Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Eutyhia

Νεοφερμένος

Η Eutyhia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
και βεβαια ειναι σωστο απο τη στιγμη που οι αλλοδαποι μαθητεσ ειναι καλυτεροι απο τουσ ελληνεσ να την σηκωσουν τη σημαια....δεν νοειται ξενοσ επι τησ γησ και αλλωστε ειμαι εντελωσ αντιθετη στο ''Πασ μη ελλην βαρβαροσ '' και επισησ αν αισθανονται αυτοι ελληνεσ (γιατι δεν γεννιεσαι ελληνασ αλλα γινεσαι) δεν εχει κανεισ το δικαίωμα να τουσ το απαγορευσει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
και βεβαια ειναι σωστο απο τη στιγμη που οι αλλοδαποι μαθητεσ ειναι καλυτεροι απο τουσ ελληνεσ να την σηκωσουν τη σημαια....δεν νοειται ξενοσ επι τησ γησ και αλλωστε ειμαι εντελωσ αντιθετη στο ''Πασ μη ελλην βαρβαροσ '' και επισησ αν αισθανονται αυτοι ελληνεσ (γιατι δεν γεννιεσαι ελληνασ αλλα γινεσαι) δεν εχει κανεισ το δικαίωμα να τουσ το απαγορευσει !
συμφωνω απολυτα!!!ποπο γιατι κανουμε τοσο μεγαλο θεμα δευτερευοντα ζητηματα??ο καθενας ας κοιταει να γινεται ο ιδιος καλυτερος ανεξαρτητα απο το που καταγεται!καλο ειναι να ερχομαστε και στην θεση του αλλου και να γινουμε πιο ανθρωπινοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μετά από όλα αυτά, είναι να μην ξαφνιάζομαι όταν ακούω μια γυναίκα να υποστηρίζει τον ρατσισμό;
οπα!οπα!δεν υποστηριζω τον ρατσισμο απλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το να το ΠΑΙΖΕΙ καποιος απελευθερωμενος κτλ...οχι ρε δεν ειμαι ρατσιστρια γιατι μου φαινεται περιεργο να σηκωνει την ελληνικη σημαια ή να κανει παρελαση ενας ξενος...γιατι να το λεω αυτο μονο για το συγκεκριμενο θεμα της παρελασης...εαν ημουν ρατσιστρια θα ελεγα να μην παιρνουν καμια μα καμια επιβραβευση...θα μπορουσα να πω να μην πηγαινουν καν σε ελληνικα σχολεια οπως λενε κι αλλοι...ολα εχουν μια λογικη και για ολα μπορω να βρω επιχειρηματα να τα υποστηριξω.οσο για ολα αυτα που ειπες για τη γυναικα...εχω την εντυπωση οτι πλεον εχου επιτευχθει η πληρης εξισωση των δυο φυλλων και θα ελεγα πολλα παραπανω αλλα θα ειμαι παλι off topic...και τεσπα δεν μπορουμε συνεχως να αναφερομαστε στο παρελθον (μακρυνο ή κοντινο) γιατι τοτε θα πρεπει να αναφερουμε τι εγινε σε ολες τις χρονικες περιοδους.σιγα...και πριν εφευρεθει τον αροτρο κυριαρχουσε η μητριαρχεια:P...γι αυτον να μην αναφερομαστε στο παρελθον...το ΠΑΡΟΝ μετραει...


