Ανοίγει εκ νέου ο διάλογος για την παιδεία

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τη Δευτέρα πρόκειται να συζητηθεί στην Ολομέλεια του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας-Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για το «νέο Λύκειο», το οποίο προβλέπει συρρίκνωση του διδακτικού έτους με αύξηση των ωρών του ημερήσιου προγράμματος, επιλογή κατεύθυνσης από την Αʼ Λυκείου βάσει των ενδιαφερόντων του μαθητή και «τεστ» σε σχολικό αλλά και περιφερειακό επίπεδο.

Η Διατμηματική Επιτροπή του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου απέστειλε χθες στα μέλη του Συμβουλίου τις προτάσεις της για τη δομή του αναμορφωμένου Λυκείου, την αξιολόγηση των μαθητών και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών.

Πιο συγκεκριμένα, η Διατμηματική Επιτροπή του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου προτείνει τη μείωση του σχολικού έτους, από τις 31 εβδομάδες που είναι τώρα σε 25, με τη διεύρυνση, ωστόσο, του σχολικού χρόνου, δηλαδή του ωρολόγιου προγράμματος. Προτείνει επίσης τη δίωρη διδασκαλία όλων των γνωστικών αντικειμένων και την εισαγωγή της «Ζώνης Πολιτισμού».

Η επιλογή κατεύθυνσης από τους μαθητές θα γίνεται από την εισαγωγή τους στο Λύκειο, με μαθήματα επιλογής από την Α' τάξη και δύο κύκλους σπουδών Β' και τρεις στη Γ' τάξη, σύμφωνα με την πρόταση αυτή. Τέλος, προτείνεται η αξιολόγηση των επιδόσεων των μαθητών με διαγνωστικά τεστ όχι μόνο σε επίπεδο σχολικής μονάδας αλλά και σε περιφερειακό, νομαρχιακό ή εθνικό επίπεδο.

Στόχος του «νέου Λυκείου» σύμφωνα με τη Διατμηματική Επιτροπή του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, θα πρέπει να είναι η εδραίωση του αυτοτελούς μορφωτικού χαρακτήρα του Λυκείου και ο περιορισμός της παραπαιδείας, καθώς και ταύτιση της διδακτέας με την εξεταστέα ύλη. Πρωταρχικός στόχος δε θα είναι και η επιλογή κατεύθυνσης από τους μαθητές, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα τους.

Στα δημοτικό το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης

Τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των μαθητών από την Εʼ Τάξη του Δημοτικού προανήγγειλε μέσω της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπους», ο υπουργός Παιδείας Αρης Σπηλιωτόπουλος. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των μαθητών θα είανι και ένα από τα θέματα που θα βρεθούν στην ατζέντα του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης τη Δευτέρα.

«Είναι καλό να ξεκινά από πολύ νωρίς, από τις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού», δηλώνει ο κ. Σπηλιωτόπουλος, ο οποίος εστιάζει στην ανάγκη να είναι ειδικά επιμορφωμένοι οι εκπαιδευτικοί που θα αναλάβουν να διδάξουν στα παιδιά το σεξ.
Συγκεκριμένα ο υπουργός Παιδείας δηλώνει «Το θέμα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης είναι αλήθεια ότι απουσιάζει από τα ελληνικά σχολεία και πρέπει να φροντίσουμε για την προώθησή του. Και είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να προσεγγίσουμε με σοβαρότητα και χωρίς προκαταλήψεις γιατί αφορά σε μια σειρά από σοβαρές καταστάσεις, που σχετίζονται με τη σωματική και ψυχική υγεία. Πρόκειται για ένα καίριο θέμα και για τους μαθητές και για τους γονείς τους».

https://www.tvxs.gr/v11244



--------------------------------------------------------------------


Για να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
«Είναι καλό να ξεκινά από πολύ νωρίς, από τις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού», δηλώνει ο κ. Σπηλιωτόπουλος, ο οποίος εστιάζει στην ανάγκη να είναι ειδικά επιμορφωμένοι οι εκπαιδευτικοί που θα αναλάβουν να διδάξουν στα παιδιά το σεξ.

