Αξιολόγηση καθηγητή

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο;
Δε θα έπρεπε να ρωτάτε μαθητές γυμνασίου. Οι πιο πολλοί θα πουν την περιγραφή του χυδαίου-βαρεμένου-χαζοχωρατατζή μ@λ2κα.

Στο λύκειο που κάποια από τα παιδιά σοβαρεύουν πιστεύω πως θα ήταν ορθό να ρωτήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
να κανει το μαθημα με ορεξη να ειναι επιεικης καλος και το κυριοτερο να μην τον φοβουνται οι μαθητες του και να ειναι ευχαριστος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
1 να ξερει το γιατι;
2 να μπορει να το εξηγησει
3 να μην κανει το μαθημα μονοτονο
4 να μας μεταδιδει τον ποθο του για την επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Να μην είναι μικρόψυχος, να αγαπά το αντικείμενό του, να είναι ικανός να χειριστεί αμήχανες καταστάσεις, να μπορεί να ψυχολογεί σωστά τους μαθητές και να μην είναι στύλ "εγώ είμαι καθηγητής-εσύ μαθητής άρα εσύ δεν μιλάς γιατί εγώ είμαι ο θεός και δεν κάνω λάθη"...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizoukaki

Νεοφερμένος

Η elizoukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χμμμ..μου αρέσει οφείλω να ομολογήσω πολύ το θέμα αυτής της συζήτησης και έψαχνα τέτοιου είδους ερώτημα...
Κατα την γνώμη θεωρώ οτι ο καλύτερος καθηγητής/τρια ή καλύτερα ο πιο οικείος στους μαθητές του είναι αυτός που δεν φοβάται να τσαλακωθεί..τι εννοώ..το γεγονός οτι πολλοί μπαίνουν στην αίθουσα διδασκαλίας με τον αέρα του ανώτερου..του παντογνώστη..κάνει πολλούς μαθητές να τον πάρουν με κακό μάτι και να τον "σνομπάρουν"..!!Αντίθετα ένας εκπαιδευτικός που έχει την άνεση να πει..Δεν ξέρω..Δεν γνωρίζω...ή να κάνει λάθος και να το παραδεχτεί και να το αντιμετωπίσει με χιουμορ..αποτελεί πρότυπο για τους μαθητές..!!Επίσης ένας καθηγητής/τρια χωρίς κομπλεξ..φιλικός..χιουμορίστας..απλοικός..κατανοητός..ειλικρινής..με φιλική εξεταστική μέθοδο..έχει πολλούς συμμάχους και γιατί όχι θαυμαστές..για να μην μακρυγορώ γιατί θα μπορούσα να πω πολλά επι του θέματος..κλείνοντας..συμβουλή μου..να προσπαθήσουν οι καθηγητές να γίνουν λίγο παραπάνω γονείς και να μην περιορίζουν την σχέση με τους μαθητές τους..σε παράδοση-εξέταση-βαθμολογία..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikiP

Νεοφερμένος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι οι δεξιότητες ενός καθηγητή ομαδοποιούνται σε τρεις τομείς:
α. γνώση διδακτικού αντικειμένου
β. μεταδοτικότητα
γ. ικανότητα χειρισμού διαπροσωπικών σχέσεων

Και στους τρεις αυτούς τομείς ένας καθηγητής αλλάζει και εξελίσσεται μέσα στα χρόνια. Μαθαίνει καθώς διδάσκει.

Αυτό που εκτιμώ σ' ένα καθηγητή είναι ακριβώς αυτό. Να τον "τρώει" απο μέσα του να θέλει να γίνει καλύτερος. Να ψάχνει πως θα πει καλύτερα αυτό που έχει να πει και να αναρρωτιέται τι έκανε λάθος και οι μαθητές του δεν κατάλαβαν. Να βλέπει τα προβλήματα που δημιουργούνται στην τάξη και να δοκιμάζει άλλους τρόπους προσέγγισης. Να ετοιμάζει το μάθημά του πριν μπει στην τάξη.

