Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Με αφορμή την νέα εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας :

Υπεγράφη την Πέμπτη από την υπουργό Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου η εγκύκλιος με την οποία απαγορεύεται η χρήση κινητών τηλεφώνων από μαθητές και εκπαιδευτικούς στους σχολικούς χώρους.Η εγκύκλιος στάλθηκε ήδη προς όλες τις Διευθύνσεις και Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Γραφεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης για άμεση εφαρμογή.
Η εγκύκλιος αναφέρει: «Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου. Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται, καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής του εντός του σχολικού χώρου, να το έχει εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα του».
Για τους παραβάτες προβλέπεται παιδαγωγικός έλεγχος και σχολικές κυρώσεις.
Επίσης, σημειώνεται: «Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν κατά την ώρα της διδασκαλίας να έχουν θέσει εκτός λειτουργίας τα κινητά τους τηλέφωνα. Παράλειψη του ανωτέρω καθήκοντος αποτελεί πειθαρχικό αδίκημα, που εμπίπτει στην έννοια της περιπτώσεως στ) της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Ν. 2683/1999 (ΦΕΚ 19 Α')».
Έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω :

Α) Και παλιότερα δεν απαγορεύονταν η κατοχή κινητών τηλεφώνων στα σχολεία? Τώρα αλλάζει κάτι?
Β) Έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να ελέγξει την τσάντα/ρούχα κτλ για το εάν έχεις κατοχή τηλεφώνου?
Γ) Γιατί ενώ είναι πειθαρχικό αδίκημα, οι περισσότεροι καθηγητές όχι μόνο έχουν ανοικτά τα κινητά, συχνά χτυπάνε και μέσα στην τάξη κατά την διάρκεια του μαθήματος και φυσικά ποιός να τολμήσει να τον καταγγείλει (και που?), αφού ο καθηγητής είναι σε θέση ισχύος έναντι του μαθητή

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1. Παλαιότερα επιτρέπονταν η χρήση του κινητού, απλά εν ώρα μαθήματος θα έπρεπε να ήταν κλειστό

2. Όχι

3. Για αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα είναι σαν τα μούτρα τους. Διάβασε λίγο την υπογραφή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Sory αν φανει καπως το υφος μου αλλα τα ηθελαν και τα πεπαθαν οι μαθητες.:whistle:
Το παραειχαν χεσει το θεμα με τα κινητα οι μαθητες.Εκαναν πραξη την φραση δωσε "θαρρος στον χωριατη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Ναι εντάξει φταίνε και οι μαθητές που έχουν πάρει πολύ θάρρος με το θέμα του κινητου αλλά είναι άδικο γιατί τα ίδια και χειρότερα κάνουν οι καθηγητές....
Στο δικό μου τμήμα τουλάχστον έχει τύχει πολλές φορές να χτυπήσει το κινητο τους...:whistle:Και μετά λένε για τους μαθητές??Ας μην κάναν και αυτοί τα ίδια και μετά ας λέγαν ότι θέλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
παιδια ελεος δεν μπορουμε να συγκρινουμε μαθητη με καθηγητη ως προς τα κινητα τουλαχιστον.Ο καθηγητης μπορει να χει παιδια που να ναι υπευθυνος ,να τον χρειαστουν για καποιο επειγον ζητημα ,κατι επαγγελματικο το παιδι σε τι να το χρειαστουν τοσο επειγον πια?Οτι οι μαθητες το χαν παρατραβηξει ειναι το μονο σιγουρο .Η νεα γενια εχει μεγαλωσει με εευθεριες που οι λιγο παλιοτεροι δεν ειχαν αν φαινεται αναξια της εμπιστσυνης κι των προσδοκιων κακο δικο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Sory αν φανει καπως το υφος μου αλλα τα ηθελαν και τα πεπαθαν οι μαθητες.:whistle:
Το παραειχαν χεσει το θεμα με τα κινητα οι μαθητες.Εκαναν πραξη την φραση δωσε "θαρρος στον χωριατη".
Πραγματικά ναι. Φτάνεις πια σ' ένα σημείο να φωνάζεις "έλεος" με αυτά που είδαμε σε εκπομπές του Ευαγγελάτου... Και λες σαν ένας άλλος Σφακιανάκης "πιάσαμε πάτο", εκτός αν φοβάσαι τα χειρότερα... :confused:

