Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Με την παράγραφο 1 του άρθρου 75 του Ν 4310/2014 τροποποιείται η περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του Ν 3696/2008 ως εξής:
"β. Επίσης, περιλαμβάνονται στη συγκεκριμένη κατηγορία (κολλέγια) πάροχοι υπηρεσιών μη τυπικής μεταλυκειακής εκπαίδευσης και κατάρτισης, των οποίων τα προγράμματα σπουδών οδηγούν σε πρώτο πτυχίο (bachelor’s) τουλάχιστον τριετούς διάρκειας ή σε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (master’s), εφόσον αυτά τα συγκεκριμένα προγράμματα σπουδών έχουν πιστοποίηση (accreditation) από διεθνείς οργανισμούς πιστοποίησης. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων ορίζονται οι διεθνείς οργανισμοί πιστοποίησης."

Με τη διάταξη αυτή επιτρέπεται στα κολλέγια, που έχουν πιστοποιηθεί από τους εξουσιοδοτημένους οργανισμούς πιστοποίησης, να χορηγούν βασικούς τίτλους (bachelor's) και μεταπτυχιακούς τίτλους (master's) ανώτατης εκπαίδευσης χωρίς να συνεργάζονται με ΑΕΙ της αλλοδαπής (αυτόνομα προγράμματα σπουδών).

Η επαγγελματική αναγνώριση αυτών των τίτλων σπουδών ανατίθεται στο ΣΑΕΠ, όπως συμβαίνει με τους βασικούς και μεταπτυχιακούς τίτλους των κολλεγίων που συνεργάζονται με ΑΕΙ της αλλοδαπής.

Τα κολλέγια (και των δύο κατηγοριών) δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ ως ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα με τα ΑΕΙ της ημεδαπής και συνεπώς:
1) δεν αναγνωρίζεται ισοτιμία ή ισοτιμία και αντιστοιχία στους βασικούς τίτλους σπουδών που απονέμουν με τα πτυχία των ΑΕΙ της ημεδαπής,
2) δεν αναγνωρίζεται ισοτιμία στους μεταπτυχιακούς τίτλους που απονέμουν με τα ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής.

Κατά συνέπεια, οι κάτοχοι αυτών των τίτλων σπουδών:
1) Δε μπορούν να συμμετάσχουν στις κατατακτήριες εξετάσεις των τμημάτων των ΑΕΙ της ημεδαπής
2) Δε μπορούν να φοιτήσουν σε ΠΜΣ των ΑΕΙ της ημεδαπής
3) Δε μπορούν να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή σε ΑΕΙ της ημεδαπής
4) Δε μπορούν να διοριστούν ως μέλη ΔΕΠ, ΕΠ, ΣΕΠ, ΕΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ στα ΑΕΙ της ημεδαπής
5) Δε μπορούν να διοριστούν ως ερευνητές στα ερευνητικά κέντρα και στα ΑΕΙ της ημεδαπής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή θα αναγνωρίζονται μεν ως ιδρύματα που δίνουν πτυχία αλλά τα πτυχία που θα δίνουν δε θα θεωρούνται ισότιμα με αυτά των ΑΕΙ;

