Αξιολογείστε παρακαλώ το τέστ (τι τραβάμε εμείς οι καθηγητές!)

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πολλες φορες διαπιστωνω εμπειρικα,οτι οι μαθητες ειναι πολυ ωριμοτεροι πνευματικα νοητικα απο τους μεγαλυτερους τους..Θαρρω οτι αυτο συμβαινει σε πολλες περιπτωσεις στην παρουσα διαδικτυακη σελιδα και οφειλω να ομολογησω οτι με χαροποιει αυτο το γεγονος,μου αρεσει να αφουγκραζομαι αυτες τις αποψεις,οι οποιες με κανουν να σχηματιζω ενα πολυ μεγαλο μειδιαμα απο περηφανια και ευτυχια!
Ωστοσο,στον αντιποδα,οταν καποια πιο ηλικιωμενα κοινωνικα οντα επιχειρουν να διαπραξουν υβρη ενοχοποιωντας,επιρριπτοντας ακαρπες και μη ουσιαστικες ευθυνες στους μαθητες,τοτε λυπαμαι βαθυτατα,διοτι δε γνωριζουν τι σημαινει διαπαιδαγωγηση και ποιου σημαντικοτατου φορεα εκπροσωποι ειναι..Δε γνωριζουν οτι συμβαλλουν ουσιαστικα στη σχηματοποιηση των αυριανων πολιτων,που θα αφησουν με ανεξιτηλη γραφη την παρουσια τους στο κοινωνικο γιγνεσθαι..

Λυπαμαι πολυ,που ειστε καθηγητης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσύ Μιχάλη είσαι αλάνθαστος ; Στο επόμενο σου λάθος "εύχομαι" να σε κάψουν στην πυρά ζωντανό !!! :P


17 χρονών μουλάρι πρέπει να μάθει να σέβεται. Δεν ειναι παιδάκι για να κοιτάει ο καθηγητής να μην τον πληγωσει. Είναι στο Λύκειο με κάποιο συνειδητό σκοπό κι επειδή το επέλεξε. Κοινωνικοποίηση ειναι μέχρι τη Γ' Γυμνασίου. Ο σκοπός του Λυκείου ειναι κυρίως διανοητικός και ακαδημαικός. Το οτι είναι μαθητής δε σημαίνει οτι είναι και παιδί. Έλεος, σε ένα χρόνο αυτός ο άνθρωπος με το σταυρό του θα καθορίζει τις τύχες της χώρας. Αφήστε τις θεωρίες λοιπόν, δεν υπάρχει τέτοια πολυτέλεια. Αφού δεν έμαθε να σέβεται όταν έπρεπε, τώρα περνάμε στην καταστολή. Όταν τελειώσει το Λύκειο δεν θα υπάρχει κανένας που να τον πάρει απαλά από το χεράκι για να τον...ωθήσει να διορθώσει τη συμπεριφορά του. Θα υπάρχουν απλά εκείνοι που θα έχουν τη δύναμη να τον απορρίπτουν με κριτήριο τη συμπεριφορά του. Σταματήστε τις θεωρητικές φιλοσοφίες και δείτε την πραγματικότητα στα μάτια. 17 χρονών ειναι άντρας και έχει την ευθύνη των πράξεών του, δεν ειναι παιδάκι. Έλεος δηλαδή, μεχρι πότε ειναι παιδί ο άνθρωπος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
17 χρονών μουλάρι πρέπει να μάθει να σέβεται. Δεν ειναι παιδάκι για να κοιτάει ο καθηγητής να μην τον πληγωσει. Είναι στο Λύκειο με κάποιο συνειδητό σκοπό κι επειδή το επέλεξε. Κοινωνικοποίηση ειναι μέχρι τη Γ' Γυμνασίου. Ο σκοπός του Λυκείου ειναι κυρίως διανοητικός και ακαδημαικός. Το οτι είναι μαθητής δε σημαίνει οτι είναι και παιδί. Έλεος, σε ένα χρόνο αυτός ο άνθρωπος με το σταυρό του θα καθορίζει τις τύχες της χώρας. Αφήστε τις θεωρίες λοιπόν, δεν υπάρχει τέτοια πολυτέλεια. Αφού δεν έμαθε να σέβεται όταν έπρεπε, τώρα περνάμε στην καταστολή. Όταν τελειώσει το Λύκειο δεν θα υπάρχει κανένας που να τον πάρει απαλά από το χεράκι για να τον...ωθήσει να διορθώσει τη συμπεριφορά του. Θα υπάρχουν απλά εκείνοι που θα έχουν τη δύναμη να τον απορρίπτουν με κριτήριο τη συμπεριφορά του. Σταματήστε τις θεωρητικές φιλοσοφίες και δείτε την πραγματικότητα στα μάτια. 17 χρονών ειναι άντρας και έχει την ευθύνη των πράξεών του, δεν ειναι παιδάκι. Έλεος δηλαδή, μεχρι πότε ειναι παιδί ο άνθρωπος;;;

