Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ

Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 14 35.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 23 57.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 7.5%

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Όταν είχαμε ρωτήσει σχολείο περυσι τους καθηγητές, μας είπαν ότι τα ΤΕΙ είναι χαμηλότερου επιπέδου σε σχέση με τα ΑΕΙ. Και ότι μόνο κάποιες σχολές είναι καλύτερες από αυτές των ανώτατων ιδρυμάτων. Το θέμα είναι ότι το είπαν όλοι οι καθηγητές και όχι ένας πχ που μπορεί απλώς να έλεγε τη γνώμη του..
Εγω πρώτη φορα ακούω ότι είναι ίσα με τα ΑΕΙ.. δεν το λέω με κακό τροπο φυσικά, λέω απλώς τι ήξερα μέχρι πριν λίγο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όταν είχαμε ρωτήσει σχολείο περυσι τους καθηγητές, μας είπαν ότι τα ΤΕΙ είναι χαμηλότερου επιπέδου σε σχέση με τα ΑΕΙ. Και ότι μόνο κάποιες σχολές είναι καλύτερες από αυτές των ανώτατων ιδρυμάτων. Το θέμα είναι ότι το είπαν όλοι οι καθηγητές και όχι ένας πχ που μπορεί απλώς να έλεγε τη γνώμη του..
Εγω πρώτη φορα ακούω ότι είναι ίσα με τα ΑΕΙ.. δεν το λέω με κακό τροπο φυσικά, λέω απλώς τι ήξερα μέχρι πριν λίγο... :hmm:
Οι δεινόσαυροι καθηγητητές σου όταν αποφοίτησαν απο τα πανεπιστήμια τους απελευθερωνόταν η Ελλάδα απο τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής.Ειναι δηλαδή πραγματικά αξιολύπητο να βλέπεις οτι ενώ π.χ στα ΤΕΙ λογιστικής οι καθηγητές είναι εφαρμοσμένοι επομένως έχουν και εργασιακή εμπειρία απο τον ιδιωτικό τομέα είτε ως ελεύθερη επαγγελματίες είτε σε λογιστήρια εταιρειών παρόλα αυτά κάποιοι συνεχίζουν να μην τους αναγνωρίζουν ως ισόβαθμους και ισάξιους με τους πανεπιστημιακούς καθηγητές συν του οτι τα λογιστικά βιβλία είναι απο καθηγητές πανεπιστημίων.Το ίδιο και στην ΑΕΝ που έχω φίλο οι καθηγητές είναι πρώην καπετάνιοι με πάνω απο 20 χρόνια πραγματικής θαλάσσιας εμπειρίας παρόλα αυτά συνεχίζουν να μην τους αναγνωρίζουν ως τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με αποτέλεσμα να μην έχουν την δυνατότητα συμμετοχής σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ελλάδα παρόλο που συνδράμουν οικονομικά με την τεράστια συναλλαγματική πρόσοδο που φέρνουν στην χώρα ετήσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Οι δεινόσαυροι καθηγητητές σου όταν αποφοίτησαν απο τα πανεπιστήμια τους απελευθερωνόταν η Ελλάδα απο τους γερμανικά στρατεύματα κατοχής.Ειναι δηλαδή πραγματικά αξιολύπητο να βλέπεις οτι ενώ π.χ στα ΤΕΙ λογιστικής οι καθηγητές είναι εφαρμοσμένοι επομένως έχουν και εργασιακή εμπειρία απο τον ιδιωτικό τομέα είτε ως ελεύθερη επαγγελματίες είτε σε λογιστήρια εταιρειών παρόλα αυτά κάποιοι συνεχίζουν να μην τους αναγνωρίζουν ως ισόβαθμους και ισάξιους με τους πανεπιστημιακούς καθηγητές.Το ίδιο και στην ΑΕΝ που έχω φίλο οι καθηγητές είναι πρώην καπετάνιοι με πάνω απο 20 χρόνια πραγματικής θαλάσσιας εμπειρίας παρόλα αυτά συνεχίζουν να μην τους αναγνωρίζουν ως τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με αποτέλεσμα να μην έχουν την δυνατότητα συμμετοχής σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ελλάδα παρόλο που συνδράμουν οικονομικά με την τεράστια συναλλαγματική πρόσοδο που φέρνουν στην χώρα ετήσια.
Δίκαιο έχεις εδώ... Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω πχ κάποιος που έχει σπουδάσει μαιευτική σε ΤΕΙ να έχει τις ίδιες γνώσεις με τον απόφοιτο του αει. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με... Φαν φακτ: ο μεγαλύτερος καθηγητής μου είναι 43 και όλοι οι άλλοι είναι από 35 και κάτω... Επαληθευμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις εδώ... Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω πχ κάποιος που έχει σπουδάσει μαιευτική σε ΤΕΙ να έχει τις ίδιες γνώσεις με τον απόφοιτο του αει. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με... Φαν φακτ: ο μεγαλύτερος καθηγητής μου είναι 43 και όλοι οι άλλοι είναι από 35 και κάτω... Επαληθευμενο...

