Αλλαγή νοοτροπίας Λυκείου!

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Παιδιά από Σεπτέμβρη θα είμαι κ γω μια φοιτήτρια ψυχολογίας. Έχω αγχωθεί αρκετά με το θέμα του διαβασματος . Ξέρω ότι πρέπει να απαγκιστρωθω απ την νοοτροπία του Λυκείου..δλδ απ το να έχεις έναβιβλίο στο κάθε μάθημα και στις εξετάσεις να σ δίνουν μια Αλφα ύλη να κάθεσαι να τη διαβάζεις και να πέφτουν πεντε πράγματα από εκει. Ξέρω ότι πλέον ταπράγματα θα λειτουργούν με σημειώσεις..Αλλά τι γίνεται αν δεν έχεις προλάβει πχ. Να σημειώσεις όλα αυτά π θεωρείς σημαντικά? Τι γίνεται αν κάτι δεν το έχεις θεωρήσει σημαντικό? Τι γίνεται αν πέσει κάτι στην εξεταστική ππου απλά είχες ακούσει... με τέτοιο άγχος δεν παιζει να λείψω απ τη σχολή..Αλλά πείτεμου..Ποια είναι η σωστή μέθοδος διαβάσματος.τα έχω χαμένα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τρωγεσαι με τα ρούχα σου ακόμη δεν ξεκίνησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δεν είμαι ακόμα φοιτητης, αλλα απ οσο ξερω, στις δύσκολες σχολες τουλάχιστον το διάβασμα είναι πολύ περισσότερο από αυτό του λυκείου. Οσο για τις σημειώσεις, μπορείς να γραφτεις σε κάποια παραταξη, εκεί συνήθως έχουν τις σημειωσεις συγκεντρωμενες και αυτός είναι ένας από τους τρόπους με τους οποίους προσελκυουν άτομα.
Αλλά μην σε απασχολεί από τωρα αυτό, έχεις ακομα εναν μηνα διακοπές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Τρωγεσαι με τα ρούχα σου ακόμη δεν ξεκίνησες.

Είμαι πολύ αγχωτικος χαρακτηρας Γενικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Παιδιά, εμάς τουλάχιστον στο ΟΠΑ (ΟΔΕ), οι καθηγητές τονίζανε τα βασικά σημεία της ύλης (εδώ μερικοί λέγανε και το τι θα βάλουν, κατά τις τελευταίες παραδόσεις! ). Ειδικά αν είσαι φοιτητρια συνεπής και επενδύεις χρόνο πηγαίνοντας στις διαλέξεις, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. :)
Επίσης στη τριτοβάθμια σου δίνουν συγκεκριμένη βιβλιογραφία (συνήθως σου δίνουν κάποιες επιλογές συγγραμμάτων, ενώ ο καθηγητής/τρια τονίζει ποιο σας "συστήνει" περισσότερο), και υπάρχει συγκεκριμένη ύλη επί αυτών. Κι από εκεί και πέρα, ναι, οι σημειώσεις είναι τρόπος ζωής στη τριτοβάθμια. Άλλοι διαβάζουν μόνο αυτές και πάνε και δίνουν.
Επίσης, μιλώντας για θεωρητικά μαθήματα, η παπαγαλία δεν έχει ιδιαίτερη αξία καθώς οι σελίδες της ύλης είναι πολλές και δεν βγαίνουν αυτολεξεί. Μη κοιτάτε στις πανελλαδικές που κοιτάμε να μάθουμε τις όσες θεωρητικές αναφορές αυτολεξεί για να βγάλουμε με σιγουριά το τι θα πέσει. :P

Εγώ πιστεύω ότι αγχώνεσαι τώρα, που είσαι ένα βήμα πριν μπεις στη σχολή (συγχατητήρια κι όλας! :clapup: ) και μόλις μπεις στο κλίμα θα το δεις πιο χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά...

