Αντοχή στο διάβασμα

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κοιμαμαι!!προσωπικα εγω περσι ξεκινησα να πινω καφε(που παρεπιπτοντως δεν μου αρεσει καθολου)για τις πανελληνιες και αντι να με ξυπναει με επιανε περισσοτερη υπνηλια..ετσι σταματησα και επεφτα για υπνο και πραγματικα βοηθαει πολυ!Ασε που μετα διαβαζεις με μεγαλυτερη ορεξη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Kοιμάμαι 30-40 λεπτά. Βοηθάει πολύ. Nα και ένα ενδιαφέρον βίντεο:
Μπα...

Εγώ δεν μπορώ να έχω αυτά τα power naps:( Μερικές φορές που γυρίζω από το school βάζω ξυπνητήρι για τις 4:30μμ/5:00μμ και πάντα μα πάντα στριφογυρίζω στο κρεβάτι, μη μπορώντας να κοιμηθώ. Το ίδιο συμβαίνει και με τον βραδινό ύπνο.
Αργώ πολύ μέχρι να πάρει ο ύπνος. Παρολ' αυτά, είμαι πολύ ενεργητικός κατά τη διάρκεια της ημέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Μπα...

Εγώ δεν μπορώ να έχω αυτά τα power naps:( Μερικές φορές που γυρίζω από το school βάζω ξυπνητήρι για τις 4:30μμ/5:00μμ και πάντα μα πάντα στριφογυρίζω στο κρεβάτι, μη μπορώντας να κοιμηθώ. Το ίδιο συμβαίνει και με τον βραδινό ύπνο.
Αργώ πολύ μέχρι να πάρει ο ύπνος. Παρολ' αυτά, είμαι πολύ ενεργητικός κατά τη διάρκεια της ημέρας.

σκεφτεσαι πολλα εκεινη την ωρα μαλλον :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
εμενα ρε παιδια τελευταια δεν με πιανει ο καφες.. για παραδειγμα προχθες ηπια 3 καφεδες σε μια μερα και το βραδυ επεσα ξερος... δεν μπορουσα να μην κοιμηθω.. αλλοι με εναν καφε δεν μπορουν να κοιμηθουν το βραδυ... :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
εμενα ρε παιδια τελευταια δεν με πιανει ο καφες.. για παραδειγμα προχθες ηπια 3 καφεδες σε μια μερα και το βραδυ επεσα ξερος... δεν μπορουσα να μην κοιμηθω.. αλλοι με εναν καφε δεν μπορουν να κοιμηθουν το βραδυ... :( :(

και εγώ το ίδιο παθαίνω.Ο καφές δε με πιάνει.Πίνω καφέ και πέφτω και ξανακοιμάμαι.Και ούτε μεσημεριανό ή ολιγόωρο ύπνο μπορώ.Ξυπνάω με πονοκέφαλο και πυρετο :confused: .Αλλά άμα χρειαστεί πειθαρχώ τον εαυτό μου και μένα ξύπνια(με ανταμοιβή κανά μισάωρο μουσική βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Περνάω τα βραδια πλέον δύσκολες ώρες. Θέλω να κοιμηθώ αλλα δεν πρεπει. Τι κάνω; Το σταυρο μου μπα και μείνω ξυπνια. Καφέ δεν πίνω γιατι απλα τον σιχαινομαι. Ειναι βέβαια και μερες που τα παραταω και πηγαίνω για ύπνο. Βέβαια η απόδοση ειναι στο -200 αλλα τι να κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Περνάω τα βραδια πλέον δύσκολες ώρες. Θέλω να κοιμηθώ αλλα δεν πρεπει. Τι κάνω; Το σταυρο μου μπα και μείνω ξυπνια. Καφέ δεν πίνω γιατι απλα τον σιχαινομαι. Ειναι βέβαια και μερες που τα παραταω και πηγαίνω για ύπνο. Βέβαια η απόδοση ειναι στο -200 αλλα τι να κανεις;

ΟΧΙ. Μην το συνεχίσεις γιατί μέχρι το τέλος θα 'χεις καταρρεύσει. Πρώτα η υγεία, ο ύπνος σου και η καλή διατροφή και μετά όλα τα άλλα. Honestly μην πέφτετε σε αυτό το απαίσιο τρυπάκι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ΟΧΙ. Μην το συνεχίσεις γιατί μέχρι το τέλος θα 'χεις καταρρεύσει. Πρώτα η υγεία, ο ύπνος σου και η καλή διατροφή και μετά όλα τα άλλα. Honestly μην πέφτετε σε αυτό το απαίσιο τρυπάκι :(

