Αλλαγή σχολής

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αλλάξω σχολή αλλα στο ίδιο αντικείμενο απλα για καλύτερη αναγνώριση.ΤΙ λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess18

Νεοφερμένος

Η princess18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αλλάξω σχολή αλλα στο ίδιο αντικείμενο απλα για καλύτερη αναγνώριση.ΤΙ λέτε;

Μήπως θα έπρεπε να λάβεις υπόψη και τις υπόλοιπες παραμέτρους, για να είσαι σίγουρος ότι πήρες τη σωστή απόφαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αλλάξω σχολή αλλα στο ίδιο αντικείμενο απλα για καλύτερη αναγνώριση.ΤΙ λέτε;

Σε ποια σχολή είσαι και σε ποιά θες να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina93

Νεοφερμένος

Η matina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
έχω δει κάποια παλιότερα θέματα αλλά θα ήθελε να μου πει κάποιος αν έχει ήδη αλλάξει σχολή και αν προσαρμοστηκε εύκολα ή είναι χάσιμο χρόνου στις περισσότερες περιπτώσεις ; (Είμαι Νομική και έκανα το λάθος να μην αλλάξω πέρσυ που ήμουν α έτος και τώρα το σκέφτομαι.τη σχολή τη σιχαίνομαι όμως και δεν ξέρω πως θα αντέξω άλλα 3 χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Αλλοι κανουν αμαν και πως για να μπουν νομικη και συ τη σιχαινεσαι?Και σε ποια σχολη θες να μπεις"??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina93