Όμως, τι και ποιον προστατεύει αυτή η εγκύκλιος; Κατά τη γνώμη μου μόνο τον εξευτελισμό ορισμένων ατόμων σε ευρεία κλίμακα, δηλ. μαθητές που συμμετέχουν σε διάφορα "όργια" (κατά τους δημοσιογράοφους τουλάχιστον είναι "όργια"), μαθητές/καθηγητές που πέφτουν "θύματα" μαθητών κλπ (όπως στο βίντεο με τη μακριά γαϊδούρα ή με τον καθηγητή που του κατεβάζουν το παντελόνι την ώρα του μαθήματος :P )

Όσον αφορά τώρα την ουσία του θέματος, τις πράξεις που κατέγραφαν τα κινητά: πολλές από αυτές γίνονται πράγματι μόνο και μόνο για να καταγραφούν στο κινητό. Υπάρχουν, έλεγε η τηλεόραση, άτυποι διαγωνισμοί τέτοιων βίντεο, για το ποιος θα έχει το πιο "σκληρό" βίντεο :/:

Στην υποθετική περίπτωση που δεν θα υπάρχουν πια κινητά στα σχολεία, ίσως τα παιδιά (αναφέρομαι πάντα σε ένα μικρό ποσοστό αυτών) θα έχουν ένα κίνητρο λιγότερο για να επαναλάβουν πράξεις όπως αυτές που είδαμε στην οθόνη της τηλεόρασής μας. Παρ' όλα αυτά νοιώθω πως αυτό δεν τα αποτρέπει. Οι λόγοι για τους οποίους γίνονται όλα αυτά (αναφέρομαι τώρα κυρίως στα "όργια") είναι πολλοί, έχουν άμεση σχέση με την εξέλιξη της κοινωνίας μας και ανήκουν σε άλλο thread. :hmm:

Γιατί ανέφερα την περίπτωση αυτή ως υποθετική (την αυστηρή απαγόρευση των κινητών σε κάθε σχολικό συγκρότημα); Εγώ τύχαινε να είμαι σε ιδιωτικό σχολείο και αυτό ίσχυε για μας εδώ και κάποια χρόνια, δηλ. η απαγόρευση των κινητών εντός του σχολείου γενικότερα. Μόνο στα χαρτιά ίσχυε! Κάθε παιδί απλώς φρόντιζε να μην γίνει αντιληπτό από τους καθηγητές όταν χρησιμοποιούσε το κινητό του τηλεφωνο. Αν τον έπιαναν, κατάσχεση του κινητού και παράδωση στο τέλος της σεζόν (σχολική χρονιά ντε :P ). Και αν αναλογιστεί κανείς ότι ως ιδιωτικό η επιτήρηση είναι κατά πολύ αυστηρότερη (κατά μέσο όρο πάντα) από τα δημόσια σχολεία, τότε γιατί να μην καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ίδια κατάσταση - στην καλύτερη περίπτωση - θα επικρατήσει και στα υπόλοιπα σχολεία, ακόμα κι αν τώρα πια είναι και "επίσημα" "αξιόποινη" πράξη; :worry:

edit: Και όχι, δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ψάξει στα προσωπικά σου αντικείμενα. Θεωρητικά η πράξη αυτή είναι ενάντια στο Σύνταγμα, διότι σου παραβιάζει την ιδιωτική σου ζωή.