Συμφωνώ μαζι σου αλλα ξέρεις κάτι; Απο τη στιγμη που σου λένε κόψε το κεφάλι σου και δεν με νοιάζει κοιμησου και τα χαράματα, αρκεί να κανεις τις ασκήσεις για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ το μάθημα... Εδω ο χημικός μας ειπε οτι πρεπει να δούμε και την ανατολή του ήλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζι σου αλλα ξέρεις κάτι; Απο τη στιγμη που σου λένε κόψε το κεφάλι σου και δεν με νοιάζει κοιμησου και τα χαράματα, αρκεί να κανεις τις ασκήσεις για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ το μάθημα... Εδω ο χημικός μας ειπε οτι πρεπει να δούμε και την ανατολή του ήλιου.

Το να βλέπεις την ανατολή θα έπρεπε να είναι προνόμιο μόνο φοιτητών :P Άσε τους μωρέ να λένε τους ηλίθιους... εγκληματικοί άνθρωποι... βγάλε μέχρι όσο εσύ αντέχεις :) Δεν είσαι ούτε μηχανή ούτε υποχείριο του εκάστοτε καθηγητή. Θα τα πας μια χαρά με τους δικούς σου ρυθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζι σου αλλα ξέρεις κάτι; Απο τη στιγμη που σου λένε κόψε το κεφάλι σου και δεν με νοιάζει κοιμησου και τα χαράματα, αρκεί να κανεις τις ασκήσεις για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ το μάθημα... Εδω ο χημικός μας ειπε οτι πρεπει να δούμε και την ανατολή του ήλιου.

Προσωπικά, σε τέτοιες κατάστασεις, προτιμώ να κάνω ποσοστό των ασκήσεων για κάθε μάθημα. Έχω, πχ, 25 ασκήσεις μαθηματικά κατ., 15 ασκήσεις φυσική κατ., 1,5 σελίδα ΑΟΔΕ και 10 ασκήσεις ΑΕΠΠ?

Θα προσπαθήσω να βγάλω όσο το δυνατόν περισσότερο ΑΟΔΕ (στο οποίο και υστερώ), θα κάνω 6 ασκήσεις φυσική, 10 μαθηματικά και 5 ΑΕΠΠ. Μην ξεχνάς, το διάβασμα το κάνεις για εσένα, όχι για τον καθηγητή.
Άμα σας έχει βάλει 50 ασκήσεις χημεία, και στην 10η βλέπεις ότι βαριέσαι, γιατί επαναλαμβάνονται και το χέρι πάει μόνο του, παράτα τες. Χαλάρωσε ένα 10λεπτο και πιάσε κάτι άλλο.

Και άμα ο χημικός δεν παίρνει από λόγια, θύμησε του ποιος δουλεύει για ποιον. Μπορεί ο άνθρωπος να το κάνει με καλή διάθεση, επειδή ίσως έχει την ιδέα ότι βαριέσαι. Αλλά πρέπει να τον κάνεις να καταλάβει ότι έχεις συνείδηση των πραγμάτων και ότι οι απαιτήσεις του είναι εξωπραγματικές και δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Βασικα, ειδικα φέτος, με εχει τσακισει ο ψυχολογικος πόλεμος. Ναι δεν λέω οτι το κανουν για κακο αλλα δεν το αντέχω. Λόγια του τύπου: άμα συνεχείς έτσι δεν πας πουθενα, θέλω να κανεις τις ασκήσεις για το μάθημα μου και παρατα τα αλλα, και αλλα πολλα. Μου πέφτει η ψυχολογία και έχω τα χάλια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Βασικα, ειδικα φέτος, με εχει τσακισει ο ψυχολογικος πόλεμος. Ναι δεν λέω οτι το κανουν για κακο αλλα δεν το αντέχω. Λόγια του τύπου: άμα συνεχείς έτσι δεν πας πουθενα, θέλω να κανεις τις ασκήσεις για το μάθημα μου και παρατα τα αλλα, και αλλα πολλα. Μου πέφτει η ψυχολογία και έχω τα χάλια μου.
Αυτά στα λένε καθηγητές του σχολείου ή του φροντιστηρίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Αυτά στα λένε καθηγητές του σχολείου ή του φροντιστηρίου;

