Ανταπόκριση απο τις πορείες (12/2/2012)

nami93

Νεοφερμένος

Η nami93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
λοιπον πρεπει να μπουν καποια πραγματα στη θεση..εχω παει σε πολλες πορειες και καθε φορα γινεται το ιδιο πανω κατω αλλα αυτη τη φορα ηταν τραγικο αυτο που συνεβη....υπαρχουν συγκεκριμενα βιντεο που δεν μπορουν να αμφισβητηθουν απο κανενα που δειχνουν τα ΜΑΤ να ριχνουν στους διαδηλωτες δακρυγονα χωρις να τους προκαλεσουν καν...αυτο το θεωρω απαραδεκτο!πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τους!οκ,εχουν παρει εντολες απο τους ανωτερους να καταστρεψουν μια πορεια αλλα οχι και ετσι...ειναι νεα παιδια και εχουν ακριβως τα ιδια προβληματα με ολους..γιατι λοιπον να μην αφησουν τον κοσμο να ΦΤΑΣΕΙ μεχρι τη βουλη και να διαδηλωσουν ειρηνικα?γιατι καποιοι(μεσα σε αυτους ειμαι και εγω)δεν καταφεραμε να δουμε καθολου τη βουλη...
και το αλλο που θελω να σχολιασω ειναι το γεγονος με τους δημοσιογραφους!ξερουνε ολοι οτι ειναι κυβερνητικα φερεφωνα αλλα σε τετοιο βαθμο?????μα ειναι δυνατον να εστιαζουν μονο στα επεισοδια(τα οποια πιστευω πως εγιναν απο κατευθυνομενους-αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη) και να μην δειχνουν τους δρομους γυρω απο τη βουλη?!!!για να μην ειμαι υπερβολικη παραδεχομαι οτι δεν ειναι ολοι οι δημοσιογραφοι ετσι αλλα η πλειονοτητα τους...
το συμπερασμα μου λοιπον απο αυτη την πορεια ειναι πως (μπορει να το καταλαβα αργα) αυτο το πολιτευμα δεν μπορει να χαρακτηριζεται δημοκρατια αφου καταπατωνται βασικα ανθρωπινα δικαωματα!λυπαμαι πολυ για την κατασταση που επικρατει και ελπιζω να υπαρξουν και αλλες τετοιες πορειες οι οποιες να εχουν ενα πιο ηχηρο αποτελεσμα!
''ξυπνατε γιατι καιγομαστε!''-οπως λεει και ενας φιλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Υπαρχουν ακομα πολλα που πρεπει να γινουν για να γινει η αριστερα ενα(αμα γινει ποτε)

Να γίνει ένα και μετά τι?Να κάτσει να βρει ποιανού ψυχικά ανισόρροπου δικτάτορα (Stalin,Mao,Trotsky etc) το πρόγραμμα θα εφαρμόσει?Αν είναι να γίνει ένα η αριστερά,ας κάνει κάτι καλό,ας κάνει ένα φούντο μέσα στον βόθρο της ιστορίας να μας αφήσει ήσυχους τους υπόλοιπους που δεν είμαστε νεκρόφιλοι.

@Mr. Crowley:
Είναι λάθος η τακτική και τα μέσα σας για διάφορους λόγους. Μεταξύ άλλων γιατί, δίνει το δικαίωμα στους μπάτσους να πετάνε χημικά με το τσουβάλι και να ξυλοφορτώνουν με τα γκλομπ στο όνομα της προστασίας της Δημοκρατίας (lol!) με σαφή στόχο να καταστείλουν τις διαδηλώσεις.
Το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις εναντίον τους το ίδιο τους το σύστημα.

Ο μόνος τρόπος να μην χτυπήσουν οι μπάτσοι είναι να καθόμαστε Παναγίες.Και πάλι θα χτυπήσουν,αν λάβουν εντολή να εκκενώσουν τον χώρο (όπως έκαναν τον Ιούλη στο Σύνταγμα π.χ. με τις σκηνές των Αγανακτισμένων).Με άλλα λόγια ο μόνος τρόπος να μην μας χτυπήσουν,είναι να υποταχθούμε.Αυτό προτείνεις δηλαδή?Πολύ που χεστήκανε τα αφεντικά για τις βολτίτσες μας (όλων μας,είτε ΠΑΜΕ,είτε Πρωτοβάθμια,είτε ΑΝΤΑΡΣΥΑ,είτε Συνέλευση Αναρχικών,είτε δεν ξέρω 'γω τι) γύρω απ'τη Βουλή.Μέσα απ'τις συγκρούσεις,ζυμώνεται επαναστατική συνείδηση,η οποία είναι αναγκαία αν θέλουμε το εργατικό κίνημα να προχωράει.