Να μας πείς και μας σε ποιό σχολείο πήγαινες να ξαναφοιτήσουμε για άλλα 3 χρόνια γιατί σε όλα τα άλλα σχολεία οι καθηγητές γνώριζαν μέχρι και τον Ελευθέριο Βενιζέλο :rolleyes:.Δεν μπορώ να γνωρίζω τι συμβαίνει στα ΤΕΙ μαιευτικής αυτό ας το απαντήσει φοιτητής που σπουδάζει εκεί εγώ σου λέω τι συμβαίνει σε δυο αδικημένα τμήμα την ΑΕΝ και τα τμήματα λογιστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις εδώ... Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω πχ κάποιος που έχει σπουδάσει μαιευτική σε ΤΕΙ να έχει τις ίδιες γνώσεις με τον απόφοιτο του αει. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με... Φαν φακτ: ο μεγαλύτερος καθηγητής μου είναι 43 και όλοι οι άλλοι είναι από 35 και κάτω... Επαληθευμενο...

Προφανώς και δε τις έχει, αφού δεν υπάρχει πανεπιστήμιο μαιευτικής :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.


Στο νέο νομοσχέδιο ο Γαβρόγλου θα ανωνατοποιήσει τα TEI παρά την αντίθεση της συνόδου των πρυτάνεων.
https://www.eurocapital.gr/index.php/permalink/90093.html
Είστε υπέρ ή κατά;

Παραθέτω το νομοσχέδιο παρακάτω
Το νομοσχέδιο είναι αυτό:

Πραγματικά με έχεις απογοητεύσει, δεν είσαι καινούργιο μέλος στο ischool και το συγκεκριμένο θέμα το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι ο υπουργός παιδείας δεν αναφέρθηκε ποτέ σε ανωτατοποίηση των ΤΕΙ γιατί είναι ανώτατα εδώ και πάρα πολλά χρόνια πριν φοιτήσεις και εσύ ο ίδιος στη σχολή σου. Το τι τίτλους χρησιμοποιούν κάποιες σελίδες για να τραβήξουν τα βλέμματα αφορά και μόνο τα φροντιστήρια άντε και καμιά γειτόνισσα, εάν σε ενδιαφέρει η σωστή ενημέρωση για την παιδεία καλύτερα να διαβάζεις το esos.

Το καινούργιο νομοσχέδιο που κατατέθηκε εχθές στην βουλή ξεκινάει με το εξής άρθρο :
Άρθρο 1
Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης- Νομική μορφή των Α.Ε.Ι.

1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούμενα και τελούν υπό την εποπτεία του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο διακριτούς παράλληλους τομείς:
α) τον πανεπιστημιακό τομέα, που περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως «Πανεπιστήμια»,
β) τον τεχνολογικό τομέα, που περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως «Τ.Ε.Ι.».
3. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, η οποία εκδίδεται ύστερα από σύμφωνη γνώμη της Συγκλήτου του οικείου Ιδρύματος και γνώμη του Εθνικού Συμβουλίου Εκπαίδευσης και Ανάπτυξης Ανθρωπίνου Δυναμικού (Ε.Σ.Ε.Κ.Α.Α.Δ.) και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να οργανώνονται στα Α.Ε.Ι. διετή προγράμματα επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης για αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), τα οποία παρέχουν διπλώματα επιπέδου 5 του Εθνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων.


Ο νόμος ο οποίος υπάρχει από το 2011 και που σίγουρα γνωρίζεις (μόνο κάτι μαθητούδια δεν τον γνωρίζουν λόγω της γνωστής προπαγάνδας ) είναι ο παρακάτω :


ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ
Άρθρο 1
Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης
Νομική μορφή των Α.Ε.Ι.
1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτα−
τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούμενα.
Η εποπτεία του κράτους ασκείται από τον Υπουργό
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σύμ−
φωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 16 του Συντάγματος
και τον παρόντα νόμο.
2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο πα−
ράλληλους τομείς:
α) τον πανεπιστημιακό τομέα, που περιλαμβάνει τα
Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχο−
λή Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Πανεπιστήμια» και
β) τον τεχνολογικό τομέα, που περιλαμβάνει τα Τε−
χνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώ−
τατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευ−
σης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Τ.Ε.Ι.».


Στο καινούργιο νομοσχέδιο που θα περάσει από την βουλή μετονομάζονται οι Πρόεδροι των ΤΕΙ σε πρυτάνεις κτλ, ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα γιατί τα τει είναι ΑΕΙ απλά συγχρονιζόμαστε με την ΕΕ. Επίσης θα καταργηθεί το ΠΕ/ΤΕ στο δημόσιο και θα αναγνωριστούν τα 5ετή προγράμματα σπουδών των πολυτεχνείων ως μάστερ μόνο με την προϋπόθεση της αναγνώρισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων Μηχανικών που εκκρεμούν δεκαετίες. Δεν είσαι κανένας χθεσινός και τα ξέρεις πολύ καλά όλα αυτά.
Να σου θυμίσω ακόμη κάτι που επίσης ξέρεις ότι σαν Ελλάδα υιοθετήσαμε την τριτοβάθμια εκπαίδευση της Γερμανίας. Υπήρχαν και εκεί τα πανεπιστήμια και τα αντίστοιχα Τει Μηχανικών. Η Γερμανία υιοθετώντας την Μπολώνια, έσπασε τις 5ετή σπουδές των Μηχανικών των Πανεπιστημίων, σε 3 χρόνια μπάτσελορ, έσπασε τις 4ετή σπουδές των δικών της Τει επίσης σε 3 χρόνια μπάτσελορ, μετονόμασε τα Τει σε πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών και όλοι έχουν τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα με τους δεύτερους να ''κρατάνε'' την φύση των σπουδών που είναι η πιο πρακτική και εφαρμοσμένη εκπαίδευση. Το ίδιο παράδειγμα έχει και η Κύπρος με το Τεχνολογικό πανεπιστήμιο Κύπρου που οι σπουδές είναι εφαρμοσμένες και με το απλό πανεπιστήμιο .