17χρονο μουλάρι... ! Ξαναδιαβάζεις όσα γράφεις άραγε ; Μιλάς για "κοινωνικοποίηση" για "διανοητικούς και ακαδημαϊκούς σκοπούς", για "ψηφοφορία", ότι δεν υπάρχει η πολυτέλεια να διορθωθεί ένας 17 χρονος (!) και ότι του χρειάζεται "καταστολή" (!!!) για το καταλάβει κ.α. Εγώ που είμαι 37 αν κάνω κάποιο λάθος τι τιμωρία μου επιβάλλεις ; Είσαι πολύ ακραίος. Δεν απάντησες στο ερώτημά μου : "Εσύ είσαι αλάνθαστος ;" Και θα συμπληρώσω "εάν κάποτε κάνεις ένα λάθος για τον οποιοδήποτε λόγο τι τιμωρία θα επιβάλλεις στον εαυτό σου" ; Του δολοφόνου με τα ισόβια (που "έβαλες" στο μαθητή) είναι καλά ; Τι θα έλεγες για ηλεκτρική καρέκλα ; Και τέλος Μιχάλη, ο άνθρωπος πρέπει να είναι πάντα παιδί ! Θα σου θυμίσω λίγο από Αγία Γραφή : "Αφετε τα παιδία και μη κωλύετε αυτά ελθειν προς με, των γαρ τούτων εστίν η βασιλεία των ουρανών..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, δεν ειμαι αλάνθαστος, όπως και ουδείς άλλος. Αν κάποτε κάνω λάθος, η τιμωρία στον εαυτό μου θα είναι να ρίξω λίγο τη μουρη μου και να κοπιάσω περισσότερο, αποδεχόμενος το σφάλμα μου. Και μου συνέβη πρόσφατα, γι'αυτο μη θεωρήσεις οτι το παίζω ξύπνιος.
Η Αγία Γραφή που κολλάει;;;
Και τέλος πάντων, δεν απάντησε σε κανένα ερωτημα, συνεπώς το 0 για μένα ειναι αποδεκτό.

Τιμή του καθηγητή ειναι, γιατί στη θέση του άλλος δεν θα καθόταν ν'ασχοληθεί. Μη λυπάσθε, λοιπόν, που ειναι καθηγητής. Να λυπάστε γιατί ο κόσμος πρέπει να αντιμετωπίζεται ρεαλιστικά και όχι πίσω απο μεγαλόστομες θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Για να μην υπάρξουν άλλες παρεξηγήσεις..... διέγραψα την εικόνα που είχα ανεβάσει στο συγκεκριμένο post.
Και για να προλάβω όσους τρέξουν να κακολογήσουν πάλι.... δεν διέγραψα την εικόνα γιατί "φοβήθηκα", αλλά γιατί σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ενοχλήσω κανέναν. Επίσης το forum αυτό είναι μαθητικό και ως καθηγητής οφείλω να το κατανοώ.