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα επίπεδα πλέον σε αυτά τα θέματα; ( πχ το πτυχίο ΑΕΙ αν δε κάνω λάθος είναι στο 5, το μεταπτυχιακό στο 6 και το διδακτορικό στο 7; ). Τα κολλέγια εκεί πού βρίσκονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για 4 λογικα,αν πανε δηλαδη,αλλα ο civilara θα μας πει,ειναι μανουλα στα νομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τα επίπεδα είναι 8. Στο 6 εντάσσονται τα πτυχία bachelor. Προυπόθεση είναι οι 180 διδακτικές μονάδες και πάνω. Ελάχιστος χρόνος οι 3ετή σπουδές. Επομένως δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό για τα κολλέγια που παίρνουν ισοδυναμία και συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού. Κανονικά θα εντάσσονται στο επίπεδο 6 μαζί με όλα τα ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Μην το χεις και τοσο σιγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα κολλέγια τα οποία προσφέρουν αυτόνομα προγράμματα σπουδών πρέπει να πιστοποιηθούν από διεθνείς οργανισμούς πιστοποίησης, σύμφωνα με απόφαση του υπουργού παιδείας και θρησκευμάτων. Οι τίτλοι σπουδών που προσφέρουν ανήκουν στο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας και κατά συνέπεια κατατάσσονται στα επίπεδα του εθνικού πλαισίου προσόντων της Ελλάδας και μέσω της αντιστοίχισής του με το ευρωπαϊκό στα επίπεδα του ευρωπαϊκού πλαισίου προσόντων. Οι τίτλοι bachelor είναι βασικοί τίτλοι ανώτατης εκπαίδευσης και λογικά θα ταξινομηθούν στο 6ο επίπεδο επίπεδο του εθνικού και του ευρωπαϊκού πλαισίου προσόντων. Οι τίτλοι master είναι μεταπτυχιακοί τίτλοι ανώτατης εκπαίδευσης και λογικά θα ταξινομηθούν στο 7ο επίπεδο του εθνικού και του ευρωπαϊκού πλαισίου προσόντων.

Τα κολλέγια που παρέχουν κατ’ αποκλειστικότητα σπουδές βάσει συμφωνιών πιστοποίησης (validation) και δικαιόχρησης (franchising) με ΑΕΙ της αλλοδαπής, (αναγνωρισμένα από τις αρμόδιες αρχές στη χώρα που εδρεύουν) παρέχουν βασικούς και μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης που δεν ανήκουν στο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας και γι αυτό δεν κατατάσσονται στα επίπεδα του εθνικού πλαισίου προσόντων της Ελλάδας. Η ταξινόμησή τους στο ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων γίνεται μέσω της αντιστοίχισης του εθνικού πλαισίου προσόντων της χώρας στην οποία εδρεύει το ΑΕΙ της αλλοδαπής με το οποίο συνεργάζεται το κολλέγιο.

Όλα αυτά βέβαια παραβιάζουν την παράγραφο 5 του άρθρου 16 του Συντάγματος, σύμφωνα με την οποία η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται απoκλειστικά από ιδρύματα πoυ απoτελoύν νoμικά πρόσωπα δημoσίoυ δικαίoυ με πλήρη αυτoδιoίκηση. Ίσως η κυβέρνηση να θεωρεί πως ένα ιδιωτικό εκπαιδευτικό ίδρυμα μπορεί να απονέμει τίτλους ανώτατης εκπαίδευσης χωρίς να παρέχει ανώτατη εκπαίδευση (το θέατρο του παραλόγου). Η τραγική ειρωνεία είναι πως ο υπουργός παιδείας και θρησκευμάτων είναι αναπληρωτής καθηγητής συνταγματικού δικαίου (σε αναστολή καθηκόντων) στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μην το χεις και τοσο σιγουρο
Να μην έχω σίγουρο τι ακριβώς ?
Να μην έχω σίγουρη την Ευρωπαικη νομοθεσία ?
Να μην έχω σίγουρο την τοποθέτηση των 3 ετή bachelor στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων ?
Να μην έχω σίγουρη την bologna ?
Δεν σε καταλαβαίνω λοιπόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ωραιο λογοπαιχνιο με το εικονιδιο και τις σπουδες σου civilara παρεμπιπτοντως

ΥΣ antis αναλογως του αποτελεσματος των βουλευτικων εκλογων υποθετω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΥΣ antis αναλογως του αποτελεσματος των βουλευτικων εκλογων υποθετω
ΕΕ ;) πλέον
Οι ελληνικές γελοιοπατέντες τελείωσαν.
Τα αναγνωρισμένα κολλέγια λοιπόν που παρέχουν τριετή bachelor των 180 διδακτικών μονάδων συνεργαζόμενα και με πανεπιστήμια του εξωτερικού φυσικά και θα εντάσσονται στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων ''όποιο κόμμα και να είναι στην κυβέρνηση ;)''.
Αυτό λέει η Ευρωπαική νομοθεσία αυτό λέει η λογική αυτό λένε οι νόμοι αυτό λέει και η παγκόσμια πραγματικότητα.
Και πριν πετάξεις αερολογίες κάτσε διάβασε την συνθήκη της Bologna και το εθνικό πλαίσιο προσόντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να σαι τοσο επιθετικος,ηρεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να σαι τοσο επιθετικος,ηρεμα
Ο γραπτός λόγος..
Άλλωστε τα παραπάνω δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου ούτε είναι δική μου άποψη μόνο. Επαναλαμβάνω, μια ανάγνωση ττης συνθήκης της Bologna θα σου λύσει πολλές απορίες

