Αλλαγή σχολής

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αν κατι δεν το γουσταρεις...δεν υπαρχει μελλον.

Ναι. Αλλά επειδή και εσύ το ξέρεις ότι μια επιστήμη δεν είναι ένα πράγμα αλλά ένα πρόγραμμα σπουδών με μαθήματα κορμού, επιλογής... που τα έχουν ορίσει κάποιοι και σε υποχρεώνουν να τα εξεταστείς για να φτάσεις να πάρεις το πτυχίο και να κάνεις αυτό που αγαπάς (όσο ρομαντικά και αν ακούγεται) σε μια κοινωνία χρώματος γκρι με λωρίδες μαύρου. Το πρόγραμμα σπουδών με τι κριτήρια "αρέσει"; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θα επιλεξεις πανελληνιες ή σχολη. Και τα δυο ταυτοχρονα παντως δε γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Αν δεν σ αρεσει η πληροφορικη με τιποτα τοτε άλλαξε σχολη γιατι και να την τελειωσεις,μετά θα δουλεύεις όλη σου την ζωή πάνω σε αυτό.Αν σ αρεσει αλλα το βρισκεις υπερβολικά δύσκολο(λόγω κενών κτλπ) συνέχισε και ας την τελειώσεις σε 5 ή 6 χρόνια..δεν έγινε και τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ναι. Αλλά επειδή και εσύ το ξέρεις ότι μια επιστήμη δεν είναι ένα πράγμα αλλά ένα πρόγραμμα σπουδών με μαθήματα κορμού, επιλογής... που τα έχουν ορίσει κάποιοι και σε υποχρεώνουν να τα εξεταστείς για να φτάσεις να πάρεις το πτυχίο και να κάνεις αυτό που αγαπάς (όσο ρομαντικά και αν ακούγεται) σε μια κοινωνία χρώματος γκρι με λωρίδες μαύρου. Το πρόγραμμα σπουδών με τι κριτήρια "αρέσει"; :hmm:

Τα μαθήματα κορμού/επιλογής δεν αντικατοπτρίζουν πάντα πλήρως τα ενδιαφέροντά σου ως προς την επιστήμη που σπουδάζεις, αλλά όμως αποτελούν ένα δείγμα αυτών. Σίγουρα θα πετύχεις μαθήματα άσχετα, με τα οποία δεν θα έχεις καμία επαφή, αλλά δύσκολα αυτά να αποτελούν την πλειοψηφία.Υπάρχει βέβαια πάντα το ενδεχόμενο να προτιμάει κάποιος να ασχολείται σε ερασιτεχνικό επίπεδο με κάποια επιστήμη και όχι σε ακαδημαϊκό και σίγουρα στον τομέα της Πληροφορικής μπορείς εύκολα να βρεθείς στη θέση αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον,περασα στο ΤΕΙ πληροφορικης,στο Ηρακλειο,δε λεω,καλη σχολη ειναι,αλλα οχι για μενα,εχω πολλα κενα απο το σχολειο και αυτη η σχολη εχει παρα πολλα μαθηματικα και φυσικη και δε με βλεπω να τα βγαζω περα.Εκανα λαθος που πηγα εκει χωρις να το ψαξω πρωτα...Τελοσπαντων,το εχω σκεφτει και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες (του χρονου αναγκαστικα) και να περασω σε καποια αλλη σχολη που να μαρεσει (ειχα κανει και θεμα πριν λιγο καιρο ζητωντας γνωμες :) ).Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου διαφωνουν,δε θελουν ουτε να το ακουσουν...λενε οτι ειμαι ανωριμη,οτι δε προσπαθω,οτι η σχολη που ειμαι τωρα εχει μελλον κτλ κτλ...Και αυτες τις μερες εχω απογοητευτει και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα,δεν εχω ουτε ορεξη να διαβασω, ουτε στα μαθηματα να πηγαινω.Θελω οπωσδηποτε να φυγω απο εκει γιατι δε τη παλευω, αλλα και επειδη νιωθω οτι κοροϊδευω τους γονεις μου ετσι,δεν προκειται να περασω μαθηματα, θα ειμαι εκει αιωνια φοιτητρια και αυτοι θα πληρωνουν αδικα.Τους τα εχω εξηγησει ολα αυτα,αλλα εξακολουθουν να μου λενε οτι τα παραταω με πρωτη δυσκολια και οτι δε προσπαθω.Μα πως να προσπαθησω για κατι που δε μαρεσει; :/: Σοβαρα,μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να κατσω ακομα αλλους 2 μηνες εκει και βγαζω σπυρια,δε μπορω αλλο :P
Τι να κανω με αυτη τη κατασταση;Μηπως εχουν δικιο...και σκεφτομαι εγω παραλογα;Αλλα δε καταλαβαινω,αφου δε μαρεσει αυτο που κανω και θελω να φυγω γιατι να με πιεζουν ετσι; :'(



