Αναγνώριση μαθημάτων ύστερα από εισαγωγή με το 10%

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μαθήματα αναγνωρίζονται με βάση τη νομοθεσία μόνο σε μετεγγραφόμενους φοιτητές (οι οποίοι δεν υφίστανται πλέον) και σε κατατασσόμενους φοιτητές οι οποίοι είναι ήδη πτυχιούχοι. Από εκεί και πέρα είναι στην αρμοδιότητα του εκάστοτε τμήματος να αναγνωρίσει μαθήματα σε φοιτητές οι οποίοι:

1) είτε έχουν περάσει κάποια μαθήματα από την προηγούμενη σχολή τους χωρίς όμως να έχουν πάρει πτυχίο και έχουν εγγραφεί σε άλλη σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις (είτε με το 90% είτε με το 10%)
2) είτε είναι πτυχιούχοι και έχουν εγγραφεί σε άλλη σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις (είτε με το 90% είτε με το 10%)

Προσωπικά μου είχαν αναγνωρίσει 4 μαθήματα στο τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής ΓΠΑ που είχα περάσει με το 10% ως πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Για την περίπτωση 1) δεν έχω ακούσει κάποιο περιστατικό αναγνώρισης μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάθε φοιτητής που γράφεται σε μια σχολή και έχει περασμένα μαθήματα από προηγούμενες σπουδές του (είτε τις ολοκλήρωσε είτε όχι δεν έχει σημασία,τα μαθήματα δε "χάνονται" είναι κατοχυρωμένα με ECTS) τα οποία είναι αντίστοιχα αυτών της νέας σχολής,μπορεί να τα αναγνωρίσει...

Αν δεν κάνω λάθος,όταν έφυγες απ'τη σχολή της Θεσσαλονίκης σου έδωσαν ένα πιστοποιητικό που αναγράφει τα μαθήματα που πέρασες,σωστά;
Τότε πρέπει να πας στη γραμματεία του τμήματος στο Ε.Μ.Π. μ'αυτό το χαρτί και να κάνεις αίτηση αναγνώρισης (δε θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς) η οποία θα περάσει από κάποια επιτροπή που θα αποφασίσει τι θα αναγνωριστεί και τι όχι!

Τώρα εντάξει,βασικά μαθήματα όπως Διαφορικές Εξισώσεις,Σχέδιο,Υλικά κ.λπ. που είναι παντού πάνω κάτω τα ίδια πρέπει να σου τα αναγνωρίσουν!Για τα υπόλοιπα μπορεί να φας πόρτα αν η ύλη π.χ. δεν είναι παρόμοια αλλά διαφέρει σε ορισμένα σημεία!Είναι στην ευχέρειά τους και ειδικά στο Ε.Μ.Π. δεν φαντάζομαι ότι είναι και οι πιο συνεργάσιμοι και επιεικείς καθηγητές around!

Φυσικά επειδή here is Greece,όλα να τα περιμένεις...πάντως από αυτά που ξέρω στα περισσότερα πανεπιστήμια του Εξωτερικού δεν λογαριάζουν πολύ τέτοιες λεπτομέρειες!Εγώ που ρώτησα για Bologna π.χ. μου αναγνώριζαν σχεδόν όλα τα μαθήματα του Τ.Ε.Ι. που είχαν ίδιο διακριτικό τίτλο!
Μόνο εδώ είμαστε δυσκοίλιοι και όχι μόνο με τις ECTS,αλλά με οτιδήποτε "εναλλακτικό"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
καλησπερα

ενας φιλος εχει περασει ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Πατρας και θα τον
ενδιεφερε να ξερει σε περιπτωση που κανει 10% και μπει ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
αν μεταφερθουν τα μαθηματα που εχει περασει ή αν πανε ολα απο την αρχη

σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Σημείωση: Τα μηνύματα 23-24 προήλθαν από την ένωση με το θέμα ερώτηση σχετικά με το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πρέπει να πάρει να ρωτήσει την γραμματεία του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γειά και από μένα.
Ήμουν στο τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας Ιωαννίνων αλλά επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος έκανα 6% για το τμήμα φιλολογίας στην ίδια πόλη. Πέρασα τελικά και θέλω να μάθω αν μπορώ να αναγνωρίσω τα μαθήματα που έχω περάσει από το ιστορικό, τα περισσότερα που πέρασα είναι τα ίδια με το φιλολογικό και με τους ίδιους καθηγητές. Παίρνω τηλέφωνο στη γραμματεία και δεν το σηκώνουν .
Γενικά θα μπορέσω να τα αναγνωρίσω ή θα μου κάνουν τη ζωή δύσκολη και θα πρέπει να τα ξανά δώσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Υπάρχει ένα θέμα με τη σχολή μου και το γράφω εδώ μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω.
Πέρυσι σπούδαζα στο τμήμα ιστορίας&αρχαιολογίας Ιωαννίνων και φέτος έκανα 10% και πήγα στη φιλολογία Ιωαννίνων. Πήγα σήμερα στη γραμματεία για να δώσω την αίτηση αναγνώρισης των κοινών μαθημάτων και η κυρία που ήταν εκεί μου είπε πως μπορώ να τα αναγνωρίσω, ωστόσο, όμως, δε θα υπάρχει βαθμός, θα φαίνεται δηλαδή ότι τα έχω περάσει αλλά δε θα μετράνε στο πτυχίο. Από εκείνη την ώρα δεν ξέρω τι να κάνω, πήρα την αίτηση μαζί μου για να σκεφτώ αν θα τα αναγνωρίσω. Να καθίσω να διαβάσω και να τα ξανά δώσω από την αρχή; Είχα κοπιάσει για να τα περάσω με βαθμούς τα συγκεκριμένα.
Τι μπορώ να κάνω; Να πάω και να μιλήσω στους καθηγητές μου μήπως; :/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Αναγνωρισε τα προφανως! Θα εχεις περισσοτερο χρονο να διαβασεις για τα υπολοιπα μαθηματα και να γραψεις τελειους βαθμους! Και που ξερεις αν θα γραψεις παλι τους ιδιους βαθμους αν δε τα αναγνωρισεις; Μπορει κατι να τυχει (πχ να πεσεις σε στραβο καθηγητη που βαζει 5αρια). Μπορεις να κανεις και το αλλο βεβαια. Δωσε τα μαθηματα κανονικα και βαζε ρητρες. Αν δεν πιασεις τον βαθμο που ειχες στο ιστορικο, τοτε τα αναγνωριζεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αναγνωρισε τα προφανως! Θα εχεις περισσοτερο χρονο να διαβασεις για τα υπολοιπα μαθηματα και να γραψεις τελειους βαθμους! Και που ξερεις αν θα γραψεις παλι τους ιδιους βαθμους αν δε τα αναγνωρισεις; Μπορει κατι να τυχει (πχ να πεσεις σε στραβο καθηγητη που βαζει 5αρια). Μπορεις να κανεις και το αλλο βεβαια. Δωσε τα μαθηματα κανονικα και βαζε ρητρες. Αν δεν πιασεις τον βαθμο που ειχες στο ιστορικο, τοτε τα αναγνωριζεις ;)

Το θέμα είναι πως είναι ακριβώς οι ίδιοι καθηγητές πάλι στα συγκεκριμένα μαθήματα και κόπιασα ήδη μια φορά για να τα διαβάσω.
Μα πως γίνεται να μιλάνε όμως για αναγνώριση μαθημάτων από τη στιγμή που δε θα υπάρχει ο βαθμός και δε θα φαίνεται στο πτυχίο; Τι αναγνώριση θα είναι αυτή... :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μα καλα και εσυ αφησες το ιστορικο για την φιλολογια;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μα πως γίνεται να μιλάνε όμως για αναγνώριση μαθημάτων από τη στιγμή που δε θα υπάρχει ο βαθμός και δε θα φαίνεται στο πτυχίο; Τι αναγνώριση θα είναι αυτή... :mad::mad::mad:

την ίδια απορία έχω κι εγώ γιατί αυτό που κάνουν είναι δώρο άδωρον. μήπως κατάλαβες κάτι λάθος? μήπως να ξαναρωτήσεις κάποιον άλλο στη γραμματεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
την ίδια απορία έχω κι εγώ γιατί αυτό που κάνουν είναι δώρο άδωρον. μήπως κατάλαβες κάτι λάθος? μήπως να ξαναρωτήσεις κάποιον άλλο στη γραμματεία?