και τεσπα δεν ειμαι εντελως καθετη σε αυτο το θεμα με τη σημαια...αν και μου φαινεται περιεργο...απο τη μια βεβαια αμα ειναι καλυτερος μαθητης...αλλα απο τη αλλη νταξει ρε ελληνικη η σημαια...δεν ξερω...παντως πιστευω πως πρεπει οι μαθητες να επιβραβευονται με διαφορετικους τροπυς γιατι οι σημαιοφοροι και οι παραστατες και τα λοιπα μονο μπελαδες και τσακωμους φερνους ανεξαρτητα το αν οι μαθητες ειναι ελληνες οι ξενοι... βεβαια πιστευω πως η παρελαση δεν θα επρεπε να συσχετιζεται με τους βαθμους γιατι ξαναλεω οτι αυτο μονο μπελαδες φερνουν...ακομα και ετσι δεν παιρνει παντα τη σημαια ο καλυτερος μαθητης (αλλοδαπος η ελληνας) ουτε αυτος που εβγαλε καν την υψηλοτερη βαθμολογια...ετσω κι αν οι διαφορες ηταν παρα πολυ μικρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
οπα!οπα!δεν υποστηριζω τον ρατσισμο απλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το να το ΠΑΙΖΕΙ καποιος απελευθερωμενος κτλ...οχι ρε δεν ειμαι ρατσιστρια γιατι μου φαινεται περιεργο να σηκωνει την ελληνικη σημαια ή να κανει παρελαση ενας ξενος...γιατι να το λεω αυτο μονο για το συγκεκριμενο θεμα της παρελασης...εαν ημουν ρατσιστρια θα ελεγα να μην παιρνουν καμια μα καμια επιβραβευση...
Αν νομίζεις οτι έστω και μία ρατσιστική συμπεριφορά είναι δικαιολογημένη, τότε σε πληροφορώ οτι ανοίγεις τον δρόμο για δεκάδες ρατσισμούς.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
και τεσπα δεν ειμαι εντελως καθετη σε αυτο το θεμα με τη σημαια...αν και μου φαινεται περιεργο...απο τη μια βεβαια αμα ειναι καλυτερος μαθητης...αλλα απο τη αλλη νταξει ρε ελληνικη η σημαια...δεν ξερω...παντως πιστευω πως πρεπει οι μαθητες να επιβραβευονται με διαφορετικους τροπυς γιατι οι σημαιοφοροι και οι παραστατες και τα λοιπα μονο μπελαδες και τσακωμους φερνους ανεξαρτητα το αν οι μαθητες ειναι ελληνες οι ξενοι... βεβαια πιστευω πως η παρελαση δεν θα επρεπε να συσχετιζεται με τους βαθμους γιατι ξαναλεω οτι αυτο μονο μπελαδες φερνουν...ακομα και ετσι δεν παιρνει παντα τη σημαια ο καλυτερος μαθητης (αλλοδαπος η ελληνας) ουτε αυτος που εβγαλε καν την υψηλοτερη βαθμολογια...ετσω κι αν οι διαφορες ηταν παρα πολυ μικρες.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.Γιατί πρέπει να τους ξεχωρίζουμε από όλους τους άλλους μαθητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ρε γιατι να μην την σηκωνουν την σημαια και μαθητες με αλλη ιθαγενια?? εχουν και αυτοι ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΑ!!! αν θελουν να τη σηκωσουν και νιωθουν ελληνες γιατι οχι? αν θελουν εχουν το δικαιομα. ετσι κι αλλιως για να πουμε και την αληθεια πιο καλα ξερουν την ελληνικη ιστορια οι "ξενοι" παρα οι ιδιοι οι "ελληνες" στις μερες μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πιστευω πως ειναι ασημαντο πραγμα,ανουσιο πραγμα να σηκωνουν γενικα την ελληνικη σημαια οποιοσδηποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δν ειναι τοσο κακο πια, εξαλλου αυτα τα παιδια ηρθαν στη χωρα μας για μια καλυτερη ζωη,γεννηθηκαν εδω μερικα η ηρθαν σε πολυ μικρη ηλικια κ η Ελλαδα ειναι σαν τη χωρα τους πια. Επισης τη σημαια τη σηκωνει αυτος που αξιζει οποτε εαν το παιδι αυτο ειναι αριστο του αξιζει να σηκωσει τη σημαια. Δν ειναι καθολου προσβλητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι παρελάσεις της 25 Μαρτίου πρέπει να καταργηθούν (να μην σηκκώνουν τη σημαία ούτε Έλληνες ούτε αλλοδαποί)

Το ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ "1821" μας άνοιξε τα μάτια. Οι Έλληνες όπως και οι Τούρκοι σφάζανε τον άμαχο πληθυσμό του αντιπάλου. Υποκινητες ήταν φιλέλληνες του εξωτερικού και για να πραγματοποιηθει η επανάσταση εξαγόραζαν τους μαχητές με γη. Καιρός να μας που όλη την αλήθεια και εφόσον τα σχολικά βιβλία αναφέρουν τις σφαγές των Τούρκων ας αναφέρουν και τις σφαγές των Ελλήνων που προηγήθηκαν.

