Αλλαγή σχολής

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Για εμένα αφού δεν σου αρέσει καθόλου αυτό που κάνεις κάνε 10%.Τα μόρια λογικά θα τα έχεις.Καλή τύχη

δε μπορει να κανει 10% μετά απο 3 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Πιστευετε οτι στην περιπτωση που αποφασισω να δωσω πανελληνιες με ενα διαβασμα απο τωρα μεχρι μαιο μπορω να πετυχω 13000+ - 14000+ μορια ? τόσα με τις περσινες βασεις μου αρκουσαν για πληροφορικη παπει / ασοεε επειδη ειμαι ειδικη κατηγορία πολυτεκνων . Το 2011 , που ημουν γ λυκειου ,με κανονικη προετοιμασια αλλα και πολυ αγχος και πιεση ειχα πετυχει 15 500 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Σταματα τις ερωτησεις και ξεκινα απο αυριο,αφου δεν την παλευεις εκει μεσα,ξεκινα το διαβασμα.Προλαβαινεις.Οταν υπαρχει θεληση και οραμα παντα προλαβαινεις.
Καλη τυχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν είχες καθόλου επαφή με το μάθημα λογισμός Ι (ή μπορεί να λέγεται μαθηματικά Ι ή ανάλυση Ι) στην σχολή σου, τα 14000 μόρια θα τα βγάλεις για πλάκα ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
αξιζει να αφησω , τους ημμυ στο εμπ , μια πολυ δυσκολη(για μενα τουλαχιστον ) σχολη για μια πιο βατη πχ για καποια αλλη σχολη πληροφορικης ?
ειμαι προβληματισμενος γιατι ουτε η πληροφορικη ειναι κατι που μπορω να πω οτι εχω ασχοληθει και με τρελαινει , αλλα πιστευω οτι ειναι πιο εφικτο να μαθω κατι..επισης πιστευω οτι αμα δω οτι ειμαι καλος μπορει να αγαπησω το αντικειμενο...και δεν εχω βρει και κατι αλλο στο 2-4 πεδιο που να με τρελαινει..για την πληροφορικη εχω μια καποια συμπαθεια και επειδη ειναι πτυχιο που δεν σε περιοριζει την βλεπω με καλο ματι

απο την μια φοβαμαι οτι αμα αφησω τη σχολη μου, τωρα στο γ ετος , θα το μετανιωσω ενω απο την αλλη μου φαινεται οτι αμα μεινω στους ημμυ θα βριζω που δεν εφυγα...

