Αλλαγή πεδίου και απώλεια μορίων

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ντε και καλα δηλαδη πρεπει να δωσουν 6 μαθηματα για να ειναι δικαιο για τους άλλους? Απο την στιγμη που δεν υπαρχει αναλογο μαθημα να εξεταστει, (που θα επρεπε να υπαρχει όπως πχ η ψυχολογια στην α λυκειου, αν θυμαμαι καλα) γιατι πρεπει να βαλουμε 1 ακομα ασχετο μαζι με τα άλλα επισης ασχετα αρχαια,λατινικα... ?

και στν σχολη σου ακομη οταν περασεις εχεις και ασχετα μαθηματα....relax..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και σε μας που περάσαμε φυσικό φέτος, μας έκαναν μια στατιστική τι κατεύθυνση και τι μάθημα επιλογής είχαμε και μπήκαμε στη σχολή και βγήκε ότι το 92% ήμασταν θετική κατεύθυνση....
Για την Αθήνα δεν ξέρω επίσημα στατιστικά, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι προέρχονται από τεχνολογική (ΙΙ) και αρκετά λιγότεροι από θετική. (Υπάρχουν βέβαια και 1-2 περίεργοι τύποι που πήγαιναν Τ-1). Στο 1ο έτος γνώρισα και κάποιον που μπήκε Φυσικό από θεωρητική, αλλά μετά από λίγους μήνες (όπως ήταν αναμενόμενο) τα παράτησε και έκανε με το 10% για ψυχολογία.
....το 76% είχε πάρει μάθημα επιλογής βιολογία γενικής, ενώ στο πρώτο εξάμηνο της σχολής κάνουμε στατιστική-πιθανότητες...
Παιδί μου, στο σχολείο σου διδάχθηκες και μαθηματικά γενικής, άρα θεωρούνται γνωστά. Το ότι εσύ δεν τα διάβαζες και δεν τα έδωσες πανελλαδικά είναι δικό σου πρόβλημα. (Και δεν θέλω αντιρρήσεις γιατί θα σου βάλω τιμωρία).
Το συστημα δεν ειναι τελειο, αλλα δουλευει ικανοποιητικα. Καμια επιστημη δεν ειναι ασχετη με τις Μαθηματικοφυσικες σχολες
Τώρα, το πόσο σχετικό είναι το ΑΟΔΕ για κάποιον μαθηματικό ή η φυσική για έναν οικονομολόγο, αυτό θέλει πολύ συζήτηση. Όσο για το σύστημα, από τρελά έχει μπόλικα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.


Παιδί μου, στο σχολείο σου διδάχθηκες και μαθηματικά γενικής, άρα θεωρούνται γνωστά. Το ότι εσύ δεν τα διάβαζες και δεν τα έδωσες πανελλαδικά είναι δικό σου πρόβλημα. (Και δεν θέλω αντιρρήσεις γιατί θα σου βάλω τιμωρία).



Ναι το ξέρω ότι εν μέρει φταίω εγώ που δεν επέλεξα μαθηματικά γενικής, αλλά από την άλλη, το ανέφερεα ως παράδειγμα για τα "παράξενα" του ελληνικού συστήματος..
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaelanaziara

Νεοφερμένος

Η rafaelanaziara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας...
εγώ με την σειρά μου θέλω να σας ρωτήσω κάτι!!!καταρχάς είμαι τεχνολογική κατεύθυνση....
και σκέφτομαι να περάσω πολιτικός μηχανικός το οποιο ανήκει στο τέταρτο πεδίο!!το ζήτημα είναι ότι σκέφτομαι και για νομική και για μαθηματικά!!!τα οποια για παράδειγμα τα μαθηματικά ανήκουν στο δεύτερος πεδίο....γίνεται από τέταρτο πεδίο να πάω δεύτερος και να μην χάσω μόρια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Aκουσε,ραφαελα ναζιαρα (χαχαχαχχα,λιωνω!)

Η τεχνολογικη ανοιγει το 2,4 πεδιο (οχι παιδειο που γραφεις ).Η νομικη ανηκει στο 1ο πεδιο και θα πρεπει να παρεις ιστορια γενικης.
Επισης,θα χασεις 1400 μορια για νομικη.