Να αλλαζει με τον χρόνο. Να μην λιμνάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αξιολόγηση;;; Τί είναι αυτό;;;

Ρωτάς για αξιολόγηση στην Ελλάδα;;; (Τα μουστάκια των καθηγητών γελάνε ακόμα).

Πώς να αξιολογήσουμε τους καθηγητές μας όταν αυτό δε γίνεται; Κανείς δεν πράττει τίποτα και μόλις ακούσουν οι καθηγητές αξιολόγηση πρωτού γελάσουν), παγώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θεωρεις δηλαδη οτι οι εφηβοι ελληνες ειναι αρκετα ικανοι να αξιολογησουν τους καθηγητες τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλοι μπορούν αν αξιολογήσουν το καθηγητή τους. Το θέμα είναι ότι τίποτα δεν αξιολογείται εδώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γιατι, ομως, το πιστευεις. με ποια κριτηρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Μεταδοτικότητα
επίπεδο παροχής γνώσεων
συμπεριφορά
δημιουργία ευχάριστου περιάλλοντος στην τάξη
ικανότητα διαχείρησης κρίσεων
περισσότερη ενίσχυση σε πιο αδύναμους μαθητές
κατανόηση
η ικανότητα στο να σε πείσει και να σε κάνει να σκεφτείς πιο ώριμα και σωστά

ιδού κάποια κριτήρια στα οποία ακόμη και ο πλέον αδιαφορος μπορεί να έχει άποψη.

Και είναι πολύ απλό! Η συμπεριφορά των ίδιων των μαθητών ουσιαστικά αντικατοπτρίζει το επίπεσο διαδασκαλίας στην τάξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Μικρουλης εισαι ε????Ελπιζω να μην σου παρουν τον αερα τα παιδια......επειδη λοιπον ειμαι και εγω μαθητρια θα σου πω τι θα ηθελα απο καποιον εκπαιδευτικο που θα εκανε μαθημα στην ταξη μου!

1ον:Να υπαρχει ησυχια για να μπορουμε να προσεχουμε στο μαθημα
2ον:Να μην εχει στο μυαλο του μονο την παραδωσ,μολις βλεπεις πως τα παιδια κουραζονται ή βαριουνται πετα κατι που θα κανει το μαθημα πιο δασκεδαστικο αλλα προσπαθησε να μην ξεφυγει απο τον ελεγχο η κατασταση και γινει η ταξη μπαχαλο
3ον:Κανε ολους τους μαθητες να σε αγαπησουν κανοντας το μαθημα συναρπαστικο χωρις να τους κουραζεις!Τραβα τους στη γνωση!
4ον:Να εισαι δικαιος στους βαθμους...ο τελειος 20 ο καλο 18 ο μετριος 16 και απο εκει και κατω χαζοι και αδιαφοροι......
5ον καν μαθημα.......πραγματικο χωρις να βαριεσαι να τα πεις ολα...μην σταθεις εμποδιο στα παιδια που θελουν να μελετησουν και βασικοτερο μην επιτρεψεις σε ταραξιες να μην κανετε μαθημα και να μην αφησουν ησυχα! και τα παιδια που γουσταρουν να παρακολουθουν το μαθημα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Να ξηγιέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Για λόγους στατιστικής και αυτοκριτικής, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το πώς αξιολογείτε έναν καθηγητή ως καλό. Τι είναι αυτό που σας ωθεί σε αυτή την αξιολόγηση, η συμπεριφορά, η διδακτική επάρκεια, η επιστημονική επάρκεια ή κάτι άλλο; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω...

Για μένα αυτό που έψαχνα και ποτέ δε βρήκα είναι κάτι... το εναλλακτικό.

Μπορείς να γίνεις εναλλακτικός;
Αν μπορείς, εμένα θα με είχες προσωπικά κερδίσει!