Του φροντίστηριου. Του σχολείου οι καθηγητές προσπαθούν να ειναι πιο λαιτ. Ψυχολογίκο πόλεμο μας κανει και στο σχολειο ο φυσικός και ο βιολογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
1) Κάνε αυτο που λενε "caffeine nap" πιες εναν καφε στα γρηγορα και πεσε για υπνο. Η καφεινη κανει 15 λεπτα να αφομοιωθει απο τον οργανισμο, οποτε θα ξυπνησεις φυσικα μετα απο ακανα μισαωρο, και θα εχεις τονωθει απο τον υπνο.
2) Στις ολονυχτιες συνεχιζεις τον καφε, και φυσικα red bull μεσα για να σε πιασει.
3) Θέτεις "reward system". Βάλε ποστ ιτ με διαλλειματα "πχ 15 λεπτα μουσικης" στο τελος τους κεφαλαιου που θες να βγαλεις. Θα σου δωσει μικρους και ευκολους στοχους και θα γινει ευχαριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να έχω αυτά τα power naps Μερικές φορές που γυρίζω από το school βάζω ξυπνητήρι για τις 4:30μμ/5:00μμ και πάντα μα πάντα στριφογυρίζω στο κρεβάτι, μη μπορώντας να κοιμηθώ. Το ίδιο συμβαίνει και με τον βραδινό ύπνο.
Αργώ πολύ μέχρι να πάρει ο ύπνος. Παρολ' αυτά, είμαι πολύ ενεργητικός κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Kαι εγώ το πάθαινα! Στο youtube εχει 20λεπτα-30λεπτα κομματια μουσικης που ειναι ειδικα για power naps και σε βοηθούν να χαλαρώσεις. Αλλά αφού είσαι ενεργητικός, δεν υπάρχει πρόβλημα :)

Μuxu, η προσωπική μου εμπειρία (νααα ενας πάπυρος γιατί έκανα πολλές μαλακίες στο παρελθόν...με το συμπάθειο δλδ) λέει ότι όταν το σώμα σου είναι κουρασμένο, δε πα 'να απαιτεί το μυαλό, σου παίρνει περισσότερο χρόνο να ανταπεξέλθεις. Έτσι χάνεις χρόνο αντί να κερδίζεις. Σημαντικό παράγοντα στο χρόνο παίζει φυσικά και το άγχος που έχεις για το αν θα προλάβεις τελικά. Τελικά δεν αποδίδεις όσο θα μπορούσες..

Δημαδή μόνο εμένα οι καθηγητές μου μου λένε να κοιμάμαι 8ωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δημαδή μόνο εμένα οι καθηγητές μου μου λένε να κοιμάμαι 8ωρα;
Εμένα πάντως δεν μου το χουν προτείνει η αλήθεια ειναι. Κανε ασκήσεις και μη κοιμάμαι και καθόλου, εν ολίγοις κόψε και το κεφάλι σου αν ειναι δυνατόν. Και όχι, δεν υπερβάλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Kοψτε υπνο ρε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Να κοιμάσαι, ναι, με την προϋπόθεση ότι έχεις τη συνείδησή σου καθαρή αφού διάβασες όλο το απόγευμα.
Εγώ σήμερα π.χ. πελάγωσα με αυτά που είχα να κάνω και το πήγα λλλλάου λάου το πράμα οπότε τώρα έχω να βγάλω λογοτεχνία (ίου)
Αν δεν κοιμηθώ στο βιβλίο (πάλι) θα είμαι τυχερή.. :(
Καλό ξημέρωμα παιδάκια και υπομονή......!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αλήθεια τώρα; Βοηθάει ο ύπνος ώστε μετά από κανένα μισάωρο που θα κοιμηθείς, να σηκωθείς με όρεξη για να διαβάσεις; Αν είναι να το βάλω σε εφαρμογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Υποτιθεται πως δεν παμε σχολειο τον τελευταιο καιρο πριν απο τις πανελληνιες επειδη θελουμε χρονο για να διαβασουμε. Οταν καποιος ξεκινα το διαβασμα 8 το πρωι και τελειωνει 8-9 το βραδυ τιθεται το θεμα του υπνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top