Αρχικά για εμένα πρέπει να ξεκαθαρίσεις το πρόβλημα της πίεσης απο τους γονείς σου.Αν όντως όπως λες δεν σε γεμίζει αυτή η σχολή πρέπει να μιλήσεις υπεύθυνα για αυτό και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι η σχολή που μπήκες δεν είναι για εσένα.Σε περίπτωση που προτιμάς να δώσεις και για δεύτερη φορά η μόνη λύση για να μπεις σε μία σχολή που θες είναι να καταβάλεις περισσότερο διάβασμα για καλύτερη απόδωση και αποτελέσματα.Μόνο που στην δεύτερη φορά δες το θέμα πιο άνετα.Δεν έχεις σχολείο να ξυπνάς νωρίς,ούτε οποιαδήποτε άλλη υποχρέωση οπότε έχεις ελευθερο χρόνο να τον αξιοποίησεις όπως θες.Και να μην αφήνεις την ψυχολογία σου να πέφτει.Η θετικότητα κάνει καλό σε πολλά πράγματα και θα σε βοήθησει και στο αποτέλεσμα που θες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Λοιπον,περασα στο ΤΕΙ πληροφορικης,στο Ηρακλειο,δε λεω,καλη σχολη ειναι,αλλα οχι για μενα,εχω πολλα κενα απο το σχολειο και αυτη η σχολη εχει παρα πολλα μαθηματικα και φυσικη και δε με βλεπω να τα βγαζω περα.Εκανα λαθος που πηγα εκει χωρις να το ψαξω πρωτα...Τελοσπαντων,το εχω σκεφτει και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες (του χρονου αναγκαστικα) και να περασω σε καποια αλλη σχολη που να μαρεσει (ειχα κανει και θεμα πριν λιγο καιρο ζητωντας γνωμες :) ).Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου διαφωνουν,δε θελουν ουτε να το ακουσουν...λενε οτι ειμαι ανωριμη,οτι δε προσπαθω,οτι η σχολη που ειμαι τωρα εχει μελλον κτλ κτλ...Και αυτες τις μερες εχω απογοητευτει και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα,δεν εχω ουτε ορεξη να διαβασω, ουτε στα μαθηματα να πηγαινω.Θελω οπωσδηποτε να φυγω απο εκει γιατι δε τη παλευω, αλλα και επειδη νιωθω οτι κοροϊδευω τους γονεις μου ετσι,δεν προκειται να περασω μαθηματα, θα ειμαι εκει αιωνια φοιτητρια και αυτοι θα πληρωνουν αδικα.Τους τα εχω εξηγησει ολα αυτα,αλλα εξακολουθουν να μου λενε οτι τα παραταω με πρωτη δυσκολια και οτι δε προσπαθω.Μα πως να προσπαθησω για κατι που δε μαρεσει; :/: Σοβαρα,μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να κατσω ακομα αλλους 2 μηνες εκει και βγαζω σπυρια,δε μπορω αλλο :P
Τι να κανω με αυτη τη κατασταση;Μηπως εχουν δικιο...και σκεφτομαι εγω παραλογα;Αλλα δε καταλαβαινω,αφου δε μαρεσει αυτο που κανω και θελω να φυγω γιατι να με πιεζουν ετσι; :'(
Πρέπει πρώτα να αποφασίσεις:το θέμα σου είναι τα κενά σου στα μαθήματα,το ότι δεν σου αρέσει η σχολή σου ή το ότι ήθελες άλλη σχολή και τελικά μπήκες σε μία άλλη που δεν σε ικανοποιεί τόσο όσο θα σε ικανοποιούσε η πρώτη;
Αν το πρόβλημα σου είναι το τρίτο τότε βουρ για πανελλήνιες χωρίς δεύτερη σκέψη.Προσπάθησε να πείσεις τους γονείς σου για μια τελευταία φορά αλλά αν δεν καταλάβουν μη σκας.Το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνουν ότι η ικανοποίηση από τη σχολή σου επηρεάζει το επαγγελματικό σου μέλλον άφησε τους.Άστους να πληρώνουν για μια σχολή που δε θες και ξεκίνα φροντιστήριο ή διάβασμα για τις πανελλήνιες (αν σου δίνουν λεφτά που αρκούν για κάτι τέτοιο με πολλές περικοπές σε άλλα έξοδα εννοείται ή πιάσε δουλειά) και άφησε τελείως τη σχολή.Γιατί το να αναλώνεσαι σε κάτι που δε σου αρέσει μόνο και μόνο για να έχεις ένα χαρτί θα σε εξοντώσει.Ειδικά άμα το συνδυάζεις με την προσπάθεια για τις πανελλήνιες.
