Αξίζει να συνεχίσω τη σχολή;

marinelamara

Νεοφερμένος

Η marinelamara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος πρώτο εξάμηνο σε ένα τμήμα του Γεωπονικού Αθήνας. Σε λίγο τελειώνει η εξεταστική Ιανουαρίου και παίζει να έχω περάσει με το ζόρι 2 μαθήματα θεωρίας και 3 εργαστήρια (το εξάμηνο έχει 7 θεωρίες 4 εργαστήρια). Η σχολή να σημειώσω ότι ήταν αρκετά χαμηλά στο μηχανογραφικό και όταν πέρασα σε αυτή είχα ξενερώσει αρκετά. Γενικά είμαι πολύ αγχωμένη με το ενδεχόμενο των 5 χρωστούμενων μαθημάτων για Σεπτέμβρη και επιπλέον δεν ξέρω αν αξίζει να περάσω τόσο άγχος και κόπο για μια σχολή που δεν με ενθουσιάζει. Από την άλλη φοβάμαι να φύγω γιατί έχω προσαρμοστεί καλά και έχω βρει τις παρέες μου εδώ , άρα αν φύγω νιώθω οτι θα χάσω επαφή , ή θα μετανιώσω την απόφασή μου. Είμαι αρκετά χαμένη και έχω χάσει σχεδόν όλο το κίνητρο για διάβασμα που είχα στην αρχή.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,450 μηνύματα.
Καρδιά μου για να μην αρχίσω να σου γράφω ενα κατεβατό, μήπως θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη;

Πού θα πας αν φύγεις από αυτήν τη σχολή;
Δηλαδη τι εναλλακτικές έχεις;
Εχουν περισσότερη σημασία για σένα οι όποιες παρέες έχεις σχηματίσει ή το να βρεις την υγεία σου που λέμε;

Περιμένω τις απαντήσεις σου, για να το συζητήσουμε. Ομως δε θέλω να μου αγχώνεσαι. Είσαι τόσο μικρή ακόμα, όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι θες να κάνεις στη ζωή σου; Ποια ήταν η πρώτη σου επιλογή; Πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εαν αφησεις τι σχολη τι σκεφτεσαι να κανεις; πως θα κινηθεις; σκεψου αυτο
απο εκει θα κριθει αν αξιζει να την αφησεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος πρώτο εξάμηνο σε ένα τμήμα του Γεωπονικού Αθήνας. Σε λίγο τελειώνει η εξεταστική Ιανουαρίου και παίζει να έχω περάσει με το ζόρι 2 μαθήματα θεωρίας και 3 εργαστήρια (το εξάμηνο έχει 7 θεωρίες 4 εργαστήρια). Η σχολή να σημειώσω ότι ήταν αρκετά χαμηλά στο μηχανογραφικό και όταν πέρασα σε αυτή είχα ξενερώσει αρκετά. Γενικά είμαι πολύ αγχωμένη με το ενδεχόμενο των 5 χρωστούμενων μαθημάτων για Σεπτέμβρη και επιπλέον δεν ξέρω αν αξίζει να περάσω τόσο άγχος και κόπο για μια σχολή που δεν με ενθουσιάζει. Από την άλλη φοβάμαι να φύγω γιατί έχω προσαρμοστεί καλά και έχω βρει τις παρέες μου εδώ , άρα αν φύγω νιώθω οτι θα χάσω επαφή , ή θα μετανιώσω την απόφασή μου. Είμαι αρκετά χαμένη και έχω χάσει σχεδόν όλο το κίνητρο για διάβασμα που είχα στην αρχή.
Το οτι περασες 2 θεωριες και 3 εργαστηρια ειναι φυσιολογικο , αφου ακομα δεν ξερεις τους μηχανισμους εκει.
Τωρα περι χαμηλης βασης της σχολης δεν μου λεει τιποτα ,αυτο που ξερω ειναι οτι η γεωπονια ειναι επιστημαρα και με οραμα, σκεψου οτι καθε μια ωρα ταιζεις εκατομμυρια ανθρωπους.
Τωρα αν η ψυχη σου τραβα κατι πιο κοσμοπολιτικο πχ κοσμετολογια ακολουθα την και προσπαθησε με το 10%
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,870 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος πρώτο εξάμηνο σε ένα τμήμα του Γεωπονικού Αθήνας. Σε λίγο τελειώνει η εξεταστική Ιανουαρίου και παίζει να έχω περάσει με το ζόρι 2 μαθήματα θεωρίας και 3 εργαστήρια (το εξάμηνο έχει 7 θεωρίες 4 εργαστήρια). Η σχολή να σημειώσω ότι ήταν αρκετά χαμηλά στο μηχανογραφικό και όταν πέρασα σε αυτή είχα ξενερώσει αρκετά. Γενικά είμαι πολύ αγχωμένη με το ενδεχόμενο των 5 χρωστούμενων μαθημάτων για Σεπτέμβρη και επιπλέον δεν ξέρω αν αξίζει να περάσω τόσο άγχος και κόπο για μια σχολή που δεν με ενθουσιάζει. Από την άλλη φοβάμαι να φύγω γιατί έχω προσαρμοστεί καλά και έχω βρει τις παρέες μου εδώ , άρα αν φύγω νιώθω οτι θα χάσω επαφή , ή θα μετανιώσω την απόφασή μου. Είμαι αρκετά χαμένη και έχω χάσει σχεδόν όλο το κίνητρο για διάβασμα που είχα στην αρχή.
Αν δεν σου αρέσει , όχι δεν αξίζει... Αν απλά απογοητεύτηκες με την εξεταστική να ξανά προσπαθήσεις τον Σεπτέμβρη, δεν έγινε και τίποτα ♥️ Σκέψου πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε λίγα χρόνια, όταν κάτι σου αρέσει σημαίνει ότι δεν μπορείς να φανταστείς ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ άλλο επάγγελμα τον εαυτό σου! Και εγώ αυτό έκανα και επέλεξα!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος πρώτο εξάμηνο σε ένα τμήμα του Γεωπονικού Αθήνας. Σε λίγο τελειώνει η εξεταστική Ιανουαρίου και παίζει να έχω περάσει με το ζόρι 2 μαθήματα θεωρίας και 3 εργαστήρια (το εξάμηνο έχει 7 θεωρίες 4 εργαστήρια).
Αν ήξερες τα στατιστικά όχι μόνο της σχολής σου αλλά και των άλλων, θα έβλεπες ότι είσαι ΤΟΠ. ΟΙ περισσότεροι φοιτητές στο 1ο εξάμηνο περνούν λιγότερα από σένα και αρκετοί κανένα. Ε, μετά από πανελλήνιες να μην αράξουμε λιγάκι; Πάντως οι περισσότεροι το ξεπερνούν και προχωρούν.

