Αντοχή στο διάβασμα

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Και εγώ το παθαίνω αυτό: να κουτράζομαι ενώ διαβάζω! Η κολλητή μου στη θέση σου θα κοιμόταν για να ξεκουραστεί. Καλή επιλογή κι αυτή, βέβαια! Εγώ όμως νομίζω πως αν κοιμηθώ θα χάσω χρόνο και μετά δε θα προλαβαίνω να διαβάσω! Γι' αυτό ξαπλώνω στο κρεβάτι μου και ξεκουράζομαι για κανένα 20λεπτο (βάζω και ξυπνητήρι για να μην υπάρξει κίμδυνος να με πάρει ο ύπνος) και μόλις σηκώθω νιώθω ήδη καλύτερα και έτσι συνεχίζω το διάβασμα.Και οι δύο τρόποι μια χαρά είναι. Διάλεξε και πάρε!! Βέβαια, δε χρειάζεται να διαβάζεις όλη μέρα, γιατί αυτό μόνο καλό δε σου κάνει! Όλα θέλουν ένα μέτρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Παιδιά, να τρώτε καλά, μην περιμένετε να τελειώσετε το διάβασμα για να πάτε να φάτε. Το αισθημα της πείνας, μας επιβαρύνει και με το αίσθημα της κούρασης. Νομίζω, μια ομελέτα πριν ξεκινήσετε το διάβασμα και αρκετά φρούτα είναι πολύ καλά. Κυρίως αν θέλετε να πάτε μέχρι 1 ή 2 τη νύχτα, για όσους είναι βραδινοί τύποι, όπως εγώ πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Παιδιά, να τρώτε καλά, μην περιμένετε να τελειώσετε το διάβασμα για να πάτε να φάτε. Το αισθημα της πείνας, μας επιβαρύνει και με το αίσθημα της κούρασης. Νομίζω, μια ομελέτα πριν ξεκινήσετε το διάβασμα και αρκετά φρούτα είναι πολύ καλά. Κυρίως αν θέλετε να πάτε μέχρι 1 ή 2 τη νύχτα, για όσους είναι βραδινοί τύποι, όπως εγώ πχ.

προσωπικά, αν τα έτρωγα αυτά, θα είχα βαρυστομαχιά, όχι διάθεση για διάβασμα...:lol:

πιστεύω πως είναι καθαρά υποκειμενικό...
ποτέ δεν θεωρούσα αυτές τις "γενικές συμβουλές" τόσο σημαντικές...
είναι θέμα ανθρώπου, συνηθειών, διάθεσης, άγχους και άλλων παραγόντων...
δεν πιστεύω πως υπάρχουν "κανόνες" που να ισχύουν για όλους...
ο καθένας, κατ'εμέ, πρέπει να δει τι βοηθά τον ίδιο να αποδώσει καλύτερα, διότι μπορεί κάτι που βοηθά τον έναν, να μην είναι τόσο αποτελεσματικό γαι τον άλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ άμα κουραζόμουνα πήγαινα και έπαιζα Call Of Duty. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy_92

Νεοφερμένος

Η Nancy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ένας ζεστός καφές βοηθά πολύ! τώρα για βιταμίνες, tonotil κ έτσι δεν ξέρω... κάνουν τίποτα? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Conceicao

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ πάλι όταν θέλω να μείνω ξύπνιος κάνω ένα ελληνικό καφέ με 1,5 καφέ και 2 ζάχαρη σε κούπα λίγο μικρότερη από κουβά :lol: .....Βοηθάει πολύ και η μουσική καθώς τότε διαβάζω χωρίς να βαριέμαι,πραγμα που αποτελει καθημερινο φαινομενο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Συμβουλες για δυνατο καφε να λετε που να μην ειναι σκατογευστος.
Με φραπε μετριο με λιγο γαλα κατι εκανα, αλλα δεν μου κολλαει τετοια εποχη και το ριξα στον γαλλικο. Ο οποιος τελικα μου φερνει νυστα (βαζω βεβαια 1 ζαχαρη και καμποσο γαλα) :p Ομως σκετος εχει απαισια γευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
5 μηνες ακομαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Εγω παλι αντιμετωπιζω κατι διαφορετικο . Ειμαι τωρα στο 5ο εξαμηνο της σχολης μου και παρατηρω πως εχω χασει την συγκεντρωση μου στο διαβασμα . Επειδη εχω να διαβασω συστηματικα απο το Λυκειο , που καθομουν αρκετες ωρες καθε μερα , τωρα παρατηρω ,οτι κυρως στα μαθηματα αποστηθισης αποσπωμαι παρα πολυ ευκολα ... Καθομαι δηλαδη πανω απο το βιβλιο και ενω θα διαβασω λιγη ωρα ,χανω την συγκεντρωση μου και κανω διαφορα πραγματα ,με αποτελεσμα το διαβασμα που θα εβγαζα σε 2 ωρες να το βγαζω σε 4 η να μην καταφερνω να αποδωσω καν . Επειδη η σχολη μου ειναι Θετικων Επιστημων , στα μαθηματα που εχουν περισσοτερα Μαθηματικα ,Χημεια ,εργαστηρια κλπ μπορω να συγκεντρωθω πιο ανετα ,αλλα αυτο δεν λυνει το προβλημα επειδη εχουν μεινει πολλα μαθηματα που χρωσταω ηδη... Στα μαθηματα δεν πολυπαταω ,παιρνω βιβλια και σημειωσεις για σπιτι και οπως φαινεται αυτο πρεπει να φταιει σε μεγαλο βαθμο και σκεφτομαι να το αλλαξω απο το επομενο εξαμηνο . Απλα σκεφτομαι αν αυτο ειναι απλα θεμα συνηθειας και πρεπει μερα με τη μερα να διαβαζω ολο και περισσοτερο για να επανελθω η πρεπει να βρω αλλου τη λυση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Παιδιά, να τρώτε καλά, μην περιμένετε να τελειώσετε το διάβασμα για να πάτε να φάτε. Το αισθημα της πείνας, μας επιβαρύνει και με το αίσθημα της κούρασης. Νομίζω, μια ομελέτα πριν ξεκινήσετε το διάβασμα και αρκετά φρούτα είναι πολύ καλά. Κυρίως αν θέλετε να πάτε μέχρι 1 ή 2 τη νύχτα, για όσους είναι βραδινοί τύποι, όπως εγώ πχ.

