Αλλαγή συμπεριφοράς φίλης

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
... Ποιος μίλησε για αραιή χρήση;

Επίσης ΝΑΙ είναι εθιστικό:
One study with 500 heavy users of cannabis showed that when trying to cease consumption, some experience one or more symptoms such as insomnia, restlessness, loss of appetite, depression, irritability, and anger.[54] Prolonged marijuana use produces both pharmacokinetic changes (how the drug is absorbed, distributed, metabolized, and excreted) and pharmacodynamic changes (how the drug interacts with target cells) to the body. These changes require the user to consume higher doses of the drug to achieve a common desirable effect (known as a higher tolerance), and reinforce the bodyʼs metabolic systems for synthesizing and eliminating the drug more efficiently.[14]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
...ΕΓΩ; ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ TOPIC ΚΑΖΑΝΟΚΕΦΑΛΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeAson

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω κάτι άλλο.Εάν κάποιος δει αυτό το τοπικ είναι γεμάτο βρισιές,και ακόμα κανένας δεν έχει δώσει απάντηση στην κοπέλα.:).Το μόνο που έχω εγώ να πω ως συμβουλή είναι να περιμένεις λίγο και μετά να ρωτήσεις κάποιον μεγαλύτερο (αλλά όχι γονιό).Επίσης θα μπορούσες να δαβάσεις ένα βιβλίο σχετικά με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Βγάλτε το οφφ κάνε τε ό.τι θέλετε αλλά δεν μπορώ να μην εκφραστώ με αυτά που διάβασα...Ο Θέμης έδωσε ξανά ρεσιτάλ.Α ρε φίλε.Ευτυχώς που υπάρχεις κ εσύ.Ναι βγείτε πείτε είμαι μαλάκας φερέφωνο του Θέμη κ τσιράκι του πείτε ό,τι γουστάρει ο καθένας αλλά εγώ τον πάω με χίλια δε με νοιάζει τι λέτε κ για ακόμη μια φορά τα έσπασε ο άνθρωπος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeAson

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ΣΩΣΤΟΟΟΣ!ΩΡΑΙΟΟΟΣ!ΔΙΚΑΙΩΜΑ Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Δειτε και κανα περσινο ραδιο αρβυλα(με καλεσμενο ειδικο επι του θεματος) αναθεμα σας και μη λετε βλακειες.........Ενας αλκοολικος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να κυλησει σε σκληρα ναρκωτικα απο οτι καποιος που κανει μπαφο,δηλαδη χασις....Συμφωνω με dythor σε αυτα που ειπε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το χασίς δεν είναι εθιστικό στον οργανισμό, αλλά ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

Αν ήταν να αναλυουμε τόσο κάθε πείραμα που βρίσκαμε ονλάιν, άστο.. Πέρσυ σε research που έκανα για το μάθημα της ψυχολογίας, βρήκα πείραμα που αποδείκνυε ότι 9 στους 10 άντρες φαντασιώνονται κυρίως τραβεστί, επειδή εκφράζει θυληκότητα και αντρισμό μαζί. Τώρα οκ, αφού το πε το πείραμα, ας το πιστέψω. :P Άιντε.

Και επειδή τυχαίνει να έχω και μπαμπά γιατρό και καμιά 20αριά άτομα που ξέρω να κάνουν σταθερά χόρτο (μιλάμε για χρόνια χρήση), ξέρω για τι πράγμα μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Στο θεμα τωρα.Κατευθειαν στους γονεις.Καλο ειναι σε τετοια ηλικια να δρασουν γρηγορα αλλα χωρις να κανουν καμια βλακεια:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Άσχετο ξανά αλλά βλέπω κ Πιου ξανά στο ischool κ χαίρομαι ιδιαίτερα :):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Άσχετο ξανά αλλά βλέπω κ Πιου ξανά στο ischool κ χαίρομαι ιδιαίτερα :):P

χαχα :P χαίρομαι που εκτιμούνται έτσι τρελοκούδουνα σαν εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
χαχα :P χαίρομαι που εκτιμούνται έτσι τρελοκούδουνα σαν εμένα.

