Αλλαγή Κατεύθυνσης

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγω ξερω μια που ηταν τεχνολ και στην τριτη πηγε θεωρητ και εβγαλε πανω απο 18000 μορια
Μονο στα αρχαια θα εχεις κενα. στα λατινικα καλυπτονται ευκολα. μετα θελει διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πρόσεξε μόνο μην απογοητευτείς, όταν μάθεις ότι, τουλάχιστον στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, o homo universalis έχει πεθάνει εδώ και περίπου 2 χιλιετίες - προσωπικά βέβαια σου εύχομαι να καταφέρεις να βρεις τη χρυσή τομή μεταξύ θετικών και θεωρητικών επιστημών που ονειρεύεσαι, και να διαπρέψεις σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις, πάνω από όλα για τη δική σου προσωπική ευτυχία.

Πιστεύω πάντως, ακριβώς λόγω του ότι ήσουν μαθητής μαθηματικών ολυμπιάδων κλπ, αυτή τη στιγμή "στραγγαλίζεις" την κλίση σου, και πιθανότατα στερείς από τις θετικές επιστήμες έναν άξιο λειτουργό. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι "brutal θετικός" και να μην ξέρεις να γράφεις τ'όνομά σου, ούτε αντίστοιχα "hardcore θεωρητικός" και να λες "1+1 = 3 γιατί έτσι γουστάρω" - ΑΥΤΕΣ οι αγκυλώσεις και διαιρέσεις είναι τεχνητές...

Αν είσαι σίγουρος ότι θα καταφέρεις να εισαχθείς στη Νομική, την οποία και ελπίζω να θέλεις, και όχι απλώς να στοχεύεις εκεί λόγω του "έτοιμου γραφείου", go for it. Να έχεις κατά νου όμως ότι θα κοντραριστείς με συνυποψήφιούς σου από όλη τη χώρα, οι οποίοι θα προετοιμάζονται για αυτό το στόχο ήδη ένα χρόνο περισσότερο από εσένα - είδες και μόνος σου πχ ότι πρέπει να μάθεις διπλά Λατινικά ήδη...

Ευρυμαθής και Επιστήμονας μπορείς να γίνεις από οποιονδήποτε κλάδο και αν ακολουθήσεις. Είναι αποκλειστικά και μόνο στο χέρι σου. Ελπίζω μόνο να καταλαβαίνεις σε όλο του το εύρος αυτό που πας να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγω ξερω μια που ηταν τεχνολ και στην τριτη πηγε θεωρητ και εβγαλε πανω απο 18000 μορια
Μονο στα αρχαια θα εχεις κενα. στα λατινικα καλυπτονται ευκολα. μετα θελει διαβασμα.
αρχαια , στο αγνωστο, μια χαρα τα παω, δεν βλεπω σημαντικα κενα που να χρειαζονται ΤΟ διαβασμα για να τα καλυψω...Τωρα για το γνωστο, εχω μαυρα μεσανυκτα ακομα, γιατι με ενα μαθημα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.
Λατινικα ειναι ενα παραξενο μαθημα για μενα, διοτι λεξιλογικα , λογο της γλωσσοφιλιασ/μαθειας μου, εχω ψιλοεμπλουτισει το λεξ. μου απο αλλες συγγενεις συγχρονες γλωσσες, αλλα ομως η παντελης ελλειψη πειρας , μαθηματων , κλπ σε αυτο μου δημιουργει ανχος, κατι που δεν το κανουν τα αρχαια , που οσο να'ναι τα εχω (ακομα και στο εξευτελ. επιπεδο της ΓΠ) 5 χρονια τωρα , και εχω καποια εξοικειωση...