Νεοφερμένος

Η matina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και εγω ετσι εκανα!τωρα οποιον μου λεει "θελω νομικη" του λεω να το σκεφτει χιλιες φορες!ειναι μια σχολη με ονομα μονο και τα μορια δεν λενε κατι για την αξια της(καμια σχεση βασικα) Μεταφραστικο θα ηθελα παρα πολυ απο την αρχη αλλα με πιεζαν πολυ οι γονεις μου που ειναι νομικοι και σκεφτηκα λογω κρισης (κακως) οτι ειναι ετοιμη δουλεια ενω ποτε δεν με ενθουσιαζε!περσυ μετα απο ομηρικους καβγαδες αποφασισα να μην κανω 10% απλα τωρα το σκεφτομαι αρχικα γιατι θα χασω 2 χρονια(δευτερευοντως πως θα πεισω τους γονεις μου να με χρηματοδοτησουν για να παω στην Κερκυρα,εξισου σημαντικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τελειωνει ηδη το πρωτο ετος σπουδων ( ουτε που το καταλαβα βεβαια) κι εγω εφτασα στο συμπερασμα οτι δεν μου αρεσει καθολου η σχολη μου..... Σπουδαζω ιατρικη και απ οτι φαινεται ειμαι κι εγω ενα απο τα πολλα θυματα που μπηκαν στο τρυπακι '' εβγαλες πολλα μορια??? Ιατρικη να πας..... " Ηδη απο τη μερα που βγηκαν οι βασεις περσι το ενιωθα μεσα μου οτι εκανα λαθος αλλα ελεγα ενταξει ας παω και θα μου αρεσει τελικα..... Αμ δε..... καθε μερα γινοταν ολο και πιο μαρτυρικη καθως ακουγα πραγματα στα οποια δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον...... Ειχα παντα μια τρελη αγαπη για τα μαθηματικα και τη φυσικη ( κυριως για τα μαθηματικα) και θυμαμαι μικροτερος ελεγα θα γινω μηχανικος...... Οι γονεις μου φυσικα δεν το καταλαβαν ποτε αυτο.... Συνεπαρμενοι απο τις πρωτιες και τις επιτυχιες στο σχολειο παντα ελεγαν οτι πρεπει να γινω γιατρος ( η μητερα μου πιο πολυ που εχει ενα ανεξηγητο κολλημα με τους γιατρους)... Φτανοντας λοιπον στην τριτη λυκειου περσι συνεχισα στη θετικη εχοντας στο μυαλο οχι καποια σχολη αλλα παθος για τα μαθηματα της.... Ολοι μα ολοι οι καθηγητες σε σχολειο και φροντιστηριο ελεγαν '' εσυ γιατρος να γινεις'' . Ακομα και ο μαθηματιοκος στο σχολειο που ελεγε οτι ημουν ο καλυτερος συνεχεια ελεγε οτι πρεπει να γινω γιατρος.... Το μονο ατομο που ειχε καταλαβει πραγματικα τι μου αρεσει ηταν ο μαθηματικος του φροντιστηριου... Δινω λοιπον εξετασεις χωρις παλι να εχω καποιο στοχο, απλα να γραψω καλα.... Βγαινουν οι βαθμοι, πρωτος στο σχολειο και αμεσως ολοι γεια σου γιατρε, τι κανεις γιατρε κλπ..... Τωρα τι να ελεγα εγω.... Και ηρθε η μαυρη περιοδος του μηχανογραφικου.... Το εκανα με πολυ μεγαλο ζορι την τελευταια μερα αφου πρωτα ειχα φαει δυο βδομαδες κατηχηση και επιπληξεις και αλλα πολλα για να δηλωσω τελικα ιατρικη..... Κανενας δεν με ρωτησε τι εβαλα, ολοι ρωτησαν τι εβαλα μετα την ιατρικη.............. Φετος που πηγα καθε μερα παρακαλουσα να γυρισει ο χρονος πισω, ευχομουν να ειχα παει τεχνολογικη.... ειμαι ανθρωπος που πιεζεται πολυ για να μαθει κατι απ εξω ( οταν προκειται για κατεβατα) και συνεχεια εψαχνα ευκαιριες να κανω κανα μαθηματικο... Μπορει να περασα τα παντα στο α εξαμηνο αλλα τωρα πραγματικα δεν εχω ορεξη, κουραγιο να διαβασω κατι που δεν με τραβαει.... Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... Ειμαι απογοητευμενος και εχω ποσους μηνες τωρα που νιωθω θλιψη και θελω να παραιτηθω απο τα παντα.. Οσο ημουν σχολειο δεν ενιωθα τιποτα τετοιο τωρα ομως τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να περασω την υπολοιπη ζωη μου με τετοια συναισθηματα.. Οι γονεις μου δυστυχως δεν καταλαβαινουν... Νομιζουν οτι απλα δεν ξερω τι μου γινεται και πετουν μονιμως μια ατακα του τυπου '' μονο αυτο εχει δουλεια''.... Ειπα να δωσω πανελληνιες ξανα αλλα δεν μ αφησαν φυσικα.... Πειτε μου κι εσεις τη γνωμη σας σας παρακαλω πολυ δεν ξερω τι να κανω.....

PS συγγνωμη για το πολυ μεγαλο και κουραστικο post

Επισήμανση: Τα μηνύματα 167-176 προήλθαν από το νήμα με τίτλο "Εχω προβλημα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έπρεπε να βάλεις 10%... Εγώ προτείνω ΗΜΜΥ, μηχανολόγους ή φυσικό πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τελειωνει ηδη το πρωτο ετος σπουδων ( ουτε που το καταλαβα βεβαια) κι εγω εφτασα στο συμπερασμα οτι δεν μου αρεσει καθολου η σχολη μου..... Σπουδαζω ιατρικη και απ οτι φαινεται ειμαι κι εγω ενα απο τα πολλα θυματα που μπηκαν στο τρυπακι '' εβγαλες πολλα μορια??? Ιατρικη να πας..... ......................
PS συγγνωμη για το πολυ μεγαλο και κουραστικο post

Πόσες φορές να το πω ΟΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΣΑΣ ΔΕ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ
με την εισαγωγή στην ιατρική σχολή οι καθηγητές που που σου κανανε φροντιστήρια διαφημίστηκαν για αυτό σε έπριζαν να πας εκεί. Η μάνα σου σε έπριζε γιατί η ιατρική είναι πιο δημοφιλής σχολής και ίσως δεν ήξερε προοπτικές άλλων σχολών.