Άμα το πρόβλημά σου είναι το δεύτερο τότε κάνε όλα τα παραπάνω αλλά πρώτα κάνε μια αναζήτηση,σκέψου τι σου αρέσει,πήγαινε σε κανα σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού ή ρώτα στη σχολή ου (αν έχει άλλα τμήματα).Σκέψου ακόμη ότι μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κάτι που σε ενδιαφέρει περισσότερο (πχ εμένα μια ξαδέρφη μου,3 χρόνια στο χημικό,αποφάσισε ότι της αρέσει πιο πολύ η φαρμακευτική και θα κάνει ένα μεταπτυχιακό κοντά σε αυτό).
Εάν το πρόβλημά σου είναι το πρώτο τότε.......στρώσε πωπούλη.Ξεσκίσου το καλοκαίρι στα δύσκολα μαθήματα ξεκινόντας από τα βιβλία τρίτης,δευτέρας πρώτης λυκείου,όπου εντοπίζεις το πρόβλημά σου,και αφού ξεσκιστείς και προσπαθήσεις να δεις τη σχολή σου με άλλο μάτι τότε παράτα τα και κάνε τα αποπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η ζωη ειναι δικια σου. Δεν υπαρχει καποιος που θα σου πει τι θα κανεις. Follow your dreams ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπέλα δηλώνει ότι έχει πολλά κενά από το σχολείο και εξαιτίας αυτού τα μαθηματικά και η φυσική της σχολής της, της φαίνονται κινέζικα. Πιστεύει πως αν δεν αλλάξει σχολή θα γίνει αιώνια φοιτήτρια. ΄Εχει εκφράσει σε άλλο θέμα πως αυτό που της αρέσει να ασχοληθεί είναι η γραφιστική και προς τιμήν της δεν θέλει να εκμεταλλεύεται τους γονείς της πληρώνοντας για κάτι μάταιο. Στην ουσία έχει από μόνη της συνειδητοποιήσει το πρόβλημα και μάλιστα έχει βρει εναλλακτική. Πιστεύω πως όλοι μας πρέπει να την ενθαρρύνουμε να διεκδικήσει αυτό που την ενδιαφέρει και με το οποίο θα ασχολείται μια ζωή. Δεν μπορούμε να πιέζουμε κάποιον να προσπαθήσει για κάτι στο οποίο δεν μπορεί να ανταποκριθεί και κυρίως για κάτι το οποίο δεν του αρέσει. Μόνο πτώση της αυτοπεποίθησής του και ψυχολογική "μαυρίλα" μπορεί να του προκαλέσει. Οι γονείς της είναι βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα θα καταλάβουν ότι δεν πρόκειται για τεμπελιά αλλά για αληθινή αδυναμία να συνεχίσει αυτήν την σχολή. ΄Οσο γρηγορότερα αποδεσμευτεί από αυτόν τον "βραχνά" τόσο το καλύτερο γι αυτήν. Οι λάθος επιλογές είναι για να μαθαίνουμε και για να τις διορθώνουμε. Εύχομαι στην κοπέλα να πετύχει αυτήν την σημαντική αλλαγή στη ζωή της και θα χαρώ να μάθω την εξέλιξη της ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ε η πληροφορικη με τη γραφιστικη ειναι κοντα,η γραφιστικη ειναι προγραμματιστικη
Επισης σκεψου κ το ενδεχομενο κατατακτηριων επειτα απο το πτυχιο της σχολης σου
Επισης μπορεις να ασχοληθεις με τη γραφιστικη και με ενα μεταπτυχιακο απο πληροφορικη η με κατατακτηριες.Η πληροφορικη ειναι πολυ καλο πρωτο πτυχιο.
Τα μαθηματικα της σχολης σου δεν ειναι πολλα και θα τα περασεις μην απογοητευεσαι,με καποια βοηθεια,ιδιαιτερο κτλ
Τον προγραμματισμο εαν αντεχεις,ειναι καλη η σχολη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε η πληροφορικη με τη γραφιστικη ειναι κοντα,η γραφιστικη ειναι προγραμματιστικη
Επισης σκεψου κ το ενδεχομενο κατατακτηριων επειτα απο το πτυχιο της σχολης σου
Επισης μπορεις να ασχοληθεις με τη γραφιστικη και με ενα μεταπτυχιακο απο πληροφορικη η με κατατακτηριες.Η πληροφορικη ειναι πολυ καλο πρωτο πτυχιο.
Τα μαθηματικα της σχολης σου δεν ειναι πολλα και θα τα περασεις μην απογοητευεσαι,με καποια βοηθεια,ιδιαιτερο κτλ
Τον προγραμματισμο εαν αντεχεις,ειναι καλη η σχολη σου

