Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά ποιο το πρόβλημα με το να σηκώνει στην παρέλαση τη σημαία ένας μαθητής διαφορετικής εθνικότητας; :worry:

Ριρίκα,είμαστε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ και δεν δεχόμαστε τέτοια,για αυτό.:hehe::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Βέβαια,το όλο θέμα δεν είναι κάτι άλλο παρά μια ακόμα ''σαπίλα'' της Ελληνικής παιδείας.

Περιέγραψες ένα θέμα ετών λιτά και περιεκτικά σε όλη την έκταση του.;) Αυτό ακριβώς.Μια βλακεία και μισή.Εσείς που σκάτε για την σημαία να κάτσετε να διαβάσετε ιστορία και να την διαδώσετε,δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος την πόρωσης.Αν θέλετε να παραμείνει κάτι ζωντανό κάντε κάτι,μην τα πρίζετε κάθε χρόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Ριρίκα,είμαστε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ και δεν δεχόμαστε τέτοια,για αυτό.:hehe::whatever:
Ναι, με συγχωρείς, μου διέφυγε αυτό. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι οι παρελάσεις γίνονται για να τιμηθούν όσοι πολέμησαν για την ελευθερία. Επίσης, ξέρω ότι η ελευθερία είναι ένα ιδανικό που δεν γνωρίζει σύνορα. Όπως λοιπόν θα άφηνα στεφάνι στον τάφο κάποιου Γάλλου ας πούμε που πολέμησε για την ελευθερία, έτσι και ο Αλβανός/Ρώσος/Σουηδός/βάλτε ότι εθνικότητα θέλετε, θα σήκωνε την ελληνική σημαία για να τιμήσει όσους πολέμησαν για την ελευθερία. Τώρα αν οι παρελάσεις είναι ο σωστός τρόπος για να τιμούμε κάποιον ή και την ελευθερία είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι οι παρελάσεις γίνονται για να τιμηθούν όσοι πολέμησαν για την ελευθερία. Επίσης, ξέρω ότι η ελευθερία είναι ένα ιδανικό που δεν γνωρίζει σύνορα. Όπως λοιπόν θα άφηνα στεφάνι στον τάφο κάποιου Γάλλου ας πούμε που πολέμησε για την ελευθερία, έτσι και ο Αλβανός/Ρώσος/Σουηδός/βάλτε ότι εθνικότητα θέλετε, θα σήκωνε την ελληνική σημαία για να τιμήσει όσους πολέμησαν για την ελευθερία. Τώρα αν οι παρελάσεις είναι ο σωστός τρόπος για να τιμούμε κάποιον ή και την ελευθερία είναι άλλο θέμα.

:thumbup::thumbup: Συμφωνώ και με έχεις καλύψει πλήρως. Απλά θέλω να προσθέσω ότι στην Ελλάδα τρωγόμαστε πλέον με τα ρούχα μας!! ΠΟΙΟ το τόσο μεγάλο θέμα και ο τόσος ντόρος!! Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...Από αυτές τις λεπτομέρειες δείχνουμε πόσο Άνθρωποι είμαστε και πόσο φιλόξενοι επίσης!Το ότι η κοπέλα αυτή η οποία είναι ξένης καταγωγής αρίστευσε σε ένα ελληνικό σχολείο με τόσα Ελληνάκια δεν σας κάνει καθόλου αίσθηση?!
Εγώ τη συγχαίρω κιόλας!Αν μεθάυριο κάποιο ξένο παιδάκι θα είναι καλύτερο από το δικό μου ναι θα του επιτρέψω να κρατήσει τη σημαία γιατί πολύ απλά πρέπει να γίνουμε δίκαιοι και να μην συμπεριφερόμαστε με υπεροψία απέναντι σε συνανθρώπους μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
...κ ολα αυτα για ενα πανι με χρωματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
...κ ολα αυτα για ενα πανι με χρωματα