Ο καθένας εδώ αντιπροσωπεύει διαφορετικό τύπο μαθητή και γι' αυτό υπάρχουν πολλοί τρόποι να ορίσει κανείς το σωστό καθηγητή και το πώς ένας τέτοιος αξιολογείται.

Η δικιά μου προοπτική πάνω στο θέμα είναι απλή: ξάφνιασε,προσγείωσε,προβλημάτισε


-Από την αρχή γιατί δεν φροντίζει κανείς να μας ξαφνιάσει ως μαθητές;

Αν ήμουν καθηγητής θα ζητούσα από τους μαθητές μου (ιδιαίτερα στην δικιά σου ηλικία) να μου μιλούν στον ενικό... πόσο θα με ξάφνιαζε να άκουγα τον καθηγητή μου να μου ζητάει κάτι τέτοιο, που θεωρώ ότι είναι το μέγιστο δέιγμα οικειότητας και συμπάθειας στο πρόσωπο κάποιου;
Δεν χάνεις τον έλεγχο, το κύρος ή τη δήθεν εικόνα/φόβο/σεβασμό που ως καθηγητής έχεις, αλλά για μένα κερδίζεις όταν θα δεις τον προβληματισμό στα μάτια των μαθητών σου.


-Κάτι τελευταίο, ακραίο. Πάντα γούσταρα, και όλοι γενικώς νομίζω, εκείνους τους καθηγητές που δεν έλεγαν ποτέ ''Μα δε μπορώ, ο διευθυντής...'' ή ''Ρε παιδιά, όλοι οι καθηγητές κάνουν σωστά τη δουλειά τους, μη μιλάτε έτσι για τον/την...''
Έγω ήθελα τον καθηγητή μου περιθωριακό... και να ανακατεύεται εκεί που δεν είχε λόγο. Να μη διστάζει να έρχεται αντιμέτωπος με τα προβλήματα ακόμα και όταν αυτά αφορούν ''συναδέλφους''.

Με λίγα λόγια, είναι άσχετα αυτά που γράφω για το ερώτημα σου αλλά και πολύ σχετικά ταυτόχρονα γιατί σου αναφέρω τον δικό μου τρόπο αξιολόγησης.
Δεν συνήθιζα να κρίνω τους καθηγητές μου με βάση τις γνώσεις τους, ήταν δευτερεύον πάντα αυτό για μένα.
Ήθελα να εντοπίζω λίγη προσωπικότητα και λίγο μυστήριο στο πρόσωπο του, αυτό για μένα θα έκανε το μάθημα και την επιστήμή του αυτόματα κάτι το εξαιρετικά ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
περισσότερη ενίσχυση σε πιο αδύναμους μαθητές
Πώς μπορεί να γίνει αυτό μέσα σε μία τάξη 20, 30 ή και 40 παιδιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Μικρουλης εισαι ε????Ελπιζω να μην σου παρουν τον αερα τα παιδια......επειδη λοιπον ειμαι και εγω μαθητρια θα σου πω τι θα ηθελα απο καποιον εκπαιδευτικο που θα εκανε μαθημα στην ταξη μου!

1ον:Να υπαρχει ησυχια για να μπορουμε να προσεχουμε στο μαθημα
2ον:Να μην εχει στο μυαλο του μονο την παραδωσ,μολις βλεπεις πως τα παιδια κουραζονται ή βαριουνται πετα κατι που θα κανει το μαθημα πιο δασκεδαστικο αλλα προσπαθησε να μην ξεφυγει απο τον ελεγχο η κατασταση και γινει η ταξη μπαχαλο
3ον:Κανε ολους τους μαθητες να σε αγαπησουν κανοντας το μαθημα συναρπαστικο χωρις να τους κουραζεις!Τραβα τους στη γνωση!
4ον:Να εισαι δικαιος στους βαθμους...ο τελειος 20 ο καλο 18 ο μετριος 16 και απο εκει και κατω χαζοι και αδιαφοροι......
5ον καν μαθημα.......πραγματικο χωρις να βαριεσαι να τα πεις ολα...μην σταθεις εμποδιο στα παιδια που θελουν να μελετησουν και βασικοτερο μην επιτρεψεις σε ταραξιες να μην κανετε μαθημα και να μην αφησουν ησυχα! και τα παιδια που γουσταρουν να παρακολουθουν το μαθημα !!!

:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Για μένα αυτό που έψαχνα και ποτέ δε βρήκα είναι κάτι... το εναλλακτικό.

Μπορείς να γίνεις εναλλακτικός;
Αν μπορείς, εμένα θα με είχες προσωπικά κερδίσει!

Ο καθένας εδώ αντιπροσωπεύει διαφορετικό τύπο μαθητή και γι' αυτό υπάρχουν πολλοί τρόποι να ορίσει κανείς το σωστό καθηγητή και το πώς ένας τέτοιος αξιολογείται.

Η δικιά μου προοπτική πάνω στο θέμα είναι απλή: ξάφνιασε,προσγείωσε,προβλημάτισε


-Από την αρχή γιατί δεν φροντίζει κανείς να μας ξαφνιάσει ως μαθητές;

Αν ήμουν καθηγητής θα ζητούσα από τους μαθητές μου (ιδιαίτερα στην δικιά σου ηλικία) να μου μιλούν στον ενικό... πόσο θα με ξάφνιαζε να άκουγα τον καθηγητή μου να μου ζητάει κάτι τέτοιο, που θεωρώ ότι είναι το μέγιστο δέιγμα οικειότητας και συμπάθειας στο πρόσωπο κάποιου;
Δεν χάνεις τον έλεγχο, το κύρος ή τη δήθεν εικόνα/φόβο/σεβασμό που ως καθηγητής έχεις, αλλά για μένα κερδίζεις όταν θα δεις τον προβληματισμό στα μάτια των μαθητών σου.


-Κάτι τελευταίο, ακραίο. Πάντα γούσταρα, και όλοι γενικώς νομίζω, εκείνους τους καθηγητές που δεν έλεγαν ποτέ ''Μα δε μπορώ, ο διευθυντής...'' ή ''Ρε παιδιά, όλοι οι καθηγητές κάνουν σωστά τη δουλειά τους, μη μιλάτε έτσι για τον/την...''
Έγω ήθελα τον καθηγητή μου περιθωριακό... και να ανακατεύεται εκεί που δεν είχε λόγο. Να μη διστάζει να έρχεται αντιμέτωπος με τα προβλήματα ακόμα και όταν αυτά αφορούν ''συναδέλφους''.

Με λίγα λόγια, είναι άσχετα αυτά που γράφω για το ερώτημα σου αλλά και πολύ σχετικά ταυτόχρονα γιατί σου αναφέρω τον δικό μου τρόπο αξιολόγησης.
Δεν συνήθιζα να κρίνω τους καθηγητές μου με βάση τις γνώσεις τους, ήταν δευτερεύον πάντα αυτό για μένα.
Ήθελα να εντοπίζω λίγη προσωπικότητα και λίγο μυστήριο στο πρόσωπο του, αυτό για μένα θα έκανε το μάθημα και την επιστήμή του αυτόματα κάτι το εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Συμφωνώ!!!

Και μάλιστα ως προς το τελευταίο είχα την τ'υχη να είχ αμαι Γαλλικού που δε λογάριαζε τίποτα... Πολλοί ψιλοτρεπόντουσαν ή φοβόντουσαν μπροστά στη διευθύντρια. Η Γαλλικού τη διευθύντριά μας την είχε κλασμένη για να μην πω δεν έδινε σημασία. Εϊχε τρελό γέλιο όταν έμπαινε στν ΄ταξη η διευθύντρια την ώρα των γαλλικών. Οι ματιές και των δυο σε έκανε να γελάς και να φοάσαι συνάμα για το ΄τι θα γίνει. Είχαν τσακωθεί ακι στο γραφείο.