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. Τι δεν καταλαβαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ε η πληροφορικη με τη γραφιστικη ειναι κοντα,η γραφιστικη ειναι προγραμματιστικη


ποσο κοντα?:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
A αν ειναι τοσο απολυτο τοτε ενταξει απλα Λενω διαβασε κ το μηνυμα του npb πιο πισω για συναισθηματισμους κτλ

Ποσο κοντα>
ΕΓω στη μουσικη οταν μπαινω στα βαθια νερα ειναι ολο προγραμματισμος τα αξιολογα προγραμματα max msp ktl
Στην γραφιστικη θα σου χρειαστει ο προγραμματισμος και στο προγραμματισμο η γραφιστικη για αυτο εγω ειμαι της αποψης να το συνδιασει κ δεν θα βγει χαμενη αλλωστε εκει που ειναι λιγο δεν ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
A αν ειναι τοσο απολυτο τοτε ενταξει απλα Λενω διαβασε κ το μηνυμα του npb πιο πισω για συναισθηματισμους κτλ

Ποσο κοντα>
ΕΓω στη μουσικη οταν μπαινω στα βαθια νερα ειναι ολο προγραμματισμος τα αξιολογα προγραμματα max msp ktl

στον οδηγο σπουδων του τμηματος γραφιστικης δεν βλεπω μαθηματα που να εχουν σχεση παντως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
A αν ειναι τοσο απολυτο τοτε ενταξει απλα Λενω διαβασε κ το μηνυμα του npb πιο πισω για συναισθηματισμους κτλ

Ποσο κοντα>
ΕΓω στη μουσικη οταν μπαινω στα βαθια νερα ειναι ολο προγραμματισμος τα αξιολογα προγραμματα max msp ktl
Στην γραφιστικη θα σου χρειαστει ο προγραμματισμος και στο προγραμματισμο η γραφιστικη για αυτο εγω ειμαι της αποψης να το συνδιασει κ δεν θα βγει χαμενη αλλωστε εκει που ειναι λιγο δεν ειναι