1645899151410.png
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Οι περισσότεροι στο πρώτο έτος δυσκολεύονται να περάσουν τα περισσότερα μαθήματα γιατί ακόμα δεν ξέρουν τι παει να πει σωστό διάβασμα. Δεν καταλαβαίνεις από τόσο γρήγορα το αντικείμενο σπουδών σου… κατσε άλλο λιγο, ίσως τελικά ενθουσιαστείς. Αν νιώθεις ότι ούτε στο 2ο έτος δεν σε τραβάει η σχολή και έχεις ένα βουνό από χρωστούμενα, παράτα την.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος πρώτο εξάμηνο σε ένα τμήμα του Γεωπονικού Αθήνας. Σε λίγο τελειώνει η εξεταστική Ιανουαρίου και παίζει να έχω περάσει με το ζόρι 2 μαθήματα θεωρίας και 3 εργαστήρια (το εξάμηνο έχει 7 θεωρίες 4 εργαστήρια). Η σχολή να σημειώσω ότι ήταν αρκετά χαμηλά στο μηχανογραφικό και όταν πέρασα σε αυτή είχα ξενερώσει αρκετά. Γενικά είμαι πολύ αγχωμένη με το ενδεχόμενο των 5 χρωστούμενων μαθημάτων για Σεπτέμβρη και επιπλέον δεν ξέρω αν αξίζει να περάσω τόσο άγχος και κόπο για μια σχολή που δεν με ενθουσιάζει. Από την άλλη φοβάμαι να φύγω γιατί έχω προσαρμοστεί καλά και έχω βρει τις παρέες μου εδώ , άρα αν φύγω νιώθω οτι θα χάσω επαφή , ή θα μετανιώσω την απόφασή μου. Είμαι αρκετά χαμένη και έχω χάσει σχεδόν όλο το κίνητρο για διάβασμα που είχα στην αρχή.
Όντας προηγουμένως φοιτητής γεωπονικού τμήματος και σπουδάζοντας σε αυτό δυο χρόνια πριν την παρατήσω και φύγω στο εξωτερικό για την πραγματοποίηση των ονείρων και των στόχων μπορώ να σου πω και να σου προτείνω το εξής. Πρώτα μια σύντομη αναδρομή στην ιστορία μου με λίγα λόγια.