Τελικά δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο αυτός ο θίασος/κυβέρνηση, πρώτα ξεκίνησε με το ξήλωμα σημαντικών μαθημάτων απο τις εξετάσεις του Γυμνασίου , έχει ως σκοπό να καταργήσει τις Πανελλήνιες και να κάνει διατμηματικο το πρώτο έτος των σχολών(???Ουτε αυτοί ξέρουν τι θέλουν να κάνουν) και τώρα προχωρά στην ολική υποβάθμιση των ΑΕΙ. Θα μιλήσω μόνο για το δικό μου κλάδο γιατί πολύ απλά μόνο για αυτόν γνωρίζω πράγματα απο "μέσα". Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ μηχανολόγων κλπ είναι ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ, και αυτό όχι γιατί έχουν χαμηλή βάση αλλα πολύ απλά γιατί το πρόγραμμα σπουδών τους είναι τέτοιο. Τα μαθηματικά τους είναι πολύ κατώτερου επιπέδου απο αυτό των ΑΕΙ ενω πιο εξειδικευμένα μαθήματα του στύλ κυκλωμάτων/ηλεκτρονικής εξετάζονται με τέτοιο τρόπο ώστε να περνάνε σχεδόν όλοι. Τους μοιράζουν 15 ασκήσεις και βάζουν κάποιες απο αυτές. Αυτό είναι το νόημα του Μηχανικού? Να παπαγαλίζει ασκήσεις? Δύο παιδιά απο την παρέα μου είναι σε τμήμα ηλεκτρονικών και μηχανολόγων αντίστοιχα. Όλη τη χρονιά ξύνονται και με 2 εβδομάδες διάβασμα γράφουν στη χειρότερη 7. Επίσης μου λένε οτι στην πλειοψηφία των μαθημάτων τους γράφουνε στα 12 με το βαθμό να μένει ίδιος στη κλίμακα του 10 χωρίς αναγωγή. 10/12=10/10. Για να κλείσω γιατί ήδη είναι σεντόνι το κείμενο, ούτε έχω πρόβλημα με τα παιδιά των ΤΕΙ ούτε τίποτα, αμα θές όμως να λές ότι η σχολή σου σου δίνει πτυχίο αντάξιο του δικού μου κάνε τα μαθήματα μου, και οχι 7 εργαστήρια και 4 θεωρίες σε κάθε εξάμηνο. Ανοιχτός προς συζήτηση :)

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, μην γράφεις ανοησίες σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Πραγματικά με έχεις απογοητεύσει, δεν είσαι καινούργιο μέλος στο ischool και το συγκεκριμένο θέμα το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι ο υπουργός παιδείας δεν αναφέρθηκε ποτέ σε ανωτατοποίηση των ΤΕΙ γιατί είναι ανώτατα εδώ και πάρα πολλά χρόνια πριν φοιτήσεις και εσύ ο ίδιος στη σχολή σου. Το τι τίτλους χρησιμοποιούν κάποιες σελίδες για να τραβήξουν τα βλέμματα αφορά και μόνο τα φροντιστήρια άντε και καμιά γειτόνισσα, εάν σε ενδιαφέρει η σωστή ενημέρωση για την παιδεία καλύτερα να διαβάζεις το esos.
:( Θα επανορθώσω σε αυτό το post :confused:

Μπορεί τα ΑΕΙ να είναι ισοδύναμα με τα ΤΕΙ ως ιδρύματα εδώ και καιρό, αλλά π.χ. Μηχανολόγος ΠΕ δεν είναι ίδιος με Μηχανολόγος ΤΕΙ κάτι που έχει παραδεκτεί και ο Jack σε άλλο θέμα. Προφανώς το άρθρο του Θέματος που έχω ως πηγή είναι παραπλανητικό και προσωπικά δεν περίμενα να πέσουν τόσοι πολλοί στην "παγίδα". Απορώ πως λέγεται δημοσιογράφος αυτός που έγραψε. Ναι εδώ και καιρό τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Παραθέτω ένα άλλο πιο "δημοσιαγραφικό" άρθρο.
Ο Κώστας Γαβρόγλου γίνεται ο... νονός των ΤΕΙ. Πλέον, με απόφαση του υπουργού Παιδείας οι διδάσκοντες στα ΤΕΙ θα φέρουν τον τίτλο «μέλη ΔΕΠ», όπως οι πανεπιστημιακοί. Πρόκειται για μία ακόμη κίνηση που υπηρετεί μικροκομματικές σκοπιμότητες. Βεβαίως, ο τίτλος έχει μια συμβολική αξία, ωστόσο δεν θα συνοδευθεί από μισθολογική εξομοίωση των πανεπιστημιακών με τους διδάσκοντες στα ΤΕΙ. Το μισθολογικό χάσμα μεταξύ των δύο παραμένει στο περίπου 9% υπέρ των πανεπιστημιακών των... πανεπιστημίων.