Βέβαια, τράβα τώρα και πες στο Γυμνασιάρχη ότι δεν έχει δικαίωμα να ψάξει στα πράγματά σου ή στη μητέρα σου ότι δεν επιτρέπεται να ακούει τις συνομιλίες σου στο τηλεφωνο (το αν επιτρέπεται ή όχι το τελευταίο είναι ένα πολύ ένα ενδιαφέρον θέμα που μπορούμε να το συζητήσουμε κάποια στιγμή σε κάποιο άλλο thread). Κατάχρηση της εξουσίας, βλέπετε :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είπε κάνεις οι καθηγητές να μην έχουν κινητό απλώς θα μπορούσαν το έχουν αθόρυβο με δόνηση στην τσέπη τους και όταν χτυπάνε να λένε "Επιστρέφω σε 2 λεπτά" και να βγαίνουν έξω από την τάξη, αυτό σίγουρα κανέναν δεν θα πείραζε ούτε αν έκανα τον ίδιο οι μαθητές.

Προσωπικά θα συνεχίσω να έχω κινήτο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ το κινητό μου όχι μόνο το έχω κλειστό αλλά δεν το παίρνω καν μαζί μου στην αίθουσα όταν κάνω μάθημα. Σε αντίθεση με πολλούς μαθητές που το βρίσκουν δύσκολο να αποχωριστούν το πολύτιμο κινητό τους και όχι μόνο αυτό αλλά έχουν το θράσος να τραβάνε και βίντεο από συναδέλφους όταν κάνουν μάθημα.
Συγχαρητήρια αυτό έχω να πω μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Exposed τωρα ψιλοδουλευομαστε...:P
Ελα τωρα που αν οι καθηγητες το ειχαν στο αθορυβο ή κλειστο ή εβγαιναν εξω ναμ ιλησουν οι μαθητες θα το ειχαν κι αυτοι κλειστο και δεν θα επαιζαν με το BT, δεν θα σερφαραν στο internet,δεν θα εστελναν sms,δεν θα τραβαγαν φωτο/video,δεν θα επαιζαν παιχνιδια κτλ κτλ κτλ.
Εδω εσυ ο ιδιος λες (και δεν σε αδικω μιας και πιαθνοτατα να εκανα κι εγω το ιδιο) οτι θα συνεχισεις να το εχεις οπως το ειχες μετα απο απαγορευση.
Το να βγαινει ο καθηγητης εξω θα σας αλλαζε;
Ασε που ειναι περιεργο πως οι μαθητες παραδιγματιζονται μονο απο τα "λαθη" των καθηγητων τους...
Και για να μην παρεξηγηθω, δεν λεω να μην βγαινει εξω, ή να μη οτ εχει στην δονηση, αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι αυτο το πραγμα περιμεναν οι μαθητες για να το παρακανουν.
Και δεν αναφερομαι στα πορνοβιντεο-φωτο μιας και προσωπικα την εκπομπη του Ευαγγελατου δεν την ειδα και δεν ξερω καλα τι εγινε λογο "εξωτερικου".

O'Zorgnax τι συχρονισμος ηταν αυτοςςς;;;;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
exposed τι εννοεις οτι θα αφηνετε το μαθημα για μιλησετε στο τηλεφωνο?Φανταζεσαι να προσπαθεις να κανεις μαθημα κι οι μαθητες σου να μπαινοβγαινουν για να μιλησουν στο κινητο?Ελεοοος.λιγος σεβασμος κι στο καθηγητη που προσπαθει να κανει μαθημα δεν ειμαστε ολοι ισα κι ομοια.οσο αναφορα το κινητο λιγα δευτερολεπτα μιλανε οι ανθρωποι αν υπαρχει αναγκη δεν καταλαβαινω γιατι το κανουμε θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα βρε παιδια δεν ειπα να μην εχουν κινητα, ειπα οτι θεωρω απαράδεκτους αυτούς που δεν το έχουν στο αθόρυβο!

Προσωπικά για εμένα όλοι θα έπρεπε να έχουν κινητό μέσα στην τάξη αλλά αθόρυβο ...

