Αλλαγή Κατεύθυνσης

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
γεια σας...μπορω να αλλαξω κατευθυνση..??ειμαι ΄Β' λυκειου θεωρητικη κ του χρονου θελω να παω τεχνολογικη...οι καθηγητες μου λενε οτι εχω καλες βασεις απτην φυσικη της Α'+Β' λυκειου....


τι λετε????

Επισης στ μαθηματικα μου ειπαν οτι μπορω να να καλυψω κπ κενα πριν αρχισει η νεα σχολικη χρονια...!!!!

θελω να παω τεχνολογικη γτ εχει περισσοτερες σχολες που με ενδιαφερουν...αλλα περσι εκανα λαθος επιλογη...:'(

στα θετικα μαθηματα δν εχω ιδιαιτερο προβλημα..

θα ηθελα να ακουσω γνωμες καθηγητων κ μαθητων.....:thanks:
ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο για το τι και πως, μπορώ να σου πω μόνο οτι είχα έναν συμμαθητή που το έκανε αυτό και πήγε καλά στις Πανελλήνιες.
Δεν ξέρω πόσος κόπος και δουλειά χρειάστηκε βέβαια, απλώς ξέρω οτι γίνεται αφού τα κατάφερε αυτός ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
πο...μου εφτιαξες το κεφι...

ο καθηγητης μ στη φυσικη γενικης κ στα μαθηματικα μου ειπε οτι θα τα καταφερω...

αλλα μια αλλη ***** σε μαθημα κλασικης παιδειας με εστησε κυριολεκτικα στον τοιχο κ μου ειπε οποιοι τ επιχειρησαν πατωσαν...!!!

κ μετα επιασα τν καθηγητη μου που το συζηταω μαζι του αυτο το θεμα κ μου ειπε οτι θα ακουσω πολλες αποψεις κ σημασια εχει εγω πς νιωθω....

νομιζω οτι θα τα καταφερω...!!!τι στο καλο αφου μ τ λενε κ καθηγητες που με ξερουν καλα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που εχεις βασεις απο την πρωτη λυκειου και θεληση θα τα καταφερεις πιστευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Με μία επανάληψη το καλοκαίρι σε Φυσική A' λυκείου, Άλγεβρα Α+Β λυκείου και λίγο διάβασμα των Μαθηματικών Κατεύθυνσης Β' λυκείου θα τα βγάλεις πέρα απροβλημάτιστα. :no1:

Από Β' λυκείου θα χρειαστείς:
Τυπολόγιο για τους λογάριθμους του e (τίποτα το δύσκολο).
Σχήμα Horner για τις πολυωνυμικές
Το κεφάλαιο ΕΥΘΕΙΑ των Μαθηματικών Κατεύθυνσης (πολύ καλά)
Κάτι λίγα από διανύσματα των Μαθηματικών Κατεύθυνσης (ίσα να δεις τι παίζει)

:no1:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και λιγο απο τις αλλες κωνικες τομες, να ξερει τους τυπους και τις ιδιοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
OK...!!!οι λογαριθμοι του e ειναι αλγεβρα Β σωστα???

ΑΠΟ φυσικη ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
απο φυσικη θα χρειαστεις πραγματα γενικης παιδειας Β για κυκλωματα (κυριως να κατανοησεις πως δουλευουν) και απο την πρωτη λυκειου να ξερεις λιγο στερεο και κινησεις. Αν και για το στερεο θα τα μαθεις απο την αρχη ουσιαστικα. Οι λογαριθμοι ειναι αλγεβρα Β, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολα τα μαθηματικα της Γ τεχνολ....ισχυει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε συ November απο που και ως που απαντάς για μαθήματα που δεν ξέρεις πώς είναι?ΕΛΕΟΣ δλδ Γ Γυμνασίου είσαι ακόμα!...
Ειρήνη τα μαθηματικά είναι όντως δύσκολα και όσον αφορά την φυσική πρέπει να ξέρεις και κάποια χαρακτηριστικά μαγνητικου και ηλεκτρικού πεδίου και λιγα για την επαγωγική σύζευξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
χεχε..ευχαριστω για την υποστηρηξη...!!!!