Αυτο το πανι και το καθε πανι εχει συμολικο χαρακτηρα και αντιπροσωπευει την ιστορια καθε χωρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
:thumbup::thumbup: Συμφωνώ και με έχεις καλύψει πλήρως. Απλά θέλω να προσθέσω ότι στην Ελλάδα τρωγόμαστε πλέον με τα ρούχα μας!! ΠΟΙΟ το τόσο μεγάλο θέμα και ο τόσος ντόρος!! Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...Από αυτές τις λεπτομέρειες δείχνουμε πόσο Άνθρωποι είμαστε και πόσο φιλόξενοι επίσης!Το ότι η κοπέλα αυτή η οποία είναι ξένης καταγωγής αρίστευσε σε ένα ελληνικό σχολείο με τόσα Ελληνάκια δεν σας κάνει καθόλου αίσθηση?!
Εγώ τη συγχαίρω κιόλας!Αν μεθάυριο κάποιο ξένο παιδάκι θα είναι καλύτερο από το δικό μου ναι θα του επιτρέψω να κρατήσει τη σημαία γιατί πολύ απλά πρέπει να γίνουμε δίκαιοι και να μην συμπεριφερόμαστε με υπεροψία απέναντι σε συνανθρώπους μας
Σωστο ! Εγώ όμως έχω την εντυπωση επισης οτι με τέτοιες αντιδράσεις και συμπεριφορές όπως το παραπανω γεγονος το μονο που καταφερνουμε ειναι να δημιουργουμε προβληματα. Υποτιθεται οτι οσους εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην Ελλαδα και μετεχουν της ελληνικης παιδειας πρεπει να τους εντασσουμε στην ελληνικη κοινωνια(εφοσον και οι ιδιοι το θελουν) κι οχι να τους περιθωριοποιούμε. Εκτος κι αν θελουμε να γινουμε οπως ορισμενες χωρες στις οποιες υπαρχουν ακομα και παιδια 3ης γεννιας μεταναστων που δεν εχουν καταφερει ακομα να ενταχθουν στο κοινωνικο συνολο της χωρας, εχοντας συνεπειες τοσο οι ιδιοι οσο και τα αντιστοιχα κρατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Σωστο ! Εγώ όμως έχω την εντυπωση επισης οτι με τέτοιες αντιδράσεις και συμπεριφορές όπως το παραπανω γεγονος το μονο που καταφερνουμε ειναι να δημιουργουμε προβληματα. Υποτιθεται οτι οσους εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην Ελλαδα και μετεχουν της ελληνικης παιδειας πρεπει να τους εντασσουμε στην ελληνικη κοινωνια(εφοσον και οι ιδιοι το θελουν) κι οχι να τους περιθωριοποιούμε. Εκτος κι αν θελουμε να γινουμε οπως ορισμενες χωρες στις οποιες υπαρχουν ακομα και παιδια 3ης γεννιας μεταναστων που δεν εχουν καταφερει ακομα να ενταχθουν στο κοινωνικο συνολο της χωρας, εχοντας συνεπειες τοσο οι ιδιοι οσο και τα αντιστοιχα κρατη.

Αυτό προσπαθώ να πω και εγώ!!Και βέβαια δημιουργεις προβλήματα με τέτοιες συμπεριφορές ρατσισμού...Τα δημιουργείς μάλιστα εκεί που δεν υπάρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Ήμουν και εγω σημαιοφόρος στην Γ' λυκείου και ΔΕΝ είμαι Έλληνας.
(ούτε Έελιν, ούτε από άλλο σουπερ ντουπερ πλανήτη με αψεγάδιαστους από όλες τις πλευρές ανθρώπους οπως αρεσκονται μερικοί να σκέφτονται για τον τόπος τους- οποιοσδήποτε κ' αν είναι αυτος: κίνα βουλγαρια blah blah)
Για να πω την αλήθεια.. δεν το έχω μελετήσει καλά το θέμα για να κατασταλλάξω στις απόψεις μου με όλα τα παραπάνω.

Ένα είναι σίγουρο πάντος. Η σημαία δεν έχει καμιά σχεση με το σχολείο, την παιδεία. Έ, είναι αυτο που λέμε "άκυρο" το να λες σε κάποιον "ΜΠΡΑΒΟ! Έγραψες 20 στα Μαθηματικά και στην Φυσική, άξιος, άξιος, ΚΡΑΤΑ τώρα την σημαία την ταδε ημερομηνία και ταδε ώρα για το ταδε διαστημα επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ, ΚΑΠΟΤΕ, ΚΑΠΟΥ αντιστάθηκαν στους τάδε κάποτε καπου. Το πόσο έξυπνος είσαι δεν είναι τρόπος μέτρησης για το πόσο αγαπάς μια χώρα. Για τέτοιυ είδους ιδέες φταίμε όλοι με τον ένα ή αλλο τρόπο.. παραδοσιακές "υποαναπτυκτες" ιδεολογιες τύπου ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ..