Η ιατρική δεν είναι για παιδιά σαν εσένα αλλά για παπαγάλους.

να πας ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Δε θα σου πω να πας εκεί και να πας αλλού.
Για να πέρασες Ιατρική σίγουρα έχεις αρκετά μορια και πιάνεις αρκετές σχολές.
Μπες σε κάθε σχολή, δες το πρόγραμμα σπουδών απο κάθε μια, και όποια σου κάνει το κλικ, δήλωσέ την. Πήρε παράταση το 10%. Πήγαινε αύριο στο σχολείο και πάρε κωδικό πριν είναι αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με το 10%... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
έκανες μια λάθος επιλογή,προφανώς δε γνώριζες τις συνέπειές της (ή μάλλον δε σου άφηναν περιθώρια να τις γνωρίσεις) και απολύτως κατανοητό και ανθρώπινο είναι...
Το ότι ήσουν ο καλύτερος μαθητής εμένα δε μου λέει τίποτε. Εννοώ δε μου λέει ότι επειδή ήσουν ο καλύτερος έπρεπε να γίνεις και γιατρός,δε σε υποβιβάζω.
Όταν κάποιος έχει πολύ μυαλό κι αγάπη για ένα αντικείμενο στο οποίο το μυαλό αυτό ανταποκρίνεται και με το παραπάνω,τότε καλείται να το αξιοποιήσει και καταλλήλως. Εσύ απ'ότι κατάλαβα πιέστηκες πολύ κι απ'τον στενό και απ'τον ευρύτερο κοινωνικό σου περίγυρο και σε συνδυασμό με το ελάχιστο περιθώριο που αφήνει το υπουργείο να καταθέσουμε αυτήν την υπόθεση ζωής που λέγεται 'μηχανογραφικό',ε, αναγκαστικά απαρνήθηκες αυτό που πραγματικά ήθελες. Εγώ έχω να σου πω τα εξής,πρώτον ότι όποιος έχει το μυαλό να βγάλει πολλά μόρια (όπως εσύ στη συγκεκριμένη περίπτωση) δεν πάει να ακολουθήσει απαραίτητα αυτό που κατατάσσεται στα υψηλά στάνταρντς της ελληνικής κοινωνίας (ιατρική,νομική,πολυτεχνείο),εκτός αν του αρέσει πραγματικά.Ούτε είναι τιποτένια μια σχολή από τον αριθμό των μορίων της. Θέλεις να ασχοληθείς με τα μαθηματικά; ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! Ή έστω πολυτεχνείο,φυσικό,ότι αγαπάς.
Οι γονείς σου πρέπει να κατανοήσουν ότι ΕΣΥ σπουδάζεις,ΕΣΥ θα εργαστείς,κι όχι αυτοί για'σένα. Και (αν τυχον συμβαινει αυτο,πες το μου αν κανω λαθος) να αποβάλλουν την επιθυμία για την επιβεβαίωση του υπόλοιπου κόσμου ότι ο γιος τους πέρασε σε μεγαλοσχολή (επαναλαμβάνω,μπορεί να έχω αδικο οσον αφορα τους δικους σου γονεις,αλλα δυστυχως ξερω μυριαδες αλλες τετοιες περιπτωσεις).
Σε κανέναν δεν πέφτει λόγος για το τι αγαπάς,τι όνειρα και στόχους έχεις και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν έχει το δικαίωμα να ορίζει τη ζωή σου και τη σταδιοδρομία σου.
Εν τέλει,ένα 10% είναι μια καλή λύση. Εύχομαι να βρεις την άκρη. Και μη σε νοιάζει τι λένε οι υπόλοιποι ότι πρέπει να είσαι ή να γίνεις,αλλά τι λες εσύ ο ΙΔΙΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οι δηλώσες για το 10% έχουν γίνει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αφού λέει ότι πήρε παράταση το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τελειωνει ηδη το πρωτο ετος σπουδων ( ουτε που το καταλαβα