Το 2019 πέρασα στο Γεωπονικό, δεν μου άρεσε καθόλου από το πρώτο έτος όμως συνέχισα μέχρι το δεύτερο λόγω φόβο από τους δικούς μου και από τον ίδιο μου το εαυτό ότι αν την αφήσω δεν θα κάνω τίποτα στη ζωή μου και δεν θα ακολουθήσω ποτέ το δικό μου μονοπάτι.

Στο δεύτερο έτος λόγω που ήταν εξ αποστάσεως διάβαζα παράλληλα για τις πανελλήνιες όπου έδωσα και δυστυχώς δεν πέρασα εκεί που ήθελα που είναι η ιατρική με συνέπεια το καλοκαίρι μετά από μεγάλο κουράγιο και λέγοντας στον εαυτό μου "ως εδώ" έκανα αίτηση και πέρασα στο εξωτερικό όπου σπουδάζω τώρα και μπορώ να πω μέχρι στιγμής με επιτυχία.

Αυτό που σου προτείνω να κάνεις ως πρώην συνάδελφος είναι όπως είπαν και οι υπόλοιποι να το σκεφτείς καλά και να δεις τι πραγματικά σου αρέσει και τι να κάνεις στη ζωή σου. Οταν για παράδειγμα έμαθα τι ήθελα πραγματικα διάβαζα από το πρωί μέχρι τα ξημερώματα για να τα καταφέρω. Κάνε το ίδιο, δες τι σου αρέσει και τι σε συμφέρει φυσικά και δώσε όλο σου το είναι.

Ομως πριν προχωρήσεις πρέπει να είσαι τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό σίγουρη ότι αυτό είναι που θέλεις και ότι η γεωπονική δεν είναι για εσένα...

Μετέπειτα εξαρτάται από εσένα και προπαντός από την θέληση σου.
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εχεις και την επιλογη του 10%
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
παντως οτι και να σου πει καποιος ανωνυμος σε ενα φορουμ εσυ θα παρεις αποφαση.η λογικη λεει οτι στο πρωτο ετος ουδεις μπορει να ξερει αν του αρεσει ενα αντικειμενο ή οχι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος πρώτο εξάμηνο σε ένα τμήμα του Γεωπονικού Αθήνας. Σε λίγο τελειώνει η εξεταστική Ιανουαρίου και παίζει να έχω περάσει με το ζόρι 2 μαθήματα θεωρίας και 3 εργαστήρια (το εξάμηνο έχει 7 θεωρίες 4 εργαστήρια). Η σχολή να σημειώσω ότι ήταν αρκετά χαμηλά στο μηχανογραφικό και όταν πέρασα σε αυτή είχα ξενερώσει αρκετά. Γενικά είμαι πολύ αγχωμένη με το ενδεχόμενο των 5 χρωστούμενων μαθημάτων για Σεπτέμβρη και επιπλέον δεν ξέρω αν αξίζει να περάσω τόσο άγχος και κόπο για μια σχολή που δεν με ενθουσιάζει. Από την άλλη φοβάμαι να φύγω γιατί έχω προσαρμοστεί καλά και έχω βρει τις παρέες μου εδώ , άρα αν φύγω νιώθω οτι θα χάσω επαφή , ή θα μετανιώσω την απόφασή μου. Είμαι αρκετά χαμένη και έχω χάσει σχεδόν όλο το κίνητρο για διάβασμα που είχα στην αρχή.
Γιατί το συζητάμε καν ; Τον χρόνο σου χαλάς εκεί. Εαν απο το πρώτο εξάμηνο ξεκίνησες έτσι είναι περιττό να πω πως θα πάνε τα επόμενα. Η σχολή ξεκάθαρα δεν σε ενδιαφέρει οπότε κάνε την χάρη στον εαυτό σου και παρά την, βρες κάτι άλλο που σε ενθουσιάζει περισσότερο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,450 μηνύματα.
Γιατί το συζητάμε καν ; Τον χρόνο σου χαλάς εκεί. Εαν απο το πρώτο εξάμηνο ξεκίνησες έτσι είναι περιττό να πω πως θα πάνε τα επόμενα. Η σχολή ξεκάθαρα δεν σε ενδιαφέρει οπότε κάνε την χάρη στον εαυτό σου και παρά την, βρες κάτι άλλο που σε ενθουσιάζει περισσότερο.
Τώρα μου βιάζεσαι. Κάτσε να έρθει η κοπέλα να μας απαντήσει κάποιες ερωτήσεις.