Το πως συνδυαζεται η νομικη,οι πολιτικοι μηχανικοι και το μαθηματικο μονο η rafaelanaziara ξερει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συν ότι η ιστορία γενικής είναι ένα δύσκολο μάθημα, με παπαγαλία ενός άθλιου βιβλίου, με τεράστια ύλη και λεπτομέρειες.
Συν ότι πρέπει να αποκτήσεις και εμπειρία σε ασκήσεις με παραθέματα και συνδυαστικές ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας!
Τωρα ειμαι δευτερα λυκειου, αλλα του χρονου μαλλον θα παω τεχνολογικη μιας και δε με ενδιαφερουν σχολες οπως ιατρικη και γενικα του 3ου πεδιου.
Σκεφτομαι τις οικονομικες σχολες και ισως το βιολογικο. Ηθελα να ρωτησω, αν οντως αποφασισω να αλλαξω σε τεχνολογικη, θα μπορουσα να περασω και βιολογικο χωρις απωλεια μοριων μιας και ειναι και στο 2ο πεδιο;

Επισήμανση: Τα μηνύματα 67-75 προήλθαν απο θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ναι αλλα στη σχολη λογικα θα εχεις καποια κενα αφου δεν θα εχεις κανει Βιολογια Κατευθυνσης.Νομιζω παντως οτι θα μπορεις να τα καλυψεις με λιγο διαβασμα.Καλο θα ηταν να απαντησει καποιος που σπουδαζει βιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θετική δεν πας μόνο για ιατρική και 3ο πεδίο. Πας και αν σου αρέσουν τα μαθήματα. Κατά τη γνώμη μου αν θες βιολογικό πρέπει να πας θετική, όχι ότι δεν μπαίνεις από τεχνολογική βέβαια. Σκέψου επίσης ότι στο βιολογικό από 3ο πεδίο έχεις βαρύτητα σε βιολογία και χημεία ενώ στο 2ο μαθηματικά και φυσική. Εφόσον οι περισσότεροι γράφουν καλύτερα στα πρώτα νομίζω είναι πιο σωστή επιλογή να δηλώσεις τη σχολή απο 3ο πεδίο πηγαίνοντας θετική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι ισχυει αυτο που λετε. Δε ξερω ισως αγχωθηκα κιολας λιγο επειδη ακουω απο ολους οτι η Βιολογια Κατευθυνσης ειναι πολυ δυσκολη, ενω αντιθετα απο την Τεχνολογικη λενε οτι εχουν τους σιγουρους καλους βαθμους στο ΑΟΔΕ(αμα στρωθεις) και στο ΑΕΠΠ ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ναι ισχυει αυτο που λετε. Δε ξερω ισως αγχωθηκα κιολας λιγο επειδη ακουω απο ολους οτι η Βιολογια Κατευθυνσης ειναι πολυ δυσκολη, ενω αντιθετα απο την Τεχνολογικη λενε οτι εχουν τους σιγουρους καλους βαθμους στο ΑΟΔΕ(αμα στρωθεις) και στο ΑΕΠΠ ακομα
Αμα σου φαινεται δυσκολη η Βιολογια Κατευθυνσης φαντασου πως θα σου φανουν τα μαθηματα στη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θετική δεν πας μόνο για ιατρική και 3ο πεδίο. Πας και αν σου αρέσουν τα μαθήματα. Κατά τη γνώμη μου αν θες βιολογικό πρέπει να πας θετική, όχι ότι δεν μπαίνεις από τεχνολογική βέβαια. Σκέψου επίσης ότι στο βιολογικό από 3ο πεδίο έχεις βαρύτητα σε βιολογία και χημεία ενώ στο 2ο μαθηματικά και φυσική. Εφόσον οι περισσότεροι γράφουν καλύτερα στα πρώτα νομίζω είναι πιο σωστή επιλογή να δηλώσεις τη σχολή απο 3ο πεδίο πηγαίνοντας θετική. :)

Καλά το ότι γράφει καλύτερα κόσμος σε βιολογία/χημεία δε λέει τίποτα. Ξέρω άτομα (όλοι ξέρουμε) που μπορούσαν να γράψουν πολύ καλύτερα μαθηματικά/φυσική απλά και μόνο λόγω προτίμησης (σε κλίμα πανελληνίων πάντα, όχι ότι γενικά τα ενδιέφεραν περισσότερο απαραίτητα). Άρα διαλέγεις κατεύθυνση με βάση το τι κάνεις εσύ, όχι το τι γίνεται.

Απ' την άλλη τώρα,

Ναι αλλα στη σχολη λογικα θα εχεις καποια κενα αφου δεν θα εχεις κανει Βιολογια Κατευθυνσης.Νομιζω παντως οτι θα μπορεις να τα καλυψεις με λιγο διαβασμα.Καλο θα ηταν να απαντησει καποιος που σπουδαζει βιολογικο.

το πρόβλημα με την τεχνολογική δεν είναι η βιολογία, που έτσι κι αλλιώς της αλλάζεις τα φώτα στη σχολή (τα περισσότερα που μαθαίνεις πάνε πέταμα/συμπληρώνονται), αλλά η χημεία. Τίποτα που δεν καλύπτεται, αλλά ξέρεις ότι πρέπει να στρωθείς απλά για να μάθεις αυτά που άλλοι θεωρούν αυτονόητα.