Φυσικά μου φένεται εντέλως άκυρο να σηκώνει αλλοδαπός μαθητής την Ελληνική σημαία και να τον τιμά για τις σφαγές που έκαναν στο λαό του είτε αυτός λέγεται αλβανικός, είτε τούρκικος, είτε σκοπιανός, είτε βουλγαρικος. Είναι άκυρο ένας σκοπιανός μαθητής να τιμά την επανάσταση που έκανε τη Θεσσαλονίκη ελληνική ενώ ο ίδιος πιστεύει οτι είναι σκοπιανική.

Καιρός να καταργηθούν όλες οι παρελάσεις και να μας πουν όλη την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

milanopassion

Νεοφερμένος

Ο milanopassion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι παρελάσεις της 25 Μαρτίου πρέπει να καταργηθούν (να μην σηκκώνουν τη σημαία ούτε Έλληνες ούτε αλλοδαποί)

Το ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ "1821" μας άνοιξε τα μάτια. Οι Έλληνες όπως και οι Τούρκοι σφάζανε τον άμαχο πληθυσμό του αντιπάλου. Υποκινητες ήταν φιλέλληνες του εξωτερικού και για να πραγματοποιηθει η επανάσταση εξαγόραζαν τους μαχητές με γη. Καιρός να μας που όλη την αλήθεια και εφόσον τα σχολικά βιβλία αναφέρουν τις σφαγές των Τούρκων ας αναφέρουν και τις σφαγές των Ελλήνων που προηγήθηκαν.

Φυσικά μου φένεται εντέλως άκυρο να σηκώνει αλλοδαπός μαθητής την Ελληνική σημαία και να τον τιμά για τις σφαγές που έκαναν στο λαό του είτε αυτός λέγεται αλβανικός, είτε τούρκικος, είτε σκοπιανός, είτε βουλγαρικος. Είναι άκυρο ένας σκοπιανός μαθητής να τιμά την επανάσταση που έκανε τη Θεσσαλονίκη ελληνική ενώ ο ίδιος πιστεύει οτι είναι σκοπιανική.

Καιρός να καταργηθούν όλες οι παρελάσεις και να μας πουν όλη την αλήθεια.
Eπεσες και εσυ φιλε μου θυμα αυτων των ακατανομαστων ιστορικων του Σκαι που το παιζουν και απελευθερωμενα πνευματα.Οταν λενε εστω και με τη μορφη αστειου τους ηρωες του '21 κοινους κλεφταραδες και τοιουτους γιατι να στηριχθω στα λεγομενα τους.Εδω ειπαν πως 400 χρονια περνουσαμε ολοι καλα,ειχαμε αναπτυξη και κακως επαναστατησαμε.Μετεφρασαν μια εθνικη απελευθερωση σε κοινωνικοοικονομικη επανασταση.Και ολα αυτα με τις συμβουλες Τουρκων ιστορικων.Μια κλικα ιστορικων δεν μπορουν να αλλαξουν αυτα που πιστευω και γνωριζω απο προσωπικη ερευνα.Σιγουρα ποτε δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο,αλλα οχι και να στηριζουμε ψευδη.Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου στο θεμα της παρελασης.

Πιστευω πως ειναι ασημαντο πραγμα,ανουσιο πραγμα να σηκωνουν γενικα την ελληνικη σημαια οποιοσδηποτε

Ποσο λαθος κανεις φιλε μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κρατηθείτε παίδες στις πολυθρόνες σας...συμφωνώ με Φόκο (Φόκο,πρώτη φορά συμφωνήσαμε,τι σαμπάνια ν'ανοίξουμε? :P).Τα λέει βέβαια λίγο abruptly,αλλά he's right.Αν πάντως πρέπει σώνει και καλά να γίνονται παρελάσεις,ας τη σηκώνουν και αλλοδαποί,χέστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Eπεσες και εσυ φιλε μου θυμα αυτων των ακατανομαστων ιστορικων του Σκαι που το παιζουν και απελευθερωμενα πνευματα.Οταν λενε εστω και με τη μορφη αστειου τους ηρωες του '21 κοινους κλεφταραδες και τοιουτους γιατι να στηριχθω στα λεγομενα τους.Εδω ειπαν πως 400 χρονια περνουσαμε ολοι καλα,ειχαμε αναπτυξη και κακως επαναστατησαμε.Μετεφρασαν μια εθνικη απελευθερωση σε κοινωνικοοικονομικη επανασταση.Και ολα αυτα με τις συμβουλες Τουρκων ιστορικων.Μια κλικα ιστορικων δεν μπορουν να αλλαξουν αυτα που πιστευω και γνωριζω απο προσωπικη ερευνα.Σιγουρα ποτε δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο,αλλα οχι και να στηριζουμε ψευδη.Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου στο θεμα της παρελασης.