O'Zorgnax είμαι μαθητής και ξέρω τι γίνεται μέσα στην τάξη και πολλά τα κάνω και εγώ ο ίδιος*, αλλά το να απαγορέψει τα κινητά δεν σημαίνει ότι το παιδί θα προσέχει περισσότερο. π.χ. ο διπλανός μου στρίβει τσιγάρα μέσα στο μάθημα, άλλοι διαβάζουν περιοδικά, άλλοι παίζουν χαρτιά ... αλλά το πιο συχνό μιλάνε μεταξύ τους

Δεν μου λέει κάτι η απαγορέψει του κινητού, π.χ. θα έλεγα ναι σε ένα σύστημα του στυλ ότι αν σε έναν μαθητή του έκανα χ παρατηρήσεις σε μια μέρα αυτομάτως αποβολή μιας ημέρας ... :)

*αν και φέτος τα κάνω μόνο στα μαθήματα του στυλ θρησκευτικά κοινωνιολογία κτλ΄

exposed τι εννοεις οτι θα αφηνετε το μαθημα για μιλησετε στο τηλεφωνο?Φανταζεσαι να προσπαθεις να κανεις μαθημα κι οι μαθητες σου να μπαινοβγαινουν για να μιλησουν στο κινητο?Ελεοοος.λιγος σεβασμος κι στο καθηγητη που προσπαθει να κανει μαθημα δεν ειμαστε ολοι ισα κι ομοια.οσο αναφορα το κινητο λιγα δευτερολεπτα μιλανε οι ανθρωποι αν υπαρχει αναγκη δεν καταλαβαινω γιατι το κανουμε θεμα?
1. αυτό που πρότεινα είναι οι μαθητές να ζήτανε άδεια να βγούν έξω, έχουν αυτό το δικαίωμα, αν δεχτούν μια σοβαρή κλήση, το ίδιο να κάνουν και καθηγητές να ΒΓΑΙΝΟΥΝ έξω από το τμήμα.
2. Χριστινάκι, όχι δεν είναι λίγα δευτερόλεπτα ... μου έχει τύχει καθηγητής μου να μιλήσει 2 λέπτα + και μάλιστα μέσα στην τάξη όπως επίσης μου έχει τύχει να με έχει στο πίνακα και να γράφει sms (καλά θυμάμαι ότι μόλις κατάλαβα ότι γράφει sms, στην αρχή νόμιζα ότι κάνει κάποια πράξη, σηκώθηκα και έφυγα από την τάξη λέγοντας του όταν τελειώσει να με φωνάξει ...)


Συνοψίζοντας, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλοι το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα αλλά και ότι η λύση είναι να μάθουμε τρόπους και όχι να απαγορεύουμε έτσι απλά κατάστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και δεν αναφερομαι στα πορνοβιντεο-φωτο μιας και προσωπικα την εκπομπη του Ευαγγελατου δεν την ειδα και δεν ξερω καλα τι εγινε λογο "εξωτερικου".
Μεγάλη ιστορία, Μάριε. Με αφορμή τη βία στα σχολεία, ο Ευαγγελάτος έκανε κάποιες προεκτάσεις. Δεν μπορώ εδώ -και δεν έχει και νόημα- να πω λεπτομέριες του τι έδειξε ακριβώς, αλλά σε γενικές γραμμές έδειξε μονταρισμένα βίντεο που τραβήχτηκαν με κινητά. Πρωταγωνιστές ήταν μαθητές γυμνασίου (κυρίως) και λυκείου σε σκηνές που σε προβληματίζουν όταν τις βλέπεις. Το μόνο που μπορώ να αναφέρω εδώ είναι ότι έδειχνε δύο μαθήτριες να φιλιούνται (παθιασμένα :P ) και άλλα πολύ πιο σκληρά πλάνα...