Ειδικότερα, στη σύνοδο των προέδρων ΤΕΙ που είχε θέμα το νομοσχέδιο για τα ΑΕΙ, ο υπουργός Παιδείας δεσμεύθηκε ότι θα αλλάξει η ονομασία των οργάνων των ΤΕΙ, όμοια με των πανεπιστημίων. Ετσι, η συνέλευση θα μετονομαστεί σε σύγκλητο, ο πρόεδρος σε πρύτανη, το συμβούλιο του ΤΕΙ σε πρυτανικό συμβούλιο, ο διευθυντής σχολής σε κοσμήτορα. Επίσης, οι διδάσκοντες στα ΤΕΙ θα μετονομαστούν σε «μέλη Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού - ΔΕΠ» όπως εκείνοι στα πανεπιστήμια.


«Η σύνοδος εξέφρασε ικανοποίηση και δικαίωση για τη γενναία απόφαση της αλλαγής της ακαδημαϊκής ονοματολογίας που αφορά τους καθηγητές, στα μονοπρόσωπα και στα συλλογικά όργανα, καθώς και στην ενιαία ορολογία των ΑΕΙ και πιστεύει ότι αυτό είναι ένα σημαντικό και σημειολογικό βήμα προς την ακαδημαϊκή ολοκλήρωση των Ιδρυμάτων μας» αναφέρει η σχετική ανακοίνωση. «Η διάκριση ήταν στα όρια της γελοιότητας, από τη στιγμή μάλιστα που τα ΤΕΙ είναι Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, όπως και τα πανεπιστήμια» ανέφερε, μιλώντας χθες στην «Κ», για το θέμα ο προεδρεύων της συνόδου των προέδρων ΤΕΙ και πρόεδρος του ΤΕΙ Καλαμάτας Δημήτρης Βελισσαρίου.

Πάντως, στο καίριο αίτημα των ΤΕΙ, της ακαδημαϊκής ολοκλήρωσής τους μέσω της δυνατότητας να εκπονούν διδακτορικές διατριβές όπως και τα πανεπιστήμια, ο υπουργός απάντησε με μία... επιτροπή.

«Συμφωνήθηκε με τον υπουργό Παιδείας να καθοριστούν τα κριτήρια και οι διαδικασίες για την οργάνωση τρίτου κύκλου σπουδών, δηλαδή εκπόνηση διδακτορικών διατριβών στα ΤΕΙ, έπειτα από εισήγηση μιας επιτροπής αξιολόγησης, αποτελούμενης από καθηγητές πανεπιστημίου και ΤΕΙ» ανέφερε η σύνοδος.

Από την άλλη, πάντως, η σύνοδος δηλώνει ότι παραμένουν θέματα για τα οποία έχουν εκφραστεί επιφυλάξεις και διαφωνίες εκ μέρους της όπως ο τρόπος εκλογής των διοικήσεων, και δη των αντιπροέδρων των ΤΕΙ (σημείωση: η νέα ορολογία θα ισχύει μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου), οι οποίοι θα επιλέγονται με ξεχωριστά ψηφοδέλτια από τους υποψηφίους προέδρους.

Πώς αντιμετωπίζουν οι πανεπιστημιακοί τα... βαφτίσια των διδασκόντων στα ΤΕΙ; Ως χρυσόσκονη εκ μέρους του Κώστα Γαβρόγλου προς άγραν συναίνεσης και κομματικών ωφελημάτων.
https://www.kathimerini.gr/918545/article/epikairothta/ellada/vaftisia-sta-tei-me-nono-ton-gavrogloy

Λοιπόν έχουμε και λέμε
1) Οι καθηγητές των ΤΕΙ θα φέρουν τον τίτλο (μέλη ΔΕΠ).
2) Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ θα μπορούν να κάνουν διδακτορικό υπό προυποθέσεις.
3) Η μισθολογική διαφορά μεταξύ (πανεπιστημίων - ΤΕΙ) θα παραμείνει η ίδια (9%)
4) Τα όργανα των ΤΕΙ θα έχουν την ονομασία με τα αντίστοιχα των πανεπιστημίων (συνέλευση - σύγκλητος, συμβούλιο των ΤΕΙ - πρυτανικό συμβούλιο, διευθυντής σχολής - κοσμήτορας).