Καμία "παρεξήγηση" και καμία "κακολογία" κύριε καθηγητά από κανέναν. Σας τιμά που ρωτάτε τη γνώμη μαθητών για μία πράξη σας και τη διαβάσατε... Μήπως ο έλεγχος της συνείδησής σας οδήγησε σε κάτι τέτοιο ; Επειτα απ' όσα διαβάσατε, τι γνώμη σχηματίσατε για τη βαθμολογία του γραπτού του μαθητή σας ; Εχει ακόμα την τιμωρία "στο τσεπάκι του" ; Υπήρξατε κι εσείς μαθητής και το αίμα σας "έβραζε" εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας. Εξάλου έχετε μερίδιο ευθύνης για το γραπτό του μαθητή που με τίποτα (το επαναλαμβάνω και συγχωρέστε με γιαυτό) δεν ήταν για 0 (μηδέν -!!!-). Υποθέστε ότι θα μπορούσε να ήταν (η να βρεθεί σε κάποια στιγμή) το δικό σας παιδί. Ας μάθουμε να συγχωράμε γιατί κάποτε θα χρειαστεί να μας συγχωρέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Όχι, δεν ειμαι αλάνθαστος, όπως και ουδείς άλλος. Αν κάποτε κάνω λάθος, η τιμωρία στον εαυτό μου θα είναι να ρίξω λίγο τη μουρη μου και να κοπιάσω περισσότερο, αποδεχόμενος το σφάλμα μου. Και μου συνέβη πρόσφατα, γι'αυτο μη θεωρήσεις οτι το παίζω ξύπνιος.
Η Αγία Γραφή που κολλάει;;;
Και τέλος πάντων, δεν απάντησε σε κανένα ερωτημα, συνεπώς το 0 για μένα ειναι αποδεκτό.

Τιμή του καθηγητή ειναι, γιατί στη θέση του άλλος δεν θα καθόταν ν'ασχοληθεί. Μη λυπάσθε, λοιπόν, που ειναι καθηγητής. Να λυπάστε γιατί ο κόσμος πρέπει να αντιμετωπίζεται ρεαλιστικά και όχι πίσω απο μεγαλόστομες θεωρίες.

Η τιμωρία που βάζεις στον εαυτό σου είναι "να ρίξω λίγο τη μούρη μου και να κοπιάσω περισσότερο, αποδεχόμενος το σφάλμα μου" στο μαθητή όμως έβαλες τιμωρία "δολοφόνου με ισόβια" ! Σε ξένο πισινό 10 βουρδουλιές ; Το σοκ του μαθητή του αριστούχου κατά τον καθηγητή το λογάριασες ; Εαν το γραπτό αυτό κι εσύ κρίνεις ότι είναι για 0 (μηδέν) με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπό σου διάβασε περισσότερο χημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Πραγματικα καλυτερα να σοκαριστει τωρα παρα μετα απο μερικα χρονια με αυτα που θα αντικρυσει στο πανεπιστημιο ή στις Πανελληνιες....Εδω τουλαχιστον,ειχε την ευκαιρια να αντιμιλησει,εκει τι θα μπορει???Αν το εκανε συνειδητα και οχι επειδη ηταν αδιαβαστος, τοτε η μονοημερη ειναι το λιγοτερο...Σε καθε περιπτωση ομως,θα επρεπε να το αποδεχτει και οχι να βγαλει γλωσσα οπως εκανε...Δυστυχως,οσο αριστουχος και αν ειναι στα μαθηματα,σε συμπεριφορα εχει πολλα μαθηματα να δωσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν πειράζει, εμένα, επίσης αριστούχος, ένα παρόμοιο σοκ με ωφέλησε. Και πιστεύω οτι αντι να παραμυθιάζονται σχεδον ενήλικοι μαθητές, καλύτερα να βλέπουν τη σκληρή πραγματικότητα. Ας πάθει το σοκ λοιπόν, όπως το έπαθε, δεν θα πάθει και τίποτα. Όπως ειπε και ο κυριος καθηγητής, σκοπός του ήταν να ταρακουνήσει το μαθητή και όχι να τον ξεφτιλίσει. Αν ο άλλος δεν έχει φιλότιμο, τότε πρόβλημά του. Επειδή κι εγώ βρέθηκα σε παρόμοια περίπτωση, προτίμησα να αναζητησω τις ευθύνες στον εαυτό μου (γιατι μονο δικές μου ευθύνες ήταν) και όχι να τις ριξω αδίκως και με τέτοια αισχρή συμπεριφορά στον καθηγητή μου, σεβόμενος έστω το 19 με το οποίο με τίμησε.