κι εσυ??? :jumpy: κι εγω πριν τις 6 δεν ανοιγω βιβλιο!!! 8 εχω φροντ. και συνεχιζω μετα 10-2 ή 3. δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα κουρασης. ποτε δεν μ¨αρεσε ο υπνος και ξενυχτουσα απο τα 7 μου (2-3 το πηγαινα καθε βραδυ)...εχω συνυθησει.

το καλο φαι βοηθαει...και μερικα διαλειμματα ανα ωρα ή ανα μισαωρο (οσο αντεχει ο καθενας χωρις διαλειμμα):iagree:
-----------------------------------------
Συμβουλες για δυνατο καφε να λετε που να μην ειναι σκατογευστος.
Με φραπε μετριο με λιγο γαλα κατι εκανα, αλλα δεν μου κολλαει τετοια εποχη και το ριξα στον γαλλικο. Ο οποιος τελικα μου φερνει νυστα (βαζω βεβαια 1 ζαχαρη και καμποσο γαλα) :p Ομως σκετος εχει απαισια γευση.

και εσπρεσακι επισης!!:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
κι εσυ??? :jumpy: κι εγω πριν τις 6 δεν ανοιγω βιβλιο!!! 8 εχω φροντ. και συνεχιζω μετα 10-2 ή 3. δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα κουρασης. ποτε δεν μ¨αρεσε ο υπνος και ξενυχτουσα απο τα 7 μου (2-3 το πηγαινα καθε βραδυ)...εχω συνυθησει.

το καλο φαι βοηθαει...και μερικα διαλειμματα ανα ωρα ή ανα μισαωρο (οσο αντεχει ο καθενας χωρις διαλειμμα):iagree:


Ναι, εγώ δυστυχώς έχω φροντιστήρια καθημερινά από τις 5 μεχρι τις 9 περίπου. Διαβάζω ότι προλαβαινω 1-5, αλλά κάνω μια ώρα διάλειμμα για φαγητό ή κάτι τέτοιο. Άρα ουσιαστικά το διάβασμά μου είναι από τις 9 μέχρι όσο πάει. Αλλά την επόμενη μέρα είμαι στο σχολείο, κουδούνι. Εσύ πώς αντέχεις?

Και δυστυχώς (πάλι), ξεκίνησα τους καφέδες. Έπαθα μια νίλα στη βιολογία γενικής, διάβασα τα μισά γιατί με πήρε ο ύπνος πάνω στο βιβλίο την ώρα που μελετούσα για το διαγωνισμα, και δεν έγραψα πολύ καλά. Γενικά μου λείπει ύπνος. Το καλύτερο είναι, να μην έχεις σχολείο το πρωί, και να μπορείς να διαβάζεις το βράδυ, μέχρι αργά. Εκεί πέφτει Η εμβάθυνση.
Άντε να 'ρχεται ο Μάρτης, να μην πατώ καθόλου στο σχολείο.