Όσο για αυτό που λες για το ΜΑΣ. Εδώ τίθεται ένα θέμα: Πώς μπορείς να πας σε συγκέντρωση της ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ επειδή ήταν απόφαση του συλλόγου φοιτητών και μετά να κράζεις τις ηγεσίες αυτών; Θα ήταν πολύ παράλογο.
Θα κατέβουν διάφορα πλαίσια σε μία συνέλευση. Έστω ότι βγει ένα πλαίσιο που ζητάει διακοπή των μαθημάτων και συμμετοχή στην τάδε συγκέντρωση. Αυτό που νομίζω πρέπει να γίνει σεβαστό από όλους είναι η διακοπή μαθημάτων (δεν γίνεται, όμως, σεβαστό από τους «ανεξάρτητους» φοιτητές). Δεν μπορεί να σου επιβάλει κανένας, όμως, να συμμετάσχεις σε μία συγκέντρωση η οποία δεν σε εκφράζει.

Δεν σου είπα να πας στη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ.Να πας στο κάλεσμα των φοιτητικών συλλόγων.Δεν υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ.Στις πορείες καλούν οι φοιτητικοί σύλλογοι,τα πρωτοβάθμια σωματεία,οι αριστερές οργανώσεις και οι αναρχικές συλλογικότητες,όχι μόνο η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ.
Το να γίνει σεβαστή η διακοπή μαθημάτων είναι ευθύνη του συλλόγου ("σπάσιμο" των μαθημάτων).Φυσικά και αν δεν θες στη συγκέντρωση,δεν έρχεσαι.Τυπικά μιλώντας,έχεις κάθε δικαίωμα να πας όπου θες ή να κάτσεις σπίτι σου.Είναι όμως πιστεύω τουλάχιστον υποκριτικό,όταν είσαι συνδικαλιστής του συλλόγου σου και μάλιστα υπέρ της ταξικής πάλης,να ξεπουλάς τον σύλλογό σου και να αποδυναμώνεις τη συνοχή του.

Παρατηρηση Πρωτη: Ειδαμε εκεινη την μερα τι ειναι η αναρχια στην πραξη. Οχι οτι ξαχφνιαστηκαμε κιολας δηλαδη ή το ειδαμε για πρωτη φορα, αλλα για να μην βγαινει ο καθενας και να λεει οτι δεν εχει εφαρμοστει πρακτικα. Και αυτο ειναι το δειγμα δωρεαν, φανταστειτε το ολο πακετο.(ο καθενας το εκλαμβανει οπως θελει)

Βασικά είδες τι είναι η εξέγερση στην πράξη.Well done,genius (btw,όλες οι εξεγέρσεις στην ιστορία,κάπως έτσι είναι).
Κανείς δεν σου λέει ότι η αναρχία δεν έχει εφαρμοστεί.Τράβα δες τι έκανε η CNT-FAI στην Ισπανία το '36 και τι κάνουν οι Ζαπατίστας στο Μεξικό και άσε τις παρλαπίπες.

Παρατηρηση Τριτη: Αφου τη βρισκετε τοσο πολυ με την καταστροφη, μηπως να ελπισω οτι θα (ξανα)χτισετε κιολας? Γιατι δε σας κοβω να σας αρεσει ιδιαιτερα αυτο το κομματι της "δημιουργικης καταστροφης".

Τι λες βρε τζιμάνι μου,έγινε καμιά κοινωνική επανάσταση για να χτίσουμε κιόλας?

Παντως κατι που δεν εχετε σκεφτει αγαπητοι. Αυτες τις μαλακειες που κανετε μπορειτε να τις κανετε μονο επι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Σε καμια σοβαρη χωρα δεν θα τα κανατε αυτα και θα ησασταν εξω απο τα καγκελα της φυλακης ή/και με την οδοντοστοιχια σας αρτια (ουτε καν στη θεωρητικη και τελεια κοινωνια σας). Το συμπερασμα: οσο πιο γρηγορα πεσει αυτη η κυβερνηση και αλλαξουν τα πολιτικα προσωπα, τοσο πιο γρηγορα θα ερθει το τελος σας. Προσεξτε για τι "αγωνιζεστε".

