Ανώτερη Φιλοσοφική Συζήτηση

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
"Oτι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό"
Φ.Νίτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Νομίζω οτι ότι έχει να κάνει με τη φύση ανήκει στη θεωρία του χάους και άρα, στην τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Νομίζω οτι ότι έχει να κάνει με τη φύση ανήκει στη θεωρία του χάους και άρα, στην τύχη.
Με το ένα κομμάτι συμφωνώ απόλυτα (το ότι ό,τι έχει να κάνει με τη φύση ανήκει στη θεωρία του χάους), αλλά στο σημείο όπου αναφέρεται η τύχη διαφωνώ. Δε νομίζω πως η βάση της θεωρίας του χάους είναι η τύχη. Νομίζω πως η θεωρία του χάους δείχνει την αλληλεξάρτηση δύο στοιχείων φαινομενικά ασχέτων μεταξύ τους. Δεν έχει να κάνει με τη τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
:hmm: δν εχω ασχολειθει. Αν θελετε οποιος τη ξερει τη θεωρια καλα ας στειλει ενα πμ, μονο περι τινος προκειται θελω να μαθω, για τι πραγμα μιλαει. Ευχαριστω εκ των προτερων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
θεωρια του χαους χμ ,μελετη μη γραμμικων συστηματων
δυσκολα μαθηματικα ,και αν και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα ειναι μια επιστημη που αναπτυσεται με εκθετικο ρυθμο ,το μονο που χρειαζονται οι επιστημονες που ασχολουνται μ αυτα ειναι τρελα ,μερικους απο τους πιο ισχυρους υπερυπολογιστες στον κοσμο και ενιοτε κανενα υπολογιστικο νεφος,ξεφευγουν σε πολλα σημεια απο την κοινη λογικη .

δες εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Θεωρία_του_χάους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κι εμενα και αληθεια οι μεγαλοι ερωτες ειναι
αιωνιοι.



δεν ηξερα οτι ο αιωνας διαρκει λιγους μηνες... :o

ενιχαουζ. για τη θεωρια του χαουζ εχουν μιλησει στο στεκι. εγω παντως δεν τους καταλαβα ο.ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
χου τολκντ αμπαουτ μονθς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
"Oτι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό"
Φ.Νίτσε

Με πρόλαβες!
Ακριβώς, αυτό συμβαίνει κατά την άποψή μου! Και σε συνδιασμό με το προηγούμενο θέμα της συζήτησης, όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο! Και μόνο οι εμπειρίες που θα αποκομίσεις από έναν έρωτα, χωρίς να εντάσσουμε σε αυτές τα συναισθήματα κ.λπ., δεν υπάρχει περίπτωση να σου προκαλέσουν κακό!!!
:inlove:

(Λίγο άκυρη χρονικά η απάντησή μου, αλλά τώρα είδα το topic! Μη διακόψω τη συζήτηση περί χάους... Ήταν μια απλή παρεμβολή... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
το "τπτ δν ειναι τυχαιο" δν εχει καμια σχεση με μοιρα. τυχαιο συμαινει μη προβλεψιμο....
oxι ακριβως...τυχαιο σημαινει που να μην επιρρεαζεται απο αλλους παραγοντες παρα μονο απο την τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Με το ένα κομμάτι συμφωνώ απόλυτα (το ότι ό,τι έχει να κάνει με τη φύση ανήκει στη θεωρία του χάους), αλλά στο σημείο όπου αναφέρεται η τύχη διαφωνώ. Δε νομίζω πως η βάση της θεωρίας του χάους είναι η τύχη. Νομίζω πως η θεωρία του χάους δείχνει την αλληλεξάρτηση δύο στοιχείων φαινομενικά ασχέτων μεταξύ τους. Δεν έχει να κάνει με τη τύχη...

Κοίτα, εγώ πιστεύω οτι έχει να κάνει με την τύχη, όταν όμως λέω τύχη εννοώ οτι είναι κάτι το απρόβλεπτο. Απρόβλεπτο. Χάος.
Όπως λέει και η αγαπητή wikipedia: This happens even though these systems are deterministic, meaning that their future behaviour is fully determined by their initial conditions, with no random elements involved. In other words, the deterministic nature of these systems does not make them predictable. This behavior is known as deterministic chaos, or simply chaos.

Ο πλανήτης στον οποίο ζούμε είναι ένα τεράστιο χαοτικό σύστημα. Το σύστημα ξεκίνησε πολύ πριν υπάρξει άνθρωπος στη Γη, άρα δεν γνωρίζουμε την αρχική του κατάσταση κι έτσι δυστυχώς η μελλοντική εξέλιξη του συστήματος μας είναι άγνωστη. Επίσης, ποιός μας λέει οτι μια μέρα δε θα έχουμε και ξένες επιδράσεις;(βλέπε στο wiki;random elements involved)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasMetalhead

Νεοφερμένος

Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η τύχη τρέμει τον γενναίο και τρομοκρατεί τον δειλό....
Εγώ αυτό έχω να πώ για την τύχη από 'κει και πέρα βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ παραθέτω αυτό που είπε ο Νίκολο Μακιαβέλι σχετικά με την τύχη:
Η τύχη είναι γυναίκα και ευνοεί τους νέους που την χειρίζονται με τόλμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top