Αλλαγή πεδίου και απώλεια μορίων

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η οδοντιατρικη δεν εχει μονο δοντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosp97

Νεοφερμένος

Ο manosp97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η οδοντιατρικη δεν εχει μονο δοντια.

Kαλά δεν είπα ότι είναι μόνο με δόντια. Αλλά και πάλι μου αρέσει ως σχολή. Τώρα τι να πω; Μέχρι του χρόνου έχω χρόνο να το ξανασκεφτώ. Πάντως όπως είπα πριν το μισό μου σόι είναι ορθοδοντικοί. Α και οδοντίατροι. Οπότε μπορώ να έχω και μια μικρή βοήθεια από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:hehe: :hehe: :hehe: Τι διαβάζω μεσημεριάτικα; :loltooth:

Πάντως, υπάρχει και αντίστοιχο θέμα εδώ. Τέσπα, για να απαντήσω και στο ερώτημα σου, μπορείς να χάσεις έως και 1400 μόρια. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι γράφεις 20000, τότε στο 3ο πεδίο θα έχεις συγκεντρώσει 18600.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μανο, δεν θελω να σου κοψω τα φτερα φιλε μου. Απλως πολυ πιθανον να τα βρεις ζορικα στα μαθηματα που απαιτουν γνωσεις κατευθυνσης. Με την θεληση ομως ολα γινονται. Καλη επιτυχια σε οποια σου αποφαση, καλη δυναμη και κουραγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η οδοντιατρικη δεν εχει μονο δοντια.

'Εχει και φρύδια και αυτιά και μύτες και το σύνολο αυτών που λέγεται βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πρεπει να γραψεις γυρω στα 19400 μορια στο 1ο πεδιο με αριστα στη βιολογια γενικης για να εχεις ελπιδες... Αλλα και παλι, δεν το εχεις σιγουρο γιατι δεν ξερεις πως θα κυμανθουν οι βασεις... Αλλωστε, για καποιο λογο υπαρχουν και οι κατευθυνσεις
Καλη τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας! Τις προάλλες όπως έκανα βαθιές σκέψεις για το μέλλον μου, έψαξα για τις σχολές του τρίτου πεδίου και είδα πως υπάρχει και η οδοντιατρική. Από εκεί που έλεγα ότι θέλω να γίνω ένας δικηγόρος, τώρα λέω ότι θέλω να γίνω ορθοδοντικός :P Όμως μου έχουν πει ότι από την Θεωρητική χάνονται κάποια μόρια και είναι πολύ δύσκολο να περάσει κάποιος από αυτή την κατεύθυνση. Κατεύθυνση δεν παίζει να αλλάξω για κανένα λόγο γιατί με τα θετικοτεχνολογικά μαθήματα δεν τα πάω καθόλου καλά. Είμαστε και τρίτεκνοι στην οικογένειά μου, οπότε κερδίζω κάμποσα μόρια. Πόσα όμως χάνει η θεωρητική; :hmm:

Αλλαγή κατεύθυνσης, asap.
Από θεωρητική θα χάσεις 1400 μόρια και τον ύπνο σου με τόσα κενά που θα έχεις σε βιολογία και χημεία ΑΝ με το καλό μπεις.

Βασικά αποφάσισε, τι σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αν σε ενδιαφέρει η Νομική κυρίως, μείνε θεωρητική και για το γαμώτο δήλωσε και Οδοντιατρική να δεις αν θα την έπιανες. Αν σε ενδιαφέρει η Οδοντιατρική, βρίσκεσαι σε λάθος κατεύθυνση.

Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά. Αλλά το ότι το σύστημα σου επιτρέπει να κάνεις αλλαξοκωλιές μεταξύ των κατευθύνσεων και των πεδίων δεν σημαίνει ότι είναι και αποδοτικό κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει ήδη τέτια συζήτηση.Παω τρίτη λυκείου και έχω επιλέξει θετική κατεύθυνση.Δεν είχα ψάξει και πολύ το θέμα μιας και τα πάω χάλια στα αρχαία,είμαι αρκετά καλή στα μαθηματικά και για να πούμε και καμιά αλήθεια βαριέμαι το διάβασμα.Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να βλέπω για σχολές και έχω ενθουσιαστεί με την σχολη κοινωνικής εργασίας στην Πάτρα.Ξέρω πως μπορώ να ανοίξω πρώτο πεδίο,δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα επιρεαστούν τα μόρια.Ελπίζω να απαντήσει κάποιος γρήγορα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει ήδη τέτια συζήτηση.Παω τρίτη λυκείου και έχω επιλέξει θετική κατεύθυνση.Δεν είχα ψάξει και πολύ το θέμα μιας και τα πάω χάλια στα αρχαία,είμαι αρκετά καλή στα μαθηματικά και για να πούμε και καμιά αλήθεια βαριέμαι το διάβασμα.Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να βλέπω για σχολές και έχω ενθουσιαστεί με την σχολη κοινωνικής εργασίας στην Πάτρα.Ξέρω πως μπορώ να ανοίξω πρώτο πεδίο,δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα επιρεαστούν τα μόρια.Ελπίζω να απαντήσει κάποιος γρήγορα..:(
αυτο το τει νομιζω οτι εχει καταργηθει αν κανω λαθος διορθωστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχολές Κοινωνικής Εργασίας υπάρχουν μόνο στην Αθήνα (ΚΣ 661) με βάση 14066 μόρια και στο Ηράκλειο Κρήτης (ΚΣ 643) με βάση 11716 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν ξέρω..μπερδεύτικα τώρα..:confused:
Η ξαδέρφη μου πέρασε πέριση σε κοινωνική εργασία Πατρας..??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω..μπερδεύτικα τώρα..:confused:
Η ξαδέρφη μου πέρασε πέριση σε κοινωνική εργασία Πατρας..??:confused:

Οι τελευταίοι μπήκαν το 2012.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τώρα που το λες..μπορεί κιολας..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γίνεται απο θεωρητική με βιολογία να παω γεοπονία ή κατι αντίστοιχο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Γίνεται απο θεωρητική με βιολογία να παω γεοπονία ή κατι αντίστοιχο;

Με βιολογια θα ανοιξεις 3ο πεδιο,που νομιζω οτι γεωπονια δεν περιλαμβανει.Για γεωπονια θα πρεπει να παρεις μαθηματικα για 2ο/4ο πεδιο.
Με βιολογια μπορεις ιατρικες,φαρμακευτικες,νοσηλευτικες,λογοθεραπεια,φυσικοθεραπεια,μοριακη,και αρκετα αλλα απο τις λεγομενες επιστημες υγειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν δηλώσω μόνο το το τέταρτο πεδίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν δηλώσω μόνο το το τέταρτο πεδίο?

Από Θεωρητική Κατεύθυνση:
i) Με Μαθηματικά πας στο 2ο/4ο πεδίο, με αντίστοιχη απώλεια μορίων
ii) Με Βιολογία πας στο 3ο πεδίο, με αντίστοιχη απώλεια μορίων
iii) Με Μαθηματικά ΚΑΙ ΑΟΘ πας 5ο πεδίο, ΧΩΡΙΣ απώλεια μορίων.

Με μια αναζητησούλα στο internet, η γεωπονία ανήκει στο 4ο πεδίο, άρα από Θεωρητική, απαιτεί Μαθηματικά Γενικής. Οι δηλώσεις-εγγραφής (στην οποία και δηλώνεις το μάθημα γενικής) οριστικοποιούνται αύριο (25/2). Τι μάθημα γενικής έχεις επιλέξει και διαβάζεις μέχρι τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Επειδή ηδη έχω κάνει τη δήλωση και έχω δηλώσει βιολογία αλλά τις τελευταίες μέρες μεσα απο συζητήσεις με τουσ δικουσ μου άλλαξα γνώμη...Ήλπιζα οτι γινοταν η δήλωση ενός πέδιου...Η δήλωση δεν παίρνει αλλαγή απο τι ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Επειδή ηδη έχω κάνει τη δήλωση και έχω δηλώσει βιολογία αλλά τις τελευταίες μέρες μεσα απο συζητήσεις με τουσ δικουσ μου άλλαξα γνώμη...Ήλπιζα οτι γινοταν η δήλωση ενός πέδιου...Η δήλωση δεν παίρνει αλλαγή απο τι ξέρω