Κ όχι απλά σε εκτιμώ εγώ.Αλλά σε πάω με χίλια:no1::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πέρσυ σε research που έκανα για το μάθημα της ψυχολογίας, βρήκα πείραμα που αποδείκνυε ότι 9 στους 10 άντρες φαντασιώνονται κυρίως τραβεστί, επειδή εκφράζει θυληκότητα και αντρισμό μαζί.


Προειδοποίησε για το περιεχόμενο που θα ακολουθήσει, μην το πετάς κατευθείαν και μας έρθει κανά καρδιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω ότι δε μιλάμε για τον τυπά που του ήρθε ένα σαββατόβραδο να κάνει μία τζούρα. Αυτός δεν έχει παραπάνω κίνδυνο από έναν καπνιστή.
Μιλάω για παιδιά και ανθρώπους που τα ψυχολογικά τους τους οδηγούν στα ναρκωτικά και όχι το γούστο τους. Και ειδικά σε τέτοιους ανθρώπους ξαναλέω ότι το κύκλωμα (που κυρίως αυτούς εκμεταλλεύεται) έχει τον τρόπο να τους πηγαίνει σε πιο hardcore καταστάσεις. Αν, λοιπόν, δεν ξέρεις ότι ο άλλος είναι 100% ψυχολογικά ΟΚ δε μπορείς να του λες ότι οκ, δεν έγινε και τίποτα αν καπνίσει 5-10 τσιγαριλίκια. Υπ'αυτή την έννοια είναι επικίνδυνο ΚΑΙ το χασίς και γι'αυτό υποστηρίζω την απαγόρευσή του. Όχι, στην ουσία δεν διαφερει και πολύ απ'το κοινό τσιγάρο. Αλλά από το τσιγάρο δεν περνάς τόσο εύκολα στα υπόλοιπα. Κι αυτό γιατί στην κοινή συνείδηση το χασίς κατατάσσεται στα "ναρκωτικά" και όχι το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω ότι δε μιλάμε για τον τυπά που του ήρθε ένα σαββατόβραδο να κάνει μία τζούρα. Αυτός δεν έχει παραπάνω κίνδυνο από έναν καπνιστή.
Μιλάω για παιδιά και ανθρώπους που τα ψυχολογικά τους τους οδηγούν στα ναρκωτικά και όχι το γούστο τους. Και ειδικά σε τέτοιους ανθρώπους ξαναλέω ότι το κύκλωμα (που κυρίως αυτούς εκμεταλλεύεται) έχει τον τρόπο να τους πηγαίνει σε πιο hardcore καταστάσεις. Αν, λοιπόν, δεν ξέρεις ότι ο άλλος είναι 100% ψυχολογικά ΟΚ δε μπορείς να του λες ότι οκ, δεν έγινε και τίποτα αν καπνίσει 5-10 τσιγαριλίκια. Υπ'αυτή την έννοια είναι επικίνδυνο ΚΑΙ το χασίς και γι'αυτό υποστηρίζω την απαγόρευσή του. Όχι, στην ουσία δεν διαφερει και πολύ απ'το κοινό τσιγάρο. Αλλά από το τσιγάρο δεν περνάς τόσο εύκολα στα υπόλοιπα. Κι αυτό γιατί στην κοινή συνείδηση το χασίς κατατάσσεται στα "ναρκωτικά" και όχι το τσιγάρο.