Για μελέτησε λίγο τη σύγχρονη ιστορία και τις εξεγέρσεις σε Seattle το 1999,Genova το 2001,τις εξεγέρσεις στο Παρίσι το 2005-06 και την εξέγερση στο Λονδίνο το καλοκαίρι του '11.Έλεος,πήξαμε στις πολιτικολογίες του καναπέ.

@αλς.. μόνο που προχθές δέν κάηκε 1 αυτοκίνητο κάηκε όλη η αθήνα..

βλέποντας σας να αυτοαναιρείτε ο ένας τον άλλο..
να υποστηρίζετε κάτι απλά και μόνο επειδή αυτό σας επέβαλε το κόμμα οι μέν, και να νιώθουν χαρά που κάψαν την αθήνα οι δε ώς κάτι δημιουργηκό..
και βλέποντας τον αγανακτισμένο όχλο πόσο μπάχαλο μπορεί να σηκώσει..
(στις 21:00 να επικροτεί, να δίνει πέτρες στους αναρχες,και να μας βρίζει, και στις 02:00 να κάθεται σκεπτικός δίπλα στα συντήμια και να μας καλεί να μαζέψουμε τους βάνδαλους..)

αναρωτιέμαι τί θα γινόταν άν όντος σας αφήναμε να μπείτε στην βουλή:hmm:

το οτι μια κοινωνία χωρίς θεσμούς νόμους και δομές, δέν έιναι ουτοπία αλλα μία ζούγκλα, για αλλη μια φορά επιβεβαιώνεται..

Για πες βρε,σ'άρεσε που σας πήραμε στο κυνήγι στο Σύνταγμα και κρυβόσασταν δίπλα στο Υπουργείο Οικονομικών?Κάψατε κανά κιλό με τόσο τρέξιμο?

Λυπαμαι εσας που πιο πανω περηφανευοσασταν σαν μικροι Νερωνες για τις φωτιες προημερων
Καταστραφηκαν πολλες περιουσιες, πολλοι ανθρωποι εχασαν την δουλεια τους(πιθανον να μην βρουν καινουρια) πολλοι θα αναγκαστουν να βαλουν λουκετο αφου οι ζημιες ηταν ανεπανορθωτες

για προσπαθηστε να νοιωστε σαν και αυτον που ειχε τη βιοτεχνια που διαφημιζεται στην ταμπελα...
ουτε τραπεζα ειχε ουτε starbucks....
αν εχετε την παραμικρη ευαισθησια ελπιζω να καταλαβετε....

Ναι αμέ,μαύρο δάκρυ για τις (ασφαλισμένες στην Εθνική ασφαλιστική) καμένες περιούσιες.Ε ρε κλάμα ο πτωχός πλην τίμιος καταστηματάρχης,που όλως τυχαίως βγάζει κάτι εκατομμύρια το χρόνο με το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας.Πραγματικά,δεν θα μπορώ να κοιμηθώ τη νύχτα μπροστά στο δράμα που ζει αυτός ο καημένος εργοδότης-μέχρι να ανακαινιστεί το μαγαζί,πως θα πηδάει τους εργαζομένους του?


Αν δεν ενωθουμε ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ δεν προκειται να κανουμε τιποτα...
ΔΕΝ πρεπει να δουμε αυτα που μας χωριζουν, πρεπει να δουμε αυτα που μας ενωνουν, και αυτα ειναι πολλα
Δεν πρεπει να δουμε αν ο αλλος ειναι ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ, ΑΡΗΣ ή ΠΑΟΚ, ΟΣΦΠ ή ΠΑΟ, Ελληνας ή Αλβανος, Ορθοδοξος ή Καθολικος, Κιτρινος ή Μαυρος
Ειμαστε ολοι σε μια χωρα που καταστρεφεται απο ατομα ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ, Ισως γεννηθηκαμε, ισως και οχι σε αυτη, Ομως ζουμε σε αυτη, και μπορει αυριο να πεθανουμε σε αυτη απο ασιτεια. απο βανδαλισμους και τραμπουκισμους τοσα χρονια χορτασαμε, το μονο σιγουρο ειναι πως δεν οδηγησαν σε κατι καλυτερο...