βεβαια) κι εγω εφτασα στο συμπερασμα οτι δεν μου αρεσει καθολου η σχολη μου..... Σπουδαζω ιατρικη και απ οτι φαινεται ειμαι κι εγω ενα απο τα πολλα θυματα που μπηκαν στο τρυπακι '' εβγαλες πολλα μορια??? Ιατρικη να πας..... " Ηδη απο τη μερα που βγηκαν οι βασεις περσι το ενιωθα μεσα μου οτι εκανα λαθος αλλα ελεγα ενταξει ας παω και θα μου αρεσει τελικα..... Αμ δε..... καθε μερα γινοταν ολο και πιο μαρτυρικη καθως ακουγα πραγματα στα οποια δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον...... Ειχα παντα μια τρελη αγαπη για τα μαθηματικα και τη φυσικη ( κυριως για τα μαθηματικα) και θυμαμαι μικροτερος ελεγα θα γινω μηχανικος...... Οι γονεις μου φυσικα δεν το καταλαβαν ποτε αυτο.... Συνεπαρμενοι απο τις πρωτιες και τις επιτυχιες στο σχολειο παντα ελεγαν οτι πρεπει να γινω γιατρος ( η μητερα μου πιο πολυ που εχει ενα ανεξηγητο κολλημα με τους γιατρους)... Φτανοντας λοιπον στην τριτη λυκειου περσι συνεχισα στη θετικη εχοντας στο μυαλο οχι καποια σχολη αλλα παθος για τα μαθηματα της.... Ολοι μα ολοι οι καθηγητες σε σχολειο και φροντιστηριο ελεγαν '' εσυ γιατρος να γινεις'' . Ακομα και ο μαθηματιοκος στο σχολειο που ελεγε οτι ημουν ο καλυτερος συνεχεια ελεγε οτι πρεπει να γινω γιατρος.... Το μονο ατομο που ειχε καταλαβει πραγματικα τι μου αρεσει ηταν ο μαθηματικος του φροντιστηριου... Δινω λοιπον εξετασεις χωρις παλι να εχω καποιο στοχο, απλα να γραψω καλα.... Βγαινουν οι βαθμοι, πρωτος στο σχολειο και αμεσως ολοι γεια σου γιατρε, τι κανεις γιατρε κλπ..... Τωρα τι να ελεγα εγω.... Και ηρθε η μαυρη περιοδος του μηχανογραφικου.... Το εκανα με πολυ μεγαλο ζορι την τελευταια μερα αφου πρωτα ειχα φαει δυο βδομαδες κατηχηση και επιπληξεις και αλλα πολλα για να δηλωσω τελικα ιατρικη..... Κανενας δεν με ρωτησε τι εβαλα, ολοι ρωτησαν τι εβαλα μετα την ιατρικη.............. Φετος που πηγα καθε μερα παρακαλουσα να γυρισει ο χρονος πισω, ευχομουν να ειχα παει τεχνολογικη.... ειμαι ανθρωπος που πιεζεται πολυ για να μαθει κατι απ εξω ( οταν προκειται για κατεβατα) και συνεχεια εψαχνα ευκαιριες να κανω κανα μαθηματικο... Μπορει να περασα τα παντα στο α εξαμηνο αλλα τωρα πραγματικα δεν εχω ορεξη, κουραγιο να διαβασω κατι που δεν με τραβαει.... Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... Ειμαι απογοητευμενος και εχω ποσους μηνες τωρα που νιωθω θλιψη και θελω να παραιτηθω απο τα παντα.. Οσο ημουν σχολειο δεν ενιωθα τιποτα τετοιο τωρα ομως τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να περασω την υπολοιπη ζωη μου με τετοια συναισθηματα.. Οι γονεις μου δυστυχως δεν καταλαβαινουν... Νομιζουν οτι απλα δεν ξερω τι μου γινεται και πετουν μονιμως μια ατακα του τυπου '' μονο αυτο εχει δουλεια''.... Ειπα να δωσω πανελληνιες ξανα αλλα δεν μ αφησαν φυσικα.... Πειτε μου κι εσεις τη γνωμη σας σας παρακαλω πολυ δεν ξερω τι να κανω.....