Άμα το σχολείο δεν την έχει υποβάλλει οριστικά (σκοπεύει δηλαδή να το κάνει αύριο), γίνεται να την αλλάξεις. Αν την έχει υποβάλλει οριστικά, νομίζω πώς όχι. Ρώτησε όμως τον υπεύθυνο στο σχολείο σου.
Πάντως, αν μέχρι τώρα διάβαζες βιολογία, το να αλλάξεις σε μαθηματικά είναι κομμάτι δύσκολο. Δεδομένου ότι είσαι Θεωρητική δεν έχεις επάφη με το κομμάτι της Ανάλυσης (που είναι κοινό με τα Μαθ. Κατ. και ένας Τεχνολογικός το προσπερνάει) και θα είναι αρκετά δύσκολο να καλύψεις την ύλη μέχρι τις πανελλήνιες. Σκέψου ότι, με τα περσινά θέματα, αρκετά παιδιά της Θεωρητικής που είχαν μαθηματικά (και ΑΟΘ για 5ο πεδίο), έγραψαν τόσο χαμηλά, που δεν έπιασαν τους στόχους τους ούτε στις σχολές του 1ου πεδίου (τους πέρασαν τα παιδιά με την βιολογία και έμειναν εκτός).
Αν πρώτη σου επιλογή είναι η γεωπονίας και είσαι σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο στα μαθήματα κατεύθυνσης (μπορείς να διαθέσεις χρόνο στα μαθηματικά) βρες τον υπεύθυνο για τις δηλώσεις και ρώτησε τον αν μπορεί να κάνει την αλλαγή στο μάθημα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...Η δήλωση δεν παίρνει αλλαγή απο τι ξέρω
Για όλα υπάρχουν λύσεις, ακόμα και αν η δήλωση έχει υποβληθεί οριστικά, αρκεί να μην έχει λήξει η προθεσμία υποβολής. Νομίζω ότι η προθεσμία λήγει αύριο αν δεν κάνω κάνω λάθος. Οι οριστικές καταχωρίσεις αποθηκεύονται στον υπολογιστή του σχολείου και με τη λήξη της προθεσμίας στέλνονται στο υπουργείο, οπότε πλέον δεν μπορούν να αλλάξουν. Όμως, μέχρι αύριο το μεσημέρι, ο υπεύθυνος καθηγητής αν θέλει, μπορεί να κάνει αλλαγή. Με κάποιον κωδικό που παίρνει από την εταιρία "Έπαφος" που έφτιαξε το πρόγραμμα , μπορεί να κάνει "επαναπαραλαβή" της αίτησης, οπότε σκίζει τη δήλωση που έκανες και σου δίνει καινούργια. Αυτό υπάρχει για την περίπτωση όπου έγινε κάποιο λάθος. Το ξέρω το θέμα γιατί όταν ήμουν υποψήφιος, ο υπεύθυνος καθηγητής με είχε προσλάβει σαν "βοηθό" του. Επίσης, την επόμενη από μένα χρονιά, μια φίλη μου την τελευταία μέρα της προθεσμίας στις 2 παρά 5, άλλαξε τα μαθηματικά γενικής με φυσική γενικής. Συμπέρασμα: Αν θέλεις να κάνεις αλλαγή, πας αύριο πρωί-πρωί στον υπεύθυνο καταχώρησης και τον παρακαλείς να σου κάνει αυτή τη χάρη. Αν σου αρχίσει τα "δε γίνεται", του λες τα περί "επαναπαραλαβής" και παθαίνει πλάκα. Καλή τύχη ότι και αν κάνεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top