Πραγματικα καλυτερα να σοκαριστει τωρα παρα μετα απο μερικα χρονια με αυτα που θα αντικρυσει στο πανεπιστημιο ή στις Πανελληνιες....Εδω τουλαχιστον,ειχε την ευκαιρια να αντιμιλησει,εκει τι θα μπορει???Αν το εκανε συνειδητα και οχι επειδη ηταν αδιαβαστος, τοτε η μονοημερη ειναι το λιγοτερο...Σε καθε περιπτωση ομως,θα επρεπε να το αποδεχτει και οχι να βγαλει γλωσσα οπως εκανε...Δυστυχως,οσο αριστουχος και αν ειναι στα μαθηματα,σε συμπεριφορα εχει πολλα μαθηματα να δωσει;)


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πολλες φορες διαπιστωνω εμπειρικα,οτι οι μαθητες ειναι πολυ ωριμοτεροι πνευματικα νοητικα απο τους μεγαλυτερους τους..Θαρρω οτι αυτο συμβαινει σε πολλες περιπτωσεις στην παρουσα διαδικτυακη σελιδα και οφειλω να ομολογησω οτι με χαροποιει αυτο το γεγονος,μου αρεσει να αφουγκραζομαι αυτες τις αποψεις,οι οποιες με κανουν να σχηματιζω ενα πολυ μεγαλο μειδιαμα απο περηφανια και ευτυχια!
Ωστοσο,στον αντιποδα,οταν καποια πιο ηλικιωμενα κοινωνικα οντα επιχειρουν να διαπραξουν υβρη ενοχοποιωντας,επιρριπτοντας ακαρπες και μη ουσιαστικες ευθυνες στους μαθητες,τοτε λυπαμαι βαθυτατα,διοτι δε γνωριζουν τι σημαινει διαπαιδαγωγηση και ποιου σημαντικοτατου φορεα εκπροσωποι ειναι..Δε γνωριζουν οτι συμβαλλουν ουσιαστικα στη σχηματοποιηση των αυριανων πολιτων,που θα αφησουν με ανεξιτηλη γραφη την παρουσια τους στο κοινωνικο γιγνεσθαι..

Λυπαμαι πολυ,που ειστε καθηγητης..

Είσαι σίγουρα μπερδεμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Είσαι σίγουρα μπερδεμένος!

Αν η αληθεια των πραγματων ειναι τοσο ωμη και αμεση,πολλες φορες δε γινεται αποδεκτη με γελοιες μεθοδους.Αυτο ειναι απορροια της ανωριμοτητας που αποδεικνυουν πολλοι ανθρωποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
και όχι να τις ριξω αδίκως και με τέτοια αισχρή συμπεριφορά στον καθηγητή μου, σεβόμενος έστω το 19 με το οποίο με τίμησε.

Το σοκ για σένα ήταν που σου έβαλε 19 και όχι 20; :wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να δείτε το τεστ που επισυνάπτω την φωτογραφία του και να μου πείτε εάν ο βαθμός που έχω βάλει είναι σωστός!
Αυτός ο βαθμός του μαθητή, ο οποίος μέχρι στιγμής τα έχει πάει άριστα και του έχω βάλει 20 στο πρώτο τετράμηνο, έγινε η αφορμή να μου πει μόλις το είδε φωναχτά επί λέξη: "Νομίζετε ότι είστε ο καθηγηταράς που έχει τελειώσει πανεπιστήμια και master και μπορείτε να κρίνετε όποιον θέλετε?" Βέβαια η ιστορία δεν έμεινε εκεί.... το συνέχισε μέχρι τα άκρα...πλημμύρισε ειρωνεία η τάξη κλπ.
Το λάθος μου ήταν ότι δεν τον πήγα στον διευθυντή να φάει την μονοήμερή του....

Πείτε μου σας παρακαλώ τι πιστεύετε?