Έκτοτε δημιουργήθηκε σάλος για το αν επιτρέπεται ή όχι να προβάλλονται τέτοια βίντεο, διότι "προσβάλλουν την προσωπικότητα των μαθητών". Σημειωτέον ότι τα πλάνα προβλήθηκαν μονταρισμένα και μετά τη 12 βραδινή.

Είναι σοβαρό πρόβλημα αυτό -τουλάχιστον για μένα- έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, αλλά αυτό το πρόβλημα όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ είναι ένα thread μόνο του. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
exposed το κινητο κι μενα μου χει τυχει πολλες φορες να το ξεχασω στο μη αθορυβο να χτυπαει αυτα συμβαινουν.οσο αναφορα για αυτο που λες σιγα μην φευγουν οι μαθητες απο το μαθημα για να τηλεφωνησουν.Απο την ταξη εχεις αδεια να βγεις μονο για να πας στο μπανιο η αν ζαλιστεις αν θελει καποιος να τηλεφωνει στην ωρα του μαθηματος ας παρει την απουσια του να βγει εξω να τηλεφωνει οσο θελει.Κι επαναλαμβανω τι σημαντικο τηλεφωνημα μπορει να περιμενει ενα 13χρονο?καλα ο δασκαλος να σηκωσει τοι τηλεφωνο γιατι μπορει να τον χρειαζονται επειγοντως οι δικοι του το παιδι τι ευθυνες τοσο σημαντικες εχει/

Οσο για αυτο που λες για το sms αν το χες κανει σε μενα αυτο δεν θα ξαναεμπαινες στην ταξη σιγα μην δεχονται οι καθηγητες παρατηρησεις κι απο μαθητες./λιγη ευγενεια για την διαφορα ηλικιας δεν βλαπτει.μου χει τυχει να μου φερθουν ασχημα καθηγητες κι οχι σαν παιδι μεγαλη κοπελα ημουν κι λογω διαφορας ηλικιας ουτε ανοιξα το στομα μου να απαντησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Xristinaki, υποτίθεται ότι ζούμε στο 2006 αν υπάρχουν ακόμη σχέσεις εξουσίας μεταξύ μαθητή και καθηγητή αστό καλλίτερα, να πάμε να πέσουμε στο γκρεμό .

Όπως ένας μαθητής δεν στέλνει sms μπροστά στα μούτρα του καθηγητή έτσι πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο. .-

Πότε δεν είδα έναν καθηγητή μου ως κάτι ανώτερο ή κάτι που έχει μεγαλύτερη εξουσία από εμένα ... μια ζωή τον καθηγητή τον βλέπω ως έναν έμπειρο συνοδηγό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάνο μην το ψάχνεις με τη χριστινάκι, εδώ εμένα μου είχε πει να την ακούω επειδή είναι μεγαλύτερη (ενώ με περνάει μόλις 9 μήνες) :P Δεν θέλω να σκεφτώ τι άποψη θα έχει για υπολογίσιμες διαφορές ηλικίας :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Σαφως κι υφισταται κι σχεση εξουσιας μεταξυ μαθητη κι καθηγητη αν δεν υπηρχε ο καθηγητης δεν θα λειτουργουσε ως παιδαγωγος δεν ειναι ισοι μαθητης κι καθηγητης.
Κι επειδη δεν εχει περασει καιρος που πηγα σχολειο σιγουρα κι οι καθηγητες φταινε αλλα ας μην τα ριχνουμε ολα σε αυτους φταιμε κι εμεις που δεν τους ακουμε.Μου χει τυχει σε περιοδο πανελλαδικων να μπαινει καθηγητης μες σρτη ταξη κι οι συμμαθητες μου να γκρινιαζουν να μην γινει μαθημα οι καθηγητες που θελαν να κανουν μαθημα ηταν αντιπαθητικοι .Εννοειται πως το τμημα πατωσε κι εγω θεωρω οτι αν οι καθηγητες μας τοτε ηταν πιο αυστηροι κι δεν αφηναν τους διαφορους να αλωνιζουν τα πραγματα στο σχολειο θα ηταν καλυτερα.Στο σχολειο κυκλοφορουν κι ταραχοποια στοιχεια αν ο καθηγητης λεει σε καποιον πχ μην σπας τις πορτες του σχολειου η να μην χτυπας τους συμμαθητες σου κι ο μαθητης αντι να τον ακουει του αντιμιλαει γιατι ειναι ισοι προς ισο ασττο καλυτερα.Κι δυστυχως αυτο γινεται.Τα χω δει αυτα τα φαινομενα κι βλεπουμε τι γινεται στα σχολεια.
Michele λαθος συμπερασμα εβγαλες αγαπαω τα παιδια για αυτο μπορει να συμβουλευω δεν ειναι θεμα εξουσιας.κ επειδη οταν ερχομουν σε επαφη με παιδια με εβλεπαν σαν φιλη τους κι εφτανα σε σημειο να παιζω μαζι τους:clapup: δεν μπορεις να πεις οτι δινω τοση σημασια στην ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν και διαφωνώ με τις τακτικές "πονάει χέρι, κόβει χέρι" όπως είναι η συγκεκριμένη θέλω να ρωτήσω κάτι πχ τον exp μιας και αν δεν κάνω λάθος αυτός το ανέφερε πρώτος...

