδειγμα φερνω)που θα μας πανε??????????????
ξερει κανεις αν θα γνουν συγχωνευσεις και στις μεγαλες πολεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
1. Γιατί;
2. Ό,τι θέλω = απεργία πείνας;:worry:
3. Η ποιά;
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


Αχ, θέλω ακόμη λιγότερα δικαιώματα, ακόμη λιγότερα χρήματα, δε θέλω καθόλου ασφάλιση, δε θέλω καθόλου παιδεία, θέλω περισσότερες κάμερες και περισσότερους αστυνομικούς![/spoiler

4. Εμ, που θα οδηγήσει αυτός ο παράδεισος ελευθερίας;:hmm:



:rofl:
1)Αυτό που γίνεται είναι υπερβολικό γιατί φαντάσου ο καθένας που αισθάνεται ότι αδικείται από το κράτος να κάνει απεργία πείνας και να μη συνισφέρει πουθενά στην κοινωνία. Θα έπαυαν να λειτουργούν όλοι οι μηχανισμοί. Μπορούν να αντιδράσουν αλλά με διαφορετικό τρόπο, όχι με το να κάνουν απεργίες πείνας που κρατάνε για μέρες και δεν βοηθούν ούτε τους ίδιους ούτε την κοινωνία.
2) Το ότι ο καθένας κάνει ότι του θέλει, κοινώς ότι του καπνίσει, είναι μια γενικότερη διαπίστωση που έκανα αν σκεφτείς την κατάληψη της Νομικής, τις συνεχείς απεργίες, την άρνηση να πληρώσεις φόρους. Το κράτος δεν ελέγχει τους πολίτες και δεν επικρατεί τάξη.
3)Με την υπερβολική ελευθερία που αναφέρω εννοώ ότι πάρα πολλοί πολίτες κάνουν παρανομίες χωρίς να τους επιβάλλεται κάποια ποινή. Ενδείξεις αυτού αποτελούν η αυξημένη εγκληματικότητα και η φοροδιαφυγή.
4)Η αναρχία είναι κάτι το ακραίο όμως αν συνεχίσει να επικρατεί αυτή η αναταραχή είναι πολύ πιθανό να οδηγηθούμε εκεί..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
1)Αυτό που γίνεται είναι υπερβολικό γιατί φαντάσου ο καθένας που αισθάνεται ότι αδικείται από το κράτος να κάνει απεργία πείνας και να μη συνισφέρει πουθενά στην κοινωνία. Θα έπαυαν να λειτουργούν όλοι οι μηχανισμοί. Μπορούν να αντιδράσουν αλλά με διαφορετικό τρόπο, όχι με το να κάνουν απεργίες πείνας που κρατάνε για μέρες και δεν βοηθούν ούτε τους ίδιους ούτε την κοινωνία.

Ποια κοινωνία να βοηθήσουν οι μαθητές; Τι της χρωστάνε; Να βοηθήσουν την κοινωνία που καθρέφτης της είναι η σημερινή κατάσταση; Που τους προσφέρει μια διαλυμένη, προπαγανδιστική, αποσπασματικά διατυπωμένη παιδεία και που μειώνει το παρόν και καταδικάζει το μελλοντικό βιοτικό τους επίπεδο; Δε βλέπω το λόγο.

Αν κρίνουν ότι αυτός είναι ο τρόπος που τους επιτρέπει να ακουστούν, δε βλέπω γιατί εσύ κι εγώ να ξέρουμε καλύτερα ποιο είναι το σωστό και το υπερβολικό. ;)

2) Το ότι ο καθένας κάνει ότι του θέλει, κοινώς ότι του καπνίσει, είναι μια γενικότερη διαπίστωση που έκανα αν σκεφτείς την κατάληψη της Νομικής, τις συνεχείς απεργίες, την άρνηση να πληρώσεις φόρους. Το κράτος δεν ελέγχει τους πολίτες και δεν επικρατεί τάξη.

Δεν νομίζω πως η κατάληψη της Νομικής ήταν αποτέλεσμα κάποιας ξεχαρβαλωμένης ελευθερίας.
Όταν δε, μιλάμε για συνεχείς απεργίες, είναι λαϊκισμός να καταδικάζουμε τον αριθμό τους και την "υπερβολική ελευθερία" χωρίς να έχουμε εξετάσει την αιτία τους, την αντιμετώπιση και κατάληξή τους. Αν δε δώσουμε δίκαιο στην αιτία μιας απεργίας, τι πρέπει να κάνουμε; Να αρχίσουμε να απαγορεύουμε; Η απομόνωση από τον κόσμο και τις αρχές θα συμβάλλει στη λήξη της και την αποτυχία της.

3)Με την υπερβολική ελευθερία που αναφέρω εννοώ ότι πάρα πολλοί πολίτες κάνουν παρανομίες χωρίς να τους επιβάλλεται κάποια ποινή. Ενδείξεις αυτού αποτελούν η αυξημένη εγκληματικότητα και η φοροδιαφυγή.

Η αυξημένη εγκληματικότητα δεν έχει κάποια απόλυτη λογική σύνδεση με την ελευθερία ή την "ελευθερία". Έχει να κάνει με την παιδεία, την οικονομική κατάσταση και διάφορα άλλα κοινωνικά φαινόμενα.