ΟΜΩΣ, το ότι ο άλλος είναι ξένος δεν πάει να πεί οτι δεν μπορεί να σεβαστεί αυτά τα Χ λεπτά που την κρατάει τους γύρο του ή το σύμβολο για να δώσει έναν καλό εαυτό. Βιολογικά (?) αν το πάρουμε τι σε λένε Κώστα, τί σε λένε Αμπντούλ το μόνο που κάνεις είναι να περπατάς σε μια ευθεία με λίγο ΕΞΤΡΑ (λόγο της.. "ιδεολογικής" ας πουμε βαρύτητας που έχει η σημαία) βάρος. Πάλι καλά που είναι Αλβανοί στις περισσότερες περιπτώσεις΄φαντάσου να ήταν και μαύρος- Όχ μάνα μου..

Στην περίπτωσή μου: Την "αγαπάω" την Ελλάδα? -Όχι. Την μισώ? - Πάλι όχι. Και αν με ρώταγα τα ίδια για την δική μου χώρα, πάλι έτσι θα απάνταγα. Το μόνο που βλέπω είναι 2 κομμάτια χώμα (και νερο) που τυχαίνει να είναι χωρισμένα με έναν τρόπο, και πάνω σε αυτά πατάνε άνθρωποι, που "συνήθως" προσπαθούνε να δώσουν έξτρα αξία στον εαυτό τους με το να απαιτούν σχεδόν, ότι ένα μερίδιο τουτάδε κατορθώματος τους ανήκει (είτε ειναι νίκη πολέμου, είτε είναι τα μάρμαρα.. whatever). Εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο Κώστας για παράδειγμα, όταν κάποιος άλλος Κώστας στην Έλλαδα βραβεύεται για κάτι, πιθανοτατα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ. ΆΝ όμως αυτή η βράβευση γίνει στον Καναδά όλι θα'ναι: "ΜΠΡΑΒΟ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ, άξιος, άξιος- βραβεύτηκε στο ταδε πράγμα στο ταδε μερος". Αυτός βραβεύτηκε. Όχι εσυ. Το ότι είσαστε από την ίδια χώρα δεν πάει να πει ότι πρέπει ξαφνικά να νιώσεις περιφάνεια για τα κατορθώματα του άλλου. Άλλωστε, όταν είσαι στην Αθήνα στο μετρό π.χ. γιατί δεν χαιρετάνε όλοι οι Έλληνες τους άλλους Έλληνες λέγοντας: "Γειά συνέλληνα! Χαίρομαι που σε βλέπω, είμαι σίγουρος οτι με την σημερηνή σου παραγωγικότητα θα φτάσεις την ΄χωρα μας ακόμα πιο ψηλά!"
Συμμετείχα κανονικά στην παρέλαση και κράτησα την σημαία τόσο από πείσμα επειδή ηξερα οτι σε πολλούς δεν άρεσε αυτή η εικόνα, όσο και επειδή προσπαθώ να μην διαχωρίζω τον εαυτό μου από τους ανθρώπους που με περιτριγυρίζουν, όσο και επειδή τυπικά "έτυχε" να μου δωθεί εμένα ο ρόλος αυτός λόγω της απόδοσής μου.

Σε μια διαφορετική πραγματικότητα όμως, η κάθε εθνική γιορτή θε έπρεπε να έχει την δική της θέση και να συμμετείχε όποιος και ΑΝ ήθελε (και μην λέτε ψέματα.. πολλά τα Ελληνάκια που το θεωρούν κενό και απλά κοιμούνται παραπάνω στις παρελάσεις και δεν πατάνε καν.)
Ο καλός ο μαθητής θα βραβεύβονταν όχι για τους βαθμούς του μόνο, αλλά για τα ταλέντα του (τα οποία το σχολείο θα τον είχε βοηθήσει να βρεί και να καλλιεργήσει). Αυτός που ξεχωρίζει και έχει για παράδειγμα την επειχηρηματικότητα μέσα του.