PS συγγνωμη για το πολυ μεγαλο και κουραστικο post

Ακόμη στην αρχή είσαι. Η Ιατρική κολλάει θαυμάσια με τις επιστήμες που αναφέρεις ότι σε συναρπάζουν. Οπότε καλό θα ήτο να προσπαθήσεις να βγάλεις τη σχολή που είσαι και στη συνέχεια να εμβαθύνεις σε κλάδο που να σχετίζεται με τα ενδιαφέροντά σου. Επιπροσθέτως πάντα θα έχεις ένα κομμάτι ψωμί, σημαντικό στους καιρούς που ζούμε. Ψάξε, θα καταλάβεις τι εννοώ και θα εκπλαγείς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Για το παραπανω φερεφωνο της μικροαστικης ιδεολογιας,που φερει τα πτωματα του τεχνοκρατισμου και του εκπαιδευτικου τυχοδιωκτισμου και αριβισμου,εχω να πω οτι αφενος το διεπει αγνοια και αφετερου,το διεπει αγνοια.

Στο θεμα μας.


Καταρχην,τι εννοεις οι γονεις σου δεν σε αφηνουν?Τι εισαι,μωρο παιδι,να μην μπορεις να παρεις αποφαση μονος σου?
Εισαι φοιτητης,εισαι 20 χρονων,εσυ καθοριζεις την ζωη σου,αμα θες γινεσαι και σκουπιδιαρης.Πανελληνιες,σε τι να σε βοηθουσαν οι γονεις σου εξαλλου,ωστε ''να σε αφησουν''?Δεν χρειαζεται καμια αρωγη εκ μερους τους,ειναι καθαρα δικη σου επιλογη και προσπαθεια.

Τωρα,εχεις μορια -λογικα- αρα κανεις ενα 10% και εισαι στανταρακι σε μαθηματικοφυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Είναι τραγικό κατα τη γνώμη μου να είσαι 19 χρονών και να μην μπορείς να πάρεις μια σοβαρή απόφαση για τον ευατό σου.
Τόσο σε καταπιέζουν οι γονείς σου; Και αν σε πιέζουν τόσο, αγρίεψε λίγο. Θα καθορίσει το μέλλον σου το σόι σου;
Το μηχανογραφικό είναι προσωπική υπόθεση. Κάθεσαι μόνος σου και βάζεις τις σχολές που σ' αρέσουν.
Ζητάς αν θες τη γνώμη των γνωστών σου, αλλά μέχρι εκεί.
Στο φροντιστήριο τι περίμενες να σου πουν; Βάλε μαθηματικό; Ιατρικές και Νομικές θέλουν για να φανεί οτι έχει επιτυχίες. Τις φυσικομαθηματικές τις έχει κάτω κάτω, μετά απο ιατρικονομικοπολυτεχνεία. Δε τους συμφέρει να έχουν λίγες ιατρικές και πολλά μαθηματικών. :/