Βεβαια , το μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπισω αν συνεχισω ετσι δεν θα ειναι η αλλαγυ και μη παρακολ. της κατευθ. αλλα ενα αλλο προβλημα μου, ή μαλλον 2 .Πρωτον , τα γραπτα μου ειναι ατονα και πρεπει να βαζω μετα τους τονους, κατι που επρεπε να μην το ειχα αφησει να γινει ο παλιοτεμπελης κατι χρονια πριν, και δευτερον, ο γραφικος μου χαρακτηρας χρειαζεται επιγοντως βελτιωση, αν και τον εχω φτιαξει καπως, (στο γυμνασιο μου ελεγαν οτι τα γραμματα απο συνταγη γιατρου ειναι πιο ξεκαθαρα:P) χρειαζονται total makeover (handwritting edition ? Αν το προτεινω στην αμερικ. εταιρια που εχει την σειρα των μεικοβερ λετε να μου κανουν την χαρη να δημιουργ κατι τετοιο ?:lol:)

Πρόσεξε μόνο μην απογοητευτείς, όταν μάθεις ότι, τουλάχιστον στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, o homo universalis έχει πεθάνει εδώ και περίπου 2 χιλιετίες - προσωπικά βέβαια σου εύχομαι να καταφέρεις να βρεις τη χρυσή τομή μεταξύ θετικών και θεωρητικών επιστημών που ονειρεύεσαι, και να διαπρέψεις σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις, πάνω από όλα για τη δική σου προσωπική ευτυχία.

Πιστεύω πάντως, ακριβώς λόγω του ότι ήσουν μαθητής μαθηματικών ολυμπιάδων κλπ, αυτή τη στιγμή "στραγγαλίζεις" την κλίση σου, και πιθανότατα στερείς από τις θετικές επιστήμες έναν άξιο λειτουργό. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι "brutal θετικός" και να μην ξέρεις να γράφεις τ'όνομά σου, ούτε αντίστοιχα "hardcore θεωρητικός" και να λες "1+1 = 3 γιατί έτσι γουστάρω" - ΑΥΤΕΣ οι αγκυλώσεις και διαιρέσεις είναι τεχνητές...

Αν είσαι σίγουρος ότι θα καταφέρεις να εισαχθείς στη Νομική, την οποία και ελπίζω να θέλεις, και όχι απλώς να στοχεύεις εκεί λόγω του "έτοιμου γραφείου", go for it. Να έχεις κατά νου όμως ότι θα κοντραριστείς με συνυποψήφιούς σου από όλη τη χώρα, οι οποίοι θα προετοιμάζονται για αυτό το στόχο ήδη ένα χρόνο περισσότερο από εσένα - είδες και μόνος σου πχ ότι πρέπει να μάθεις διπλά Λατινικά ήδη...

Ευρυμαθής και Επιστήμονας μπορείς να γίνεις από οποιονδήποτε κλάδο και αν ακολουθήσεις. Είναι αποκλειστικά και μόνο στο χέρι σου. Ελπίζω μόνο να καταλαβαίνεις σε όλο του το εύρος αυτό που πας να κάνεις...

Αν και δεν το βρισκω ιδιαιτερα αισιοδοξο το post σου φιλε el_greco
, πρεπει να πω οτι συμφωνω, και δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια...
Ελλαδισταν ειναι δυτικος κοσμος (I wish!)
Αααααχ ρε μανα Ελλας τα παιδια σου δεν τα σκεφτεσαι ? (τι λεω μωρε ο homo universtupidus[giati gia universalis den me kovo], η ελλαδα κυβερναται ποτε απο μια δεξια που ετσι για τα ματια του κοσμου λεγεται κεντρο-αριστερα, και μια αυτο-αποκαλουμενη κεντρο-δεξια, η οποια δεν μπορει να χαρακτηριστει με κανενα τετοιο ορο, ουτε καν πανω ή κατω, ισως το μεσα και το εξω να μπορουν λιγο αλλα και παλι...Αυτος ο χορος δεν εχει σαφη πολιτικο προσδιορισμο, το μονο που εχει ειναι ενα στοχο, να αρπαξει οσο πιο πολλα μπορει , και ας την παρουν χαμπαρι [βεβαια υπαρχουν και αλλοι , που ξερουν ρε παιδακι μου να κλεβουν και να μην τους καταλαβαινεις... πως λοιπων εγω τροπον τεινα , παιδας (;) ελλαδος (;), ελληνων (;) χριστιανων (;) , νομοταγων(;), φιλεσπλαχνων(;) και φυσικα τεχνητων τηλεπολιτων, σε μια τηλεκοινωνια, με τηλεκηδειες {βλ. Σεργιανοπουλος , κ.α.}, και τηλενομαρχες να δρασω ή να αντιδρασω; </rant>]) </delirium>
Anyway, επειδη ειναι αργα κ πρεπει να παω για υπνο το κλεινω εδο για σημερα. Σας ευχαριστω ολους οσους απαντησατε μεχρι τωρα , και ελπιζω να δω και αλλες ακομα απαντησεις, διοτι, αυτο πραγματικα βοηθαει εμενα, και επλιζω ισως να βοηθ. και αλλους . Ο καλυτερος τροπος να γινεται ο Επαγγ Προσ , ειναι αυτος, δηλαδη ο διαλογος, η αντιλογια, η προβολη , αξιολογιση και δομιση επιχειρηματων (και οχι στειρα , ανοητη συζητηση με τον ακρως ειδημωνα (;) γυμναστη την ωρα του Σχολικου Επαγγελματικου (απο)Προσανατολισμου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έχω μια κακιά συνήθεια να θέλω να έχω την "τελευταία λέξη", και για αυτό συγχώρεσέ με...