Χωρίς φαγητό, ομελέτες και τέτοια, δε θα είχα καμία όρεξη για διάβασμα πάντως. Καφές μια στις τόσες, φρούτα καθημερινά. Βιταμίνες δεν έχω πάρει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι:Παίρνει κανείς βιταμίνες,συμπληρώματα,δυναμωτικά κλπ;Είμαι λίγο άσχετη με το θέμα...Σας βοηθάνε;Έχουν καμία επίπτωση στην υγεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι λέτε ρε;;;;Ο ύπνος είναι από τα πολυτιμότερα αγαθά...:)Eγώ μέχρι πέρσυ δε γούσταρα ύπνο καθόλου αλλά από φέτος τον αναζητώ διακαώς αν και το intenet που με αποδιοργανώνει φροντίζει για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ναι, εγώ δυστυχώς έχω φροντιστήρια καθημερινά από τις 5 μεχρι τις 9 περίπου. Διαβάζω ότι προλαβαινω 1-5, αλλά κάνω μια ώρα διάλειμμα για φαγητό ή κάτι τέτοιο. Άρα ουσιαστικά το διάβασμά μου είναι από τις 9 μέχρι όσο πάει. Αλλά την επόμενη μέρα είμαι στο σχολείο, κουδούνι. Εσύ πώς αντέχεις?

Και δυστυχώς (πάλι), ξεκίνησα τους καφέδες. Έπαθα μια νίλα στη βιολογία γενικής, διάβασα τα μισά γιατί με πήρε ο ύπνος πάνω στο βιβλίο την ώρα που μελετούσα για το διαγωνισμα, και δεν έγραψα πολύ καλά. Γενικά μου λείπει ύπνος. Το καλύτερο είναι, να μην έχεις σχολείο το πρωί, και να μπορείς να διαβάζεις το βράδυ, μέχρι αργά. Εκεί πέφτει Η εμβάθυνση.
Άντε να 'ρχεται ο Μάρτης, να μην πατώ καθόλου στο σχολείο.

Χωρίς φαγητό, ομελέτες και τέτοια, δε θα είχα καμία όρεξη για διάβασμα πάντως. Καφές μια στις τόσες, φρούτα καθημερινά. Βιταμίνες δεν έχω πάρει ακόμα.

Ασε 1η ωρα αν εχουμε φιλολογικο με παιρνει ο υπνος (οσο γινεται γτ ειμαι και 1ο θρανιο τρομαρα μου). Αλλα ευτυχως εκτος απο τεταρτη και τριτη ολες τις αλλες ξεκιναμε 1η ωρα με μαθ/κα ή βιολογια που μ'αρεσουν και ξυπναω για τα καλα.

Βιταμινες κτλ...προς Θεου ρε παιδια! Αμα χαπακωνομαστε και για να διαβασουμε το χασαμε τελειως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana222

Νεοφερμένος

Η diana222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ασε 1η ωρα αν εχουμε φιλολογικο με παιρνει ο υπνος (οσο γινεται γτ ειμαι και 1ο θρανιο τρομαρα μου). Αλλα ευτυχως εκτος απο τεταρτη και τριτη ολες τις αλλες ξεκιναμε 1η ωρα με μαθ/κα ή βιολογια που μ'αρεσουν και ξυπναω για τα καλα.

Βιταμινες κτλ...προς Θεου ρε παιδια! Αμα χαπακωνομαστε και για να διαβασουμε το χασαμε τελειως!
ε, καμια βιταμινη δεν ειναι και τιποτα τρομερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι:Παίρνει κανείς βιταμίνες,συμπληρώματα,δυναμωτικά κλπ;Είμαι λίγο άσχετη με το θέμα...Σας βοηθάνε;Έχουν καμία επίπτωση στην υγεία;

Οι βιταμίνες κακό δεν κάνουν,εάν βέβαια τις λαμβάνεις με μέτρο και ακολουθώντας συμβουλές ειδικού.Συνιστώ να λαμβάνεις,εάν δύναται,σίγουρα θα σε τονώνουν και θα έχουνε θετικότερα αποτελέσματα από αυτά της καφείνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misu7

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κάνα τσιγάρο παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
παιδιά καλημέρα , αφορά κάτι για την αντοχή για αυτό κάνω το πόστ αυτό εδώ ...έχω το εξής πρόβλημα , όταν γράφω διαγωνίσματα στο σχολείο ή στο φροντιστήριο παθαίνω μια κρίση ενώ τα ξέρω ...και τα παρατάω , έρχομαι στο σπίτι και τα λύνω όλα ... γιατί τα παίρνω μετά στο σπίτι τα θέματα...τι να κάνω ρε γαμώτο ? Έχουμε φτάσει στο τέλος και φοβάμαι μην κάνω τίποτα τέτοιο στις πανελλαδικές ... τι φταίει ? Ξέρει κανείς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γιατι να παρεις βιταμινες?
Παρε ρεντ μπουλ, δουλευει για γυμναστικη αντοχη και τετοια, αλλα μαλλον θα δουλευει και στο διαβασμα?
Ομως οποτε το παιρνω δεν μπορω να βαλω κολο κατω κουνιεμαι ολη την ωρα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τιποτα να μην παρετε....το φαγακι,λιγο ξεκουραση και διαβασμα μεχρι να κοιμιθεις με το βιβλιο στο χερι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top