Πήγαινε τεχνολογική αν θα γράψεις καλύτερα από κει. Αλλά έχε στο νου σου ότι θες χημεία μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φοβαμαι τη χημεια ειναι η αληθεια, δε μπορω να πω οτι τα πηγαινω και πολυ καλα σε αυτο το μαθημα. Οσο για τη βιολογια κατευθυνσης ειναι οντως δυσκολη οπως λενε? Η ειναι κυριως απεξω? (σε καμια περιπτωση ομως οπως το αοδε) Γενικα ειμαι απο τα ατομα που μπορουν να αποστηθισουν ευκολα ομως. Παρ'ολα αυτα εχω κατα νου την τεχνολογικη γιατι νομιζω οτι μπορεις να εχεις πιο σιγουρους βαθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θέμα προτίμησης είναι. Βιολογία κατεύθυνσης παίζει αποστήθιση, ναι, αλλά επιλογή σου αν θα παπαγαλίσεις τελικά, δεν είν' ιστορία ας πούμε.

Αν πεις ότι η Βιολογία μπορεί να γίνει δύσκολη δεν είναι για τη θεωρία της, σιγά. Κάθεσαι διαβάζεις και τη μαθαίνεις, δεν είναι τίποτα. Οι ασκήσεις που σε βάζουν να χρησιμοποιήσεις αυτή τη θεωρία για κάτι παραπάνω, αυτές είναι που θέλουν σκέψη. Και πάλι όμως, αν έχεις καταλάβει τι παίζει δεν υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Άρα τι προτεινετε να κανω;
Αυτο με τους συντελεστες δεν εχω καταλαβει πολυ, μετρανε με μεγαλη διαφορα τα μαθηματα βαρυτητας του καθε πεδιου;
Θεωρητικα τοτε ειναι δυσκολοτερο απο τεχνολογικη αφου οπως ειπατε και πριν για δευτερο πεδιο μετρανε περισσοτερο τα μαθηματικα και η φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας!!! Αν υπαρχει παρομοιο θεμα ας συχονευτει. Θελω να μαθω αν γινεται να περασει καποιος γερμανικη φιλολογια απο θετικη κατευθυνση. Αν ναι εχει επιπτωσεις;
Και η πρωτη μου ερωτηση: δεν μπορω να δηλωσω μαθηματικο κ γερμανικη φιλολογια ε;:hmm:

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 76-84 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γιατί βιάζεστε τόσο πολύ μωρέ; :P
Μέχρι να δώσετε μπορεί να έχει αλλάξει το σύστημα, κανείς δεν ξέρει. Τελειώστε πρώτα το Γυμνάσιο και βλέπετε μετά. Μπορεί να έχουν αλλάξει και τα ενδιαφέροντα σας μέχρι να πάτε Λύκειο. Και εγώ μέχρι 2α Γυμνασίου έλεγα ότι θα πάω θεωρητική. Καλά κρασιά δηλαδή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γιατί βιάζεστε τόσο πολύ μωρέ; :P
Μέχρι να δώσετε μπορεί να έχει αλλάξει το σύστημα, κανείς δεν ξέρει. Τελειώστε πρώτα το Γυμνάσιο και βλέπετε μετά. Μπορεί να έχουν αλλάξει και τα ενδιαφέροντα σας μέχρι να πάτε Λύκειο. Και εγώ μέχρι 2α Γυμνασίου έλεγα ότι θα πάω θεωρητική. Καλά κρασιά δηλαδή.:P
Ποτε μην αναβαλεις για αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα:P:P να μην ερωτησω; :redface::redface: εμ.. δικαιο εχεις οτι μπορει να αλλαξουν.. Ξερεις τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ποτε μην αναβαλεις για αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα:P:P να μην ερωτησω; :redface::redface: εμ.. δικαιο εχεις οτι μπορει να αλλαξουν.. Ξερεις τιποτα;

Όχι να μην ρωτήσεις :pfff:

Λοιπόν, μπορείς να περάσεις, αλλά θα έχεις μείωση μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μπορείς απλά θα πρέπει να επιλέξεις Ιστορία ως πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα και φυσικά θα 'χεις απώλεια μορίων στο 1ο πεδίο, οπότε πρέπει να γράψεις καλά Έκθεση και Ιστορία που είναι βαρύτητας για να αυξήσεις τις πιθανότητες. Επίσης μπορείς να δηλώσεις και τις δυο αυτές σχολές, ο μόνος περιορισμός είναι ότι οποιαδήποτε άλλη σχολή θα δηλώσεις θα πρέπει να είναι είτε από το 1ο (που ανήκει η γερμανική φιλολογία) είτε από το 2ο (που ανήκει το μαθηματικό αν δεν κάνω λάθος) πεδίο. Γενικά στο μηχανογραφικό έχεις τη δυνατότητα επιλογής σχολών από 2 πεδία σύνολο. Αυτά ισχύουν προς το παρόν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top