Διάβασα με ενδιαφέρον το πρόβλημά σου, και δε σου κρύβω ότι στην ηλικία σου είχα αντίστοιχες ανησυχίες σχετικά με τις θεωρητικές επιστήμες (τώρα είμαι τελειόφοιτος φυσικός, και, ελπίζω, νέος ερευνητής...) - μάλιστα οι δικοί μου είχαν εκπλαγεί όταν είχα επιλέξει τη θετική, τότε, κατεύθυνση, έναντι της θεωρητικής για την οποία μάλλον με φανταζόντουσαν - πόσο μάλλον για ένα τμήμα φυσικής. Έτσι κι εσύ αυτή τη στιγμή είσαι σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι επιλογών, τις οποίες νομίζω κάνεις με επιπολαιότητα.

Τόσο στο αρχικό σου post, όσο και στην απάντησή σου, προσωπικά βλέπω μια έντονη απαισιοδοξία που πηγάζει, πιστεύω, από την ανασφάλεια για το ορθό της επιλογής σου. Βγάλε τις παρωπίδες, η βαθύτερη σκέψη σε έναν άνθρωπο, η "υπερανάλυση" των προσλαμβανουσών παραστάσεών του, η φιλομάθεια και η καλλιέργεια του πνεύματος, δεν πρέπει απαραίτητα να οδηγούν μονοσήμαντα σε θεωρητικού χαρακτήρα, ανθρωπιστικές σπουδές. Καυτηριάζεις τον σχολικό αποπροσανατολισμό, όπως λες, και κινδυνεύεις να καταστείς ο ίδιος θύμα του, ακολουθώντας μια θλιβερή πεπατημένη.

Δε σε τρομάζει το γεγονός ότι δεν είσαι ενθουσιασμένος με την επιλογή σου;

Άσε κατά μέρος το επάγγελμα, την "έφεση" (αν και είναι κρίμα να ονομάζεις "ελάχιστη κλίση" την πολλαπλή διάκριση σε διαγωνισμούς ΕΜΕ), ακόμα και την κακούργα χώρα και κοινωνία που δε σε σκέφτεται και τρώει τα παιδιά της, δεξιά, αριστερά, κέντρο... Εσύ τι κάνεις για σένα; Πιστεύεις ότι κάνεις το καλύτερο; τότε πάω πάσο. Αν όμως όχι; Μήπως θα είναι αργά;

Μπορεί να σου φάνηκαν ενδιαφέρουσες, σαν "εργασίες", όπως λες, οι εξετάσεις των φιλολογικών μαθημάτων στη Β' Λυκείου, όμως να ξέρεις ότι στην "αρένα" των πανελλαδικών εξετάσεων δεν εξετάζεται ούτε η ευρύτητα του πνεύματος, ούτε η κριτική ικανότητα - παρά μόνο μια μηχανιστική αντιμετώπιση της "διδακτέας ύλης" μέσα από αυστηρά καθορισμένα στεγανά. Το ίδιο δυστυχώς, αν και σε μικρότερο βαθμό, γίνεται και στις θετικές επιστήμες, οι οποίες έχουν μετατραπεί σε μια στείρα και ατέρμονη ασκησιολογία (και απαξίωση των "καθαρών" θετικών σπουδών ως αποκομμένες από την κοινωνία και αποκλειστικά οδηγούσες σε φροντιστήρια και γκριζοπίνακες...)