Δεν γνωρίζω τι γνώσεις απαιτεί η γραφιστική (εκτός αν μιλάμε για γραφικά σε παιχνίδια π.χ openGL) αλλά σίγουρα δεν αξίζει
να πας σε σχολή Πληροφορικής απλά για να μάθεις προγραμματισμό. Μπορείς να μάθεις πολύ εύκολα με εξάσκηση και
διαβάζοντας λίγα βιβλία/tutorials.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
ουου εχει εχει
Βιομηχανικο σχεδιασμο προιοντων ειδα, τρισδιαστατη απεικονηση ειδα εχει αλλα οχι καθαρο προγραμματισμο εχει λιγο περισσοτερο σχεδιαστικο!Απλα θα μπορει να αναπτυξει τη γραφιστικη σε αλλα επιπεδα και μεγαλη συνδιαστικη αναπτυξη σε τεχνολογικο τομεα οπως πχ web sites και διαδικτυο και παιχνιδια και γραφικα και αλλα θα ειναι ισχυρη βαση το πρωτο πτυχιο προγραμματισμου
Εκτος εαν θελει αλλο τομεα οπως fotoshop και premiere οπου μπορει να ασχοληθει και με τη γραφιστικη δημοσιογραφια οπου δεν χρειαζεται ο προγραμματισμος και αλλα τετοια γραφιστικα μονοπατια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επισημαίνω κάποια κομμάτια από το αρχικό μήνυμα της Κατερίνας 1) "΄Εχω πολλά κενά και δεν τα βγάζω πέρα", 2) "Θέλω να περάσω σε κάποια σχολή που να μου αρέσει", 3) " ΄Εχω απογοητευτεί και έχω πέσει πολύ ψυχολογικά", 4)"Θέλω οπωσδήποτε να φύγω από εκεί γιατί δεν την παλεύω", 5)"Πώς να προσπαθήσω για κάτι που δεν μου αρέσει". 6)" ΄Οσο σκέφτομαι ότι πρέπει να κάτσω άλλους 2 μήνες βγάζω σπυριά, δεν μπορώ άλλο". Βρε παιδιά είναι ηλίου φαεινότερον ότι η κοπέλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. Βοηθείστε την προτείνοντας τρόπους να βγει από το αδιέξοδο για να μπορέσει να κάνει αυτό που θέλει και όχι επιμένοντας να συνεχίσει την λάθος επιλογή της που είναι ήδη καταδικασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
εγω λεω σε περιπτωση που δεν τα καταφερει/.Τωρα εαν μπορεσει,να την κανει με ελαφρα ασυζητητι γιατι κ να τελειωσει πληροφορικη μετα στον εργασιακο ρουβικωνα θα ειναι δυστυχισμενη.Μην ρωτησει κανεναν γιατι οσοι το καναμε και ακουγαμε γονεις κτλ την πατησαμε και βεβαια οι γονεις στα @@ τους τα παιδια την πληρωνουν τη νυφη και το επαγγελμα σου θα το πατρεφτεις γιαυτο φροντισε να ειναι αυτο που θες κ σε ευχαριστει.Μονο εαν κανεις κατι το οποιο εχεις κ σαν χομπυ θα ευτυχισεις αλλιως θασαι δυστυχισμενη η θα καταπιεζεσαι σε μια ουδετερη μετριοτητα εργασιακα και θα αντιστεκεσαι καθημερινα στην δουλεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kain_Highwind

Νεοφερμένος

Ο Kain_Highwind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή σας για ενα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Είμαι στο 3ο έτος της Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας. Στο μηχανογραφικό που είχα κάνει ήταν η 2η μου επιλογή και είχα δηλώσει Χημικών Μηχανικών ως πρώτη επιλογή (έδωσα Πανελλήνιες απο Θετική). Τότε μου φαινόταν καλή ιδέα να σπουδάσω πληροφορική γιατί με ενδιέφερε το επάγγελμα του προγραμματιστή (είχα κάποια επαφή με προγραμματισμό απο τότε παρόλο που ήμουν στη Θετική) αλλά κυρίως με ενδιέφερε η Χημεία που είναι η μεγάλη μου αγάπη σαν επιστήμη.

Εν τέλει έχασα τη Χημικών Μηχανικών για 70 μόρια...και πέρασα στη σχολή που είμαι τώρα. Σκέφτηκα πολλές φορές αν άξιζε να ξαναδώσω Πανελλήνιες για να προσπαθήσω να περάσω στη Χημικών Μηχανικών, αλλά το γεγονός ότι εν τέλει πέρασα σε σχολή Πληροφορικής και θα μπορούσα να το ψάξω ως προγραμματιστής, με έκανε τελικά να αποφασίσω να παρακολουθήσω τη σχολή. Τώρα, τρία χρόνια μετά, πιστεύω ότι έκανα λάθος. Η σχολή μου έχει κάποια ενδιαφέρουσα μαθήματα αλλά πιάνω τον εαυτό μου να μην έχω καθόλου ενθουσιασμό να την παρακολουθήσω πλέον. Πολλά απο τα μαθήματα δεν έχουν σχέση με προγραμματισμό και με άφηναν αδιάφορο (κυρίως αυτά που έχουν να κάνουν με τις τηλεπικοινωνίες) και είναι ο λόγος που χρωστάω αρκετά απο αυτά. Αυτή η έλλειψη όρεξης για τη σχολή με έχει οδηγήσει και στο σημείο να μην έχω αποκομίσει όσες γνώσεις θα ήθελα μέχρι στιγμής.