Το ίδιο ισχύει και για το αλκόολ κλπ κλπ. Δεν θα αναλύσω, απλά θα πω ότι ξέρω τι παίζει. Το να πέσεις στα βαριά ναρκωτικά, σημαίνει και ότι δεν έχεις ανθρώπους που όντως σε στηρίζουν και σε ξέρουν, και ότι δεν ξέρεις που πάν τα 4. Ο μόνος τρόπος είναι στήριξη απ τους γύρω και πάνω απ' όλα κατανόηση του βαθύτερου προβλήματος που έχεις, κι όχι προσωρινή αποφυγή του μέσω ναρκωτικών ουσιών. Παρόλαυτα, πιστεύω πως η καταστροφή ενός ατόμου με τέτοια προβλήματα, δεν έρχεται από τα ναρκωτικά, προφανώς, αλλά από την δειλία του απέναντι στην ζωή.
Πάντως, τα άτομα που γνωρίζω και παίρνουν βαριά ναρκωτικά, κυρίως κόκα, ξεκίνησαν λόγω μιας 'τυχαίας βραδυνής εξόδου'. Πήγαν σε κάποιο κλαμπάκι/παρτάκι και κάποιος τους πάσαρε τριπάκια. Όσο για το κατά πόσο η χρήση του χασίς οδηγεί σε βαρύτερα ναρκωτικά, δεν έχω κατασταλάξει. Προσωπικά δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν στα 18 του που να μην έχει δοκιμάσει ή να θέλει να δοκιμάσει έστω και μία φορά. Αλλά προφανώς, δεν έγιναν ναρκομανείς :P. Ελάχιστοι δοκίμασαν πιο 'βαριά' πράγματα, και δεν νομίζω ότι η χρήση του χασίς ευθύνεται γι αυτό. Μιλάμε για άτομα που δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλά ψυχολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Τι λέτε γιατρέ μου.
τι λεω?αυτο που ακους!
-----------------------------------------
φοσμπα..:lol::lol::lol:


αβριλενα αυτο που ειπες δεν ισχυει ΕΙΔΙΚΑ για τον μπαφο. αν ισχυε θα επρεπε ενα μεγαλο (εως τεραστιο) ποσοστο των νεων μας να ειναι συστηματικος χρηστης ηρωινης και κοκας. γιατι μεγαλο ειναι το ποσοστο που ειτε εχει δοκιμασει μπαφο ειτε κανει κανα γαρο περιστασιακα. ωστοσο, πολλοι απο αυτους δεν αισθανθηκαν καμια αναγκη για κατι πιο χαι (με την κακη εννοια).
ξερω εναν που ετσι αρχισε και τωρα χρειαζεται ναρκωτικα 3 φορες την ημερα για να μην ποναει...σε τετοιο σημειο μιλαμε!κανει χρηση εδω και 15 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ποναει ? ψυχικα ή σωματικα ? το σωματικα μπορω να το δεχτω μονο στην περιπτωση που ο εν λογω ειναι καρκινοπαθης or something και νομιζω πως χρειαζεται μαριχουανα και τα λοιπα που χορηγουνται σε τετοιες περιπτωσεις.. αν εννοεις οτι ποναει με την ιδιο τροπο που ποναει ο χρηστης κοκαινης (ιδιαιτερα μετα απο χρονια χρηση) ,αυτο μου φαινεται αρκετα περιεργο..:hmm:


για να ακριβολογουμε ομως η πλειοψηφια οσων δοκιμαζουν χασις δεν πεφτουν ουτε στα βαρια ουτε εχουν καποια σοβαρη βλαβη στην υγεια τους (εκτος αν συνεχιζουν συστηματικο καπνισμα για χρονια). οπως προαναφερθηκε δεν σας περναει απο το μυαλο ποσα παιδια της ηλικιας σας εχουν δοκιμασει..χαλαροτατα θα ελεγα οτι το 30+% των παιδιων στο σχολειο μου εχει δοκιμασει,χωρις βεβαια να εχω καποια ισχυρη αποδειξη για αυτο...παντως ηδη γνωριζω πολλους.. και να μη μιλησω για εκτους σχολειου που ο αριθμος ολοενα και μεγαλωνει...ωστοσο,κανενα απο αυτα τα ατομα δεν εχει προχωρησει παραπερα και πιστευω πως κανεις τους (εκτος απο 2 που ειναι ετσι και αλλιως τελειωμενοι ψυχολογικα) δεν θα το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
ποναει ? ψυχικα ή σωματικα ? το σωματικα μπορω να το δεχτω μονο στην περιπτωση που ο εν λογω ειναι καρκινοπαθης or something και νομιζω πως χρειαζεται μαριχουανα και τα λοιπα που χορηγουνται σε τετοιες περιπτωσεις.. αν εννοεις οτι ποναει με την ιδιο τροπο που ποναει ο χρηστης κοκαινης (ιδιαιτερα μετα απο χρονια χρηση) ,αυτο μου φαινεται αρκετα περιεργο..:hmm:


για να ακριβολογουμε ομως η πλειοψηφια οσων δοκιμαζουν χασις δεν πεφτουν ουτε στα βαρια ουτε εχουν καποια σοβαρη βλαβη στην υγεια τους (εκτος αν συνεχιζουν συστηματικο καπνισμα για χρονια). οπως προαναφερθηκε δεν σας περναει απο το μυαλο ποσα παιδια της ηλικιας σας εχουν δοκιμασει..χαλαροτατα θα ελεγα οτι το 30+% των παιδιων στο σχολειο μου εχει δοκιμασει,χωρις βεβαια να εχω καποια ισχυρη αποδειξη για αυτο...παντως ηδη γνωριζω πολλους.. και να μη μιλησω για εκτους σχολειου που ο αριθμος ολοενα και μεγαλωνει...ωστοσο,κανενα απο αυτα τα ατομα δεν εχει προχωρησει παραπερα και πιστευω πως κανεις τους (εκτος απο 2 που ειναι ετσι και αλλιως τελειωμενοι ψυχολογικα) δεν θα το κανει.
περνει ηρωινη ή κοκαινη και ποναει σωματικα...φυσικα δεν μπορει να εργαστει και ειναι συνεχως σε μια κατασταση...{δεν μπορει να ανοιξει π.χ τα ματια του εντελως, σαν κοιμισμενος ειναι}.μετα απο την δοση του μιλαει με δυσκολια και πανω στη συζητηση του πεφτουν πραγματα απο τα χερια, τρεμει, και μπορει να κοιμηθει και για λιγο...αυτο ειναι ενα κοντινο μου προσωπο που κυριολεκτικα αργοπεθαινει!Σε κεντρα εχει παει πολλες φορες αλλα απο οτι φαινεται δεν εχει τη δυναμη να αποτοξιμωθει και οταν ειχε προσπαθησει να μπει εσωκλειστος σε κεντρο δεν τον δεχοντουσαν γιατι ειναι τοσα πολλα χρονια χρηστης που δεν θελουν να παρουν την ευθυνη...απο εκει και μονο καταλαβαινεται την κατασταση του...:(