Όπως και να έχει, επειδή δε θέλω να κλείσω απαισιόδοξα, η ζωή δεν τελειώνει με τις πανελλήνιες εξετάσεις, ούτε με τις σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Μπορεί η επιλογή σου να αποδειχτεί σωστή, μπορεί και όχι. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πισωγυρίσματα και νέες ευκαιρίες για "αλλαγή ρότας" και ενασχόληση με αυτό που ελπίζω να ανακαλύψεις ότι σε γεμίζει στη συνέχεια. Απλά είναι κρίμα, όπως προείπα, το να αμφιταλαντεύεσαι τόσο πολύ, αφ'ενός γιατί σκοτώνεις την ψυχική σου υγεία σε μια περίοδο η οποία θα απαιτήσει αταλάντευτη αφοσίωση στο στόχο σου, και αφ'ετέρου γιατί εξακολουθώ να πιστεύω ότι την ομορφιά του πνεύματος που κυνηγάς αυτή τη στιγμή θα μπορούσες να την κατακτήσεις και μέσα από θετικές σπουδές, στις οποίες ίσως θα ήσουν περισσότερο "στα νερά σου"...

Επειδή δε θέλω να μονοπωλήσω τη συζήτηση, αν έχεις οποιαδήποτε άλλη ερώτηση - απορία ή θέλεις να μιλήσεις, μπορείς ανά πάσα στιγμή να μου στείλεις πμ.