το θεμα ειναι οτι επειδη ειμαι πολυτεκνος μπορω να μπω σε καποια σχολη πληροφορικης με πιο λιγα μορια , γι αυτο μου καρφωθηκε η όλη ιδέα να ξαναδωσω πανελληνιες φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι μια σχολη πληροφορικης ειναι βατη, ενας φιλος μου στο τμημα του ΕΚΠΑ μου λεει οτι ειναι απαιτητικη και εχει δυσκολα μαθηματα οπως θεωρια δικτυων που περναει στυλ 10% σε καθε εξεταση κ.ο.κ. Ποσα περασμενα μαθηματα εχεις στη ΣΗΜΜΥ? Γιατι μπορει αν αλλαξεις σχολη να μην στα αναγνωριζουν και να πρεπει να τα ξαναδωσιες απο την αρχη. Και πολλα περασμενα να μην εχεις θα σου ελεγα να μην αφησεις τη σχολη σου. Τωρα ειδικα στο τριτο ετος, με δυο τρεις καλες εξεταστικες μπορεις να διωξεις σαβουρα (κι εγω εχω κατι Φυσικες κλπ να διωξω). Τεταρτο ετος νομιζω διαλεγετε κι εσεις ροες οποτε βρες απο εκει τι ειναι πιο ενδιαφερον και προχωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
κοιτα δεν λεω οτι ειναι ευκολη , και δεν λεω για εκπα απαιρατητα , το οποιο δεν πιανω κιολας , αλλα για παπει πχ η ασοεε .. ειμαι 3 ετος με 5/35 (55 γ πτυχιο) περασμενα και εχω κουτσοδιαβασει αλλα 3 μαθηματα στα οποια εχω κοπει με 4 αρια ας πουμε..
αλλα στο 4ο -5ο εξαμηνο ειναι γυρω στα 10 μαθηματα στα οποια γινεται σφαγη απο δυσκολια...
και το θεμα ειναι οτι δεν εχω και τις βασεις για να μπω στις ροες αφου δεν ξερω κυκλωματα(γτ για ενεργεια με κοβω αμα συνεχισω ημμυ) ουτε ξερω βασικα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Να βρεις αυτο που σου αρεσει να κανεις. Το αν κατι ειναι ευκολο ή οχι εξαρταται πολυ απο το ποσο σου αρεσει και αρα ποσο ευκολο θα ειναι για σενα να ασχολεισαι με αυτο. Αν δεν σ'αρεσει το ΗΜΜΥ και δε μπορεις να προχωρησεις τι καθεσαι; Εγω εφυγα απο το φυσικο στο 3ο ετος για τον ιδιο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Λοιπον,περασα στο ΤΕΙ πληροφορικης,στο Ηρακλειο,δε λεω,καλη σχολη ειναι,αλλα οχι για μενα,εχω πολλα κενα απο το σχολειο και αυτη η σχολη εχει παρα πολλα μαθηματικα και φυσικη και δε με βλεπω να τα βγαζω περα.Εκανα λαθος που πηγα εκει χωρις να το ψαξω πρωτα...Τελοσπαντων,το εχω σκεφτει και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες (του χρονου αναγκαστικα) και να περασω σε καποια αλλη σχολη που να μαρεσει (ειχα κανει και θεμα πριν λιγο καιρο ζητωντας γνωμες :) ).Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου διαφωνουν,δε θελουν ουτε να το ακουσουν...λενε οτι ειμαι ανωριμη,οτι δε προσπαθω,οτι η σχολη που ειμαι τωρα εχει μελλον κτλ κτλ...Και αυτες τις μερες εχω απογοητευτει και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα,δεν εχω ουτε ορεξη να διαβασω, ουτε στα μαθηματα να πηγαινω.Θελω οπωσδηποτε να φυγω απο εκει γιατι δε τη παλευω, αλλα και επειδη νιωθω οτι κοροϊδευω τους γονεις μου ετσι,δεν προκειται να περασω μαθηματα, θα ειμαι εκει αιωνια φοιτητρια και αυτοι θα πληρωνουν αδικα.Τους τα εχω εξηγησει ολα αυτα,αλλα εξακολουθουν να μου λενε οτι τα παραταω με πρωτη δυσκολια και οτι δε προσπαθω.Μα πως να προσπαθησω για κατι που δε μαρεσει; :/: Σοβαρα,μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να κατσω ακομα αλλους 2 μηνες εκει και βγαζω σπυρια,δε μπορω αλλο :P
Τι να κανω με αυτη τη κατασταση;Μηπως εχουν δικιο...και σκεφτομαι εγω παραλογα;Αλλα δε καταλαβαινω,αφου δε μαρεσει αυτο που κανω και θελω να φυγω γιατι να με πιεζουν ετσι; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να κανεις αυτό που εσύ θεωρείς καλύτερο για εσένα. Κανεις δεν μπορεί να ξέρει τι θα συναντήσει στη σχολή του. Μπορεί να είναι αυτό ακριβώς που ήθελε αλλά μπορεί να ανακαλύψει ότι δεν του ταιριάζει το αντικείμενο. Προσπάθησε να εξηγήσεις για άλλη μια φορά στους γονείς σου ότι, ακόμα κι αν η σχολή εχει μέλλον, αν δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά αυτό που σπουδάζεις τότε δεν εχει καμία σημασία αν εχει μέλλον η όχι. Αν δεν μας αρέσει κατι δεν θα μπορέσουμε να γίνουμε καλοί σ'αυτο, ειδικά όταν πρόκειται για το μελλοντικό μας επάγγελμα. Προφανώς, αφού δεν σου αρέσει η σχολή σου, το καλύτερο για εσένα θα ήταν να ξανά δώσεις πανελλήνιες και να περάσεις αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τι απογοητευση ρε,ξερεις ποσοι ειναι σαν εσενα στην Ελλαδα.Και εχουν τελειωσει τις σχολες τους?Ολοι μας με αυτο το συστημα εισαγωγης ετσι την περναμε.Πιεση?Τι πιεση?Εξω στην αγορα εργασιας αργοτερα ξερεις τι θα συναντησεις?Εδω γελανε!Θα κλαις απο τη χαρα σου που θα δουλευεις για ενα πουκαμισο,με ατελειωτα ωραρια και φορτο εργασιας 3 ατομων.ΠΙεση?Ευχαριστησου το..Μαθε οσα μπορεις και οσα δεν μπορεις.Οσα περισσοτερα γινεται!
Λοιπον απλο ειναι, δινεις πανελληνιες και εαν περασεις περασες.Παραλληλα δινεις μαθηματα στη σχολη με σκονακια και οτι αλλο σημειωσεις βρεις.
Περνα προς το παρον τα μαθηματα εκτος μαθηματικων που μπορεις.Και δυο τρια μαθηματα να περασεις καλα ειναι.Μετα το τριτο ετος θα δεις οτι θα περνας 10 και 15 μαθηματα σε εξεταστικες οπως ολοι που ειναι σαν εσενα.Στους γονεις σου δεν χρειαζεται να το πεις.Ετσι κιαλλιως δινεις πανελληνιες και παραλληλα σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, δεν σ'αρέσει η πληροφορική σαν επιστήμη ή η συγκεκριμένη σχολή επειδή είναι δύσκολη ? Ακόμα κι αν δώσεις ξανά πανελλαδικές, σε ενδιαφέρει καποια διαφορετικη σχολή ? Αποφάσισε πρωτα η ιδια τι θες και μετα βλεπεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Είσαι αρκετά μεγάλη πλέον για να μπορείς να παίρνεις αποφάσεις για τη ζωή σου και χωρίς την συγκατάθεση των γονιών σου.
Αν νιώθεις πραγματικά ότι το αντικείμενο της σχολής σου δεν σε ενδιαφέρει, τότε θα ήταν καλύτερο να αλλάξεις σχολή
ή γενικότερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τη χαραμίζουμε σε δραστηριότητες που δεν
μας ενδιαφέρουν και δεν μας ευχαριστούν. Τι ακριβώς σε παρότρυνε στο να πας στη συγκεκριμένη σχολή;