ΑΥΤΟΥΣ πρεπει να καταστρεψουμε και οχι τον συνανθρωπο μας....

Hippie much?Όλοι μαζί να πιάστουμε χεράκι-χεράκι και να τρέχουμε στα λιβάδια πίνοντας lsd?Έλα βρε που όλοι άνθρωποι είμαστε και δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε,αστοί και εργάτες,απλά οι πρώτοι μας γαμάνε καθημερινά τη ζωή,ψιλοπράγματα μωρέ!Και εμείς τα κακά τα παιδιά θέλουμε να τους καταστρέψουμε,τους συνανθρώπους μας?Απαπα,ντροπής πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ουτε σωστη ορθογραφια ξερεις καημενε ματατζη...τελικα ολοι οι αγραμματοι ΜΑΤαδες γινονται?
Τα λαθη συνεχιζονται και παρακατω...αλλα αυτο ηταν καμπανα.Βεβαια δεν περιμενα κατι παραπανω...ειστε αξιοι της μοιρας σας.

Είναι λίγο παλιό αλλά δεν πειράζει , μου το θύμησες.
- Γιατί οι μπάτσοι πάνε δυο δυο ?
-Ο ένας ξέρει να διαβάζει και ο άλλος να γράφει xd

Όσο για τις διαδηλώσεις στις 12-02 έχω να πω αρκετά αλλά έχω βαρεθεί να τα λέω. Εγώ κατέβηκα στη πορεία στη Θεσσαλονίκη και οφείλω να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα με την μαζικότητα που είχε. Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα , κρίνοντας από τις προηγούμενες πορείες. Ο λαός έδειξε για άλλη μια φορά -όπως συνηθίζει τα δύο τελευταία χρόνια- την οργή του σε αυτήν την πολιτική που τον εξαθλιώνει, τον πετάει στο δρόμο και γκρεμίζει κατακτήσεις που κερδήθηκαν με αίμα. Ο δρόμος για την ανατροπή αυτής της βάρβαρης πολιτικής είναι μακρύς και δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Δεν έχουμε να αντιμετωπίσουμε απλά μια κακή κυβέρνηση, πρέπει να έρθουμε σε ρήξη με όλο το αστικό μπλοκ, με όλο καπιταλιστικό ιμπεριαλιστικό σύστημα και να ξεπεράσουμε τις αυταπάτες της ρεφορμιστικής αριστεράς που φοβάται τον κόσμο, αλλά και των ξεπουλημένων εργατοπατέρων.


*κάτι μου θυμίζει αυτήν η υπογραφή, σαν να την έχει και άλλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να γίνει ένα και μετά τι?Να κάτσει να βρει ποιανού ψυχικά ανισόρροπου δικτάτορα (Stalin,Mao,Trotsky etc) το πρόγραμμα θα εφαρμόσει?Αν είναι να γίνει ένα η αριστερά,ας κάνει κάτι καλό,ας κάνει ένα φούντο μέσα στον βόθρο της ιστορίας να μας αφήσει ήσυχους τους υπόλοιπους που δεν είμαστε νεκρόφιλοι.

Δε νομίζω πως η αριστερά ταυτίζεται με αυτούς που αναφέρεις. Το ΚΚΕ μπορεί, οι υπόλοιποι ( οι περισσότεροι ) μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δε νομίζω πως η αριστερά ταυτίζεται με αυτούς που αναφέρεις. Το ΚΚΕ μπορεί, οι υπόλοιποι ( οι περισσότεροι ) μάλλον όχι.

Τρότσκια:ΕΕΚ,ΟΚΔΕ-Σπάρτακος,ΟΚΔΕ-Εργατική Πάλη (και με επιφύλαξη ΣΕΚ,ΔΕΑ,Κόκκινο)
Μαοσταλίνια:ΚΚΕ (μ-λ),Μ-Λ ΚΚΕ,ΕΚΚΕ,ΟΑΚΚΕ,ΚΟΕ
Μαοϊκοί:ΑΡΑΝ,ΑΡΑΣ
Σταλινικοί:ΚΚΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τρότσκια:ΕΕΚ,ΟΚΔΕ-Σπάρτακος,ΟΚΔΕ-Εργατική Πάλη (και με επιφύλαξη ΣΕΚ,ΔΕΑ,Κόκκινο)
Μαοσταλίνια:ΚΚΕ (μ-λ),Μ-Λ ΚΚΕ,ΕΚΚΕ,ΟΑΚΚΕ,ΚΟΕ
Μαοϊκοί:ΑΡΑΝ,ΑΡΑΣ
Σταλινικοί:ΚΚΕ