https://www.aua.gr/media.php?file=docs/anakoinoseis/diavouleusi/N4009.pdf

Κεφάλαιο Ζ
Άρθρο 30
Διάρθρωση των σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Τελικά τα πτυχία είναι "ισοδύναμα"?Πολλά λέτε αλλά ένα απλό ναί ή όχι δεν διάβασα.
Civilara μετά από πολιτικός,πάρε 2ο πτυχίο νομικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τελικά τα πτυχία είναι "ισοδύναμα"?Πολλά λέτε αλλά ένα απλό ναί ή όχι δεν διάβασα.
- Ακαδημαϊκή ισοτιμία ή ισοτιμία και αντιστοιχία με τα πτυχία των ΑΕΙ της ημεδαπής δεν αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ στους βασικούς τίτλους ανώτατης εκπαίδευσης των κολλεγίων.
- Ακαδημαϊκή ισοτιμία με τα ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής δεν αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ στους μεταπτυχιακούς τίτλους ανώτατης εκπαίδευσης των κολλεγίων.
- Επαγγελματική ισοδυναμία με τα πτυχία και ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής μπορεί να αναγνωριστεί από τον ΣΑΕΠ στους βασικούς και μεταπτυχιακούς τίτλους των κολλεγίων κατόπιν επιτυχούς εξέτασης.

Civilara μετά από πολιτικός,πάρε 2ο πτυχίο νομικής.
Θα το σκεφτώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Civilara καλησπέρα θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα κολέγια. Το θέτω αυτό το ερώτημα διότι είσαι γνώστης του θέματος. Είμαι απόφοιτος ένα Κολεγίο, που έχει συνάψει συνεργασία με κρατικό βρετανικό Πανεπιστήμιο.Δεν θέλω να πω το όνομα του λόγω, διαφήμισης. Έχω λάβει θετική πράξη αναγνώρισης από το Συμβούλιο Αναγνώρισης επαγγελματικών Προσόντων (Σαεπ). Ολοκληρόντωντας το προπτυχιακό αυτό πρόγραμμα, αποφάσισα να συνεχίσω τις σπούδες μου σε ένα Πανεπιστήμιο της Κύπρου (με δέχτεικε κανονικά). Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι, καταρχάς έχω την βεβαίωση του βρετανικού, ΔΟΑΤΑΠ, ό οποίος πιστοποιεί ότι έχω ίσα επαγγελματικά και ακαδημαϊκα δικαιώματα (Στην Μεγάλη Βρετανία) και με οποιονδήποτε απόφοιτο Αγγλικού Πανεπιστημίου. Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο, αν ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και μετά απευθυνθώ στο ΔΟΑΤΑΠ για την επαγγελματική και ακαδημαική αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου τίτλου,θα λάβω θετική πράξη;Σε ρωτάω αυτό γιατί το πρώτο μου πτυχίο ( Bachelor) αποκτήθημε μέσω συνεργασίας (Francise) του Βρετανικού Πανεπιστημίου με κολέγιο στην Ελλάδα. Το πρώτο μου πτυχίο δεν το αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ, αλλά το Σαεπ πιστεύεις ότι θα μου εμφανίσει προβλήματα στην αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου τίτλους, επειδή το πρώτο πτυχίο αποκτήθηκε με Franchise συνεργασία με Αγγλικό Πανεπιστήμιο;;