Δεν είπε το ντοκιμαντέρ ότι για 400 χρόνια οι Έλληνες περνούσαν καλά αλλά μια για ένα μικρο διάστημα την πρώτη περίοδο. Την πρώτη περίοδο σύμφωνα με το ντοκιμαντέρ τα εδάφη από τους τοπικούς φεουδάρχες του Βυζαντίου πέρασαν στο λαό και υπήρχε ανάπτυξη των αγροτικών περιοχών και ο λαός ήταν ευχαριτημένος. Αυτό όμως είχε πολύ μικρή διάρκεια μετά δημιουργήθηκαν οι προτεστάντες και οι πασάδες και δημιουργηθηκαν φοβερές καταπιέσεις στο λαό. Το ντοκιμαντερ αναφέρει τις αγριότητες των Τούρκων αλλά και των Ελλήνων και ότι λέει προσπαθεί να το τεκμηριώσει.

Οι κλέφτες και οι αρματολοί ήταν το κράτος και το παρακράτος της εποχής. Οι αμόρφωτοι κλέφτες τους λεηλατούαν όλους Έλληνες και Τούρκους. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι εκτός απο τις αγριότητες των Τούρκων (που τις ήξερα και πριν) ότι τα ίδια έκαναν και οι Έλληνες. Ιδιαίτερη εντυπωση μου έκανε η πολιορκία που έκαναν οι Έλληνες στην Τριπολιτσά. Το θέμα λύθηκε διπλωματικά για να σωθεί ο άμαχος πληθυσμό αλλά μόλις άνοιξαν οι πύλες οι κλέφτες δολοφόνησαν όλους τους άμαχους. Εθνική συνείδηση πριν το Κοραή δεν υπήρχε επειδή όλοι ήταν αμόρφωτοι. Στην περίοδο του Κοραή οι ξενοι έμποροι επένδυσαν σε σχολεία στην Πελοπόννησο και αυτό βοήθησε στην απόκτηση της κοινής εθνικής συνείδηση.

Το ντοκιμαντέρ μου φάνηκε πιο αληθινό από αυτά που έγραφε το σχολικό βιβλίο και είχα διαβάσει από ελληνικές πηγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
...Εθνική συνείδηση πριν το Κοραή δεν υπήρχε επειδή όλοι ήταν αμόρφωτοι...

To ότι ήταν αμόρφωτοι δεν σημαίνει πως ήταν ανίκανοι να εξεγερθούν ή ότι είχαν ξεπουληθεί στους Τούρκους...
Το ΣΚΑΙ έχει στήσει μια απίστευτη προπαγάνδα και το προκλητικό είναι ότι την διαφημίζει σαν να είναι το τηλεοπτικό προιόν της χρονιάς, ενώ στην ουσία δε λέει και τίποτα το ιδιαίτερο από άποψη παραγωγής:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios77

Νεοφερμένος

Ο Marios77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πιστευω και ελπιζω το ΣΚΑΙ να θελει να περασει ΜΟΝΟ μυνηματα για αυτο να μην βασιζεται ιδαιετερα στην παραγωγη, και μοναχα στην πιο ευστοχη παρουσιαση τον αληθινων γεγονοντων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Βεβαιως και να σηκωνουν αλλοδαποι την σημαια! υπαρχουν πολλα παιδια πχ Αλβανικης καταγωγης τα οποια οχι μονο αισθανονται Ελληνες αλλα σας διαβεβαιω οτι μπορουν να μιλησουν και ελληνικα καλυτερα απο πολλα ελληνοπουλα! τα οποια δεν μπορουν να αρθρωσουν 3 λεξεις σε μια σειρα!!