μακαρι να ειναι οπως τα λες σκαλι οτι δλδ πολυ λιγοι μετα το χασις δεν πεφτουν στα βαρια αλλα αυτη μου εμπειρια με τον συγκεκτριμενο προσωπο αλλα μου λεει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα ξαναπώ ότι οι χρήστες ναρκωτικών χωρίζονται στους συνειδητούς και σ'εκείνους που το κάνουν ως αντίδραση-μεσο προσοχής-μέσο εκδήλωσης ψυχικών προβλημάτων. Οι δεύτεροι συνήθως εθίζονται και το κύκλωμα τους προωθεί παρακάτω. Πρέπει να καταλάβετε, όσο παράξενο κι αν είναι, ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο κάποιο βαποράκι να πείσει ένα τέτοιο άτομο να δοκιμάσει κάτι πιο extreme. Είναι ένας άνθρωπος ψυχολογικά ράκος, δεν τίθεται θέμα "αν είναι έξυπνος, δεν θα το πάρει". Αν δεν έχει βρεθεί κάποιος στη θέση αυτή είναι σαφώς δύσκολο να καταλάβει ότι ο άνθρωπος αυτός δεν έχει αντιστάσεις και κυριολεκτικά μπορεί να βγει στην πορνεία για τη δόση του. Κι έτσι οι συγκεκριμένοι χρήστες αρχίζουν από το χασίς και καταλήγουν στην ηρωίνη (το πλέον θανατηφόρο). Η κοκαίνη αφορά εκείνους που μπορούν να την αγοράσουν, σίγουρα όχι την πλειοψηφία των χρηστών ναρκωτικών. Καλύτερα να την αφήσουμε απ'εξω.
Δεν είναι το χασίς που σε κάνει να φτάσεις στην ηρωίνη, αλλά το γεγονός ότι μπορείς να πέσεις θύμα του κυκλώματος. Κι αν ανήκεις στην κατηγορία που περιγράφω, τότε δεν είναι και τόσο δύσκολο. Παιδιά χωρισμένων γονιών, οικογενειακών εντάσεων και προβλημάτων, παιδιά που έχασαν αγαπημένο τους πρόσωπο και άλλα που αντιμετωπίζουν σοβαρά ψυχοκοινωνικά προβλήματα είναι τα πρώτα θύματα.
Και μία σημείωση, αν κάποιος σχεδόν πεθάνει από τα ναρκωτικά κάποια στιγμή κι εσύ τον δεις μετά από 10 ή 15 ώρες δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα. Συνεπώς το γεγονός ότι δεν βλέπουμε ορισμένους να εξαθλιώνονται δεν σημαίνει ότι δεν είναι και χρήστες στα βαριά και μάλιστα σκληρά εθισμένοι και άρρωστοι. Ο εθισμός μπορεί να προκαλέσει ψυχοσωματικά προβλήματα. Η αντίδραση ενός οργανισμού που θέλει τη δόση του είναι και ο πόνος.
Κατεβείτε κάποιο βράδυ στην Ομόνοια και θα καταλάβετε για τι χρήστες μιλάω. Δεν είναι όλοι χαλαροί τυπάδες, συνειδητοποιημένοι, με την κιθάρα ή το μπουζούκι και το μπάφο δίπλα ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ. Κάθε άλλο θα έλεγα. Μιλάμε για παιδάκια 16-20 χρονών (αγόρια και κορίτσια) που κάθονται σε κωλόγερους για 30 ευρώ ή μία δόση. Δεν είναι τόσο cool τα πράγματα. Τουλάχιστον όχι για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θα ξαναπώ ότι οι χρήστες ναρκωτικών χωρίζονται στους συνειδητούς και σ'εκείνους που το κάνουν ως αντίδραση-μεσο προσοχής-μέσο εκδήλωσης ψυχικών προβλημάτων. Οι δεύτεροι συνήθως εθίζονται και το κύκλωμα τους προωθεί παρακάτω. Πρέπει να καταλάβετε, όσο παράξενο κι αν είναι, ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο κάποιο βαποράκι να πείσει ένα τέτοιο άτομο να δοκιμάσει κάτι πιο extreme. Είναι ένας άνθρωπος ψυχολογικά ράκος, δεν τίθεται θέμα "αν είναι έξυπνος, δεν θα το πάρει". Αν δεν έχει βρεθεί κάποιος στη θέση αυτή είναι σαφώς δύσκολο να καταλάβει ότι ο άνθρωπος αυτός δεν έχει αντιστάσεις και κυριολεκτικά μπορεί να βγει στην πορνεία για τη δόση του. Κι έτσι οι συγκεκριμένοι χρήστες αρχίζουν από το χασίς και καταλήγουν στην ηρωίνη (το πλέον θανατηφόρο). Η κοκαίνη αφορά εκείνους που μπορούν να την αγοράσουν, σίγουρα όχι την πλειοψηφία των χρηστών ναρκωτικών. Καλύτερα να την αφήσουμε απ'εξω.

+1
Λιγοι ειναι οι "συνειδητοποιημενοι" χρηστες.. Αλλα ακομα και αυτοι, σε μια περιοδο αδυναμιας μπορουν να μετατραπουν πολυ ευκολα στους αλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
+1
Λιγοι ειναι οι "συνειδητοποιημενοι" χρηστες.. Αλλα ακομα και αυτοι, σε μια περιοδο αδυναμιας μπορουν να μετατραπουν πολυ ευκολα στους αλλους...
Εγω παλι ξερω πως η κανναβη (ειδικα η ινδικη) μπορει να χρησιμοποιηθει και για θεραπευτικους σκοπους με μετρο βεβαια ως παυσιπονο.Ε καλα οτιδηποτε και αν ξεφευγει απο καποιο οριο μπορει να καταληξει επικινδυνο ..αυτο ειναι γνωστο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top