Γενικά και γω αυτής της άποψης είμαι, αλλα δεν έχουμε πλήρη εικόνα της κατάστασης, οπότε ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Τώρα μου βιάζεσαι. Κάτσε να έρθει η κοπέλα να μας απαντήσει κάποιες ερωτήσεις.

Γενικά και γω αυτής της άποψης είμαι, αλλα δεν έχουμε πλήρη εικόνα της κατάστασης, οπότε ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.
Κάποια πράγματα φαίνονται απο την αρχή Πάκο. Δεν έχει νόημα να σπαταλήσει περαιτέρω χρόνο εκεί. Θα απογοητευτεί τόσο απο το αντικείμενο, εφόσον δεν την ενθουσιάζει, και αργότερα και απο τον εαυτό της αφού θα βλέπει οτι δεν θα τα πηγαίνει καλά(σαν φυσικό επακόλουθο της έλλειψης ενδιαφέροντος).
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,870 μηνύματα.
Κάποια πράγματα φαίνονται απο την αρχή Πάκο. Δεν έχει νόημα να σπαταλήσει περαιτέρω χρόνο εκεί. Θα απογοητευτεί τόσο απο το αντικείμενο εφόσον δεν την ενθουσιάζει και αργότερα απο τον εαυτό της αφού θα βλέπει οτι δεν αποδίδει(σαν φυσικό ακόλουθο της έλλειψης ενδιαφέροντος).
Α μη το λέτε αυτό... Και εγώ απογοητεύτηκα αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι και πήρα και το δεκαράκι σε ένα μάθημα, μου αρέσει... Το θέμα είναι αν μπορείς να σκεφτείς τον εαυτό σου σε αυτό το επάγγελμα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Α μη το λέτε αυτό... Και εγώ απογοητεύτηκα αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι και πήρα και το δεκαράκι σε ένα μάθημα, μου αρέσει... Το θέμα είναι αν μπορείς να σκεφτείς τον εαυτό σου σε αυτό το επάγγελμα
Όχι και πληθυντικό βρε Εριφύλη, νέος είμαι ακόμα :laugh:. Κοίτα αυτό που λες ισχύει αλλά θέλει λίγη προσοχή. Εαν την έχει πάρει απο κάτω επειδή δεν τα πήγε καλά τότε ναι, πιθανότατα πρέπει να ηρεμήσει, να προσπαθήσει εκ νέου στο εαρινό,να δώσει προσοχή και να επανεκτιμήσει για το πόσο απολαμβάνει τα μαθήματα.

Υπάρχει και ο αντίποδας όμως. Εαν κάνει το λάθος να "ενθουσιαστεί" απο την καλή της επίδοση, μπορεί να κρίνει λανθασμένα οτι της ταιριάζει και της αρέσει το αντικείμενο. Και εδώ θέλει προσοχή. Όταν τα πηγαίνουμε καλά γεμίζει ο εγκέφαλος με σεροτονίνη, which feels good. Αλλά δεν σημαίνει οτι θα γίνεται για πάντα αυτό,και εαν δεν της αρέσει πραγματικά το αντικείμενο μακροπρόθεσμα θα μετανιώσει που δεν έφυγε όσο είχε την ευκαιρία.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,870 μηνύματα.
Όχι και πληθυντικό βρε Εριφύλη, νέος είμαι ακόμα :laugh:. Κοίτα αυτό που λες ισχύει αλλά θέλει λίγη προσοχή. Εαν την έχει πάρει απο κάτω επειδή δεν τα πήγε καλά τότε ναι, πιθανότατα πρέπει να ηρεμήσει, να προσπαθήσει εκ νέου στο εαρινό,να δώσει προσοχή και να επανεκτιμήσει για το πόσο απολαμβάνει τα μαθήματα.