ναι αλλα με διαβασμα ολα γινονται...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Σίγουρα...Θέληση να υπάρχει και φυσικά οι κατάλληλες δυνατότητες...Πάντως αντικειμενικά βρίσκεσαι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους συμμαθητές σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
χμμμ...μην το λες...δεν τους ειδα να διαβαζουν κ πολυ...καλα σιγουρα εχω χασει κτ..αλλα ποτε δν ειναι αργα αν υπαρχει θεληση πραγματικα...!!!κ γτ να συνεχισω σε μια κατευθυνση που δ εχω πολλες επιλογες???ναι οκ δν τ σκεφτηκα καλα απο περσι αλλα υπαρχει κ τ μελλον κ αυτο με ενδιαφερει....!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Καλη επιτυχία σου εύχομαι στην επιλογή σου..Και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ευχαριστω...αν εχετε κανα τυπολογιο της φυσικης γενικης της Α'+Β' στειλτε το μου.....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_gd

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εάν έχεις τις βάσεις και αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις τότε άλλαξε κατεύθυνση..Αλλιώς μην το κάνεις γτ θα είναι εις βάρος σου..

Άσχετο..Γενικά οι κατευθύνσεις είναι μεγάλο βάσανο..Εγώ πάντα θεωρητική ήθελα ν πάω, αλλά επειδή είχα τις ικανότητες ν τα καταφέρω κ στις 3 κατευθύνσεις τελευταία στιγμή αποφάσισα να κάνω ένα "άνοιγμα" προς τα μαθηματικά..Θετική η πρώτη μ σκέψη μετά τν "παραίτηση" από τ θεωρητική, αλλά έκανα τ λάθος κ κατέληξα τεχνολογική..Λέω έκανα τ λάθος καθώς η τεχνολογική τ σχολείου μ αποδείχθηκε τμήμα προς αποφυγήν +φωνα κ με τς καθηγητές μας..Είναι όλοι εκεί μέσα..Κ εγώ σκέφτομαι ν κάνω φροντιστήρια χημεία κατ. τ καλοκαίρι κ να πάω θετική τ χρόνου..

Τέλος πάντων..Επειδή είναι, κατά τη γνώμη μου, μία σοβαρή υπόθεση η επιλογή κατευθύνσεων, να το σκεφτείς καλά κ όπως είπα εάν έχεις τις βάσεις κ εάν πιστεύεις πως μπορείς να τα καταφέρεις, να αλλάξεις τότε κατεύθυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Λοιπον...Ειμαι ο Μανος, σημερα εγινα 17 , και εδω και ενα μηνα αποφασισα να αλλαξω κατευθυνση... Ημουν θετικη, και κανω τωρα προετοιμασια για θεωρ. κατ.

Βλεπετε, οταν ηταν να επιλεξω , last year (λιγο εκτος topic, αλλα εδω μου ηρθε το ομονημο tou wham, και η γνωστη διαφημιση με την "Natasha"[tim αν θυμαμαι καλα ?]) εγω ημουν στην δεινη θεση να μην ξερω που ακριβως εχω εφεση, που μπορουσα να αποδοσω, η τελος παντων σε ποια σχολη ηθελα να περασω... Αν και η αποδοση μου στα θεωρητικα ηταν καλη, εγω (λογω του εκπ. συστηματος) ειχα δημιουργησει δικους μου "δαιμονες" σχετικα με αυτα τα μαθηματα, και με διακατειχε προκαταληψη προς αυτα(κοινως τα "σνομπαρα", τα ειχα παρει απο την αρχη με κακο ματι, και οι ιδιοι οι εκαστοτε φιλολογοι μου δεν διευκοληναν την κατασταση.)

Ετσι εχοντας μια εφεση στα θετικα και ενα ιδιαιτερο ενδιαφερον (διαβαζα ιατρικη και φαρμακευτικη) επελεξα την θετικη. Βεβαια ξεχασα να αναφερω οτι καθε χρονια απο την β' γυμν, μεχρι και φετος ελαβα μερος στουσ διαγωνισμους της ΕΜΕ καθε χρονια περνουσα στην 2η φαση (ευκλειδης) και στην 3η γυμν και 1η λυκ. καταφερα να συμμετασχω και στην εθνικη μαθ ολυμπιαδα/Αρχημηδης, την 3η φαση...
Ε δεν θελει πολυ ο ανθρωπος να παρασυρθει, λιγο η (ελαχιστη) εφεση απο εδω, λιγο η αγνοια και προκαταληψη απο την αλλη, εγεινε οτι εγεινε...