Φιλικά,
Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπόν... στο ίδιο δίλημμα βρέθηκα κι εγώ πρίν απο 2 χρόνια (θετική ή θεωρητική). Στην Α' Λυκείου στα θετικά μαθήματα πήγαινα φροντιστήριο και στα θεωρητικά όχι. Στα Αρχαία έγραψα 19,2 και Αλγεβρα και Γεωμετρία (με φροντ. και περισσότερο διάβασμα) 16,2 και 15 αντίστοιχα. Παρόλα αυτά σιχαινόμουν τα Αρχαία αλλα και τα Μαθηματικά κάθε είδους. Απο την άλλη λάτρευα τη Φυσική και τη Χημεία. Πήγα θετική παρόλο που ο υψηλότερος βαθμός που έχω πάρει στη ζωή μου στα Μαθηματικά είναι 18 και στα Αρχαία (και στην Ιστορία) δέν έχω πέσει ποτέ κάτω απο 19. Δέν το μετάνιωσα ούτε στιγμή και ας μου βγάλαν (και θα μου βγάζουν για πολύ ακόμα) το λάδι τα Μαθηματικά. Τα υπόλοιπα μαθήματα μου αρέσουν πάρα πολύ! Περριτό να σου πώ οτι όταν ανακοίνωσα οτι θέλω να πάω θετική έβαλαν όλοι τα γέλια καθως πίστευαν οτι είμαι γεννημένος για τα θεωρητικά και οτι στα Μαθηματικά είμαι τούβλο. Ακριβώς το ίδιο αισθανόμουν, οτι μου αρέσουν το ίδιο και οι θετικές αλλα και οι θεωρητικές επιστήμες. Τελικά έδωσα (και θα ξαναδώσω) πανελλήνιες απο τη θετική και δέν το μετάνιωσα ποτέ.
Ένας γνωστός μου στη Β Λυκείου πήγαινε θετική και έγραφε σε όλα κάτω απο τη βάση. Το καλοκαίρι έκανε προετοιμασία για θεωρητική, κάλυψε κενά, έδωσε πανελλήνιες απο θεωρητική και μού είπε οτι είναι πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοσή του (δεν είδα τους βαθμούς του).
Επειδή πέρασα αυτό το δίλημμα ξέρω οτι είναι μεγάλο ζόρι. Πάντως άν πάρεις την απόφαση να πάς θεωρητική, πρέπει μέσα στο καλοκαίρι να καλύψεις κενά στη γραμματική και το συντακτικό των Αρχαίων και των Λατινικών για να μπορείς να παρακολουθήσεις του χρόνου και να μήν είσαι πίσω. Ιστορία και Λογοτεχνία με συστηματικό διάβασμα όλη τη χρονιά θα πάς καλά.
Σου έυχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φίλε μου έπρεπε να έρθει η Γ΄λυκείου για να σκεφτείς τι σου αρέσει περισσότερο? Αυτά τα σκέφτεσαι ήδη από τα χρόνια του γυμνασίου και σταθμίζεις κατ΄αρχάς τα ενδιαφέροντά σου και έπειτα τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε κατεύθυνσης και εφεξής τις επαγγελματικές προοπτικές του κάθε κλάδου. Εγώ πάντως σου προτείνω αφού έχεις τέτοιες ικανότητες στα μαθηματικά(Μαθηματικές ολυμπιάδες) να συνεχίσεις στη θετική κατ. Πάντως αν επιλέξεις να μεταπηδήσεις εν τέλει στη θεωρητική μιας και εκεί μπορείς σύμφωνα με τα λεγόμενα σου να ανταποκριθείς και σε ενδιαφέρουν οι νομικές επιστήμες πρέπει να σου πω πως τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα όσον αφορά τα αρχαία. Για να ανταποκριθείς σε ένα σοβαρό άγνωστο κείμενο πρέπει να έχεις εμπειρία πάνω στο κείμενο, την οποία αποκλείεται να αποκτήσεις στον ένα εναπομείναντα χρόνο και στο λέω χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω απλά μέσα απ την εμπειρία μου μετά απο τρία χρόνια συστηματικής προετοιμασίας πάνω στα αρχαία. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κοίτα... δέν είναι και ότι καλύτερο να σε βάζουν στα 15, 16 και στα 17 σου χρόνια να πάρεις αποφάσεις καθοριστικές για το μέλλον σου. Ο μέσος άνθρωπος δέν έχει την απαιτούμενη ωριμότητα σ' αυτή την ηλικία για να πάρει τη σωστή απόφαση. Έτσι οι περισσότεροι μετανιώνουν για αυτές τους τις αποφάσεις και μένουν εγκλωβισμένοι σε κάτι που δέν τους αρέσει. Σίγουρα κάποια άτομα είναι κατασταλαγμένα και συνειδητοποιημένα, αλλα είναι λίγα. Σ' αυτή την ηλικία επίσης μπορεί κάποιος να παρασυρθεί απο συμβουλές του τύπου "το τάδε επάγγελμα δέν έχει ψωμί, να κάνεις κάτι άλλο" και τελικά ακολουθούν μια κατεύθυνση και μετέπειτα μιά σχολή που δέν τους ενδιαφέρει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά βλέπω ότι όλοι επηρεαστήκατε και κάνατε τεράάάάάάστι ποστ:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
κοιτα, ειναι αληθεια οτι ενα μεγαλο μερος των της θεωρ. ειναι μαθητες της παπαγαλιας, αλλα και στην θετικη που την εχω δει , πιστεψε με, και εκει υπαρχουν τετοιοι μαθητες, και μαλιστα εκει ειναι πιο δραμα η κατασταση, γιατι εχοντας κανει την εξασκηση και το διαβασμα ουσιαστικα ειναι προετοιμασμενοι/ες για τις πανελ. αλλα ομως αυτα τα αριστουχα στουρναρια που στο μελλον θα γινουν γιατροι κλπ, δεν αξιζουν τον κοπο ουτε στον καταλογο με τα επαγγελματα/τηλεφωνα να τους βαλουν, δεν μπα'να ειχαν παρει σχεδον 20 , τι να σου κανει ενας βαθμος αν δεν υπαρχει ικανοτητα και πανω απ'ολα λειτουργικη σκεψη ; Εχω δει εγω παντως γιατρους, που το διπλωμα τους κανει μονο για τον τοιχο, γτ οι ιδιοι αν και χρονια (η οχι) στο επαγγελμα , ειναι τα ιδια σκ@*@....

