Αξίζει η χημεία;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση είναι αστείο να πει κάποιος πως θέλει να ασχοληθεί με ποιοτική και ποσοτική ανάλυση και δεν γνωρίζει εις βάθος τα θεμέλια της νευρολογικής επιστήμης καθώς και επιστημονική μετρολογία .
Εδώ εννοώ "μετρολογικής" εννοείται.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Γειαααααα, εγώ πάλι. Ξέρει κανείς τις δουλειές που μπορεί να κάνει ένας που σπουδάζει χημεία (προπτυχιακά); Φροντιστήριο, ιδιαίτερα κλπ.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γειαααααα, εγώ πάλι. Ξέρει κανείς τις δουλειές που μπορεί να κάνει ένας που σπουδάζει χημεία (προπτυχιακά); Φροντιστήριο, ιδιαίτερα κλπ.

Χωρίς πτυχίο; Μάντεψε...

1678649261974.png
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Γειαααααα, εγώ πάλι. Ξέρει κανείς τις δουλειές που μπορεί να κάνει ένας που σπουδάζει χημεία (προπτυχιακά); Φροντιστήριο, ιδιαίτερα κλπ.
Το πεδιο εφαρμογης της χημειας ειναι απεραντο και μεγαλυτερο απο καθε αλλη επιστημη.
Οπου υπαρχει μαζικη παραγωγη ή επεξεργασια υλης ή πιστοποίηση ,η χημεια εχει πρωτεύοντα ρολο.
Μερικοι τομεις απασχολησης ειναι
τροφιμα
καθαριστικα και σαπουνια
φαρμακα
καλλυντικά
μεταλα
υδρογοναθρακες( βενζινες, πετρέλαια, αερια)
γαιανθρακες
πλαστικα και ελαστικα
Μελέτη και πιστοποιηση περιβάλλοντικων μελετων και πιστοποιησεων
και αλλα πολλα.
Και στην ενεργεια υπαρχει χωρος , οπως πχ αποβλητα ανεμογεννητριων, καυσιμα , μολύνση απο τα αποβλητα κλπ.
Φυσικα η διδασκαλια σε λυκεια ειναι και αυτη επιλογη ως απασχοληση στο δημοσιο και τα φροντιστηρια μπορουν να προσφερουν συμπληρωματικο εισοδημα.

Οι χημικοι εργαζονται κυριως ως υπάλληλοι και πολυ λιγοτερο ως ελευθεροι επαγγελματιες με οτι σημαινει αυτο σε αποδοχες.
 

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Το πεδιο εφαρμογης της χημειας ειναι απεραντο και μεγαλυτερο απο καθε αλλη επιστημη.
Οπου υπαρχει μαζικη παραγωγη ή επεξεργασια υλης ή πιστοποίηση ,η χημεια εχει πρωτεύοντα ρολο.
Μερικοι τομεις απασχολησης ειναι
τροφιμα
καθαριστικα και σαπουνια
φαρμακα
καλλυντικά
μεταλα
υδρογοναθρακες( βενζινες, πετρέλαια, αερια)
γαιανθρακες
πλαστικα και ελαστικα
Μελέτη και πιστοποιηση περιβάλλοντικων μελετων και πιστοποιησεων
και αλλα πολλα.
Και στην ενεργεια υπαρχει χωρος , οπως πχ αποβλητα ανεμογεννητριων, καυσιμα , μολύνση απο τα αποβλητα κλπ.
Φυσικα η διδασκαλια σε λυκεια ειναι και αυτη επιλογη ως απασχοληση στο δημοσιο και τα φροντιστηρια μπορουν να προσφερουν συμπληρωματικο εισοδημα.