Μια παρενθεση, εγω δυστυχως οσο αφορα τα επαγγελματα, ειμαι καπως..."φλου" να το πω. Μου αρεσαν/σουν πολλα και πολυ διαφορετικα μεταξυ τους...
π.χ. γραφιστας/εικονογραφος/κλπ , αρχιτεκτ. , φυσικη , χημεια (τρελαινομαι!) , website develpoment , βιολογια και κατα προεκταση ιατρικη και φαρμακευτικη οπου εχω/ειχα φαει κολλημα, ιστορια και γενικα κοινωνικες επιστημες, γλωσσες, ψυχολογια, και φυσικα ολα οσα περιστεφονται γυρω απο την νομικη/πολιτ επιστημες.

συγνωμη αν σας κουρασα...

εκει που ειχα βαλει πλωρη για νομικη και τα θεωρητικα (σαν μαθηματα, γιατι σαν "χομπι" μου αρεσαν , ασχετα που ημουν ολιγω τινα στουρνος και δεν το ειχα καταλαβει) ουτα για φτησιμο δεν τα ειχα, ηρθαν οι εξετασεις...Δεν ξερω πως , τι , και ποτε με επιασε, αλλα κατι αλλαξε μεσα μου... Τα εβλεπα στις εξετασεις οχι ως γραπτα, αλλα ως "εργασιες" που θετω εγω στον εαυτο μου συχνα οταν ειμαι σπιτι, στον η/υ , [και στη wikipedia πχ, ψαχνω , μαθαινω, ψαχνω , κλπ, και ξεκινοντας απο μια αναζητηση για το DNA, κατεληγα να διαβαζω και εγω δεν ξερω τι (για τον χιτλερ πχ, η για την οικον. πολιτικη και εξεληξη της ευρωπης).] και οχι απλως τα εκανα χαλαρα, αλλα και αποδοτικα.

Σημειωση : Εγω τα θεωρ. μαθηματα τα ειχα παραμελησει στην 3η γυμν, και μετα, και φετος τα ιδια "καλα"... Λογοτεχνια ελειπα αρκετες φορες, και δεν ειχα κανει ποτε μου ασκηση, οπως και στα υπολοιπα...

Στην εκθεση εγραψα 17,6 (και η καθ και στα 2 νεοελλ. μαθηματα δεν χαριζε καστανα , οπως αλλες που ξερω...) και δεν ειχα γραψει παρα μια μονο εκθεση ολη την χρονια στο φροντιστηριο , και 1 στο σχολειο, στο διαγωνισμα α' τετρ.
Κειμενα , που τα ακουγα και εκανα "μπλιαχ" και λοιπες εκφρασεις, εγραψα 20 και αρχαια οπου επεσε το τελειως outside/anti-sos κομματι, που οχι μονο δεν το ειχα δει καθολου, αλλα ελλειπα και στην παραδοση στο σχολειο του μισου απο αυτο, και περιμενα να χασω τουλ. τα μισα απο την μεταφραση, πηρα ακουσων ακουσων , 16 με χωρις να εχω διαβασει καθολου ολη την χρονια και στο τελος. Περσι εκει το λεω, ειχα διαβασει αρχαια, και πηγα και εγραψα 11 η 12, δεν θυμαμαι καλα.

[Ερωτηση 1 : αυτο πως εξηγειται ; εμενα μου φεναιται τρελο, να εχω διαβασει κ να γραφω ετσι, κ να τα εχω "γραψει" κανονικα , και να πηγαινω τοσο καλυτερα απο πριν ?]


Ερ2 : Θα παραθεσω ενα τραγουδι , παει καπως ετσι... "Μηπως ειμαι τρελος , μηπως τα'χω χαμενα........."
Ειναι κανεις που να εχει ο/η ιδιος/α προσωπικη εμπειρια, η να εχει καποιο γνωστο που να εκανε αλλαγη Θ<=>Θ ?
Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη μηπως η, καποιο σχολιο για οτιδηποτε εγραψα ;