ΣΤΑΘΕΡΑ τηλέφωνα στο γραφείο του διευθυντη και των καθηγητών ΔΕΝ έχουν πλέον τα δημόσια σχολεία? Γιατί όταν εμένα πέθανε η γιαγιά μου στην Α' Γυμνασίου (εν έτει 1993 που το κινητό ήταν κάτι σαν ανέκδοτο ακόμα και για τους μεγάλους) το Γυμνασιάρχη ειδοποίησαν και ήρθε και με έβγαλε από την αίθουσα! Δεν είναι στη μέση του πουθενά τα παιδιά όταν είναι στο σχολείο (δεν είναι πχ σε μια καφετέρια ή κάπου που οι γονείς δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτό αν συμβεί κάτι). Αν λοιπόν υπάρχει κάποιο σοβαρό τηλεφώνημα που ΠΡΕΠΕΙ να λάβει το παιδί ενώ είναι στο χώρο του σχολείου μπορεί να το λάβει με πολύ μικρή καθυστέρηση (5? 10 λεπτά?) σε σχέση με το να το καλέσουν στο κινητό.


Από εκεί και πέρα ανέκαθεν θεωρούσα απαράδεκτο να είναι ανοιχτά τα κινητά των μαθητών κατά τη διάρκεια του σχολείου (έκανα ιδιαίτερα σε κάποια παιδάκια πριν κάποια χρόνια και αυτό που τους συμβούλευα- ευτυχώς με τη συμπαράσταση και ταυτόσημη γνώμη των γονέων τους) είναι ότι το κινητό κλείνει ΠΡΙΝ την προσευχή και ξαναανοίγει ΜΕΤΑ το κουδούνι του σχολάσματος. Για τους καθηγητές θεωρώ ότι το κινητό οφείλει να είναι στο αθόρυβο κατά τη διάρκεια του μαθήματος το λιγότερο (αν όχι απενεργοποιημένο δλδ) και φυσικά πλην εξαιρετικών περιπτώσεων (κάτι που θα μπορούσε να ισχύει ίσως κ για τους μαθητές) ΔΕΝ χρησιμοποείται...

Το συγκεκριμένο μέτρο μου φαίνεται χαζό (όπως είπα "πονάει χέρι, κόβει χέρι" ΔΕΝ είναι λύση!) και δεν νομίζω ότι θα οδηγήσει τους απρόθυμους μαθητές και καθηγητές σε τπτ περισσότερο από αυτό που, περιγράφοντας την κατάσταση για τον εαυτό του, είπε ο exp "εγω πάντως δεν προκειται να αλλάξω τπτ σε σχέση με το τι κάνω με το κινητό μου στο σχολείο"...

