Αναγνώριση Πτυχίων Ευρωπαικών Πανεπιστημίων στις ΗΠΑ

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Γεια σας παιδια

Ηθελα να μαθω αν ανγνωριζονται τα πτυχια ευρωπαικων πανεπιστημιον στις ΗΠΑ? Εχω τελιωσει Αγγλικη Φιλολογια στην Ελλαδα, και σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στην Γερμανια. Η αδελφη μου ζει μονιμα στις ΗΠΑ και στο μελλον θελω να μεταναστευσω και εγω εκει. Παντως η Ευρωπη για σπουδες ειναι value for money!Με ενα bachelor πλεον δεν μπορεις να κανεις και πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ναι αναγνωριζονται κανονικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Great to here that!Παντως της Ελλαδος, επειδη το εχω ψαξει, δεν αναγνωριζονται, ειναι κριμα γιατι ειναι χωρα της ΕΕ και θεωρειται αναπττυγμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Και της Ελλαδας αναγνωριζονται. Αρκετοι Ελληνες εχουν φυγει για μεταπτυχιακο στις ΗΠΑ με ελληνικο πτυχιο και τους δεχτηκαν. Για να τελειωσες αγγλικη φιλολογια, λογικα ΑΠΘ ή ΕΚΠΑ σπουδασες. Δε θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Σε ιδωιτικο Αμερικανικο κολλεγιο ειμουνα φιλε.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν ανγνωριζονται για εργασια.Δηλαδη, εχω μαστερ απο γερμανια πχ, να μπορεσο να δουλεψω με αυτο στις ΗΠΑ,χωρις να χρειαστει να κανω σπουδες εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Great to here that!
Aν τελείωσες αγγλική φιλολογία και θέλεις κα δουλειά στις ΗΠΑ, σκούρα τα πράγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Φιλε μεταπτυχιακο σκεφτομαι να κανω σε αλλο τομεα, κατι με αθλητισμο να εχει σχεση:Οντως με αγγλικη φιλολοφια, δουλεια δυσκολα βρισκεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού έχεις την αδελφή σου στην Αμερική γιατί δεν την στέλνεις να πάρει πληροφορίες από πρώτο χέρι; Να τις μοιραστείς και μαζί μας, να μάθουμε πέντε πράγματα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
βασικα η ιδια εχει σπουδασει ηπα και δεν τα ξερει καλα τη γινεται στην ευρωπη.Παντως οπως ειπα παιδια η εωρωπη για σπουδες ειναι value for money!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βασικα η ιδια εχει σπουδασει ηπα και δεν τα ξερει καλα τη γινεται στην ευρωπη.Παντως οπως ειπα παιδια η εωρωπη για σπουδες ειναι value for money!!!

Μα γιαυτό ακριβώς σου είπα να την βάλεις να ρωτήσει. Θα πάρεις ακριβείς πληροφορίες "εκ των έσω". Επειδή μου φαίνεται λίγο μπλεγμένη η περίπτωσή σου. Αμερικάνικο ιδιωτικό κολέγιο στην Ελλάδα για προπτυχιακές σπουδές, μεταπτυχιακό στη Γερμανία πάνω σε διαφορετικό αντικείμενο σπουδών και μετά καριέρα στην Αμερική.:confused::confused::confused: Και κάτι άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω.΄Εχεις κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμια της Γερμανίας ως απόφοιτος αμερικάνικου ιδιωτικού κολεγίου στην Ελλάδα και σε έχουν δεχτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Στο εξωτερικο για μεταπτυχιακες σπουδες σε δεχονται κανονικα, γιατι παιρνεις το πτυχιο κατευθειαν απο το πανεπιστημιο του εξωτερικου (Αγγλιας, Αμερικης, Γαλλιας κλπ). Μονο στην Ελλαδα υπαρχει ο ΔΟΑΤΑΠ που την εχει ψωνισει (απορω ποτε επιτελους θα σταματησει η λειτουργια του...) Ακομα και το UK NARIC δεν εχει τα κομπλεξ του ΔΟΑΤΑΠ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Στο εξωτερικο για μεταπτυχιακες σπουδες σε δεχονται κανονικα, γιατι παιρνεις το πτυχιο κατευθειαν απο το πανεπιστημιο του εξωτερικου (Αγγλιας, Αμερικης, Γαλλιας κλπ). Μονο στην Ελλαδα υπαρχει ο ΔΟΑΤΑΠ που την εχει ψωνισει (απορω ποτε επιτελους θα σταματησει η λειτουργια του...) Ακομα και το UK NARIC δεν εχει τα κομπλεξ του ΔΟΑΤΑΠ :P
Τι εννοεις με τα κομπλεξ του ΔΟΑΤΑΠ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ναι, ιδιωτικο πανεπιστημιο στην Ελλαδα. Η ιδια μου εχει πει οτι εκτος απο συγκεκριμενες δουλειες οπως ψυχολογος, γιατρος, δικηγορος...με πτυχιο Ευρωπαικου πανεπιστημιου μπορεις να εργαστεις εκει περα, χωρις να ειναι 100% σιγουρη..Εχω διαβασει για τα πανεπιστημια της Γερμανιας οτι ειναι internationally recognized!ΠΧ για της Ελλαδος δεν εχω διαβασει κατι τετοιο!Στο συντομο μελλον σκεφτομαι για μαστερ, οχι ακομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τι εννοεις με τα κομπλεξ του ΔΟΑΤΑΠ ;

Οτι δεν αναγνωριζει πτυχια απο κολεγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top