Y.Γ: Θα ήθελα σε παρακαλώ, να μου απαντήσεις άμεσα διότι βιάζομαι σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara καλησπέρα θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα κολέγια. Το θέτω αυτό το ερώτημα διότι είσαι γνώστης του θέματος. Είμαι απόφοιτος ένα κολλέγιο, που έχει συνάψει συνεργασία με κρατικό βρετανικό Πανεπιστήμιο.Δεν θέλω να πω το όνομα του λόγω, διαφήμισης. Έχω λάβει θετική πράξη αναγνώρισης από το Συμβούλιο Αναγνώρισης επαγγελματικών Προσόντων (ΣΑΕΠ). Ολοκληρώνοντας το προπτυχιακό αυτό πρόγραμμα, αποφάσισα να συνεχίσω τις σπουδές μου σε ένα Πανεπιστήμιο της Κύπρου (με δέχτηκε κανονικά). Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι, καταρχάς έχω την βεβαίωση του βρετανικού, ΔΟΑΤΑΠ, ο οποίος πιστοποιεί ότι έχω ίσα επαγγελματικά και ακαδημαϊκά δικαιώματα (Στην Μεγάλη Βρετανία) και με οποιονδήποτε απόφοιτο Αγγλικού Πανεπιστημίου. Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο, αν ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και μετά απευθυνθώ στο ΔΟΑΤΑΠ για την επαγγελματική και ακαδημαϊκή αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου τίτλου,θα λάβω θετική πράξη;Σε ρωτάω αυτό γιατί το πρώτο μου πτυχίο ( Bachelor) αποκτήθηκε μέσω συνεργασίας (Francise) του Βρετανικού Πανεπιστημίου με κολέγιο στην Ελλάδα. Το πρώτο μου πτυχίο δεν το αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ, αλλά το ΣΑΕΠ πιστεύεις ότι θα μου εμφανίσει προβλήματα στην αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου τίτλους, επειδή το πρώτο πτυχίο αποκτήθηκε με Franchise συνεργασία με Αγγλικό Πανεπιστήμιο;;


Y.Γ: Θα ήθελα σε παρακαλώ, να μου απαντήσεις άμεσα διότι βιάζομαι σε ευχαριστώ!

Ο κάτοχος βασικού και μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών από ομοταγή ΑΕΙ της αλλοδαπής που ενδιαφέρεται να αποκτήσει ακαδημαϊκή αναγνώριση, πρέπει πρώτα να υποβάλλει αίτηση για την ισοτιμία ή ισοτιμία και αντιστοιχία με το βασικό πτυχίο/δίπλωμα των ΑΕΙ της ημεδαπής και αν δεν έχει συνεκτιμηθεί ο μεταπτυχιακός τίτλος γι αυτήν τη διαδικασία τότε μπορεί να υποβάλλει αίτηση για την ισοτιμία του μεταπτυχιακού τίτλου με τα ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής. Το ΔΣ του ΔΟΑΤΑΠ έχει πάρει την απόφαση να μην αναγνωρίζει ισοτιμία σε μεταπτυχιακό τίτλο της αλλοδαπής αν προηγουμένως ο κάτοχος του δεν έχει στη διάθεσή του πράξη ισοτιμίας ή ισοτιμίας και αντιστοιχίας με το βασικό πτυχίο/δίπλωμα των ΑΕΙ της ημεδαπής. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι και οι δύο τίτλοι σπουδών να έχουν απονεμηθεί από ομοταγή ΑΕΙ της αλλοδαπής.

Στην περίπτωση σου, ο βασικός τίτλος σπουδών (bachelor) που διαθέτεις δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμος ή ισότιμος και αντίστοιχος με το πτυχίο των ΑΕΙ της ημεδαπής γιατί το κολλέγιο δεν αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ ως ομοταγές των ΑΕΙ της ημεδαπής. Συνεπώς ο μεταπτυχιακός τίτλος που θα αποκτήσεις από το πανεπιστήμιο στην Κύπρο δε θα αναγνωρίζεται ως ισότιμος με τα ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής, ακόμη και αν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο θεωρείται ομοταγές των ελληνικών ΑΕΙ. Με λίγα λόγια ακαδημαϊκή αναγνώριση δε μπορείς να πάρεις ούτε για το βασικό τίτλο ούτε για το μεταπτυχιακό τίτλο.