Πρακτικά οι διακρίσεις μεταξύ πανεπιστημίων και ΤΕΙ θα μειωθούν και άλλο αλλά θα εξακολουθούν να υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Προφανώς και δε τις έχει, αφού δεν υπάρχει πανεπιστήμιο μαιευτικής :whistle::whistle:
Και έλεγα λες να ειπα βλακεία;;; :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Μηχανολόγος μηχανικός στις Σέρρες είναι το παιδί, απο ότι καταλαβαίνω το ίδιο με εσένα. Λογισμό 1 πρώτο εξάμηνο τους είχε θέμα να βάλουν τους κατάλληλους τελεστές πράξεων για να βγεί το νούμερο που θέλουν. πχ 7 "?" 3=10 . 2 στα 12 έπιανε με το πρόσχημα οτι υπάρχουν πολλά άτομα απο ΕΠΑΛ και πρέπει να βοηθηθούν. Λογισμό 2 ή όπως το λέτε τέλος παντων(διπλα ολοκληρωματα κλπ) είχε ερώτηση απο που "βγαίνει" πρώτα ο ήλιος το πρωί και έδινε 3 επιλογές με τη σωστή να είναι Σιδηρόκαστρο ή κάτι τέτοιο όπως μου είπε. Αλλες 2 μονάδες. Αν θες με πιστεύεις, αν δεν θες όχι.

Μήπως τους ρώτησαν και "τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια";:lol:
Παραβλέπω τα αστεία παραδείγματα που αναφέρεις (που δεν παίζουν για τέτοια μαθήματα, απλώς υπερβάλλεις πάνω στη σύγχυσή σου)...
Εσύ μίλησες για την πλειοψηφία των μαθημάτων, το οποίο όπως σου είπα επίσης δεν παίζει με τίποτα...το να γίνονται τέτοια σκηνικά με τις βαθμολογίες σε 1 ή 2 εργαστήρια ή θεωρίες (που δε συνέβη ποτέ σε μένα, αλλά έχουν περάσει και τόσα χρόνια οπότε δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω) δε μου κάνει εντύπωση, ούτε είμαι "οπαδός" της σχολής μου να την υπερασπίζομαι και να ευλογάω τα γένια τους, όπως κάνετε εσείς για τις δικές σας!;)
Στην τελική που είναι το κακό να βοηθηθούν κάποιοι φοιτητές κατά αυτό τον τρόπο...δηλαδή αν τους έβαζε π.χ. εργασία εξαμήνου που έδινε extra 1 ή 2 μονάδες στην τελική βαθμολογία θα ήταν πιο "αποδεκτό" από σένα;:rolleyes:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως καταλήγεις σε όλα τα υπόλοιπα συμπεράσματά σου (ότι π.χ. οι πτυχιούχοι μηχανικοί δεν είναι "μηχανικοί" αλλά "τεχνολόγοι" κ.λπ.) από το πόσο "ζορίζονται" γενικά οι φοιτητές κατά τη διάρκεια των σπουδών τους σε σχέση π.χ. με εσένα!
Μπορεί τα ΑΕΙ να είναι ισοδύναμα με τα ΤΕΙ ως ιδρύματα εδώ και καιρό, αλλά π.χ. Μηχανολόγος ΠΕ δεν είναι ίδιος με Μηχανολόγος ΤΕΙ κάτι που έχει παραδεκτεί και ο Jack σε άλλο θέμα.

Οι δύο κατηγορίες μηχανικών σε κάποια (ελάχιστα) πράγματα διαφέρουν και σε κάποια (στα περισσότερα) όχι, καλό είναι πριν αναφερθείς σε μένα προσωπικά να ορίσεις για τι είδους σύγκριση μιλάμε, γιατί τέτοιες απόλυτες απαντήσεις σε τόσο σύνθετα ζητήματα δε δίνω ποτέ...
Προφανώς το άρθρο του Θέματος που έχω ως πηγή είναι παραπλανητικό και προσωπικά δεν περίμενα να πέσουν τόσοι πολλοί στην "παγίδα".
Ρε φίλε πρώτος και καλύτερος εσύ έπεσες στην παγίδα και τη λες στα παιδιά που μπήκαν να απαντήσουν;:lol:
Απορώ πως λέγεται δημοσιογράφος αυτός που έγραψε.
Οι δημοσιογράφοι, εκτός από παντελώς αμόρφωτοι (η συντριπτική τους πλειοψηφία), έχουν και εντολές από τα αφεντικά τους να αναφέρονται π.χ. για τα ανώτατα ιδρύματα ως "Α.Ε.Ι./Τ.Ε.Ι." και όχι ως "Α.Ε.Ι." στα δελτία ειδήσεων, στα άρθρα των εφημερίδων και λοιπά...το ποιους συμφέρει αυτό και γιατί ψάξτο, εύκολο είναι!;)
Απορώ πως λέγεται δημοσιογράφος αυτός που έγραψε. Ναι εδώ και καιρό τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.
Ενώ η πληροφορία γίνεται όλο και περισσότερο διαθέσιμη στον απλό πολίτη και πλέον το internet έχει εισχωρήσει παντού (ενώ π.χ. εγώ κι εσύ δεν είχαμε καν διαθέσιμο internet στο σπίτι όταν είμασταν μαθητές, ακόμη και στο Λύκειο), τα νέα παιδιά είναι όλο και περισσότερο ανενημέρωτα και νυχτωμένα...σκέψου π.χ. ότι τα παιδιά που μπαίνουν στο ischool (υποτίθεται ότι) είναι απ' τα πιο "ψαγμένα" της σειράς τους κι επομένως, σκέψου πόσο μεγαλύτερες κοτσάνες θα ακούγαμε αν πηγαίναμε να συζητήσουμε αυτό το θέμα σε μια τάξη τελειόφοιτων Λυκείου ή σε μια λέσχη Ελληνικού Α.Ε.Ι.!:rolleyes:
Λυπάμαι που θα το πω, αλλά οι νεότερες γενιές δυστυχώς είναι σταθερά χειρότερες από τις προηγούμενες...
Όταν είχαμε ρωτήσει σχολείο περυσι τους καθηγητές, μας είπαν ότι τα ΤΕΙ είναι χαμηλότερου επιπέδου σε σχέση με τα ΑΕΙ.
Ε τι να σου πω ρε παλικάρι μου...κι όταν θα θες να μάθεις για το sex π.χ. μη ρωτήσεις κανέναν περπατημένο, ρώτα κάνα φίλο σου παρθένο!:rolleyes:
Μετά θίγεστε κιόλας που σας τη λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
:
2) Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ θα μπορούν να κάνουν διδακτορικό υπό προυποθέσεις.
Ο Πτυχιουχος ΤΕΙ μπορούσε από πάντα να κάνει διδακτορικό... Εδώ μιλάει για τα
ιδρύματα όχι για τους πτυχιούχους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
:( Θα επανορθώσω σε αυτό το post :confused:

Μπορεί τα ΑΕΙ να είναι ισοδύναμα με τα ΤΕΙ ως ιδρύματα εδώ και καιρό, αλλά π.χ. Μηχανολόγος ΠΕ δεν είναι ίδιος με Μηχανολόγος ΤΕΙ κάτι που έχει παραδεκτεί και ο Jack σε άλλο θέμα. Προφανώς το άρθρο του Θέματος που έχω ως πηγή είναι παραπλανητικό και προσωπικά δεν περίμενα να πέσουν τόσοι πολλοί στην "παγίδα". Απορώ πως λέγεται δημοσιογράφος αυτός που έγραψε. Ναι εδώ και καιρό τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Παραθέτω ένα άλλο πιο "δημοσιαγραφικό" άρθρο.

https://www.kathimerini.gr/918545/article/epikairothta/ellada/vaftisia-sta-tei-me-nono-ton-gavrogloy

Λοιπόν έχουμε και λέμε
1) Οι καθηγητές των ΤΕΙ θα φέρουν τον τίτλο (μέλη ΔΕΠ).
2) Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ θα μπορούν να κάνουν διδακτορικό υπό προυποθέσεις.
3) Η μισθολογική διαφορά μεταξύ (πανεπιστημίων - ΤΕΙ) θα παραμείνει η ίδια (9%)
4) Τα όργανα των ΤΕΙ θα έχουν την ονομασία με τα αντίστοιχα των πανεπιστημίων (συνέλευση - σύγκλητος, συμβούλιο των ΤΕΙ - πρυτανικό συμβούλιο, διευθυντής σχολής - κοσμήτορας).


Πρακτικά οι διακρίσεις μεταξύ πανεπιστημίων και ΤΕΙ θα μειωθούν και άλλο αλλά θα εξακολουθούν να υπάρχουν.

2)διδακτορικό μπορέί να κάνει και τώρα πτυχιούχος ΤΕΙ :mad:
4)σύγκλητος του ιδρύματος υπάρχει επίσης στο οποίο είναι πάντοτε ο Πρόεδρος του ΤΕΙ, ο κοσμήτορας οι πρόεδροι εργαστηρίων και τα μόνιμα μέλη του καθηγητικού συλλόγου (κανονικοί-αναπληρωτές καθηγητές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ε τι να σου πω ρε παλικάρι μου...κι όταν θα θες να μάθεις για το sex π.χ. μη ρωτήσεις κανέναν περπατημένο, ρώτα κάνα φίλο σου παρθένο!:rolleyes:
Μετά θίγεστε κιόλας που σας τη λέμε...
Γιατί συγκρίνεις άσχετα πράγματα; Όταν ένα παιδί πάει τρίτη γυμνασίου το πιο λογικό και σωστό είναι να ρωτήσει έναν καθηγητή του για μια απορία που έχει. Το θέμα δεν είναι να ρωτήσεις ούτε κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ γιατί θα υπερασπιστεί το ΤΕΙ, ούτε κάποιον απόφοιτο ΑΕΙ γιατί θα υπερασπιστεί το ΑΕΙ. Το σωστό είναι να αναφερθείς σε κάποιον αντικειμενικό ο οποίος δεν επιλέγει πλευρές, αλλά ταυτόχρονα να ξέρει για το θέμα.
Ναι, ξέρεις τη λες σε έναν μαθητή που πέρυσι ήταν 3η γυμνασίου και όπως ξαναείπα, το λογικότερο πράγμα που θα μπορούσα να κάνω είναι να ρωτήσω τους καθηγητές. Ο καθηγητής ξέρει από πανεπιστήμια.
Ξέχασα να προσθέσω ότι 2 καθηγητές μας ήταν απόφοιτοι ΤΕΙ. Ο ένας κάτι με τεχνολογία είχε σπουδάσει και μας έκανε τεχνολογία, και η άλλη υπολογιστές και μας έκανε πληροφορική. Και οι δύο συμφώνησαν με τους άλλους καθηγητές.. Το αναφέρω αυτό για να μην σκέφτεσαι ότι οι καθηγητές μου ήταν όλοι απόφοιτοι ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί συγκρίνεις άσχετα πράγματα; Όταν ένα παιδί πάει τρίτη γυμνασίου το πιο λογικό και σωστό είναι να ρωτήσει έναν καθηγητή του για μια απορία που έχει. Το θέμα δεν είναι να ρωτήσεις ούτε κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ γιατί θα υπερασπιστεί το ΤΕΙ, ούτε κάποιον απόφοιτο ΑΕΙ γιατί θα υπερασπιστεί το ΑΕΙ. Το σωστό είναι να αναφερθείς σε κάποιον αντικειμενικό ο οποίος δεν επιλέγει πλευρές, αλλά ταυτόχρονα να ξέρει για το θέμα.
Ναι, ξέρεις τη λες σε έναν μαθητή που πέρυσι ήταν 3η γυμνασίου και όπως ξαναείπα, το λογικότερο πράγμα που θα μπορούσα να κάνω είναι να ρωτήσω τους καθηγητές. Ο καθηγητής ξέρει από πανεπιστήμια.
Ξέχασα να προσθέσω ότι 2 καθηγητές μας ήταν απόφοιτοι ΤΕΙ. Ο ένας κάτι με τεχνολογία είχε σπουδάσει και μας έκανε τεχνολογία, και η άλλη υπολογιστές και μας έκανε πληροφορική. Και οι δύο συμφώνησαν με τους άλλους καθηγητές.. Το αναφέρω αυτό για να μην σκέφτεσαι ότι οι καθηγητές μου ήταν όλοι απόφοιτοι ΑΕΙ.