Να ξανά ρωτήσω αλλά νομίζω πως θα μου πουν τα ίδια. Άρχισα να μιλάω στους καθηγητές μου πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξανά ρωτήσω αλλά νομίζω πως θα μου πουν τα ίδια. Άρχισα να μιλάω στους καθηγητές μου πάντως.

Κοίτα αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι αν έχεις αποφοιτήσει από μια σχολή και εισαχθείς με πανελλαδικές σε μια άλλη, αν έχεις μπει με κατατακτήριες ή αν έχεις πάρει μετεγγραφή τότε μπορείς να κάνεις αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων. Εσύ δεν ανήκεις σε αυτές τις κατηγορίες. Θεωρείται ότι μπήκες σε μια νέα σχολή παρόλο το αντικείμενο είναι συναφέστατο. Θα μπορούσες να είχες εισαχθεί σε κάποια σχολή όπου δεν θα υπήρχαν κοινά μαθήματα. Νομίζω ότι επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια του κάθε καθηγητή αν θα θελήσει να σε εξυπηρετήσει. Γι΄αυτό καλό είναι να πιάσεις τον κάθε έναν χωριστά να δεις αν είναι πρόθυμος να βρει κάποιον τρόπο να λύσει το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmam

Νεοφερμένος

Ο jimmam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σας, μια βασικη ερωτηση που θα ηθελα να κανω,Εγω ημουν φοιτητης στο τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης στην καλαματα, αλλα εκανα 10%(θα εμπαινα 3ο ετος) και περασα στο ιδιο τμημα απλα στην αθηνα(για οικονομικους λογους).Εχω περασει καποια μαθηματα απο το 2ο και το 4ο εξαμηνο της σχολης στην καλαματα και το ερωτημα ειναι αν θα αναγνωριστουν απτο παδα.Ποιες ειναι οι προδιαγραφες για να αναγνωριστουν και αν αξιζει να το κυνηγησω μεσω γραμματειας ή απλα ειναι χασιμο χρονου
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα σας, μια βασικη ερωτηση που θα ηθελα να κανω,Εγω ημουν φοιτητης στο τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης στην καλαματα, αλλα εκανα 10%(θα εμπαινα 3ο ετος) και περασα στο ιδιο τμημα απλα στην αθηνα(για οικονομικους λογους).Εχω περασει καποια μαθηματα απο το 2ο και το 4ο εξαμηνο της σχολης στην καλαματα και το ερωτημα ειναι αν θα αναγνωριστουν απτο παδα.Ποιες ειναι οι προδιαγραφες για να αναγνωριστουν και αν αξιζει να το κυνηγησω μεσω γραμματειας ή απλα ειναι χασιμο χρονου
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εξαρτάται την σχολή. Εγώ ας πούμε έχω κάνει αίτηση από τον Μάη και δεν έχω λάβει απάντηση, ωστόσο το κυνηγάω ακόμη αρκετά. Σου προτείνω να το κυνηγήσεις, το κάνουν απίστευτα κουραστικό για να μην μπαίνει κανένας στην ταλαιπορία...Εάν δεν θέλουν να κάνουμε αιτήσεις αναγνώρισης μαθημάτων απλά ας πουν ένα ''Όποιος έρχεται με μετεγγραφή/ειδική κατηγορία/10% ξεκινάει από την αρχή'' παρά να μας τραβάνε από εδώ και από εκεί για ένα κ&λ*χαρτο.

Όμως επειδή υπάρχουν οι αντιστοιχίες είναι αναγκασμένοι να κάνουν την διαδικασία. Πρήξε τους μέχρι να στα αναγνωρίσουν.

Και εγώ ΠΑΔΑ είμαι, δεν υπάρχουν ''προδιαγραφές''. Περνάει από επιτροπή καθηγητών η αίτησή σου και άμα γουστάρουν στα αναγνωρίζουν. Πάρε αναλυτική βαθμολογία από όλα τα εξάμηνα, στείλε και τα περιγράμματα των μαθημάτων από την καλαμάτα (θα τα βρεις στον οδηγό σπουδών). Εάν η επιτροπή πιστεύει πως το μάθημα της καλαμάτας καλύπτει την ύλη του αντιστοίχου μαθήματος στο ΠΑΔΑ, τότε το δέχονται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top