Επίσης, σε περίπτωση που ξαναδώσεις πανελλήνιες νιώθεις μια παραπάνω αυτοπεποίθηση σχετικά με το τι σου αρέσει;Αν όχι, πως είσαι σίγουρη ότι δεν θα επαναληφθεί το ίδιο φαινόμενο; Τα ενδεχόμενα κενά από το σχολείο μπορείς εύκολα να τα καλύψεις, αρκεί να έχεις την όρεξη και την θέληση, μην αφήνεις τίποτα να σε φοβίζει. Το μόνο εμπόδιο είναι ο εαυτός σου και κατά συνέπεια πόσο πάθος έχεις γι'αυτό με το οποίο ασχολείσαι. Βρες το αντικείμενο/δραστηριότητα που σε ευχαριστεί περισσότερο.

Μην αφήνεις πάντως τέτοια πράγματα να σου κατεβάζουν τη διάθεση, μέσα από αυτές τις περιστάσεις ανακαλύπτεις καλύτερα τον εαυτό σου καθώς και με το τι θες να κάνεις στη ζωή σου. Οι γονείς σου στο τέλος θα σε καταλάβουν, χρειάζεται απλά πείσμα και λίγη ένδειξη κατανόησης και από τις δύο πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τετοιες αποψεις ειναι που πανε την κοινωνια μας πισω. Εχουμε γεμισει παρασιτα, το εχετε καταλαβει; Τι θα πει ρε Γιωργο
Περνα προς το παρον τα μαθηματα εκτος μαθηματικων που μπορεις.Και δυο τρια μαθηματα να περασεις καλα ειναι.
Δεν ειναι καλα. Δεν ειναι καθολου καλα. Αναζηταμε συνεχως την λιγοτερη επιπονη διαδικασια και περιμενουμε οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα. Μαντεψε φιλε μου; Δεν ταιριαζουν αυτα τα δυο. Μια συμβουλη σωστη θα ηταν να κατσει κατω και να στρωσει τον κωλο της στο διαβασμα, η αληθινη προσπαθεια μετραει.