Πώς θα γίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν συμφωνώ καθόλου με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο Δημοτικό.Μα καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πώς θα γίνει αυτό;

Υποθέτω πως εννοεί την εισαγωγή εννοιών, κατά κύριο λόγο. Μια πρώτη, απλή επαφή χάρη στην οποία θα εξαλειφθούν τα ''taboo'' γύρω από το θέμα.

Δεν συμφωνώ καθόλου με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο Δημοτικό.Μα καθόλου!

Χμμ, γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν την θεωρώ κατάλληλη ηλικία για να γνωρίσουν τα παιδιά κάτι τέτοιο.Είναι πολύ νωρίς.Αν και οι εποχές έχουν αλλάξει κατα πολύ πιστεύω ότι θα χαθεί κάθε είδος αθωότητας.Κι αν είμαι λάθος σε αυτό δεν πειράζει.Εγώ δεν θα ήθελα το παιδί μου στα 11 να ασχολείται με αυτό το θέμα.Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί δεν την θεωρώ κατάλληλη ηλικία για να γνωρίσουν τα παιδιά κάτι τέτοιο.Είναι πολύ νωρίς.Αν και οι εποχές έχουν αλλάξει κατα πολύ πιστεύω ότι θα χαθεί κάθε είδος αθωότητας.Κι αν είμαι λάθος σε αυτό δεν πειράζει.Εγώ δεν θα ήθελα το παιδί μου στα 11 να ασχολείται με αυτό το θέμα.Απλά.

Δεν είναι θέμα σωστού και λάθους, συζήτηση κάνουμε. Λογικό να έχεις τις δικές σου απόψεις. Όμως νομίζω ότι το παρεξήγησες λιγάκι. Σεξουαλική αγωγή από το δημοτικό δεν συνεπάγεται απαραίτητα με ανηθικότητα και απώλεια της παιδικής αθωότητας. Ίσα ίσα σκέψου πόσα προβλήματα αναφορικά με το σεξ στην εφηβική ηλικία μπορεί να λύσει η ενημέρωση και η εξοικείωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί δεν την θεωρώ κατάλληλη ηλικία για να γνωρίσουν τα παιδιά κάτι τέτοιο.Είναι πολύ νωρίς.Αν και οι εποχές έχουν αλλάξει κατα πολύ πιστεύω ότι θα χαθεί κάθε είδος αθωότητας.Κι αν είμαι λάθος σε αυτό δεν πειράζει.Εγώ δεν θα ήθελα το παιδί μου στα 11 να ασχολείται με αυτό το θέμα.Απλά.

συμφωνώ:iagree:... άντε να ανοίξει ο διάλογος έτσι ώστε το 2015:P να αρχίσουν τα μέτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι θέμα σωστού και λάθους, συζήτηση κάνουμε. Λογικό να έχεις τις δικές σου απόψεις. Όμως νομίζω ότι το παρεξήγησες λιγάκι. Σεξουαλική αγωγή από το δημοτικό δεν συνεπάγεται απαραίτητα με ανηθικότητα και απώλεια της παιδικής αθωότητας. Ίσα ίσα σκέψου πόσα προβλήματα αναφορικά με το σεξ στην εφηβική ηλικία μπορεί να λύσει η ενημέρωση και η εξοικείωση. :)

Δεν πειράζει τίποτα να μάθει αυτά τα πράγματα αργότερα.Γιατί στα 11 και όχι στα 14-15 πχ?
Δεν θα μου άρεσε αν ήμουν 11 και έπαιζα με τις κουκλίτσες μου να έρχεται κάποιος και να μου μιλάει για προφυλακτικά.
Σαν τι δηλαδή θα τους αναλύσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν πειράζει τίποτα να μάθει αυτά τα πράγματα αργότερα.Γιατί στα 11 και όχι στα 14-15 πχ?
Δεν θα μου άρεσε αν ήμουν 11 και έπαιζα με τις κουκλίτσες μου να έρχεται κάποιος και να μου μιλάει για προφυλακτικά.
Σαν τι δηλαδή θα τους αναλύσουν?