Αυτο ομως ειναι ενα γενικευμενο και κατα την γνωμη μου αυθαιρετο και αδομητο λεγομενο, γιατι οι επιστημες της Θεωρ (ναι ειναι επιστημες, believe it or not) αξιζουν (αν και οπως ειναι το εκπ συστ σημερα, σχεδον κανεις μαθητης δν το κτλβαινει...)


Κατι τελευταιο,
κατα την γνωμη μου, τα μαθηματικα ειναι αλληλενδετα συνδεδεμενα με τα αρχαια, και οσο παραξενο και αν ακουγεται, ισχυει. Αν εισαι καλος (κατανοεις, οχι να παπαγαλιζεις) σε ενα απο τα δυο, τοτε μπορεις να γινεις και στο αλλο.

Η επιστημη αυτη καθ'αυτη δεν εχει χρωματα , διακρισεις, κατηγοριες, και "κατευθηνσεις", αυτα ειναι ανθρωπινα , φανταστικα επινοηματα, οπως η νοητη γραμμη του ισημερινου, για να εξυπηρετισει την καλυτερη μελετη και αναλυση των εκαστοτε κλαδων.

Πώς μπορεί να ισχύει αυτό που λες όταν τ' αρχαία είναι κατά 90% αξιώματα, και το οποιοδήποτε φιλολογικό for that matter;

Για τους μαθητές και την παπαγαλία έχεις δίκιο, όποιος θέλει όμως, κατανοεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τη συνταξη εννοει μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Φίλε μου "the mage" είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα....αλλά στις αρχές της β' λυκείου!και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα θετικά μαθήματα,περνάω καθε χρονιά στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ αλλά δεν ξέρω πως μου ήρθε,και έφαγα ένα τρελό κόλλημα με τη νομική λίγο πρίν αρχίσει η περσινή χρονιά!Σε όλους εν τω μεταξύ είχε φανεί πολύ παράξενο να δουν έναν μαθητή σαν και εμένα στη θεωρητική αλλά τελικά όπως αποδείχθηκε ήταν μια επιπόλαια απόφαση της στιγμής...κάθησα και το έψαξα το πράγμα και είδα τελικά οτι δεν άξιζε τον κόπο για μία και μόνο σχολή να πάω θεωρητική (βέβαια μου άρεσαν εξίσου με τη νομική και άλλες σχολές απο 3ο και 4ο πεδίο)!Για την επιλογή μου αυτή δεν μετάνιωσα ούτε μια στιγμή και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα διάβαζα μαθήματα οπως η Ιστορία και τα Λατινικά(θα ήταν πραγματική αγγαρεία για εμένα αφου μόνο τα αρχαία μου αρέσουν απο τα θεωρητικά)!Έτσι αυτό που έχω να σου προτείνω,γιατί δεν είναι αργά να επιστρέψεις πίσω στη θετική είναι το πόσο ευχάριστα διαβάζεις τα θεωρητικά μαθήματα σε σχέση με τα θετικά!Εγώ τουλάχιστον έτσι αποφάσισα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