Υ.Γ. Τι τραβάμε και μεις οι καθηγητές...:D
...

Για να μην υπάρξουν άλλες παρεξηγήσεις..... διέγραψα την εικόνα που είχα ανεβάσει στο συγκεκριμένο post.
Και για να προλάβω όσους τρέξουν να κακολογήσουν πάλι.... δεν διέγραψα την εικόνα γιατί "φοβήθηκα", αλλά γιατί σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ενοχλήσω κανέναν. Επίσης το forum αυτό είναι μαθητικό και ως καθηγητής οφείλω να το κατανοώ.

Αφού αποφασίσατε να βγάλετε τη φωτογραφία παρακαλώ αλλάξτε και το κείμενο ώστε οι (καινούριοι) αναγνώστες να καταλάβουν περί τίνος πρόκειται...
Επίσης πολύ χρήσιμο θα ήταν εάν ο ίδιος μαθητής μας έλεγε τη γνώμη του γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι. Σχολιάζουμε μία πράξη του χωρίς να του δίνουμε το δικαίωμα ν' "απολογηθεί" !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αφού αποφασίσατε να βγάλετε τη φωτογραφία παρακαλώ αλλάξτε και το κείμενο ώστε οι (καινούριοι) αναγνώστες να καταλάβουν περί τίνος πρόκειται...
Επίσης πολύ χρήσιμο θα ήταν εάν ο ίδιος μαθητής μας έλεγε τη γνώμη του γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι. Σχολιάζουμε μία πράξη του χωρίς να του δίνουμε το δικαίωμα ν' "απολογηθεί" !!!
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το σοκ για σένα ήταν που σου έβαλε 19 και όχι 20; :wow:

Το σοκ ήτανε που δεν του έγραψα καλά και μου είχε στο τετραμηνο 19...

Αφού αποφασίσατε να βγάλετε τη φωτογραφία παρακαλώ αλλάξτε και το κείμενο ώστε οι (καινούριοι) αναγνώστες να καταλάβουν περί τίνος πρόκειται...
Επίσης πολύ χρήσιμο θα ήταν εάν ο ίδιος μαθητής μας έλεγε τη γνώμη του γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι. Σχολιάζουμε μία πράξη του χωρίς να του δίνουμε το δικαίωμα ν' "απολογηθεί" !!!

Απο το λίγο που μπορώ να ξέρω εδώ και 4 μηνες τη σοβαρότητα του συγκεκριμένου καθηγητή, έχω πολλούς λόγους να πιστεύω οτι είναι έτσι όπως τα λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikaros

Νεοφερμένος

Ο Ikaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, πως μπορω να δω αυτο το "περιβοητο" διαγώνισμα ωστε να μπορεσω και εγω με τη σειρα μου να εκφέρω άποψη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
το εχει ο καθηγητης στο πρωτο του ποστ αυτου του thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Καλησπέρα, πως μπορω να δω αυτο το "περιβοητο" διαγώνισμα ωστε να μπορεσω και εγω με τη σειρα μου να εκφέρω άποψη??

Στείλε μήνυμα στον καθηγητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να δείτε το τεστ που επισυνάπτω την φωτογραφία του και να μου πείτε εάν ο βαθμός που έχω βάλει είναι σωστός!
Αυτός ο βαθμός του μαθητή, ο οποίος μέχρι στιγμής τα έχει πάει άριστα και του έχω βάλει 20 στο πρώτο τετράμηνο, έγινε η αφορμή να μου πει μόλις το είδε φωναχτά επί λέξη: "
Νομίζετε ότι είστε ο καθηγηταράς που έχει τελειώσει πανεπιστήμια και master και μπορείτε να κρίνετε όποιον θέλετε?" Βέβαια η ιστορία δεν έμεινε εκεί.... το συνέχισε μέχρι τα άκρα...πλημμύρισε ειρωνεία η τάξη κλπ.
Το λάθος μου ήταν ότι δεν τον πήγα στον διευθυντή να φάει την μονοήμερή του....

Πείτε μου σας παρακαλώ τι πιστεύετε?