Είτε γίνει πόλεμος εδώ, είτε στη χώρα καταγωγής μου- ακόμα και αν έχουν πόλεμο μεταξύ τους, εγώ πιθανότατα θα είμαι αυτός που θα έχει φύγει για "αλλού"- να συνεχήσω την ζωή μου και να στηρήξω την οικογένειά μου. Όταν πεθάνουμε στο "ίδιο" χώμα καταλήγουμε όλοι και αυτό που μένει είναι κοκαλα- και άν. Οπότε, θα πρότεινα να μην προβληματίζεστε με τέτοια τόσο πολύ και να κοιτάξουμε απλά να κάνουμε κάτι καλό τόσο για την πάρτη μας όσο και για τους γύρο. Υστεροφημία= εγωισμός για μένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
...κ ολα αυτα για ενα πανι με χρωματα

κωλοπανο δεν λες καλυτερα

Αν σήμερα έγραφε κάποιος αυτά που είχα γράψει εγώ πριν τέσσερα+ χρόνια σε αυτό το θέμα, θα τον έλεγα εθνικιστικό κάθαρμα! :P Πολλές φορές φοβάμαι τον εαυτό μου όταν διαβάζω παλιά μου μηνύματα, αλλά χαίρομαι ταυτόχρονα που το Πανεπιστήμιο ως ένας χώρος ασύλου ανταλλαγής απόψεων λειτούργησε ώστε να σκέφτομαι πλέον καθαρότερα.
Οπότε ακυρώνοντας όλα τα προηγούμενα μηνύματά μου σε αυτό το θέμα, καταθέτω ξανά την άποψή μου.

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως ένας αλλοδαπός μαθητής αγάπησε τόσο πολύ το έθνος της χώρας που διαμένει ώστε να απορρίπτει το δικό του έθνος και να σηκώνει ξένη σημαία. Όχι ότι θα ήταν αδύνατο, αλλά αμφιβάλλω στο κατά πόσον είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Πώς μπορεί, δηλαδή, ένας μαθητής αλβανικής καταγωγής, με γονείς μετανάστες πρώτης γενιάς, να παρελαύνει την 28/10 όταν η Ελλάδα και η Αλβανία ήταν τότε εθνικά εχθρικές χώρες; Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ επιφανειακό αυτό και όπως κάθε τι επιφανειακό, το απεχθάνομαι.

Τονίζω ιδιαίτερα το «έθνος» στο παραπάνω, γιατί ουσιαστικά πιστεύω ότι είναι άλλο το έθνος και άλλο ο λαός, παρόλο που στις δύο πανελλαδικές εθνικές παρελάσεις που έχουμε σε ισχύ δεν είναι κατ' ουσίαν εθνικές, αλλά υπό μία έννοια λαϊκές: το '21 απελευθερώθηκε ο λαός από έναν πολύ επαχθή ζυγό και το '40 το θεωρώ ως (εν μέρει) νίκη κατά του φασισμού.
Η έννοια «λαός» είναι πάνω από το «έθνος» και οι λαοί θεωρώ ότι ενώνονται περισσότερο λόγω της κοινής τους τάξης, παρά του κοινού έθνους. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα έπρεπε η τάξη να μας ενώνει περισσότερο από το έθνος, αλλά αυτό δε συμβαίνει και όσο δε συμβαίνει, δυστυχώς κάποιες φορές η λαϊκή νίκη είναι η εθνική νίκη.

Τέλος πάντων. Να μη μακρυγορήσω.

γεια σου ρε κομμουνισταρα πατριωταρα και διεθνιστη μαζι
ο μαρξ ρε ξεφτιλα ελεγε οι εργατες δεν εχουνε πατριδα ρεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κατ´αρχας εμενα προσωπικα μου φαινεται ανουσιο στο να βραβευεις τον καλυτερο μαθητη με το να κρατα τη σημαια της χωρας του για δυο λογους. Πρωτον, γιατι ο μαθητης αυτος ισως να μην ανηκει στην εθνικοτητα που συμβολιζει η χωρα και δευτερον γιατι το ποσο καποιος διαβαζει δεν ειναι αυτο που κρινει αν ειναι αξιος να σηκωσει την σημαια. Υπαρχουν πολλοι 'διαβαστεροι' που πολυ απλα δεν πιστευουν στο εθνος ή "στην πατριδα" οπως λενε και επιμενως στο να σηκωσουν τη σημαια δεν τους λεει τιποτα και αλλοι λιγοτερο καλοι μαθητες που αγαπουν την χωρα τους και θελουν να δειξουν με αυτον τον τροπο. Εχοντας υπαρξει σημαιοφορος ο θεσμος ο ιδιος μου φαινεται γελοιος. Υπαρχουν πολλοι καλυτεροι τροποι για να βραβευσεις εναν μαθητη απο το να του δινεις να κραταει μια σημαια και χωρις να βαζεις εθνικοτητες στη μεση. Το προβλημα λοιπον πηγαζει απο το ιδιο το συστημα "βραβευσης". Εφ οσον ο επαινος δινεται με το να κρατας μια σημαια ο οποιοσδηποτε μαθητης μπορει να την κρατησει ειτε ειναι Ελληνας ειτε ειναι αντι-Ελληνας ειτε αδιαφορος προς το εθνος. Αφου το κρατος αναδεικνυει αυτον τον τροπο ως τον μοναδικο τροπο βραβευσης -μεγα λαθος διοτι ανακατευει φυλετικα ζητηματα - τοτε πρεπεο να δεχτουμε και το αποτελεσμα του οτι θα υπαρχουν σημαιοφοροι αλλοδαποι. Αυτος ο τροπος υπαρχει με αυον θα βραβευτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σκεφτείτε ο καλύτερος μαθητής σε ένα ελληνικό σχολείο να είναι Τούρκος. Πρέπει να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Σκεφτείτε ο καλύτερος μαθητής σε ένα ελληνικό σχολείο να είναι Τούρκος. Πρέπει να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση τις 25ης Μαρτίου;
Συγνώμη αλλά γιατί να μην τη σηκώσει; Επειδή κάποιοι έχουν κολλημένα μυαλά; Έτσι όπως μας βλέπω αυτό θα συνεχίσει να γίνεται για πολλά χρόνια ακόμα. Έχουμε πρόβλημα με τους αλλοεθνείς, με τους ομοφυλόφιλους και πάει λέγοντας. Ό,τι έγινε έγινε πριν τόσα χρόνια και δε φταίει ένας ολόκληρος λαός για αυτά που συνέβησαν τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hardwell