na_s_ia

Νεοφερμένος

Η na_s_ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλη περιπτωση κ αυτη..θελει μαγκια για να το κανεις..η μαλλον οχι μαγκια..ΡΙΣΚΟ!Ειναι μεγαλη η αλλαγη απο θετικη θεωρητικη..αρχικα θελω να σου πω οτι ελπιζω να το θες αυτο που κανεις κ να μην το κανεις επειδη υπαρχει γραφειο ετοιμο!γιατι πολυ απλα η νομικη ειναι κ δυσκολο να την πιασεις κ ακομα πιο δυσκολο να την βγαλεις..Τελοσπαντων..Κ εγω φετος τελειωσα κ ημουν θεωρητικη..λοιπον ας τα παρουμε με τη σειρα..για εκθεση δ θα μιλησω..ειναι γενικης παιδειας..Τα αρχαια ειναι δυσκολα οπωσ κ να το κανουμε..Λες οτι δ βρισκεις τρομερα κενα..στο αγνωστο ποτε δ ξερεις..κ εγω δ ημουν καλη στο αγνωστο κσεσκιστηκα ομως στο γνωστο..αυτο ειναι στο χερι σου..Στο γνωστο κοιτα να μαθαινεις παρα πολυ καλα σχολια..κ απο το βιβλιο κ απ εξωσχολικο..αν κ του σχολιου θα σε συμβουλευα να τα ξερεις τελεια..τα βαζουν πολυ συχνα κ οι πιο πολλοι μαθητες τα περνανε ετσι..Κατ αλλο που θεωρω βασικα..το γνωστο δ ειναι θεμα παπαγαλιας!το γνωστο θελει κ κπιση κ κατανοηση!!Στη λογοτεχνια ενα εχω να σου πω..ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ!εγω λογοτεχνια δ εκανα μαθημα..στο σχολειο ομως ειχαμε κορυφαια καθηγητρια..οχι κορυφαια φιλολογο γεκιοτερα..στα αρχαια δ ηξερε κανονες τονισμου..αλλα στη λογοτεχνια δ την πιανει κανεις!γιαυτο κοιταξε να προσεχεις πολυ στην παραδοση..Τα λατινικα κατα τη γνωμη μου θελουν τη λεπτομερεια για να πιασεις ενα βαθμο 19+..ναι μεν ειναι ευκολα αλλα ειναι ευκολα οταν τα διαβαζεις..γιαυτο δωσε χρονο κ εκει..οχι μονο στα βαρυτητας γιατι κ εκει ενας πολυ καλος βαθμος βοηθαει..κ τωρα για την ιστορια!για μενα ειναι θεμα αρχικα παπαγαλιας..τα δικα μας λογια στην ιστορια κατ. δ πιανουν!θελει να ασχοληθεις πολυ κ να κανεις πολλες επαναληψεις..επισης να μαθεις πως γραφεται μια πηγη σωστα..Με λιγα λογια απ οτι καταλαβες ειναι θεμα δικο σου..Ειναι δυσκολο ομως..για να λεμε κ την αληθεια ειναι πολυ δυσκολο να τα φτασεις κ τα 6 μαθηματα σε καλο επιπεδο μεσα σε 8 μηνες!πιστεψε με θα περναει ο χρονος κ δ θα το καταλαβαινεις..Η αποψη μου ειναι οτι στη θεωρητικη τα πραγματα ειναι κ πευστα κ σταθερα..ναι μεν αν διαβασεις θα γραψεις κατι..δ υπαρχει ανθρωπος που να διαβασε κ να μην εγραψε στη θεωρητικη..απλα παιζει κ ο παραγοντας την υποκειμενικοτητας..σε αλλον βαθμολογητη αρεσουν οσα γραφεις κ σ αλλον οχι..Γενικα μην εχεις την αντιληψη οτι θεωρητικη=παπαγαλια!ΛΑΘΟΣ!!Η θεωρητικη θελει να χεις πολυ κριση για να κανεις γνωστο,πηγες κτλ...Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο να κατατοπιστεις..κ μια συμβουλη!μη βλεπεις τα πραγματα ετσι ευκολα..ειναι δυσκολο να πετυχεισ νομικη με λιγοτερο απο 1 χρονο προετοιμασια!μακαρι να το πετυχεισ..στο ευχομαι..καλο κουραγιο για απο δω κ περα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

na_s_ia

Νεοφερμένος

Η na_s_ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Α κ κατι αλλο που εμενα με βοηθησε πολυ..γραφε διαγωνισματα!να ζητας να γραφεις αν δ σου βαζουν..βοηθουν τρομερα..γιατι μπαινεις στη διαδικασια να κανεις επαναληψη!κ οι πολλεσ επαναληψεις στη θεωρητικη ΣΩΖΟΥΝ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ευτυχώς εγώ κατέληξα σχετικά νωρίς...Ήξερα από την Α' Λυκείου ακόμη και τα επιστημονικά μου πεδία. Ελπίζω να μην αναγκαστώ να κάνω κάποια αλλαγή με βάση τα μόρια στο τέλος. Πάντως τα δικά μου κριτήρια ήταν 3, κατά σειρά προτεραιότητας, για την κατεύθυνση που διάλεξα και φυσικά θα κρατήσω και το Σεπτέμβρη καθώς είμαι άνθρωπος της συνήθειας.
1) Σχολές που μ'ενδιαφέρουν.
2) Πόσο πιο εύκολο είναι να γράψω καλά στην συγκεκριμένη κατεύθυνση.
3) Αρεσκεία στα μαθήματά της.