Σε μας είχε έρθει 5ετής φοιτητής ΟΠΑ που δεν μπορούσε να λύσει απλή άσκηση φυσσαλίδας ψευδοκώδικα δεν βγήκα να κράξω ότι στο ΟΠΑ είναι για π....ο.Αντίστοιχα στο φροντιστήριο υπήρχε καθηγητής απόφοιτος απο Πανεπιστήμιο Πατρών που σπούδασε μηχανικών Η/Υ και δεν είχε την δυνατότητα να διδάξει απλές ασκήσεις ώστε να τις καταλάβουμε έφυγα και πήγα σε ιδιαίτερα όπου η καθηγήτρια ήταν απο ΤΕΙ μηχανικών πληροφορικής και κατάλαβα πολύ πιο δύσκολες ασκήσεις προφανώς δεν έκραξα τους πανεπιστημιακούς πτυχιούχους επειδή μου έπεσε εμένα ενας μ@λ@κ@ς στο φροντιστήριο αλλά βλέπεις η σακούλευσει και το τσουβάλιασμα καλά κρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Ναι, ξέρεις τη λες σε έναν μαθητή που πέρυσι ήταν 3η γυμνασίου και όπως ξαναείπα, το λογικότερο πράγμα που θα μπορούσα να κάνω είναι να ρωτήσω τους καθηγητές. Ο καθηγητής ξέρει από πανεπιστήμια.
"Λογικό" μπορεί να είναι μέχρι ένα σημείο και αναλόγως του τι σ' ενδιαφέρει να μάθεις...το να σου πει π.χ. ένας καθηγητής ότι "κοίταξε παιδί μου, προσπάθησε να περάσεις μηχανικός π.χ. στο Μετσόβιο γιατί η ποιότητα σπουδών είναι γενικά καλύτερη από τα άλλα πολυτεχνεία της χώρας ή από ένα Τ.Ε.Ι." είναι λίγο πολύ αυτό που θα σου έλεγε ο οποιοσδήποτε και είναι απολύτως λογικό...το να λένε όμως καθηγητές (ακόμη και σε φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης που υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι ενήμεροι για όλα) το 2017 ότι π.χ. "άλλο τα Α.Ε.Ι. και άλλο τα Τ.Ε.Ι." είναι τραγικό και απαράδεκτο!
Και όχι, πολλοί καθηγητές δεν έχουν ιδέα (πέρα από τη σχολή που τελείωσαν οι ίδιοι) για το τι γίνεται στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση...και φυσικά κανένας καθηγητής δεν έχει ιδέα γι' αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά, δηλαδή για το τι ακολουθεί μετά την αποφοίτηση από την Τριτοβάθμια εκπαίδευση!;)
Γενικότερα κακώς έχετε σε εκτίμηση τους καθηγητές σας, οι περισσότεροι εξ' αυτών είχαν επιδόσεις κάτω του μετρίου ως φοιτητές και δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά επαγγελματικά, γι' αυτό και χώθηκαν στη Δευτεροβάθμια...
Από εκεί και πέρα φίλε μου ο μαθητής 3ης Γυμνασίου έχει άμεση πρόσβαση σε PC και internet, οπότε όπως ψάχνει και βρίσκει π.χ. τι επάγγελμα θα ακολουθήσει ή τι μέγεθος σουτιέν φοράει η Kate Upton, έτσι μπορεί να βρει και τέτοιες πληροφορίες και να τις "διασταυρώνει"...
Το θέμα δεν είναι να ρωτήσεις ούτε κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ γιατί θα υπερασπιστεί το ΤΕΙ, ούτε κάποιον απόφοιτο ΑΕΙ γιατί θα υπερασπιστεί το ΑΕΙ.
Με συγχωρείς αλλά για τι μας πέρασες, για οπαδούς ποδοσφαιρικών ομάδων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Οι δύο κατηγορίες μηχανικών σε κάποια (ελάχιστα) πράγματα διαφέρουν και σε κάποια (στα περισσότερα) όχι, καλό είναι πριν αναφερθείς σε μένα προσωπικά να ορίσεις για τι είδους σύγκριση μιλάμε, γιατί τέτοιες απόλυτες απαντήσεις σε τόσο σύνθετα ζητήματα δε δίνω ποτέ...