Για την επαγγελματική αναγνώριση, αρμόδια αρχή είναι το ΣΑΕΠ. Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν εμπλέκεται καθόλου σε αυτή τη διαδικασία. Αφού το ΣΑΕΠ σου αναγνώρισε το βασικό τίτλο, δε βλέπω το λόγο να μη σου αναγνωρίσει και το μεταπτυχιακό τίτλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ, πολύ για την εκτενής απάντηση ! Αν κατάλαβα καλά για να μου αναγνωριστεί ο μεταπτυχικός τίτλος που χορηγήθηκε από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, πρέπει πρώτα να έχω στην διάθεση μου πράξη αναγνώρισης ισοτιμίας η αντιστοιχίας του βασικού πτυχίου; Ολοκληρώνοντας το εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Κύπρου, θα μπορώ να απευθυνθώ στο ΣΑΕΠ, για να μου αναγνωρίσει τον μεταπτυχιακό τίτλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά για να μου αναγνωριστεί ο μεταπτυχικός τίτλος που χορηγήθηκε από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, πρέπει πρώτα να έχω στην διάθεση μου πράξη αναγνώρισης ισοτιμίας η αντιστοιχίας του βασικού πτυχίου;

Ναι. Αυτή είναι η τακτική του ΔΟΑΤΑΠ. Δεν αναγνωρίζει μεταπτυχιακούς τίτλους της αλλοδαπής με τα ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής αν προηγουμένως δεν έχει αναγνωριστεί ο βασικός τίτλος ως ισότιμος ή ισότιμος και αντίστοιχος με τα πτυχία των ΑΕΙ της ημεδαπής.

Ολοκληρώνοντας το εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Κύπρου, θα μπορώ να απευθυνθώ στο ΣΑΕΠ, για να μου αναγνωρίσει τον μεταπτυχιακό τίτλο;

Εκτιμώ πως ναι, εφόσον ολοκληρώσεις επιτυχώς τις εξετάσεις επαγγελματικής ισοδυναμίας και οποιαδήποτε άλλη υποχρέωση ενδεχομένως επιβάλλει το ΣΑΕΠ. Μπορεί να μην επιβληθεί καμία υποχρέωση και να σου δοθεί αυτομάτως η επαγγελματική ισοδυναμία με τα ΜΔΕ των ΑΕΙ της ημεδαπής, δεν το γνωρίζω. Γενικά το ΣΑΕΠ εξετάζει κάθε περίπτωση μεμονωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εσύ τι μου προτείνεις να συνεχίσω τις σπουδές μου σε κάποιο κολέγιο ξανά? Η να ακολουθήσω το εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγρομμα της Κύπρου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εσύ τι μου προτείνεις να συνεχίσω τις σπουδές μου σε κάποιο κολέγιο ξανά? Η να ακολουθήσω το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Κύπρου?

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως τα δίδακτρα, το αντικείμενο του μεταπτυχιακού και η αναγνώριση του ιδρύματος που το οργανώνει στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα. Γενικά από την ποιότητα του εκπαιδευτικού έργου στα κολλέγια δεν ξέρω γιατί ούτε εγώ φοίτησα σε αυτά αλλά ούτε ξέρω κόσμο που να φοίτησε σε αυτά.

Η μόνη μου εμπειρία από κολλέγια ήταν στα πλαίσια του ΠΜΣ του ΕΑΠ "Σεισμική Μηχανική & Αντισεισμικές Κατασκευές" στο οποίο είμαι τελειόφοιτος φοιτητής. Οι ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις των θεματικών ενοτήτων γινόντουσαν σε γνωστό κολλέγιο της Αθήνας (δεν αναφέρω την επωνυμία του για ευνόητους λόγους). Η αλήθεια είναι πως οι εγκαταστάσεις του ήταν εξαιρετικές (αίθουσες, υπολογιστές, διαδραστικοί πίνακες κλπ.) και άστραφτε από καθαριότητα. Για τα προσόντα του εκπαιδευτικού προσωπικού και την ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου δε γνωρίζω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ψυχολογίας είναι και ενδιαφέρομαι για το University of East London.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top