Σημειώσεις, σημειώσεις, σημειώσεις και σημειώσεις!! Καλώς ή κακώς είναι το παν και αν δεν έχει μάθει κάποιος να κρατάει, θα δυσκολευτεί αρκετά. Εγώ ήμουν αρκετά στο φλου στο 1ο έτος των σπουδών μου, όπου κρατούσα σε σημειώσεις "επιγραμματικά" ό,τι έλεγε ο καθηγητής (μία λέξη για κάθε 2-3 λεπτά ομιλίας... Τράτζικ :P).
Θεωρώ ότι στο τέλος σε βοηθάει περισσότερο να έχεις γράψει τις σημειώσεις σου σε ρέοντα λόγο. Οι επιγραμματικές σημειώσεις, αν ο καθηγητής δεν πηγαίνει σύμφωνα με τη δομή του βιβλίου, θα σε μπερδέψουν ακόμη περισσότερο. Προσπάθησε, δηλαδή, ό,τι γράφεις στο χαρτί να βγάζει νόημα όταν θα το διαβάσεις αργότερα και να μην ψάχνεσαι από εδώ κι από εκεί για το τι μπορεί να σημαίνει το "πολ." που έγραψες σαν βραχυγραφία (πολιτικός, πολιτισμικός, πολιτιστικός, πολεμικός; ΤΙ ΣΚΑΤΑ;;;; :hehe:).

Γενικά tips:

  • Σύγκρινε τις σημειώσεις σου με άλλα παιδιά
  • Αν κάτι δεν πρόλαβες, μην αρχίσεις να αντιγράφεις τις σημειώσεις του διπλανού, γιατί ποτέ δεν θα κάνεις catch up με όσα λέει ο καθηγητής και δεν θα καταλαβαίνεις την τύφλα σου (τόσο για το τι γράφεις και για το τι ακούς). Άφησε ένα κενό και μετά στο διάλειμμα συμπλήρωσέ το από κάποιον που το εγραψε.
  • Όταν πάρεις το βιβλίο του μαθήματος, προσπάθησε να συγκρίνεις τις σημειώσεις με το βιβλίο και να βρεις πού λέει τι, γράφοντας δίπλα σε κάθε παραγραφούλα των σημειώσεών σου την σελίδα του βιβλίου (εγώ λόγω βαρεμάρας δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό:whistle:).
  • Αν σε βοηθάει, συμπλήρωνε πληροφορίες από το βιβλίο στις σημειώσεις σου ή το αντίστροφο.
  • Προς το τέλος του εξαμήνου και πριν αρχίσει η εξεταστική, βάλε στόχο να κάνεις όσο τον δυνατόν περισσότερα σχεδιαγράμματα από τα μαθήματα. Πίστεψέ με, βοηθάει πολύ. Πινακάκια και δενδροδιάγραμμα ftw :P
  • Αν κάτι δεν καταλαβαίνουμε, ρωτάμε τον καθηγητή :D
Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά από Σεπτέμβρη θα είμαι κ γω μια φοιτήτρια ψυχολογίας. Έχω αγχωθεί αρκετά με το θέμα του διαβασματος . Ξέρω ότι πρέπει να απαγκιστρωθω απ την νοοτροπία του Λυκείου..δλδ απ το να έχεις έναβιβλίο στο κάθε μάθημα και στις εξετάσεις να σ δίνουν μια Αλφα ύλη να κάθεσαι να τη διαβάζεις και να πέφτουν πεντε πράγματα από εκει. Ξέρω ότι πλέον ταπράγματα θα λειτουργούν με σημειώσεις..Αλλά τι γίνεται αν δεν έχεις προλάβει πχ. Να σημειώσεις όλα αυτά π θεωρείς σημαντικά? Τι γίνεται αν κάτι δεν το έχεις θεωρήσει σημαντικό? Τι γίνεται αν πέσει κάτι στην εξεταστική ππου απλά είχες ακούσει... με τέτοιο άγχος δεν παιζει να λείψω απ τη σχολή..Αλλά πείτεμου..Ποια είναι η σωστή μέθοδος διαβάσματος.τα έχω χαμένα!!!

Αυτές οι σχολές είναι εύκολες με μια χψ παρακολούθηση και διάβασμα στο τέλος θα χτυπάς βαθμάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ιδιαιτερα αυτο με την παπαγαλια ισχυει απολυτα. βεβαια ειναι και πανω στον καθηγητη. δηλ υπαρχουν μερικοι στραβοι που τα θελουν αυτολεξει. αλλα ευτυχως ειναι σπανιο φαινομενο. σε σχολες ανθρωπιστικων επιστημων θα πρεπει να κατανοεις τα νοηματα για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις. μην αγχω εχεις καιρο ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top