Θυμάμαι ότι ο ίδιος είχες αναφέρει ότι για κάποιες δουλειές στέλνουν ένα συναδελφό σου πανεπιστημιακό μόνο και μόνο επειδή είναι πανεπιστημιακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι ο ίδιος είχες αναφέρει ότι για κάποιες δουλειές στέλνουν ένα συναδελφό σου πανεπιστημιακό μόνο και μόνο επειδή είναι πανεπιστημιακός.

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε αυτό:
Όλα αυτά είναι "μπαλώματα" και ημίμετρα που βγαίνουν κατά καιρούς για να μπορούμε κι εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας υποτυπωδώς (και να μην τρέχουμε μαζικά στα δικαστήρια για τα αυτονόητα ή να μην τους πάρουμε καμιά μέρα στο κυνήγι με τις βαριοπούλες)...και τα περισσότερα κρύβουν περιορισμούς για τους Τ.Ε. οι οποίοι σε αρκετές περιπτώσεις αγγίζουν τα όρια της τρέλας!
Π.χ. για να πας ως τεχνικός ασφαλείας σε μια εταιρία ή εργοτάξιο (κλάιν μάιν δηλαδή) θες 5 χρόνια εμπειρία (!!!) αν είσαι Τ.Ε. και μόλις ένα αν είσαι Π.Ε.!
Σκέψου πόσοι συνάδελφοι χάνουν ευκαιρίες εργασίας από τους αντίστοιχους Π.Ε. μόνο και μόνο απ' αυτό...ή χρήματα!
Εγώ π.χ. έχω εδώ έναν συνάδελφο στην ίδια ηλικία που είναι Π.Ε. κι ενώ παίρνουμε τα ίδια λεφτά ως μισθό τον προτιμούν όποτε είναι να πάει κάποιος σε εργοτάξιο εκτός Θεσσαλονίκης (γιατί έχει την άδεια για Τ.Α. ενώ εγώ θέλω 1 χρόνο ακόμη) με αποτέλεσμα να παίρνει όλα τα "εκτός έδρας" κι εγώ τα τρία του Καράμπελα!;)

Απ' τα bold αυτό το συμπέρασμα έβγαλες;:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Η ψηφοφορία δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Ο κ. Γαβρόγλου είναι ύποπτος. Ακολουθεί την πολιτική της κυβέρνησής του: παντελής έλλειψη ουσιαστικού στρατηγικού σχεδιασμού. Καμια επιθυμία για -πραγματικά- μακροπρόθεσμες αλλαγές που θα ωφελήσουν τον εκπαιδευτικό χώρο όλων των βαθμίδων. Δυστυχώς, η μόνη λύση σ' αυτό το χάος είναι η συστηματική αυτομόρφωση.

Οι δημοσιογράφοι είναι επικίνδυνη φάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε περίπτωση που κάποιος φοιτητής επιθυμεί να ολοκληρώσει τον πρώτο κύκλο σπουδών τμήματος ΤΕΙ υποβάλλει σχετική υπεύθυνη δήλωση στη γραμματεία του τμήματος έως 30 Σεπτεμβρίου 2018 η οποία δεν ανακαλείται. Για τους φοιτητές που ολοκληρώνουν τον πρώτο κύκλο σπουδών τμήματος ΤΕΙ την ευθύνη ολοκλήρωσης των προγραμμάτων σπουδών, αρμόδια είναι τα όργανα των τμημάτων Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής στα οποία εντάσσονται οι φοιτητές. Στην περίπτωση αυτή ο φοιτητής λαμβάνει τον τίτλο σπουδών του τμήματος ΤΕΙ εισαγωγής του. Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης για τους τυχερούς ήδη φοιτητές. Για όσους εισαχθούν από το επόμενο ακαδημαικό έτος let us keep our fingers crossed!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης για τους τυχερούς ήδη φοιτητές. Για όσους εισαχθούν από το επόμενο ακαδημαικό έτος let us keep our fingers crossed!

"Τυχεροί" για ποιο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Τυχεροί" για ποιο λόγο;

Στις ενοποιήσεις των τμημάτων αναφέρομαι με τις οποίες δεν συμφωνώ καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top