Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κοιταξε φιλε δεν εχω παει Λυκειο αλλα απο οτι φαινεται εχοντας μιλησει με πολλους μαθητες λυκειου στο Γυμνασιο προπονησαι σε κατι λιγο πιο σκληρο απο το δημοτικο..Αλλα και παλι σε αντιμετωπιζουν σαν πεδακι.Στο λυκειο θα ανακαλυψεις ποια κατευθυνση θες να ακολουθησεις και ολα τα παρελκομενα..Αξιζει να διαβαζεις αλλα ακομα και 20 να βγαζεις αλλο γυμνασιο που εισαι 12 αλλο λυκειο που εισαι 16!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marelpt

Νεοφερμένος

Ο Marelpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παντως πολυ ενδιαφερον θεμα οντως.Κοιτα, το να εισαι καλος στο γυμνασιο, πιστευω σιγουρα σε βοηθαει στην μετεπειτα πορεια σου σαν μαθητης, τοσο απο την αποψη να μην αφηνεις κενα οσο και γιατι συνηθιζεις να προσπαθεις και γινεσαι πιο "καλος μαθητης", κατι που σιγουρα θα σου χρειαστει. Θελω να πω οτι αυτοι που ειναι καλοι στην τριτη λυκειου, δεν ειναι καλοι γιατι εμαθαν καλα την υλη της τριτης η της δευτερας λυκειου (ουτε βεβαια και του γυμνασιου) αλλα γιατι διαβαζαν επι σειρα ετων και καταφεραν να αποκτησουν δεξιοτητες που μαθητες με διαβασμα ενος η δυο ετων δεν απεκτησαν. Αυτες λοιπον οι δεξιοτητες σε βοηθουν να εχεις αυτο το κατι παραπανω απο τους αλλους που θα σε κανει να ξεχωρισεις, γιατι μην ξεχναμε, οι πανελληνιες βασιζονται εκ φυσεως στον ανταγωνισμο.

Τωρα οσον αφορα αυτο καθ' αυτο το γυμνασιο σιγουρα τα βραβεια και τα αριστεια δεν πρεπει να σε παρασυρουν, παροτι χαριζουν μια προσκαιρη ικανοποιηση, γιατι κυνηγωντας τα μπορει να χασεις πιο σημαντικα πραγματα και προπαντων την ηρεμια σου.

Οποτε "παν μετρον αριστον".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και αξίζει! Μαθαίνεις να διαβάζεις σωστά και τακτικά. Μαθαίνεις να δουλεύεις σκληρά για να επιτυχαίνεις τους στόχους σου. Ετοιμάζεσαι για δυσκολίες καθώς η ύλη των μαθημάτων αυξάνεται άνα τάξη. Έχεις τις κατάλληλες βάσεις για το λύκειο. Νιώθεις ικανοποίηση για τον ευατό σου.

Ο μαθηματικός μας έλεγε : ''Τα μαθηματικά είναι σαν μια σκάλα. Πρέπει να ανεβαίνεις ένα - ένα σκαλοπάτι και αν παραπατήσεις και πέσεις, πρέπει να αρχίσεις απ'την αρχή!''

Νομίζω αυτό ισχύει για όλλα τα μαθήματα του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Φυσικά και αξίζει! Μαθαίνεις να διαβάζεις σωστά και τακτικά. Μαθαίνεις να δουλεύεις σκληρά για να επιτυχαίνεις τους στόχους σου. Ετοιμάζεσαι για δυσκολίες καθώς η ύλη των μαθημάτων αυξάνεται άνα τάξη. Έχεις τις κατάλληλες βάσεις για το λύκειο. Νιώθεις ικανοποίηση για τον ευατό σου.

Ο μαθηματικός μας έλεγε : ''Τα μαθηματικά είναι σαν μια σκάλα. Πρέπει να ανεβαίνεις ένα - ένα σκαλοπάτι και αν παραπατήσεις και πέσεις, πρέπει να αρχίσεις απ'την αρχή!''

Νομίζω αυτό ισχύει για όλλα τα μαθήματα του σχολείου.
Ωωω αυτο με τα μαθηματικα :hmm:Εχεις δικιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
βασικά το διάβασμα δεν πρέπει να γίνεται με αυτοσκοπό την "βράβευση" αυτή καθεαυτή ή άλλες μορφές "διάκρισης" όπως απουσιολόγιο, σημαιοφόρος,..κτλ για τα οποία "τρώγονται" ή "σκοτώνονται" μαθητές του γυμνασίου ή λυκείου δημιουργώντας άσχημες ψυχολογικές καταστάσεις (άγχος, νεύρα, ζήλια, θυμός, απομόνωση,..κ.α. βλακείες)