Υπάρχει και ο αντίποδας όμως. Εαν κάνει το λάθος να "ενθουσιαστεί" απο την καλή της επίδοση, μπορεί να κρίνει λανθασμένα οτι της ταιριάζει και της αρέσει το αντικείμενο. Και εδώ θέλει προσοχή. Όταν τα πηγαίνουμε καλά γεμίζει ο εγκέφαλος με σεροτονίνη, which feels good. Αλλά δεν σημαίνει οτι θα γίνεται για πάντα αυτό,και εαν δεν της αρέσει πραγματικά το αντικείμενο μακροπρόθεσμα θα μετανιώσει που δεν έφυγε όσο είχε την ευκαιρία.
Ναι δίκαιο έχεις σε όλα αυτά που λες, αλλά εγώ πιστεύω απογοητεύτηκε από τα μαθήματα που πιθανόν δεν πέρασε... Και εγώ σε ένα προφορικό που τα θαλάσσωσα, αλλά δεν βγήκε ακόμα βαθμός, όταν γύρισα σπίτι είπα: τα παρατάω! Πατωσα! ... Και φαντάσου το είπα για ένα μάθημα, ενώ η κοπέλα μιλάει για τρία-τεσσερα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Ναι δίκαιο έχεις σε όλα αυτά που λες, αλλά εγώ πιστεύω απογοητεύτηκε από τα μαθήματα που πιθανόν δεν πέρασε... Και εγώ σε ένα προφορικό που τα θαλάσσωσα, αλλά δεν βγήκε ακόμα βαθμός, όταν γύρισα σπίτι είπα: τα παρατάω! Πατωσα! ... Και φαντάσου το είπα για ένα μάθημα, ενώ η κοπέλα μιλάει για τρία-τεσσερα
Χρειάζεται ψυχραιμία και μια προσωπική αξιολόγηση σε αυτές τις καταστάσεις. Π.χ. πάτωσα γιατί δεν προσπαθούσα ; Δεν πήγαινα στις διαλέξεις ; Δεν με ενδιέφερε το μάθημα ; Δεν είχα κοιμηθεί ; Δεν το καταλάβαινα αρκετά καλά ; Εαν αναρωτηθεί κανείς και απαντήσει ειλικρινά, πιστεύω οτι θα καταλάβει οτι το πρόβλημα είναι συγκεκριμένο και μπορεί να διορθωθεί.

Προφανώς κανείς δεν θέλει να αποτυγχάνει σε τίποτα. Αλλά απο την άλλη, δεν υπάρχει ούτε ένα ενδιαφέρον πράγμα για το οποίο αξίζει να προσπαθήσει κανείς σκληρά, εαν δεν υπάρχει το ενδεχόμενο της αποτυχίας. Και επειδή όλοι σε κάποια φάση της ζωής τους θα απογοητευτούν με κάτι, το να τα παρατάς εύκολα δεν είναι ποτέ η λύση!

Για ένα μάθημα ή ακόμα και 3-4 ειλικρινά δεν έγινε κάτι. Μην απογοητεύεστε. Υπάρχουν πολύ,πολύ χειρότερες καταστάσεις. Απλά η "ζημιά" πρέπει να περιοριστεί γρήγορα γιατί τα μικρά προβλήματα έχουν την τάση να πηγαίνουν ντόμινο και να εξελίσσονται σε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,450 μηνύματα.
Κάποια πράγματα φαίνονται απο την αρχή Πάκο. Δεν έχει νόημα να σπαταλήσει περαιτέρω χρόνο εκεί. Θα απογοητευτεί τόσο απο το αντικείμενο, εφόσον δεν την ενθουσιάζει, και αργότερα και απο τον εαυτό της αφού θα βλέπει οτι δεν θα τα πηγαίνει καλά(σαν φυσικό επακόλουθο της έλλειψης ενδιαφέροντος).
Σου είπα βρε Σαμαελ και γω αυτής της άποψης είμαι γενικά, αλλα κρίνω οτι εισαι too απόλυτος, μιας και έχουμε ελλιπείς πληροφορίες.

Ξέρεις αν έχει κάτι άλλο στο μυαλό της;
Ποιο θα μπορούσε να ειναι το επόμενο βήμα;
Για ποιον λόγο δεν απέδωσε;
κ.ά

No, no, no
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top