Κι αν εγώ πω ότι είμαι αριστερός πρέπει αυτόματα να σημαίνει πως υποστηρίζω κάποιον από τους παραπάνω; ( χωρίς να λέω ότι δεν το κάνω απλά για τους περισσότερους δεν ξέρω ).

Η αριστερά είναι ένας γενικός όρος που κρατά από την εποχή της γαλλικής επανάστασης, και το να είσαι υπέρ κάποιων πραγμάτων δεν νομίζω πως ταυτίζεται με την όποια προσπάθεια εφαρμογής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ολα ξεκινανε ετσι

για να συζητιεται το ετσι

και για να μην φανει το ετσι

και το ετσι:

Το νέο μνημονιο: -15% στις συνταξεις, -22% στους μισθους, -32% στις αποδοχες των νεων έως 25 ετών .

καλη μας μερα... και να βλεπουμε παντα ειδησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ε ρε κλάμα ο πτωχός πλην τίμιος καταστηματάρχης,που όλως τυχαίως βγάζει κάτι εκατομμύρια το χρόνο με το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας.Πραγματικά,δεν θα μπορώ να κοιμηθώ τη νύχτα μπροστά στο δράμα που ζει αυτός ο καημένος εργοδότης-μέχρι να ανακαινιστεί το μαγαζί,πως θα πηδάει τους εργαζομένους του?
βγαζει ο τυπογραφος εκατομμυρια; τι ειναι; εφοπλιστης;
ποιος σου λεει οτι θα ξανανοιξει; ποιος σου λεει οτι ειχε λεφτα για να πληρωνει εργαζομενους;
σορρυ φιλε αλλα δεν μπορω να ανοιξω κουβεντα... εισαι στον δικο σου κοσμο...

ααα.... και για να σε προλαβω... το "αργα η γρηγορα οι οροι του μνημονιου θα κατεστρεφαν την επιχειρηση" δεν ειναι επιχειρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
@αλς.. μόνο που προχθές δέν κάηκε 1 αυτοκίνητο κάηκε όλη η αθήνα..
..................................

Γιατί το λες σε μένα αυτό;

--------------------------------------------------------------------------------------

Πολύ επανάσταση ( ; ) και αναρχία ( ; ) έχει "πέσει" και δεν ξέρω αλλά αυτόματα μου έρχεται στο νου η παροιμία ........"όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι αμέ,μαύρο δάκρυ για τις (ασφαλισμένες στην Εθνική ασφαλιστική) καμένες περιούσιες.Ε ρε κλάμα ο πτωχός πλην τίμιος καταστηματάρχης,που όλως τυχαίως βγάζει κάτι εκατομμύρια το χρόνο με το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας.Πραγματικά,δεν θα μπορώ να κοιμηθώ τη νύχτα μπροστά στο δράμα που ζει αυτός ο καημένος εργοδότης-μέχρι να ανακαινιστεί το μαγαζί,πως θα πηδάει τους εργαζομένους του?

αυτο που ειπες ειναι μια βλακεια! πρωτον πολλα μαγαζια δεν τα ασφαλιζουν πλεον οι ασφαλιστικες!
και ναι καποιος καταστηματαρχης δεν βγαζει τα κερατα του, στην παρουσα φαση μπορει να βγαζει λιγοτερα απο εναν χαμηλομισθο!
και υπαρχουν μαγαζια στο κεντρο, ναι στην σταδιου και την πανεπιστημιου και τα γυρω στενα, που δεν εχουν υπαλληλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κι αν εγώ πω ότι είμαι αριστερός πρέπει αυτόματα να σημαίνει πως υποστηρίζω κάποιον από τους παραπάνω; ( χωρίς να λέω ότι δεν το κάνω απλά για τους περισσότερους δεν ξέρω ).

Η αριστερά είναι ένας γενικός όρος που κρατά από την εποχή της γαλλικής επανάστασης, και το να είσαι υπέρ κάποιων πραγμάτων δεν νομίζω πως ταυτίζεται με την όποια προσπάθεια εφαρμογής του.