Οι χημικοι εργαζονται κυριως ως υπάλληλοι και πολυ λιγοτερο ως ελευθεροι επαγγελματιες με οτι σημαινει αυτο σε αποδοχες.
Ωραία τα παραδείγματα των εφαρμογών που έδωσες αλλά στην Ελλάδα δεν θα κάνει κατά 99.9% τίποτα από αυτά.Τέτοια μου έλεγαν και εμένα και τώρα δεν υπάρχει δουλειά ούτε για δείγμα.Η πλειονότητα που θα σπουδάσει χημεία-φυσική κτλ θα σπουδάζει 6+ χρόνια και στο τέλος θα κάνει κανά ιδιαίοτερο για 5€/h.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
καθαριστικα και σαπουνια
Διάβασα καθαρτικά … 🚽
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία τα παραδείγματα των εφαρμογών που έδωσες αλλά στην Ελλάδα δεν θα κάνει κατά 99.9% τίποτα από αυτά.Τέτοια μου έλεγαν και εμένα και τώρα δεν υπάρχει δουλειά ούτε για δείγμα.Η πλειονότητα που θα σπουδάσει χημεία-φυσική κτλ θα σπουδάζει 6+ χρόνια και στο τέλος θα κάνει κανά ιδιαίοτερο για 5€/h.
Ή απλά φεύγεις για εξωτερικό
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Ωραία τα παραδείγματα των εφαρμογών που έδωσες αλλά στην Ελλάδα δεν θα κάνει κατά 99.9% τίποτα από αυτά.Τέτοια μου έλεγαν και εμένα και τώρα δεν υπάρχει δουλειά ούτε για δείγμα.Η πλειονότητα που θα σπουδάσει χημεία-φυσική κτλ θα σπουδάζει 6+ χρόνια και στο τέλος θα κάνει κανά ιδιαίοτερο για 5€/h.
Ωχ την κάτσαμε
Ειναι πολυ λυπηρο μια τετοια επιστημη να μην εχει ζητηση εδω.
Προφανως ειναι γιατι εισαγουμε και δεν παραγουμε.
Η λυση της δευρεροβαθμιας εκπαιδευσης ειναι λυση αναγκης για την χημεια, η χημεια ειναι για να δημιουργεί.
Αρα το παιδι παιρνει την βαλιτσα του και την κανει.

Μα αφου το ειπε ο κυβερνητικος εκπρόσωπος οτι ηγουμαστε στην 4η βιομηχανικη επανασταση ...ή οχι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα καθαρτικά … 🚽
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ή απλά φεύγεις για εξωτερικό
Γεια σου ζουμερο μπριζολακι
Να και τα καθαρτικα ειναι στο προγραμμα..τα μαιμουδιασμενα ομως ..τα οριτζιναλ τα φτιαχνουν οι γεωπόνοι ...τσαγια απο φυλλα σενας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Ωχ την κάτσαμε
Ειναι πολυ λυπηρο μια τετοια επιστημη να μην εχει ζητηση εδω.
Προφανως ειναι γιατι εισαγουμε και δεν παραγουμε.
Η λυση της δευρεροβαθμιας εκπαιδευσης ειναι λυση αναγκης για την χημεια, η χημεια ειναι για να δημιουργεί.
Αρα το παιδι παιρνει την βαλιτσα του και την κανει.

Φίλε μου, την αλήθεια λένε. :) Απέχει κάπως η αγορά εργασίας με την Πανεπιστημιακή ουτοπία. Καλώς η κακώς, η Χημεία είναι μια ιδιαίτερη θετική επιστήμη. Θέλει μια ιδιαίτερη οικονομία χώρας για να μπορούν οι απόφοιτοι να βρουν μια αξιοπρεπή δουλειά με κανόνες, ένσημα, και καθήκοντα. Αυτό δηλαδή, που ισχύει σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού κόσμου.

Μα αφου το ειπε ο κυβερνητικος εκπρόσωπος οτι ηγουμαστε στην 4η βιομηχανικη επανασταση ...ή οχι?

Εδώ γελάμε. Πάμε και όπου βγει με την 4η επανάσταση. ;)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Ωραία τα παραδείγματα των εφαρμογών που έδωσες αλλά στην Ελλάδα δεν θα κάνει κατά 99.9% τίποτα από αυτά.Τέτοια μου έλεγαν και εμένα και τώρα δεν υπάρχει δουλειά ούτε για δείγμα.Η πλειονότητα που θα σπουδάσει χημεία-φυσική κτλ θα σπουδάζει 6+ χρόνια και στο τέλος θα κάνει κανά ιδιαίοτερο για 5€/h.
Το πρόβλημα με το φυσικό και το χημικό σε προπτυχιακό επίπεδο είναι οτι σου μαθαίνουν υπερβολικά αφηρημένα ορισμένα πράγματα . Όπως όλα στην ζωή αυτό έχει τα θετικά του αλλά έχει και τα αρνητικά του . Πάρα αυτά οφείλω να πω οτι όλα εξαρτώνται απο τον κάθε απόφοιτο παρά απο την εκάστοτε επιστήμη .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Το πρόβλημα με το φυσικό και το χημικό σε προπτυχιακό επίπεδο είναι οτι σου μαθαίνουν υπερβολικά αφηρημένα ορισμένα πράγματα
Αυτό ισχύει γενικά για τις καθαρές θετικές επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία).

Πολύ δύσκολα προγράμματα (Φυσικοχημικομαθηματικο Ιωαννίνων πχ. είναι γνωστό σφαγείο), πολύ μεγάλος όγκος γνώσης που όμως δεν εφαρμόζεται ποτέ.

Ωστόσο θα έλεγα ότι η δυσκολία της σχολής συνηγορεί στο να ξεδιαλύνει ποιός είναι ακαδημαϊκά κατάλληλος για να στελεχώσει μεταπτυχιακά/διδακτορικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top