Οι γονεις μου δυστυχως δεν καταλαβαινουν... Νομιζουν οτι απλα δεν ξερω τι μου γινεται και πετουν μονιμως μια ατακα του τυπου '' μονο αυτο εχει δουλεια''.... Ειπα να δωσω πανελληνιες ξανα αλλα δεν μ αφησαν φυσικα
Σ' αυτό εσύ ευθύνεσαι. Λογικά θα έχουν την εντύπωση οτι εισαι ενα άβγαλτο παιδάκι που δε ξέρει τι του γίνεται. Αν ήσουν περισσότερο ώριμος, αφενός θα σε αντιμετώπιζαν διαφορετικά, αφετέρου θα είχες τη μαγκιά (ή πες το όπως θες) να κάνεις 10% ή να ξαναδώσεις πανελλήνιες (αν έχουν λεφτά για φροντιστήριο)

Συμβουλή; Προσπάθησε να υποστηρίζεις τα θέλω σου και να μη σε κάνουν οτι θέλουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pivolog

Νεοφερμένος

Ο pivolog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
"Διάλεξε μια δουλειά που σ' αρέσει και δε θα χρειαστεί να δουλέψεις ούτε μια μέρα στη ζωή σου." - Κομφούκιος

Λοιπόν, πρώτα απ' όλα ΔΕΝ έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος ή τουλάχιστον σημαντικός χρόνος και άσε τους άλλους να λένε. Άλλοι κάνουν στροφές καριέρας στα 30 τους, βέβαια ποτέ δεν είναι αργά, αλλά δεν είναι το ίδιο με το να αλλάξεις αντικείμενο πριν τα 30. Όσο και να μας έχει μαμήσει η κρίση, θα ψάξεις να σπουδάσεις κάτι που αγαπάς. Εφόσον δεν είσαι ευτυχισμένος, ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΩΡΑ, γιατί μια ζωή γιατρός δεν σε βλέπω να αντέχεις. Άσε που μπορεί να μας σκοτώσεις εάν πέσουμε στα χέρια σου :P (joke). Το μηχανογραφικό είναι οι ΔΙΚΕΣ σου επιλογές, ΟΧΙ των γύρω σου. Ψάξε σχολές, προγράμματα σπουδών, ΠΑΝΕ στις σχολές για μάθημα/διαλέξεις, ΔΕΣ τι συμβαίνει, θα σε βοηθήσει να κατασταλάξεις. Καλή επιτυχία.

Edit: Και να θυμάσαι ... 1) πως η κοινωνία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κάποιον που να είναι ΚΑΛΟΣ σε αυτό που κάνει (ότι και να είναι αυτό) και όχι κάποιον που θα έχει ψυχολογικά 2) για να γίνεις ΚΑΛΟΣ πρεπει να το ΑΓΑΠΑΣ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Για το παραπανω φερεφωνο της μικροαστικης ιδεολογιας,που φερει τα πτωματα του τεχνοκρατισμου και του εκπαιδευτικου τυχοδιωκτισμου και αριβισμου,εχω να πω οτι αφενος το διεπει αγνοια και αφετερου,το διεπει αγνοια.

Στο θεμα μας.


Καταρχην,τι εννοεις οι γονεις σου δεν σε αφηνουν?Τι εισαι,μωρο παιδι,να μην μπορεις να παρεις αποφαση μονος σου?
Εισαι φοιτητης,εισαι 20 χρονων,εσυ καθοριζεις την ζωη σου,αμα θες γινεσαι και σκουπιδιαρης.Πανελληνιες,σε τι να σε βοηθουσαν οι γονεις σου εξαλλου,ωστε ''να σε αφησουν''?Δεν χρειαζεται καμια αρωγη εκ μερους τους,ειναι καθαρα δικη σου επιλογη και προσπαθεια.

Τωρα,εχεις μορια -λογικα- αρα κανεις ενα 10% και εισαι στανταρακι σε μαθηματικοφυσικα.


Το οτι εγω δεν μπορω να σπουδασω μονος μου γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ Ο ΚΑΝΩ σου λεει τιποτα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top