Αν και τελικά γιατί όλη αυτή η μανία με τα κινητά δεν την καταλαβαίνω γενικότερα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν να πω ότι είναι όντως απαράδεκτο να χτυπούν κινητά στην τάξη. Απ' όποιον κι αν είναι αυτά.

Από κει και πέρα, έχει πολύ δίκιο η XRZ, σε κτίριο είσαι μέσα, σταθερά υπάρχουν, γραμματείς υπάρχει... αααν είναι ανάγκη, θα έχουν τρόπο να επικοινωνήσουν μαζί σου.

Άρα αν είναι κάποιος, μαθητής ή καθηγητής, θα δεχτεί μία σοβαρή κλήση, οφείλει να τη δεχτεί με αυτόν τον τρόπο και όχι στο κινητό του.

Όσο για τη σχέση μαθητή- καθηγητή, η λέξη "εξουσία" κάνει πολλούς αντιδραστικούς να σφίγγονται, αλλά χαλαρώστε: εννοούμε ότι ο καθηγητής έχει, οφείλει να έχει, μία ανωτερότητα και τον τελευταίο λόγο. Γιατί είναι παιδαγωγός και όχι εκφωνητής "γνώσης" και πληροφοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Xristinaki, υποτίθεται ότι ζούμε στο 2006 αν υπάρχουν ακόμη σχέσεις εξουσίας μεταξύ μαθητή και καθηγητή αστό καλλίτερα, να πάμε να πέσουμε στο γκρεμό .

Όπως ένας μαθητής δεν στέλνει sms μπροστά στα μούτρα του καθηγητή έτσι πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο. .-

Πότε δεν είδα έναν καθηγητή μου ως κάτι ανώτερο ή κάτι που έχει μεγαλύτερη εξουσία από εμένα ... μια ζωή τον καθηγητή τον βλέπω ως έναν έμπειρο συνοδηγό. :)


Εννοειται πως θα υπαρχει σχεση "εξουσιας" μεταξυ καθηγητη και μαθητη, περισσοτερο σε μορφη σεβασμου γιατι απο το σπιτι μας εχουμε μαθει να σεβομαστε τους μεγαλυτερους! Μηπως θες να τους μιλας και στον ενικο; "Που'σαι ρε Κωστακη δεν προλαβα να διαβασω μωρε, χεσε με τωρα". Ε οχι ολα ισα κι ομοια! Εμ γι'αυτο παμε κατα διαολου...
Ειπαμε οι εφηβοι ειναι επαναστατες, αλλα μην το παρακανουμε κιολας. Ετσι ειναι, στην αρχη δεν σεβεσαι τους γονεις σου, μετα τους καθηγητες, μετα τους εργοδοτες η τους πελατες, μετα το κρατος, μετα τους νομους, μετα τα ιερα και τα οσια.
Ητε παιδες Ελληνων, ητε παιδες βαρβαρων.....

Και για να προλαβω μερικους, δεν εννοω οτι ο καθηγητης κανει κουμαντο και εχει δικαιωμα να στελνει μηνυματα. Οχι, επειδη πρεπει να δινει το καλο παραδειγμα. Αλλα το να σηκωθεις να φυγεις απο την ταξη ειναι υπερτατη ενδειξη ασεβειας και θρασους. Κι εχεις ενα ελαφρυντικο γιατι εισαι μικρος, αλλα γι'αυτο ακριβως πρεπει να φας την αποβολιτσα σου μετα, για να μαθεις να φερεσαι;)

Οχι να βαλουμε και τον καθηγητη στην θεση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Αν και διαφωνώ με τις τακτικές "πονάει χέρι, κόβει χέρι" όπως είναι η συγκεκριμένη θέλω να ρωτήσω κάτι πχ τον exp μιας και αν δεν κάνω λάθος αυτός το ανέφερε πρώτος...