Οπότε οι απαντήσεις μου ήταν:
1) Πολυτεχνεία, Πληροφορικές, Οικονομικές
2) Αρκετά καλά νομίζω και λόγω ποσοστών με υψηλή βαθμολογία και λόγω αντικειμενική ευκολίας των μαθημάτων και λόγω κλίσης μου σε αυτά.
3) Εκτός Μαθηματικών και Φυσικής που ειναι κοινά, επίσης μου αρέσει και το ΑΕΠΠ και το ΑΟΔΕ.

Αυτά σημαίνουν Τεχνολογική.



ΥΓ: Κι εγώ, κατα σύμπτωση, 17,6 έγραψα στην Έκθεση φέτος. :P

ΥΓ2: Ξέρω μόνο έναν που να χε ακόμη την αμφιβολία Θετική/Θεωρητική στη μέση της Β' Λυκείου, αλλά ηταν εντελώς άλλη περίπτωση. Η μάνα του ειναι μια βλαχοψωνάρα που επειδή η κόρη της πέρασε νοσηλεύτρια και όχι γερμανική φιλολογία όπως η αδερφή μου (αφου ειδικό γερμανικά η μεν κόρης της έγραψε 3, η αδερφή μου 18), επιτρέπει στο γιοκα της να περάσει μόνο Ιατρική (Θετ) ή Νομική (Θεωρ) μπας και μπει στο δικό μου μάτι...Ήθελα να ξερα πόσο βλάκας μπορει να ειναι ένας άνθρωπος που θυσιάζει το ίδιο του το παιδί προκειμένου να μπει στο μάτι το δικό μου που εγώ όχι απλώς αδιαφορώ για το τι κάνει ο κάθε τυχαίος, αλλά τη συγκεκριμένη οικογένεια τη φέρνω στο μυαλό μου το πολύ μια φορά το χρόνο...Τι να πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ειναι ομως ρε miv καλος ο εν λογω μαθητης η οχι?Γιατι αλλο τι θελει η μανα και αλλο τι μπορει αυτος...θελω να πω εχει μυαλο η απλως προσπαθει επειδη θελει η μανα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι φυτό...Δεν ειναι άχρηστος, απλά δεν ειναι σωστο να αναγκάζεται να κάνει κάτι που δε θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
καταρχας,χρονια σ πολλα για τις 4/07. καταλαβαινω οτι η αποφαση αυτη ειναι πολυ δυσκολη γιατι πρεπει να κανεις στροφη 180 μοιρων.δεν εχει συμβει παρομοιο θεμα με καναγνωστο μου για να σε συμβουλεψω.το μονο που αισθανομαι να σου πω, ειναι να κανεις αυτο που θες.θα τραβηξεις ζορικη ανηφορα, αυτο ειναι σιγουρο.ομως θα κανεις κατι που πλεον εισαι σιγουρος πιστευω γι'αυτο+γουσταρεις.αν δεν εισαι σιγουρος, μην κανεις απερισκεψια.επρεπε το καλοκαιρι της Α' να ειχες κατασταλαξει που θες να πας.....ομως ποτε δεν ειναι αργα.δεν ειναι αργα ν'αλλαξεις, αλλα φανταζει δυσκολος ο δρομος.......παντως, οτι+να αποφασισεις να εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΑΔΡΟΜΙΑ.....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Προλαβαίνω να αλλάξω Κατεύθυνση ή είναι αργά, με αποτέλεσμα να περιμένω την επόμενη χρονιά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μέχρι 15 Οκτωβρίου μπορείς να αλλάξεις........
-----------------------------------------
Τι είσαι και τί θες να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Προφανέστατα θέλεις να αλλάξεις τη θετική;

Γιατί όμως...; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top