Στο θεμα μας τωρα Κατερινα. Λες πως εισαι απογοητευμενη απο την συγκεκριμενη σχολη διοτι εχει μαθηματα που απαιτουν βασεις προηγουμενων ετων. Εχω να σου προτεινω 2 γνωμες.


  1. Αν σου αρεσει η πληροφορικη και θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με αυτην στο μελλον, καθεσαι και στρωνεσαι στο διαβασμα. Δεν υπαρχει αλλη λυση.
  2. Αν εχεις μετανιωσει για την επιλογη σου ή αν δεν ηταν καν επιλογη σου αυτη η σχολη, κατσε και σκεψου τα δυνατα σου σημεια και τις σχολες που μπορεις να τα αναδειξεις. Αξιζει να ξαναδωσεις πανελληνιες, εφοσον εχεις εναν στοχο.

Εισαι πλεον 19 χρονων και λογικα σε 5-6 χρονια θα ανεξαρτητοποιηθεις, εχοντας αποκατασταθει αρχικα επαγγελματικα. Κυνηγησε τα ονειρα σου. Μονο εσυ μπορεις να το κανεις αυτο. Μονο εσυ ξερεις πιο ειναι το καλυτερο για σενα. Ουτε οι γονεις σου ουτε εγω που σου γραφω αυτο το κειμενο.

Φιλικα,
Αγγελος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ρε αγγελε θα δινει πανελληνιες.Θα διαβαζει για πανελληνιες σαν την κουκουβαγια.Πως να περασει μαθηματα σχολης?Το εχεις κανει ?Δεν γινεται
Γιαυτο της ειπα να περασει οσα μπορει.Ασε την ηθικολογια και το εκπαιδευτικα ορθο.Εδω ειναι αλλο>Παρασιτα?Ξυπνα και επειτα πιες καφε,δες με τι εχεις να κανεις και βγαλε τα φιλτρα του καφε απο τα ματια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kατερίνα μάθε να σκέφτεσαι λιγάκι πιο ψύχραιμα. Πριν λάβεις αποφάσεις σκέψου λιγάκι χωρίς συναισθηματισμούς της στιγμής. Παραπάνω διαβάζω απόψεις wanna be ψυχολόγων που παπαγαλίζουν ότι τους έμαθαν στο Πανεπιστημιακό αμφιθέατρο. Η Κατερίνα και η κάθε Κατερίνα δεν έχει ανάγκη κανενός τη γνώμη. Ξέρει πολύ καλά μέσα της αν θέλει, τι θέλει, πόσο θέλει, γιατί θέλει ή γιατί δεν θέλει, τι είναι αυτό που δεν έκανε, τι είναι αυτό που έκανε,...κλπ. Να ξέρεις Κατερίνα και όσοι έχετε καθόλου ή μικρή εμπειρία από το Πανεπιστήμιο ή το ΤΕΙ ότι: πολλές φορές θα σιχαθείτε το αντικείμενο που σπουδάζετε λόγω μεμονωμένων δυσκολιών και καταστάσεων που θα συμβούν. Όλα στο πρόγραμμα είναι. Κανείς δεν εγγυάται πουθενά τίποτα. Αν μια επιστήμη φαντάζει ανιαρή ή αυτό που δεν θέλουμε με τι ρίσκο ξέρουμε ότι η άλλη επιστήμη θα είναι 100% πιο ενδιαφέρουσα; Ποιος το υπογράφει; Ποιος; Για επιστήμη μιλάμε ή για πρόγραμμα σπουδών αδίδακτων μαθημάτων; Όσο ωραία και αν φαίνονται τα μαθήματα στον οδηγό σπουδών αν δεν φας στη μάπα το εξάμηνο, δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Το έντυπο απέχει από την πραγματικότητα. Αυτό που εν τέλει ανεξέλεγκτα διδάσκει ένας καθηγητής Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ (δεν υπάρχει βιβλίο ύλης, άρα διδάσκει ό,τι θέλει και ό,τι δεν θέλει, χωρίς να δίνει κάπου αναφορά). Ποιος εγγυάται ότι η ζωή χρωστάει σε όλους Πανεπιστημιακά πτυχία; Ποιος; Κατεβείτε λίγο από το θρόνο σας και δείτε την πραγματικότητα. Εύκολα απορρίπτεις κάτι αλλά δύσκολα αφήνεις να σε κερδίσει. Ο ορισμός της ανθρώπινης ματαιοδοξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Λοιπον,περασα στο ΤΕΙ πληροφορικης,στο Ηρακλειο,δε λεω,καλη σχολη ειναι,αλλα οχι για μενα,εχω πολλα κενα απο το σχολειο και αυτη η σχολη εχει παρα πολλα μαθηματικα και φυσικη και δε με βλεπω να τα βγαζω περα.Εκανα λαθος που πηγα εκει χωρις να το ψαξω πρωτα...Τελοσπαντων,το εχω σκεφτει και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες (του χρονου αναγκαστικα) και να περασω σε καποια αλλη σχολη που να μαρεσει (ειχα κανει και θεμα πριν λιγο καιρο ζητωντας γνωμες :) ).Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου διαφωνουν,δε θελουν ουτε να το ακουσουν...λενε οτι ειμαι ανωριμη,οτι δε προσπαθω,οτι η σχολη που ειμαι τωρα εχει μελλον κτλ κτλ...Και αυτες τις μερες εχω απογοητευτει και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα,δεν εχω ουτε ορεξη να διαβασω, ουτε στα μαθηματα να πηγαινω.Θελω οπωσδηποτε να φυγω απο εκει γιατι δε τη παλευω, αλλα και επειδη νιωθω οτι κοροϊδευω τους γονεις μου ετσι,δεν προκειται να περασω μαθηματα, θα ειμαι εκει αιωνια φοιτητρια και αυτοι θα πληρωνουν αδικα.Τους τα εχω εξηγησει ολα αυτα,αλλα εξακολουθουν να μου λενε οτι τα παραταω με πρωτη δυσκολια και οτι δε προσπαθω.Μα πως να προσπαθησω για κατι που δε μαρεσει; :/: Σοβαρα,μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να κατσω ακομα αλλους 2 μηνες εκει και βγαζω σπυρια,δε μπορω αλλο :P
Τι να κανω με αυτη τη κατασταση;Μηπως εχουν δικιο...και σκεφτομαι εγω παραλογα;Αλλα δε καταλαβαινω,αφου δε μαρεσει αυτο που κανω και θελω να φυγω γιατι να με πιεζουν ετσι; :'(