ΣΤΑΘΕΡΑ τηλέφωνα στο γραφείο του διευθυντη και των καθηγητών ΔΕΝ έχουν πλέον τα δημόσια σχολεία? Γιατί όταν εμένα πέθανε η γιαγιά μου στην Α' Γυμνασίου (εν έτει 1993 που το κινητό ήταν κάτι σαν ανέκδοτο ακόμα και για τους μεγάλους) το Γυμνασιάρχη ειδοποίησαν και ήρθε και με έβγαλε από την αίθουσα! Δεν είναι στη μέση του πουθενά τα παιδιά όταν είναι στο σχολείο (δεν είναι πχ σε μια καφετέρια ή κάπου που οι γονείς δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτό αν συμβεί κάτι). Αν λοιπόν υπάρχει κάποιο σοβαρό τηλεφώνημα που ΠΡΕΠΕΙ να λάβει το παιδί ενώ είναι στο χώρο του σχολείου μπορεί να το λάβει με πολύ μικρή καθυστέρηση (5? 10 λεπτά?) σε σχέση με το να το καλέσουν στο κινητό.


Από εκεί και πέρα ανέκαθεν θεωρούσα απαράδεκτο να είναι ανοιχτά τα κινητά των μαθητών κατά τη διάρκεια του σχολείου (έκανα ιδιαίτερα σε κάποια παιδάκια πριν κάποια χρόνια και αυτό που τους συμβούλευα- ευτυχώς με τη συμπαράσταση και ταυτόσημη γνώμη των γονέων τους) είναι ότι το κινητό κλείνει ΠΡΙΝ την προσευχή και ξαναανοίγει ΜΕΤΑ το κουδούνι του σχολάσματος. Για τους καθηγητές θεωρώ ότι το κινητό οφείλει να είναι στο αθόρυβο κατά τη διάρκεια του μαθήματος το λιγότερο (αν όχι απενεργοποιημένο δλδ) και φυσικά πλην εξαιρετικών περιπτώσεων (κάτι που θα μπορούσε να ισχύει ίσως κ για τους μαθητές) ΔΕΝ χρησιμοποείται...

Το συγκεκριμένο μέτρο μου φαίνεται χαζό (όπως είπα "πονάει χέρι, κόβει χέρι" ΔΕΝ είναι λύση!) και δεν νομίζω ότι θα οδηγήσει τους απρόθυμους μαθητές και καθηγητές σε τπτ περισσότερο από αυτό που, περιγράφοντας την κατάσταση για τον εαυτό του, είπε ο exp "εγω πάντως δεν προκειται να αλλάξω τπτ σε σχέση με το τι κάνω με το κινητό μου στο σχολείο"...

Αν και τελικά γιατί όλη αυτή η μανία με τα κινητά δεν την καταλαβαίνω γενικότερα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :)


με καλύπτεις 100%. πριν μερικά χρόνια, κ όχι πολλά, ούτε δεκαετία, το κινητό δεν ήταν της μόδας κ δεν θυμάμαι κανέναν να είχε κινητό όχι μέσα στη τάξη αλλά γενικά. το ότι τώρα όλοι χρησιμοποιούμε κινητά κ αυτό μας επιβλήθηκε με έναν πολύ χαζό τρόπο, δεν σημαίνει ότι μπορείς να τα χρησιμοποιείς οπουδήποτε...
εκτός των άλλων φυσικά, για να μην βγάζουμε όλο τους μαθητές φταίχτες, δεν καταλαβαίνω τελικά ποιο είναι το πρόβλημα: τα πορνο-βίντεο ή το ότι γίνονται όλα αυτά στα σχολεία, με ή χωρίς βίντεο;;; τελικά που πάει η παιδεία μας, κ ας αναρωτηθούν όσοι βάζουν ως μέτρο να μην υπάρχουν κινήτα (που πάω πάσο) έτσι θα έχει λυθεί το πρόβλημα βίας ή ανηθικότητας στα σχολεία;;;

(ποπο! σαν την γιαγιά μου ακούγομαι, αλλά κάπου κάπου χρειάζεται):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top