Υ.Γ. Τι τραβάμε και μεις οι καθηγητές...:D
δεν υπαρχει λογος να αισθανεστε ασχημα αλιμονο οταν του βαλατε το 20 δεν μιλησε και τωρα ξαφνικα με ενα 0 μιλαει δυστυχως το τεστ δεν ξερω που ειναι να το δω βεβαια και να το δω δεν θα καταλαβω πολλα(αλλα υποθετω οτι δεν θα εχε γραψει τιποτα για να το κανατε αυτο!) αλλα αλοιμονο αν ζητατε τη γνωμη μας για κατι τετοιο αφηστε τον αν ηθελε πραγματικα βαθμο ας διαβαζε η τουλαχιστον ας μην διαμαρτυροταν:P(τι κακια που μαι!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κάτι σχετικό με το 0 και το 1: ενώ στο Γυμνάσιο η βαθμολογία κυμαίνεται από 1 έως 20, στο Λύκειο η νομοθεσία προβλέπει κλίμακα βαθμολογίας από 0 μέχρι 100... Πάντως, αυτά είναι, κατά τη γνώμη μου, ανούσιες λεπτομέρειες. Ο """ιδανικός""" μαθητής, ο άριστος, που παίρνει 20, έχει δικαίωμα κάποια στιγμή να μην έχει διαβάσει, να μην ασχοληθεί κτλ. Δεν έχει, όμως, δικαίωμα, να κρίνει με αυτό τον τρόπο έναν εκπαιδευτικό (ταπεινή μου άποψη, πολλές φορές τέτοιου είδους αντιδράσεις ξεκινούν από αυτούς που ασχολούνται με τα παιδιά και τα "προπονούν" εκτός σχολείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

[Παρακλαώ να μη χαρακτηριστεί από τους διαχειριστές εκτός θέματος, καθώς πρόκειται για παρόμοια περίπτωση. Όπως ο καθηγητής που το άνοιξε αναφέρει ένα πρόβλημα με έναν μαθητή του, έτσι κι εγώ με κάποιους καθηγητές; Από αυτή τη σκοπιά το έβαλα εδώ]


Μιας και εδώ είναι τα θέματα των καθηγητών θα καταθέσω μια προσωπική εμπειρία και θέλω να μου πείτε την άποψή σας ή τι θα κάνατε... Είναι σημαντικό...για μένα τουλάχιστον.

Είμαι μαθητής της Γ'Τάξης και καταλαβαίνετε την πίεση και την έλλειψη χρόνου που έχουν οι μαθητές σε αυτήν την τάξη. Εξ αρχής θέλω ν δηλώσω πως στη Β'Λυκείου και στην Α'Λυκείου δεν ήμουν και από τους καλύτερους μαθητές αλλά όχι και από τους χειρότερους. Μαθητής του 15. Ομολογώ πως δε διάβαζα ως μαθητής Λυκείου ή όταν διάβαζα δε διάβαζα όπως πρέπει.
Ερχόμενος ασφαλώς στν Γ'Λυκείου δε διανοήθηκα να μη διαβάζω και πάντα προσπαθούσα να έχω ένα πρόγραμμα.
Το θέμα είναι ότι από τις προηγούμενες χρονιές είχα κάποια κενά, δυστυχώς με ακολούθησαν και φέτος. Και εκτός από το προκαθορισμένο διάβασμα της Γ'Λυκείου έπρεπε να αναπληρώνω και αυτά τα κενά. Δεν ήταν κάτι σπουδαίο αλλά κάποια στοιχεία που μου ήταν απαραίτητα να τα ξέρω.