Η φοροδιαφυγή είναι αποτέλεσμα νοσηρής νοοτροπίας και αναποτελεσματικού ελέγχου και διοίκησης. Δεν είναι ακριβώς "ελευθερία" όταν πολλοί είναι υποχρεωμένοι (εκ των πραγμάτων) να μη φοροδιαφεύγουν και άλλοι απολαμβάνουν το "προνόμιο"...

4)Η αναρχία είναι κάτι το ακραίο όμως αν συνεχίσει να επικρατεί αυτή η αναταραχή είναι πολύ πιθανό να οδηγηθούμε εκεί..!!!

Η "αναρχία" με την έννοια του χάους, υπάρχει ήδη ανάμεσά μας, είναι εμφανής για παράδειγμα στον τρόπο που χτίζουμε τις πόλεις μας, οπότε δεν έχεις να φοβάσαι για μια μελλοντική επιδείνωση της κατάστασης, το χάος είναι ήδη εδώ!;)

Η "αναρχία" με την έννοια του αναρχισμού, δεν είναι πιο ακραία από το νεοφιλελευθερισμό, όμως για κάποιο περίεργο λόγο σχεδόν κανείς δεν διαμαρτύρεται όσο οδηγούμαστε προς αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1)Αυτό που γίνεται είναι υπερβολικό γιατί φαντάσου ο καθένας που αισθάνεται ότι αδικείται από το κράτος να κάνει απεργία πείνας και να μη συνισφέρει πουθενά στην κοινωνία. Θα έπαυαν να λειτουργούν όλοι οι μηχανισμοί. Μπορούν να αντιδράσουν αλλά με διαφορετικό τρόπο, όχι με το να κάνουν απεργίες πείνας που κρατάνε για μέρες και δεν βοηθούν ούτε τους ίδιους ούτε την κοινωνία.
2) Το ότι ο καθένας κάνει ότι του θέλει, κοινώς ότι του καπνίσει, είναι μια γενικότερη διαπίστωση που έκανα αν σκεφτείς την κατάληψη της Νομικής, τις συνεχείς απεργίες, την άρνηση να πληρώσεις φόρους. Το κράτος δεν ελέγχει τους πολίτες και δεν επικρατεί τάξη.
3)Με την υπερβολική ελευθερία που αναφέρω εννοώ ότι πάρα πολλοί πολίτες κάνουν παρανομίες χωρίς να τους επιβάλλεται κάποια ποινή. Ενδείξεις αυτού αποτελούν η αυξημένη εγκληματικότητα και η φοροδιαφυγή.
4)Η αναρχία είναι κάτι το ακραίο όμως αν συνεχίσει να επικρατεί αυτή η αναταραχή είναι πολύ πιθανό να οδηγηθούμε εκεί..!!!
1) συμφωνώ
2) δεν θα το έλεγα. Αντιθέτως τόσα χρόνια μου φαινόταν ότι βολευόταν το κράτος καθώς δεν είχαμε κάτι ουσιαστικό απο πλευράς του
3) πολλοί πολίτες - φοροδιαφυγή. Λοιπόν, δεν μπορεί να κάνει ο κάθε πολίτης να κάνει φοροδιαφυγή. Δεν μπορεί να το κάνει η εργατική τάξη. Απο αστική και πανω... Όσο αφορά τις παρανομίες, το κράτος το ίδιο έχει κάνει τις μεγαλύτερες.
4) δεν νομίζω να οδηγηθούμε εκει αλλά συμφωνώ ότι δεν πρέπει να πάμε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Λάρισα: Έλαβε τέλος η απεργία πείνας μαθητών




Εβδομήντα έξι σχολεία βρίσκονται υπό κατάληψη σε ολόκληρη τη χώρα, αντιδρώντας στις συγχωνεύσεις σχολείων που ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας, ενώ δεν έλειψαν τις προηγούμενες ημέρες και οι ακραίες μορφές διαμαρτυρίας αναφέρει το tovima.gr (21/3/2011).
Στη Λάρισα, μαθητές Λυκείου που συγχωνεύεται, αποφάσισαν να προχωρήσουν σε... απεργία πείνας, η οποία όμως δεν διήρκεσε περισσότερο από τρεις ημέρες.
Με παρέμβαση των γονέων τους οι μαθητές της Β' Λυκείου Τσαριτσάνης Λάρισας, που αντιδρούν στη συγχώνευση του σχολείου τους, αποφάσισαν να σταματήσουν την απεργία πείνας, δηλώνοντας ωστόσο, ότι θα επανέλθουν με άλλες μορφές κινητοποιήσεων.
Πάντως, στελέχη της ΟΛΜΕ αποδοκίμασαν αυτές τις μορφές διαμαρτυρίας.
Σε συνέντευξή του στον ΒΗΜΑ Fm το μέλος της διοίκησης της ΟΛΜΕ κ. Ν. Παπαχρήστου είπε ότι, είναι λάθος αντίστοιχες κινήσεις μαθητών.
Πρόσθεσε ότι η Ομοσπονδία δεν αντιδρά στο σύνολο των συγχωνεύσεων, αλλά στα κριτήρια με τα οποία αυτές αποφασίστηκαν και στο ότι δεν υπήρξε ουσιαστικός διάλογος με τους εκπαιδευτικούς πριν από την ανακοίνωσή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top