Το τι νιωθεις δεν καθοριζεται απο το ''αιμα'' του καθενος!! Ειναι απαραδεκτο σημερα που εχουμε 2011 να υπαρχουν ακομα τετοιου ειδους αντιληψεις. Ελεος δηλαδη.

ΥΓ

Φοκο συμφωνο μαζι σου! την αποψη μου την εχω γραψει σε αλλο θεμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Δεν εχουν καμια δουλεια οι ξενοι να σηκωνουν την Ελληνικη σημαια διοτι ειναι Ελληνικη!
Ελληνες πολεμησαν για αυτη την χωρα οχι ξενοι και πρεπει να τιμαμαι αυτους που πολεμησαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
https://www.skai.gr/news/greece/article/165762/epithesi-melon-tis-hrusis-augis-se-metanastes/
Επίθεση μελών της Χρυσής Αυγής σε μετανάστες στην παρέλαση

Δεν έγινε γνωστό αν υπάρχουν τραυματίες

25/03/2011 | 11:55Τελευταία Ενημέρωση 11:55 25/03/2011

Ένταση και επεισόδια σημειώθηκαν κατά την έναρξη της στρατιωτικής παρέλασης της 25ης Μαρτίου όταν μέλη της Χρυσής Αυγής που βρίσκονταν στην πλατεία Συντάγματος προπηλάκισαν μετανάστες που πουλούσαν σημαίες. Οι μετανάστες προσπάθησαν να διαφύγουν, αλλά έπεσαν πάνω σε μία άλλη ομάδα μελών της Χρυσής Αυγής, που βρίσκονταν έξω από το ξενοδοχείο «Grande Bretagne». Αυτόπτες μάρτυρες έκαναν λόγο για ξύλο και ρατσιστικά συνθήματα.
Δεν έγινε γνωστό αν υπάρχουν τραυματίες ούτε αν έχουν γίνει προσαγωγές ή συλλήψεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πιστευω πως ειναι σωστο να σηκωνουν την Ελληνικη σημαια και αλλοδαποι μαθητες,διοτι : απο τη στιγμη που αγωνιστηκαν για την πρωτια στο σχολειο τους,το δικαιουνται.Και δεν εχει κανενας το δικαιωμα να τους το στερησει.Γιατι,αμα καποιος μισει τοσο πολυ τον μεταναστη-σημαιοφορο,ας ξεσκιζοταν ο ιδιος στο διαβασμα,ωστε να μην ειναι ο αλλοδαπος στην σημαια.

Γιατι,ας το παραδεχτουμε :σαν φυλη ειμαστε εγωιστες και ζηλευουμε αυτο που εχει ο αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κατ'αρχάς εγώ είμαι κατά των παρελάσεων και το θέμα της συζήτησης είναι ένας από τους παραπάνω λόγους. Σαν άνθρωπος δεν εντάσσομαι ούτε στην κατηγορία των ρατσιστών, ούτε στην κατηγορία των υπερβολικά φιλελεύθερων που υποστηρίζουν μόνο τους μετανάστες εις βάρος, πολλές φορές, των Ελλήνων. Καθάρματα, κλέφτες, απατεώνες, αναξιόπιστοι υπάρχουν και Έλληνες και αλλοδαποί. Δεν είμαι ενάντια στην ιδέα να σηκώσει ένας αλλοδαπός την ελληνική σημαία... Άλλωστε έτσι όπως έχει γίνει η χώρα μας και με αυτούς τους αλήτες που την κυβερνούν εγώ προσωπικά ντρέπομαι να την σηκώσω που είμαι και ελληνίδα. Πριν σκεφτούμε το αν ένας αλλοδαπός πρέπει να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση πρέπει να αναλογιστούμε σε τι χρείαζονται οι παρελάσεις, ένας θεσμός που διαιωνίζει τα φαινόμενα ρατσισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία η εθνικότητα, φυσικά και είναι σωστό να σηκώσει κπ αλλοδαπός τη σημαία. Στο κάτω κάτω όταν οι πρόγονοί μας πολεμούσαν δεν ήθελαν να φτίαξουν ένα κράτος Ελλήνων ήθελαν ένα κράτος ελεύθερο στο οποίο θα έχουν θέση ΌΛΟΙ ........


Επίσης συμφωνώ με τον papa (Παναγιώτη)...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top