Παντως, μην αφηνεις τον εαυτο σου να απογοητευτει γιατι οι περισσοτεροι φοιητητες ανακαλυπτουν οτι δε τους ενδιαφερει το αντικειμενο σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Το καλοκαιρι εχει μπει για τα καλα πλεον. Εχτες καθως ανοιξα την ντουλαπα μου για να βρω τι θα φορεσω, αν και ηταν γεματη απο ρουχα, δεν μου αρεσε τιποτα. Τι εκανα; Εβαλα σε εναν σακο ολα αυτα που δεν ηθελα και τα πηγα στην εκκλησια. ΜΟΝΟ ετσι θα αναγκαστω να τρεξω στα μαγαζια για να αγορασω καινουργια ρουχα.

Ποιο λοιπον το νοημα να διαβασω για τις πανελληνιες και για την σχολη ταυτοχρονα, ενω θελω να απαλλαχτω απο αυτην την σχολη; Αυτη η αισθηση της σιγουριας και του βολεματος μας εχει φαει. Θα συγκεντρωθω μονο στις πανελληνιες. Θα "γίνω" οι πανελληνιες. Μονο ετσι θα πετυχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Παντως εαν δεν της αρεσει κατι,καλο ειναι να κυνηγησει αυτο που της αρεσει,συμφωνω.Αλλα η πληροφορικη η ρημαδα δεν ειναι και απλη επιστημη.Εαν δεν το εχεις δεν μπορεις να την αγαπησεις γιατι ειναι πολυ ιδιαιτερη.Η την λατρευεις η δεν την παλευεις!

Αγγελε πολυ σωστο,κανονας.Κυνηγας το στοχο σου τρεχεις να τον φθασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου διαφωνουν,δε θελουν ουτε να το ακουσουν...λενε οτι ειμαι ανωριμη,οτι δε προσπαθω,οτι η σχολη που ειμαι τωρα εχει μελλον κτλ κτλ...

Αν κατι δεν το γουσταρεις...δεν υπαρχει μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top