πρέπει να υπάρχουν άλλα πιο αγνά κίνητρα μάθησης για να καταλήξει σε μια αληθινή διαδικασία μάθησης, γιατί διαφορετικά ενισχύουμε τον αποτυχημένο ρόλο της Ελληνικής μέσης εκπαίδευσης απέναντι στην μάθηση, επιστήμη, άνθρωπο, κοινωνία,...που αντί να διαμορφώνει ανθρώπους, διαχωρίζει ανθρώπους σε "μουρ" και "μη μουρ"..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι είπες τώρα ρε nPb :P Βρισκόμαστε στον 21 αιώνα όπου ο ανταγωνισμός έχει φτάσει στο έπακρο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο να δινουμε ιση αξια σε ολα τα μαθηματα..για παραδειγμα στο γυμνασιο υπαρχουν καποια μαθηματα,οπως η μουσικη,η τεχνολογια κτλ που δεν ειναι τοσο σημαντικα οπως τα μαθηματικα,η φυσικη, η χημεια..στην πρωτη και δευτερα γυμνασιου μαλιστα υπαρχει το μαθημα της οικιακης οικονομιας το οποιο στη δευτερα διδασκεται 2 ωρες την εβδομαδα ενω η χημεια στην ιδια ταξη διδασκεται μονο 1 ωρα...οποτε καλο ειναι να ριχνουμε μια ματια σε αυτα τα μαθηματα γιατι ολο και κατι μπορουν να μας προσφερουν αρκει να μην το παρακανουμε και χανουμε την ωρα μας χωρις να δινουμε βαρυτητα στα υπολοιπα μαθηματα -τα πρωτευοντα- που θα μας ειναι χρησιμα στο λυκειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πιστεύω πως αυτός που θέλει να διαβάσει θα διαβάσει και αυτός που θέλει να είναι τέλειος θα είναι. Για παράδειγμα εγώ, ξέρω πως το Λύκειο έχει περισσότερη σημασία, όμως θέλω να διαβάζω και τώρα που πάω γυμνάσιο γιατί έτσι είμαι, δεν μπορώ να μην είμαι τέλεια. Ακόμα και στα πιο γελοία μαθήματα, πχ καλλιτεχνικά θέλω να είμαι καλή.
Βέβαια, δεν είναι μόνο αυτό. Πιστεύω, πως για να είσαι καλός και στο Λύκειο και να πετύχεις, πρέπει να διαβάζεις έστω και λίγο στο Γυμνάσιο, γιατί πάνω από όλα, πρέπει να πάρεις σωστές βάσεις. Και πιστεύω πως είναι σωστό αυτό που λέω, γιατί κάποιος που μέχρι την 3η γυμνασίου έχει παραμελήσει τελείως το σχολείο, αν στο λύκειο θελήσει να προσπαθήσει θα έχει πάρα πολλά κενά που δύσκολα κλέινουν.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
για αυτό που είπες ότι πολλά παιδιά στο γυμνάσιο παίρνουν 20 ενώ στο λύκειο παίρνουν 12 δεν ισχύει, απλός οι περισσότεροι στο λύκειο αρχίζουν και βαριούνται και δεν διαβάζουν ως αποτέλεσμα να μην παίρνουν καλούς βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
για αυτό που είπες ότι πολλά παιδιά στο γυμνάσιο παίρνουν 20 ενώ στο λύκειο παίρνουν 12 δεν ισχύει, απλός οι περισσότεροι στο λύκειο αρχίζουν και βαριούνται και δεν διαβάζουν ως αποτέλεσμα να μην παίρνουν καλούς βαθμούς.
Εγώ πιστεύω πως ισχιεί, γιατί ξέρω παιδιά που βγάζουν 19+ και αξίζουν για 17 με 18. Απλά στο Γυμνάσιο, παίζουν ρόλο συμπάθειες- αντιπάθειες μεταξύ καθηγητών και μαθητών και πολλά άλλα. Όμως πιστεύω πως στο Λύκειο θα φανεί η αξία του καθενός και για αυτό παιδιά που βγάζουν 17 και 18 στο Γυμνάσιο πέφτουν στο 13 στο Λύκειο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouelaVAG

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα Βαγιανού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι αξίζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ πάλι διαπίστωσα ότι στο Γυμνάσιο τα μαθήματα μου φαίνονταν πολύ εύκολα, σε αντίθεση με το Λύκειο που έπρεπε να διαβάζω σαφώς περισσότερο για να είμαι αριστούχος. Και τις τρεις τάξεις του γυμνασίου τις έβγαλα με καθαρό 20, αλλά με το που πήγα Λύκειο τα φόρτωσα στον κόκορα. Δεν έπεσα και στο 12, αλλά από κει που έβγαζα 20αρια, άρχισα να βγάζω 18μιση. Η βουτιά από το Γυμνάσιο στο Λύκειο είναι σαφώς μια απότομη μετάβαση και το κάθε παιδί την χειρίζεται διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ πάλι διαπίστωσα ότι στο Γυμνάσιο τα μαθήματα μου φαίνονταν πολύ εύκολα, σε αντίθεση με το Λύκειο που έπρεπε να διαβάζω σαφώς περισσότερο για να είμαι αριστούχος. Και τις τρεις τάξεις του γυμνασίου τις έβγαλα με καθαρό 20, αλλά με το που πήγα Λύκειο τα φόρτωσα στον κόκορα. Δεν έπεσα και στο 12, αλλά από κει που έβγαζα 20αρια, άρχισα να βγάζω 18μιση. Η βουτιά από το Γυμνάσιο στο Λύκειο είναι σαφώς μια απότομη μετάβαση και το κάθε παιδί την χειρίζεται διαφορετικά.
Mα δεν έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας!
Κουλ! Καλά είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Βασικα η αξια ενος μαθητη κρινεται ευτυχως ή δυστυχως στις πανελληνιες.Τα αριστεια και τα πρωτεια που εχει παρει καποιος κανουν μονο για στολισμα στον τοιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι εννοουμε οταν λεμε καλος μαθητης? ο μαθητης που ειναι καλος σε ολα τα μαθηματα και παιρνει 20 ? με ελαστικους καθηγητες? Για μενα αυτος που ειναι καλος μαθητης με την εννοια "ειμαι τελειος στα μαθηματα που με ενδειαφερουν " θα ειναι μαγκας και θα γαμαει και θα δερνει στο γυμνασιο (συγνωμη για την εκφραση) . Μετα απο 3 χρονια στο γυμνασιο και οντας καλος μαθητης ( ετσι νομιζω τουλαχιστον ) τολμω να πω πως ειμαι μαλακας που διαβαζα αρχαια - κειμενα και μεταφρασμενα αρχαια γιατι το εκανα μονο για τον βαθμο οχι γιατι ηθελα να μαθω.Ωστοσο αυτος θελει να χτυπαει 20αρια στο λυκειο στα μαθηματα που τον ενδειαφερουν πρεπει να αγωνιζεται ανελιπως και να αποζητα συνεχως την βελτιωση.Συμβουλη προς τους νεοτερους : μην πεσετε στην παγιδα της βαθμοθηριας . Διαβαστε πολυ τα μαθηματα που γουσταρετε.Αλλα δεν εχει σημασια να εισαι του 20 στο γυμνασιο και να τα παρατησεις στο λυκειο.Θεωρω τα 20αρια σε αρχαια - κειμενα και λοιπες μαλακιες που ειχα δεν θα μου χρησιμευσουν σε τιποτα απολυτως ειτε στο λυκειο ειτε πουθενα αλλου.Γιατι δεν διαβαζα για να μαθω διαβαζα για να γραψω και για να εξεταστω.Σε αντιθεση με τα μαθηματικα , φυσικη , χημεια και βιολογια που διαβαζα πραγματικα γιατι το αντικειμενο με εξιτερε και με συναρπαζε , με εκανε να το ψαχνω παραπανω περα απο το σχολικο επιπεδο, να εξασκουμαι ολο και περισσοτερο να γινομαι ολο και καλυτερος σε αυτο γιατι ΓΟΥΣΤΑΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γυμνασιο ειναι μια προθερμανση,μια ιδεα για το λυκειο.Παιρνεις τις βάσεις και δοκιμάζεις τον εαυτο σου.Δεν ειναι ευκολο το γυμνασιο αλλα δεν ειναι και τραγικο.Θα διαβασεις επειδη σου αρεσει αυτο που κανεις χωρις αγχος και ανησυχίες.Δεν υπάρχει λόγος.Προσωπικά διάβαζα πολυ στο γυμνασιο και εβγαζα 20 καθε χρονια.Τωρα στο λύκειο "ξεπεσα" στο 20 παρα 1!Αν και οι βαθμοι του λυκειου ειναι φρου φρου και αρωματα...:whistle: Παρολα αυτα,πιστευω πως δεν χρειάζεται πανικος σε καμια τάξη,στο γυμνασιο χαλαρα αλλα με ενα επαρκες προγραμμα,όπως και στο λυκειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Βασικα η αξια ενος μαθητη κρινεται ευτυχως ή δυστυχως στις πανελληνιες.Τα αριστεια και τα πρωτεια που εχει παρει καποιος κανουν μονο για στολισμα στον τοιχο.

Ανταξιος του ονοματος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικα η αξια ενος μαθητη κρινεται ευτυχως ή δυστυχως στις πανελληνιες.Τα αριστεια και τα πρωτεια που εχει παρει καποιος κανουν μονο για στολισμα στον τοιχο.
Παρντόν;
Δηλαδή όσοι απέτυχαν είναι ανάξιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τη Θεοθώρα. Και πότε δήλαδή ένας μαθητής θεωρείται άξιος; Όταν παπαγαλίζει το βιβλίο της Ιστορίας και κάνει 10000 μαθηματα φροντιστηριων κλπ για να γράψει ενα 19 στις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασικα η αξια ενος μαθητη κρινεται ευτυχως ή δυστυχως στις πανελληνιες.Τα αριστεια και τα πρωτεια που εχει παρει καποιος κανουν μονο για στολισμα στον τοιχο.

ούτε εκεί, αλλά δείχνουν μια σαφώς αντικειμενικότερη εικόνα σε σχέση με τους βαθμούς του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top