Και τώρα μπαίνω στο προκείμενο:
Όπως πιο πάνω είπα υπάρχει και έλλειψη χρόνου. Ε, άμεσο αποτέλεσμα αυτών είναι να μην προλαβαίνω να κάνω πολλά και αναγκαστικά χωρίς να το θέλω να μην κάνω όλες μου τις εργασίες και τις ασκήσεις που μας βάζουν. Πραγματικά να μην προλαβαίνω.
Ε και ασφαλώς όλοι οι καθηγητές έχουν ακούσει χιλιάδες δικαιολογίες από άλλους μαθητές που ό,τι και να πω το αντιλαμβάνονται ως τεμπελιά. Με άμεσο αποτέλεσμα με μερικούς καθηγητές να έχω πρόβλημα.
Τί να πρωτοκάνω;;; Ασκήσεις φροντιστηρίου ασκήσεις σχολείου;; Διαγωνίσματα;


Αυτό που μπορώ να παραδεχτώ είναι ότι είμαι λίγο ανοργάνωτος, δεν οργανώνω έτσι το χρόνο μου ώστε να προφταίνω και αυτό έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Εκεί που πάω να ανοίξω το ένα μάθημα τα καταφέρνω έτσι ώστε να μην προλαβαίνω το άλλο.
Και εν τέλει ο καθηγητής να νομίζει πως καθόμουνα και να με χαρακτηρίζει τεμπέλη, πως δε διαβάζω. Ειδικά ο φυσικός στο σχολείο μόνο κακομοίρη δε με έχει πει.

Πραγματικά έχω πελαγώσει.
Ξέρω φαίνεται ότι δικαιολογούμαι πολύ, αλλά ο λόγος που εμείς οι μαθητές δεν κάνουμε πάντα τις εργασίες μας δεν είναι η τεμπελιά αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα στη μέση και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνετε οι περισσότεροι.
Και το χειρότερο βγάζετε πολλές φορές αυθαίρετα συμπεράσματα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω. Και κάθε φορά που αναγκαστικά αφήνω κάτι θα έχω εποιπτώσεις.

Συγκεκριμένα γράφω στο φροντιστήριο Φυσική εφ'όλης της ύλης και θα κάτσω όλο το Σαββατοκύριακο να διαβάσω Φυσική και αναγκαστικά δε θα μπορέσω να κάνω τα μαθήματα της Δευτέρας. Και ξέρω θα μου πείτε κάποια στιγμή θα βρω να τα κάνω, αλλά στη Φυσική έχω μείνει πίσω στην ύλη και αναγκαστηκά θα πρέπει αν κάτσω περισσότερο ώστε να κάνω ασκήσεις όπου δεν έχω ξανακάνει όταν κάναμε τη συγκεκριμένη ύλη.

Πιστεύετε πως παραμυθιάζομαι τελικά;; Αλλά το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι οι καθηγητές δεν ακούνε και δεν πιστεύουν όταν πραγματικά υπάρχει λόγος που δε διάβασες. Γιατί βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα;; Δηλαδή δε μπορεί κάπια στιγμή ο μαθητής να μην κάνει μια εργασία;

Δηλαδή εγώ να διαβάσω μόνο μια μέρα Φυσική ώστε να κάνω τα μαθήματα της Δευτέρας;;; Και μετά Φυσική δε θα γράψω καλά και θα με κατηγορεί ο καθηγητής στο φροντιστήριο ότι δε διάβασα. Αν πάλι διαβάσω καλά φυσική και τις δυο μέρες θα γράψω καλά φυσική αλλά θα τσακωθώ με τους καθηγητές τη Δευτέρα.
Πραγματικά δεν το αντέω αυτό άλλο. Και το χειρότερο είναι ότι δεν πιστεύουν τίποτα, δεν είναι κοντά μας μερικοί και δε δέχονται τίποτα.
Για το μόνο που με κατηγορώ είναι ότι δεν οργάνωσα σωστά τον χρόνο μου και δεν κάλυψα σωστά την ύλη τον Νοέμβριο και τώρα τρέχω σαν τρελός να καλύψω τα κομμάτια της ύλης......

Τελικά τι φταίει;;; Αλλά πραγματικά θα τσακωθώ πολύ άγρια αν με κατηγοροήσουν ξανά ότι καθόμουν και ότι είμαι τεμπέλης. Δεν το αντέχω άλλο αυτό. Δε θέλω να φανεί ότι κατηγορώ τους άλλους για τα προβλήματα που δημιουργούνται αλλά γιατί πάντα βγάζετε αμέσως συμπεράσματα;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top