Τι σημαίνει αριστερά?Έτσι γενικά και αόριστα δεν μπορούμε να μιλάμε.Όταν χρησιμοποιώ τον όρο αριστερά,αναφέρομαι σε συγκεκριμένο κομμάτι κόσμου,το οποίο και εκφράζεται από συγκεκριμένες οργανώσεις.Τώρα το τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του και πως θέλει να το βαφτίζει,απ'τη στιγμή που δεν έχει κάποια επίδραση πάνω στην κοινωνία (αφού δεν εκφράζεται και με κάποιον τρόπο),δεν μ'ενδιαφέρει.

βγαζει ο τυπογραφος εκατομμυρια; τι ειναι; εφοπλιστης;
ποιος σου λεει οτι θα ξανανοιξει; ποιος σου λεει οτι ειχε λεφτα για να πληρωνει εργαζομενους;
σορρυ φιλε αλλα δεν μπορω να ανοιξω κουβεντα... εισαι στον δικο σου κοσμο...

ααα.... και για να σε προλαβω... το "αργα η γρηγορα οι οροι του μνημονιου θα κατεστρεφαν την επιχειρηση" δεν ειναι επιχειρημα...

Δεν πρόκειται να σου έλεγα ποτέ μια τέτοια μαλακία.Το έχω ξεκαθαρίσει,ότι δεν δίνω δεκάρα για κανέναν κεφαλαιοκράτη,είτε πρόκειται για μεγαλομέτοχο της Coca Cola είτε για μικροαστό μπακάλη.Στ'αρχίδια μου,είμαι κατά κάθε ιδιοκτησίας,και δεν το διαπραγματεύομαι.Όπως στην Αμερική-μέχρι πρότινος τουλάχιστον-ο μεγαλομέτοχος έπαιρνε θεϊκές διαστάσεις,του εργατικού και καπάτσου τύπου που πετυχαίνει,έτσι εμείς στην Ελλάδα έχουμε θεοποιήσει τον Έλληνα μικροεπιχειρηματία (και γι'αυτό μεγάλη ευθύνη έχει η αριστερά,με τον σαφέστατα μικροαστικό προσανατολισμό της).Και δως του μαλακιούλες "στηρίξτε τις μικρές επιχειρήσεις" και τρέχα γύρευε.Κατ'αρχάς,για να μην τρέφει κανείς μας αυταπάτες,δεν υπάρχει μικροεπιχειρηματίας που να μην ονειρεύεται να γίνει μεγάλος-ναι,"κακό αφεντικό"-και που δεν θα βούταγε με το κεφάλι στα σκατά για να το πετύχει αυτό.Ναι,οι κακές ξένες εταιρίες εκμεταλλεύονται παιδάκια στα sweatshops για να βγάλουν κέρδος:αν είχαν τη δυνατότητα και τις ευκαιρίες,τα ίδια σκατά θα έκαναν και τα δικά μας τζιμάνια.Το πόσο παραδόπιστοι και στυγνοί εκμεταλλευτές είναι οι περισσότεροι,αποδεικνύεται εύκολα με το ότι συχνά προσλαμβάνουν μετανάστες για να κάνουν τις χαμαλοδουλειές τουςπληρώνοντάς τους ψίχουλα και μην αναγνωρίζοντάς τους κανένα εργασιακό δικαίωμα (και φυσικά φοροδιαφεύγοντας),και μετά γκρινιάζουν για τους κακούς ξένους που τους κλέβουν το μαγαζί,αφού πρώτα οι ίδιοι τους συμπεριφέρθηκαν λες και είναι σκυλιά.Κατά δεύτερον,αυτή η ρομαντική εικόνα του "πτωχού πλην τίμιου" απέχει παρασάγγας απ'την πραγματικότητα:ο μέσος Έλληνας μικροεπιχειρηματίας αποτελεί την επιτομή κουτοπόνηρου βλαχαδερού,που υπερκοστολογεί για να βγάλει κέρδος απ'όπου μπορεί,προσπαθεί να κλέψει τον πελάτη του με όποιον τρόπο μπορεί,πουλώντας ό,τι πιο χαμηλής ποιότητας ή ακόμα και χαλασμένο υπάρχει,και φυσικά για εξυπηρέτηση,ούτε λόγος.