Διαφωνώ. Κανείς άλλωστε δεν μίλησε για ανάλογες σοβαρές συζητήσεις, όπως οι προφυλάξεις που αναφέρεις. Εξακολουθούμε να μιλάμε για παιδιά δημοτικού.

Όπως και να 'χει νομίζω πως είναι μια ορθή κίνηση, την οποία δυστυχώς και αμφιβάλλω αν θα την δούμε τελικά σε εφαρμογή. Σήμερα καλώς ή κακώς τα παιδιά από μικρή ηλικία έχουν σχετικά εύκολη πρόσβαση σε πηγές γεμάτες με σεξουαλικά στοιχεία (και δεν μιλώ μόνο για το διαδίκτυο). Σαφώς θα μου πεις πως η ευθύνη της ''προστασίας'' βαραίνει τους γονείς. Ωστόσο νομίζω πως η μόρφωση και η επαφή με ένα αντικείμενο είναι ο καλύτερος τρόπος να το καταλάβεις και να μπορέσεις εν τέλει να κρίνεις ορθά.

Και κάτι τελευταίο. Προσωπικά θα προτιμούσα τα παιδιά να χάσουν τμήμα της παιδικής τους αθωότητας, όπως λες, και ως αντάλλαγμα να εφοδιαστούν με γνώσεις βασικές και απαραίτητες παρά να έχουμε προβλήματα στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Γιατί δεν την θεωρώ κατάλληλη ηλικία για να γνωρίσουν τα παιδιά κάτι τέτοιο.Είναι πολύ νωρίς.Αν και οι εποχές έχουν αλλάξει κατα πολύ πιστεύω ότι θα χαθεί κάθε είδος αθωότητας.Κι αν είμαι λάθος σε αυτό δεν πειράζει.Εγώ δεν θα ήθελα το παιδί μου στα 11 να ασχολείται με αυτό το θέμα.Απλά.


το παιδι σου κατα πασα πιθανοτητα θα ξερει και θα ασχολειται με αυτο το θεμα...
το θεμα ειναι αν θα το μαθει απο ανθρωπους καταλληλους στο να χειρηστουν ενα τοσο λεπτο θεμα η απο φιλους, τηλεοραση και τα λοιπα....
καλυτερα να εξοικιωθουν τα παιδια απο νωρις, παρα να φτανουν σε ηλικιες που ωριμαζουν και αναπτυσουν τη σεξουαλικοτητα τους και να ειναι ανεπαρκως πληροφορημενα με δυσαρεστες συνεπειες...
Καθε ειδος αθωοτητας θα χαθει οταν ενα κοριτσακι 14 χρονων μεινει εγκυος οχι οταν μαθει απο μικρο τι ειναι το σεξ...

Ας μη δημιουργουμε νεες γενιες που να βλεπουν το σεξ ως προστυχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το παιδι σου κατα πασα πιθανοτητα θα ξερει και θα ασχολειται με αυτο το θεμα...
το θεμα ειναι αν θα το μαθει απο ανθρωπους καταλληλους στο να χειρηστουν ενα τοσο λεπτο θεμα η απο φιλους, τηλεοραση και τα λοιπα....
καλυτερα να εξοικιωθουν τα παιδια απο νωρις, παρα να φτανουν σε ηλικιες που ωριμαζουν και αναπτυσουν τη σεξουαλικοτητα τους και να ειναι ανεπαρκως πληροφορημενα με δυσαρεστες συνεπειες...
Καθε ειδος αθωοτητας θα χαθει οταν ενα κοριτσακι 14 χρονων μεινει εγκυος οχι οταν μαθει απο μικρο τι ειναι το σεξ...

Ας μη δημιουργουμε νεες γενιες που να βλεπουν το σεξ ως προστυχο...

Δεν είναι απαραίτητο ενα παιδί να ξέρει και να ασχολείται στα 11 γι'αυτό το θέμα.
Εγώ δεν έμαθα στα 11 για το σεξ αλλα δεν έμεινα έγκυος στα 14 και ούτε βλέπω το σεξ πρόστυχο επομένως και κάτι άλλο υπάρχει που με 'βοήθησε' από ένα απλό μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα 11 στο σχολείο.