Τους τελευταίους μήνες σκεφτόμουν τι θα κάνω και πολλές φορές ξεφύλλιζα τα παλιά μου βιβλία της Χημείας αναλογιζόμενος ότι η κατάσταση σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετική αν είχα όντως περάσει σε μια σχολή αυτού του αντικειμένου, κάτι που θα μου άρεσε 100%. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει και διεξοδικά το πρόγραμμα σπουδών της τρέχουσας σχολής μου και βρέθηκα προ εκπλήξεως σε πολλά πράγματα. Και εδώ είναι που θα ήθελα τη συμβουλή σας. Αξίζει να αφήσω τη σχολή μου και να προσπαθήσω με Πανελλήνιες πάλι να περάσω σε κάποια σχολή Χημείας (κατά προτίμηση Χημικό Αθηνών) πετώντας ουσιαστικά αυτά τα 3 χρόνια στα σκουπίδια και να αρχίσω απο το μηδέν, σε μια σχολή όμως που σίγουρα θα μου αρέσει το σύνολο του προγράμματος σπουδών, ή να προσπαθήσω να τελειώσω τη σχολή που είμαι τώρα, κάτι που σίγουρα θα μου πάρει πάνω απο τα 4 χρόνια των προβλεπόμενων σπουδών;

Είμαι λίγο διστακτικός στο να κάνω αυτη τη συζήτηση στους γονείς μου καθώς δεν τους έχω δώσει κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά και φοβάμαι ότι θα τους αιφνιδιάσω και θα τους στεναχωρήσω αν πω ότι θέλω αυτά τα 3 χρόνια να τα διαγράψω και να ξεκινήσω απο την αρχή, επιβαρύνοντας τους παραπάνω απο όσο πρέπει και θέλω. Είμαι πολύ μπερδεμένος και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου αλλά ήθελα κάπου να τα πω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Καλησπέρα!Λοιπόν, εγώ πιστεύω ότι αφού δεν σ'ενδιαφέρει η σχολή στην οποια ήδη βρίσκεσαι δεν υπάρχει λόγος να καταπιέζεσαι.Αν νιώθεις ότι το όνειρο σου είναι να ασχοληθείς με τη χημεία τότε σίγουρα αξίζει να κάνεις ορισμένες θυσίες για να το πραγματοποιησεις.. :) Επίσης, μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή για να τελειώσεις τη σχολή και μετά να ψάξεις μήπως υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό που να έχει να κάνει με την χημεία!

Υ.Γ. Δεν δικαιούσαι να κάνεις το 10 % έτσι; :hmm:
Υ.Γ2. Ψάξτο λίγο και με τις κατατακτήριες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως νιώθεις. Μιας και λες ότι είσαι ήδη στο 3ο έτος της σχολής, κατά τη γνώμη μου θα ήταν πιο σύμφερο να την τελειώσεις και έπειτα να πας με κατατακτήριες. Αν όμως λες ότι χρωστάς πολλά μαθήματα ή ότι ζορίζεσαι υπερβολικά και δεν θα την τελειώσεις σύντομα, ο μόνος δρόμος είναι οι πανελλήνιες. Σκέψου ότι οι βάσεις στα χημικά δεν είναι εξωφρενικά υψηλές (πχ στην Κρήτη που σπουδάζω εγώ στο χημικό) οπότε έχεις πολλές πιθανότητες να τα καταφέρεις. Ό,τι και να αποφασίσεις, ο δρόμος θα είναι δύσκολος αλλά αξίζει για να κάνεις αυτό που πραγματικά θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top