ΥΣ. Εχω ηδη ξεκινησει τα μαθηματα της 3ης, θεωρ κατ, και εχω φρικαρει, οχι με τα μαθηματα αλλα με το τμημα που ειμαι στο φροντιστηριο...
Στα αρχαια πχ η φιλολογος μου με εβαλε με ενα παιδι θεωρητικης, ποθ μαλιστα εβγαλε 19,8 φετος, ποιον , εμενα, τον θετικο (που ουτε εκει διαβαζα πολυ για να πω την αληθεια...*embarassed*)... Δεν ξερω, με εχει φρικαρει και δεν ξερω αν θα τα καταφερω , ειδικα σε ενα τετοιο group... Ενταξη , μεχρι τωρα με μια εβδομαδα μαθηματων τα καταφερνω καλουτσικα (βεβαια λατινικα που δεν εχω παρακολουθησει ποτε , οσο ναναι θελω δουλεια...), αλλα φοβαμαι οτι θα γκρεμισω τις προσδοκιες της (λογικα θα εχει , για να με βαλει σε τετοιο τμημα)...

ΥΣ2: και σαν να μην φτανει αυτο, ενω μου αρεσουν τα της θεωρ μαθηματα, μου λειπουν αφανταστα τα αλλα :(:'(

ΥΣ3: νομικη ειναι η τελ επιλογη μου, γιατι και μου αρεσει, αλλα και εχω ετοιμο γραφειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε τι να σου πούμε εμείς, άμα νιώθεις ότι γουστάρεις φυσικά και πρέπει ν' ακολουθήσεις αυτή την κατεύθυνση...









[didIsaythatoutloud]
Καλά τώρα θα γίνεις κότα, λογάκιας και μπλαμπλάς της θεωρητικής ενώ πήγαινες σε Ολυμπιάδες, είσαι σοβαρός; Εμείς σου μιλάμε για επιστήμη!
[/didIsaythatoutloud]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

Καλά τώρα θα γίνεις κότα, λογάκιας και μπλαμπλάς της θεωρητικής ενώ πήγαινες σε Ολυμπιάδες, είσαι σοβαρός; Εμείς σου μιλάμε για επιστήμη!
κοιτα, ειναι αληθεια οτι ενα μεγαλο μερος των της θεωρ. ειναι μαθητες της παπαγαλιας, αλλα και στην θετικη που την εχω δει , πιστεψε με, και εκει υπαρχουν τετοιοι μαθητες, και μαλιστα εκει ειναι πιο δραμα η κατασταση, γιατι εχοντας κανει την εξασκηση και το διαβασμα ουσιαστικα ειναι προετοιμασμενοι/ες για τις πανελ. αλλα ομως αυτα τα αριστουχα στουρναρια που στο μελλον θα γινουν γιατροι κλπ, δεν αξιζουν τον κοπο ουτε στον καταλογο με τα επαγγελματα/τηλεφωνα να τους βαλουν, δεν μπα'να ειχαν παρει σχεδον 20 , τι να σου κανει ενας βαθμος αν δεν υπαρχει ικανοτητα και πανω απ'ολα λειτουργικη σκεψη ; Εχω δει εγω παντως γιατρους, που το διπλωμα τους κανει μονο για τον τοιχο, γτ οι ιδιοι αν και χρονια (η οχι) στο επαγγελμα , ειναι τα ιδια σκ@*@....

Αυτο ομως ειναι ενα γενικευμενο και κατα την γνωμη μου αυθαιρετο και αδομητο λεγομενο, γιατι οι επιστημες της Θεωρ (ναι ειναι επιστημες, believe it or not) αξιζουν (αν και οπως ειναι το εκπ συστ σημερα, σχεδον κανεις μαθητης δν το κτλβαινει...)


Κατι τελευταιο,
κατα την γνωμη μου, τα μαθηματικα ειναι αλληλενδετα συνδεδεμενα με τα αρχαια, και οσο παραξενο και αν ακουγεται, ισχυει. Αν εισαι καλος (κατανοεις, οχι να παπαγαλιζεις) σε ενα απο τα δυο, τοτε μπορεις να γινεις και στο αλλο.

Η επιστημη αυτη καθ'αυτη δεν εχει χρωματα , διακρισεις, κατηγοριες, και "κατευθηνσεις", αυτα ειναι ανθρωπινα , φανταστικα επινοηματα, οπως η νοητη γραμμη του ισημερινου, για να εξυπηρετισει την καλυτερη μελετη και αναλυση των εκαστοτε κλαδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top