Α και γιατί το κοριτσάκι να μείνει έγκυος στα 14?Γιατί να κάνει σεξ στα 14?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί δεν την θεωρώ κατάλληλη ηλικία για να γνωρίσουν τα παιδιά κάτι τέτοιο.Είναι πολύ νωρίς.Αν και οι εποχές έχουν αλλάξει κατα πολύ πιστεύω ότι θα χαθεί κάθε είδος αθωότητας.Κι αν είμαι λάθος σε αυτό δεν πειράζει.Εγώ δεν θα ήθελα το παιδί μου στα 11 να ασχολείται με αυτό το θέμα.Απλά.

Το παιδι στα 11 εχει ηδη απο καιρο αρχισει να ασχολειται με το θεμα. Τι νομιζεις, οτι μεχρι τα 12 ειναι ασεξουαλ και ξαφνικα ανακαλυπτουν τον κοσμο του σεξ; Η σεξουαλικοτητα υπαρχει μεσα στους ανθρωπους, ειναι ενστικτο, δεν ειναι ποτε αποστειρωμενα τα παιδια απο αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς ασχολείται?Δηλαδή κοιτάζει στο βρακί του να δει τι έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Χαίρομαι που γίνονται κινήσεις για αλλαγή. :)
Ωστόσο μου ξίνισε κάπως η επιλογή "κατεύθυνσης" από την Α' Λυκείου...

Συμφωνώ με την εισαγωγή του μαθήματος της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης από το δημοτικό. Βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το σεξ θεωρείται ανήθικη και μη αθώα πράξη. :what:
Ας όψεται η θρησκεία.

Δεν έχει σημασία το αν ασχολούνται με τον τομέα του σεξ ή όχι αυτές οι ηλικίες. Η γνώση του τι είναι σεξ, πώς γίνεται αυτό, πώς γίνονται τα παιδιά κτλ είναι βασική και καλό θα ήταν να τη διδάσκονται τα παιδιά από το δημοτικό σχολείο.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο ενα παιδί να ξέρει και να ασχολείται στα 11 γι'αυτό το θέμα.
Εγώ δεν έμαθα στα 11 για το σεξ αλλα δεν έμεινα έγκυος στα 14 και ούτε βλέπω το σεξ πρόστυχο επομένως και κάτι άλλο υπάρχει που με 'βοήθησε' από ένα απλό μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα 11 στο σχολείο.

Α και γιατί το κοριτσάκι να μείνει έγκυος στα 14?Γιατί να κάνει σεξ στα 14?

►το οτι δεν το εκανες εσυ δε συμαινει οτι δε συμβαινει. Η πλειοψηφια των παιδιων γνωριζει ηδη για το σεξ στο γυμνασιο, οπου ειναι και η ηλικια που η πλειψηφια ξεκινα να αυνανιζεται και να αναπτυσει τη σεξουαλικοτητα της. Δεν πιστευεις πως σε αυτην την ηλικια θα πρεπει να ειναι επαρκως πληροφορημενο, απο τη στιγμη που ηδη ΞΕΡΕΙ για το σεξ;
►Αφου δε θεωρεις το σεξ προστυχο που εγγειται η απωλεια της αθωοτητας του παιδιου οταν μαθαινει γι αυτο;
►γιατι να κανει σεξ στα 14; τι ακριβως περιμενεις να σου απαντησω:hmm:
οι ερευνες λενε οτι τα τελευταια χρονια τα παιδια κανουν σεξ σε ολο και μικροτερες ηλικιες.
και αν δεν δεχεσαι το 14, που αν και δεν εκφραζει την πλειοψηφια συμβαινει, θα ειναι 15-16....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
►το οτι δεν το εκανες εσυ δε συμαινει οτι δε συμβαινει. Η πλειοψηφια των παιδιων γνωριζει ηδη για το σεξ στο γυμνασιο, οπου ειναι και η ηλικια που η πλειψηφια ξεκινα να αυνανιζεται και να αναπτυσει τη σεξουαλικοτητα της. Δεν πιστευεις πως σε αυτην την ηλικια θα πρεπει να ειναι επαρκως πληροφορημενο, απο τη στιγμη που ηδη ΞΕΡΕΙ για το σεξ;
►Αφου δε θεωρεις το σεξ προστυχο που εγγειται η απωλεια της αθωοτητας του παιδιου οταν μαθαινει γι αυτο;
►γιατι να κανει σεξ στα 14; τι ακριβως περιμενεις να σου απαντησω:hmm:
οι ερευνες λενε οτι τα τελευταια χρονια τα παιδια κανουν σεξ σε ολο και μικροτερες ηλικιες.
και αν δεν δεχεσαι το 14, που αν και δεν εκφραζει την πλειοψηφια συμβαινει, θα ειναι 15-16....