Και για να μην λέμε ότι αερολογώ,ας μιλήσω με συγκεκριμένα παραδείγματα.Σύντροφος,δουλεύει υπάλληλος σε κάβα κοντά στην Ομόνοια,όχι σε κεντρικό δρόμο,ο ιδιοκτήτης του τον γαμάει καθημερινά μην αφήνοντάς τον ούτε λεπτό να ανασάνει απ'τη συνεχή επίβλεψή του,μην έχοντας το δικαίωμα σε απεργία,και ο εν λόγω ιδιοκτήτης με εξοχικό στην Αράχωβα!!!Και σκέψου,δεν βρίσκεται καν σε κεντρικό δρόμο,Σταδίου-Πανεπιστημίου-Ερμού,σ'ένα στενό βρίσκεται και πουλάει ξηροκάρπια.Σκέψου τώρα λίγο πόσα βγάζει ένα μαγαζί στο κέντρο το χρόνο,γιατί σημασία δεν έχει πόσο ακριβό είναι αυτό που πουλάς,αλλά πόσους πελάτες έχεις.Και πολλή κίνηση (κέντρο)=>πολλοί πελάτες.Αν δεν έβγαζαν τρελά κέρδη αυτά τα μαγαζιά δεν θα ήταν στο κέντρο που τα νοίκια είναι αστρονομικά,στα Άνω Λιόσια θα ήταν.

αυτο που ειπες ειναι μια βλακεια! πρωτον πολλα μαγαζια δεν τα ασφαλιζουν πλεον οι ασφαλιστικες!
και ναι καποιος καταστηματαρχης δεν βγαζει τα κερατα του, στην παρουσα φαση μπορει να βγαζει λιγοτερα απο εναν χαμηλομισθο!
και υπαρχουν μαγαζια στο κεντρο, ναι στην σταδιου και την πανεπιστημιου και τα γυρω στενα, που δεν εχουν υπαλληλους!

Αγορίνα,όλα τα καταστήματα στο κέντρο είναι ασφαλισμένα.Και αυτό στο υπογράφω,χτες στη δουλειά της μάνας μου ήρθε ένας πραγματογνώμονας της εθνικής ασφαλιστικής και της έλεγε ότι απ'το πρωί τρέχει από μαγαζί σε μαγαζί για τις αποζημιώσεις.Για τα υπόλοιπα,δες τι λέω στον από πάνω,μην επαναλαμβάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι και ο πατέρας μου που είχε πιτσαρία και δεν είχε ασφαλισμένο τον πακετά και τον έπαιρνε 2 το πολύ μέρες την εβδομάδα (φαντάσου πόση δουλειά είχε το μαγαζί) είχε σίγουρα τέτοιες προθέσεις. Είμαι σίγουρος ότι ήταν ένας στυγνός εκμεταλλευτής. Μήπως ξεφύγαμε τελείως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι και ο πατέρας μου που είχε πιτσαρία και δεν είχε ασφαλισμένο τον πακετά και τον έπαιρνε 2 το πολύ μέρες την εβδομάδα (φαντάσου πόση δουλειά είχε το μαγαζί) είχε σίγουρα τέτοιες προθέσεις. Είμαι σίγουρος ότι ήταν ένας στυγνός εκμεταλλευτής. Μήπως ξεφύγαμε τελείως;

Για τον μέσο επιχειρηματία μιλάω.Δεν έχω ιδέα τι κάνει ο πατέρας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αγορίνα,όλα τα καταστήματα στο κέντρο είναι ασφαλισμένα.Και αυτό στο υπογράφω,χτες στη δουλειά της μάνας μου ήρθε ένας πραγματογνώμονας της εθνικής ασφαλιστικής και της έλεγε ότι απ'το πρωί τρέχει από μαγαζί σε μαγαζί για τις αποζημιώσεις.

https://www.pomida.gr/insurance/Progr.POM.INT.pdf

Σελίδα 5.

Υγ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πρόκειται για παράδειγμα, η τελευταία σειρά καθορίζει την τελική έκβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
https://www.pomida.gr/insurance/Progr.POM.INT.pdf

Σελίδα 5.

Υγ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πρόκειται για παράδειγμα, η τελευταία σειρά καθορίζει την τελική έκβαση.