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σκεφτείτε ο καλύτερος μαθητής σε ένα ελληνικό σχολείο να είναι Τούρκος. Πρέπει να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση τις 25ης Μαρτίου;

Εφόσον έχει λάβει την ελληνική εκπαίδευση για 12 χρόνια θεωρείται τυπικά εν μέρει Έλληνας. Αλλά μάλλον δεν θα ήταν και τόσο σωστό για συμβολικούς λόγους κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Σκεφτείτε ο καλύτερος μαθητής σε ένα ελληνικό σχολείο να είναι Τούρκος. Πρέπει να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση τις 25ης Μαρτίου;

Εφόσον έχει λάβει την ελληνική εκπαίδευση για 12 χρόνια θεωρείται τυπικά εν μέρει Έλληνας. Αλλά μάλλον δεν θα ήταν και τόσο σωστό για συμβολικούς λόγους κυρίως.

Ο Τούρκος δηλαδή δεν μπορεί να είναι ενάντια στο να κατακτά μια χώρα κάποια άλλη και υπέρ της ελευθερίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ πιστεύω ότι το πιο αστείο στην όλη φάση είναι πως αν ο μαθητής που θα σηκώσει την σημαία είναι πχ σουηδός ή ισπανός (στην τύχη οι εθνικότητες) δε νομίζω να κάναν πολλοί σαν τρελοί λες και κάτι έγινε. Ίσως φταίει ότι οι ελληνάρες το να είσαι αλβανός ξέρω γω το χουν για προσβολή, βρισιά κτλ. Λες και τα ελληνάκια που σηκώνουν την σημαία νιώθουν τη σημασία (όση μπορεί να έχει βασικά) της γιορτής και άλλα τέτοια. Λολζ δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι να κάνει ο Σουηδός στην Ελλάδα; Να αναζητήσει δουλειά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι να κάνει ο Σουηδός στην Ελλάδα; Να αναζητήσει δουλειά; :P
Είπα ρε παιδί μου τυχαία δύο εθνικότητες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Σημαία δίνεται στον καλύτερο μαθητή άρα λειτουργεί ως έπαινος. Αν γινόταν για να τιμηθούν οι πεθαμένοι τότε το σωστό θα ήταν να γινόταν κλήρωση. Σε αυτήν την περίπτωση όντως το σωστό θα ήταν να συμμετέχουν μόνο Έλληνες καθώς η παρέλαση θα αποτελούσε εθνική γιορτή or sth. Το πρόβλημα βρίσκεται αλλού. Ρε παιδιά είμαστε στα καλά μας; Μαζευόμαστε για να τιμήσουμε τους νεκρούς; Μήπως να κάνουμε και προσευχή ολοι μαζι μετα;

Όταν συνειδητοποιησουμε οτι ειμαστε πρωτα πολιτες του κοσμου και μετα της Ελλαδας ισως ξεφυγουμε απο αυτην την πιθηκοκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top