Ναι αφού δεν συνέβη σε μένα και σε τόσους άλλους γιατί δεν είμαι η μόνη κάποιος λόγος δεν υπήρχε?Τι είμαι alien?Και αφού η δραστηριότητα ξεκινάει στο Γυμνάσιο ας τα μάθει στο Γυμνάσιο.

Όταν σταματάει να τριγυρνάει στο μυαλό του η ιστορία με τις μελισσούλες και τον πελαργό που είναι κάτι εντελώς αθώο και έρχεται η πραγματικότητα που είναι τελείως διαφορετική τότε χάνεται η αθωότητα.


οι ερευνες λενε οτι τα τελευταια χρονια τα παιδια κανουν σεξ σε ολο και μικροτερες ηλικιες.
και γιατί συμβαίνει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Όταν σταματάει να τριγυρνάει στο μυαλό του η ιστορία με τις μελισσούλες και τον πελαργό που είναι κάτι εντελώς αθώο και έρχεται η πραγματικότητα που είναι τελείως διαφορετική τότε χάνεται η αθωότητα.
Γιατί όμως μία τόσο φυσιολογική πράξη όπως το σεξ, να μη θεωρείται αθώα;
Ούτε βλαβερή για το ίδιο ή τα άλλα άτομα είναι, ούτε δικαιώματα παραβιάζει, ούτε μολύνει το περιβάλλον.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Υποθέτω πως εννοεί την εισαγωγή εννοιών, κατά κύριο λόγο. Μια πρώτη, απλή επαφή χάρη στην οποία θα εξαλειφθούν τα ''taboo'' γύρω από το θέμα.



Χμμ, γιατί;

Όχι, εννοώ το πώς θα γίνει η διαπαιδαγώγηση των εκπαιδευτικών...

Πώς ασχολείται?Δηλαδή κοιτάζει στο βρακί του να δει τι έχει?

Η ψυχολογία δίνει μεγάλη σημασία στην παιδική σεξουαλικότητα. Και ναι, όπως κάθε άλλο μέρος του σώματός του, το παιδί αναρωτιέται σε τί χρησιμεύει αυτό που έχει στο βρακί του.

Ναι αφού δεν συνέβη σε μένα και σε τόσους άλλους γιατί δεν είμαι η μόνη κάποιος λόγος δεν υπήρχε?Τι είμαι alien?Και αφού η δραστηριότητα ξεκινάει στο Γυμνάσιο ας τα μάθει στο Γυμνάσιο.

Όταν σταματάει να τριγυρνάει στο μυαλό του η ιστορία με τις μελισσούλες και τον πελαργό που είναι κάτι εντελώς αθώο και έρχεται η πραγματικότητα που είναι τελείως διαφορετική τότε χάνεται η αθωότητα.

Το θέμα είναι ότι η αθωότητα αυτή, αν δεν αντικατασταθεί από μια σοβαρή άποψη περί σεξουαλικότητας, θα εξελιχθεί στην αντιμετώπιση του σεξ ως ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αν δεν μάθουν τα παιδιά στα 11 και μάθουν στα 14 θα το αντιμετωπίζουν ως ταμπού μετά?Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πώς ασχολείται?Δηλαδή κοιτάζει στο βρακί του να δει τι έχει?
ναι. επισης το επεξεργαζεται. ετσι και αλλιως ενα αγορι 11 χρονων εχει ηδη αρχισει να εχει στηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top