Κοίτα,εγώ μίλησα συγκεκριμένα για Εθνική Ασφαλιστική,η Interamerican δεν ξέρω τι κάνει.Πάντως όπως και εσύ λες,τα πάντα τα κρίνει αυτό:"εκτός και αν η εταιρία το αποδεχθεί με ειδική συμφωνία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
https://www.skai.gr/news/politics/ar...-plaisiou-gia-adikimata-kata-tis-diadiloseis/
για τσεκαρετε....εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι αυτο που θέλανε το πετυχανε με τον γνωστο τρόπο τους έχοντας και μεγαλη μεριδα του κοσμου μαζί τους ....
ελεοοοοοοοοοοοοοοοοος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
μεχρι το μεσήμερι δεν ειχα ξεκάθαρισει αν θα έπρεπε να λέω όλους τους μπάτσους ζώα ή την μερίδα που προκαλεί..
πχ ο πατέρας μιας φίλης μου...
μολις το μεσημέρι λοιπόν συνηδητοποίησα... οτι αυτοί είναι που έρχονται ενάντια μας...
αυτοί εναντιώνονται σε μας...αυτοί παίρνουν το μερος του εχθρού... ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...και ας μην προκαλούν αυτοι...
μόνο το οτι ειναι απεναντι μας αντι να ναι με το μέρος λεει πολλά...
μπορει να ναι χαζό και γενικό αυτο που λεω...αλλα απλά σκεφτείτε το... δικη τους η επιλογη να στεκονται απεναντι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
https://www.skai.gr/news/politics/ar...-plaisiou-gia-adikimata-kata-tis-diadiloseis/
για τσεκαρετε....εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι αυτο που θέλανε το πετυχανε με τον γνωστο τρόπο τους έχοντας και μεγαλη μεριδα του κοσμου μαζί τους ....
ελεοοοοοοοοοοοοοοοοος!


Καλά και εσύ τον Σκάϊ βλέπεις και πιστεύεις; :eek:
Είναι σαν το "ρώτα τον μπάρμπα μου τον ψεύτη"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
https://www.skai.gr/news/politics/ar...-plaisiou-gia-adikimata-kata-tis-diadiloseis/
για τσεκαρετε....εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι αυτο που θέλανε το πετυχανε με τον γνωστο τρόπο τους έχοντας και μεγαλη μεριδα του κοσμου μαζί τους ....
ελεοοοοοοοοοοοοοοοοος!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
μεχρι το μεσήμερι δεν ειχα ξεκάθαρισει αν θα έπρεπε να λέω όλους τους μπάτσους ζώα ή την μερίδα που προκαλεί..
πχ ο πατέρας μιας φίλης μου...
μολις το μεσημέρι λοιπόν συνηδητοποίησα... οτι αυτοί είναι που έρχονται ενάντια μας...
αυτοί εναντιώνονται σε μας...αυτοί παίρνουν το μερος του εχθρού... ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...και ας μην προκαλούν αυτοι...
μόνο το οτι ειναι απεναντι μας αντι να ναι με το μέρος λεει πολλά...
μπορει να ναι χαζό και γενικό αυτο που λεω...αλλα απλά σκεφτείτε το... δικη τους η επιλογη να στεκονται απεναντι μας...
Να μη σε απογοητευω αλλα προσωπικα αυτο που λες το λιγοτερο γενικο μου φαινεται.
Ωστε ειναι εχθρος;χμ δεν αντιλεγω αλλα one point στη διασπαση της χωρας
'και ας μην προκαλουν αυτοι' δε σε καταλαβαινω, προκαλουν ή δεν προκαλουν;συμμετεχουν ή δε συμμετεχουν, ειναι εχθροι ή δεν ειναι;
εισαι γεματος απεχθεια και θυμο απο ο,τι καταλαβαινω.η απεχθεια σε βοηθα να αποστασιοποιηθεις απο τις μεθοδους που εσυ τουλαχιστον θεωρεις λαθος , ο θυμος σε λαθος αποφασεις θα σε οδηγησει πιστευω και σε σπασμωδικες κινησεις.υπαρχει απογνωση ναι αλλα μονο η απογνωση διχως σκεψη δεν οδηγει πουθενα.και κυριως οχι σε λυση.
:hmm:δεν ξερω αν εξεφρασα τη σκεψη μου οπως θα ηθελα αλλα το νοημα αυτο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top