Η δε συγκεκριμένη είχε μπει σε μάθημα της Γερμανικούς (πςς ελλνικά που μιλάω), και τη σκυλόρυσε για κάτι που είχε γίνει. ΑΚραίο αλλά αληθινό. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizoukaki

Νεοφερμένος

Η elizoukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απίστευτα με toknil...
και μάλιστα θα σου πω..οτι στο δικό μου σχολείο..
υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι..που δεν φοβούνται να πούν την άποψη τους..
δεν φοβούνται να κρίνουν και να κρι8ούν..και γι'αυτο το λόγο..
κάποιοι απ'αυτούς αποτελούν τους σημαντικότερους αν8ρώπους στη
ζωή μου..και όχι μόνο επειδή είχα κάποιους αν8ρώπους,να τα πω,να
3εφύγω..επειδή είχα κάποιους ανθρώπους,που μου τα έλεγαν και αυτοί,3έφευγαν και αυτοί...
ή8ελα σχέσεις αμφίδρομες απο την πρώτη μέρα..και ήμουν 3εκά8αρη με όλους..και ευτυχώς με αρκετόυς το κατάφερα με τεράααααστια επιτυχία και είμαι πολύ ικανοποιημένη..και συγχρόνως στεναχωρημένη γιατί φέτος λύκειο...
:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μικρουλης εισαι ε????Ελπιζω να μην σου παρουν τον αερα τα παιδια......επειδη λοιπον ειμαι και εγω μαθητρια θα σου πω τι θα ηθελα απο καποιον εκπαιδευτικο που θα εκανε μαθημα στην ταξη μου!

1ον:Να υπαρχει ησυχια για να μπορουμε να προσεχουμε στο μαθημα
2ον:Να μην εχει στο μυαλο του μονο την παραδωσ,μολις βλεπεις πως τα παιδια κουραζονται ή βαριουνται πετα κατι που θα κανει το μαθημα πιο δασκεδαστικο αλλα προσπαθησε να μην ξεφυγει απο τον ελεγχο η κατασταση και γινει η ταξη μπαχαλο
3ον:Κανε ολους τους μαθητες να σε αγαπησουν κανοντας το μαθημα συναρπαστικο χωρις να τους κουραζεις!Τραβα τους στη γνωση!
4ον:Να εισαι δικαιος στους βαθμους...ο τελειος 20 ο καλο 18 ο μετριος 16 και απο εκει και κατω χαζοι και αδιαφοροι......
5ον καν μαθημα.......πραγματικο χωρις να βαριεσαι να τα πεις ολα...μην σταθεις εμποδιο στα παιδια που θελουν να μελετησουν και βασικοτερο μην επιτρεψεις σε ταραξιες να μην κανετε μαθημα και να μην αφησουν ησυχα! και τα παιδια που γουσταρουν να παρακολουθουν το μαθημα !!!
Συμφωνώ:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
να αγαπαει αυτο που κανει
και να βρισκει τροπους να τραβαει το ενδιαφερον των παιδιων
να μν βλεπουν το μαθημα του σαν αγγαρεια ή σαν μια βαρετη ωρα
και να μν τν φοβουνται. εννοω να μπορουν να του πουν οτι δν προλαβα να διαβασω σημερα γιατι ετσι και αλλιως ή θα του το πουν και καθαρησαν ή θα αντιγραψουν απο καποιον αλλο...
στους βαθμους να ειναι αντικειμενικος με ολους. να μετραει τη συμμετοχη, το ποσο επιμελης ειναι μαθητης και τα τριμηνου, οχι μονο τα τριμηνου.
να μν μειωνει τν μαθητη μπορει να του μιλησει προσωπικα καποια αλλη στιγμη...
να δεχεται τν γνωμη τν μαθητων και να συζηταει μαζι τς και για θεματα εκτος μαθηματος.κανει καλο σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top